Jak vyčistit okno krbu od sazí

Jak odstranit saze ze skla: Domácí prostředky a komerčně dostupné prostředky

Krb dodá každému obývacímu pokoji zvláštní atmosféru. Jeho obliba se nezmenšuje ani s příchodem nových moderních topných systémů. Nejde však jen o krásné řešení interiéru, ale také o další potíže. Na skle se často usazují saze, které negativně ovlivňují vzhled a funkci kamen. Je to normální jev, který vzniká při spalování paliva. Jak odstranit saze z okna krbu a jak zabránit jejich tvorbě?

Znečištění skleněného panelu na dvířkách sporáku může být způsobeno různými faktory. Nejčastěji je to volba špatného paliva, ale co když je to jediný zdroj pro vytápění, protože je také nutné pochopit příčinu. Doporučujeme demontovat díly v této části.

Pro plynový krb

Pokud je zdrojem vytápění modré palivo, je méně pravděpodobné, že dojde k ucpání skleněného křídla. Pokud se objeví usazeniny sazí, je třeba vyčistit trysky a hořáky. Trysky mohou být v nesprávné poloze a je třeba je opravit. Obojí vede k nerovnováze poměru paliva a vzduchu v komoře. Výsledkem je znečištění stěn.

Instalovaný plynový krb se skleněnými tabulemi Zdroj.com

Příčiny u propanbutanových pecí

S propanbutanovými krby je více problémů, protože se v nich poměrně intenzivně tvoří saze. Zde se jedná o podobné problémy s ucpanými hořáky nebo poškozenými komorami. Je možné, že je krb naplněn nekvalitním palivem. To lze zjistit podle toho, kdy se na křídlech začalo objevovat znečištění.

Problémy s krby na dřevo

Dřevo je považováno za nejpřirozenější a nejbezpečnější palivo pro vnitřní prostředí. To platí za předpokladu, že je palivo zvoleno správně. Výrobek je lepší objednat u profesionálního dodavatele nebo ještě lépe u výrobce krbu. Často poskytují správné palivo. Příliš vlhké a dehtem znečištěné kmeny jsou nejdůležitějšími zdroji znečištění. Ujistěte se, že je v topeništi dostatek kyslíku, protože jinak dochází ke zvýšenému zakouření a znečištění skla.

Krb na dřevo s mírně sazemi Zdroj bricookcorigliano.to

Jak vyčistit komín?

Chcete-li správně vyčistit komín od černých usazenin, které se vytvořily na stěnách, měli byste začít s čištěním komína. Tento postup lze provést několika různými způsoby:

Pokud se jedná o přímý kouřovod, můžete jej čistit přes komín. Pokud má komín dva, tři nebo čtyři oblouky, je nejvhodnější tento postup provádět shora.

Komín komínového tělesa s přímým odvodem spalin tedy čistěte mechanicky podle následujících pokynů:

 • Vyčistěte stěny komína od horní vrstvy sazí syntetickým nebo žmolkovým kartáčem; pro čištění úzkých průchodů použijte mopový kartáč, ale tím postup čištění komína nekončí.
 • Kromě sazí se na komínové rouře může tvořit tvrdý lamelový dehet. Můžete je odstranit kovovou špachtlí.
 • Po odstranění veškerého dehtu je třeba vzít speciální kartáč na komínové roury. Jeho průměr by měl být o několik centimetrů větší než průměr roury a pomocí něj vertikálním pohybem nahoru a dolů uvnitř roury odstranit veškeré nánosy sazí.

Chcete-li vyčistit komínové koleno, nejprve zavřete všechna dvířka v komíně a otevřete klapku. Jakmile se ocitnete na střeše a ve stabilní poloze, odstraňte z potrubí saze pomocí kartáčů a štětců velkého průměru. Méně přístupná místa s průchody je lepší čistit kartáčem připevněným k pružnému trubkovému vedení, kterým lze střídat směr pohybu a současně jej otáčet do různých směrů.

Pokud se uvnitř komína vytvořila velká ucpávka, vypadla cihla nebo se do komína dostaly velké nečistoty, doporučuje se k jejich odstranění speciální jádro připevněné na laně, kromě toho se nic jiného nedoporučuje. Po vylezení na střechu byste měli do komína vhodit jádro, které díky kinetické přitažlivosti rozbije případné ucpání.

READ  Vysavač Xiaomi mijia k odstranění roztočů

Chemické čištění je účinné pouze tehdy, pokud na vnitřních stěnách komína není hustý nános oleje.

Pro snížení usazování sazí a čištění komína byl vyvinut speciální prostředek Chimney Sweep, který při spalování rozkládá saze. Poté nemusíte kromě čištění roštu a skleněných dvířek krbu od sazí dělat nic jiného.

Preventivní opatření

Krb není jen kamna, ale také designové řešení interiéru. Proto je důležité sledovat vzhled skla. Hned na začátku je třeba zdůraznit, že tvorbě sazí nelze zcela zabránit, ať už použijete jakýkoli způsob. Provoz topného systému je spojen s tvorbou sazí. Jako preventivní opatření proti znečištění je třeba dodržovat následující body:

 • Palivo musí být kvalitní. nešetřete. dávejte přednost rafinovaným, osvědčeným typům.
 • Dřevo musí být naloženo správně: vodorovně a zapáleno shora. Při používání palivového dřeva je důležité pečovat o dobrý komínový průduch a pravidelně jej kontrolovat. Je důležité pravidelně větrat místnost.
 • Dostatečný přívod vzduchu. místnost, kde je krb instalován, musí být dobře větraná, což nejen pomůže předejít problémům s kyslíkem, ale také umožní lepší spalování paliva.
 • Kvalitní komínový průduch. Může být nutné nainstalovat další tlumič. Komín je třeba pravidelně čistit. Lepší je mít profesionálního čističe.

Neodkládejte čištění, pokud jsou na skle saze. To pomůže rychle a bez námahy odstranit nečistoty a zabránit mikropoškození povrchu skla. Čím rychleji jsou opatření provedena, tím méně sazí proniká do prostoru.

Navzdory bohaté škále možností, které výrobci nabízejí pro kvalitní a cenově dostupné vytápění prostor, se krb nejen nevzdává svého postavení v módě, ale také zvyšuje okruh skutečných znalců tohoto aristokratického prvku domácího zlepšení. Vzhled a technické vlastnosti moderních modelů připomínají klasické krby, které máme v paměti.

Charakteristickým prvkem jsou průhledné dveře, které poskytují spolehlivou ochranu proti požáru. Průhlednosti je dosaženo použitím ohnivzdorného skla. Aby si všichni cestující mohli vychutnat pocit z pozorování živých plamenů vznikajících při spalování paliva.

Nevyhnutelným negativním důsledkem spalování jakéhokoli paliva je postupná tvorba sazí a uhlíků na skle. Chcete-li obnovit původní estetický vzhled krbu, musíte vyčistit sklo od sazí. Tento postup je časově náročný a nepříjemný. Přinášíme vám několik tipů, které vám usnadní údržbu krbu.

Odstranění nečistot pomocí čpavku

Roztok čpavku, jedlé sody, octa a citronu pomůže vyčistit saze na skle

Čpavkový líh je vynikajícím řešením pro odstranění sazí. Lze jej použít k čištění oken v několika fázích:

 • Počkejte, až krb vychladne. Dveře by měly být v pohodě.
 • Zřeďte čpavek ve vodě v nádobě, přidejte ocet a poté roztok přidejte do stříkací pistole.
 • Nastříkejte tekutinu na sklo a papírovými utěrkami setřete saze a šmouhy. Pokud je skvrna velmi stará, můžete roztok nanést o něco silněji nebo ho na skvrnu nastříkat a nechat 5 až 10 minut působit. Během této doby alkohol absorbuje saze a ty se pak mnohem snadněji odstraňují.

Čpavek se nesmí ředit vodou a musí se používat čistý. V tomto případě se však rychle odpaří, aniž by se odstranily nečistoty. S kapesníkem namočeným ve čpavku, namočeným do popela a otřeným o sklo však můžete být úspěšní během několika minut.

Další metody čištění skla krbových dvířek od sazí

Kromě čpavku lze k čištění skla dvířek trouby nebo krbu použít i jiné metody. Ty jsou uvedeny níže.

Důkladně zahřejte ohřívač

Tato metoda funguje tak, že se ohřívá topeniště a působí na povrch skla, a tedy i na nečistoty na něm, vysokou teplotou. Postup je následující:

 • Silně zahřejte sklo dveří zahříváním krbu
 • otřete horké sklo a odstraňte nečistoty hadříkem nebo houbou navlhčenou vodou
 • Používejte rukavice, abyste se nepopálili o horký povrch
READ  Jak vyčistit ventilátor v systémové jednotce

metoda „noviny a popel“

Tento postup spočívá v působení mechanické síly na povrch skla. odstraňovač sazí vyžaduje obyčejné noviny, které ponoříte do popela a silně třete. Po odstranění nečistot lze noviny a popel nahradit suchým hadříkem nebo houbou.

Metoda „Scraping

Pokud se vám nedaří odstranit obtížné skvrny na kamnech nebo krbu jednoduššími metodami, můžete je zkusit seškrábat nožem nebo škrabkou. V tomto případě je však důležité si uvědomit, že ostrý konec nože může sklo poškodit a zanechat na něm škrábance a oděrky. Při používání nože je proto třeba být co nejšetrnější a nejopatrnější.

Jak vybrat čisticí prostředek

Existuje mnoho způsobů, jak vyčistit sklo krbu od nečistot. K tomu lze použít domácí chemikálie nebo některou z lidových metod. Při výběru nástroje na odstraňování sazí je třeba vědět, jak velké jsou nečistoty a jak dlouho se tam vyskytují.

Čistší

Obchody jsou plné čisticích prostředků, které lze použít k čištění krbu, ale je důležité si uvědomit, že pokud máte krb vyčistit, je jich stále velké množství ve správných prostorách domu. Při výběru čisticího prostředku je důležité věnovat pozornost jeho složení: je lepší vyhnout se přípravkům obsahujícím složky, které by mohly poškodit skleněný povrch. Sklo ve sporáku můžete také čistit běžně dostupnými čisticími prostředky, jako jsou prostředky na mytí nádobí nebo prostředky na kuchyňské náčiní.

Účinnost těchto prostředků je nižší a může vyžadovat fyzickou námahu, abyste se nečistot zbavili.

Čpavek

Čpavkový alkohol je snadný způsob odstranění sazí. K čištění skla v krbu použijte alkohol:

vyčistit, krbu, sazí
 • Nechte sporák zcela vychladnout.
 • Čpavek se musí ředit vodou. Účinné je přidání několika kapek octa. Směs lze nalít do lahvičky s rozprašovačem.
 • Roztok se nastříká na sklo a setře papírovou utěrkou. Pokud jsou nečistoty odolné a obtížně odstranitelné, budete možná muset počkat 10-15 minut. Během této doby alkohol pronikne do částic sazí a proces odstranění je podstatně snazší.

Čistý čpavek není zakázán. To však nemusí být příliš účinné, protože alkohol se z povrchu rychle odpařuje.

Střelba na plný výkon

Saze na skle v kamnech můžete odstranit silným ohněm. Aby byl oheň co nejlepší, je potřeba suché palivové dřevo. Při spalování se spálí saze, uhlík a částice sazí a sklo se vyčistí. Tím se také vyčistí komín, což má pozitivní vliv na požární bezpečnost kamen.

Noviny a popel

Chcete-li tímto způsobem vyčistit sklo, namočte noviny do vody, rozprostřete na ně popel. Tímto způsobem lze saze snadno odstranit, pokud od vzniku požáru neuplynuly více než 2-3 dny. Pomocí novin a popela pečlivě obrousíte znečištěná místa a poté je otřete suchým papírem nebo hadříkem. Zatvrzelé nečistoty nelze odstranit.

Čepel nebo ostrý nástroj

Možná budete muset sáhnout k radikálním metodám. odstraňte saze nožem nebo jakýmkoli nástrojem s ostrým hrotem. V tomto případě je nutné dodržovat bezpečnostní pravidla, aby nedošlo k pořezání. Kontrolujte také tlak. na skle se mohou objevit škrábance. Je lepší používat tyto metody pro odstranění pouze části odolných nečistot.

Voda a ocet

Saze lze odstranit směsí vody a octa. Naplňte popelník roztokem. Vyjměte dvířka krbu a položte je na rovný povrch. Na problematická místa se položí noviny a namočí se do roztoku. Po krátké době sklo otřete mokrými novinami.

Popel z popelníku

Jedná se o jednu z nejoblíbenějších metod čištění. Kromě popela z popelníku potřebujete také kbelík s vodou, houbu a papírové utěrky. Chraňte si ruce gumovými rukavicemi.

 • Namočte houbu do vody, vymačkejte ji.
 • Popel naneste na houbu.
 • Krouživými pohyby setřete saze.
 • Omyjte houbičku a sklo od zbytků nečistot.
 • Pro plný účinek potřete suchým papírovým ručníkem.

Směs čpavku, octa, citronu a jedlé sody

Směs uvedených složek dokonale bojuje se znečištěním jakékoliv složitosti, jakéhokoliv věku (včetně, časově náročné). Vrstva sazí se musí nejprve namočit roztokem a nechat 15-20 minut působit, aby účinné látky mohly proniknout do nečistot. Poté stačí sklo bez další námahy otřít. Čím vyšší je koncentrace amoniaku, tím vyšší je aktivita roztoku a tím snadněji se čistí.

READ  Jak vyčistit kotel od dehtu

Jak nejlépe vyčistit sklo od sazí. výhody a nevýhody všech metod

Nyní k tomu nejužitečnějšímu v tomto článku. Jako šťastný majitel tradičního krbu na dřevo s litinovými francouzskými krbovými kamny Invicta se samozřejmě neustále potýkám s problémem špinavého skla v krbových dvířkách. A chtě nechtě vyzkoušel všechny výše uvedené metody čištění skla od sazí a karbonu. Na základě osobní praxe jsem si vytvořil vlastní názor na jejich účinnost. Osobní žebříček metod čištění (od nejnežádanějších po nejlepší):

 • 5. místo. Použití silného plamene v ohništi. možná jsem něco udělal špatně, ale můj výsledek. z nějakého důvodu to nefunguje. Sklo nebylo čistší;
 • 4. místo. Použití speciální stěrky určitě funguje, ale trvá dlouho, než se vyčistí správně (ve srovnání s jinými možnostmi). Úplné vyčištění skla škrabkou je prakticky nemožné; k odstranění malých nečistot je třeba použít jiné metody. Výrobci zařízení varují, že mechanické čištění škrabkami a noži může poškodit povrch. To může vést k rozbití skla v důsledku vzniku bodu se sníženou pevností. Závěr: Doporučuje se používat pouze ve výjimečných případech;
 • 3. místo. Čištění popelem. rozhodně funguje, ale při silném znečištění vyžaduje určité úsilí navíc. Nečistoty se díky použití popela dostanou více než jen na sklo, ale zároveň je tato metoda zdarma;
 • 2. místo. Čpavek s octem nebo bez něj. rozhodně funguje, poměrně účinně a rychle. A pokud si máte vybrat mezi touto možností a předchozími třemi, je tato metoda nejvhodnější;
 • 1 místo. Čisticí prostředky pro všeobecné použití a pro domácnost si tuto čestnou pozici zaslouží. I když to není tak docela pravda, místo je zaslouženě vyhrazeno prostředkům pro všeobecné použití v domácnosti, a to kvůli nepřiměřeně vysoké ceně specializovaných výrobků určených speciálně pro krby,

Jaký je nejlepší způsob použití běžných chemikálií??

Jakýkoli čisticí prostředek používaný k čištění mikrovlnných trub a sporáků je výborným prostředkem k odstranění sazí ze skla v krbu, pokud obsahuje alkálie.

Pravidelné čištění zabraňuje tvorbě trvalých usazenin sazí

Eurona, jak vyčistit sklo u krbu

Alkálie se často uvádí jako hydroxid sodný (známý také jako kaustická soda). V mém případě jsem použil mycí pěnu Shine ochranná známka „Nika“ pouze 102 rublů, která zvládá svůj úkol v pořádku: snadno se stříká, myje, saze a uhlí se odstraňují rychle, úplně a bez hmatatelného úsilí. Nezapomeňte nosit rukavice.

Užitečné tipy

Užitečné tipy pro krby. Pomohou situaci napravit a zabrání tomu, aby se v prostoru topení v budoucnu usazovaly saze a jiné zbytky. Všimněte si následujících bodů:

 • Po vyčištění dveří navlhčete houbu koncentrovaným mýdlovým roztokem (tedy takovým, který není tekutý, ale spíše v pevné formě). Otřete skleněný povrch. Efekt není viditelný okamžitě a po zaschnutí jsou vidět šmouhy. Po zahřátí skla při vypalování však zůstane čiré.
 • Použití automobilové chromové kapaliny. Pokud je k dispozici přípravek na čištění a odstraňování skvrn z chromovaných částí automobilu, lze jej po vyčištění aplikovat na vnitřní stranu skla a následně otřít do sucha. Povlak zůstane během vypalování čistý.
 • Efekt čistého skla. Jedná se o jakousi bariéru, která zabraňuje tvorbě sazí na vnitřním povrchu dveří. V horní části nad křídlem stačí ponechat malou mezeru. Do topeniště se navíc dostane vzduch a zabrání usazování sazí na obložení. Tento postup je však nutné provést při každém spuštění.

Pokud dodržíte preventivní opatření, nemusíte kupovat prostředek na čištění skla krbového skla.

Pravidelné čištění topeniště Zdroj atlantmasters.ru

| Denial of responsibility | Contacts |RSS