Jak vyčistit saze ze skla krbu

Jak vyčistit krbové sklo od sazí

Tradiční krb na dřevo je součástí obývacího pokoje a klíčovým prvkem interiéru. Zároveň se však jedná o funkční zařízení, o které je třeba pečovat. Pokud jste si vybrali krb se skleněnými dvířky, pravděpodobně jste se s tímto problémem setkali. Saze, saze, saze a zbytky sazí, které se usazují na vnitřní straně skla dveří. Takové znečištění nemá vliv na funkci kamen jako tepelného zařízení, ale velmi snižuje jejich estetickou funkci.

Saze, saze nebo saze jsou jednoduché aminové uhlíky, které vznikají při nedokonalém spalování palivového dřeva v ohni. Ve skutečnosti se jedná o černý film, který je poměrně odolný vůči mnoha látkám a je nevyhnutelný. Jak rychle a účinně odstranit saze, karbonové usazeniny a saze ze skleněných povrchů, aniž by došlo k jejich poškození??

Generální úklid

Hlavní a časově nejnáročnější částí úklidu je odstranění sazí ze stropů, stěn a stěn. Zde je třeba použít velké množství teplé vody a hadřík. Hadry a vodu je třeba neustále měnit, protože se znečistí. Práci provádějte pomalu a důkladně, aby stěna po vyčištění vypadala čistě a bez sazí. Samotná voda nestačí: potřebujete speciální čisticí prostředky.

Kapalina na mytí rukou

K čištění zakouřených stěn můžete použít lidové prostředky. Můžete je získat od každé hospodyně. Abyste však dosáhli pozitivních výsledků čištění, je třeba je správně používat.

Roztok uhličitanu sodného

Do horké vody nasypte jedlou sodu. Na 0,5 litru stačí 2 polévkové lžíce. Navlhčete hadřík nebo kartáč a přeneste jej na stěny kartáčováním. Neotírejte saze do povrchu, jinak by se později obtížně odstraňovaly.

Roztok prostředku na mytí nádobí

Mýdlové roztoky se připravují z teplé vody s přídavkem prostředku na mytí nádobí. Rozpusťte 1 polévkovou lžíci koncentrátu v 5-7 litrech. Nejprve hadrem umyjte stropy, pak stěny a podlahu. Nakonec však musíte kartáč namočit do roztoku a opláchnout.

Roztok na čištění toaletní mísy

Je třeba používat alkalické roztoky, protože saze mohou být na dotek velmi mastné a špatně se s nimi manipuluje. Pokud použijete Domestos, nejenže vyčistíte znečištěné povrchy, ale také je vydezinfikujete a odstraníte nepříjemný zápach.

Jaké prostředky na mytí nádobí v domácnosti by se měly používat?

Nejnepříjemnějším důsledkem spalování paliva je silná vrstva na skleněné tabuli. Vzhledem k tomu, že hlavní složkou této vrstvy sazí je kreozot, který přitahuje částice sazí jako magnet, nestačí pouhé čištění mokrým hadříkem. Musíte využít zkušeností, protože tyto problémy byly vždy problémem.

 • Pokud je sklo čerstvé a vrstva sazí ještě nestačila zaschnout v kreosotu, přichází v úvahu samočištění, které zahrnuje spalování suchého tvrdého dřeva s dostatečným přístupem vzduchu. Za tímto účelem zcela otevřete dvířka na popel. Částice sazí shoří při vysokých teplotách a sklo se zbaví inkrustace. Tato metoda je však vhodná pouze v případě, že včas zjistíte, že je třeba sklo vyčistit.
 • Voda a ocet se smíchají ve stejném poměru. Tekutý roztok nalijte do postřikovače. Krbová dvířka musí být demontována a položena na vodorovnou plochu. Na zakouřená místa se položí vrstva novin. Tyto noviny se namočí do octového roztoku a nechají se nějakou dobu namočené. Vlhké noviny pak použijte jako hadřík na ošetření skla.
READ  Jak zabránit kouření v krbu

Při práci je nutné používat gumové rukavice

Někdy se popel ze zásuvky na popel používá k čištění skla. Je známo, že vytváří kyselé prostředí. Chemická reakce rozkládá karbonové usazeniny a povrch lze vyčistit. Houba se používá pro usnadnění práce. Popel nesmí obsahovat žádné nečistoty, jinak by mohlo dojít k poškrábání skla. Nasypte popel na navlhčenou houbičku a jemnými tahy začněte opracovávat povrch. V případě potřeby houbu dobře omyjte a znovu přidejte popel. Další recept na přípravu odstraňovače sazí ze skleněných dvířek krbu je založen na smíchání čpavku, octa, citronu a jedlé sody. Vrstvu sazí je třeba předem navlhčit, pak lze saze snadno vyčistit

Je důležité si uvědomit, že zvýšená koncentrace čpavku zvýší aktivitu roztoku a usnadní čištění skla, ale čpavek se rychle odpaří a je třeba s touto skutečností počítat.

Roztok na bázi čpavku

Tento jednoduchý lék si můžete připravit doma. Tento roztok je založen na čpavkovém lihu, který používaly naše maminky a babičky k čištění oken a jiných skleněných povrchů. Na půl litru vody je třeba jedna čajová lžička čpavku a stejné množství octa. Někteří lidé přidávají také kyselinu citronovou a jedlou sodu, ale i bez těchto složek bude výrobek dostatečně účinný.

 • Nalijte čisticí prostředek do nádoby s rozprašovačem;
 • Nošení rukavic;
 • Přilehlé povrchy (včetně podlahy) zakryjte papírem nebo látkou, aby se roztok nerozstřikoval;
 • nastříkejte směs na sklo;
 • Počkejte několik minut. složení by mělo reagovat se sazemi;
 • otřete sklo suchým hadříkem nebo papírovými utěrkami;
 • postup opakujte, dokud není povrch čistý;
 • Dvířka sporáku omyjte čistou vodou;
 • otřete ji do sucha hadříkem nebo papírovou utěrkou.
vyčistit, saze, skla, krbu

Příčiny

Nejprve je třeba zjistit, proč je sklo pokryto nadměrným množstvím sazí. Důvody jsou různé:

READ  Jak vyčistit filtr v pračce indesit

Babská rada, která funguje: Jak udržet věčně očouzené sklo u kamen čisté

 • Použití špatného dřeva. Palivové dřevo musí být vždy suché. Čerstvě nařezané dřevo se nikdy nesmí použít k zapálení krbu, protože obsahuje velké množství vlhkosti. Oheň tak bude těžko hořet a bude produkovat velké množství kouře. Vlhkost dřeva nesmí překročit 15 %. K tomu je třeba, aby palivové dřevo bylo skladováno nejméně dva roky. Více informací o této problematice najdete v našem předchozím článku.
 • Znečištěný komín. Aby komín správně fungoval, musí být čistý. Pokud tento bod zanedbáte, sazí na skle se nikdy nezbavíte.
 • Nesprávně položené palivové dřevo v topeništi. Pokud není dřevo správně naskládáno, dotýká se při hoření povrchu skla. To může vést ke vzniku sazí.
 • Nevyčištěný krb. Je třeba ji pravidelně čistit, aby dřevo zcela neshořelo a nezanechalo po sobě hromadu popela a sazí.Po dvojím nebo trojím zapálení si zvykněte topeniště vyčistit.
 • Typ paliva. Pokud v krbu zatopíte jehličnatým dřevem, zaručeně se vám na skle objeví saze. Na podpal používejte pouze tvrdé dřevo, např. buk, dub a habr.
 • Nesprávný komín. Pokud není výška a průměr komína správný, komín nebude správně fungovat. V topeništi se tak vytvoří velké množství kouře, který znečistí sklo. Totéž se může stát, pokud komín nemá správný sklon. Velmi důležité je také zvolit účinný spotřebič s vysokou účinností a správnou funkcí systému čistého skla. V předchozích článcích jsme popsali, jak by měl být ohřívač.

Teď už víte, co způsobuje, že sklo v krbu je častěji tmavé a špinavé. Pokud všechny tyto příčiny odstraníte, můžete na celý problém se sazemi na skle zapomenout. Pokud je však váš výrobek již pokrytý sazemi, zde je několik účinných způsobů, jak jej vyčistit.

Jak snížit výskyt sazí na skle krbu

Bohužel neexistuje účinný způsob, jak zcela zabránit kontaminaci krbového skla zplodinami hoření. Rozsah této kontaminace je však možné snížit omezením příčin. Abyste zajistili, že se sklo vašeho krbu bude méně znečišťovat, měli byste dodržovat několik pravidel:

 • Nepoužívejte dřevo s vysokou vlhkostí, které nesplňuje normy pro vlhkost krbového dřeva. Místo jasného a čistého plamene se objeví spousta kouře a málo ohně. Používání takového paliva snižuje teplotu hoření, což má za následek, že při hoření vzniká více sazí, sazí a sazí, které se usazují nejen na skle krbových dvířek a topeništi, ale také v komíně krbu;

Proč je v krbu potřeba osikové dřevo a kolik let po přípravě krbu můžete používat dubové dřevo, se dozvíte v článku: Jaké dřevo je lepší do krbu??

 • Na topeniště nepoužívejte měkké dřevo, jako je borovice, smrk nebo modřín. I přes poměrně vysokou výhřevnost přispívá jeho vysoký obsah dehtu k rychlému znečištění skla a všech prvků spotřebiče. Neustálé používání nesprávného druhu paliva nejen snižuje estetický dojem, ale také zvyšuje riziko požáru;
 • Před koupí krbu se poohlédněte po zařízeních se samočisticím sklem, abyste se jen zřídka museli starat o čištění krbu od sazí;
 • Pravidelně čistěte sklo krbu. Celý proces tak bude mnohem jednodušší. Znečištění z více požárů se odstraňuje obtížněji.
 • Při použití systému pomalého spalování nepřerušujte přívod vzduchu úplně; prodloužíte tím sice dobu hoření paliva, ale snížíte tepelný výkon a zvýšíte zanášení.
READ  Sušičky ovoce a zeleniny

Výběr čisticího prostředku pro domácnost

Před odpovědí na otázku, jak vyčistit sklo v krbu, je nejprve nutné určit, jaký druh čisticího prostředku je k tomuto účelu potřeba. Pokud si například vybíráte prací prostředek pro domácnost, musíte vědět, jaké vlastnosti by měl splňovat:

 • Složení (louh je nutností)!);
 • kompatibilita s materiály krbu;
 • doporučení výrobce kamen obsahuje certifikát o schválení;
 • je k dispozici návod k použití;
 • Jsou uvedena bezpečnostní opatření.

Uživatel by měl tyto informace získat z obalu. Pouhé slovo prodejce v tomto případě nestačí.

Čisticí gel do kuchyně lze použít na sklo krbového sporáku Zdroj skladování.

Užitečné tipy

Užitečné tipy pro komínová kamna. Pomohou situaci napravit a zabrání tomu, aby se do prostoru topení v budoucnu dostaly saze a další nečistoty. Věnujte pozornost následujícím bodům:

 • Po vyčištění dveří navlhčete houbu koncentrovaným mýdlovým roztokem (tedy takovým, který není tekutý, ale spíše v pevné formě). Vyčistěte povrch skla. Nebude mít okamžitý účinek a po zaschnutí budou viditelné šmouhy. Po zahřátí skla během výpalu však zůstane čiré.
 • Použití automobilové chromové kapaliny. Pokud máte nějaké prostředky na čištění a odstraňování skvrn z chromovaných částí automobilu, můžete je po vyčištění aplikovat na vnitřní povrch skla a poté jej otřít do sucha. Povlak bude během vypalování vždy čistý.
 • Efekt čistého skla. Jedná se o jakousi bariéru, která zabraňuje usazování sazí na vnitřním povrchu dveří. V horní části nad dveřním křídlem stačí ponechat malou mezeru. Vzduch se navíc dostane do ohniště a zabrání usazování sazí na obložení. Tento postup je však nutné opakovat při každém zapnutí spotřebiče.

Pokud budete dodržovat preventivní opatření, nebudete muset kupovat žádný čisticí prostředek na sklo.

vyčistit, saze, skla, krbu

Pravidelné čištění topeniště Zdroj atlantmasters.viz

| Denial of responsibility | Contacts |RSS