Jak vyčistit filtr v pračce indesit

Návod krok za krokem, jak vyčistit filtr v pračce Indesit

Čistička je základním konstrukčním prvkem spotřebičů Indesit. Mezi modely 622TR a 12UK mohou být určité rozdíly, např. Způsob obsluhy, demontáže, čištění a montáže je však u různých typů spotřebičů v zásadě stejný.

Konstrukční prvky a umístění

U většiny modelů Indesit je koš na nečistoty a zbytky dutý, podlouhlý kus plastu se dvěma zaoblenými svislými rovinami. Jeden je kryt filtru, druhý je spodní část jednotky a jsou spojeny dvěma paralelními pásy.

U praček Indesit je čistič pračky umístěn v pravém dolním rohu skříňky u modelů s horním i předním plněním. Je zakrytý buď úzkým krycím panelem, nebo malou kulatou klapkou.

vyčistit, filtr, pračce, indesit

Princip fungování

Filtrační zařízení zachycuje cizí předměty, nečistoty nebo úlomky v odpadní vodě a zabraňuje jejich vniknutí do čerpadla. Tím je zajištěn bezporuchový provoz čerpadla. Minerální soli se postupně usazují na částech filtru, pokrývají je žmolky, vlasy, mince a další předměty ponechané v kapsách.

Znečištěný filtr již nemůže plnit svou funkci. neobvyklý hluk v místě vypouštěcího čerpadla, špatné odčerpávání vody z nádrže, nepříjemný zápach ze stroje. Ucpaný filtr je třeba vyjmout z jeho uložení, vyčistit, opláchnout a znovu vložit.

Vyjměte a vyčistěte filtr

Vyjmutí filtru z čerpadla není obtížné. stačí otočit krytem proti směru hodinových ručiček. Než to však uděláte, ujistěte se, že jste připraveni. Po vyjmutí vypouštěcího filtru bude ze spotřebiče vytékat voda. Bude to něco přes půl litru. To však může zvýšit vaši pracovní zátěž. Pokud je pračka zabudovaná do nábytku, i malé množství vody pod nábytek unikne a vy budete muset vše vytáhnout, otřít a vysušit.

Abyste tomu předešli, připravte si velkou měkkou látku, která dobře absorbuje vodu. Umístěte látku kolem základny stroje, který má být vyjmut, a teprve potom odšroubujte vypouštěcí filtr. Po několika otočeních ji musíte vytáhnout na sebe.

Nyní je třeba díl vyčistit. K tomu můžete použít následující postupy:

 • vypláchněte filtr pod tekoucí vodou;
 • pokud je velmi znečištěný, použijte starý zubní kartáček k oškrábání znečištěných částí;
 • namočení filtru na několik hodin do roztoku vody a kyseliny citronové, aby se odstranil vodní kámen a nepříjemný zápach.

Nezapomeňte vyčistit drážku filtru. posviťte do ní baterkou, zda v ní nenajdete nečistoty. Snažte se ho dostat ven.

READ  Lze myčku umístit nad pračku?

Rady pro správné používání spotřebiče

V návodu k obsluze pračky se výrobci snaží uvést hlavní body pro čištění filtrů. Znalost těchto bodů vám ušetří spoustu starostí:

 • Filtr čistěte nejméně jednou za tři až čtyři měsíce.
 • Nenechávejte mokré předměty v bubnu příliš dlouho, protože by mohlo dojít k růstu plísní a hub.
 • Používejte kvalitní prací prostředek bez nečistot.
 • Při čištění vždy odpojte stroj od napájení.
 • Nečistěte filtr hrubým hadrem s vlákny.

Dodržováním těchto jednoduchých postupů preventivní údržby udržíte pračku déle v provozu. Čištění filtru zvládne každá žena, která se svým přístrojem zachází opatrně, aniž by potřebovala odbornou pomoc.

Zásobník na prášek

Zásuvka dávkovače pracího prostředku by se měla také pravidelně čistit. Po skončení cyklu zůstává v dávkovači malé množství prášku, které ulpívá na stěnách. Časem částečky ztvrdnou a vedle plaku se v nich pravděpodobně objeví plísně, houby a hniloba. Škodlivé zbytky se šíří po celé pračce, zůstávají na spotřebiči i na prádle. Včasné čištění zásobníku na prášek může zabránit vzniku škodlivých látek, plaku a nepříjemného zápachu ze stroje.

Soudek s práškem by se měl po každém mytí opláchnout.

Pokud nádoba neobsahuje žádné viditelné nečistoty, stačí ji omýt teplou vodou a poté zásobník přejet kartáčem. Pokud již došlo ke ztvrdnutí stěn, namočte dávkovač na několik hodin do roztoku kyseliny citronové. Dobře ji vyčistěte kartáčem nebo abrazivní houbou a důkladně ji opláchněte.

Pokud je znečištění dostatečně silné, je nutné použít čisticí prostředek pro domácnost. Použití čisticího prostředku pro sanitární zařízení nebo dlaždice je přípustné. Používejte rukavice, protože látky jsou příliš agresivní. Pokud jsou na baňce viditelné černé skvrny od plísní, ošetřete povrch přípravkem proti plísním.

V silně poškozených případech se může stát, že zásobník na prášek nepůjde ze stroje vyjmout kvůli silnému znečištění. Pak můžete zkusit nalít do zásobníku vlažnou vodu a pomocí kartáčku nebo malé lopatky zkusit dávkovač vyčistit. Pokud to nepomůže, použijte kyselinu citronovou. Vložte jeden sáček do nádoby, jeden do bubnu a spusťte praní. Systém a kyvetu je třeba rovněž vyčistit.

Co se stane, když nebudete čistit?

Ucpání záchytné nádoby způsobuje vážné problémy pro správnou funkci spotřebiče a její nevyčištění situaci ještě zhorší:

 • Hrozí nebezpečí nepříjemného zápachu z vypraného prádla nebo bubnu. V nahromaděných nečistotách se aktivně vyvíjejí patogenní bakterie, které způsobují nepříjemný zápach. Postupně se zde tvoří plísně a houby. Mimochodem, od zápachu v pračce může také pomoci zbavit se kyseliny citronové, více v tomto článku;
 • Problémy s odvodněním. V krajním případě nebude možné buben vyprázdnit nebo pračka se sušičkou odmítne spustit prací cyklus;
 • Úplné selhání vypouštěcího čerpadla. V takovém případě se zvyšuje riziko, že hrubé nečistoty přeskočí ucpaný filtr a ucpou čerpadlo nebo zlomí lopatky oběžného kola. Situaci pomůže napravit pouze kompletní výměna dílu. To by mohl provést profesionální technik, což by si vyžádalo další náklady.
READ  Filtr pro pračky a myčky nádobí

Jak otevřít kryt filtru v pračce?

Předměty v kapsách, drobné odpadky, vlasy a nitě po vložení do bubnu zcela nezmizí. Vše projde přes odtokový filtr, čerpadlo a v lepším případě odteče do kanalizace. Může se také stát, že nečistoty ucpou díly a zablokují čerpadlo. Problém je doprovázen následujícími příznaky:

 • Stroj se zcela nevyprázdní;
 • Provoz se zastaví a na displeji se rozsvítí kód chyby;
 • Voda z nádrže odtéká pomalu a nepravidelně, čerpadlo hučí a chrastí.

V ideálním případě by se měl filtr čistit jednou za měsíc. Pokud uživatel postupuje podle pokynů, není problém. prvek lze snadno a rychle vyjmout. Stačí otevřít panel:

 • v pračkách Samsung, LG, Zanussi, Candy nebo Atlant je filtr skrytý za malými dvířky pod klapkou plnicího otvoru. Stiskněte dvířka rukou nebo je vypáčte šroubovákem, abyste získali přístup k dílu.
 • U spotřebičů Bosch je prvek skrytý pod dlouhým ozdobným panelem ve spodní části. U dřívějších modelů je kryt zaháknutý. Pomocí šroubováku je umístěte do vodorovné polohy a sejměte panel. U nejnovějších modelů se západky stisknou pomocí šroubováku s drážkou a dveře se posunou do strany.
 • Modely Ariston, Indesit HMW mají také pevný panel. Okamžitě stiskněte spodní a poté horní pojistku a vytáhněte filtr.

Důležité! Některé pračky (zejména vertikální) nemají odtokový filtr. Zde se čistí čerpadlo, přípojky a hadice.

vyčistit, filtr, pračce, indesit

Nyní můžeme přistoupit k čištění prvků. I zde však existují problémy. Následující oddíl vám je pomůže vyřešit.

Co dělat, když filtr nelze vyjmout ani s vynaložením určitého úsilí?

Někdy se může stát, že filtr, který byl dlouho čištěn nebo nebyl nikdy čištěn, se zasekne natolik, že jej nelze odšroubovat ani za použití skutečné fyzické síly. A v tomto případě byste se neměli nechat odradit. Problém je řešitelný a není tak beznadějný, jak by se mohlo zdát.

V tomto případě je možné vyjmout celou sestavu i s čerpadlem přístupem zevnitř. Připomínka. pokud je filtr připevněn šrouby na vnější straně, je třeba je předem vyšroubovat!

Po odstranění konstrukce se můžete pokusit filtr opatrně odšroubovat zevnitř (případně pomocí určitých nástrojů). Pokud se to nepodaří, je třeba celou konstrukci na stole opatrně rozebrat a vyjmout. Poté opět čištění, opětovná montáž a instalace v opačném pořadí.

READ  Jak používat odstřeďování na pračce

Různí výrobci praček mají různé možnosti přístupu.

Například v. Samsung, Whirlpool, Candy, Indesit a Ariston obvykle nemají žádné nebo mají odnímatelné dno. V tomto případě stačí stroj položit na bok a máte přístup k vypouštěcímu čerpadlu.

Bosch a Siemens mají možnost demontáže přední části skříně, zatímco Electrolux má možnost demontáže zadní části skříně.

Když už mluvíme o značkách, stojí za zmínku, že stejné značky Bosch-Siemens, LG a Electrolux jsou ve většině svých modelů (kromě těch nejdražších) vybaveny odtokovou trubkou na odtokovém filtru.

Tento zdánlivě drobný detail usnadňuje čištění splachovacího systému pračky. U mnoha modelů Samsung se může na displeji zobrazit kódové hlášení, že je filtr znečištěný.

Jak zkontrolovat správnou funkčnost

Známky abnormálního provozu lze zjistit poslechem zvuku vydávaného čerpadlem. Měla by být plynulá a bez znatelných zvukových odchylek. Než budete moci vyčistit čerpadlo pračky a zkontrolovat, zda správně funguje, musíte ho vyjmout.

Nejprve je třeba vyjmout vypouštěcí filtr, který se nachází ve spodní části předního panelu pod malými dvířky. Otevře se po uvolnění západek. Filtr se odšroubuje pomocí závitu. Dávejte pozor, abyste nezlomili žádnou část. Nezapomeňte, že je třeba vypustit zbytkovou vodu z odvodňovacího systému.

Po demontáži prvků krytu stroje, které omezovaly přístup k čerpadlu, vyjměte samotné vypouštěcí čerpadlo.

Po podrobné prohlídce se vypouštěcí čerpadlo odpojí (vyšroubováním upevňovacích šroubů) od spirály. Poté se provedou následující kroky:

 • Provádí se vnější kontrola mechanického poškození;
 • Zkontrolujte, zda se na oběžném kole nenacházejí stopy vypraného prádla, jako jsou vlasy nebo žmolky;
 • Záběr oběžného kola v hřídeli rotoru se zjišťuje ručním otáčením rotoru;
 • Zkontrolujte vůli hřídele rotoru v uložení hřídele, zkontrolujte míru opotřebení.

Elektrická instalace se diagnostikuje pomocí multimetru nebo testeru, aby bylo možné určit problém. Zkušební vodiče se připojí ke kovovým svorkám čerpadla a zkušební vodiče se nastaví do zkušebního režimu. Jakékoli trojmístné číslo na stupnici měřidla znamená normální provoz. Hodnoty „0“ nebo „1“ znamenají přerušení obvodu.

How to clean Indesit IWB5113 filter (difficult to open!)

Kontrolu elektrické funkce lze provést připojením speciálních zástrček ze sítě k čerpadlu. Tímto způsobem se provádějí zkoušky, aby se zjistil problém a zjistilo se, zda čerpadlo pracuje, když je motor pod napětím. Analýza závady naznačuje možnost opravy nebo výměny vypouštěcího čerpadla.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS