Jak vyžehlit tričko žehličkou na vlasy

Mohu žehlit oblečení fénem? Jak rychle vyžehlit věci bez žehličky

Téměř všechny oděvy je třeba žehlit. Zmačkaná košile nebo šaty nejsou zdaleka estetické. A není tak těžké zapnout žehličku a oděv vyžehlit. A pokud je žehlička rozbitá nebo prostě není po ruce? Nepropadejte panice. Oblečení můžete žehlit bez žehličky.

vyžehlit, tričko, žehličkou, vlasy

Všichni víme, že žehlička vyhlazuje věci pomocí tepla, páry a vody. Alternativní metoda je založena na stejných principech žehlení.

Parní žehlení

Chcete-li vyžehlit předmět bez žehličky, jednoduše jej přejeďte párou. Pokud je oděv velký, například halenka nebo košile, pověste ho na ramínko nad vanu s horkou vodou.

Šikovný způsob, jak vše vyhladit. Zavěste oděv na ramínko nad vanou

Pára z vody při ochlazování vyhladí záhyby. Pokud nejste s výsledkem spokojeni, postup opakujte. Po vyžehlení byste měli oděv usušit.

vyžehlit, tričko, žehličkou, vlasy

Pokud potřebujete odstranit záhyby nebo sklady na malé ploše, jako je kravata nebo límec, stačí použít páru z konvice. Podržte oděv nad konvicí a nechte jej uschnout naplocho.

Horká pára narovná záhyby na oblečení

Buďte opatrní a obezřetní! Horká pára vás může snadno popálit, zejména pokud je sušený oděv malý.

Vyhřívané položky

Žehličku lze nahradit jiným horkým předmětem, například kovovým hrnkem. Nalijte do něj vroucí vodu, a když je pěkně teplý. Použijte ji místo žehličky. Hrnek se snadno používá, protože má rukojeť. Lze použít pánev nebo kastrol s držadly. Vařte v hrnci více vody, aby byla déle horká.

Spotřebič, který používáte k žehlení, musí být čistý. Jinak na látce zůstanou skvrny.

Kulma na vlasy nebo „žehlička“ je někdy dobrý způsob, jak vyhladit šipky na kalhotách, límci nebo lemu oděvu. Nahřejte žehličku na maximální teplotu a zkontrolujte na nenápadné části oděvu, zda nepoškodí tkaninu. Pokud vše půjde dobře. Pomocí horkých kleští uchopte šipku na nohavici a protáhněte ji, aniž byste ji otevřeli.

vyžehlit, tričko, žehličkou, vlasy

Kleště na vlasy. Alternativa k horké žehličce

Metoda žehlení horkou lampou je k dispozici online. Klasifikujeme ji jako nebezpečnou pro vaše ruce i oblečení. Jde o to, že žárovka se zahřívá několikanásobně rychleji, pokud se dostane do kontaktu s látkou, což může způsobit požár.

Používání lampy může způsobit popálení nebo poškození oděvu

Voda nebo vyhlazovací roztok

Vlhké tkaniny mají všechny tvary, takže vlhkost pomáhá zbavit se záhybů. Existuje několik způsobů, jak žehlit vlhké předměty:

Stisknutí

Časově nejnáročnější metoda. Vložte látku pod lis. Vnějším tlakem se vyhlazují záhyby. Balík může být normální matrace, na které spíte. Umístěte látku pod matraci přes noc, aby se vyrovnaly případné záhyby. Matrace by se během spánku neměla hýbat.

Matraci lze použít jako lis na oděvy

Jak používat pračku

Pračka vám vše usnadní, ne-li ztíží. Některé modely mají také funkci „Easy Iron“. Pokud ji použijete, je stroj šetrnější a nemusíte žehlit rozložené oblečení, abyste je usušili.

Existují také stroje s bezregálovým režimem. Obrácené odstřeďování a sušení prádla při maximální rychlosti. To vám pomůže narovnat oblečení. Tento režim by se však neměl používat často. Vaše oblečení se rychle opotřebuje.

Pokud je vaše pračka vybavena programem sušení, zkuste následující: Před sušením vložte do bubnu tři kostky ledu. Pára z tajícího ledu vyhladí vysušené oblečení.

Některé moderní pračky mají speciální režimy, které pomáhají vyhlazovat prádlo

Žehlení oblečení žehličkou na vlasy

Ano, není vhodná na velké věci, ale jednotlivé záhyby v kufru, límce, manžety nebo spodní část šatů lze rychle vyžehlit bez žehličky. Stačí „žehličky“ otřít, pokud na nich zůstaly stopy laku na vlasy nebo stylingového přípravku. Nechcete to mít na blůze.

READ  Mohu špejle mýt v myčce na nádobí?

Velká nerezová pánev je jedním z nejstarších způsobů, jak doma rychle vyžehlit oblečení. Uvařte v něm těstoviny, pak je sceďte a dno nahřátého prázdného hrnce použijte jako žehličku (těstoviny nemusíte vařit, jen tak děláte dvě věci najednou).

Způsob, jak si poradit s halenkou bez žehlení

Nemusíte hledat způsob, jak si vyžehlit halenku bez žehličky, můžete se jednoduše rozhodnout nenechat věci pomačkat. Existuje řada způsobů, jak toho dosáhnout.

Vyberte si materiál, který nevyžaduje žehlení

Složky materiálu použitého k výrobě oděvu mohou mít velký vliv na to, jak je oděv pomačkaný. Čím více syntetických vláken je v látce, tím menší je pravděpodobnost, že se bude mačkat a zmačkat.

Pokud dáváte přednost oblečení z přírodních bavlněných látek, vyberte si látky s označením „Nežehlit“. Tyto výrobky se narovnají vlastní vahou a není třeba je žehlit.

Režim praní a sušení

Při praní a sušení postupujte takto

 • Při praní prádla v automatickém režimu zvolte „lehké žehlení“ nebo „bez záhybů“;
 • Nepoužívejte minimální rychlost odstřeďování;
 • Při ručním praní prádlo nevyždímejte, ale nechte vodu jednoduše odtéct;
 • Před sušením spotřebič důkladně protřepejte;
 • Oblečení věšte pouze na ramínka, abyste se vyhnuli zkroucení a otiskům kolíčků na oblečení.

Také správně skladujte své oblečení. Zavěšujte je pouze nahoru, a pokud nemají být zavěšeny, buď je přehněte přes švy, nebo je zavěste do válečku.

Používání napařovače

Napařovač nebo parní generátor může technicky nahradit žehličku. Každá modifikace má své vlastní technické a provozní vlastnosti.

Napařovač vypadá jako vysavač, je vybaven kotlem, hadicí a speciálním parním kopím. Voda se ohřívá v kotli a vede hadicí do trubky, která pod tlakem odvádí páru ven. Napařovač pomáhá nejen žehlit oblečení, ale také čistit oděvy a různé povrchy od nečistot.

Parní generátory se skládají ze železa, ke kterému je trubkou připojen kotel na vodu. Kapalina se zahřívá a tlakuje přes žehličku. Tyto přístroje se hojně používají při profesionálním zpracování a šití oděvů, protože umožňují zvládnout i ty nejsložitější nerovnosti a záhyby.

Technická alternativa

Pokud nechcete používat žehličku, ale chcete použít technické pomůcky, můžete trochu podvádět. Podobné spotřebiče fungují odlišně. Jedná se o parní stroje, parní generátory a podobné přístroje.

Parník

Název elektrického spotřebiče, který vyrábí páru z vody. Provozní kapalina se přivádí do parní komory v dávkách a poté na oděv. Jsou vertikální, univerzální nebo ruční? Nevýhodou napařovací žehličky je, že plně nenahrazuje žehličku. Pouze narovnává záhyby.

Parní generátor

Parní generátor funguje jako parní vařič, ale s jiným výstupem páry. Velké rozměry a hmotnost zařízení neumožňují vzít si jej s sebou na cestu. Často se jedná o stacionární stroje, ale někdy se používají v profesionálních studiích nebo obchodech.

Jak správně žehlit tričko

Žehlení není vůbec obtížný úkol. Se základními znalostmi procesu to zvládne i mladý teenager. Důležité je pamatovat na základní pravidla a zásady.

Jak správně vyžehlit tričko s krátkým rukávem

První věc, kterou je třeba si zapamatovat: Před žehlením je důležité zjistit, z jakého materiálu je vaše oblečení vyrobeno.

Pokud je oblečení vyrobeno z přírodních materiálů, vypadají základy žehlení takto:

 • Len a bavlna. Přípustný provozní rozsah je maximální. To je na žehličce obvykle vyznačeno třemi velkými tečkami, římskou číslicí III nebo značkou MAX. Můžete také použít parní režim a režim Extra Moisture. Pára se doporučuje i pro lněné tkaniny, protože materiál je lehký, ale záhyby a záhyby se obtížně žehlí. Snažte se oděv po vyprání příliš nesušit. Přírodní tkaniny by se měly žehlit nejlépe mírně vlhké. V opačném případě použijte stříkací pistoli k lehkému navlhčení látky.
 • Hedvábí. Maximální povolený režim žehlení je minimální. Je to buď jedna tečka, římské I, nebo MIN. Teplotu můžete trochu zvýšit, ale nepřehánějte to: stačí jeden špatný pohyb a vaše hedvábná košile je zničená.

Syntetické lze vyrobit z:

K těmto tričkům je obvykle přiložen štítek, na kterém jsou uvedeny všechny informace, které potřebujete k péči o ně. Podmínky žehlení syntetických materiálů jsou zpravidla stejné:

 • Režim žehlení. Max II;
 • Minimální tlak páry;
 • Žehlete pouze na rubové straně;
 • Použití dodatečného zvlhčování se nedoporučuje.
READ  Jak správně fénovat vlasy pro muže

Jak vyžehlit košili Polo

Žehlení póla se od výše uvedeného neliší. Jediné, co stojí za pozornost, je límec a manžety na rukávech. Nejprve je třeba je vyžehlit. Pak je třeba dodržovat pravidla v závislosti na výrobním materiálu tohoto typu oblečení.

Jak žehlit tričko s potiskem

Trička s potiskem, flitry, třpytkami se žehlí pouze z rubové strany. Problémem je, že některé z těchto dekorativních prvků mohou poškodit žehlicí plochu a zanechat na ní stopy. Kromě toho je třeba si uvědomit, že kazíte nejen železo, ale i věc. Potisk bude nenávratně spálen a flitry a flitry se roztaví.

vyžehlit, tričko, žehličkou, vlasy

V opačném případě je třeba dodržovat pravidla v závislosti na tkanině, ze které je tričko vyrobeno.

Jak to udělat správně

Pouhým postříkáním pomačkaného trička nebo jiného oděvu fénem nic nepoškodíte.

Sušič vlasů je dobrý způsob, jak „vyžehlit“ vlhké oblečení. Ujistěte se, že je proud vzduchu silný a horký. Fén je třeba držet ve vzdálenosti 10-15 cm.

Nejlépe je žehlit ihned po vyprání, když oděv trochu uschne. To vám pomůže rychle je vysušit.

Pokyny krok za krokem

Žehlení oblečení pomocí fénu je snadné. Při odstraňování záhybů na oděvu postupujte podle pokynů:

 • Položte mírně vlhký oděv na rovný povrch.
 • Pokud je hadřík suchý, postříkejte ho čistou vodou z rozprašovače. Nebo oděv jednoduše postříkejte rukama.
 • Oděv co nejpřesněji vyrovnejte.
 • Spusťte fén na maximální výkon a teplotu.
 • Držte přístroj ve vzdálenosti 10-15 cm a foukejte na látku pod mírným úhlem.
 • Pokračujte v „žehlení“ (sušení) oděvu, dokud nedosáhnete uspokojivého výsledku.

Popsat metodu trvá déle než ji uvést do praxe. Žehlení fénem obvykle netrvá déle než 10 minut. Někdy je to levnější než používat žehličku. Například když potřebujete vyžehlit tylovou nebo šifonovou sukni (nebo šaty), je to několikanásobně rychlejší s fénem.

Žehlička různých stylů

Vyžehlete tričko nejlépe na žehlicím prkně. Pokud ji nemáte po ruce, můžete si srolovat silnou deku. Položte jej na rovný, tvrdý povrch.

Než začnete žehlit, seznamte se se štítky na oděvu. Uvádí doporučenou teplotu.

Jak vyžehlit tričko s krátkým rukávem

K žehlení tohoto oděvu budete potřebovat malé prkno. Často je součástí desky. Výběr režimu žehlení závisí na oděvu, který žehlíte. Zde jsou doporučení pro žehlení různých tkanin:

 • Čistá bavlna. Nejlépe se žehlí na rubové straně. Pokud je tričko jednobarevné a bez potisku nebo loga, můžete ho žehlit zepředu. Jedinou výjimkou jsou tmavé barvy. Teplo může způsobit lesklé stopy v blízkosti švů. Bavlnu lze žehlit při 200 °C. Nejlepším režimem žehlení je parní režim. Když je oblečení suché, je nejlepší ho postříkat vodou nebo přikrýt mokrou gázou a pak vyžehlit.
 • Viskóza. Jedná se o citlivý materiál, proto se nedoporučuje vystavovat jej vysokým teplotám. Nenastavujte teplotu vyšší než 100 stupňů. Vyberte režim „Hedvábí“. Viskózová trička by se měla žehlit mokrá a naruby.
 • Polyester. Obecně se používá pro sportovní oblečení. Lepší je nežehlit. Po vyprání protřepejte a pověste na pračku. Pokud je vaše oblečení velmi pomačkané a neobejde se bez žehlení, můžete udělat následující: oblékněte si košili namočenou ve vodní gáze nebo vatě a poté vyžehlete. Nastavte teplotu na maximálně 100 stupňů. Lze nastavit na „Minimum“ nebo „Silk“. Při žehlení nepoužívejte páru. Na žehličku také příliš netlačte.
 • Hedvábí. Trička z tohoto materiálu by se měla žehlit při teplotě 60-80 stupňů bez páry.
 • Pletené. Žehlete při minimální nebo středně vysoké teplotě s párou.

Proces žehlení dámských i pánských košil je stejný:

 • Začněte s menšími kousky. Rukávy. Nažehlete je na malém prkénku. Pokud není k dispozici, lze několikrát srolovat těžký ručník. Použití tohoto přípravku na košili zabrání vzniku šmouh na rukávech.
 • Po vyžehlení rukávů můžete přejít k hlavnímu dílu. Stiskněte přední část.
 • Pak vyžehlete zadní stranu.

Aby vaše vyžehlené tričko vypadalo dokonale, mějte na paměti tato pravidla:

  Žehlete pouze čisté oblečení. Nečistoty se mohou při vysokých teplotách hluboko usazovat v tkanině.

Pokud skvrnu vyžehlíte, hrozí, že už nikdy nepůjde odstranit.

Košile s krátkým a dlouhým rukávem lze žehlit takto.

Jak vyžehlit tričko Polo

Dříve byla tato trička považována za pánský model sportovního oblečení. Postupně se však dostaly i do dámských šatníků. Polo se od ostatních triček liší límečkem a malou knoflíkovou légou. Trička jsou obvykle vyrobena z bavlny. Žehlete je mírně vlhké nebo pomocí napařovače.

 • Otočte oděv naruby.
 • Vyžehlete švy na bocích, část s knoflíky, manžety na rukávech a samotné rukávy.
 • Vyrovnejte límec tak, aby se na něm netvořily záhyby. Vyžehlete to. Přesuňte žehličku od okraje směrem ke středu.
 • Vyžehlete hlavní látku oděvu zepředu i zezadu.
READ  Jak nainstalovat jehlu do šicího stroje

Jak žehlit tričko s potiskem

Moderní trička mají často ozdobné potisky a nápisy. Žehlete tyto oděvy se zvláštní péčí. Pokud se to neprovede správně, může dojít k poškození obrazu. Trička s potiskem na špatné straně. Nejlepší je dát pod obrázek kousek papíru. V opačném případě může dojít k poškození látky na žehlicím prkně (pokud je látka v kontaktu s žehlicím prknem) nebo látky na tričku (pokud žehlíte látku na špatné straně).

Pokud je tkanina opatřena lepicí podložkou, použijte nastavení nízké teploty. Tričko s potiskem lze také nažehlit na bavlněnou látku. Při žehlení netlačte žehličku dolů. Pokud se obáváte poškození tisku, můžete místo žehličky použít napařovací žehličku. Při žehlení se látky nedotýkejte. Držte spotřebič několik centimetrů od sebe.

Jak to funguje

Chcete-li správně vyžehlit tričko a předejít nenávratnému poškození oděvu, dodržujte tyto pokyny.

 • Prostudujte štítky na oděvu a pečlivě sledujte informace na štítku, abyste určili správný teplotní rozsah.
 • Uspořádejte žehlicí plochu na prkně nebo na stůl položte silnou deku.
 • Dbejte na osvětlení, abyste viděli všechny záhyby na oděvu. Lepší je, když je okno nebo lampa vlevo.
 • Zkontrolujte žehličku, a pokud je deska špinavá, vyčistěte ji. V opačném případě byste mohli skončit se skvrnou.
 • Žehlete trička až po vyprání.
 • Oblečení příliš nesušte. Pokud ano, mírně je navlhčete pomocí rozprašovače.
 • Žehlete bílé látky zepředu, barevné látky zezadu.
 • Pohybujte žehlicím nástrojem pouze v jednom směru, aby nedošlo k roztažení látky.
 • Vědět, jak správně žehlit oblečení, je důležité nejen pro jeho čistotu. Po každém použití tričko pověste na ramínka a do skříně ho uložte až po vychladnutí.

Tip

Pokud nemáte žehlicí prkno a uklízíte oblečení na stole, měli byste stůl přikrýt silnou látkou. Pamatujte, že čím silnější je postel, tím lépe se žehlí.

Mohu žehlit mokré věci žehličkou

Na žehlicím prkně se příliš často objevují předměty, které ještě neuschly. A to je často velmi zavádějící představa. Pokud neznáte základní doporučení, může se stát, že oděv zničíte a nebudete ho moci opravit, aniž byste si koupili nový kus oblečení.

Existuje několik variant mokrého oblečení:

Takže v prvním případě je lepší neriskovat a najít něco, co je připraveno jít ven ze skříně. Faktem je, že dopad horké žehlicí plochy může na mokrém materiálu zanechat nejen skvrny a šmouhy, ale také jakési „spáleniny“. Tkanina okamžitě získá charakteristický lesk, který se běžně označuje jako „lesklé skvrny“. Je téměř nemožné je poté uklidit, takže pokud jste oděv právě vyprali, nechte ho v klidu uschnout.

Existují však i jiné situace. Například takové tkaniny, jako je len, bavlna, bavlna, kaliko, makarón, flanel, jsou po vyprání sotva vlhké, zejména pokud se odstřeďování provádí maximálními otáčkami. V takovém případě je dokonce vhodné žehlit je ještě mokré, aby se zabránilo jejich vysychání.

U všech syntetických tkanin je však třeba počkat a žehlit oděv, dokud není zcela suchý.

Praní musíte opravdu posuzovat podle toho, jak se cítíte. Můžete použít maximální odstřeďování a věci mohou být po praní trochu vlhké.

Pokud to chcete opravdu vyzkoušet, musíte povinně otestovat. Nastavte žehličku na minimální teplotu a vyžehlete malou nenápadnou oblast oděvu. Pokud není hladký, zvyšte teplotu, ale zkontrolujte pouze špatnou stranu. Budete moci včas zastavit a zabránit znehodnocení tkaniny.

Nedoporučujeme však žehlit příliš mokré věci. V opačném případě nesete výhradní odpovědnost za následky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS