Jak vyčistit ventilátor v systémové jednotce

Čištění počítače od prachu.

Při dlouhodobém používání počítačové skříně se v ní obvykle usazuje velké množství prachu. Usazují se na povrchu a mezery mezi deskami chladiče se ucpávají.

V důsledku toho je narušen odvod tepla a zvyšuje se riziko přehřátí. Je tedy logické, že mnoho uživatelů hledá odpověď na otázku, jak doma vyčistit počítač od prachu?

Níže naleznete průvodce krok za krokem, jak tento postup provést, a to i pro zelené začátečníky.

Jak vyčistit ventilátor procesoru

WikiHow funguje jako wiki, což znamená, že mnoho našich článků píše více autorů. V době psaní tohoto článku na jeho úpravách a vylepšeních pracovalo 10 lidí, a to i anonymně.

Počet zobrazení tohoto článku: 3277.

Pokud není ventilátor procesoru vyčištěn, může být pomalejší nebo se zcela porouchat. Pokud ventilátor selže, může se teplota procesoru výrazně zvýšit a způsobit jeho přehřátí. Nejjednodušší způsob čištění ventilátoru procesoru je použití plechovky se stlačeným vzduchem.

Vypněte počítač a odpojte jej od zdroje napájení. Odpojte napájecí kabely ze zadní strany systémové jednotky a odpojte je od zdroje napájení.

Umístěte systémovou skříňku na antistatickou podložku. Můžete také použít antistatický náramek připojený k zemi, například ke kovové části topného systému. Musíte používat antistatická zařízení, protože statický výboj z podlahy nebo z vašeho těla může poškodit data uložená v počítači.

Otevřete zadní kryt skříně počítače podle pokynů v uživatelské příručce. Některé počítače mohou vyžadovat použití šroubováku, jiné mají speciální tlačítka, která stisknete pro sejmutí zadního krytu.

READ  Stříkací tryska na barvu pro vysavač vlastníma rukama

Vyčistěte sání vzduchu a výstup ventilátoru krátkými pulzy stlačeného vzduchu. Přívody vzduchu jsou síťové prvky v konstrukci, které filtrují vzduch vstupující do ventilátoru.

Lopatky ventilátoru čistěte krátkými dávkami stlačeného vzduchu. Chcete-li vyfouknout hrudky nečistot, je lepší nasměrovat proud vzduchu pod různými úhly než používat dlouhé pulzy stlačeného vzduchu. Nikdy se nedotýkejte ničeho uvnitř systémové jednotky.

Otřete vnější stranu systémové jednotky vlhkým hadříkem namočeným v teplé mýdlové vodě. Povrch osušte měkkým ručníkem.

K čištění napájecích kabelů, které jsou odpojeny od zdroje napájení, použijte vlhký hadřík. Osušte napájecí kabely měkkým ručníkem.

Jak demontovat systémovou jednotku

Vypněte počítač a odpojte všechny kabely od systémové jednotky. Vytáhněte ji z místa, kde stojí, do volného prostoru.

Při demontáži jakékoli části počítače se řiďte zlatým pravidlem: před odšroubováním, odpojením nebo vyjmutím čehokoli si vyfoťte nebo zapište, jak to bylo. To usnadní pozdější sestavení.

Položte systémovou jednotku na bok. Chcete-li kryt otevřít, vyšroubujte šrouby na zadním panelu zajišťující kryt. Nejčastěji by se to mělo provést posunutím směrem k zadnímu panelu.

Obrázek se otevírá takto. Naším hlavním cílem je chladič nebo systém chlazení procesoru sestávající z ventilátoru a chladiče. Na fotografii je prostřední z nich. Druhým cílem je grafická karta, která je vidět vpravo od chladiče.

vyčistit, ventilátor, systémové

Co je při čištění zakázáno

Touha vrátit starému ventilátoru jeho původní vzhled někdy překročí hranici a lidé začnou používat různé čisticí prostředky v naději, že se zbaví rzi, špíny a třísek.

Při čištění ventilátorů nikdy nepoužívejte žíravé nebo hořlavé prostředky. Nejenže se poškodí, ale také se poškodí povrchová úprava dílů.

Nepoužívejte brusné kartáče, protože s nimi lze snadno odstranit povrchovou úpravu. Následně se dočkáte neestetických ochranných krytů a poškrábaných čepelí.

READ  Jak správně nainstalovat ventilátor na toaletu

Odštípnutá místa nenatírejte. Pokud chcete lak obnovit, odstraňte starý nátěr smirkovým papírem a naneste novou barvu pomocí spreje.

Čištění ventilátoru vlastníma rukama není tak náročné, jak se může na první pohled zdát. Klíčové je si uvědomit, že pokaždé, když se pro to rozhodnete, zbavíte se prachu, bakterií a zárodků a všichni ve vaší rodině budou zdravější.

Jak chladicí box sestavit

Poté znovu připojte dříve vyjmuté konektory a zapněte počítač poté, co se ujistíte, že je správně připojen. Pokud je to provedeno správně, okamžitě pocítíte výsledek. počítač bude mnohem tišší.

Nástroje pro oprašování počítače

Kartáč na čištění počítače v domácnosti

K čištění komponent počítače od prachu se používají následující nástroje:

  • Vysavač. Doporučují se menší modely určené k čištění nábytku. Nejlepší je, pokud je přístroj dodáván se speciálními tryskami s kartáčky na žmolky;
  • Křížový šroubovák. Součástka je nezbytná pro demontáž počítače, sejmutí systémového krytu, odšroubování chladiče a chladiče od procesoru;
  • Kartáč s měkkým chmýřím. To je nutné, pokud vysavač není vybaven vhodnými nástavci. Kartáčem odstraňte vrchní vrstvy prachu;
  • Guma a tužka. Ty jsou potřebné k odstranění oxidace na základní desce;
  • gumové rukavice.
vyčistit, ventilátor, systémové

Důležité! Rukavice se používají podle potřeby. Pokud jste čistili dlouho, je nejlepší použít tyto, abyste je nezašpinili.

Před domácím oprašováním systémové jednotky si uvědomte, že některé nástroje a součásti není dovoleno používat. Může jít o vlhčené ubrousky, alkoholové spreje, fén na vlasy. Mokré hadry mohou způsobit poškození základní desky. Pokud nemáte doma měkký kartáč, může být lepší alternativou suchá houba nebo hadřík.

Fén rozptyluje prachové částice po celé základní desce a neabsorbuje je. Po vyčištění se mohou znovu usadit na mechanismu a narušit normální provoz. Alkoholové spreje podporují oxidaci na základní desce, což vede k nefunkčnosti počítače a následné výměně dílů.

READ  Lze plastové nádoby mýt v myčce nádobí?

Žádná demontáž

Chcete-li chladič promazat bez demontáže, vyjměte počítač, odlepte horní nálepku a vyjměte ochranný kryt. Pak opatrně vytáhněte lopatky. Do vzniklé mezery nakapejte z pipety. K tomuto účelu můžete použít také injekční stříkačku.

DŮLEŽITÉ! Poté otáčejte lopatkami ručně. To proto, aby se tuk mohl rozptýlit. Operace se musí opakovat.

Několik užitečných rad na závěr

Pokud máte k dispozici magnetický šroubovák, nikoliv jen křížový šroubovák, chráníte se před možnou ztrátou upevňovacích šroubů.

Po jejich oddělení je lepší nedávat je všechny na jednu hromadu, aby nedošlo k pozdější záměně s konektory.

Většina uživatelů si myslí, že si pamatují všechny jemné zástrčky, a jsou překvapeni, proč se počítač po vyčištění od prachu nezapne, nesvítí kontrolky na předním panelu atd.

Nyní už víte, jak a čím počítač oprášit.

Nezapomeňte si tyto tipy procvičit a vyjádřit se v komentářích níže. Děkujeme vám za pozornost!

Jak vyčištit ventilátor v notebook


| Denial of responsibility | Contacts |RSS