Jak vyměnit jehlu v šicím stroji

Jak správně zasunout jehlu do šicího stroje

Jak správně zasunout jehlu do šicího stroje. To je téměř nejdůležitější otázka při práci se šicím strojem. Kolikrát se na mě obrátili přátelé, abych se podíval na jejich stroj. Proč nešije? A ačkoli nejsem mechanik, hledal jsem a někdy jsem našel jedinou příčinu. Jehla není správně zasunutá! Psací stroj sice není raketa, ale přesto je to velmi jemný přístroj a všechno v něm je přesně seřízeno, každé ozubené kolečko, vačka, drážka má svůj účel a přesně zapadá na své místo. Proto ji nelze zanedbávat. To platí i pro jehlu.

„Jak se nasazuje jehla do šicího stroje??“, lidé se samozřejmě zajímají o svůj stroj. Ti, kteří se na tuto otázku ptají, se samozřejmě s tímto problémem setkávají poprvé. Proto všechny ty otázky: „Jak vložit jehlu do šicího stroje Podolsk? Jak vložit jehlu do šicího stroje racek? Jak vložit jehlu do šicího stroje Singer? Jak vložit jehlu do ručního šicího stroje? Jak vložit jehlu do starého šicího stroje?“- odpověď je stejná: jehla se do jakéhokoli stroje zavádí stejným způsobem.

ALE! Existuje jedno pravidlo: musíte vědět, kterou stranou se jehla do šicího stroje zasouvá. Když jsme se poprvé učili navlékat nit do šicího stroje, už jsem na tuto otázku upozorňovala. Ale pak jsme se bavili spíše o tom, jak nit do jehly zasunout, na které straně. Samozřejmě ten s jehlovým hrotem. A zde hovoříme o tom, jak jehlu zavést? V tomto článku se tedy na tento problém zaměříme samostatně a ve videolekci si celý proces názorně prohlédneme.

vyměnit, jehlu, šicím, stroji

Způsoby navlékání jehly.

Pravidla pro správné navlékání jehly.

Při šití je důležité zvolit ten správný pro danou práci nit a jehlu k sobě. A společně musí být vhodné pro látku, se kterou se právě provádí určitá šicí operace.

Do oka by měl být vložen kousek nitě, který drží téměř u špičky. Pak se závit v otvoru nebude kroutit a rychleji se do něj dostane.

Šicí nit může být dva typy twistů a několik typů skládání vláken. Proto se konec nitě, i když je správně sladěný (jehelní nit), často seká a nechce zapadnout do očka jehly. V takových případech ji mírně navlhčete slinami a prsty vytvořte novou, tenčí a méně pohyblivou špičku.

Stačí kousek nitě otočit druhým koncem dolů a nit se bez problémů zasune do očka jehly.

Rychle a snadno provlékněte očko patentní jehly (Jehly pro zrakově postižené). Existuje jiný způsob navlékání nití. Práce s takovou jehlou vám zaručeně ušetří čas i nervy.

Jak navléknout jehlu do dlaně?

Jedná se o nový způsob navlékání nití.

Položte si kousek nitě do dlaně levé ruky na ukazováček. V zásadě lze tento úkon provést i na jakémkoli jiném výčnělku ruky nebo na kterémkoli z prstů. Ale na uvedeném tuberkulu je nejpohodlnější.

Držte jehlu pravou rukou a položte ji střední částí očka na nit. Ucho by mělo ležet na dlani a zakrývat závit.

Pohybujeme očkem jehly po niti, něco vymazáváme a s malou amplitudou.

V určitém okamžiku se z nitě v oušku jehly začne tvořit smyčka. Pokračováním všech stejných pohybů jehly podél nitě se smyčka nitě v oušku „zvětší“ do takové velikosti, že ji tam lze rozprostřít již v jedné vrstvě.

Tato metoda se nejlépe osvědčuje, když je očko jehly široké a nit není silná.

Pokud je nit silná, nikdy se nevejde do očka velmi tenké jehly,

Můžete provést následující kroky. Pro tento účel byste měli mít v domácnosti cívku velmi tenké nitě. Velikost 150, nejlépe 300. Malý kousek takového vlákna.,

I se dvěma konci najednou, se rychle zasune do očka jakékoliv jehly, i té nejmenší.

Nit přeložená napůl se protáhne očkem jehly téměř až na opačný konec. A tam zanecháme malou smyčku nití,

Do kterého vložíme konec silné nitě.

Zatáhněte za konce tenké nitě a silná nit proklouzne očkem tenké jehly.

Úplně stejným způsobem, pouze pomocí speciálního zařízení. Navlékače jehly, můžete provléknout očko jehly.

Jedná se o nejjednodušší závitové nástroje. Tenký kovový drát, zpravidla speciálně ohnutý, a rukojeť. Držák tohoto drátu.

Vezměte jehlu do levé ruky (pro praváky) a umístěte očko jehly na polštářek ukazováčku tak, aby vstup jehly byl svislý a rovnoběžný s povrchem polštářku prstu.

Jak vyčistit šicí stroj?

Pro čištění šicího stroje je nutné vypnout napájení.

Ukážu vám příklad stroje s horizontálním hákem.

Pomocí šroubováku (měl by být také v sadě ke stroji. Mini šroubovák) vyšroubujte šroub a sejměte jehlovou desku, která zakrývá vodorovný háček:

Zvedněte a vytáhněte háček. Před zasunutím háku si poznamenejte jeho polohu ve stroji, abyste jej mohli stejným způsobem znovu zasunout.

Na fotografii níže můžete vidět, kolik prachu je v mém stroji, právě jsem ho čistil poprvé od koupě stroje, takže je to už několik let. Samozřejmě je to dost ucpané.

Vyčistěte všechny nečistoty a prach kartáčem, v mém případě byl prach již velmi hrudkovitý. Musíte ho s námahou strhnout)).

READ  Jak vyměnit sůl v myčce nádobí

A také je důležité dobře vyčistit zářezy v těch zubech, které podávají látku, já je měla také hodně zanesené.

Sestavte vyčištěný stroj zpět, nasaďte člun a našroubujte jehelní desku. Tolik trosek bylo uvnitř raketoplánu a pravděpodobně ztěžovaly jeho práci.

Doufejme, že teď bude můj stroj prostě létat!!)

Podívejte se také na video o čištění šicího stroje se svislým chapačem:

Jemný nástroj, v němž je vše přesně seřízeno, každé ozubené kolo, vačka, drážka má svůj účel a stojí na svém místě. Nelze ji tedy zanedbat. To platí i pro jehlu.

Kladení otázky:“?“, lidé se samozřejmě zajímají o svůj vlastní stroj. Samozřejmě, že ten, kdo tuto otázku klade, se s tímto problémem setkává poprvé. Proto všechny ty otázky: „Jak vložit jehlu do šicího stroje Podolsk? Jak vložit jehlu do šicího stroje Seagull? Jak vložit jehlu do šicího stroje zpěvák? Jak vložit jehlu do ručního šicího stroje? Jak vložit jehlu do starého šicího stroje?“Odpověď je stejná: jehly se do všech strojů vkládají stejným způsobem.

ALE! Existuje jedno pravidlo: musíte vědět, kterou stranou jehlu do šicího stroje zasunete. Už když jsme se učili poprvé, věnoval jsem pozornost této otázce. Ale pak jsme si povídali o tom, jak nit do jehly zasunout, na kterou stranu. Zjevně ten, kde je umístěna jehla. A tady jsme mluvili o tom, jak zavést jehlu? V tomto článku se tedy budeme tomuto problému věnovat samostatně a ve videonávodu se na celý proces podíváme podrobněji.

Účel a typy patek pro šicí stroje

Šicí patka v šicím stroji pomáhá švadleně zlepšit a zpříjemnit práci. Tento uzel je užitečný při prošívání podél okraje látky.

Užitková patka se zarážkou

Používají se různé typy patek:

 • Polstrovaná patka navržená tak, aby umožňovala pohyb látky bez rizika posunu vrstev látky vůči sobě.
 • Šicí patka pro pleteniny zohledňující pružnost a roztažnost. Při práci s tímto materiálem umožňuje vynechávání stehů a přerušení nitě.
 • Overlocková patka umožňuje pracovat na okrajích látky, čímž zabraňuje jejich rozptylu nebo vytahování.
 • Pokud používáte patku určenou k vytváření slepých tahů, můžete ji použít k vytváření těchto stehů.
 • Tyto nástroje jsou k dispozici pro přidávání švů a stehů na zipy.
 • Při zpracování smíchu, kůže a jiných těžkých materiálů je třeba použít teflonovou patku.
 • Snailailailail vytváří na okraji látky těsný lem.
 • Existují přítlačné patky, které slouží k přišití knoflíků, spon nebo háčků.
 • Pro zapošívání a vyšívání jsou instalována speciální zařízení.
 • Klikatá patka umožňuje šít nejen rovné stehy, ale také klikaté stehy.
 • Existují i další, kde můžete přidat lem pomocí šikmého stehu.

Tento seznam neobsahuje všechny dostupné odrůdy.

Jak správně zasunout jehlu do šicího stroje

Většina začátečníků si klade otázku, jak správně zasunout jehlu do šicího stroje. A je to zcela pochopitelné, protože důsledkem chyby bude roztrhané vlákno, zničený materiál a promarněný čas. Abyste se tomu vyhnuli a práce na stroji byla příjemná, musíte znát několik jednoduchých pravidel práce s jehlou a její konstrukcí. To vám pomůže rychle a dobře nahradit a pokračovat v tom, co vás baví.

Konstrukce jehly

Jehla šicího stroje je jednoduchý, ale důmyslný vynález, který se nezměnil přibližně dvě století. Díky své konstrukci snadno prorazí látku a zavede nit do otvoru, po kterém se vrátí zpět. Vytvoří smyčku na opačné straně tkaniny.

Abyste věděli, jak jehla funguje, je nutné vědět, jak ji správně nainstalovat a jakou stranou. Konstrukce této části je následující:

 • Silnější horní část. Toto je žárovka, která je připevněna k držáku jehly.
 • Kolíček. Hlavní část, která nese drážku závitu shora dolů.
 • Bod. Pracovní část s okem. Na jehle je také malá drážka, která se nachází na opačné straně než drážka na hřídeli.

Toto zařízení umožňuje jehle snadno propíchnout a provléknout látku. Pro bezproblémovou práci musí být dlouhá drážka na vřetenu hluboká a hrot musí být dobře nabroušený.

Typy jehel pro domácí šicí stroje

Výběr správné jehly je první věcí, na kterou je třeba dbát. Abyste se vyhnuli vynechávání stehů a špatnému prošití, musíte jehlu přizpůsobit nejen materiálu, ale také tloušťce nitě. Pokud navíc použijete špatnou jehlu, může se snadno zlomit.

DŮLEŽITÉ! Při nákupu jehly pro domácí šicí stroj věnujte pozornost přítomnosti lomítka (speciálního řezu) na baňce. Je navržen pro bezchybné vložení dílu do jehlové svorky.

Správný výběr vám usnadní také označení na obalu. Ty jsou označeny čísly 60-120 (evropské) nebo 8-21 (americké číslování). Aby nedocházelo k matení zákazníků, používají se obvykle obě varianty:

 • Jehly 60/8. 100/16 se zakulaceným očkem jsou vhodné na vlněné látky;
 • 90/14. 110/18 jsou ostré a určené na kůži;
 • 90/14. 110/18 s malým očkem a silným dříkem jsou vhodné pro džínovinu a jiné silné tkaniny;
 • 60/8. 120/20 s mírně zaoblenou špičkou se považují za univerzální.

Existuje několik dalších typů jehel pro dekorativní stehy nebo náročné materiály. K dispozici jsou také samovstřebávací stehy.

Jak správně zasunout jehlu do šicího stroje

Pro správnou instalaci je nejprve nutné se ujistit, že jste vybrali správnou jehlu. U domácích strojů musí mít drážku v horní části zesílené části (baňky). Jeho přítomnost snižuje možnost chyby na minimum. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda drážka v hřídeli odpovídá použitému závitu. To lze snadno zjistit tak, že jej umístíte do drážky a zjistíte, zda příliš nevyčnívá.

READ  Jak vyčistit inkrustace na sklokeramické varné desce

VAROVÁNÍ! Před výměnou jehly nezapomeňte šicí stroj odpojit ze sítě. Dbejte na dodržování bezpečnostních pravidel.

Jakmile se ujistíte, že je jehla správně vybrána, a vyzbrojíte se šroubovákem, můžete přistoupit k výměně:

 • Otočte svorku jehly směrem nahoru.
 • Uvolněte upevňovací šroub pomocí šroubováku.
 • Vyjměte starou jehlu. Předtím je vhodné zkontrolovat, jak byla vložena.
 • Na jeho místo vložte nový. U domácích šicích strojů se jehla zasouvá drážkou vpravo.
 • Pevně uchopte šroub šroubovákem, dokud není zcela usazen v jehlové svorce.

Hotovo, změna je hotová, trvalo to jen pár minut a šroubovák. Nezapomeňte starou jehlu držet mimo dosah dětí a zvířat.

Zkontrolujte instalaci

Nejprve je třeba zkontrolovat, zda je výměna v dobrém stavu, aby nedošlo k poškození materiálu. V opačném případě budou stehy nerovnoměrné nebo se jehla může ulomit. Nejprve si vezměte kousek nepotřebného materiálu a zkontrolujte kvalitu práce na něm.

Nestejné délky stehů a křivky ukazují na nerovnoměrné uložení obrobku v držáku jehly. Chcete-li to napravit, povolte šroub a vyrovnejte jehlu. Nezapomeňte šicí stroj nejprve vypnout. Po opravě a upnutí dílu zkontrolujte, zda opět funguje. Tímto způsobem by mělo být dosaženo dobrého a hladkého švu.

Důsledky nesprávně instalované jehly

Pokud není jehla správně zasunuta, nebude pravděpodobně možné pokračovat v šití. Křivý díl, rez na jehle, nesprávný výběr nebo nesprávná instalace mají tyto následky:

Tyto problémy mohou nastat nejen v případě, že je stroj nesprávně nainstalován. Zkontrolujte také, zda je jehla vhodná pro daný materiál a tloušťku nitě.

Samotná výměna jehly není obtížný úkol. Pokud to berete vážně, vyberete správný nástroj a správně ho vyměníte, je radost šicí stroj používat. Vždy si můžete dopřát nové, exkluzivní a jedinečné oděvy.

Jak často by se měla měnit??

Při zkoumání konstrukce šicího stroje, jeho provozu a řešení problémů je pro nováčky obtížné najít odpověď na otázku, jak často je třeba v zařízení měnit jehlu. Zatímco samotný postup výměny a nalezení správné polohy je možné provést podle pokynů výrobce nebo vlastním pozorováním a hledáním racionální polohy, není vždy jasné, kdy stávající jehlu vyměnit.

Mezi objektivnější důvody pro odstranění staré jehly a instalaci nové patří následující:

 • Rozbití starého dílu;
 • Změna tvaru, ohýbání;
 • Tupost hrotu jehly;
 • V závislosti na tloušťce tkaniny a nití;
 • Pokud jehla často poškozuje nit.

Výrobci neuvádějí přesné pokyny, jak často by se měla jehla měnit, protože hlavním faktorem je kvalita švu, který vytváří. Pokud nejsou žádné stížnosti na práci, šev vychází hladce, okolnosti pro výměnu jehly nejsou. Ve většině případů je nutné vytvořit změnu tohoto dílu z důvodu odlišné tloušťky a typu materiálu, se kterým se má pracovat, a po konfiguraci jeho vlastností. Pokud brzy nevyměníte ohnutou nebo tupou jehlu, může dojít nejen k poškození výrobku, na kterém pracoval, ale také k poškození samotného šicího stroje.

Základní! Abyste se vyhnuli všem poruchám šicího stroje, měli byste brát pouze vysoce kvalitní díly a správně je instalovat. Při včasné péči a výměně opotřebovaných dílů je možné stroj dlouho provozovat a dosahovat s ním dobrých výsledků.

Jak vyměnit jehlu v šicím stroji.

Jak se jehla vkládá do šicího stroje, se dozvíte v následujícím videu.

Chcete-li pracovat na šicím stroji na vysoké úrovni, musíte se stát tak trochu technikem. Instalace jehly, navlékání horní a dolní nitě, čištění přístroje. To vše leží na bedrech majitelů stroje. Ale pokud váš šicí asistent nefunguje dobře, nit se zlomí, jehla se zlomí, bez pomoci ostatních se vyrovnat ještě obtížnější. Sdružení soukromých mistrů „Jehla“ rychle a zručně pomůže s jakýmkoli problémem, provádět preventivní údržbu a opravy šicích strojů.

Budete potřebovat

Začínající švadleny se nezřídka ptají, jak správně nasadit jehlu na šicí stroj? Nit se stále přetrhává, často chybí stehy nebo stroj náhle přestane šít, což vyčerpává trpělivost a ničí nervy. Abyste se tomu vyhnuli, stačí dodržovat několik jednoduchých rad uvedených v tomto článku.

Pokud jehla poškrábe desku

Od začínající švadleny a někdy i od zkušené švadleny můžete slyšet, že jehla je téměř u okraje desky, dotýká se jí a dokonce ji poškrábe. Taková závada ovlivňuje kvalitu šití (záseky, přetržení nitě) a může vést k poruchám. Jde o špatnou polohu nástroje.

V desce s otvory se rozlišuje přední a zadní strana. První z nich se tváří jako švadlena. Problémy nastanou, pokud:

Je důležité, aby byl nástroj umístěn ve středové poloze.

Praxe však ukázala, že i správně (pro všechny požadavky) instalovaný nástroj se při práci s tlustými tkaninami, skládanými ve čtyřech vrstvách, zlomí. Třetí vrstva se již stává překážkou pro průchod jehly a jehla se mírně vychýlí, na čtvrté vrstvě ještě více a vývod cívkového pouzdra ji může zachytit a následně zlomit. Aby se tomu zabránilo, lze polohu jehly mírně změnit, a to otočením o 30° ve směru, odkud nůž vychází. Pouze narazí na zploštělou část a pokračuje dál. Smyčka se vytvoří a nástroj se nezlomí. Po dokončení práce je však nutné jej vyměnit.

Vlastnosti šicí jehly

Jehla je v šicím stroji nejdůležitější součástí, protože téměř všechna nastavení raketoplánu jsou upravena s ohledem na její činnost. I přes svou křehkost je jehla vystavena nejvyšším dynamickým šicím silám. Typ, stav a poloha jehly ovlivňují kvalitu stehu. Každá švadlena musí vědět o jehle víc než o celém stroji.

Jehla musí vždy odpovídat typu a tloušťce látky, stejně tak tloušťka nitě musí odpovídat jehle i látce. Příklad jejich vhodnosti naleznete v tabulce pro výběr jehel a nití v příručce výrobce každého stroje. Všechny tabulky jsou přibližně stejné, takže pokud nemáte příručku ke svému stroji, můžete použít jakoukoli jinou (viz. Kapitola. 4).

READ  Jak vyměnit topné těleso v pračce

Naučte se, jak najít nit a jehlu dané látky v rámci možností vašeho stolního předmětu. Je však třeba mít na paměti, že nit a jehla ve stejném počtu nití a jehel mohou být různé kvality. Například z pěti cívek nití, které jsou v současné době k dispozici, tři vytvoří kvalitní steh a dvě ne. V praxi je na vás, abyste si kvalitu vybrali sami, na základě zkušeností, intuice a estetických hledisek.

Před vložením jehly do stroje určete její typ a zkontrolujte, zda není pokroucená, tupá, vadná nebo jinak poškozená, t. Е. Typ jehly, zakřivení jehly, tupost, vady.

Typ jehly.

Jehly s kulatou baňkou (Obrázek. 37, poz. 4) se používají na průmyslových strojích. Drážka jehly těchto strojů má půlkruhový (kruhový) tvar a odpovídá tvaru baňky na jehle. Domácí stroje mají ve vedení jehly drážku ve tvaru písmene U. Drážka na jehle je vložena do roviny ve tvaru písmene U ve spodní části a je přišroubována.

Tato konstrukce jehelní baňky a drážky v jehelní tyči umožňuje švadleně správné umístění jehly. Pokud je jehla při zavádění špatně nastavena, šroub, který jehlu upíná, ji nastaví do správné polohy. Pokud se do domácího šicího stroje (přímého) vloží jehla s kulatou baňkou, kde drážka v jehelní tyči má ploché dno, jehla se bude pohybovat dopředu nebo dozadu (v rovině válce je nestabilní). To může také způsobit, že jehla narazí na přítlačnou patku, jehelní desku atd. Д. Z těchto důvodů se nesmí na domácím stroji používat jehla s kruhovou baňkou.

Obr. 37. Uspořádání jehly šicího stroje:

1. Krátká drážka; 5. Dlouhá flétna;
2. Zářez nad okem; 6. Oko;
3. Plochá na žárovce; 7. Bod
4. Žárovka;

Na hlavici jehly je označení pro rozlišení typu jehly. Domácí jehly se vyrábějí ve třech typech:

A) s písmenem O. Označení na žárovce O-90,0-100 a t. Д., Kde O. Typ jehly (vyráběné v Oděse), čísla 90,100,120 a t. Д. Číslo jehly (průměr uprostřed, vyjádřený v setinách milimetru). 90. 0,90 mm; 100. 1,00 mm ; 120.1,20 mm;

B) Písmeno P (vyrobeno v Podolsku), vyznačené na baňce P-65, P-90 atd. Д.;

C) „K“ (vyrábí K-65, K-90 atd.). Д.;

D) se slovem „ORGAN“ (vyrobeno v Indii);

E) s označením čísla jehly 90/14, kde 90 je nové označení čísla jehly a 14 je staré označení čísla jehly (indická výroba);

(e) s referenčním číslem 9014 (brazilská produkce) a t. Д.

Každý výše uvedený typ jehly má celou sadu čísel (65, 70, 75, 80, 90, 100, 110, 120, 130). Pamatujte si: na jaký typ jehly je stroj nastaven a musí být šitý! Pro výměnu jehly za jiný typ je nutné stroj přestavět. Například stroj byl nastaven na jehlu domácí výroby (0, typ. „K“). Tloušťka baňky je prakticky 1,670,01 mm. Nastavili jste (jako zvláštní případ) jehlu s tloušťkou baňky 1,68 mm. Mezera mezi háčkem a jehlou ve svislé rovině je nastavena na 0,1 mm (jako obvykle). Jehla se zlomila a byla dodána indická jehla. 0. Tloušťka baňky je 1,53 mm. V tomto případě se mezera mezi háčkem a jehlou zmenšila na minus 0,05 mm, protože jehla se přiblížila k háčku na 0,15 mm. Nos háčku začal narážet do jehly. V takovém případě je zlomení jehly a háčku nevyhnutelné.

Jehla musí mít zploštělou jehlu na baňce. Nikdy nenasazujte na stroj jehlu s kulatou jehlovou baňkou, která je nastavena na jehlu s plochou jehlovou baňkou. Tloušťka kruhové baňky 0 je 1,96 mm. Silnější část baňky má seříznutou stranu, tento řez se nazývá flare. Při vkládání jehly do jehelní lišty umístěte jehlu zploštělou doleva a dlouhou drážku na pravou stranu vodítka jehlové nitě (toto pravidlo platí pro Podolský stroj s rovným stehem 2M tř.).

Pokud je stroj nastaven na indické jehly, může domácí jehla způsobit vynechávání stehů v stehu. Je však třeba říci, že indické jehly produkují kvalitnější stehy, pokud je stroj pro ně nastaven.

Nezapomeňte na! Dlouhá drážka na jehle musí u všech šicích strojů směřovat ve směru vedení jehlové nitě (viz. Obrázek. 37).

Někdy si vezmou kruhovou jehlu a sami si naostří plochu na baňce. Taková jehla nebude šít! Proč ? Ano, protože podomácku vyrobená plochá noha nemůže splňovat tyto tři požadavky:

A) Tloušťka zploštělé části baňky musí být přesně definována;

B) Rovina ploch musí být přesně rovnoběžná s podélnou osou jehly;

C) rovina odfuku musí být na opačné straně podélné drážky (180°).

Při ručním broušení nelze všechny tyto požadavky splnit! Jehly se vyrábějí na přesných strojích, kde se přesnost měří v mikronech (tisícinách milimetru).

Jak rozlišit drážkovanou jehlu od jehly vlastní výroby? Velmi jednoduše! Továrně vyráběné ploché desky mají hladký povrch, zatímco podomácku vyráběné jsou drsné a hrubé s výraznými pruhy smirkového papíru a všechny tři výše uvedené požadavky jsou porušeny a lze je vidět pouhým okem.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS