Jak zajistit, aby ventilátor chladil vzduch více

Jak správně používat ventilátor v horku

S létem přichází do našeho domova nesnesitelné horko. Je snadné to přežít, pokud máte drahé klimatizační zařízení, které umožňuje ochlazovat vzduch v místnosti. Co si však počít s těmi, kteří musí žít a pracovat v horkém počasí bez klimatizace? Existuje řada způsobů, jak snížit teplotu a výrazně zvýšit úroveň pohodlí. Zde jsou ty nejzákladnější a nejúčinnější.

Krásné slunečné počasí nám dělá radost. Umožňuje otevřít okna dokořán a vpustit čerstvý vzduch. Ti, kteří musí po většinu roku snášet zimu a nepřízeň počasí, o tom sní. Takže vidíte, jak v létě může vítr volně foukat a zaplnit celý obytný prostor.

V horkém počasí je takový postup nevhodný. Sluneční paprsky vyzařují teplo, takže se místnosti rychle zahřívají. Chcete-li snížit teplotu bez použití klimatizace, musíte se naučit, jak v létě správně větrat byt. Účinně ochladit bez klimatizace lze otevřením oken brzy ráno od 5 hodin.00 až 8.00 a nechte se ochladit. Udržuje příjemnou teplotu v obytném prostoru během dne i bez klimatizace. V horkých letních vedrech je také nutné večerní větrání. Je třeba ji provést po 22.00. V pracovní době je lepší mít okna zavřená.

Blokování světla

Nejjednodušší a nejlogičtější způsob, jak ochladit místnost, je vypnout světlo. Nejen přímé sluneční světlo, ale světlo obecně. Vyplatí se to dělat i v zamračených dnech. Skutečnost, že tepelné (infračervené) záření vstupuje do místnosti nejen přímo ze slunce, ale také v rozptýlené formě přes mraky.

Nejvhodnější jsou bílé, železné nebo látkové žaluzie. Běžné závěsy jsou méně účinné. Čím je bariéra světlejší, tím lépe odráží tepelné záření. Sklenici můžete také obalit potravinářskou fólií. Má to však jednu nevýhodu. Odráží infračervené záření zpět do místnosti, což ztěžuje noční chlazení.

Tipů, jak ochladit místnost bez klimatizace

Během slunečných dnů nechte žaluzie nebo rolety zatažené. Světlo pronikající do místnosti ohřívá vnitřní atmosféru bytu a vytváří skleníkový efekt.

Tónování oken nebo jejich zakrytí tenkou reflexní fólií, jak se to často dělá ve městech na jihu, např. Na Krymu. Tato fólie je cenově velmi dostupná a v závislosti na oblasti vás vyjde na pár dolarů za okno.

Pokud máte okna na různých stranách domu, ochlaďte večer místnost otevřením oken na chladnější straně.

Izolace místnosti. Stejně jako v zimě potřebujete izolaci, abyste se zahřáli, tak v létě potřebujete izolaci, abyste se ochladili. Vzpomeňte si, jak chladno je v létě ve starých dřevěných nebo hliněných domech se silnými zdmi.

Vyměňte žárovky za účinnější žárovky, např. Zářivky, nebo ještě lépe. LED. Moderní světelné zdroje produkují až o 80 % méně tepla než běžné žárovky.

Pokud máte doma stropní ventilátor, musíte jej použít k ochlazení místnosti. Moderní ventilátory jsou vybaveny přepínačem, který umožňuje obrátit směr otáčení a změnit tak směr proudění vzduchu. V zimě se teplý vzduch pohybuje směrem dolů, v létě se chladnější vzduch pohybuje směrem nahoru.

Ledové nápoje pijte s mírou. Nic originálního, ale je to další způsob, jak ochladit tělo, ne zvenku, ale zevnitř. Pijte po malých dávkách, abyste předešli podchlazení hrdla a nadměrnému pocení. I když existuje názor, že mnohem účinnější je pít horký čaj, který stimuluje tělo k ochlazování. Totéž platí pro teplou a studenou sprchu. Vyzkoušejte si to sami, je to velmi individuální.

Vhodné oblečení vám může usnadnit snášení horka. Nejvhodnější je prostorné oblečení z lehkých přírodních materiálů, nejlépe z bavlny.

Omotání mokrého ručníku kolem krku nebo hlavy vám může pomoci přečkat nejteplejší část dne. Mnozí doporučují používat mokrou obuv. Pokud vám to nepřipadá dostatečně estetické, použijte mokré náramky.

Minimalizujte používání sporáku a trouby. Přirozenou reakcí na horko je ztráta chuti k jídlu, takže se v horké části dne můžete omezit na studené svačiny a saláty.

ventilátor, chladil, vzduch, více

Odborníci doporučují používat polštář naplněný pohankovými kroupami, pokud vám horko nedovolí usnout. Polštář plněný pohankou nezadržuje teplo jako běžný polštář.

Učte se od svých domácích mazlíčků, kteří v horku nejsou příliš aktivní. Pokud je to možné, je nejlepší strávit nejteplejší část dne vleže. Postupujte pomalu, rozvážně a beze spěchu.

Místnost můžete ochladit ventilátorem namířeným na něco studeného: speciální chladicí baterii nebo obyčejnou plastovou láhev s ledem.

Vysaďte strom na slunečné straně domu. Strom je nejlepší ochranou před poledním žárem. Nezapomeňte dodržovat dostatečnou vzdálenost mezi stromem a domem.

Pokud nemáte klimatizaci nebo ji nechcete používat, dejte na zadní sedadlo tašku s plastovými lahvemi naplněnými ledem. Usnadňuje prý cestování.

Zavírání dveří ve vchodech bytových domů. Vzduch u paty budovy je vždy chladnější, protože teplota půdy je vždy nižší než teplota okolního vzduchu na povrchu vytápěné půdy.

Pokud můžete pracovat z domova, je vhodné přejít na noční režim: přes den spát, v noci pracovat. Mám několik známých, kteří tuto metodu používají. Práce v noci má navíc tu výhodu, že vás méně rozptyluje.

READ  Ventilátor externí klimatizační jednotky se nezapne

Raději natřete stěny a střechu na bílo. Toto drastické opatření se osvědčuje v horkých oblastech.

Vypněte všechny nepoužívané elektrické spotřebiče. Potřebné jsou lépe optimalizované z hlediska spotřeby energie. Například notebooky jsou chladnější než stolní počítače, LCD televizory jsou lepší než CRT atd. Obecně platí, že čím nižší je spotřeba energie elektrického spotřebiče, tím méně tepla produkuje.

Adapt. Lidé žijí na této planetě miliony let a za tu dobu se jim podařilo najít domov ve všech zeměpisných šířkách naší planety, ale „radost“ z klimatizace zažili teprve nedávno a ve většině případů se bez ní obejdou. Udržujte se v dobré fyzické kondici a budete se cítit lépe jak v zimním chladu, tak v letním horku.

Chyby při výběru podlahového ventilátoru pro váš dům a byt.

V době veder nemá každý peníze a možnosti na instalaci klimatizace v bytě nebo v domě.

Navíc, i když si ji nainstalujete, obvykle je vhodná pouze pro chlazení jedné místnosti. A co ostatní? Kupte si jich více a vložte dva, tři kusy?

Proto se většina z nás začne poohlížet po levnějším a známějším řešení. Podlahových ventilátorech. Takové zařízení by mělo být v každém bytě, a to i v těch, které již mají kompletní dělený systém.

Těm, kteří to nevědí, je třeba připomenout, že ventilátory vzduch vůbec neochlazují, pouze ho rozhánějí po místnosti sem a tam.

Co způsobuje pocit chladu?? Je to jednoduché. Vaše tělo reaguje na horko silným pocením. Na povrchu kůže se objeví kapičky vlhkosti.

Při odpařování se odvádí další teplo. Vítr zvenčí navíc pomáhá proces urychlit.

Zejména pokud je vzduch suchý a není zvlhčován žádným speciálním zařízením.

Mimochodem, nebuďte překvapeni, ale někdy se stává, že ventilátor vůbec nechladí a vykonává dokonce opačnou funkci.

Například když dáte na tyčku dva nanuky, jeden, aby se rozpustil přirozeně, a na druhý vějíř, ten druhý se kupodivu rozpustí rychleji.

Důvodem je to, že kolem sladké pochoutky je vrstva chladu, která určitým způsobem brání jejímu tání. A když sem nasměrujete fanouška, tato vrstva se rozplyne. A zmrzlina se rozpouští intenzivněji.

Jaký praktický závěr lze z toho vyvodit? Protože ventilátory nejsou zdrojem chladu, je obtížnější z nich dostat chlad než z tradičních dělených systémů.

ventilátor, chladil, vzduch, více

Jaké podlahové ventilátory vybrat do bytu nebo domu a jak se při jejich nákupu vyvarovat nejčastějších chyb, aby vám dlouho a bezpečně sloužily??

Začněme tím nejdůležitějším. Požární a elektrickou bezpečností. Nezapomeňte, že každý ventilátor je elektrický spotřebič.

Stačí jeden neopatrný pohyb nebo náhodný zkrat, a místo abyste byt ochladili, můžete ho spálit. A ne všichni z vás mají speciální zařízení proti jiskrám, která mohou takovým nehodám snadno zabránit v počáteční fázi.

Pokud zkratujete vedení ke skříni zevnitř, může vás zasáhnout elektrický proud. Příčinou je buď kompresor, nebo ventilátor a sestava vaší chladničky je vyrobena ve Španělsku nebo v Číně.

Pozornost byste měli věnovat také materiálu pouzdra. Na jedné straně je masivní kov větší požární bezpečnost, ale z hlediska elektrické bezpečnosti vypadá plast lépe.

Je však lepší, když je nehořlavý. Zkontrolujte si to v katalogovém listu výrobku.

Ujistěte se také, že je motor vybaven ochranou proti přehřátí. Může to být miniaturní termostat, který přeruší obvod, když teplota vinutí překročí 145 stupňů.

V tomto okamžiku se oběžné kolo zastaví a motor se znovu spustí až po poklesu teploty. Bez této ochrany představuje skutečné nebezpečí požáru.

Pokud si myslíte, že koupí nejdražšího modelu získáte nejlepší chlazení, jste na velkém omylu. Nemusíte si vybrat ten nejdražší ventilátor.

I levné modely často fungují velmi dobře. Porovnejme výkon tří vysavačů v různých cenových kategoriích:

Nejlevnější modely jsou obvykle nejslabší a nejnestabilnější. Jejich hlučnost při maximální rychlosti dosahuje až 70 dB.

Střední varianta umí vše stejně, ale jediné, co přidává, je. Je to časovač a dálkové ovládání.

Konstrukce je stabilnější a materiál je kvalitnější. To má vliv na hmotnost zařízení.

Řízení zdrojů tepla

Domácí spotřebiče, žárovky a věšáky na ručníky jsou zdrojem tepla, a pokud je venku příjemná teplota a v bytě je příjemně, nemusíte si toho ani všimnout. V létě se zdá, že je krabice počítačového systému nebo televizní obrazovka teplejší. Vyzařují přímé teplo, které zvyšuje teplotu v místnosti o několik stupňů.

Rada: omezte používání domácích spotřebičů na minimum, zejména těch, které se velmi zahřívají. Mluvíme o počítačích, televizorech, fénech, kulmách a žehličkách na vlasy. Lednice se také dost zahřívá, ale o jejím vypnutí neuvažujeme. Snažte se také co nejméně používat kuchyňský sporák, alespoň v nejteplejších obdobích. V horku se snižuje chuť k jídlu, což nám prospěje. Obecně platí, že v létě je lepší mít dveře do kuchyně zavřené.

Pokud máte v koupelně vyhřívaný věšák na ručníky, možná byste ho měli také vypnout.

Obyčejné žárovky jsou také poměrně horké, takže v mnoha článcích na internetu určitě najdete radu, abyste je nahradili zářivkami nebo LED diodami. Skvělý nápad, vzhledem k tomu, že spotřebovávají méně elektřiny a vydrží déle, ale žádného skutečného chladicího účinku této změny si nevšimnete. V létě je třeba omezit umělé osvětlení na minimum.

READ  Ventilátor se otáčí střídavě rychle a pomalu

Mýty o chlazení počítače

Ahoj, Peekaboo! Ne každý si pamatuje doby, kdy procesor nebo grafická karta vyžadovaly přinejhorším jednoduchý chladič a nikdo nikdy neslyšel o ventilátorech v šasi nebo systémech vodního chlazení. Situace se však změnila: moderní procesory a grafické karty mohou při zátěži spotřebovávat stovky wattů, takže už nikoho nepřekvapí třísekční vzduchové chladiče, kilogramové superchladiče a pár otočných šasi. S pokrokem v oblasti chlazení počítačů se však objevily i mýty, o kterých si dnes povíme.

Jako vždy. Textová verze pod videem.

Mýtus Čím výkonnější je chlazení, tím chladnější je procesor.

Zdánlivě správně: Chladnější chlazení dokáže odvést více tepla z krytu procesoru, takže výsledná teplota procesoru bude nižší. Klíčovým bodem je však víko, nikoli čip. A mezi nimi je vrstva termitu a samotný čip je často poměrně silný.

Kam to směřuje? Po dosažení určité tepelné účinnosti procesoru je jedno, čím jej chladíte: vše závisí na občasném nekvalitním tepelném rozhraní pod víkem. Pro příklady nemusíte chodit daleko: skalpování procesoru Core i7-8700K a výměna teplovodivé jímky pod víkem za tekutý kov sníží teplotu v zátěži nejméně o desítky stupňů. Navíc. Dodatečný krystalický výbrus špičkového procesoru Core i9-9900K může také ubrat pár stupňů.

Podstatné je, že pro každý procesor existuje přiměřený odvod tepla, a pokud je překročen, bez ohledu na to, jak chladný je chladicí systém, stále se přehřívá. Proto nemá smysl dávat na stejné Core i7-8700K třísekční vodní chlazení, aby bylo stabilní na 5 GHz. S jednoduchou „věžičkou“ dosáhnete ještě lepšího efektu, pokud ji skalpujete.

Mýtus Chladič by měl být zvolen podle TDP procesoru

Mnoho výrobců chladičů a chladičů uvádí ve specifikaci svého výrobku, kolik wattů tepla dokáže odvést. Podobně Intel a AMD uvádějí rozptyl tepla svých procesorů. Takže si můžete myslet, že pokud je druhá číslice nižší než první, bude pro vás tento chladič vhodný.

Bohužel. Jsou zde hned dvě mylné představy. Za prvé, skutečný odvod tepla procesorů při zátěži a zejména při přetaktování je často mnohem vyšší, než uvádí výrobce. Například jmenovitý tepelný výkon procesoru Ryzen 9 3900X je 105 W, ale ve skutečnosti může mít téměř dvojnásobnou spotřebu, přibližně 180-200 W. A jestliže sto wattů jsou schopny odstranit i ne největší věže, 200 W vyžaduje již kilové superchladiče nebo spíše pokročilé chladicí systémy.

Společnost Intel bere jako hodnotu TDP také úroveň spotřeby energie při běhu na základní frekvenci.

Za druhé. Význam věty „chladič dokáže odvést X wattů tepla“ není vždy jasný. Od kterého zpracovatele? Například krycí plocha 16jádrového Threadripperu je téměř dvakrát větší než u 16jádrového Ryzenu, takže je snazší odvádět z něj teplo. Navíc není jasné, s jakou termální pastou bude chladič schopen vyprodukovat tento počet wattů, a na výběr je spousta „ale“. Mimochodem, to je důvod, proč Noctua neuvádí, kolik wattů mohou jejich řešení odebírat.

Jak tedy poznáte, zda je pro vás určitý chladič vhodný, nebo ne?? Odpověď je jednoduchá. Přečtěte si jeho recenze a podívejte se, na jakých testovacích systémech se kontroluje, a pak udělejte logické závěry: například pokud chladič zvládl Core i7-8700K, pak nebude mít žádné problémy s jednodušším Core i5-8600K. A na druhou stranu, pokud má Ryzen 7 3800X problém s chladičem, spojení s Ryzenem 9 rozhodně není tou správnou cestou.

Mýtus Herní počítače vyžadují ohřívač vody.

Jak vypadá sofistikovaný herní počítač? Správně, spousta ventilátorů s osvětlením RGB a samozřejmě systém vodního chlazení. Ve skutečnosti je však pro naprostou většinu počítačů prostě zbytečná.

Proč? Za prvé, hry jsou zatížení procesoru méně než zátěžové testy, a dokonce i top-of-the-range Core i9-9900K schopen spotřebovat více než 250 W v testu AIDA64, ve hrách a nedosáhne sto, a s takovým odvodem tepla ani nejdražší věž může vyrovnat. Za druhé, spolehlivost vodního blokátoru je mnohem nižší než spolehlivost chladiče: často se po několika letech čerpadla ucpou a hůře fungují a jsou hlučná, nebo dokonce přestanou fungovat úplně. A jejich vyčištění, pokud je to možné, není nejjednodušší. Za třetí a za třetí účinnost na watt odvedeného tepla je špatná: pokud si za 4-5 tisíc můžete koupit vynikající super chladič, který se snadno vyrovná s nejlepším 8jádrovým procesorem, mezi vodními chladiči za takové peníze existují pouze spíše rozpočtové a ne nejkvalitnější modely.

Výsledek. Nechte si odtok vody pro pracovní stanice, kde pracují monstrózní procesory s několika nebo třemi desítkami jader a odvodem tepla kolem tří set wattů. Při stavbě systému na domácí patici LGA1151 nebo AM4 nemá smysl přeplácet za vodní chladič.

Mýtus Chladicí boxy jsou naprosto neúčinné a musí se vyměnit.

Obecně má většina uživatelů z boxových chladičů špatný dojem: tvrdí se, že jsou neúčinné a že s procesory, které se k nim dodávají, nemají dobrý výkon. Ve skutečnosti tomu tak ale není.

READ  Jak vypláchnout zápach z vnitřku chladničky

Malý hliníkový chladič s trochou mědi si samozřejmě s Core i9 při přetaktování neporadí. Například šestijádrový procesor Core i5-8400 dokáže ve hrách udržet teplotu 60-75 °C, a to při kritických teplotách kolem sta stupňů. Ještě lepší je to s boxovanými chladiči Ryzen, které jsou k dispozici ve třech verzích.

Žaluzie pro chlazení

Pokud nechcete okna oblepovat fólií, můžete je snadno nahradit žaluziemi.

  • Tenké proužky, zakryté po celý den, blokují až 90 % slunečního záření.
  • Rozhodněte se, z jakého materiálu budou proužky vyrobeny. Pro maximální absorpci slunečních paprsků si vyberte dřevěné. Tuto činnost byste měli provádět alespoň několikrát ročně.
  • Chcete-li vytvořit útulnou atmosféru, zvolte vertikální římské rolety.

Umyvadlo, větrák a plastová láhev

Existuje ještě jeden zajímavý způsob, jak snížit teplotu v bytě. Budete potřebovat umyvadlo se studenou vodou, podlahový ventilátor, plastovou láhev se zmrzlou vodou a kus gázy.

Vezměte gázu a důkladně ji namočte do studené vody. Poté je třeba látku přehodit přes ventilátor. K tomu je třeba ponořit kterýkoli ze 4 konců gázy do misky se studenou vodou, která bude stát vedle ventilátoru. Poté zapněte ventilátor a do místnosti začne proudit chladný vzduch. Abyste dosáhli maximálního účinku, měli byste do umyvadla vložit plastovou láhev s ledem nebo velmi studenou vodou. V závislosti na průměru ventilátoru a výšce instalace je třeba zvolit velikost gázy.

Vlastní kondicionér pro dům. 5 variant. 220V/12V/bez elektřiny.

V horkých letních dnech se mnozí z nás vydávají na venkov nebo na chatu. Ne všechny tedy mají plnohodnotný dělený systém.

Z této situace se samozřejmě můžete dostat instalací mobilní verze. I zde se však objevují problémy s připojením a odvodem teplého vzduchu.

Co dělat? Trpí vedrem? Vůbec ne, existuje nejméně pět způsobů, jak sestavit zařízení vyrobené svépomocí, které může částečně nahradit profesionální kondicionér.

Je možné je vyrobit v domácích podmínkách, bez zvláštních znalostí tepelné fyziky a speciálních dovedností mistra. Pojďme se na všechny tyto metody podívat blíže, od těch neúčinných až po ty, které výrazně sníží teplotu o několik stupňů a zpříjemní vám víkend na chatě.

ventilátor, chladil, vzduch, více

Začněme variantou, která nepotřebuje elektřinu, led a nejrůznější ventilátory. Někteří lidé se dokonce snaží na tento způsob chlazení aplikovat zákon zachování ideálního plynu.

Pro tento domácí zázrak budete potřebovat spoustu plastových lahví. Nejlepší je vzít si dvoulitrové s větším průměrem.

Odřízněte jejich horní část spolu s krkem asi do 1/3.

Víčka nevyhazujte, budete je také potřebovat. Potřebují jen trochu práce. Odřízněte z nich vršky pomocí řezačky na krabice.

Dále je třeba získat ze spíže nebo koupit list překližky o velikosti okna. Zde se celá konstrukce sestaví.

Jako základ můžete použít lepenku, jak to dělají v Indii nebo Bangladéši.

Odtud pochází tento způsob chlazení.

Ale jak se říká. Ať prší, ať prší, ať prší. Proto je překližka stabilnější a pevnější materiál.

Každých 15 cm vyvrtejte v horní části listu otvor odpovídající průměru hrdla láhve.

Nejlepší je použít vrták s pérem. Můžete však použít i vrták do dřeva.

Po vytvoření všech otvorů do nich vložíte láhve a přišroubujete je zpět odříznutými uzávěry.

Samotná překližka se montuje do okna v ložnici nebo v místnosti, kterou je třeba chladit. Když přistoupíte k hrdlům lahví a přiložíte k nim dlaň, opravdu ucítíte chladný vánek.

Jak to všechno funguje?? Není zde žádný ventilátor ani led, který by poskytoval tolik potřebný chlad? Odkud pochází chlazení?

Vynálezci to vysvětlují velmi jednoduše. Široká část láhve, která směřuje ven, slouží jako přívod vzduchu. Vítr stlačuje vzduch a vhání ho do místnosti s účinkem ventilátoru.

Musí však být splněna jedna podmínka. Venku musí být chladněji než v místnosti.

Takový design může dobře fungovat i v noci. A lopatky ventilátoru nebudou hlučné.

Pokud se však dobře zamyslíte a vzpomenete si na fyzikální zákony, není to tak jednoduché. Není otevřený ventilační otvor podobný zúženému hrdlu láhve??

V ideálním případě by velký objem teplého vzduchu zvenčí proudícího úzkým oknem měl nakonec vytvořit stejný chladný průvan. Ale není tomu tak.

Totéž lze říci o této „klimatizaci“.

Touto konstrukcí jednoduše zabráníte průniku přímého slunečního světla. V důsledku toho je na podlaze a stěnách méně tepla. Proto ta efektivita.

Odkud pochází chlad? Když přiložíte ruku k láhvi, opravdu to ucítíte?

Ve skutečnosti tento chlad necítíte proto, že by se vzduch ochladil, ale proto, že proud vzduchu při vyšší rychlosti odvádí více vlhkosti nebo molekul potu z povrchu vašeho těla.

Proto ten pocit. Ke skutečnému ochlazení vzduchu by nebyly potřeba plastové lahve, ale třímetrové mosazné trubky! Zákon zachování energie nebyl nikdy zrušen.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS