Jak vyčistit sklo krbu od sazí

Jak odstranit saze ze skla

Tradiční krb na dřevo je ozdobou obývacího pokoje a hlavním prvkem interiéru. Zároveň se však jedná o funkční zařízení, o které je třeba pečovat. Pokud jste si vybrali krb se skleněnými dvířky, pravděpodobně jste se s tímto problémem setkali. Na skle uvnitř dveří se hromadí saze, saze a nečistoty. Takové znečištění nemá vliv na fungování kamen jako tepelného zařízení, ale katastrofálně snižuje jejich estetickou funkci.

Saze, saze nebo saze jsou jednoduše aminový uhlík, který je výsledkem neúplného spalování dřeva v ohni. Ve skutečnosti se jedná o černou fólii, která je poměrně odolná vůči mnoha látkám a je nevyhnutelně Jak rychle a účinně odstranit saze, karbonové usazeniny a nečistoty ze skleněných povrchů, aniž by došlo k jejich poškození??

Jaké jsou hlavní metody čištění?

Existuje mnoho způsobů, jak odstranit odolné nečistoty ze skla krbu. Můžete to udělat pomocí domácích chemikálií nebo některou z tradičních metod. Při rozhodování o nápravě je důležité zvážit, jak závažný je problém se sazemi a jak dlouho trvá.

Čistší

Chemická oddělení v obchodech jsou plná přípravků na čištění. Při výběru čisticího prostředku je důležité věnovat pozornost složení výrobku: vyhněte se produktům, které obsahují složky, jež by mohly poškodit skleněný povrch. Sklo ve sporáku můžete čistit také pomocí příručních čisticích prostředků, např. prostředků na mytí nádobí nebo kuchyňského náčiní.

Tyto produkty jsou méně účinné a jejich odstranění může vyžadovat fyzickou námahu.

Čpavek

Snadno odstraňuje saze pomocí čpavku. Vyčistěte sklo v kamnech alkoholem podle následujícího postupu:

 • Krb musel úplně vychladnout.
 • Čpavek se musí ředit vodou. Účinné je přidání několika kapek octa. Směs pak můžete nalít do lahvičky s rozprašovačem.
 • Roztok se nastříká na sklo a poté se odstraní papírovou utěrkou. Pokud jsou nečistoty odolné a obtížně odstranitelné, musíte počkat 10-15 minut. Alkohol během této doby pronikne do částic sazí a usnadní jejich odstranění.
vyčistit, sklo, krbu, sazí

Použití čistého čpavku není zakázáno. To však nemusí být příliš účinné, protože alkohol se z povrchu rychle odpařuje.

READ  Proč plynová trouba nezapéká pečivo na povrchu

Střelba na plný výkon

Znečištění krbového skla lze odstranit silným ohněm. K rozdělání ohně na plný výkon je zapotřebí suché dřevo. Při spalování se spálí saze, uhlík a částice sazí a sklo se vyčistí. Tím se také vyčistí komín, což je dobré pro požární bezpečnost kamen.

Noviny a popel

Chcete-li sklo vyčistit tímto způsobem, namočte noviny do vody a rozsypte na ně popel. Saze lze snadno odstranit, pokud od jejich vzniku neuplynuly více než 2-3 dny. Znečištěná místa pečlivě očistěte novinami a popelem a poté je otřete suchým papírem nebo hadříkem. Na tuto metodu nereagují staré nečistoty.

Čepel nebo nástroj s ostrým hrotem

Je možné použít radikální metody. odstranění sazí pomocí nože nebo jakéhokoli nástroje s ostrým hrotem. Při použití této metody byste měli dávat pozor, abyste se nepořezali. Kontrolujte úroveň tlaku. hrozí nebezpečí poškrábání skla. Tyto metody je nejlepší používat k odstranění pouze částí odolných nečistot.

Voda a ocet

Saze odstraňte směsí vody a octa. Nalijte roztok do stříkací pistole. Předem vyjměte dvířka krbu, položte je na rovnou plochu. Na problematické místo položte noviny a nasajte roztok shora. Po krátké době sklo otřete vlhkými novinami.

Popel z popelníku

Jedná se o jednu z nejoblíbenějších metod čištění. Kromě popela z popelníku budete potřebovat kbelík s vodou, houbu, papírové utěrky. Chraňte si ruce gumovými rukavicemi.

 • Navlhčete houbu vodou a vyždímejte ji.
 • Popel naneste na houbu.
 • Krouživými pohyby setřete saze.
 • Očistěte houbičku a sklo od zbytků nečistot.
 • Pro plný účinek otřete suchou papírovou utěrkou.

Směs čpavku, octa, citronu a jedlé sody

Směs těchto ingrediencí dokonale působí proti nečistotám jakékoliv složitosti a stáří (včetně těch odolných). Vrstva sazí se musí nejprve nasáknout roztokem a nechat 15-20 minut působit, aby účinné látky mohly proniknout do nečistot. Poté ji stačí jen bez námahy otřít. Čím vyšší je koncentrace čpavku, tím je roztok aktivnější a tím snadněji se čistí.

Proč se usazují saze

Pokud se v krátké době nahromadí saze a saze, je nutné objasnit příčinu problému. Po nalezení a odstranění příčiny nemusíte sklo stále čistit. U plynového krbu to může být způsobeno ucpanými hořáky nebo chybnou instalací trysek.

Krby na propan se znečišťují rychleji než krby na plyn. Příčinou je nekvalitní palivo, ucpané hořáky nebo vadné regulační nádrže. Nejvíce náchylné na saze jsou však krby a sporáky na dřevo. Příčinou hromadění plaku jsou jehličnaté dřeviny, chybějící nebo nesprávně fungující větrací kanály a znečištěné komíny.

READ  Jak používat indukční varnou desku Hotpoint ariston

Pokud se sklo špiní méně často než jednou za čtrnáct dní, kamna fungují správně. Zde se postupně hromadí saze a saze. To vede ke vzniku nečistot, které je třeba odstranit.

vyčistit, sklo, krbu, sazí

Odstraňování nečistot pomocí čpavku

Roztok čpavku, jedlé sody, octa a citronu pomůže vyčistit saze na skle

Jak vyčistit sklo krbových kamen

Dusičnan amonný je vynikajícím prostředkem k odstraňování sazí. Používá se k čištění skla v několika fázích:

 • Počkejte, až krb vychladne. Udržujte dveře chladné.
 • V nádobě zřeďte čpavek vodou, přidejte ocet a roztok nalijte do rozprašovače.
 • Nastříkejte roztok na sklo a pomocí papírových utěrek setřete šmouhy a odstraňte saze. Pokud je skvrna velmi stará, musíte se snažit nebo roztok na skvrny nastříkat a nechat jej 5-10 minut působit. Během této doby se saze absorbují a snáze se odstraňují.

Čpavek se nesmí ředit vodou a musí se používat čistý. V tomto případě se však rychle odpaří, aniž by se odstranily nečistoty. Namočením ubrousku do čpavku, jeho ponořením do popela a otřením skla však lze dosáhnout úspěchu během několika minut.

Další způsoby čištění sazí ze skla krbových dvířek

Kromě čpavku lze k čištění skla dvířek sporáku nebo krbu použít i jiné metody. Ty jsou uvedeny níže.

Tlakový ohřev topného tělesa

Funguje tak, že se topeniště zahřívá a povrch skla je vystaven vysokým teplotám, které způsobují šíření nečistot. Postup je následující:

 • Sklo dveří důkladně zahřejte zahřátím krbu
 • otřete horké sklo a odstraňte nečistoty hadříkem nebo houbou navlhčenou vodou
 • Abyste se nepopálili o horký povrch, používejte preventivně rukavice

Metoda „noviny a popel“

Tato metoda spočívá v mechanickém tlaku na povrch skla. K tomu se používají obyčejné noviny, které namočíte do popela a pak jimi silně potřete. Po odstranění hlavních nečistot lze noviny a popel nahradit suchým hadříkem nebo houbou, aby se odstranily zbytky sazí nebo sazí.

Metoda „seškrabávání“

Obzvláště obtížné nečistoty na skle sporáku nebo krbu, které nelze odstranit jednoduššími metodami, můžete zkusit seškrábat nožem nebo speciální škrabkou. V tomto případě je však důležité si uvědomit, že ostrý konec nože může sklo poškodit a zanechat na něm škrábance a oděrky. Při používání nože musíte být co nejšetrnější a nejopatrnější.

Další metody

Krátké video, které poskytuje odpověď na otázku, jak vyčistit saze z pece pomocí popela. Někteří lidé možná stále dávají přednost „lidovým“ metodám.

READ  Jak přilepit sklo na varnou desku

P.S. Při opětovném sledování tohoto videa jsem konečně pochopil, proč se této metodě říká lidová. Ne že by rolníci v některých rjazaňských nebo tulských oblastech rádi čistili skleněná dvířka svých krbů za dlouhých zimních večerů, a to pouze popelem. Je to bezplatná metoda! Jde tedy o lidový nápad.

Výběr čisticích prostředků pro domácnost

Než odpovíte na otázku, čím vyčistit sklo v krbu, musíte se nejprve rozhodnout, jaký druh čisticího prostředku k tomuto účelu potřebujete. Pokud jste se například rozhodli pro čisticí prostředky pro domácnost, musíte si uvědomit, jaké vlastnosti by měly tyto výrobky splňovat:

 • složení (přítomnost alkálií je povinná)!);
 • kompatibilita s materiály krbu;
 • Doporučení výrobce krbu mají schválení pro použití;
 • je k dispozici návod k použití;
 • jsou popsána bezpečnostní opatření;. návod k použití.

Všechny tyto informace si musí spotřebitel přečíst na obalu. Informace poskytnuté prodejním poradcem nejsou v tomto případě dostatečné.

Čisticí gel do kuchyně lze použít na sklo krbového sporáku Zdroj.

Užitečné tipy

Užitečné tipy v oblasti krbů se neobejdou bez. Pomohou situaci napravit a zabrání tomu, aby se v prostoru topení v budoucnu usazovaly saze a jiné nečistoty. Všimněte si následujících bodů:

 • Po vyčištění dveří navlhčete houbičku koncentrovaným mýdlovým roztokem (tedy roztokem z pevné, nikoli tekuté hmoty). Otřete skleněný povrch. Efekt není viditelný okamžitě a po zaschnutí jsou pruhy viditelné. Po zahřátí skla při výpalu však zůstane čiré.
 • Použití kapaliny Automotive Chromium Fluid. Pokud máte po ruce odstraňovače skvrn na chromované autodíly, můžete je po vyčištění aplikovat na vnitřní stranu skla a poté je znovu otřít do sucha. Povlak zůstane během vypalování čistý.
 • Efekt „čirého skla“. Jedná se o jakousi bariéru, která zabraňuje tvorbě sazí na vnitřním povrchu dveří. V horní části nad křídlem stačí ponechat malou mezeru. Vzduch skrz něj navíc proniká do topeniště a zabraňuje usazování sazí na povlaku. To by se však mělo provádět při každém rozdělání ohně.

Pokud budete dodržovat preventivní opatření, nebudete muset kupovat žádný čistič skla.

Pravidelné čištění topeniště Zdroj atlantmasters.viz

| Denial of responsibility | Contacts |RSS