Jaké hrnce potřebujete pro sklokeramický sporák?

Jaké nádobí je vhodné pro sklokeramické varné desky

Vitrokeramické varné desky jsou stále oblíbenější díky svému modernímu designu a snadnému používání. Otření hladkého povrchu hadříkem je mnohem snazší než čištění nečistot a mastnoty z plynových hořáků nebo elektrických „palačinek“. Zrcadlová varná deska díky svému jedinečnému vzhledu dokonale zapadne do každého interiéru.

Jak vybrat nádobí pro sklokeramickou varnou desku, přečtěte si náš článek

Hospodyňce se konečně splnil sen. v kuchyni má novou varnou desku. Nyní je čas přečíst si návod k použití a zjistit, jaké nádobí je vhodné pro sklokeramickou varnou desku.

Nejlepší sklokeramické nádobí je z nerezové oceli. Má silné ploché dno a je dokonale přizpůsoben velikosti hořáku.

Co je sklokeramická varná deska a jak se liší od standardní varné desky??

Sklokeramická varná deska se vzhledově velmi liší od standardní varné desky. Je hladký, plynulý a robustní a princip ovládání je zdokonalený. K výrobě varné desky se používá keran. Má vynikající tepelnou vodivost, odolnost proti nárazu a oděru.

Povlak vypadá křehce, ale i když na něj spadne hrnec s polévkou, povrch se nepoškodí. Ale nemusíte experimentovat tímto způsobem, abyste dosáhli dlouhé životnosti. Hořáky se zahřejí během několika sekund díky vestavěnému topnému tělesu. Chlazení probíhá také rychle.

Vyhřívá se pouze varná zóna. Zbytek varné desky zůstává v chladnějším stavu, což zajišťuje větší bezpečnost při vaření.

Sklokeramické varné desky jsou k dispozici s různými topnými tělesy:

Pozor při výběru pánve na indukci. Jak neudělat chybu?

 • Spotřebiče s technologií Hi-Light mají hadovitý pásek. Proto je třeba používat speciální kuchyňské náčiní pro keramiku. V porovnání s jinými sporáky se hrnec ochlazuje pomaleji a jídlo zůstává déle teplé.
 • Indukční varná deska je zahřívána indukční cívkou. Nádobí musí mít magnetický podstavec. Jsou vyrobeny z nerezové oceli nebo magnetické litiny. Takové nádobí je nutné zakoupit kvůli způsobu, jakým spotřebič funguje. Varné zóny se zahřívají dotykem hořáku se dnem nádobí. Musí být v rovině. Materiál použitý na stěny není tak důležitý; může to být žáruvzdorné sklo nebo hliník.
READ  Elektrický sporák s mechanickým ovládáním

Některé typy sklokeramických varných desek jsou vybaveny senzorem, který rozpozná správné nádobí.

Tyto spotřebiče nejen zdobí jídelní kout, ale mají také následující užitečné funkce:

 • V závislosti na velikosti nádobí můžete nastavit velikost hořáku. Můžete používat jeden topný okruh nebo dva současně.
 • Vyrobit oválný hořák není obtížné. Není problém, pokud používáte kuchyňské náčiní neobvyklého kulatého tvaru. Vaření je snadnější, pohodlnější a rychlejší.
 • Sklokeramický sporák a speciální nádobí se vyznačují vysokou pevností, odolností proti nárazům. Díky tomu lze bez obav používat velké hrnce a pánve.

Speciální nádobí pro tento typ varné desky je hlavním faktorem, který ovlivňuje její dlouhou životnost.

Typ sklokeramické varné desky

Tyto sporáky jsou k dispozici s různými topnými tělesy:

 • U modelů s technologií Hi-Light je nainstalována přídavná hadí lišta. Proto se pro sklokeramickou varnou desku používá speciální nádobí. Ve srovnání s jinými typy varných desek podporuje pomalé ochlazování pánve, takže jídlo zůstává dlouho teplé.
 • Indukční kamna se zahřívají pomocí indukční cívky. Pro tento druh sporáku budete potřebovat speciální nádobí s magnetickým dnem. Obvykle jsou vyrobeny z magnetické litiny nebo nerezové oceli. To je kritérium pro výběr nádobí vzhledem k principu fungování indukční varné desky: varné zóny se zahřívají při kontaktu hořáku a magnetické základny.

Důležité! Dno tohoto typu nádobí musí být ploché a stěny nádobí mohou být vyrobeny z jakéhokoli nemagnetického materiálu, jako je hliník nebo žáruvzdorné sklo.

Co se může stát, když si vyberete špatné nádobí

Špatná volba může vést k řadě problémů:

 • Spotřeba elektrické energie se mnohonásobně zvýší, pokud dno pánve není na hořáku rovné. Vaření trvá dlouho, protože ohřev je pomalý a nerovnoměrný.
 • Drsnost a škrábance na nádobí mohou způsobit vážné poškození přístroje až po praskliny na varné desce.
 • Nádobí s příliš velkým průměrem nebude vařit rovnoměrně; příliš malý průměr způsobí poruchu přístroje a vařič se jednoduše nezapne.
 • Nádobí z materiálů bez magnetických vlastností není vhodné pro indukční vařiče, vařič nebude fungovat.
 • Tepelně odolné sklo má nízkou tepelnou vodivost, což znamená, že vaření trvá příliš dlouho.
READ  Barva na sporáky a krby alpha

Proč musí být nádobí „speciální?

Po koupi nového spotřebiče často nastane nepříjemná situace, kdy nevíte, že potřebujete nádobí určené pro sklokeramické varné desky. Mnoho lidí se domnívá, že můžete použít ten, který již máte, zejména pokud je v dobrém stavu.

jaké, hrnce, potřebujete, sklokeramický, sporák
 • Ploché dno. Tuto možnost je třeba dodržet, aby se snížila spotřeba energie a prodloužila životnost varné desky. Pokud je dno i jen mírně prohnuté, vzniká mezi varnou deskou a nádobím vzduchová mezera, která snižuje absorpci tepla z nádobí a může způsobit jeho přehřátí.
 • Speciální symbol je viditelný. Abyste nemuseli hádat, zda vaše nové nádobí splňuje všechny tyto požadavky a zda je možné jej používat, ujistěte se, že je na sklokeramickém nádobí nebo na jeho podstavci uveden symbol sklokeramické varné desky.
 • Feromagnetické vlastnosti. Vařiče se sklokeramikou detekují pouze tento druh nádobí. Varná deska se nezahřívá úplně, ale zůstává studená, zatímco se zahřívá nádobí a hrnec nebo pánev.
 • Průměr nádobí a průměr hořáku se musí shodovat. To proto, aby se zabránilo přehřátí povrchu a jeho následnému rychlému poškození.

Pokud dojde k poruše hořáku, je nutné vyměnit celou varnou desku, proto buďte opatrní.

Typ knoflíků a víček

Držadla musí být pevně přišroubována k tělu víka, tj. nesmí být uvolněná.к. Chybné kování může vést k popáleninám. Aby se předešlo riziku opaření, měly by se vybírat hrnce s gumovými rukojeťmi.

Plastové nejsou tak praktické, jsou náchylné k roztavení.

Pokud si vyberete kovové rukojeti, jsou vyrobeny z kovu. Jejich okraje se nezahřívají. Snadno se také myjí a snadno se připravují v troubě.

Keramika nesnáší rychlé výkyvy teplot.

Při výběru poklice věnujte pozornost materiálu. musí být stejná jako hrnec nebo vyrobená ze žáruvzdorného skla. Skleněná poklice zajišťuje, že můžete sledovat varný a vařící prostor.

Víko musí dokonale sedět, mít otvor pro únik páry a bezpečnou a pohodlnou rukojeť s vysokým tvarem.

Sklokeramické nádobí pro plynovou varnou desku je vyrobeno ze surovin šetrných k životnímu prostředí.

READ  Jak přemístit zásuvku elektrického sporáku

Další kompatibilita

Vzhledem k tomu, že princip činnosti je zaměřen na interakci se dnem nádobí, bude jejich kompatibilita přímo záviset na dně nádobí.

tipy pro fórum

Nelakované hliníkové výrobky často zanechávají na varné desce stopy. Nepoužívejte je, pokud nechcete později strávit spoustu času drhnutím nánosu.

Elena:

Když jsme před lety měnili kuchyň a instalovali sklokeramickou desku, okamžitě vyvstala otázka nádobí. :gleam: Musel jsem ty peníze vydat. :sorry: Většinou byly výrobky tefal nevhodné, zanechávaly na sporáku hliníkové stopy, které se dají jen stěží setřít speciálními přípravky. Museli jsme koupit ocelové nádobí. Přešli jsme na Zepter. Samozřejmě šíleně drahé. Ale upřímně řečeno, jiná možnost nebyla.

jaké, hrnce, potřebujete, sklokeramický, sporák

Při nákupu nádobí sledujte štítky na nádobí. zda je vhodné pro sklokeramické vaření. I Tefala bude mít tuto značku, ale zanechá stopy. Hledejte hladký, nejlépe ocelový podstavec. Velikost. pokud není menší než hořák. Větší je v pořádku. Ale samozřejmě ne o moc větší. Například hořák má 17 cm a dno našeho nádobí má 20 cm (to je příklad).

A pořiďte si speciální přípravky na čištění sklokeramiky. Přesto se bez nich neobejdete, abyste zůstali krásní po mnoho let. Tento sporák máme již 10 let. velmi pěkný a spolehlivý (tbt pro ni)

Nádobí pro indukční vařiče musí být magnetické. Vařiče nejsou tak složité na používání a používají se různé typy nádobí.

Anna Ivanová:

Mám také indukční varnou desku. Hlavní je, že nádobí musí být magnetizovatelné. Také větší a menší průměr. Hodí se i smaltované.

Pro dosažení nejlepších výsledků zvolte optimální průměr a silnější základnu. Pořiďte si nádobí se silnějším dnem.

Annabelle:

Průměr hrnce by měl pokud možno odpovídat průměru hořáku. Nejlépe nádobí se silnějším dnem.

Obecně platí, že hrnce a pánve mají na dně symboly označující, které vařiče lze používat. V letech předtím i potom jsem vyměnil téměř všechny hrnce a pánve.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS