Table of Contents
Elektrický sporák nefunguje? Příčiny poruchy elektrického sporáku
Pokud vaše elektrická varná deska nefunguje, je třeba diagnostikovat příčinu. Drobné opravy lze provést svépomocí, ale o větší opravy se může postarat profesionál.
Pokud nefungují hořáky a trouba. nemůžete vařit, dokonce ani postavit konvici. Proto je důležité provést okamžitou diagnostiku, abyste zjistili, zda vaše elektrická varná deska potřebuje opravu, a zjistit, proč je váš nepostradatelný spotřebič rozbitý.
Porucha hořáku na elektrickém sporáku
V závislosti na modelu spotřebiče je k dispozici různý počet hořáků. U nejmenších modelů jsou k dispozici pouze 2. U standardních elektrických varných desek výrobce obvykle instaluje 4 hořáky.
Topná tělesa se mohou lišit:

- Klasický model: hořáky jsou umístěny na smaltované základní desce s topným tělesem uvnitř.
- moderní vzhled: varná deska je masivní keramická deska, v níž jsou instalovány různé typy topných těles.
Než se pustíte do opravy spotřebiče, je dobré zjistit, jaký typ hořáku nefunguje. Existuje několik základních typů:
- Staré hořáky vyrobené v sovětské éře. Jejich hlavním charakteristickým rysem jsou litinové prvky, které se poměrně pomalu zahřívají a poté chladnou;
- trubková cívka. Jejich základem je speciální trubka, která je vybavena dutou rovinou. To umožňuje cirkulaci teplého vzduchu, čímž se výrazně zvyšuje účinnost. Hořáky tohoto typu se doma opravují velmi obtížně;
- keramické hořáky. Mají poměrně jednoduchou konstrukci, takže by samočinná oprava neměla činit potíže;
- Hořáky s halogenovým zařízením. Zářič je instalován na několika různých místech, což umožňuje rychlé zahřátí varné desky a zároveň co největší úsporu energie. Je však lepší, aby opravu takového zařízení provedl kvalifikovaný odborník. Protože jeden špatný pohyb může zničit vaše spotřebiče. To by vedlo buď k nákladným opravám, nebo k nákupu nové varné desky.
Všechny moderní modely používají napájecí kabel se speciálním průřezem, který zajišťuje kompletní přívod proudu do hořáku. Musí být také připojen ke spotřebičům, jako je regulátor a termostat. Tím je zajištěna spolehlivá ochrana proti případnému přehřátí, ke kterému by mohlo v budoucnu dojít při trvalém používání varné desky.
Konstrukce elektrické varné desky?
V běžném provedení jsou elektrické hořáky (elektrospirály) umístěny na smaltované ocelové varné desce odolné proti vysokým teplotám. Samotné topné těleso je umístěno uvnitř, ve velkém kruhovém otvoru. je namontováno na konstrukci z nerezové oceli. Topné těleso má podobu uzavřené spirály nebo „panáčka“.
Nejjednodušší domácí sporák. dvojice cihel ze žáruvzdorné hlíny, které stojí vedle sebe a jsou připevněny k obdélníkové základně s ocelovými rohovými profily, které mají v rozích nohy. Do cihel je vyražena drážka pro jednoduchou nichromovou cívku. Takové vařiče nepotřebují žádnou další elektrickou instalaci. spirála je umístěna a vysunuta tak, že teplo je obecně dostatečné pro vaření většiny každodenních pokrmů, aniž by se odchýlila od používaného receptu. Vadnou cívku lze velmi snadno vyměnit. není třeba nic demontovat. celá konstrukce je viditelná.
Moderní elektrické varné desky jsou naopak sestaveny podobně jako klasické plynové varné desky se čtyřmi hořáky, ale jsou vybaveny podobnou elektronikou jako multifunkční vařiče. V každém případě je klasická varná deska vybavena pětipolohovým přepínačem, kde dvojitá spirála každého topného tělesa pracuje ve čtyřech režimech:
Nejčastějšími problémy jsou porucha spínače, spálení výstupních svorek topné spirály (nebo „placky“), kde dochází ke ztrátě elektrického kontaktu mezi spirálami a spínači. Sovětské pece používaly keramicko-kovové hořáky s výkonem 1 kilowatt nebo více. Ty pak byly nahrazeny neonově svítícími spínači a spínacími soupravami.
U elektrických halogenových hořáků jsou zářiče umístěny v různých polohách na topném tělese, což umožňuje dosáhnout provozní teploty hořáku během několika sekund. To je rozdíl od pomalu hořícího topného tělesa s nichromovou spirálou, které se zahřívá několik minut. Oprava halogenových hořáků je však o něco složitější.
Instalace nových hořáků
Většina prací je již dokončena. Umístění nových hořáků do zásuvek.
Nasaďte spodní upevňovací podpěry a držáky, které utáhněte šrouby.
Nasaďte spodní držáky a podpěry
Každý ze čtyř vodičů přišroubujeme k novým hořákům stejným způsobem, jakým jsme je přišroubovali ke starým hořákům.
Přišroubujte nové hořáky a upevněte je šrouby
Pokud jsou konce drátů ohořelé nebo poškozené, odřízněte je, odstraňte izolaci a před připojením k novému hořáku je pozinkujte. V tomto případě to však nebylo nutné.
Poté odstraňte značkovací pásku. Připevněte svorky zemnicího kabelu ke kolíkům a utáhněte upevňovací šrouby až do konce.
Nové hořáky jsou tedy na svém místě. Nyní varnou desku sestavte v opačném pořadí. Spusťte horní panel. a připevněte jej pomocí samořezných šroubů vpředu, vzadu a pod přední stranou pomocí přepínačů.
Zbývá jen zahřát nové hořáky na čtyři minuty na maximální výkon. V této době se z nich kouří a vydávají zvláštní zápach. Proto je lepší používat odsavač par.
Hořák je jedním z klíčových prvků elektrického sporáku. Umožňuje vařit různé pokrmy. Pokud selže, je celá varná zóna ochromena. Celé spotřebiče budou samozřejmě fungovat, ale je frustrující, když části vaší oblíbené varné desky nefungují. Proto je čas vyměnit hořáky na varné desce. Tento postup pomáhá „obnovit“ hlavní topné těleso a vdechnout spotřebiči nový život.
Jak si sami opravit hořák elektrické varné desky
K provedení opravy je nutné mít alespoň minimální znalosti elektroniky, znát princip fungování zařízení a umět zkontrolovat napětí pomocí multimetru. Standardní hořák pro elektrickou varnou desku je 180 mm, takže je třeba vybrat správné nářadí podle těchto parametrů. Hlavní je nezanedbávat bezpečnostní pravidla a zdravý rozum a řídit se zásadou „když to neumíš, tak to nedělej“, protože práce je spojena s elektřinou.
Co potřebujete k opravě
Pokud netušíte, jak vyměnit hořák na elektrickém sporáku, a postupujete podle jednoduchého algoritmu, můžete drobné poruchy, zejména v topném tělese, opravit sami.
U elektrického sporáku je důležité nejen identifikovat závadu, ale také ji správně odstranit. Po diagnostice závady hořáku elektrické varné desky budete potřebovat tyto nástroje:
- šroubováky (křížový a plochý k odstranění panelu);
- klíče (očkoploché a očkoploché);
- Kleště a kleště;
- řezačka drátů;
- pájka;
- lepicí páska;
- Nástroje pro měření napětí a odporu.
Klíče (otevřené klíče);. Algoritmus pro vyhledávání závad
Zpočátku byste měli zjistit příčinu, proč se plošina může špatně zahřívat. Pomůže vám multimetr:
Tato jednoduchá opatření vám pomohou zjistit, zda je hořák poškozený, nebo zda se jedná o závadu na termostatu či čidle.
Řešení problémů s povrchem
Často se závada zjistí povrchovou diagnostikou, kdy je vizuálně vidět porucha hořáku. deformace, přehřátí, nefunkčnost. Nemusíte vždy hledat na Googlu „jak vyměnit hořák na elektrickém sporáku„. může jít o odštípnutý kabel nebo vyhořelou zásuvku.
Pokud je varná deska vybavena mechanickým ovládáním, je pravděpodobné, že došlo k přepálení žárovky, a to mnohem dříve než k poruše.
Demontáž varné desky
Pokud zběžná kontrola nepřinesla výsledky, rozeberte hořák a zapojte kontakty pomocí multimetru.
Při demontáži varné desky buďte opatrní, protože poškození tepelné izolace může snížit energetickou účinnost varné desky, změnit údaje ukazatele a později způsobit nesprávnou funkci.
Při odstraňování hořáku používejte speciální rukavice a nejlépe respirátor, protože azbestový prach je toxický.
Kontrola vstupního napětí
Důležité! Před demontáží hořáku z elektrické varné desky zkontrolujte jeho napětí! Vypněte napájení a teprve poté se ho dotkněte rukama, protože nikdo nezrušil bezpečnostní opatření. Vstupní napětí se však kontroluje až po připojení napájecího zdroje. Proto po vyjmutí hořáku ho zapojte a pečlivě diagnostikujte.
Funguje topné těleso s více spirálami
K diagnostice topného tělesa elektrické varné desky s více než jedním topným tělesem budete potřebovat tříkolíkový přepínač, kterým vyměníte díl. Může být užitečné elektromechanické relé. musí jich být o jedno více, než je topných těles v cívce varné desky.
Porucha ovládacích prvků
Pokud při výměně hořáku dojde k poruše vnitřního systému elektrické varné desky, nemůžete ji provést sami. Musí být přivolán buď radiomechanik, nebo technik.
Výměna regulátoru napájení
Problém vypadá následovně: vadný prvek nevysílá teplotní signál do řídicího centra. Pokud nejsou přijata žádná data, modul odpojí hořák nebo celé zařízení od napájení a vyloučí poruchu. Zkontrolováno testerem. multimetrem.
Připojení propan-butanového spotřebiče
Příznaky poruchy hořáku
Protože se jedná o topný článek, je jeho porucha velmi viditelná. Pouze závada na elektrickém napájení by byla zjevnější. Než však začnete hořák vyměňovat vlastníma rukama, musíte zkontrolovat, zda je v pořádku. Proto jsme pro vás připravili seznam příznaků, podle kterých poznáte, že díl není v pořádku. Jedná se o:
- První a nejzřetelnější je skutečnost, že se díl nezahřívá. To lze snadno zkontrolovat: stačí jej zapnout a zkontrolovat stupeň zahřátí. Pokud nedochází ke změně teploty a ostatní varné zóny pracují normálně, je prvek vadný.
- Další bod lze zkontrolovat i bez speciálních nástrojů. Pokud máte podezření, že je vadné pouze jedno topné těleso, můžete ho porovnat s ostatními. Pečlivě porovnejte dobu ohřevu a stupeň. Proveďte tento postup se dvěma stejnými nádobami s vodou. Pokud je doba varu jiná, prvek selhal.
- Pokud při práci topného tělesa slyšíte praskání, je také vadné. Doporučujeme zkontrolovat kabeláž, ale pokud to nepomůže, klidně ji vyměňte.
Tyto příznaky napovídají, že je třeba začít s opravou co nejdříve. Proto vám neváháme říct, jak to udělat sami.
Umístění nových hořáků
Většina prací je již dokončena. Montáž nových hořáků do zásuvek.
Zasunutí nových hořáků na místo
Nasaďte spodní podpěru a upevňovací konzoly a utáhněte je šrouby.
Nasazení spodních přídržných podložek a držáků
Přišroubujte každý ze čtyř vodičů k novým hořákům stejným způsobem jako ke starým.
Přišroubujte kabely k novým hořákům
Pokud jsou konce vodičů ohořelé nebo poškozené, odřízněte je, odstraňte izolaci a před připojením k novému hořáku je připájejte. V tomto případě to však nebylo nutné.
Poté odstraňte označovací pásku. Připojte svorky uzemňovacího kabelu ke svorníkům a utáhněte zajišťovací šrouby.
Nyní byly nainstalovány nové hořáky. Nyní varnou desku sestavte v opačném pořadí. Spusťte horní panel a připevněte jej pomocí samořezných šroubů vpředu, vzadu a pod bubnovou deskou. Zbývá jen zapálit nové hořáky na čtyři minuty při maximálním výkonu. Během této doby kouří a vydávají zvláštní zápach. Proto je lepší používat odsavač par.
To je vše. Vařič je opět připraven k použití.
Blok: 4/4 | Počet znaků: 1173
Algoritmus zapojení kombinovaného sporáku v bytě
Pokud jste dříve používali elektrický sporák, budete muset nejprve podepsat smlouvu o dodávkách plynu. Za tímto účelem musíte plynárenské společnosti předložit následující dokumenty
- doklad o vlastnictví;
- Technický pas pro ubytování (byt);
- osvědčení o složení rodiny;
- smlouvu o údržbě;
- Pas pro plynoměr;
- kniha předplatného.
Připojení varné desky k přívodu plynu je však zákonem zakázáno
Pokud si plynárenská společnost tohoto problému všimne, uloží pokutu a může zrušit smlouvu o dodávkách plynu. Varnou desku však můžete připojit k plynové a elektrické síti, ale nezapínejte ji, nýbrž zavolejte mistra elektrikáře, aby zkontroloval všechna připojení a dal souhlas k připojení. To vám může ušetřit peníze za plyn a poplatky za vodovodní služby, ale pokud nejste v tomto druhu práce zkušení nebo jste nedbalí, raději to nedělejte.
Pokud se rozhodnete provést připojení sami, je nejlepší dodržet následující postup:
- Připojte k trimru napájecí vedení a nainstalujte uzemněnou zásuvku v blízkosti zamýšleného umístění vařiče.
- Varnou desku postavte na rovný povrch nebo výšku nožiček nastavte pomocí vodováhy. Nakloněný povrch brání rovnoměrnému vaření pokrmů.
- Závity ohebné hadice se omotají páskou FUM, připojí se k plynovému potrubí a utáhnou klíčem.
- Připojte hadici ke spotřebiči stejným způsobem.
- Připojení spotřebiče k elektrické síti. Elektrikáři radí, abyste to nedělali přímo, ale pouze přes zásuvku.
- Pod dohledem řemeslníka zkontrolujte těsnost spojů hustým mýdlovým roztokem, čímž si sami zajistíte legálnost spojů.
- Zkontrolujte, zda hořáky a trouba fungují.
Samostatné zapojení jakéhokoli plynového spotřebiče není bezpečné, proto je důležité být velmi opatrný a zkontrolovat všechna připojení. Ušetřených pět minut se může později velmi prodražit