Jak vyrobit kotoučovou pilu z motoru pračky

Jak si vlastnoručně vyrobit kotoučovou pilu z motoru pračky?

Při výrobě rámu pro horní část pily je nejlepší použít kovový úhelník o šířce 25 mm. V tomto případě musí mít obdélník, který bude představovat rám horní části domácí okružní pily, rozměry 600×400 mm. Poté se v rozích čtyřúhelníku přivaří čtyři trubky o průměru 17 mm a výšce přibližně 2,2 m.

Poté je třeba připevnit oba držáky k rámu, na který budou později připevněna ložiska. Vzdálenost mezi těmito držáky je přímo závislá na délce hřídele. K upevnění ložisek se obvykle používají svorky. Nejlepší je, když jsou ložiska namontovaná na podomácku vyrobené kotoučové pile uzavřeného typu. Tímto způsobem se nemusíte obávat, že se mezi kuličky, kroužky a klec ložiska dostanou dřevěné hobliny. Nezapomeňte na konci hřídele vytvořit závit, abyste na něj později mohli namontovat řezný kotouč.

Spodní část kotoučové pily musí být mnohem pevnější, aby byla zajištěna potřebná stabilita a spolehlivost. Z tohoto důvodu by měl být pro spodní rám použit minimální úhel 40 mm široký. Dále je třeba přes rám připevnit další dva úhelníky pro uchycení motoru domácí okružní pily. Nejvhodnějším motorem pro kotoučovou pilu vyrobenou vlastníma rukama je třífázový asynchronní motor o výkonu nejméně 1,5 kW a s 1500 otáčkami za minutu. Rameno řemenice by mělo být dostatečně velké, asi 80 mm, a mělo by být umístěno přímo na hřídeli. Kromě toho je třeba k rámu přivařit poměrně malou kovovou destičku, na které bude umístěno startovací zařízení. Velké 2,2 metru dlouhé trubky, které jste předtím přivařili v rozích rámu, jsou potřebné pro správné napnutí řemene, aby kovový šnekový převod napnul tenké trubky.

Elektromotor pro kotoučovou pilu 220V 4kW 3000 ot/min.

Měření mechanickým tachometrem vyžaduje přímý kontakt s povrchem objektu.

Nyní je třeba zasunout spodní i horní část podomácku vyrobené pily do prefabrikovaných trubkových podpěr a poté utáhnout a napnout řemen pomocí kovových šroubů s palci. Motor této ruční okružní pily se spouští pomocí startovacího kondenzátoru. K přetížení motoru a zvýšení jeho točivého momentu lze použít transformátor 220/36 400 W.

Montáž okružní pily

Rozebrání kola: kleštěmi přerušte paprsky a vyjměte náboj.

Používáte-li náboj jízdního kola z druhé ruky, rozeberte jej, omyjte v naftě, benzínu nebo lakovém benzínu, poté jej znovu namažte a sestavte.

K zajištění pilového kotouče je na obou stranách hřídele vyčnívající z náboje namontována podložka.

Samotný kotouč je upnutý dvěma maticemi, které zajišťují, že se kotouč neuvolní, pokud se zasekne do dřeva.

Přečtěte si článek Jak zašít díru mezi nohama

Na druhé straně se na osu namontuje větší podložka a poté objímka z trubky, která řemenici oddálí. Za nábojem následuje opět větší podložka, pak podložka, hladká podložka a druhá podložka. Dva kotouče oddělené podložkou a směřující do různých směrů tvoří lehkou řemenici pro řemenový převod od motoru.

Taková osa je instalována na kruhovém stole. K zadní straně desky stolu ji lze připevnit pomocí širokého pásu vyříznutého z plechu. Pokud máte svár, můžete na náboj přivařit montážní výstupky pro šrouby. Motor se upevní pod stůl a mezi řemenice se natáhne řemen.

vyrobit, kotoučovou, pilu, motoru

V případě potřeby lze vodicí lišty zhotovit tak, aby byla pila hladká.

Jednoduchá kotoučová pila z úhlové brusky nebo kotoučové pily

Úhlová bruska. Jeden z nejoblíbenějších nástrojů pro domácí řemeslníky, s jehož pomocí lze snadno řezat kov, brousit sváry. Kromě toho lze úhlovou brusku přestavět ze zásobního brusného kotouče na ruční kotoučovou pilu (známou také jako podlahová pila) nebo z rámu a stolu na stacionární kotoučovou pilu.

Nezbytné příslušenství

 • Překližky o tloušťce 10 mm nebo více;
 • Vypínač a drát světla;
 • Šrouby se zápustnou hlavou;
 • Šrouby;
 • Dřevěný blok o tloušťce 40 x 40 mm.

Připravte si vrtačku nebo elektrický šroubovák, kladivo, šroubovák, kleště, pravítko a tužku. S pomocí těchto nástrojů si vyrobíte kotoučovou pilu vlastníma rukama.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na úhlovou brusku nebo ruční kotoučovou pilu. V první fázi pomáhá řezat materiál a poté zaujme místo jako tělo kotoučové pily.

Posloupnost kroků

Nejprve je třeba vyrobit tělo kotoučové pily. Dobrým nápadem je silná překližka, ale můžete použít i jakýkoli typ lisované dřevěné desky. Potřebujete vystřihnout čtyři obdélníkové archy o rozměrech 40 x 80 cm. Z nich se sestaví krabice se čtvercem 80 x 80 cm na základně. V rozích jsou vloženy čtyři čtverce pro snadnou montáž a konstrukční celistvost.

READ  Jak vyrobit odsavač par pod podhledem

Zavřete skříňku nahoře pracovní deskou. Může být vyrobena ze stejné překližky, ale je lepší použít jakýkoli laminovaný deskový materiál. To zaručuje dlouhou životnost stroje a usnadňuje používání podomácku vyrobené okružní pily.

Na desce stolu udělejte řez pro výstup disku, po stranách vyvrtejte otvory pro upevnění nástroje.

Úhlová bruska musí být pevně upevněna pod pracovní deskou. Konstrukce přípravku může být velmi různorodá, vše závisí na konfiguraci stroje. Hlavním požadavkem na držák je, aby úhlovou brusku pevně držel a nedovolil její posun.

Nejjednodušší nástavec může vypadat takto: dva kovové úhelníky, mezi nimi ocelová svorka upevňující úhlovou brusku.

Pro větší pevnost je vhodné použít závit boční rukojeti. Zašroubuje se do něj šroub s vhodným závitem.

V horních přírubách úhlových tyčí, které drží úhlovou brusku, jsou vyvrtány dva otvory. Připevněte rám k desce stolu pomocí šroubů se zápustnou hlavou. Zbývá pouze zablokovat tlačítko start a připojit úhlovou brusku pomocí externího spínače.

Kotoučovou pilu lze vyrobit podobným způsobem vlastníma rukama. V tomto případě je práce značně zjednodušena tím, že nemusíte vymýšlet spojovací materiál. Jednoduše vytvořte výřez pro kotoučovou pilu a vyvrtejte otvory skrz otvory desky ruční kotoučové pily.

Výroba rámu a rámu

Pro rám je vhodný plech o tloušťce 0 mm.3 cm. Rám je vyroben z kovových úhelníků o rozměrech 3 x 3 cm nebo z odřezků trubek. Mimochodem, pokud si vyzvednete jejich různé průměry, můžete kotoučovou pilu nastavit do požadované výšky.

Zkušení odborníci tvrdí, že rámová konstrukce by měla být svařovaná. Šroubové spoje jsou totiž nepříznivě ovlivňovány neustálými vibracemi, které vznikají při provozu pily.

Truhlářské vybavení

„Pokročilí“ řemeslníci mají kvalitní pracovní stoly se svěráky, vzácné stroje a nástroje, které jsou pro výrobu nábytku velmi potřebné:

 • Povrchové měřidlo je elektrická rovina upevněná v pevné poloze. Umožňuje hoblovat desky dané tloušťky. Hrubé prkno se pomocí hoblíku promění v pevný materiál s krásnou strukturou.
 • Pásová pila je poněkud neobvyklé zařízení, které je praktickou a nezbytnou obdobou skládačky. Stroj umožňuje provádět zakřivené řezy, vystřihovat neobvyklé tvary, otevírá mnoho možností pro kreativitu.
 • Pokosová pila je velmi důležitý nástroj. Budete ji potřebovat, když budete potřebovat řezat velké množství stejných dílů. Dělá to velmi jednoduše a přesně.
 • Bruska je velmi užitečná věc. Pokud jej připevníte na pracovní stůl, je z něj dobrá bruska.
 • Fréza je jedním z hlavních mechanismů dílny. Pokud máte hodně opakujících se operací, není to příliš praktické a časově náročné. Chcete-li rozšířit jeho možnosti, můžete jej připojit k pracovnímu stolu a získat improvizovanou frézku.

Všudypřítomná úhlová bruska

Každý muž má elektrické nářadí zvané úhlová bruska. Je to v podstatě bruska, která se používá k obrušování kovu, kamene, keramických obkladů a dalších materiálů. K tomu se používá speciální brusný kotouč o tloušťce 0,7 až 2,5 milimetru. Pilový kotouč má průměr 115 až 180 milimetrů v závislosti na tvrdosti frézovaného materiálu.

Charakteristickým rysem tohoto stroje je vysoká frekvence otáčení elektromotoru, například úhlová bruska Vortex-125 má 11 tisíc otáček za minutu. Právě tento parametr a malá hmotnost pouhých 2,5 kg podněcují domácí mistry k tomu, aby jej přizpůsobili pro provádění neobvyklých operací řezání kovů na něm.

Domácí výrobky z úhlové brusky jsou v každé garáži a domácí dílně a každý řemeslník si vyrobí zařízení pro své potřeby.

Řezací stroj

Verze pro kutily. Řezací stroj vhodný pro řezání úhlů, trubek, čtvercových profilů a tvarovek. Design je jednoduchý:

Stojan je ke stolu připevněn pomocí ok s osou pro mobilní montáž plošiny úhlové brusky. Samotná plošina má stejná oka a stejnou základnu pro upevnění úhlové brusky. K plošině je přivařena 400 mm dlouhá rukojeť a vratná pružina. Úhlová svorka je přivařena ke stolu rovnoběžně s linií řezu.

Mechanismus funguje takto. Materiál ve tvaru trubky se položí na stůl, přitlačí se k západce, úhlová bruska spustí rukojeť a materiál odřízne, vratná pružina jej vrátí do původní polohy.

Zařízení pro řezání trubek

Z odpadového materiálu je nutné vyrobit desku o rozměrech 400 x 300 mm, na kterou se připevní ocelový pásek, na němž je upevněna úhlová bruska. Pro zpětný pohyb použijte pružný pásek připevněný k desce stolu a rukojeti úhlové brusky. Vyřízněte v desce stolu prostor pro výstup brusného kotouče a nasaďte zarážku.

Jak sestrojit pohon pro kotoučovou pilu

Tato osa je určena k montáži na kruhový stůl. K zadní straně pracovní desky ji lze připevnit pomocí široké spony vyříznuté z plechu. Pokud máte svár, můžete k objímce pro šrouby přivařit montážní patky. Poté namontujte motor pod stůl a napněte řemen mezi řemenicemi.

READ  Lze kabát z ovčí kůže prát v pračce?

Který motor pro něj potřebujete? Záleží na tom, jakou pračku máte ve spíži. Větší motor je samozřejmě lepší.

Ačkoli pro minikruhový stroj, který se sestavuje podobným způsobem, postačí méně výkonný. Odlišuje se nízkou hmotností a tím, že je namontován na dřevěné skříňce, nikoli na stacionárním podstavci. Slouží jako lůžko i jako zásobník na žetony.

Příprava motoru

Motory sběračů v pračkách mají několik svorek. Jak identifikovat a připojit ty správné? Pomocí ohmmetru otestujte druhou cívku a vyberte tu s nejvyšším odporem.

Kontrola ostatních připojení na sběrném potrubí a výstupech kartáčů.

Připojte první výstup z kolektoru a výstup z cívky. Připojte druhý kontakt se zbývajícím kontaktem cívky k síti. Provedení zkušebního provozu.

Pro umožnění reverzního otáčení jsou kontakty obrácené.

Nastavte otáčky

Aby bylo možné na kotoučové pile opracovávat materiály různých velikostí, je nutné mít zařízení pro přidávání nebo ubírání počtu otáček.

V zařízení, ze kterého jsme motor vymontovali, tuto funkci vykonává tachodaktor, který pracuje prostřednictvím elektronického modulu. Poslední se na naši pilu nevejde.

Nejjednodušší je použít stmívač nebo knoflík ručního elektrického spotřebiče k ovládání napájecího napětí a tím i otáček hřídele. Zapojení vypadá následovně:

 • Jeden konec cívky je připojen k vodiči kotvy;
 • Druhý je připojen k elektrické síti;
 • Zbývající výstup kotvy přes stmívač stejným způsobem;
 • Po otestování připojení otestujte.

Složitější verze s použitím snímače tachometru. Díky tomu může pohon pracovat bez ztráty výkonu. Ten by měl být ukončen mikroobvodem, který vyrovnává výkon s rostoucím zatížením hřídele. Pokud není možné koupit hotovou desku, můžete si ji sestavit sami podle schématu desky TDA 1085 a seznamu potřebných dílů.

Pohybový modul

Hnací řemen namontovaný na nalisované menší řemenici přenáší otáčky hřídele na pilový kotouč. Řemenice by měla být vroubkovaná, aby se zabránilo posouvání klínového řemene.

Na okraj větší kladky je přivařen malý výstupek, který zabraňuje prokluzování hnací kladky.

Kotouč musí být pevně připevněn k hřídeli, jinak se uvolní a způsobí zranění.

Otvory pro upevnění motoru k nastavení napnutí řemene.

 • Na vstupu je přiveden na dva kolíky a uvnitř je jeden vodič rozdvojen.
 • Ze tří výstupů bude jeden fázový a jeden nulový.
 • Třetí, přes kondenzátor, poskytne fázový posun.

Tento druh připojení je lepší pro zajištění spuštění. Poté je však nutné kondenzátor odpojit.

Postel

Pro svařovaný rám stačí obdélníkový, dvacetimilimetrový profil.

vyrobit, kotoučovou, pilu, motoru

Podle řemeslníků, kteří tyto stroje vyrobili, jim to trvalo asi šest měsíců. Ale docela spokojen s vybavením. Tak se do toho pusťte!

Přestavba úhlové brusky

Konstrukce podomácku vyrobené kotoučové pily.

Nejjednodušší možností je předělat úhlovou brusku sami, ale je třeba si uvědomit, že tento nástroj má poměrně vysoký výkon, což může práci ztížit. Použijte 150mm nebo 180mm variantu kotouče a dbejte na nízké otáčky (4000-5000 ot./min.).К. V opačném případě se fréza otupí nebývalou rychlostí. Pro tento typ přestavby se obvykle používají třízubé nože.

Možnosti upevnění úhlové brusky k desce stolu:

 • Pro upínání. Je to velmi jednoduché. 2 svorky nástroj pevně přitáhnou k vybrané pracovní desce. Snadná montáž a snadná demontáž a jediná možnost je po demontáži pokračovat v používání nástroje k určenému účelu.
 • Použijte samořezné šrouby. Pomocí vrtačky se v tělese a přídavné rukojeti udělají 3 otvory, do kterých se zašroubují samořezné šrouby a připevní se k pracovní desce. Podobná možnost je možná také se šrouby a maticemi, což je mnohem bezpečnější.
 • Použití dalšího příslušenství. Je třeba, aby zámečník vyřezal spojovací díl mezi deskou stolu a úhlovou bruskou. Abyste jej mohli opravit, musíte odstranit ochranný kryt, ale po opravě se nástroj nikam nepohne. Jedná se o nejspolehlivější, i když nepohodlnou variantu.

Uspořádání různých součástí podomácku sestrojené okružní pily.

Často se stává, že není po ruce úhlová bruska s nízkými otáčkami, takže lze použít redukční převodovku. K upevnění pracovních nástrojů se používají šrouby nebo svorníky v závislosti na kvalitě nástrojů.

Pouze v prvním případě, kdy je pila krátce používána, ji lze demontovat a dobře využít. Ve všech ostatních případech nemá smysl o této možnosti uvažovat, protože.К. Riziko úrazu při následné práci je 9 z 10.

Tyto situace nejsou neobvyklé, a proto je často nutné ochrannou kuklu sejmout. Není nutné jej instalovat zpět a jako náhradu je lepší použít ocelový úhelník přivařený k pracovní ploše. Jedná se o mnohem bezpečnější postup než v případě plastových výrobků vyrobených v továrně.

Jak vyrobit truhlářský stroj z kotoučové pily

Vlastní pracovní část (tj. Čepel) zůstává na svém místě. Srdcem kompletního stroje je pohyblivý indexovací stůl. Optimální je, když je jedna polovina desky stolu pohyblivá a může se pohybovat vůči pevně fixované druhé polovině a kotoučové pile.

READ  Kam dát bělidlo do pračky

K tomu slouží silné „ližiny“ pro zásuvky nebo posuvné dveře, které získáte v obchodě s nábytkem. Spodní část kolejnice je připevněna k rámu a pohyblivá horní část slouží k upevnění poloviny stolu.

Je důležité, aby poloviny byly vodorovně i svisle rovnoběžné. Nesmí být žádná vůle, jinak by pila přestala správně fungovat

Na posuvné desce stolu je namontováno upínací zařízení obrobku, které je označeno podle vzdálenosti a úhlu pilového kotouče.

Svěrka musí mít co největší volnost při polohování obrobku a zároveň musí zajistit, aby byl obrobek bezpečně upnut. Svorky lze použít.

Obrobek se upne na pojízdnou desku pod požadovaným úhlem, posuvník se pohybuje a kotoučová pila řeže obrobek pod požadovaným úhlem.

Nastavením výšky obrobku lze vyřezávat i průchozí drážky.

Obrobek nesmí z bezpečnostních důvodů zasahovat rukama obsluhy do oblasti řezání.

vyrobit, kotoučovou, pilu, motoru

V úvahu přichází i svislý sklon roviny pilového kotouče. Toto nastavení rozšiřuje možnosti řezání a umožňuje provádět složité řezy.

Další variantou pro zvýšení univerzálnosti stacionární kotoučové pily je kyvadlový závěs kotoučové pily.

Ilustrace zavěšení kyvadlové lopatky

Motor, pohonná jednotka a kotouč jsou namontovány na prostorovém rámu. Jedna strana je ve spodní části stolu odklopná a druhá je zajištěna šroubovým nastavovačem výšky.

Kotouč se může zvednout nad pracovní stůl o předem nastavenou výšku, což umožňuje zvolit tloušťku obrobku. V kombinaci s regulací otáček umožňuje tato možnost montáž kotoučů různých průměrů na jednu hřídel.

Typy motorů praček

Všichni víme, že buben pračky se spouští motorem. K urychlení bubnu se obvykle používá jednoduchý řemenový pohon. Mezi výhody této metody se nejčastěji uvádí měkčí úder bubnu díky přirozenému tlumení. Výměna řemene trvá maximálně 20 minut a je levná.

Řemenový pohon je dostatečně jednoduchý. Pokud takový motor seženete, bude mnohem snazší vytvořit domácí projekt.

Každý typ motoru má své výhody a nevýhody, silné a slabé stránky. Tři hlavní typy.

Asynchronní

Jsou zde dva pracovní stroje. Stacionární stator a rotor, který spouští otáčení bubnu. Motor se může otáčet rychlostí až 2 800 otáček za minutu.

Slabým místem těchto motorů je snížený točivý moment. To způsobuje, že buben doslova „chodí dokola“ a kymácí se.

 • Snadná konstrukce a údržba (hlavně je třeba pamatovat na mazání motoru a výměnu ložisek);
 • Nízká hlučnost;
 • Nízké náklady.

Většinou se používají v levných modelech, které nejsou zatíženy „inteligentní“ elektronikou.

Sběrací motor

V současné době již sběrnicové motory téměř nahradily indukční motory. Téměř 90 % všech praček pro domácnosti je vybaveno tímto typem motoru.

To není překvapivé, protože tyto motory jsou univerzálnější a mohou pracovat na střídavý i stejnosměrný proud.

Tyto motory se skládají ze tří hlavních prvků: statoru, sběrného rotoru a tachogenerátoru nebo generátoru otáček.

Kromě toho existují speciální kartáče pro kontakt mezi rotorem a motorem (obvykle dva). Je třeba je pravidelně vyměňovat, protože se opotřebovávají na sběrači.

Motor sběrného typu má řadu výhod:

 • Kompaktní rozměry;
 • Vysoký rozběhový moment;
 • Nejsou závislé na frekvenci sítě;
 • Plynulejší regulace otáček, v tomto případě je otáčení regulováno napěťovou regulací.
 • Univerzálnost;
 • Jednoduché a přístupné řídicí obvody;

Moderní motory s přímým pohonem

Pračky nové generace používají motory, které pracují bez řemenového pohonu. U těchto motorů je řemenice, na kterou jsme nyní zvyklí, nahrazena speciální spojkou, která spojuje hřídel rotoru přímo s osou bubnu bez řemene.

vyrobit, kotoučovou, pilu, motoru

Systém Direct Drive byl poprvé použit v pračkách LG v roce 2005. V tomto případě je pohon připevněn přímo k bubnu, čímž odpadá použití spojek, nejchoulostivějších částí motorů.

Konstrukce přímého pohonu zahrnuje bezkartáčový invertorový motor, u kterého jsou otáčky nastavovány elektromagnetickými vlnami. Dokáže určit zatížení prádla a podle toho upravit příkon.

Tato technologie je považována za jednu z nejpokročilejších a používají ji přední výrobci praček, jako jsou Haier, Bossch, AEG, Samsung a Whirpool.

Navenek se takový stejnosměrný motor poněkud podobá asynchronnímu motoru, ale princip činnosti je zcela odlišný. V tomto případě se používá třífázový řídicí obvod s měničem.

Motory tohoto typu mají řadu výhod:

 • Pohodlné uspořádání a žádné zbytečné části;
 • Je odolný a snadno se vyměňuje;
 • Kompaktnost;
 • Nízké vibrace stroje;
 • Vysoká účinnost;
 • Žádný řemen a kartáče nevyžadující pravidelnou údržbu;
 • Relativní klid.

Takové motory výrazně zvyšují celkové náklady na domácí spotřebič. Důvodem je především složitý řídicí systém obvodů takového motoru.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS