Jak zkontrolovat novou chladničku s mrazničkou při dodání?

Správný způsob přepravy chladničky (v autě) vleže nebo ve stoje. Bezpečnost a bezpečnostní opatření.

Jak správně přepravovat chladničku v autě, vleže nebo vestoje, na které straně ji přepravovat?? Co je třeba vědět o přepravě a přípravě jednotky? Za jak dlouho můžete chladničku po přepravě opět zapnout??

Tento článek vysvětluje, jak přepravovat chladničku v autě. Dozvíte se, proč je lepší přepravovat zařízení ve svislé poloze a co dělat, pokud to není možné. Poradíme vám, jak ledničku připravit na stěhování, a sdělíme vám hlavní problémy a jejich řešení.

Neupravené pro přepravu

Nejlepší způsob přepravy chladničky je ve vzpřímené poloze. V krajním případě na boku nebo na zadní straně. Totéž platí pro zvedání a přepravu na podlahu. Pokud byl přinesen vleže, je to stejné jako přinesení v této poloze.

Jde o to, že kompresor chladničky je na spodní straně. V jeho klikové skříni je málo kompresorového vzduchu. Při přepravě vleže nebo na boku se dostává do freonových trubek. Odtud olej uniká do výparníku nebo kondenzátoru. Neměla by tam být. Pro informace o tom, jak přepravovat chladničku, doporučujeme přečíst si článek o tom, jak přepravovat chladničku v různých polohách.

Pokud musíte chladničku převážet nebo přenášet na boku, přečtěte si pokyny. Výrobci uvádějí, zda se má přepravovat na levé nebo pravé straně.

Jak otestovat použitou chladničku

I když byla chladnička používána pouze jeden den nebo byla zapnuta pouze jednou, zkontrolují se všechny hlavní části a provozní prvky:

 • Stěny. Pokud je stěna oteklá, může to znamenat únik freonu. Vada není vždy zjistitelná vizuální kontrolou. Za tímto účelem otevřete dveře a zkuste zatlačit na stěnu. Pokud povolí, jedná se o únik freonu. Takovou chladničku bude nutné opravit, a to je drahé. Asi 30 % z její ceny;
 • Kompresor. Zkontrolujte zvuk. Pokud kdysi došlo k úniku freonu, motor vydává specifický zvuk, který nelze zaměnit s ničím jiným;
 • Termostat. Pokud je vadný, kompresor pracuje při zvýšeném zatížení, což vede k nedostatečné nebo nadměrné výrobě chladu. Jeho provoz se kontroluje takto: například v chladicí komoře 5 stupňů Celsia, nastavte ji o několik stupňů výše, pokud je vše v pořádku. Kompresor se vypne;
 • Obvod. O tomto detailu moc lidí neví, ale také vyžaduje kontrolu. Obvod musí být vždy teplý, protože zabraňuje přimrznutí dveří chladničky k tělu. Obvod je část, kde se dveře setkávají se skříní;
 • Kondenzátor. Toto je mřížka na zadní straně. V potrubí přenáší freon. V normálním stavu je teplý. Pokud je částečně nebo zcela studený, znamená to, že je vadný kondenzátor.

Neměli byste si kupovat „prase v žitě“. Každý zakoupený spotřebič by měl být otestován. Někdy je lepší zvolit jednoduchý model bez zbytečností. Jedná se o praktičtější chladničku, jejímž účelem je uchovávat potraviny v bezpečí.

Můžete zkontrolovat, zda vaše chladnička nebo mraznička funguje správně. I drobné škrábance nebo promáčknutí mohou ovlivnit efektivní provoz spotřebiče a na mechanické poškození se záruka nevztahuje. Proto byste při koupi chladničky měli posoudit její stav zvenku i zevnitř.

Jakou roli hrají drobné vnější vady?

Pokud si při kontrole chladničky při nákupu všimnete drobných promáčklin nebo škrábanců, měli byste to brát velmi vážně. Skutečnost, že tyto vady mohly být důsledkem nesprávné přepravy při dodání nebo mohly být způsobeny nějakým nárazem.

Ve většině případů se zpočátku projevují pouze drobným vnějším poškozením, ale časem může jednotka vyžadovat vážnou opravu. Nezřídka se stává, že po ignorování té či oné vnější závady se chladnička vrátí ke svému majiteli a věrně slouží. Ale pouze do uplynutí záruční doby.

Pokud jde o drobné praskliny v plastu a skle. To by se nemělo přehlížet. Pokud má sklo již malou prasklinu, jakmile ho začnete používat k určenému účelu, tj. Jako poličku, rychle se rozbije na střepy. Pokud se podíváte na plastové součásti, zjistíte, že se vlivem nízkých teplot stávají ještě křehčími, což znamená, že se z malé praskliny může stát tříska nebo může dojít k úplnému rozbití.

READ  Co dělat, když se vaše chladnička s mrazničkou zahřívá po stranách?

Jak zkontrolovat chladničku při nákupu

Nákup chladničky je velmi zodpovědný proces, který vyžaduje maximální soustředění. Pokud totiž polevíte v ostražitosti a při koupi chladničky si žádného poškození nevšimnete, budete to vy, kdo bude trpět nejvíce, protože budete muset nechat celou chladničku opravit, což znamená, že budete muset znovu utratit peníze.

Samozřejmě, že při koupi chladničky ji těžko můžete kompletně zkontrolovat, protože neznáte (a ani byste neměli znát) všechny zvláštnosti její konstrukce a provozu. Přesto existuje několik pravidel pro kontrolu lednice. Ty vám pomohou ujistit se, že vaše chladnička je pro vás nejen vhodná, ale také že je v dobrém technickém stavu a dlouho vydrží.

Vizuální kontrola chladničky

Při doručení k vašim dveřím nebo do vaší chladničky může dojít k jejímu poškození hrubým zacházením ze strany stěhováků. Proto je důležité, abyste svou chladničku pečlivě zkontrolovali zvenčí. A zjistit, zda není poškozen jeho povrch.

Vnější kontrolu chladničky provádějte nejlépe za jasného denního světla. V takovém případě budete moci prozkoumat i případné malé promáčkliny nebo škrábance. Snažte se přitom chladničku prohlédnout z různých úhlů a neváhejte jí věnovat tolik času, kolik potřebujete.

Při kontrole nezapomeňte věnovat zvláštní pozornost upevnění madel na dveřích chladničky a mrazicího oddílu a také upevnění dveří komor. Tyto spojovací prvky musí být pevné a bez známek poškození. Pokud je upevnění slabé, hrozí, že se lednice brzy po koupi rozbije a její oprava vás bude stát hodně peněz.

zkontrolovat, novou, chladničku, mrazničkou

Obecně upozorňujeme, že na mechanické poškození způsobené nešetrným zacházením při dodání se nevztahuje záruka nebo se na něj nevztahuje záruka výrobce. Pokud tedy při vnější prohlídce zjistíte nějaké poškození, můžete koupi odmítnout nebo požadovat odpovídající snížení ceny chladničky.

Prohlídka kompresorové jednotky chladničky

Zda bude chladicí jednotka dobře fungovat, pravděpodobně ani odborník nedokáže z jednoho pohledu na kompresorovou jednotku určit. Přesto je při nákupu chladničky s mrazničkou velmi užitečné zkontrolovat kompresorovou jednotku alespoň vizuálně, zda není mechanicky poškozená. Je totiž docela dobře možné, že některé části této mimořádně důležité součásti pro fungování celé chladničky byly při dodání poškozeny. Existují například případy, kdy je při dodávce poškozena celistvost chladicího okruhu, vdůsledku čehož chladnička již nemůže správně fungovat.

Upozorňujeme, že u některých modelů chladniček může být kompresorová jednotka vybavena ozdobnou mřížkou. V dobrém obchodě byste neměli odmítnout žádost o odstranění této mřížky, protože tato operace trvá jen několik minut: stačí odšroubovat 4 šrouby, které mřížku upevňují ke skříni. Pokud vám odmítnou sundat mřížku a ukázat kompresorovou jednotku v prodejně, může to být důvod, proč nekoupit: prodávající před vámi může něco skrývat.

Kontrola vnitřku chladničky

Bohužel, i když je vaše lednice zvenku v pořádku, neznamená to, že uvnitř není nic v nepořádku. Proto je dobré při nákupu chladničky zkontrolovat ji také zevnitř. Pečlivě prohlédněte všechny police a zásuvky a zkontrolujte případné upevnění ozdobných panelů. Vše musí být vcelku, pokud samozřejmě nechcete vblízké budoucnosti navštívit servis, abyste vyměnili některé díly.

Při kontrole vnitřního prostoru chladničky nezapomeňte prohlédnout zadní stěny chladicího a mrazicího oddílu. Zde jsou umístěny výparníky, které jsou jednou z klíčových částí systému chladničky. U funkční chladničky nesmí dojít k poškození výparníků.

Mimochodem, nezapomeňte si při studiu „vnitřností“ lednice přivonět. Nová, funkční chladnička může být cítit pouze po plastu, ale pokud ucítíte přetrvávající pachy, například čisticích prostředků nebo potravin, mějte se na pozoru: možná se vám snaží prodat již používanou chladničku.

Jak zkontrolovat funkčnost chladničky

Jakmile dokončíte kontrolu vnitřku a vnějšku chladničky, stačí ji zkontrolovat. Samozřejmě není možné chladničku kompletně zhodnotit v prodejně, protože musí pracovat nejméně 24 hodin, než se v chladicí a mrazicí komoře ustálí pracovní teplota a všechny části a jednotky začnou pracovat v rámci pracovních parametrů. Přesto se vyplatí zapnout ledničku alespoň na půl hodiny při nákupu.

V dobrém obchodě by požadavek zákazníka na kontrolu výkonu chladničky s mrazničkou neměl vyvolat žádné stížnosti nebo otázky, protože je zcela legální. V ideálním případě by tuto kontrolu měl navrhnout prodejce jako první, protože bez ní ani nevíte, zda správně funguje napájecí kabel, zda se rozsvítí světlo v prostoru chladničky apod. Д.

READ  Jak vyrobit popruh pro šicí stroj

Pokud se při zapnutí chladničky rozsvítí kontrolka napájení, kontrolka funguje a kompresor se spustí, je to známka toho, že je chladnička v pořádku. Nyní počkejte asi půl hodiny. Zkontrolovat, zda teplota v chladicím prostoru začíná klesat. Pokud máte teploměr, můžete ho vložit do chladničky a zkontrolovat údaj. Teplota by samozřejmě měla nakonec dosáhnout nižší hodnoty, než byla původně nastavena.

Pokud nemáte teploměr, můžete zkontrolovat, zda kompresor začal chladit vzduch v chladicí komoře, dotykem zadní stěny komory (výparníku). Po prvním cyklu kompresoru by se v mrazicím prostoru měla začít tvořit námraza (sněhová vrstva). Pokud je výparník teplý, můžete počkat přibližně 20 minut a poté jej znovu zkontrolovat. Pokud ani poté výparník nezačne chladit, chladnička má zřejmě závadu. V takovém případě se nákup chladničky doporučuje.

Poté, co jste chladničku kompletně zkontrolovali a ujistili se, že je v pořádku, stačí se při koupi ujistit, že jsou v pořádku všechny dokumenty, které jsou s ní dodávány: osvědčení o vlastnictví chladničky, návod k použití a záruční list. Jakmile tak učiníte, můžete si chladničku odnést domů a začít ji používat. Nyní je riziko, že je vaše chladnička vadná, velmi malé.

Jak správně zkontrolovat správnou funkci chladničky

Chladnička je poměrně drahý a složitý spotřebič. Proto byste měli chladničku po převzetí domů důkladně zkontrolovat. Při nákupu je obtížné zkontrolovat funkci spotřebiče. Kromě toho bude ve výloze k dispozici vzorek a jednotka bude dodána ze skladu. Z tohoto důvodu můžete vzhled a specifikace spotřebiče posoudit pouze v prodejně. Než podepíšete převzetí zásilky, měli byste si nový spotřebič dobře prohlédnout. Tím se vyhnete mnoha pozdějším problémům. Proto byste měli vědět, jak zkontrolovat chladničku, když dorazí k vám domů.

Kontrola při dodání může zabránit případným problémům

Samostatná kontrola a diagnostika chladničky

Po dodání spotřebiče byste měli zkontrolovat, zda na něm nejsou vnější závady nebo poruchy. V případě zjištění výrobní vady lze spotřebič vyměnit do 14 dnů. Pokud však došlo k poškození při přepravě, nebude možné spotřebič vyměnit, pokud se poškození nezjistí při dodání.

Měli byste také pečlivě zkontrolovat veškerou dokumentaci. Kromě pasu výrobku a prodejního dokladu musí dokumentace obsahovat orazítkovaný záruční list.

Inspekce

Nejprve je nutná externí kontrola. Během přepravy se mohou objevit praskliny, škrábance a jiná poškození. Pečlivě zkontrolujte vnější povrchy. Tím se okamžitě zjistí případné poškození.

Po dodání nového spotřebiče je třeba jej důkladně zkontrolovat

Spotřebič by měl být kontrolován za dobrých světelných podmínek. To vám umožní lokalizovat i drobná poškození. Nespěchejte s prohlídkou jednotky, i když stěhováci spěchají a požádají vás o rychlý podpis dodacího listu.

Věnujte pozornost upevnění dveří a klik. Nesmí být vadné. Pokud jsou slabé, mohou se časem uvolnit a selhat. A takové opravy nelze provést v rámci záruky, takže stojí pěkný peníz. V případě zjištění závad je nutné nákup vyřadit. Popis nedostatků by měl být uveden v příslušném formuláři.

Kontrola kompresorové jednotky

Srdcem spotřebiče je motor a kompresor. U moderních modelů tvoří jednu kompresorovou jednotku. Posouzení účinnosti motoru, kompresoru, pozistoru, kondenzátoru a dalších komponent je obtížné. Zjevné vizuální vady však lze zjistit vizuálně. Některé součásti mohly být při přepravě poškozeny, což v budoucnu ovlivní výkon spotřebiče. Při přepravě může být narušena integrita obvodu. Způsobuje poruchy zařízení.

Kontrola kompresoru odhalí případné závady

V některých případech je kompresorová jednotka zakryta speciální mřížkou a stěhováci ji mohou odmítnout odstranit. Odstranění a opětovná instalace však zabere jen několik sekund. Stačí odšroubovat čtyři šrouby, kterými je mřížka připevněna ke karoserii. Pokud stěhováci nebo jiní zástupci obchodu či doručovací služby odmítnou kompresorovou jednotku otevřít ke kontrole, může být jednotka nějakým způsobem poškozena.

Odstranění ochranné mřížky pro kontrolu kompresorové jednotky

Jaká nebezpečí hrozí při špatné funkci mrazicího oddílu??

Hlavní funkcí mrazničky je udržování konstantní teploty. V závislosti na nastavení se pohybuje od A do Z.12°C až.24°C. Tato teplota je ideální pro skladování zmrazených potravin: kuřecího masa, ryb, zeleniny atd. Д. Tato teplota potlačuje růst hnilobných bakterií a co nejvíce oddaluje oxidaci živin vzduchem.

Náš tip: Jak a čím správně umýt ledničku, abyste se zbavili nepříjemných pachů??

Dobře fungující mraznička. Nepostradatelný pomocník v kuchyni. Používá se nejen k udržování teploty potravin, ale také k výrobě ledu nebo zmrazování ovoce a lesních plodů. Nemůžeme však vždy zaručit, že mraznička bude skutečně fungovat tak, jak má.

READ  Jak oddělit chladničku od plynové varné desky

V případě poruchy se může komora pravidelně vypínat. Během odstávky se teplota zvýší natolik, že se potraviny začnou rozmrazovat. Po opětovném zapnutí mrazicí komory však teplota klesne a potraviny se znovu zmrazí. Na první pohled je k nerozeznání od běžného provozu.

Takový režim však může vést k celé řadě nepříjemných důsledků:

 • Pravidelné rozmrazování a zmrazování vede ke ztrátě spotřebitelských a chuťových vlastností potravin. Například knedlíky, houskové knedlíky a krokety a mražená zelenina se při změnách teploty prakticky nedělitelně smrští.
 • Nelze vyloučit nepříjemné pachy nebo chutě v potravinách.
 • U některých směsí může dojít ke ztrátě stability (chłodnik, želé, mražené potraviny). Pokles teploty způsobí, že se voda v potravinách „odštěpí“ a výrazně sníží jejich chuť.
 • Nejnebezpečnější je vývoj bakterií v potravinách, které mohou kontaminovat potraviny toxickými produkty metabolismu. Působení některých mikroorganismů může způsobit, že potravina bude nebezpečná pro zdraví konzumentů.

Na mnoha potravinách (např. Krabích tyčinkách) je uvedeno varování: „Nezmrazujte!“. V těchto výrobcích se nejčastěji vyskytují nebezpečné bakterie, proto by měly být vyřazeny, pokud je chladnička z jakéhokoli důvodu odmrazena.

Vnitřní povrchy

I když jsou vnější povrchy neporušené, neznamená to, že spotřebič funguje správně. Je třeba se také dobře podívat na vnitřní povrchy. Je třeba posoudit stav zásuvek a polic. Musí být neporušené. V opačném případě může být nutné díly opravit nebo vyměnit.

Pozornost je třeba věnovat také zadním stěnám. Zde jsou instalovány výparníky. Jsou jednou z nejdražších součástí spotřebiče. Musí být bez závad.

Věnujte pozornost také vůni nové chladničky. Měla by být cítit pouze po plastu. Může však být cítit po jídle nebo čisticích prostředcích. To může být známkou toho, že spotřebič byl používán. Chladnička může být vadná, a proto ji předchozí zákazníci vrátili prodejci.

Proč by se chladnička neměla zapínat ihned

Aby kompresor správně fungoval, je třeba, aby olej klesal a chladivo bylo v systému správně a rovnoměrně rozděleno. To je důležité zejména v případě, že chladnička musí být přepravována při teplotách pod bodem mrazu. To platí i pro všechny elektronické spotřebiče. Pokud jsou přepravovány při nižších teplotách, je třeba před prvním použitím počkat několik hodin.

Spotřebič může být během dodávky nakláněn, třepán nebo přenášen ve vodorovné poloze (což se nedoporučuje). Upozorňujeme, že nový i starý spotřebič se nesmí zapínat ihned po přepravě. Po doručení je třeba novou chladničku nejprve vybalit a zkontrolovat, zda není poškozená uvnitř i zvenčí.

Uvnitř chladničky odstraňte nepotřebné předměty a uspořádejte police a zásuvky ve správném pořadí a na správném místě. V případě potřeby spotřebič a jeho části vyčistěte. Mytí nenaruší provoz spotřebiče, ale odstraní vůni nového plastu a odstraní prach a případné nečistoty. Kromě toho je nejlepší udržovat potraviny uvnitř chladničky s mrazničkou v čistotě.

Omyjte vlažnou vodou, mýdlovým roztokem nebo malým množstvím octa. Po čištění otřete spotřebič čistým vlhkým hadříkem a důkladně jej osušte. Nyní se podíváme na to, kdy můžete chladničku po přepravě zapnout.

Příprava na první použití

Algoritmus akce:

Důležité! Mřížka chladničky musí být vzdálena od stěny nejméně 5 cm.

 • Odstraňte obalový materiál, jako je polystyren, polyethylen a lepicí páska;
 • Komory, úložné boxy a police opláchněte vodou o pokojové teplotě s trochou octa;
 • Zajistěte napájecí bod, např. Uzemněnou zásuvku nebo síťový adaptér;
 • Nastavte úroveň nožiček, případně znovu nastavte dvířka;
 • Po uplynutí příslušné doby zapojte prázdnou chladničku do zásuvky a nastavte požadovanou teplotu;
 • Počkejte, až kompresor začne pracovat s přestávkami (někdy i několik hodin);
 • Můžete naplnit ledničku potravinami při pokojové teplotě.

Důležité! Nepřetěžujte prostor chladničky nádobami. Prostor mezi nádobami musí být dostatečný, aby byla zajištěna volná cirkulace vzduchu.

Obecná doporučení pro používání chladničky

Proto alespoň jednou ročně chladničku zcela vypněte a nechte ji odmrazit.

To je pravděpodobně ta nejlepší rada, kterou můžete dát. A nejsou vůbec složité. Ty jsou velmi důležité pro bezproblémový provoz chladničky, zejména pokud ji kupujete na delší dobu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS