Jak vyčistit žehličku od spálené látky

Jak vyčistit žehličku od spálené látky

Spálená látka na žehlicí ploše je nepříjemná situace, která může nastat, pokud špatně nastavíte teplotu žehlení. Aby nedošlo k poškození dalších předmětů při dalším používání, je nutné zbavit povrch tmavého nánosu. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Existuje mnoho způsobů, jak vyčistit žehličku od spálené látky, od těch nejjemnějších až po ty nejúčinnější. Výběr metody závisí na typu podrážky.

Hliník

Hliník je měkký materiál, který není odolný proti poškrábání. Hliník je třeba odstraňovat velmi opatrně. Nepoužívejte drsné abrazivní přípravky, jako je sůl nebo jedlá soda. Nejlepší volbou jsou jemnější metody čištění. peroxid, čpavek nebo zubní pasta.

Nerezová ocel

Jedná se o robustní a nenáročný materiál, který se „nebojí“ čištění abrazivními prostředky. sodou, solí.

Keramika

Keramické povrchy jsou velmi citlivé a při nárazu se mohou poškodit. K čištění nepoužívejte žádné kartáče, tvrdé houby ani abrazivní prostředky. Peroxid vodíku, ocet nebo speciální tyčinka vám mohou pomoci zbavit se keramických usazenin v domácích podmínkách.

Teflon

Materiál je nepřilnavý, takže se snadněji čistí. K čištění teflonového povrchu bez poškození spotřebiče je také lepší zvolit speciální tužku nebo například parafín.

Referenční tabulka. Materiály železné podrážky: vlastnosti a tipy

Různé typy podrážek vyvolávají diskuse o jejich kvalitě, trvanlivosti. Trvanlivost a čistota žehličky závisí na péči a postupu žehlení. Před nákupem se však vyplatí seznámit se s materiálem, z něhož je deska vyrobena, s výhodami a nevýhodami povrchové úpravy a s mechanikou přípravy spotřebiče. Díky tomu si můžete vybrat model, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám, a v budoucnu snadno zjistíte, jak vyčistit žehličku od spálených látek.

I když jste si koupili žehličku s odolnou povrchovou úpravou, nespěchejte s jejím čištěním smirkovým papírem. Navzdory tvrzení výrobců a poradců jsou všechny povrchy náchylné k mikrotrhlinám a škrábancům. některé z nich vznikají mechanickým namáháním, jiné dlouhodobým používáním. Aby nedošlo k poškození konstrukce, dodržujte základní pravidla zpracování:

 • K čištění nepoužívejte nůž, nůžky ani kovové škrabky;
 • Koncentraci použitého roztoku upravte podle stupně znečištění;
 • důkladně opláchněte prací prostředek: částečky zaschnou a při žehlení zanechají na oblečení mastné stopy;
 • otvory vyčistěte vatovým tamponem namočeným v čpavku nebo peroxidu;
 • Na závěr otřete podrážku vlhkým hadříkem;
 • Po úplném zaschnutí povrchu vyžehlete kousek bavlněné látky, aby se zbytky čisticího prostředku zcela odstranily;
 • Pokud používáte hotový mycí prostředek z obchodu, dbejte na dodržování pokynů (teplotní rozsah, doba použití);
 • Neřeďte průmyslové prostředky roztoky pro domácnost (ocet, kyselina citronová). mohlo by dojít k mikrotrhlinám na podrážce.
READ  Jak si upravit vlasy pomocí fénu na vlasy

Rady od společnosti Cleaner. Pozor na teflonové, keramické a kombinované povlaky (Durilium, Autoclean Catalys atd.).). Vyžadují šetrné zacházení a jsou náchylnější k poškození „babiččinými“ recepty. A sovětské žehličky odolají všemu: jedlé sodě, soli, acetonu, ale i s nimi je třeba zacházet opatrně, jsou přece jen vzácností.

Soda

Jedná se o velmi šetrný a snadný způsob čištění žehličky, který je vhodný pro lehčí znečištění. Vyvarujte se používání kovových houbiček a jiných tvrdých brusných materiálů, protože by mohly desku poškrábat.

Budete potřebovat několik lžic vody a jedlé sody.

Jak postupovat:Stačí smíchat vodu a jedlou sodu, aby vznikla hustá pasta, a pak ji hadříkem rozetřít po žehlicí ploše a jemně otřít. Žehličku nemusíte zahřívat. stačí studená. Stopy po spáleninách se téměř okamžitě rozpustí a šmouhy můžete odstranit vlhkou houbou.

Jak se zbavit štěnic v domácnosti

Sůl

Pokud máte, použijte mořskou sůl. rychleji absorbuje nečistoty. Sůl je vynikající přírodní antiseptikum. funguje stejně dobře jako dezinfekce. Dbejte jen na to, abyste si pořídili sůl bez barviv, aromat a přídatných látek.

vyčistit, žehličku, spálené, látky

Budete potřebovat: List silného papíru a lžíci soli.

Co dělat: Vypusťte z žehličky všechnu vodu, vypněte páru a nahřejte ji na maximální výkon. Na starý povlak na polštář nebo těžký papír rozprostřete rovnoměrnou vrstvu lžíce hrubé soli. Několikrát přežehlete tam a zpět a spálenina sama zmizí. Důležité je nevyvíjet příliš velký tlak, abyste nepoškrábali povrch podrážky o krystalky soli.

Doporučení pro péči a údržbu

Existuje několik tipů, jak udržet žehličku čistou

 • Po každém použití otřete podstavec měkkým vlhkým hadříkem;
 • pravidelně čistěte vnitřek spotřebiče, abyste odstranili vodní kámen;
 • Při žehlení oblečení dbejte na typ tkaniny: hedvábí, vlna a jemné tkaniny nesnesou vysoké teploty, takže se mohou snadno roztavit a přilepit;
 • K čištění spotřebiče nepoužívejte kovové houbičky a kartáče, protože zanechávají škrábance;
 • Po každém použití vyprázdněte žehličku od zbytků vody, pak se v ní bude pomaleji tvořit vodní kámen a rez.
READ  Jak vyčistit okno krbu od sazí

Při používání žehličky musíte dodržovat bezpečné postupy: nenechávejte horkou žehličku bez dozoru, nepoužívejte ji, pokud je poškozená šňůra, a nedotýkejte se horkého povrchu. Pokud se popálíte, musíte popálené místo na několik minut umístit pod studenou vodu a poté vyhledat lékařskou pomoc.

Když přemýšlíte o tom, jak a čím doma vyčistit žehličku od spálených látek, neměli byste zapomenout na kuchyňskou sůl, která se nachází v každé domácnosti.

Sůl má pozoruhodné vlastnosti a je v domácnosti nepostradatelná (a to nejen při vaření). Diskutujte o tom, jak jinak můžete doma odstranit spálené syntetické látky z podstavce žehličky?

Je důležité vědět, jak doma vyčistit žehličku od vodního kamene na desce. o tom v jiném článku.

Ocet

Stejně jako kuchyňskou sůl, i ocet najdete v kuchyni vždy. Dobře se zbavuje spálené syntetiky. Tato tekutina je vynikající pro odstranění lehkých, čerstvých skvrn na povrchu spotřebiče. Ať už jde o keramiku, teflon nebo kov.

Upozorňujeme, že při čištění nesmí dojít ke kontaktu octa s pouzdrem.

Zde je několik rychlých nápadů z mnoha receptů na výrobu vlastní čisticí směsi. Pokud nemůžete sehnat ocet, můžete jej nahradit kyselinou citronovou.

Jak zabránit tvorbě vodního kamene

Povlaky zajišťují efektivní žehlení, takže žehlicí plocha musí vypadat dobře. Klíčem k udržení dobrého stavu spotřebičů je správné zacházení s nimi. Pečlivé používání spotřebiče z něj dělá dlouhotrvající prvek vaší domácnosti. Abyste ochránili žehličku před připálením, je třeba při používání spotřebiče pamatovat na několik důležitých pravidel.

 • Dodržujte teplotu žehlení a věnujte pozornost informacím na štítcích. Některé mají oddělená nastavení pro jemné prádlo, bavlnu a syntetiku.
 • Choulostivé oděvy lze žehlit pomocí gázy. Mnoho výrobců dodává tenkou kovovou krycí desku. Tím ochráníte látku před spálením a povrch spotřebiče před popálením.
 • Nežehlete na koberci. Pokud nemáte žehlicí prkno, vždy použijte pod oděv bavlnu.
 • Je mnohem snazší vyčistit lehce znečištěnou žehličku než se snažit odstranit silně připálený povrch.
 • Nezapomínejte na preventivní údržbu, odstraňování drobných popálenin. To pomůže zbavit se ulpívajících vláken již v raném stádiu.
READ  Jak vyčistit inkrustace na sklokeramické varné desce

Shrnutí: Které čisticí prostředky jsou nejlepší pro čištění žehličky?? Oblíbené domácí a domácí prostředky i specializované produkty. Každá z uvedených metod přinese pozitivní výsledek, pokud při výběru zohledníte typ a odolnost podrážky.

Rady pro prevenci popálenin

Žehlička při 180-200 stupních. Otočte oděv naruby. nezapomeňte ho otočit naruby.

Bavlna

Žehlička při 180 stupních Celsia. Hadřík pravidelně navlhčujte.

Polyester

Předehřejte spotřebič na 110 °C. Výšivky a vzory je třeba žehlit z rubové strany. Doporučuje se používat gázu.

Teplota spotřebiče je 60-80 stupňů. Nespouštějte funkci výstupu páry. Žehlit přes tenkou látku (ne gázu).

Vlna

Žehlení při teplotách až 120 stupňů Celsia. Na oděv položte vlhký bavlněný proužek.

Viskóza

Zažehlení pouze na zadní straně. Neaktivujte parní funkci. Žehlit při teplotě 110 stupňů.

Chintz

Oděvy z chintzové tkaniny lze žehlit při teplotě 150-170 °C. Otočte oděv naruby.

Důležitá poznámka!

Některé výrobky nelze žehlit vůbec. Například pro froté ručníky a župany. Nylonové oblečení by se mělo sušit pouze v bubnové sušičce.

Vodní kámen, skvrny a saze na žehličce lze vyčistit speciálními přípravky. To lze snadno provést. Výběr správné metody čištění vhodné pro typ povrchu, na který chcete žehličku vypálit.

How to clean burnt iron bottom | Easy way to remove burnt fabric from an iron

vyčistit, žehličku, spálené, látky

Používání správných teplot a dodržování provozních doporučení spotřebiče pomáhá udržovat žehlicí prvek dokonale čistý.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS