Jak vyrobit stroj na loupání arašídů

Malý stroj na loupání arašídů vlastníma rukama

Ahoj všichni, v tomto návodu pochopíme, jak si vlastníma rukama můžete vyrobit malý stroj na loupání arašídů. Díky němu můžete snadno a rychle vyrobit bílé a krásné arašídy. Použitelné v kulinářství, kde je potřeba velké množství ořechů. Napájení pomocí 12V baterie nebo jiného zdroje s podobným napětím a vhodným proudem.

Srdcem stroje jsou dva malé motory s převodovkami. Všechny ostatní prvky stavby jsou vyrobeny ručně z dostupných materiálů, používá se především dřevo. Podívejme se blíže na to, jak tento stroj vyrobit!

Materiály a nástroje použité autorem:

První krok. Výroba pracovních rolí

Hřídele stroje jsou dvě hřídele se šrouby ve tvaru „zubů“. Šrouby jsou instalovány ve tvaru spirály, když se matice dostane mezi hřídele, zuby z nich odloupnou slupku. K výrobě hřídelí potřebujeme lopatu nebo podobný klacek.

Odřízněte dva kusy a vložte je tak, aby bylo možné hřídele připojit k hřídelím motoru. K tomu autor odlomil dvě pera od elektrikářů a vložil do nich mosazné vložky. Vyvrtejte do hřídelí otvory pro tyto díly a zatlučte je. Z bezpečnostních důvodů jsme tyto díly nalepili na superlepidlo.Nyní je třeba namontovat zuby. K tomu potřebujeme šrouby vhodné délky. Označte si hřídele, vyvrtejte otvory a přišroubujte je. Ujistěte se, že se obě hřídele při otáčení nezasekávají. Druhý krok. Výroba rámuVyrobíme rám, abychom mohli namontovat motor a hřídele stroje. K tomu potřebujeme překližku, kterou rozřežeme na potřebné díly a rám sestavíme pomocí samořezných šroubů. Na jedné straně budeme mít hřídele na osách motoru a na druhé straně namontujeme ložiska do rámu a upevníme hřídele na dva šrouby. Při sestavování této sestavy mějte na paměti, že oba motory mohou převodovky značně zatěžovat. Třetí krok. Součástí konstrukce je ventilátor počítače. Používá se ke sběru slupek ořechů. Je velmi lehký a náš ventilátor by s ním měl být schopen pracovat. Umístěte jej na požadované místo a zajistěte jej samořeznými šrouby. Čtvrtý krok. Nohy a další části strojeVyrobte si nohy stroje, abyste pod něj mohli umístit misku, do které budou padat ořechy. Nohy jsou vyřezány z překližky a připevněny samořeznými šrouby.Také musíme vytvořit dno s kolejnicemi, je to nutné, takže matice nebudou létat ze stroje, kde chcete. Samozřejmostí je, že musíme vyrobit hrdlo tak, aby se matice snadno plnily a nevylétávaly ze stroje. Z vhodných materiálů vše sestavíme pomocí horkého lepidla a samořezných šroubů. Pátý krok. Závěrečná fáze montážePřipájíme dráty k motorům a nezapomeneme také připojit ventilátor. Hřídele motoru by se měly otáčet proti sobě, proto experimentálně určete správné kontakty. Instalujeme vypínač a zásuvku pro snadné připojení napájení.Šestý krok. Test strojeZkouška stroje v akci, autor k němu připojí baterii na 12 voltů. Snaha o naplnění ořechů, po prvním spuštění nejsou všechny ořechy oloupané. Celkem je třeba provést několik průchodů ořechů strojem, aby byly čisté. Slupky se vysají ventilátorem.

Celkově stroj není špatný, ale je třeba modernizovat pracovní válce, aby se zvýšila účinnost. To je vše, to je konec projektu, doufám, že se vám líbil. Hodně štěstí a tvůrčí inspirace, pokud si myslíte, že to zopakovat. Nezapomeňte se s námi podělit o své domácí výrobky!

Staňte se autorem webu, publikujte vlastní články, popisy domácích produktů s platbou za text. Více informací zde.

Jak vyrobit mlýn na piniové oříšky vlastníma rukama

Piniové oříšky jsou mezi milovníky tohoto léčivého produktu velmi oblíbené. Šišky sibiřské borovice lze sbírat v sibiřských lesích, ale další zpracování ořechů je poměrně složité.

Dříve se jádra od šišek oddělovala ručně, ale tento proces je velmi časově náročný a také zabere hodně času. Nyní, s nástupem nových technologií, existují speciální stroje, které se zaměřují na loupání a zpracování ořechů.

Takové mlýny, dnes, mohou být vyrobeny vlastníma rukama, jak je uvedeno v tomto článku.

Moderní trh nabízí širokou škálu různých zařízení, díky nimž je čištění a příprava cedrových ořechů ke konzumaci mnohem snazší.

Technologie mletí borových šišek na ořechy

Větší továrny obvykle disponují celým pásem strojů, které dokáží připravit surovinu k prodeji prakticky bez lidské pomoci. Tyto pásy se obvykle skládají ze speciálních strojů, které střídavě plní následující funkce:

 • Pro správné zahájení procesu se šišky nejprve vysuší;
 • Jádra se pak oddělují od kužele pomocí kuželových drtičů a prosévačů;
 • Ořechy se loupou;
 • Očistit jedlá jádra od různých nečistot a zbytek šišky;
 • Pak se piniové oříšky zbaví fólie;
 • Umyté, usušené a znovu zabalené k prodeji.

V podnicích lze nalézt následující stroje:

 • Stroje, které kalibrují již oloupané ořechy na velikostní frakce. Tyto stroje zpracují v průměru 160 kilogramů ořechů za hodinu a jejich ;
 • Stroj, jehož práce je zaměřena na drcení (loupání) šišek borovice. U některých vzorků se vše zpracovává „na hromadu“ a člověk musí jádra a zbytky ručně procházet, zatímco jiné stroje mají vyfukovací systém, který odděluje ořechy od částí šišek a rozděluje je do různých přihrádek Může zpracovat až 200 kg produktu za hodinu;
 • Další fází je odstranění skořápek; k tomuto účelu existují speciální stroje, které používají různé mechanismy k odlupování skořápek z ořechů. Průměrná kapacita je 70 kilogramů za hodinu a ;
 • Velmi užitečný bude také stroj, který oddělí fólii od ořechu, aniž by došlo k poranění hotového výrobku. Tento stroj je schopen přes sebe přenést až 500 gramů jader za hodinu, ale také ;
 • Dalším užitečným přístrojem je pražič, který zvládne uvařit až 40 kg ořechů za 30 minut, přičemž existují i takové, které produkt navíc předmyjí.

Stroj na loupání skořápek cedrových ořechů Stroj na loupání skořápek cedrových ořechů Stroj na pražení cedrových ořechů Kalibrační stroj

Mnozí výrobci prodávají jak jednotlivé stroje, tak celé sady strojů, které umožňují kontinuální zpracování piniových oříšků. A takzvaný dopravník nebo pás je mnohem pohodlnější, protože výrobce předem promyslí a porovná všechny fáze procesu.

Nákup speciálních strojů je samozřejmě dobrá věc, ale i ty mají několik nevýhod:

 • Takové stroje jsou velmi drahé, a proto nejsou dostupné pro drobné podnikatele a obyčejné lidi, kteří sbírají ořechy pro vlastní potřebu.
 • Kromě ceny zabírá speciální stroj hodně místa a jeho použití by bylo nevhodné, pokud je malý sklad.
 • Mnoho lidí, kteří ořechy sklízejí a skladují, také poukazuje na to, že by bylo velmi výhodné nejprve oddělit jádra od šišek a teprve poté prakticky čisté ořechy přepravovat. Je to dáno tím, že v cedrové šišce zabírají ořechy méně místa než nejedlé prvky. Speciální stroje jsou poháněny elektřinou a je nemožné nebo prostě nepohodlné je vozit na místo sběru, takže skvělým řešením by bylo vyrobit kompaktnější prostředek na drcení cedrových ořechů.

Všechny nevýhody speciálního vybavení jsou lepší než výhody vlastnoručně vyrobeného stroje:

 • Nízké výrobní náklady;
 • Možnost využití jak pro malé firmy, tak pro osobní účely;
 • Takové drtiče zabírají méně místa a lze je převážet na místo sběru, a proto se z lesa neodvážejí zbytečné části cedrové šišky.

Provizorní stroj na loupání piniových oříšků

Po zvážení všech výhod a nevýhod by mnozí řekli, že speciální stroje jsou spolehlivější, a měli by pravdu. Proč ale potřebují běžní občané, kteří připravují pár kilo ořechů pro své rodiny, stroj, který stojí více než 100 tisíc?

V takovém případě jsou nejlepší domácí drtiče, které lze poměrně snadno vyrobit pomocí nářadí, materiálu a určité zručnosti. Takovou stavbu může v zásadě postavit každý, hlavní je vynaložit určité úsilí.

Tím spíše, že výroba takového drtiče vyžaduje minimální finanční investice.

Vyrobit si stroj na zpracování piniových oříšků není tak obtížná práce, jak se může na první pohled zdát. Stačí jen začít a práce půjde sama, ale kolik užitku pak takový stroj přinese.

Drtič šišek pro borové ořechy, jak vyrobit škrabku vlastníma rukama, strojní drtič šišek, mechanické zpracování, výkresy

Mnoho lidí se snaží pěstovat nebo sbírat piniové oříšky vzhledem k jejich vysoké ceně a příjemné chuti. Problém může spočívat v čištění plodů od nečistot, proto se doporučuje používat speciální zařízení. V tomto článku se podíváme na výrobu drtiče a na nejběžnější způsoby čištění ovoce.

Funkce a princip činnosti drtičů šišek

Princip činnosti je následující: při jednoduchém pohybu čelistí je čelist zavěšena na ose. Vykonává otáčivý pohyb po kružnici, který je mu přenášen excentrickým hřídelem. Šišky se začnou drtit, když se čelisti přiblíží k sobě. Pokud na sebe narazí, hrudky materiálu se propadnou dolů.

Pokud jsou kužely menší než šířka výstupní mezery, vypadnou z komory. Cyklus se pak opakuje. V čelistech se ořechy jednoduchým pohybem rozdrtí. Je to proto, že drtící desky jsou oboustranně zvlněné.

vyrobit, stroj, loupání, arašídů

Stroj se skládá z: 1. Pohonná jednotka, 2. Pružný pohon, 3. Hřídel, 4. Podpěry, 5. Násypka, 6. Kuželový mlátící buben, 7. Mlátičky, 8. Šnek, 9. Kryt mlátícího bubnu, 10. Síťový buben pro jemnou frakci, 11. Šnek na vnitřní stěně, 12. Sítový buben pro separaci frakce semen, 13. Šnek na vnitřní stěně bubnu, 14. Žlab pro sběr drobné frakce ořechů, 15. Žlab pro sběr hrubé frakce ořechů, 16. Vypouštěcí otvor.

READ  Beznámrazová chladnička s mrazákem na zadní stěně

Jaké jsou stroje na čištění piniových oříšků

Na současném trhu je k dispozici velké množství zařízení, která jsou určena k čištění a přípravě cedrových ořechů. Zahradníkům výrazně usnadňují loupání šišek, a to bez větší námahy. Ve velkých továrnách je instalováno velké množství strojů, které se nazývají pásové. Díky těmto zařízením se ořechy připravují k prodeji bez lidské pomoci.

Přečtěte si více o použití šišek z piniových oříšků a o tom, jak vypadají.

Ve velkých závodech se vyskytují následující přístroje:

 • Stroje určené ke kalibraci loupaného produktu na velikost. Za 1 hodinu je zařízení schopno zpracovat více než 150 kg ořechů. Cena jednoho stroje začíná na 80 000.
 • Stroje určené k drcení borových šišek. Cena jednoho stroje začíná na 100 tisících eur. Během 1 hodiny dokáže zpracovat 160-200 kg produktu.
 • Stroje na loupání skořápek. Vysoká kapacita. Od 70 kg/h. A cena od 100 000 Kč.
 • Stroje, které oddělují blánu od matice. Výhodou takového zařízení je, že nedeformuje produkty. Během 1 hodiny projde strojem přibližně 600 g jader. Vybavení stojí nejméně 140 000.
 • Spotřebiče, které myjí a praží jádra. Kapacita až 40 kg ořechů za 1 hodinu. Cena za mechanické vybavení začíná na 120 tis.

Doma se používají jednodušší zařízení. Mohou to být kleště, kladivo, váleček nebo kráječ na česnek. Často se používá škrabka na maso nebo mlýnek na maso.

Jak si vyrobit peeler vlastníma rukama

 • Mezi výhody domácího loupače patří:
 • Nízké náklady;
 • Lze je používat pro osobní účely i pro malé firmy;
 • Kompaktnost. Tyto stroje mají malé rozměry, takže je lze snadno instalovat i v malých prostorách.

Chcete-li vytvořit stroj na zpracování piniových oříšků vlastníma rukama, musíte si připravit speciální materiály, nástroje a nakreslit výkres. Pokud jsou všechny činnosti prováděny správně, zpracování a čištění výrobků ručním strojem bude mnohem rychlejší.

Důležité! Pokud chcete, můžete si stroj vzít s sebou do lesa a loupat šišky. Tímto způsobem se vyhnete znečišťování domu odpadky.

Rozvržení a výkres stroje

Než začnete vyrábět vlastní mlýnek na piniové oříšky, musíte si vytvořit plán. Pokud nevíte, jak nakreslit schéma mechanismu stroje sami, můžete najít výkres na internetu.

Zemědělci často vyrábějí loupací stroj podle následujícího výkresu:

Pokud věnujete čas pochopení systému, je to poměrně jednoduché. Na výkresu jsou uvedeny všechny potřebné rozměry, které je třeba vzít v úvahu při stavbě drtiče šišek.

Výrobní proces

Při výrobě mlátičky na šišky postupujte následovně

 • Vyrobte buben, ke kterému se přišroubují loupače. Musí být rozmístěny v řadách.
 • Přivařte boční desky k bubnu a uprostřed udělejte otvor.
 • Vyrobte ložiskové sestavy.
 • Kliku, která stroj spouští, umístěte na pravou stranu hřídele.
 • Vyrobte náboj, rameno páky a knoflíkovou rukojeť.
 • Zploštěte spodní část ramenní trubky (délka 30 cm). Poté v něm udělejte 1,8 cm široký otvor pro upevnění hřídele rukojeti.
 • Svařte ramenní držadlo, pouzdro a nápravu dohromady.
 • Po zhotovení bubnu jej vyztužte ocelovými pláty. Spojte je pomocí držáků a šroubů se skrytou hlavou.
 • Namontujte kuličková ložiska podle jejich polohy na výkresu.
 • Přivařte šrouby v bočních stěnách, nasaďte na ně držáky ložisek a zajistěte je maticemi.

Pokud chcete konstrukci odlehčit a usnadnit její obsluhu, nahraďte ocelové prvky hliníkovými.

Jednoduchý způsob čištění pomocí síta

Nejběžnějším způsobem domácího čištění cedrových šišek je použití síta. Lze jej také nahradit kulatým sítem. Síťka by měla mít průměr 6-7 mm, aby jádra nepropadla spolu s odpadem. Ovoce položte na síto a pod něj rozprostřete utěrku nebo fólii. Začněte sítem třást tak, aby zrna dopadala na jeho stěny.

Můžete si vyrobit vlastní drtič piniových oříšků??

Nákup speciálních strojů je samozřejmě dobrá věc, ale i ty mají několik nevýhod:

 • Tyto stroje jsou velmi drahé, a proto nejsou dostupné pro drobné podnikatele a běžné lidi, kteří sbírají ořechy pro svou potřebu.
 • Kromě ceny zabírá speciální sestava mnoho místa a její použití by bylo nevhodné, pokud máte malý sklad.
 • Mnoho lidí, kteří ořechy sbírají a sklízejí, také poznamenává, že by bylo velmi vhodné nejprve oddělit jádra od šišek a teprve poté přepravovat téměř čisté ořechy. Ořechy zabírají v cedrové šišce méně místa než nejedlé prvky. Speciální zařízení je na elektřinu a je nemožné nebo prostě nepohodlné je vozit na sběrná místa, takže výborným řešením by bylo vyrobit menší nástroje na drcení piniových oříšků.

Všechny nevýhody specializovaných strojů co nejvíce podtrhují výhody domácího stroje:

 • Nižší výrobní náklady;
 • Lze je použít pro malé firmy i soukromé účely;
 • Tyto drtiče zabírají méně místa a lze je převézt na místo sběru, takže není třeba přivážet nežádoucí části cedrové šišky z lesa.

Po zvážení všech výhod a nevýhod mnozí řeknou, že speciální stroje jsou spolehlivější, a budou mít pravdu. Proč ale potřebují běžní občané, kteří sklidí pár kilo ořechů pro svou rodinu, stroj, který stojí více než 100 tisíc? V tomto případě by nemohly být vhodnější vlastnoručně vyrobené drtiče, které jsou dostatečně snadné na výrobu s nástroji, materiály a některými dovednostmi. V zásadě může takovou stavbu postavit kdokoli, pokud vynaloží určité úsilí. Výroba takového drtiče navíc vyžaduje minimální finanční investice.

Vlastní stroj na zpracování piniových oříšků není tak obtížná práce, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je třeba jen začít a práce půjde sama, ale kolik výhod pak takový stroj přinese.

Je možné vyrobit drtič piniových oříšků vlastníma rukama??

Pořízení speciálních strojů je samozřejmě dobrá věc, ale i ty mají několik nevýhod:

 • Takové stroje jsou velmi drahé, a proto nejsou dostupné drobným podnikatelům a obyčejným lidem, kteří sbírají ořechy pro vlastní potřebu.
 • Kromě ceny zabírá speciální jednotka hodně místa a její použití by bylo nevhodné, pokud máte malý sklad.
 • Mnoho lidí, kteří ořechy sbírají a sklízejí, také poukazuje na to, že by bylo velmi výhodné nejprve oddělit jádra od šišek a teprve poté prakticky čisté ořechy přepravovat. Je to proto, že v cedrové šišce zabírají ořechy méně místa než nejedlé prvky. Speciální zařízení je poháněno elektrickou energií a je nemožné nebo prostě nepohodlné ho vozit na sběrná místa, takže skvělým řešením by mohlo být vytvoření kompaktnějších prostředků na drcení cedrových ořechů.

Všechny nevýhody specializovaných strojů podtrhují výhody domácího stroje:

 • Nízké výrobní náklady;
 • Lze jej použít pro malé firmy i pro osobní účely;
 • Tyto drtiče zabírají méně místa a lze je převážet na místo sběru, a proto nepřinášejí nežádoucí části cedrové šišky z lesa.

Po zvážení všech výhod a nevýhod mnozí řeknou, že speciální stroje jsou spolehlivější, a budou mít pravdu. Ale proč potřebujete stroj, který stojí více než 100 tisíc, pro obyčejného obyvatele, který sbírá pár kilo ořechů pro svou rodinu? V tomto případě se nejlépe hodí drtiče vyrobené svépomocí, které lze snadno vyrobit pomocí nářadí, materiálu a určité zručnosti. Takovou stavbu může postavit v podstatě každý, hlavní je vynaložit trochu úsilí. Tím spíše, že výroba takového drtiče vyžaduje minimální finanční investice.

Vlastní stroj na zpracování piniových oříšků není tak obtížný, jak se může na první pohled zdát. Stačí jen začít a práce půjde sama, ale kolik výhod pak takový stroj přinese.

Mřížka na písek, síto pro prosévání vlastníma rukama, bubnová sušička, průmyslový sázecí stroj, zařízení. Jak prosévat doma

Různé nečistoty zásadně zužují rozsah použití písku. Nejenže překážejí, ale při kontaktu s cementem se chovají nepředvídatelně, např. Pokud jsou nečistoty organické, na stěnách omítnutých takovou směsí se pravděpodobně objeví plíseň.

Nákup „špinavého“ sypkého materiálu však může přinést úspory, které více než kompenzují náklady na čištění a kalibraci. Navíc tyto činnosti nejsou příliš náročné, pokud jde o malá množství.

Omezené množství písku lze prosévat a sušit i v domácích podmínkách pomocí síťky.

Jak připravit a prosévat písek na omítání

Typy omítek jako dokončovací metody se liší především kvalitou použité směsi. Závisí na poměru míchání, velikosti zrn, homogenitě frakcí a přítomnosti jílovitých příměsí. Proto jsou nutné různé přípravky:

 • Pro hrubé opracování nebo vytvoření zpevněné betonové vrstvy stačí odstranit listí, kusy dřeva, trávu. Této čistoty lze dosáhnout jednoduchým přehazováním písku z místa na místo. Větve, klacky, kameny, hadry a další odpadky se „automaticky“ oddělí od hlavní masy.
 • Vytvoření silného a rovnoměrného povrchu omítky vyžaduje čistší směs. Na kalibraci však nezáleží, pokud zrno není hrubší než 2 až 3 mm.
 • Čistý, hrubý, kalibrovaný (separovaný) písek je potřebný pro vytváření dekorů a zasypávání cest. Její zrnitost by měla být „jedna ku jedné“ a neměla by se lišit o více než 0 %.5 mm.
 • Ačkoli pískování nesouvisí s omítáním, zahrnuje podobnou přípravu materiálu. Je zapotřebí pouze jemná frakce, 1 až 1.5 mm.

Doma používáme improvizované prostředky. Například: cedník, síto, tyl, gáza, moskytiéra atd. Stačí je jen natáhnout a pevně upevnit.

Základem téměř všech metod prosévání je síto nebo jeho ekvivalent. Může to být tkaný drát, svařovaná výztuž, sádrové plátno ze skleněných vláken. Přečtěte si o výztužné síti pro zdivo GOST 2379-2012 zde.

READ  Ruční šicí stroj neumí šít

Pokud se „špinavý“ písek vysuší na plechu v troubě, je „domácí“ prosévání rychlejší a snazší.

Jaká zařízení se používají pro prosévání písku: zařízení pro prosévání vlastníma rukama a průmyslová zařízení

V závislosti na úkolu se k prosévání používají různé stroje. Její modifikace je ovlivněna předpokládaným objemem práce, produktivitou, stupněm čištění a kalibrace. Typy secích strojů lze rozdělit do skupin:

 • Domácnost. Cedníky, kuchyňská síta.
 • Konstrukce (včetně podomácku vyrobených). Natažené na mřížovém rámu, bubnové vrtačky.
 • Průmyslová. Bubnová síta, plochá síta (vibrační stoly), oblouková síta.

Obsluha většiny typů sít vyžaduje intenzivní ruční práci. Toto kritérium tedy nemá vliv na výběr vzorku. Důležitým faktorem je však například šíření prachu. Proto je pro práci ve stísněných prostorách nejlepší zvolit výsevní síť s omezenou kapacitou.

Jediným způsobem ochrany očí a dýchacích cest je použití ochranných brýlí a respirátoru.

Mřížka pro výsev

Osvědčenou možností je síť z patrové postele. Nepotřebuje žádné přepracování ani zdokonalení. Stačí pod něj umístit dvě tyče. Pro svislou fixaci pod úhlem 60-80°.

Zaměstnanec „hází“ písek lopatou přímo na síť.

Bez ohledu na hustotu stavebního, mramorového nebo lomového písku zůstanou všechny nečistoty (prosívka) venku, spadnou na základ konstrukce a prosívka bude vzadu.

Není však snadné sehnat síťové lůžko, ale je možné zakoupit síť v rolích. Cena oplocení (nebo jeho ekvivalentu) závisí na tloušťce drátu a velikosti ok. Nejjednodušší prosévací zařízení je vyrobeno vlastníma rukama takto:

 • Montáž dřevěného nebo kovového pevného rámu s možností instalace pod různými úhly, zvedacího a otočného zařízení nebo bez ní. Rozměry rámu zvolte v závislosti na velikosti role.
 • Zakoupená role se rozřízne nebo demontuje a na koncích připraveného rámu se ponechá „přesah“ pro bezpečné upevnění.
 • Po maximálním napnutí je panel upevněn na rámu.

Čím lépe je tento proces promyšlen, tím je pohodlnější a efektivnější.

Poslední fází je příprava místa. Měla by být co nejrovnoměrnější, čistá a stabilní. Žádoucí jsou také dobré přístupové cesty a blízké zásobování vodou. Více informací o univerzální suché směsi M 150 v tomto materiálu.

Síta s jemnými oky nejsou příliš pevná.

Bubnové síto

Mechanická bubnová síta mohou být tovární nebo domácí výroby. Příkladem jednoduché konstrukce, kterou lze snadno sestavit vlastníma rukama, je speciální nástavec na míchačku na beton. Něco jako velký kbelík se síťovaným dnem připevněný k hrdlu stroje. Princip činnosti je ve všech případech prakticky stejný:

 • Písek se sype do zásobníku nebo přímo do síťové rotační trubky nastavené v mírném úhlu k horizontu. 10°. 15°.
 • Sítko je vrženo za sebou a hlučně putuje až na konec potrubí.
 • Prosetý říční písek nebo bílý křemenný písek „protéká“ buňkami a shromažďuje se na hromadě přímo pod strojem.

Princip továrních a domácích bubnových secích strojů je také podobný. Rozdíly se týkají délky, průměru trubky (bubnu), dostupnosti zásobníku a typu rotačního motoru. Všechny se však skládají z následujících složek:

 • Rám. Ocelové trubky.
 • Sítový buben. D. 400 mm nebo více, L. 1500 mm nebo více. Vyžaduje montáž samostatného válcového rámu.
 • Válečky. 8 (12, 16) ks., Nosná trubka dole, nahoře, vpředu, vzadu.
 • Setrvačník připevněný k bubnu.
 • Převodovka a motor.

Výkonnější stroje v továrně jsou někdy vybaveny dopravním pásem pod bubnem. Končí směrovým zásobníkem.

Jak vyrobit mlýn na piniové oříšky vlastníma rukama

Cedrové ořechy jsou mezi milovníky tohoto léčivého produktu velmi oblíbené. Šišky s jádry lze sklízet v lesích Sibiře, ale další zpracování ořechů je poměrně složité.

Dříve se jádro kužele oddělovalo ručně, ale tento proces je časově velmi náročný a velmi obtížný. Nyní, s příchodem nových technologií, existují speciální stroje, jejichž činnost je zaměřena na loupání a zpracování ořechů.

Takové mlýny, dnes, mohou dělat své vlastní ruce, které budou mluvit v tomto článku.

Moderní trh nabízí širokou škálu různých zařízení, díky nimž je čištění a příprava cedrových ořechů ke konzumaci mnohem snazší.

Zpracování borových šišek na ořechy

Ve velkých závodech se obvykle používá celý pásový dopravník, díky němuž může být výchozí materiál kompletně připraven k prodeji s minimálním nebo žádným zásahem člověka. Ty se obvykle skládají ze speciálních strojů, které střídavě plní následující funkce:

 • Aby byl proces správně zahájen, šišky se nejprve vysuší;
 • Poté se jádra oddělí od kužele pomocí kuželových drtičů a vločkovačů;
 • Ořechy jsou oloupané;
 • Jedlá jádra se očistí od různých nečistot a zbytků šišky;
 • Poté z piniového oříšku odstraňte fólii;
 • Opět umyté, usušené a zabalené k prodeji.

V podnicích lze nalézt následující stroje:

 • Stroje, které kalibrují již vyloupané ořechy na velikostní frakce. Tyto stroje zpracují v průměru 160 kilogramů ořechů za hodinu a jejich ;
 • Stroj, který slouží k drcení šišek borovicových ořechů (loupání). U některých vzorků se veškerý recyklovaný materiál shromáždí „na hromadu“ a člověk musí jádra a zbytky ručně vybírat, zatímco jiné stroje mají vyfukovací systém, který odděluje ořechy od částí kužele a rozděluje je do různých oddílů Dokáže zpracovat až 200 kg produktu za hodinu;
 • Další fází je odstranění skořápek, k čemuž byly sestrojeny speciální stroje, které pomocí různých mechanismů ořechy ze skořápek vyloupávají. Průměrná výrobní kapacita je 70 kilogramů za hodinu a ;
 • Velmi užitečný bude také stroj, který oddělí fólii od ořechu, aniž by došlo k poranění hotového výrobku. Tento stroj je schopen projít až 500 gramů jader za hodinu, ale také ;
 • Dalším užitečným přístrojem je pražička, která dokáže připravit až 40 kg ořechů ke konzumaci za 30 minut, přičemž existují příklady, které navíc umožňují předmytí produktu.

Stroj na loupání skořápek cedrových ořechů Stroj na loupání skořápek cedrových ořechů Stroj na pražení cedrových ořechů Stroj na kalibraci ořechů

Mnozí výrobci prodávají jak jednotlivé stroje, tak celé sady strojů, které umožňují kontinuální zpracování piniových oříšků. A takzvaný dopravník nebo pásový dopravník je mnohem pohodlnější, protože výrobce předem promyslel a sladil všechny fáze procesu.

Nákup speciálních strojů je samozřejmě dobrá věc, ale i ty mají několik nevýhod:

 • Takové stroje jsou velmi drahé, a proto nejsou dostupné pro drobné podnikatele a obyčejné lidi, kteří sbírají ořechy pro vlastní potřebu.
 • Kromě ceny zabírá speciální stroj hodně místa a jeho použití by bylo nevhodné, pokud je malý sklad.
 • Mnoho lidí, kteří ořechy sbírají a sklízejí, také poukazuje na to, že by bylo velmi výhodné nejprve oddělit jádra od šišek a teprve poté přepravovat téměř čisté ořechy. Je to dáno tím, že v cedrové šišce zabírají ořechy méně místa než nejedlé prvky. Speciální zařízení je na elektřinu a je nemožné nebo prostě nepohodlné ho vozit na sběrná místa, takže skvělým řešením by mohlo být vytvoření kompaktnějšího prostředku na drcení cedrových ořechů.

Všechny nevýhody speciálního vybavení jsou nejlépe podtrženy výhodami domácího stroje:

 • Nízké náklady na vlastnictví;
 • Možnost využití pro malé firmy i pro osobní účely;
 • Tyto drtiče zabírají méně místa a lze je převážet na místo sběru, a proto se z lesa neodvážejí zbytečné části cedrové šišky.

Domácí stroj na loupání piniových oříšků

Po zvážení všech výhod a nevýhod by mnozí řekli, že speciální stroje jsou spolehlivější, a měli by pravdu. Proč ale potřebují běžní občané, kteří připravují pár kilo ořechů pro své rodiny, stroj, který stojí více než 100 tisíc?

V takovém případě jsou nejlepší domácí drtiče, které lze poměrně snadno vyrobit pomocí nářadí, materiálů a určité zručnosti. V podstatě každý může takovou stavbu vytvořit, hlavní je vynaložit určité úsilí.

Tím spíše, že výstavba takového drtiče by vyžadovala minimální finanční investice.

vyrobit, stroj, loupání, arašídů

HARVESTOR NA CEDRU

Ruční sběr borových šišek v tajze není snadná práce. A šišky ještě nejsou ořechy. Je třeba je vytěžit, k čemuž slouží stroje instalované na sběrných místech. „Výtěžnost“ ořechů ze šišek však není velká, takže se ukazuje, že na desítky a stovky kilometrů dopraví do drtičky to, co jde do odpadu.

Nadšenci technické tvořivosti z Novosibirského paláce pionýrů si dali za úkol přiblížit proces čištění kuželů místu sběru. Pro tento účel byl navržen a vyroben malý přenosný stroj, který lze snadno přenášet v běžném batohu.

Postupně se objevilo několik modifikací stroje, protože testy v tajze odhalily určité nedostatky v jeho konstrukci. První byl vyroben v roce 1969. Dva základní komponenty již byly vyřešeny: drtič a síto. Cedrový kombajn fungoval celou sezónu a vymlátil 20 pytlů ořechů, ale kuželová ozubená kola (vyrobená z oceli 3 bez nauhličování) se opotřebovala.

Stroj v chodícím stavu.

Další verze, vytvořená v roce 1971, zachovává ze starého modelu pouze drtič. Přidali jsme však spodní síto, ventilátor, zesílené uzly nesoucí hlavní zatížení. Stroj se stal kompaktnějším, při práci se upevnil přímo na strom. V následujících sezónách měli kluci plné ruce práce s dokončováním jednotlivých dílů. Kombajn byl úspěšně otestován. Motor D-5 a hlavní jednotky pracovaly v pořádku. K přerušení docházelo jen kvůli maličkostem: sítko bylo přerušeno při upevňování k bubnu, kabel vibrátoru byl přetržený, některé matice byly vyšroubované.

vyrobit, stroj, loupání, arašídů

Konstrukce stroje je přehledně znázorněna na výkresu a v textu pod nákresem. Několik slov o materiálech, ze kterých je vyroben. Buben je vyroben z duralového plechu o tloušťce 1 mm, síta jsou vyrobena ze stejného materiálu o tloušťce 2. 2,5 mm. Rám je vyroben z duralového úhlového profilu 25X25 mm a profilu ve tvaru písmene U. Chvění se provádí pomocí 2 mm silného kroužku 65G. Válcuje se na ocelovém válečku Ø 12 mm připevněném ke spodnímu škrabáku.

Princip fungování. Z násypky se kužel přivádí do drtiče, jehož rotor má kuželovitý tvar s 20 mm vysokými hroty. Pro odstranění drcení kuželu je stěna drtiče ve tvaru vlny. Skartování je rovnoměrné a nelepí se.

READ  Jak nastavit teplotu chladničky Samsung no frost

Odlupující se „směs“ putuje ke kuželovému bubnu a padá na střed síta. Jak buben vibruje frekvencí B-12 vibrací na jednu otáčku rotoru, ořechy okamžitě padají dolů a propadávají sítem. Větší slupky jsou přitlačovány ke stěnám bubnu škrabkami. Škrabky jsou zahnuté do tvaru písmene S. Slupky se vyhazují bočním okénkem ven. Okno je podlouhlé a má „práh“, jehož výšku lze nastavit pomocí klapky. Tím se zlepší loupání a zabrání se uvolňování ořechů.

Ořechy a drobné plevy se po průchodu prvním sítem přesypou do středu druhého síta. Je vyměnitelný, s obdélníkovými otvory o rozměrech 5X12 nebo 6X15 mm (v závislosti na velikosti matice). Středová škrabka má na jedné straně drátěný kartáč a na druhé straně gumový kartáč.

Vše, co projde otvory, spadne pod stroj. Matice jsou škrabkami seškrabávány o stěny bubnu. Spodní kartáč se používá hlavně k čištění otvorů od zaseknutých plev a malých ořechů.

„Směs“ vyhozená z hrdla se dostává do koncové čisticí jednotky, kde je pod vlivem vibračního kladiva (1200-1500 vibrací za minutu) vlastně neustále ve vzduchu. Proudění z ventilátoru odnáší „měkké“ pevné částice pryč, zatímco větší matice proklouznou rukávem do nádoby. „Čistota“ výstupu ořechů závisí na činnosti této jednotky, takže ji lze nastavit: naklápěním celého mechanismu, změnou polohy klapky na cestě proudu vzduchu z ventilátoru, otáčkami motoru (výstup čistých ořechů do sběrné násypky stroje se zvyšuje s rostoucími otáčkami). Motor běží stabilně při nízkých i vysokých otáčkách.

Schéma stroje:

A. Pohled shora (bez násypky): 1. Řetěz upevňovacího lana; 2. Výklopná svorka; 3. Hnací kladka ventilátoru; 4. Hnací řetězové kolo (jízdní kolo); 5.- pastorek Z-20; 6. Ložisko 203; 7. Pastorek Z-60; 8. Ložisko 04; 9. Ložisková skříň; 10. Montážní konzola motoru; 11. Sedlo vzpěry násypky; 12. Západka hrdla násypky. 13. Hnací hřídel; 14. Ložisko 05; 15. Pastorek Z-20; 16. Pastorek Z-16; 17. Záchytná lopatka (guma); 18. Vstupní otvor drtiče; 19. Tlumič (guma); 20. Kmen stromu.

B. Pohled zepředu: 1. Násypka; 2. Horní deska (textolit); 3. Příruba (guma); 4. Kryt ventilátoru; 5. Poháněná řemenice ventilátoru; 6. Buben; 7. Křídlová matice; 8. Nástavec pro konečnou úpravu; 9. Objímka; 10. Spodní škrabka; 11. Síto pro konečné čištění (velikost otvorů 6X12 mm); 12. Střední škrabací nůž; 13. Vytřásací válec; 14. Válcová západka; 15, 18. Nálevkový kužel; 16. Síto (otvory Ø 12 mm); 17. Horní škrabací nůž; 19. Otřásadlo; 20. Drticí buben; 21. Drticí rotor; 22. Ložisko; 23. Pouzdro záchytného nože.

B. Pohled zleva: 1, 4. Tlumič (pryžový); 2. Ventilátor; 3. Drát Ø 3 mm; 5. Matice výstupní trubky; 6. Nástavec ventilátoru; 7. Buben-vibrátor; 8. Náprava kyvného ventilátoru; 9. Objímka; 10. Tryska; 11. Oběžné kolo; 12. Vahadlo; 13. Řemen ventilátoru; 14. Držák pro montáž motoru.

Nejlépe je, když jsou na práci a čištění stroje připraveni dva lidé. Po zvednutí do požadované výšky se horní část zajistí nejprve řetězem a poté spodní část lanem. Nedovolte, aby se ostré hrany stroje dotýkaly kmene stromu. Výška se volí podle výšky obsluhy a terénu a s ohledem na to, že se v blízkosti stroje rychle hromadí slupky, které je třeba pravidelně odstraňovat.

V pracovní poloze je stroj umístěn v plachtovém kufru s překližkovým podstavcem. Ramenní popruh se nasazuje přes brašnu.

Stroj obsahuje ořechová síta: tři kovová síta o rozměrech 450X400X80 mm a dvě dřevěná síta o rozměrech 620X330X60 mm. To vše je také vloženo do sáčku.

Motor D-5 (s ventilátorem nuceného chlazení), nádrž, nástavce a nářadí jsou zabaleny v samostatné tašce a váží 10-11 kg.

Kemerovský důchodce vybudoval firmu na lusky

Až půjdete do důchodu, měli byste si založit vlastní firmu, říká Stepchenko. Milovník lyžování a spaní pod cedry se v mládí zabýval léčivými účinky jehličnatých stromů a ve svých 53 letech vyvinul vlastní výrobu a získal patent na výrobky z lusků cedrových šišek. Produkce podnikavého důchodce se již 13 let šíří po celé zemi i v zahraničí.

Hlavním a hlavním produktem podnikatele je cedroplast, materiál podobný dlaždicím, který se vyrábí ze šišek, skořápek ořechů a pryskyřice. Nejenže příjemně voní, ale má také blahodárný vliv na zdraví, říká Stepchenko. Tvrdí, že cedrový plast čistí vzduch, ničí choroboplodné zárodky, bojuje proti nejrůznějším nemocem a obecně má na člověka nejrůznější pozitivní účinky.

Celá podlaha dílny, kde Vladimir a jeho dělníci pracují, je pokrytá pilinami. Jeden roh je obložen prkny různých velikostí, naproti vchodu jsou vyrovnány obrovské pytle se surovinami a za nimi stojí kovový kontejner se stejným materiálem. Na stěnách visí nářadí.

„Tady se podívejte, jak vypadá samotný cedroplast svařený v noci.“ Vladimír mi ukazuje lesklé hromádky hnědých dlaždic s bizarním strakatým vzorem Obecně lze říci, že technologie je následující: suroviny o určité hmotnosti se vloží do matrice a poté se lisují pod určitým tlakem při dané teplotě a drží se přibližně tři minuty.

Kromě jednoduchých slupek z cedrových šišek lze do matrice přidávat také buničinu, jádra borových šišek, mleté slupky a skořápky. V závislosti na kombinaci složek se vyrábějí dlaždice v různých odstínech a vzorech, které lze přizpůsobit, říká Stepchenko.

„V našem sortimentu máme 52 výrobků z cedroplastu, ale já se zaměřuji hlavně na výrobu wellness kabinek, protože tento produkt je nejvýnosnější,“ přiznává podnikatel a ukazuje na dřevěnou bedýnku s hnědými čtvercovými vložkami. Jediný pracovník v okolí chaty je v pokoji.

„Nejdůležitější na celém podnikání je příprava surovin,“ říká Vladimir Trochu nedostatečné nebo nadměrné sušení už není totéž. Například při nadměrném sušení pryskyřice klesá a cedroplast se nevaří.

Kabina, která se nyní vyrábí, poputuje na železniční stanici v Krasnojarsku a bude instalována ve speciální místnosti pro ošetření zaměstnanců. Kromě ruských železnic si zázračné dílo objednávají také lázně, sociální centra a někdy i soukromé osoby. Sverdlovsk, Moskva, Petrohrad, Vladivostok, Ačinsk. To je neúplný seznam měst, kam putuje cedroplast z Kuzbasu. Nedávno byly do Itálie prostřednictvím regionální správy odeslány stánky Vladimira Stěpčenka. Velká část produkce byla svého času dodávána do Kanady. „Lidé tam jsou milí, ochotní a vždycky dali peníze předem, ale je to spousta papírování,“ popisuje své mezinárodní vztahy Stěpčenko.

Volodymyr se trochu stydí, když ho požádám, aby mi o sobě řekl víc a vyfotil se. „Nic o mně nepište,“ říká muž, „nepotřebuji žádnou reklamu. Napište o Cedarplastu, aby se o něm lidé dozvěděli.“. Ale po chvíli to vzdá a dokonce ukáže své fotografické karty.

Obyvatel obce Kedrovka pracoval více než deset let jako řidič nákladního automobilu BelAZ, pracoval jako řidič dálkové dopravy a do důchodu odešel jako zástupce ředitele společnosti dodávající náhradní díly pro uhelný holding. Stěpčenko vždy rád sportoval a aktivně odpočíval, což dokazují fotografie, převážně černobílé. Obrázky zachycují sjíždění řeky na vlastnoručně vyrobeném voru, lyžování a cyklistické závody.

O tom, že strom dodává lehkost, zmírňuje únavu a bolesti hlavy, se přesvědčil při raftingu a táboření, kdy spal pod větvemi cedru. A jakmile nastal čas odejít do důchodu, Vladimir začal pracovat na cedroplastu. Nejdříve jsme jen dvěma zvedáky mačkali slupky k sobě, ale nic z nich nevyšlo, rozpadly se,“ vzpomíná vynálezce Kedrovský Více než rok jsem experimentoval a kalibroval správnou teplotu a tlak.“.

Jakmile Vladimir Stepchenko dosáhl požadovaného výsledku, známí ho spojili s ekologem a vědcem Nikolajem Sokolovem v hlavním městě, který podpořil obyvatele Kemerova a začal pomáhat s různými papíry, testy, získáním patentu a certifikátů. Sokolov pak zprostředkoval účast na výstavách v Kanadě a Francii.

Získání patentu trvalo dva roky a poté několik ústavů provádělo výzkum vynálezu. Vědeckotechnický institut v Tomsku strávil rok testováním klenby z cedarplastu a výzkumu se zúčastnilo asi 70 lidí. Po všech formálních procedurách začala práce vřít.

„Zpočátku jsme si jezdili do tajgy na Uralu pro šišku,“ říká cedrový podnikatel Pak jsme pro lesníky vyrobili elektrické loupací stroje, které jsme jim rozdali, a oni nám na oplátku začali vyrábět loupáky; to trvá dodnes.“.

Nějakou dobu po zahájení činnosti podniku udělil Vladimír jednomu z podnikatelů právo začít vyrábět suvenýry z cedrového plastu v Tashtagolu. „Oni se mnou nesoutěží,“ vysvětluje muž Na světě jsme pouze dva, kteří se jí věnují. Kromě toho máme dohodu, že vyrábějí hlavně suvenýry, dekorativní předměty.

Vladimír položí na stůl rámy s cedrovým dekorativním uměleckým dílem, na němž jsou vyobrazena různá zvířata, zátiší, pamětní nápisy a erby. Kužely vyčnívající z dehtového „plátna“ vypadají obzvlášť efektně. Nikdy byste nevěřili, že všechny tyto reliéfní podivuhodné výtvory jsou vyrobeny pomocí lisu díky pečlivým výpočtům mistrů. Nakonec muž rozbalí a doprostřed stolu položí velkou desku, na níž je zobrazen orel s roztaženými křídly. Kolem ptáka jsou samozřejmě cedry a v pozadí se tyčí hory.

Podnikatel přiznává, že se nechystá rozšířit podnikání, pracují tempem a v objemu, který mu vyhovuje. 10-15 chatek ročně a několik výrobků týdně, takový je plán. Ve výrobě pracuje pět až 18 lidí. Mezitím podnikatel několikrát měsíčně jezdí na různé výstavy se svými výrobky: sám se něco naučí a vypráví lidem o cedroplastu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS