Jaký je rozdíl mezi indukční a infračervenou varnou deskou?

Co je na infračervené varné desce dobré?

Vlastnosti sklokeramických povrchů zajišťují zkrácení doby vaření, a tím i zvýšení účinnosti zařízení a snížení nákladů na energii. Další výhodou infračervených varných desek je, že se snadno čistí.

Infračervená varná deska je zařízení, jehož hořáky jsou zahřívány topnými tělesy. Princip fungování je založen na tom, že voda obsažená v potravinách má schopnost absorbovat infračervené záření, čímž se uvolňuje velké množství tepla, díky němuž dochází k vaření.

Nevýhody

Pokud zvážíte všechny klady a zápory infračervené varné desky, můžete dojít k závěru, že klady jsou hmatatelné a zápory jsou poměrně nejisté. Skutečnost, že je infračervená varná deska napájena elektřinou, je stále dobrá, stejně jako keramický skleněný povrch. Pokud se přístroj používá opatrně, jsou nevýhody sotva znatelné.

Rychlost ohřevu

Pečliví uživatelé provedli skutečná měření, aby zjistili, který sporák se zahřívá rychleji. K tomu byly použity dvě identické pánve se stejnou teplotou vody a stejnou teplotou stěn.

Dalším krokem bylo zjistit, který vařič uvaří vodu rychleji? Indukční varná deska to vždy zvládla několikanásobně rychleji než obyčejná elektrická deska.

jaký, rozdíl, mezi, indukční, varnou

To se opět vysvětluje tím, že se z procesu vyloučí zbytečný prostředník. Je to elementární.

Méně prvků při přenosu tepla, rychlejší ohřev. Je to vždy výhodné?? Ukázalo se, že ne.

Například při ohřívání tekutin s hrudkami potravin se tekutina rychle vyvaří, ale hrudky se ohřívají déle. U tohoto druhu potravin je lepší nastavit pro začátek o něco nižší výkon.

Mimochodem, výrobci levných indukčních sporáků často klamou své zákazníky. Na povrchu nakreslí kruh s hořákem jedné velikosti, ale ve skutečnosti má cívka uvnitř mnohem menší průměr.

Z toho vyplývá pomalejší rychlost ohřevu a vyšší přehřátí centrální zóny. V důsledku toho se jídlo, které skončí uprostřed pánve, připálí, zatímco na okrajích je tomu naopak.

Jak to zjistit doma bez demontáže varné desky? Základní. Postavte pánev mnohem větší, než je kruh, který jste nakreslili na vařič, naplňte ji vodou a zapněte ji na maximum.

READ  Jaký filtr umístit před myčku nádobí

Po minutě můžete díky bublinkám vidět skutečný průměr topné zóny.

Je to jednoduchý způsob, jak může každá hospodyňka zjistit, zda jí byla prodána indukční varná deska správné kvality. Nezapomeňte, že malý induktor na velkém nádobí se postupně nerovnoměrně zahřívá a deformuje dno.

porovnání a která volba je lepší. Výběr infračervené varné desky Princip fungování infračervené varné desky

Tři nepostradatelné položky v moderní kuchyni, které snadno pojmenuje i školák: lednice, dřez a sporák nebo varná deska. Promluvme si o té druhé. V obchodech je dnes k dispozici široká škála varných desek. Za prvé, mohou být kooperativní. s troubami. nebo nezávislé. bez trouby. Mohou být standardní. se 4 hořáky a kompaktní nebo mobilní. se dvěma hořáky nebo dokonce s jedním hořákem. Způsob ohřevu dělí všechny plochy na plynové (s hořákem), elektrické (možný je i stolní model) a kombinované.

Pokud je dům připojen k plynovému potrubí. často se instaluje plynová nebo kombinovaná varná deska, což je pochopitelné. plyn je mnohem levnější než elektřina a samotný povrch vás bude stát méně. Standardní kombinovaná varná deska má obvykle 3 plynové a jeden elektrický bod. Upřímně řečeno, plynové varné desky mají řadu nevýhod.

 • Nebezpečí požáru. otevřený oheň může mít fatální následky;
 • Problém s přemístěním varné desky na jiné místo, bude vyžadován souhlas plynárenského úřadu;
 • Obtížná oprava. pouze specializované servisy ve městě jsou oprávněny opravovat plynové varné desky.

Z tohoto důvodu jsou elektrické varné desky stále oblíbenější a dobře přijímané. Na seznamu jejich předností je skvělá funkčnost a snadné používání. Pokud se pro něj rozhodnete, je důležité zvážit materiál povrchu: smalt, hliník, nerezová ocel nebo sklokeramika.

První tři krytiny jsou levné materiály, které jsou většinou levné a mají řadu nevýhod. V mnoha domácnostech je však stále najdete v kuchyni.

Sklokeramické varné desky jsou stále oblíbenější díky své kráse a všestrannosti. Čistí se poměrně snadno, ale musíte si na ně dávat pozor. Nepoužívejte abrazivní prostředky ani drátěnku. poškrábání nepřipadá v úvahu. Sklokeramika. nejdražší typ materiálu pro varnou plochu, prodej této varné desky však převyšuje prodej všech ostatních možností. Existují 2 hlavní typy sklokeramických varných desek: elektrické a indukční.

Jaký sporák zvolit: indukční nebo sklokeramický

Vzhledem k bohaté nabídce nahrazují klasické plynové a elektrické varné desky stále častěji inovativní indukční nebo sklokeramické desky. Rozhodnout se, kterou z nich zvolit, však není vždy snadné. K tomu je třeba porovnat hlavní charakteristiky konkurentů, jejich výhody a nevýhody.

READ  Koupelnové topení na stěně

Možnosti srovnání

Ačkoli jsou si obě varianty na první pohled podobné, neboť varnou plochu pokrývá sklokeramika, konstrukce zařízení a výkon se zásadně liší. Patří mezi ně:

 • způsoby vytápění;
 • funkce provozu;
 • Potřeba kontroly;
 • bezpečnost;
 • odolné vůči vnějším vlivům;
 • náklady.

Jak vybrat varnou desku

Způsoby vytápění

Indukční varné desky nemají topné těleso. Její funkce spočívá ve vysokofrekvenčním záření, které interaguje se speciálními nádobami umístěnými na varné desce. Vytváří uzavřený okruh a ohřívá obsah, dokud není připraven ke spotřebě.

Na rozdíl od konkurenční sklokeramické varné desky má větší výběr možností ohřevu, takže si můžete vybrat tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Mohou mezi nimi být topná tělesa:

O výběru technologie musíte rozhodnout na základě výkonnostních parametrů, které určují varnou desku.

jaký, rozdíl, mezi, indukční, varnou

Provozní vlastnosti

Indukční varná deska se srovnatelným výkonem překonává své konkurenty z hlediska účinnosti. Většina těchto spotřebičů má koeficient vyšší než 90 %. U alternativních řešení je toto číslo 1,5 až 3násobné. S inovativním přístrojem není třeba zahřívat varnou plochu na požadovanou teplotu, pak stěny nádoby a teprve potom obsah. Pokrmy se ohřívají okamžitě. To ovlivňuje rychlost vaření. Indukční vařič přivede litrovou nádobu s vodou k varu během několika minut. Konkurent potřebuje k zahřátí dvakrát více času.

Řízený provoz

Indukční vařič chrání varnou desku, zabraňuje tvorbě sazí a dalších znečišťujících zbytků po vaření. Vířivé proudy ohřívají oblast pod nádobím, zbytek varné plochy zůstává chladný. Tím se snižuje nutnost pečlivě sledovat připravované jídlo. Vysoká rychlost ohřevu bude zpočátku vyžadovat větší pozornost při vaření, ale časem to již nebude nutné.

Některé modely těchto spotřebičů a jejich keramické protějšky mají funkci, která snižuje zahřívání při vaření a vypíná se po uplynutí nastaveného časovače. To usnadňuje vaření a udržuje varnou plochu čistou.

Bezpečnost

Mnoho uživatelů se k indukční varné desce vyjadřuje kriticky. Důvodem stížností je teorie, že mikrovlnné záření má negativní vliv na lidi a vařené potraviny. Ve skutečnosti neškodí o nic víc než mikrovlnná trouba nebo mobilní telefon a pohodlí zdaleka převažuje nad možnými negativními důsledky.

Indukční vařič je bezpečnější, pokud jde o jeho chování při ohřevu. Jejího varného povrchu se lze dotknout mimo varnou zónu, aniž by hrozilo nebezpečí popálení. Údržba sporáku je jednodušší, protože nemá zbytkové teplo.

Po vaření ji lze ihned vyčistit, aniž by bylo nutné čekat na vychladnutí.

Odolnost a dlouhá životnost

Kameninová hlína je náchylnější k vnějšímu poškození v důsledku pravidelného zahřívání. Je náchylná na krystalky soli a cukru, které mohou poškrábat povrch varné desky. Může být poškozena důlkovou vadou. Její vzhled negativně ovlivňuje opakované zahřívání varné desky bez čištění, které může způsobit těžko odstranitelné spáleniny.

READ  Zapalování varné desky nefunguje

Náklady

Hlavní nevýhodou indukčních ohřívačů je vysoká cena, díky které jsou levnější než keramika. Doplňuje ji nutnost nákupu drahého speciálního nádobí. Tato nevýhoda je však částečně kompenzována tím, že

 • Konkurent také klade zvláštní nároky na nádobí, které je nejčastěji nutné měnit;
 • Indukční varná deska je energeticky nejúspornější.

Výhody a nevýhody porovnávaných zařízení jsou relativní. Výběr typu elektrického vařiče závisí na způsobu použití a vašich osobních preferencích.

S jistotou lze doporučit pouze jedno: vyberte si spotřebič z osvědčených značek s dobrou pověstí.

Který je nejlepší

Indukční vařič ohřívá pouze nádobí, které na něj položíte. a to musí být správného druhu. Funguje hospodárněji. Infračervená varná deska ohřívá vše, co se na ní nachází, a dokonce i vzduch, pokud zapomenete umístit nádobí.

Při výběru konkrétního modelu se zaměřte především na výrobce, a to nejlépe renomovaného. Měli byste také zvážit určité úpravy na základě vlastních potřeb: počet hořáků, dostupné možnosti, typ ovládání, dostupnost časovače a samočisticí technologie, maximální rychlost ohřevu, materiál těla.

Domácí spotřebiče přicházejí stále s novými výrobky a plynové a elektrické sporáky již dávno nahradily indukční a infračervené sporáky. Vyznačují se unikátním systémem ohřevu, díky němuž je jídlo připraveno za mnohem kratší dobu. Mají také atraktivní design, který ozdobí každou kuchyni.

Lze na indukční varné desce používat smaltované nádobí??

Pokud magnet dobře drží, je hrnec se smaltovaným dnem vhodný pro použití na indukčním vařiči. Smaltované nebo jiné nádobí by mělo mít dokonale rovné dno Nádobí z nerezové oceli je zpravidla vhodné i pro indukční varné desky.

Pánev musí mít speciální feromagnetické dno nebo feromagnetické mezivrstvy a čím silnější je dno, tím rychleji se zahřívá. Skleněné, mosazné, měděné a hliníkové nádobí není vhodné pro indukci (pokud nemá speciální dno).

| Denial of responsibility | Contacts |RSS