Jak vyměnit ventilátor v koupelně

Správná instalace ventilátoru v koupelně

Problémy s větráním v koupelnách a na toaletách jsou v bytových domech poměrně časté. Přirozené větrací kanály v těchto budovách jsou často poškozené, a proto nemohou plnit svou funkci. Kromě tohoto problému byly ve starších budovách větrací kanály navrženy s ohledem na dřevěná okna, ale nikoli na plastová okna, která nepropustí zvenčí ani gram vzduchu. Pro zlepšení větrání v bytech a zejména v hygienických zařízeních můžete do koupelny nainstalovat ventilátor.

Před instalací koupelnového ventilátoru musíte zjistit, jak dobře funguje přirozené odsávání. To lze provést jednoduchým způsobem: vezměte list tenkého papíru nebo rozložte kapesník; otevřete ventilační otvor v jakékoli místnosti; přiložte papír k ventilačnímu otvoru. Pokud je látka okamžitě přitažena k otvoru, znamená to, že systém přirozeného větrání funguje správně. Pokud se tkanina nevtahuje, měli byste zvážit instalaci koupelnového ventilátoru.

Případně lze do blízkosti otvoru umístit zapálenou sirku nebo zapalovač a zkontrolovat účinnost odsávacího ventilátoru. Pokud jsou plameny silně odkloněny směrem k potrubí, ventilace funguje správně. V opačném případě, pokud se plamen mírně odchyluje nebo pokud hoří rovnoměrně, bude zapotřebí chladič odsávání.

ventilátor, koupelně

Stagnace vzduchu v koupelně nebo na toaletě vede k vlhkosti v místnosti a následně k plísním na stěnách. Jak škodlivé jsou plísně pro lidské zdraví, není třeba dodávat.

Pokud zjistíte, že je větrací kanál ucpaný, můžete jej vyčistit pomocí závaží ve tvaru kužele. Pokud to z nějakého důvodu nemůžete udělat, obraťte se na místní úřad, který vám sdělí, na kterou organizaci se obrátit.

Základní typy větrání

Koupelnu lze větrat:

První z nich funguje na principu normální konvekce vzduchu. Ohřáté masy vzduchu vždy přirozeně stoupají pod strop koupelny. Pokud je v horní části koupelny nebo toalety větrací otvor s vývodem do vzduchového kanálu, vzduch se pohybuje dále nahoru. A místo toho, aby vzduch mizel ve dveřích, je nasáván nový, čímž se v místnosti vytváří přirozený průvan. Tímto způsobem dochází k neustálé výměně vzduchu.

Cirkulace vzduchu s přirozeným větráním

Druhý způsob funguje tak, že ventilátor nasává nebo vhání do koupelny dodatečný vzduch. Nucené větrání se používá tam, kde jeho přirozený protějšek nedokáže zvládnout objem výměny vzduchu. V tomto případě jsou tyto systémy energeticky nezávislé. Pro instalaci v koupelně je doporučujeme volit až v krajním případě.

Jak funguje nucené větrání

Existují tři typy nuceného větrání:

V prvním případě je vzduch do místnosti vypouštěn ventilátorem z větracího potrubí. V druhém případě jsou násilně evakuovány (odsávány) z toalety a koupelny ve větrací šachtě. Třetí varianta je kombinací prvních dvou.

ventilátor, koupelně

Výpočet vhodného průměru zařízení

Zjistit, které zařízení je potřeba k zajištění výměny vzduchu, není obtížné. Je třeba postupně provést několik výpočtů.

 • Zjistěte, jaký je objem vzduchu v místnosti. To lze provést změřením délky, šířky a výšky místnosti nebo jejich určením jiným způsobem. Vynásobte všechny tyto údaje a získejte objem. Pokud součin není celé číslo, zaokrouhlete nahoru.
 • Nezapomeňte, že podle ruských předpisů musí být vzduch v koupelnách a hygienických zařízeních kompletně vyměněn 6 až 8krát za hodinu. Pokud místnosti využívají maximálně tři osoby, stačí šestkrát. Pokud jsou v místnosti čtyři nebo více osob, je nutná 8násobná výměna vzduchu.
 • Vynásobte součin n.1 objem vzduchu podle požadované míry výměny. Získá se číslo odpovídající požadovanému výkonu výfukové jednotky. Typické koupelny v bytových domech vyžadují v průměru 95-100 m3/hod.

Jak správně nainstalovat koupelnový odtahový ventilátor?

Pokud máte stropní osvětlení, zvažte možnost montáže odsavače par na stěnu.

Na stěně

 • Za tímto účelem nejprve sejměte přední kryt.
 • Na místa, kde ventilátor a stěna sousedí, naneste tenkou kapku lepidla na plasty, silikonu nebo tekutých hřebíků.
 • Všechny výše uvedené způsoby upevnění jsou ideální, protože jednotky pro čištění a cirkulaci vzduchu jsou vyrobeny z plastu, a proto jsou lehké a kompaktní. Proto postačí tekuté lepidlo nebo hřebíky.
 • Ventilátor namontujte tak, aby byl ovládací prvek (elektromotor a válec ventilátoru) zcela „uložen“ ve stěně.
 • Pevně přitlačte tělo systému, aby se lepicí základ stihl zpevnit.
 • Nasaďte speciální síť. Tímto prvkem chráníte systém před hmyzem a brouky.
 • Připevněte hlavní kryt pomocí dodaných samořezných šroubů nebo hmoždinek.
 • Posledním krokem je položení kabelů a připojení ventilačního systému k síti.
READ  Jak se připravit na depilaci v oblasti bikin

Ke stropu

Montáž větracího systému do stropu je jednoduchá a musí být provedena současně s montáží konstrukce. Zvažte instalaci lamelového stropu a větracího systému.

 • Určete, kde mají být lamely upevněny.
 • Označte a vyřízněte na panelech otvory předem stanovené velikosti. Zde je třeba dbát na to, aby se spotřebič nedotýkal nosných trámů.
 • Namontujte větrací mřížky a difuzor a poté vše přibijte.
 • Při použití perforovaných panelů je instalace výrazně zjednodušena. Tyto lamely jsou instalovány na protilehlých stranách stropu, čímž zajišťují přirozenou cirkulaci vzduchu nad a pod stropem v koupelně.

Pokud je lamelová konstrukce instalována pod větracím potrubím, používá se odsávání s ventilátorem.

ventilátor, koupelně
 • Sejměte přední panel odsávacího ventilátoru.
 • V panelu vytvořte otvor pro upevňovací prvky a mechaniku.
 • Z ventilačního systému se nad podhled do instalačního prostoru zavede potrubí (plastové nebo vlnité).
 • Větrací mechanismus je umístěn ve stropě.
 • Vzduchové potrubí se připojuje k ventilátoru.
 • Připevnění hlavního panelu.

Pokud je strop koupelny vyroben z plastových panelů, bude uspořádání větracího systému totožné s výše popsaným. Jediný rozdíl je v tom, že strop z plastu se musí v případě potřeby zcela demontovat a ne každý ví, jak to správně udělat.

Jak vybrat ventilátor do koupelny a na toaletu

Vše se zdá být jednoduché, rozhodli jsme se, že potřebujeme ventilátor, jdeme do obchodu a koupíme ho. Ale kočky se rodí rychle. V obchodě je velké překvapení mnoha druhů a modelů. Kde je jich několik desítek a kde několik stovek. A vy „visíte“ nad otázkou „jaký ventilátor dát do koupelny“?“.

Není divu. Různé typy, výkony, modely, způsoby instalace, vlastnosti. To je sakra velký technický pokrok v oblasti větrání. Prodejci mají potíže s pochopením, pokud je rozsah tak velký.

Proto jsme sestavili „průvodce koupelnovými ventilátory“. Abychom vám usnadnili práci a pomohli vám rychle nakoupit správné vybavení. Začněme obecnými charakteristikami koupelnových ventilátorů

Axiální, odstředivá. Co to znamená?

Jedná se o typ nebo druh ventilátoru. Vypovídá to o konstrukci zařízení a jeho fungování.

Axiální ventilátor je lopatkové oběžné kolo v plášti. Oběžné kolo je poháněno motorem, na jehož rotoru je namontováno. Lopatky jsou vzhledem k rovině umístění nakloněny dovnitř, dobře nasávají vzduch a pohybují jím v přímém směru. Proto se tento typ nazývá axiální ventilátor. Má dobrou účinnost, střední hlučnost a je nejčastěji voleným typem pro instalaci v koupelně.

Odstředivý ventilátor funguje jinak. Vzduch je nasáván turbínou s lopatkami. Uvnitř krytu se proudění stáčí do spirály a je urychlováno odstředivou silou. Výstupní proud neproudí v přímce, ale pod úhlem 90° do speciálního zařízení zvaného spirála. Odstředivý ventilátor se také nazývá radiální ventilátor.

Nižší výkon než axiální, ale může „tlačit“ proudění při různých tlacích. Hlučnost je nízká až střední, v závislosti na směru náklonu listů rotoru. Hladina hluku je nižší u předního ohybu a vyšší u zadního, ale šetří energii.

Závěsné nebo potrubní

Ventilační zařízení je instalováno v interiéru i exteriéru. Venkovní typ instalace. Montuje se na stěnu nebo strop na výstupu větracího otvoru v šachtě nebo v potrubním systému. Kanálový ventilátor je vestavěné zařízení, které je umístěno uvnitř ventilačního kanálu (potrubí). Systémy větracích kanálů jsou vyrobeny z kovu nebo plastu. V koupelnách se častěji používají plastové potrubní systémy, např. Od společnosti Vents.

Větrací potrubí je často umístěno na toaletě. Pro odsávání v koupelně se používá potrubí se sací mřížkou. Větrací hadice je vytažena až k oknu šachty. Kanálový ventilátor s přídavnou mřížkou je instalován na toaletě. Odtahový ventilátor současně odvádí vzduch z celého sanitárního prostoru a posílá jej do větrací šachty domu. Venkovní a kanálové ventilátory jsou k dispozici v axiálním i odstředivém provedení.

Výběr ventilátoru do koupelny podle kapacity

Úroveň výkonu nebo výkon ventilátoru je jednou z hlavních vlastností. Ve skutečnosti slouží k výběru správné výfukové jednotky v kombinaci s konstrukcí (axiální/odstředivá). „Výkon“ udává, kolik metrů krychlových vzduchu ventilátor „přečerpá“ za hodinu. 100, 200, 300.

READ  Ventilátor externí klimatizační jednotky se nezapne

Pro výběr správné kapacity je třeba vypočítat objem koupelny a vynásobit jej 8. „Osmička“ je hygienický požadavek na počet výměn vzduchu za hodinu. Jednoduše řečeno, musí odčerpat objem z osmi vašich koupelí. Pak je čistý, krásný a bez plísní.

Jak vypočítat objem? Velmi jednoduché. Vezměte délku místnosti, šířku, výšku stropu, vynásobte a získáte výsledek. Vynásobte to osmi a získáte minimální výkon ventilátoru.

Příklad! Pro standardní městskou koupelnu o rozměrech 1.7×1.5×2.5m s 8x výměnnou kapacitou potřebujete od 51 metrů krychlových za hodinu. Axiální ventilátory jsou k dispozici od 80 cm3 výše. Takový odsavač par zvládne svou práci i s větším výkonem. Odstředivý ventilátor se obvykle pohybuje v rozmezí 42 až 100 metrů krychlových za hodinu.

Výběr koupelnového ventilátoru podle hlučnosti

Výfukové jednotky jsou hlučné, ale ne příliš. Pokud chcete tichý model, vyberte si model s axiálním prouděním z řady Silent. Jsou navrženy s uložením motoru na tichých blocích, které „tlumí“ hluk a vibrace. Mezi „tichými“ modely si můžete vybrat model s hlučností až 22 dB.

Odstředivé ventilátory jsou hlasitější, protože turbína čerpá vzduch pod tlakem. Je však také středně hlučný, přibližně stejně jako chladič počítače. Nebrání vám ve sledování filmů, poslechu hudby ani hraní her. Pokud jste v koupelně a ventilátor je zapnutý, je pouze na pozadí.

Pozor! Hluk je druhotný atribut. Nejdůležitější je, aby odsavač dokázal „prohnat“ správný objem vzduchu pro dobré mikroklima a aby byl vhodný pro návrh větrání.

Který koupelnový nebo toaletní ventilátor je lepší. Recenze volitelných funkcí

Dnešní technologie umí mnoho věcí a ventilátory jsou k dispozici s různými doplňkovými funkcemi. Patří mezi ně:

 • Více senzorů. Měří vlhkost nebo reagují na pohyb.
 • Časovač vypnutí. Nastavíte na něm dobu zpoždění, minimální hodnota je 2 minuty a maximální 30 minut.
 • Kontrolka. Svítí, když je ventilátor v provozu.
 • Spínač na šňůrce. Odsavač můžete zapínat a vypínat podle vlastního uvážení. Když se například sprchujete nebo koupete. To znamená, že když se v koupelně rozsvítí světlo, ventilátor se automaticky nespustí.
 • Automatické žaluzie. Slouží k zakrytí větrací mřížky, když je ventilátor kanálu vypnutý.
 • Zpětný ventil. Jeho hlavní funkcí je zabránit pronikání nepříjemných pachů z ventilační šachty.

Zpětná vazba od našich zákazníků ukazuje, že většinou kupují modely se senzory vlhkosti a časovačem vypnutí. Zpětná klapka, která přerušuje proudění vzduchu z jímky nebo potrubí zpět do ventilátoru, se již stala součástí konstrukce. Zřídkakdy se prodávají samostatně a jsou považovány za volitelnou výbavu.

Stupeň ochrany proti vlhkosti

Všechny koupelnové ventilátory mají zvýšený stupeň ochrany proti vlhkosti mezi 4 a 5, ochrana proti prachu může být nulová nebo 3-4. V certifikátu zařízení je uvedeno IP X4, 34, 44, 45.

Funkcím jsme porozuměli, nyní si řekneme něco o rozsahu.

Výběr koupelnového ventilátoru

Všechny fanoušky lze zhruba rozdělit do dvou skupin:

Kanálové ventilátory jsou určeny k instalaci do větracích místností o ploše větší než 15 m2.М. V bytových domech jsou takto velké koupelny neobvyklé. V soukromých domech a rodinných domech je toto zařízení ideální pro sanitární zařízení. Jeho instalace nebude problém, pokud budete postupovat podle pokynů.

Tradiční ventilátor pro většinu městských bytů vypadá takto

Pro sanitární místnosti v bytových domech je axiální ventilátor vhodným řešením pro zvýšení účinnosti větrání. Specializované obchody a supermarkety stavebních služeb nabízejí mnoho modelů s různými volitelnými funkcemi. Zařízení je však nejlepší vybírat podle rad odborníků.

Schéma zapojení

Bezprostředně před instalací proveďte některé přípravné práce. Nejprve je třeba zkontrolovat, zda větrací potrubí dobře funguje. To lze provést přiložením hořící zápalky k mřížce přívodu vzduchu. Oheň se musí sklonit k otvoru.

Pokud je průměr přívodu vzduchu větší než průřez potrubí ventilátoru, lze použít vlnité nebo plastové potrubí. Všechny dutiny musí být vyplněny montážní pěnou a přebytečná část musí být odříznuta. Pokud má vstupní otvor malý průměr, lze jej zvětšit pomocí malého kladiva nebo rotačního nástroje.

Před instalací odsavače par pro sanitární zařízení je třeba rozhodnout o budoucím elektrickém připojení. Existuje několik metod:

 • 1. Vypínač je umístěn na těle spotřebiče. V takovém případě musíte odsavač par zapnout a vypnout sami pomocí tlačítka.
 • 2. Připojení spotřebiče k napájení přes samostatný vypínač. Obvykle se instaluje v blízkosti vypínače světla.
 • 3. Automatické zařízení, které se spouští na základě vlhkosti nebo pohybu.
 • 4. Spotřebič je připojen k vypínači světla. Zapínejte a vypínejte spotřebič souběžně se světlem.
READ  Jak mazat ventilátor procesoru bez otvoru

Druhý způsob je méně oblíbený, protože lidé obvykle vstupují do koupelny na krátkou dobu, např. Aby si umyli ruce. V takových případech digestoř jednoduše spotřebovává elektřinu zbytečně.

Kabel je lepší položit pod dlaždice. Pokud to není možné, lze použít speciální kabelové kanály. Vyrábějí se v různých tvarech a barvách.

PŘIPOJENÍ ODTAHOVÉHO VENTILÁTORU

Pokračujte v připojování přívodních vodičů k ventilátoru. To se provádí před záměrným upevněním spotřebiče na místo, aby se vyzkoušela funkčnost spotřebiče i elektroinstalace.

Jako obvykle při všech pracích na vodičích pod napětím vypněte jističe. V rozváděči musí být páčky bezpečnostní automatiky v poloze „vypnuto“.“. Pokud si nejste jisti, který jistič nebo diferenciální jistič je zodpovědný za vedení pro koupelnový ventilační trimr, vypněte vše, je to bezpečnější.

Vodiče jsou připojeny ke svorkám na pravé straně ventilátoru, které jsou skryty ochranným krytem.

Odříznutím přebytečných částí upravte přívodní vodiče na požadovanou velikost. Poté z žil kabelu odstraníme 5-7 mm ochranného pláště a izolace.

K připojení potřebujete pouze vodiče FÁZE (bílý) a NULA (bílo-modrý). U tohoto modelu není k dispozici žádné uzemnění, protože kryt a všechny jeho vnější části jsou vyrobeny z dielektrického materiálu a nepředstavují tak nebezpečí.

Ventilátor má dvě svorky označené jako L a N.

Pořadí, v jakém jsou vodiče připojeny k odtahovému ventilátoru, je následující:

Bílý fázový vodič je připojen ke svorce označené „L“

Modrobílý nulový vodič do svorky označené N

Chcete-li zjistit, který vodič je fázový, který nulový a který zemní, pomůže vám náš podrobný návod. ZDE.

Vložte vodiče do svorek a utáhněte upevňovací šrouby.

Nyní můžete zavřít kryt a zkontrolovat, zda je odsávací ventilátor zapnutý a správně připojený. Za tímto účelem zapněte napájení a nastavte spínač, kterým se ventilátor ovládá, do polohy „zapnuto“.

Pokud bylo vše provedeno správně, rozsvítí se indikátor v levém horním rohu a lopatky ventilátoru se začnou otáčet. Po kontrole nezapomeňte vypnout odtahový ventilátor a začít jej připojovat.

Náklady na instalaci větracích systémů

Sazby za instalaci větrání, ceník za instalaci větracích mřížek a ceník za kanálový ventilátor obecně vycházejí ze stavební části předpisů FER a GESN. Výše uvedené číslo kódu je 20 v obou kódech. V následujícím textu se budeme podrobněji zabývat sazbami za montáž větracích mřížek, sazbami za demontáž větracích mřížek, sazbami za montáž ventilátorů a některými dalšími druhy sazeb za větrací práce.

Jak bylo uvedeno výše, sazby za ventilační práce jsou zahrnuty v balíčku 20 stavební části FER nebo GESN kolekcí. Proto je třeba hledat většinu sazeb za instalační práce na větrání v tomto souboru. Obrázek 1 ukazuje složení dávky FER 20 pro ventilační práce.

Jak je patrné z cenové tabulky na obrázku 1, odhad nákladů na instalaci kanálového ventilátoru a odhad nákladů na střešní ventilátor lze vybrat z tabulek v části 2 v části „Ventilátory“. Obecně jsou v této části uvedeny pouze 4 typy tabulek pro instalaci různých typů ventilátorů.

Kromě instalace ventilátorů zahrnuje rozsah prací v tabulce FER20-03-001 také seřízení a testování instalovaných ventilátorů. Rozsah prací ve všech FER20-03-001 se měří v jednotkách.

Normy v tabulce FER20-03-003, jak je znázorněno na obrázku 2, lze použít jako cenovou nabídku v odhadu pro střešní ventilátor. Na obrázku 2 je rovněž znázorněn rozsah práce pro jednu z norem. Je třeba poznamenat, že pracovní algoritmus pro každou z norem je totožný. Rozdíl, stejně jako v předchozích tabulkách, spočívá v hmotnosti instalovaného zařízení. Všimněte si, že tabulka FER20-03-003 obsahuje čtyři normy, z nichž každá může být použita v závislosti na hmotnosti instalovaného zařízení ve formuláři odhadu nákladů 4, místním odhadu nákladů, výkazu CS: GO-2 nebo jiné formě odhadu nákladů. Pracovní zátěž se měří také v jednotkách.

Sazba v odhadu pro instalaci ventilátoru může být také FER20-03-004-01 pro instalaci odlučovače prachu. Práce zahrnuje instalaci a zkoušení zařízení a měrná jednotka je stejná jako v ostatních normách v oddílu 03 Sborníku 20.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS