Jaké jsou rozdíly mezi pracími režimy vaší pračky?

Popisy cyklů automatické pračky

Bez ohledu na to, jak drahá je vaše pračka, může špatný prací program způsobit frustraci. A může jít o víc než jen o špatné mytí. Může to být mnohem vážnější! Oděv může například stékat nebo se na něm mohou objevit skvrny nebo se může roztáhnout či srazit. Režimy praní pračky jsou podrobně popsány v návodu k použití, ale zopakujme si základní pravidla pro výběr programu.

Možnosti mycího režimu

Dalším skvělým způsobem, jak úspěšně vyprat oděv, je umístit na něj visačky. Výrobci na štítcích z nějakého důvodu uvádějí způsob praní, který by se měl používat při čištění jakéhokoli oděvu. Pozornost věnovaná detailům pomůže zabránit žmolkování úpletů, udržet správnou velikost vlny, ponechat barevné věci v barvě a bílé v bílé. Pravděpodobně bude lepší, když se tomu budeme věnovat trochu podrobněji.

Rychlé mytí (denně)

„Rychlé praní“, „Daily“, „Boost“, „Quick 30“ jsou pojmenovány podle stejné pračky a jsou nejvhodnější pro ty, kteří rádi ušetří nějaké peníze/čas. Tento režim však není účinný při silném znečištění a je vhodný pouze pro osvěžení. Protože provozní režim pracuje při nízkých teplotách (30, 40 C), zbavíte se zápachu a nezbavíte se odolných skvrn, a kromě toho tento režim není vhodný pro oděvy z těžkých tkanin. Nelze prát ložní prádlo ani kuchyňské utěrky. Další nevýhodou praní ve studené vodě je také to, že se na manžetách mohou objevit plísně a houby a skončit na vašem oblečení.

Jemné praní

Tato funkce je pro ženy v domácnosti nepostradatelná. Snadno pratelná viskóza, hedvábí a krajka. Šetrné k oděvům a časově nenáročné. Princip je následující. Do pračky se přidává o něco větší množství vody než při běžném praní, aby se zabránilo silnému tření a mechanickým účinkům bubnu. Teplota praní je 30-40 °C, což je nutné, aby jemné tkaniny neztratily barvu nebo se nepříjemně neobarvily. Aby se zabránilo natažení nebo poškození tkaniny, otáčí se buben pomalou rychlostí. Neexistuje žádný cyklus odstřeďování a po skončení praní se provede minimální cyklus odstřeďování.

Bavlna

Bavlna se nachází v každé domácnosti. Bavlna je nejoblíbenější tkaninou, ale přestože ručníky a ložní prádlo kupujeme rádi, většinou s jejich koupí váháme, protože se při nošení příliš mačkají a při praní mohou zežloutnout nebo se dokonce srazit. Tomu lze předejít volbou teplotního režimu. Doporučená maximální teplota praní je 95 C a velmi vysoké otáčky odstřeďování. Tenké předměty (včetně bílých) je třeba prát při 60 °C; barevné tkaniny si zachovají nejlepší výsledky při 50 °C nebo nižší teplotě.

Mytí rukou

Při volbě režimu ručního mytí bude oprávněné? Obvykle se používá pro vlnu, viskózu, hedvábí, organzu a kašmír. Spotřebič lze použít i na svrchní oděvy, jako jsou péřové bundy, větrovky, bundy, kabáty a mnoho dalších. Stačí se podívat na štítky na oblečení a ujistit se, že se nepere v pračce. Pro zachování celistvosti a barevnosti tkanin je nejlepší vložit pračku do poloviny a zvolit teplotu 30-40 °C. Žádné další otáčky. Rádi bychom také upozornili, že pro dosažení nejlepšího účinku praní je lepší před vložením do bubnu namočit věci na 15-20 minut do mýdlové vody.

Žíhání

O tomto způsobu praní by vám nejspíš mohly vyprávět naše babičky, které jsou v tomto oboru mistryně a jistě dokáží obnovit bělost povlaků na polštáře a prostěradla a jaké zázraky se dějí s kuchyňskými utěrkami! Mmm! Mnozí se nyní zeptají: „Ale proč to musíme dělat, když máme pračku a „super“ prášek??“Tady je důvod, proč. Namáčení pomůže obnovit svěžest a bělost prádla a zbavit ho zašlých skvrn, se kterými si pračka ne vždy poradí. Vařením se zničí všechny škodlivé bakterie a zárodky. Alergici si mohou vybrat vaření, protože využívá přírodní ingredience, které se nacházejí v kuchyni každé hospodyňky. Stojí za zmínku, že vařit lze pouze bavlněné tkaniny a že by se to mělo provádět výhradně ve smaltované nádobě.

READ  Pračka Kandy pípá, protože

Pro sportovní oblečení

Sport je drahý. Uniformy pro sportovní aktivity jsou obvykle vyrobeny z drahých speciálních látek, které vyžadují zvláštní péči. Abyste je udrželi v dobrém stavu, musíte vědět, jak je správně prát. To se obvykle provádí při nejnižší teplotě a za použití speciálních čisticích prostředků. Bioprášky jsou nejlepší na odolné skvrny. Tento režim také pomůže vyprat nejen sportovní oblečení, ale i sportovní obuv.

Syntetika

Syntetické: k praní jemných tkanin, jako je nylon, polyester, akryl a polyester., a smíšené Praní při teplotě 40-60 °C. Syntetika je mnohem odolnější než přírodní tkaniny.

Vlna

Vlněné tkaniny se praním snadno poškodí. S přípravkem Wool tak můžete zabránit tomu, aby se vaše oblíbené produkty staly plstnatými a smršťovaly se. Spotřebič pohybuje bubnem jemně, aby nedošlo k poškození tkaniny. Celý proces probíhá při teplotě 40 °C a s malým množstvím vody, proto je dobré pamatovat na to, že je třeba vkládat vlněné výrobky pouze v polovičním množství, protože vlna je mokrá a těžká, což může buben zničit.

jaké, jsou, mezi, režimy, pračky

Užitečné funkce a režimy praček: Co je co?

Při výběru pračky je samozřejmě třeba věnovat pozornost především jejím hlavním vlastnostem. Třídu odstřeďování, energetickou třídu a třídu praní jsme již podrobněji vysvětlili v článku. V samostatném oddíle byla uvedena standardní hladina hluku moderních zařízení.

Druhá věc, na kterou je třeba se při výběru pračky zaměřit, je. O programech a funkcích, které má, není pochyb. Jak často si koupíme stroj s 24 režimy, z nichž většina se v praxi ukáže jako nepoužitelná? Teď už ale budete vědět, které programy se vám budou hodit a které jen zatíží vaši peněženku (protože, nezapomeňte, každá funkce navíc. To je plus několik stovek k ceně zařízení).

Výběrem jednoho z programů na elektronickém ovládacím panelu pračky můžete nastavit počet odstřeďování za minutu, počet máchání a požadovanou teplotu praní. Spotřebič pak sleduje nastavení, aby se ujistil, že je správné pro zvolený typ tkaniny, a v případě závažné chyby (která by mohla mít za následek špatnou kvalitu praní nebo mechanické poškození prádla) provede potřebné úpravy.

Moderní pračky obsahují pouze tři nebo čtyři základní programy, stejné pro všechny modely a určené pro konkrétní typy tkanin, a několik volitelných přídavných režimů, které se liší v závislosti na výrobci, ceně a velikosti výrobku. Čtyři hlavní programy se sice jmenují jinak, ale jejich princip je stejný:

 • Praní vlny při teplotě vody až 40 °C
 • Praní jemných a choulostivých tkanin při teplotách do 40 °C;
 • Praní barevných a syntetických předmětů, teplota. Do 60 °C;
 • Praní bavlněných a lněných výrobků při doporučené teplotě. Do 95 °C.

Majitelé drahých a pokročilých modelů se obvykle volbou režimů vůbec nezabývají. Například pračky Whirlpool mají technologii 6. Smysl a jsou vybaveny senzory, které detekují hmotnost náplně. Majitel takového zařízení stačí zvolit typ tkaniny a na displeji se objeví informace o teplotě praní nastavené v pračce pro tyto podmínky, otáčkách bubnu a odhadované době, kterou bude praní prádla trvat.

Elektronický ovládací panel pračky (všimněte si nastavení teploty a hodnot otáček za minutu. Rpm)

Abyste však dosáhli účinného, kvalitního a energeticky úsporného praní, potřebuje většina spotřebičů v levné a střední cenové kategorii od vás ještě trochu znalostí. V článku „30 praktických rad, jak se vyhnout poruchám pračky“ z tohoto týdne jsme se věnovali všem zákoutím, ale zde se podíváme na různé režimy, které můžete použít právě teď.

Dodatečné programy

Umožňují uživateli zvolit nejlepší typ praní pro jeho potřeby, dobře vyčistit prádlo ze speciálních tkanin nebo tkanin se zvláštními požadavky na péči, zabránit zmačkání, vyprat extrémně znečištěné věci nebo naopak jen osvěžit poměrně čisté oblečení. Právě další režimy umožňují hospodyňkám, které dbají na zdraví, minimalizovat náklady na prací prostředky. Ale každá nová funkce, samozřejmě, také zvyšuje cenu pračky, takže dvousečný meč, jako vždy, a budete muset vybrat zařízení pouze na základě přítomnosti nejužitečnějších programů, aniž by věnoval pozornost jejich celkovému počtu.

READ  Jak vyjmout náplň z pračky

Které programy bývají nejužitečnější? To je snadné.

„Předmytí“. Potřebné pro obzvláště špinavé prádlo. Před samotným praním se vaše oblečení namočí do pracího roztoku na přibližně dvě hodiny při teplotě 30 °C. Usnadňuje odlupování nečistot a zabraňuje tomu, aby byla tkanina vystavena drsnému a škodlivému mechanickému působení.

„Intenzivní praní“. Na druhou stranu umožňuje poměrně rychle odstranit odolné skvrny (např. Skvrny od ovoce nebo vína), aniž byste ztráceli čas. Toho se dosáhne praním prádla při vyšší teplotě a otáčkách bubnu. Lze použít bělidlo nebo odstraňovače skvrn. Takové zacházení se samozřejmě příliš nelíbí.

„Rychlé umytí.“. Navzdory podobnému názvu jako předchozí program není nijak zvlášť špinavý. Používá se hlavně k osvěžení a opláchnutí oblečení. Až 40% úspora času. A je to jediná věc, ke které by se tento režim mohl používat. To nemá žádné další výhody, ale spotřeba energie je z hlediska kvality praní poměrně vysoká.

„Ruční mytí“. Se používá k jemnému a šetrnému čištění tkanin. Je dokonce šetrnější než ruční praní: buben se otáčí jemně a mezi otáčkami dělá dlouhé pauzy, takže umývané předměty jsou minimálně mechanicky namáhány. Stejný režim se někdy označuje jako program pro jemné prádlo.

Ikony na pračce: prevence proti pomačkání, extra máchání a rychlé praní

„Denní praní“. Osvěžení oblečení po dlouhém dni v práci. Buben je naplněn přibližně z poloviny a praní netrvá déle než 40 minut při 30 °C. Velmi podobný režim jako „rychlé praní“, často stejné tlačítko na spotřebiči.

„Praní s co nejnižšími náklady. Se provádí při nízké teplotě a otáčkách bubnu. Prodlužuje dobu praní, ale šetří energii, vodu a prací prostředky.

„Extra oplachování. Program, který zahrnuje druhý cyklus máchání pro osvěžení prádla a odstranění zbytků pracího prostředku.

Standardní mycí program

Často se ptáme, jaké je správné nastavení programu pro určité oblečení nebo oděvy. Co je tedy třeba vzít v úvahu??

 • Nádrž by měla být naplněna předměty stejného typu, s přibližně stejným stupněm znečištění a ze stejného materiálu. Bílé předměty perte odděleně od tmavých a neperte bavlnu a syntetiku.
 • Prací programy musí být přizpůsobeny vašemu oblečení. Odstřeďování můžete ručně zrušit, přidat máchání nebo změnit nastavení teploty.
 • Specifický režim automaticky nastaví prací program pro různé typy tkanin. Například pokud jde o rychlost bubnu, v závislosti na používaných položkách. Existují přednastavené hodnoty pro různé tkaniny. Například len a bavlna při 1400 otáčkách za minutu, hedvábí maximálně při 400, syntetika až při 600 a džínovina až při 800.

Automatická rychlost odstřeďování je nastavena. Většinu času je však nastavitelná a vypnutá.

V moderních strojích je stále více režimů. Správný výběr je klíčem k dlouhé životnosti vašich oblíbených košil a kalhot. Před praním oblečení pečlivě zkontrolujte a vyberte možnost praní:

Každý stroj má v závislosti na výrobci jiné funkce. Například na mém LG. Kromě „vlny“ existuje i „jemná“, kterou používám na praní plédů, tylových závěsů, tenkých halenek a krajek. Při praní se snažím používat tekuté prací prostředky (jemné prací prostředky) místo práškových. „Intenzivní“ však používám jen zřídka: Přece jen tkanina při takové činnosti pračky trpí, takže silně znečištěné oblečení nebo povlečení peru raději v „bavlně“, ale do prášku přidám lžíci univerzálního bělidla (beru Amwayevsky, používá se na barevné i bílé věci, nešpiní a odstraňuje skvrny „hurá“) a peru na 60 nebo 40 ( podle tkaniny a povolené teploty praní pro ni, bělidlo funguje od 30 stupňů, žádné skvrny)!

Stále existují pračky s režimem sušení. Moje sestra má Electrolux. Funguje skvěle! Oblečení není vůbec pomačkané. Používám ho už asi dva roky. Pokud máte tento problém, stačí do pracího cyklu přidat kondicionér a vše je v pořádku! Mimochodem, existují různé režimy. Lze sušit do skříně nebo na žehlení. Lze nastavit čas od 30 do 90 minut.

Pračku Hotpoint používám již asi dva roky. Docela uspokojivé, spousta režimů pro každý typ látky, což je velmi příjemné na pohled. Dělá to, co umí nejlépe!

READ  V bubnu pračky se objevuje voda

„Chytré“ režimy

Moderní pračky, a to i cenově dostupné, mají extra „chytré“ programy.

Ekologické bubliny

Tato technologie využívá k odstranění nečistot vzduchové bubliny namísto vody. Tyto bubliny vznikají smícháním vody a čisticího prostředku, které se pak dostanou do generátoru umístěného pod bubnem. Vytvořené bublinky se dostanou dovnitř otvory na jeho povrchu.

Poskytuje maximální péči a vysokou kvalitu praní.

Praní s párou

Praní v páře se používá pro předměty, které nelze prát ve vodě. Vysoká teplota způsobuje, že se voda odpařuje a proniká do bubnů. Pára odstraňuje zápach, ničí plísně, dezinfikuje.

Bio mytí

Předpokladem programu je, že voda musí být ohřátá pouze na 40 °C. Při překročení této hodnoty se enzymy obsažené v detergentu stanou neaktivními.

Biopraní je vlastně předpírka. Nezaměňujte ji však s cyklem namáčení. Pokud zvolíte tento program, pračka nejprve spustí cyklus extrakce enzymů a teprve po jeho skončení pokračuje v normálním cyklu. Bio Wash byl navržen tak, aby účinně odstraňoval skvrny a zvyšoval kvalitu výsledného praní.

Základní režimy praní

V drtivé většině praček jsou nejrozšířenější režimy, které jsou potřebné pro různé tkaniny, liší se od sebe teplotním režimem a délkou praní.

 • Vyperte bavlnu. U přírodních tkanin a ložního prádla tento cyklus ohřívá vodu na 90-95 °C a trvá 1,5-2 hodiny. Také nejvyšší možný cyklus odstřeďování.
 • Pro syntetické materiály. Tento cyklus je také velmi dlouhý, ale voda se ohřeje na 60 °C. Otáčí se maximální rychlostí.
 • Šetrné praní. Šetrně pečuje o vaše oblečení. Rychlé praní. 30-40 minut a při 30-40 °C. Roztočí se minimální rychlostí nebo se neroztočí vůbec. Někdy je nahrazen ručním praním nebo praním hedvábí/vlny.
 • Rychlé praní. Pro lehce znečištěné předměty. Voda se zahřívá na 30-40 °C po dobu přibližně 30 minut a cyklus odstřeďování je extrémně silný.
 • Předpírka v pračce. Nejdelší prací cyklus. Od 2 hodin. Obvykle se nejprve napustí a ohřeje voda. Poté se prací cykly na chvíli „vysuší“ a následuje standardní cyklus praní, máchání a odstřeďování. Někdy jsou v jednom mycím cyklu dva. Použití pro silně znečištěné předměty nebo odolné skvrny. Teplotní rozsah. 80-95 °C.
 • Úsporný režim. Součástí většiny novějších modelů. Tato pračka používá minimum vody, ohřívá ji na 30 °C a její praní trvá přibližně 60 minut.

Téměř všechny tyto cykly jsou přítomny i ve „starých“ a „jednoduchých“ dovezených automatech, které byly již dávno vyřazeny z výroby. Dostatek prostředků na řádnou a účinnou péči o různé kusy oblečení pro všechny členy rodiny. Dospělé i děti.

Shrnuto a podtrženo

Moderní prací programy šetří čas a snižují účty za elektřinu a vodu, umožňují prát složité skvrny a odstraňovat alergeny. Nezanedbávejte používání různých režimů a pracujte pouze s jedním z mnoha programů.

Nemusíte hledat počet funkcí spotřebiče. Předem si promyslete, které funkce jsou užitečné a které ne, a vyberte si model, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Počet a rozsah režimů není jediným faktorem, na který byste se měli při výběru stroje zaměřit. Nezapomeňte na velikost spotřebiče, jeho výkon, třídu energetické účinnosti a kapacitu bubnu.

jaké, jsou, mezi, režimy, pračky

Shrnuto a podtrženo

Režim Delicate se vyznačuje jemným působením na tvar a barvu látky. Snížená teplota a minimální počet pracích cyklů. Díky tomu se vaše hedvábné nebo vlněné předměty, krajky a některé syntetické materiály nedeformují. Nesrazí se ani nevytahají, nezmění barvu a budou účinně čisté. Výhody šetrného praní v pračce oproti ručnímu praní jsou četné. Ušetříte tak námahu a čas a vyhnete se tření, oplachování velkým množstvím vody a jemnému odstřeďování.

Vyplatí se svěřit své oblečení jemnému cyklu v pračce od důvěryhodného výrobce. Pak je zajištěn dokonalý výsledek a čisté oblečení!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS