Jaký je rozdíl mezi mobilní a stacionární klimatizací?

Výhody mobilních klimatizačních jednotek a srovnání s pevnými splitovými systémy

Kondicionér v dnešní době není luxusním zbožím a pro mnoho lidí je nezbytnou a životně důležitou věcí, a to nejen v letním dusném městském bytě, ale i na letní chatě a dokonce i v zimě, kdy práce běžného topného systému bohužel nechává hodně na holičkách a způsobuje, že doslova mrzneme.

To vše nás dříve či později přivede k touze najít na trhu kondicionér, který by v místnosti vytvořil potřebný komfort, aby nic nebránilo soustředit se na práci nebo bezstarostně odpočívat. Trh s klimatizačními jednotkami je mnohostranný, ale dnes se jej pokusíme posoudit z pohledu spotřebitele, který nemá trvalé bydliště a/nebo má omezený rozpočet, ale nechce se ochudit o moderní vymoženosti a vytvořit v prostorách příjemné prostředí.

S mobilní klimatizační jednotkou se budete doma nebo v kanceláři cítit příjemně i přes horko venku

Se stěhováním mobilních klimatizací není žádný problém Všechny domácí spotřebiče jsou vytvářeny s ohledem na určité publikum a mobilní klimatizace nejsou výjimkou. Jsou určeny především pro mladé rodiny, které nemají vlastní bydlení v pronajatých bytech, které nejsou vybaveny pevnými split systémy, ale výborně se hodí i pro sezónní použití, například v létě nebo v zimě na chalupě. V takovém případě je jediným řešením problémů s mikroklimatem mobilní klimatizace. Když se rozhodnete přestěhovat, můžete tento spotřebič uložit spolu s ostatními spotřebiči do auta a odvézt si to, co vám patří.

jaký, rozdíl, mezi, mobilní

Nicméně četné výhody mobilních klimatizací výrazně rozšířily okruh kupujících, včetně uživatelů, kteří mají všechny podmínky pro instalaci stacionární klimatizace. Možnost volného pohybu mobilní klimatizace po domě nebo kanceláři (většina modelů je vybavena kolečky) umožňuje jednomu domácímu spotřebiči střídavě vytvářet potřebné mikroklima v několika místnostech. Dělený systém pro více místností je mnohem dražší.

Instalace pevných klimatizačních jednotek je komplikována nebezpečnými pracemi ve výškách

Instalace mobilní klimatizace je bezpečná a zvládne ji každý. Hlavní konkurenční výhodou mobilních klimatizací před splitovými systémy je levnost instalace, přesněji řečeno absence jakýchkoli nákladů na ni. Pokud byste při nákupu plnohodnotného split-systému měli zaplatit spoustu peněz za služby profesionálních instalatérů, kteří vám „propíchnou“ stěny a namontují venkovní blok, tak si instalaci mobilní klimatizace snadno provedete sami. A nikdo ze sousedů vám nebude vyčítat hluk, který se ozývá z ulice přes jejich okna a který je způsoben venkovní jednotkou split-systému. Úspory při koupi mobilní klimatizace jsou zřejmé. Měli byste si to spočítat sami, ale licencovaní instalatéři si za svou práci řeknou v průměru o polovinu ceny klimatizace.

S mobilními kondicionéry je vše mnohem jednodušší. Celé nastavení spočívá pouze v umístění zařízení na podlahu, připojení vlnité hadice, jejíž druhý konec by měl být instalován do okna. To je vše! Klimatizace automaticky odvádí studený vzduch a kondenzaci vzniklou během provozu ven.

Při instalaci mobilní klimatizace stačí přivést vlnitou hadici oknem

Kompaktní a funkční! Mobilní klimatizace nejsou na ruském trhu žádnou novinkou, ale každý rok jsou tyto domácí spotřebiče svými výrobci vybavovány řadou nových funkcí, díky nimž mají prakticky stejné vybavení jako jejich starší bratři-split-systémy, a někdy je dokonce předčí. Většina moderních mobilních klimatizačních jednotek má nastavení teploty okolního vzduchu s přesností na 1 stupeň a integrovaný regulátor otáček ventilátoru. V nejpokročilejších verzích se tato nastavení zobrazují na vestavěném displeji.

Mnoho mobilních klimatizací je atraktivních díky vestavěnému displeji pro nastavení komfortní teploty

Funkce vytápění a větrání. Ne každý split-systém se může pochlubit schopností nejen chladit vzduch v místnosti, ale v případě potřeby může fungovat i jako topení, ale zpravidla je k dispozici v mobilních klimatizacích. Mobilní klimatizace samozřejmě není schopna plně nahradit vytápění, ale zcela postačí k tomu, aby zvýšila teplotu v místnosti o dva až tři stupně na příjemnou úroveň. U většiny mobilních klimatizací je navíc možnost úplného vypnutí chladu a tepla, což umožní používat domácí spotřebič jako běžný ventilátor. Pokud se bojíte nachlazení, ale přesto je vám nepříjemně teplo, větrání je přesně to, co potřebujete.

Snížení vlhkosti vzduchu. Právě jste se vykoupali a výpary již pronikly do dalších místností vašeho domova? Pokud máte mobilní klimatizaci, může problém pravděpodobně vyřešit. Mnoho dnešních mobilních modelů se může pochlubit funkcí odvlhčování, která může snadno zlepšit atmosféru snížením úrovně vlhkosti na příjemnou úroveň.

Většina mobilních klimatizací je vybavena dálkovým ovládáním: můžete nastavit teplotu a upravit funkce, aniž byste se museli hnout z pohovky

Mezi výhody mobilních klimatizací, které výrobci nedeklarují, patří to, že při odvádění horkého vzduchu plní současně funkci přívodního a odvodního větrání, protože prostor je naplněn vzduchem přiváděným okny a dveřmi.

READ  Zapálení dřevěného uhlí pro vodní dýmku na elektrickém vařiči

A co síla?? Existuje názor, že mobilní klimatizace jsou příliš výkonné na to, aby nahradily plnohodnotný split-systém. Jistě, kapacita těchto klimatizačních zařízení se liší, ale ne natolik, aby mobilní modely nemohly splnit požadavky na jejich použití v domácích prostorách, kancelářích nebo na letní chatě. Máte doma místnosti o rozloze větší než 40 metrů čtverečních? М? Zdá se, že jich není mnoho. A to je hranice, pro kterou je určena většina mobilních klimatizací. To znamená, že tato zařízení jsou schopna chladit nebo vytápět většinu běžných místností. Odborníci však při výběru klimatizace doporučují pořídit si modely, které jsou optimální z hlediska rozměrů, spotřeby a výkonu s ohledem na velikost místnosti.

Odrůdy a konstrukce mobilních klimatizací

Mobilní klimatizační jednotky jsou dvojího typu:

Mobilní monoblok.

Mobilní dělený systém.

Mobilní monoblok

První typ je podobný okenní klimatizaci, ale je zde rozdíl: v mobilních monoblokových jednotkách jsou instalovány vertikálně místo horizontálně. V horním prostoru je umístěna vzduchotechnická jednotka a výparník, zatímco ve spodním prostoru se nachází kondenzátor, kompresor a ventilátor odvádějící teplo. Prostory jsou odděleny kovovou přepážkou.

jaký, rozdíl, mezi, mobilní

V horní části klimatizační jednotky je přívod vzduchu, který nasává vzduch z místnosti. Filtrovaný a ochlazený vzduch je odváděn zpět do místnosti otvory opatřenými žaluziemi.

Pro chlazení kondenzátoru proudí vzduch do spodní části jednotky ze zadní strany. Tam je ohřívána kondenzátorem a odváděna ven ventilačním otvorem, který by měl být umístěn buď ve zvláštním otvoru, nebo v okně. Složené potrubí je podobné hadici vysavače a má průměr 15 cm a délku 1,5 m.

V širokém sortimentu monobloků jsou modely schopné upravovat pouze vnitřní atmosféru v místnosti a modely, které přivádějí do místnosti vzduch z ulice. V druhém případě má klimatizace dvě krimpované hadice: jedna přivádí čerstvý vzduch a druhá odvádí ohřátý vzduch ven.

Přenosný klimatizační systém produkuje během provozu kondenzát. Hromadí se v nádrži o objemu 4 až 5 litrů ve spodní části přístroje. Pro zajištění správné funkce kompresoru je nutné pravidelně vypouštět nahromaděnou kapalinu.

Pokud je hadice dočasně instalována mezerou v polootevřeném okně nebo balkonových dveřích, může ochlazený vzduch unikat. Tato metoda tedy není nejpohodlnější ani nejefektivnější z hlediska nákladů.

Některé klimatizační jednotky jsou dodávány se vzduchovým uzávěrem, který umožňuje odvzdušnění hadic skrz křídlové okno bez mezery. Vzduchový uzávěr lze zakoupit samostatně. To je vhodné pro různá provedení kyvných oken.

jaký, rozdíl, mezi, mobilní

Použití odvzdušňovacího otvoru pro výstup vzduchu:

„Bezštěrbinové“ vedení potrubí je vhodné pro stacionární instalaci. Samostatné modely monobloků jsou doplněny speciálními zátkami, které lze instalovat do rámu posuvného okna zespodu nebo z boku. Délka tohoto příslušenství je nastavitelná tak, aby přesně odpovídala velikosti okna. Hadice je vedena do otvoru v zátce.

Alternativní varianta komunikačního vývodu. Otvorem vyříznutým ve skle nebo vyraženým ve zdi. Do těchto otvorů se vkládají šroubení, která usnadňují vedení hadice. Po vyjmutí klimatizační jednotky se vzduchové uzávěry uzavřou záslepkami.

Mobilní dělený systém

Taková klimatizace se skládá ze dvou jednotek: vnitřní a vnější. Na rozdíl od běžných splitových klimatizací má mobilní systém trochu jiné zařízení: kompresor je umístěn ve vnitřní jednotce. V jednotce uvnitř místnosti je umístěna chladicí jednotka, zatímco ve vnější jednotce mimo místnost je umístěn kondenzátor a ventilátor.

Obě části mobilní jednotky mohou být vybaveny malými kolečky pro snadnou přepravu. Jednotky jsou propojeny freonovými trubkami a elektrickými rozvody. Všechny komunikace jsou chráněny jediným vnějším krytem. Délka hadice může být až 2-3 m.

Pokud má být mobilní dělený systém instalován dočasně, je vnější prvek umístěn v technické místnosti nebo připevněn k oknu. K upevnění se používají šrouby přišroubované do zdi nebo pásky připevněné k otopnému tělesu. Pro snadnou instalaci na fasádu budovy jsou některé modely vybaveny speciálními držáky. K instalaci těchto zařízení je nutná pomoc průmyslového horolezce.

Dočasná instalace splitové klimatizace předpokládá instalaci komunikačního potrubí skrz okno (otevřené celé nebo skrz škvíru mezi křídlem a rámem). Pokud jsou v domě instalována okna s dřevěnými rámy a zasklením na tyčích, je možné ve spodní části rámu vyříznout drážku a protáhnout jí hadici. Kromě toho existují speciální zátky, které se vkládají mezi posuvné rámy oken a které umožňují komunikaci mezi dvěma jednotkami. Pak je možné okno zcela zavřít, aniž by došlo k poškození komunikace.

Nejsložitější varianta: vedení hadic mezi jednotkami otvorem ve vnější stěně. Průměr otvoru by měl být asi 8-12 cm. V takovém případě je nutné jednotky oddělit, což je možné pouze při instalaci samotěsnících přírub na vnitřní jednotku. Tento složitý postup by mělo provést servisní středisko.

Dělené systémy

Nejmodernější klimatizace jsou splitové systémy, které se skládají ze dvou jednotek: vnitřní a vnější, které jsou propojeny hadicemi.

READ  Senzor hladiny vody v myčce Beko

Nástěnné split systémy

Nejrozšířenější jsou stěnové dělicí systémy. Často mají klapky, kterými lze nastavit směr proudění vzduchu. Výhody: vnitřní blok zabírá málo místa a nezakrývá část okna; soubor funkcí: chlazení, vytápění, odvlhčování, zvlhčování, režim „spaní“, automatický režim s přítomností osob v místnosti, programování, systém kontroly znečištění, samočištění, sledování obsahu kyslíku a oxidu uhličitého ve vzduchu.

Čím je model modernější a dražší, tím více je v něm inovací, a to nikoliv nominálně-marketingových, ale ve většině případů užitečných, které pomáhají odstranit tradiční nevýhody klimatizací, jako je velká spotřeba elektřiny, ucpávání a skutečnost, že uživatelé kvůli nim často nastydnou. Nevýhody dělených systémů: přísně vymezená plocha a omezená možnost místa instalace.

Nástěnný dělený systém. Vnitřní jednotka

Podlahové a stropní split systémy

Název této třídy klimatizačních jednotek označuje umístění vnitřní jednotky. Výhody a nevýhody jsou stejné jako u nástěnných modelů a zásadní rozdíl je ve směru proudění vzduchu. U podlahové instalace jde vzduch výhradně nahoru, a protože se tam podle fyzikálních zákonů pohybuje teplý vzduch, vzduchové masy se mísí a chlazení je rovnoměrné a nesměřuje do středu místnosti.

Při instalaci pod stropem je studený proud položen na horní část místnosti, přísně pod stropem, ale podle přírodních zákonů se mísí s teplým vzduchem. U podlahových stropních dělených systémů je riziko vyfouknutí minimální.

Konstrukční vlastnosti děleného systému

Při odpovědi na otázku, co si vybrat do bytu, dává mnoho lidí přednost děleným systémům. Tento typ klimatizace je v současné době velmi oblíbený. Z konstrukčního hlediska se uvažovaný typ klimatizačního systému skládá ze dvou hlavních bloků, které zajišťují jeho účinnou činnost. Jsou umístěny na různých místech, přičemž pouze jeden zůstává v místnosti a druhý je připevněn na vnější straně budovy. Na tomto základě se tyto jednotky nazývají vnější a vnitřní.

Nejhlučnější prvky, tj. Kompresor a ventilátor, jsou umístěny ve venkovní jednotce. Na rozdíl od mobilní klimatizace je veškerý hluk odváděn ven. Pokud jde o organizaci výměny vzduchu, princip fungování splitového systému předpokládá její realizaci pomocí speciálního odvzdušňovacího zařízení, které se obvykle provádí v tepelné izolaci.

Podle konstrukce se každý splitový systém dělí na různé varianty, z nichž lze uvést následující:

 • Nástěnná konfigurace. Předpokládá montáž na stěnu, tato možnost je nejběžnější.
 • Kazetové uspořádání předpokládá instalaci pod podhled.
 • V případě stropní konfigurace se jedná o instalaci na stropy.
 • Sloupové rozdělovací systémy jsou vyrobeny ve formě sloupů a jsou namontovány na podlaze.
 • A konečně kanálové varianty, které předpokládají instalaci za podhled.

Je třeba vzít v úvahu také výhody dělených systémů. V porovnání s mobilní klimatizací se dotyčná varianta klimatizačního systému může pochlubit vyšší účinností. Navíc má možnost snadného nastavení teplotních režimů. Lepší funkčnost lze považovat za výhodu děleného systému. Dokonale zvládá úkoly chlazení i poměrně velkých kancelářských prostor, takže snadno rozšíří svůj účinek i na byt nebo prostory venkovského domu.

Pokud hovoříme o nevýhodách splitových systémů, můžeme zmínit především jejich větší rozměry a složitější proces instalace. Nebyly však zjištěny žádné další závažné nedostatky.

Podlahové a mobilní klimatizace. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Mobilní klimatizace představuje monoblok, který lze snadno přemístit z místnosti do místnosti.

To je hlavní rozdíl od podlahové klimatizace, která je děleným systémem s vnější a vnitřní jednotkou, které jsou navzájem spojeny meziblokovým vedením. Podlahový rozdělovací systém je stacionární; je upevněn na stěně ve výšce 10-15 cm od podlahy. Ačkoli pro mnoho uživatelů slovo „podlahový“ znamená, že klimatizace je umístěna přímo na podlaze, není toto chápání správné, protože přímo na podlaze je umístěna pouze monobloková (mobilní) klimatizace.

Mobilní klimatizace jsou mobilní klimatizační technologie, které nevyžadují instalaci a lze je používat ihned po zakoupení. Jediné, co je třeba udělat, je uspořádat hadici vycházející z bloku klimatizace tak, aby byl horký vzduch odváděn z místnosti ven. Úlohu výklenku pro odvod odpadního vzduchu obvykle plní okno nebo větrací otvor.

S ohledem na výše uvedené je snadné formulovat výhody mobilního kondicionéru. Zaprvé je to jediná varianta klimatizace, která nevyžaduje složitou montáž: celý postup uvedení zařízení do provozu spočívá v jeho připojení k síti a vyvedení hadice mimo místnost. Za druhé je to jediný typ klimatizace, který je schopen „následovat“ svého majitele a zajistit mu pohodlí, ať je v danou chvíli kdekoli. Mobilní klimatizaci lze přesouvat z jedné místnosti do druhé, takže přes den chladí pracovnu nebo kuchyň, večer odpočinkovou místnost a v noci ložnici. Pro snadný pohyb je monoblok vybaven snadno použitelnými kolečky.

Třetí výhoda mobilních klimatizací opět souvisí s absencí nutnosti instalace. Instalace plnohodnotného split-systému zpravidla vyžaduje odborné znalosti a dovednosti. Pokud je náhle horko a člověk nemůže čekat, je mnohem výhodnější koupit si mobilní klimatizaci a ušetřit čas a náklady, které by mohl vynaložit na instalaci a servis podlahového split-systému. Mobilní monoblokové klimatizace mají snad jen jednu nevýhodu. Nepříliš vysokou kapacitu, ale jejich obliba podmíněná snadnou instalací a přesunem se tím nesnižuje.

READ  Stůl pro šicí stroj vlastníma rukama

Podlahové split systémy mají zase určité výhody. Především se vyznačují nižší hladinou hluku uvnitř místnosti, a to díky dostupnosti venkovní jednotky. Druhou výhodou stacionárních podlahových klimatizačních jednotek je, že při takovém způsobu instalace vzduch vycházející ze zařízení nikdy nesměřuje přímo k lidem.

Výhody mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace je kladně hodnocena z následujících hledisek:

 • Plynulý režim chlazení s postupnou normalizací vlhkosti. V těchto podmínkách je téměř nemožné se nachladit.
 • Snadné ovládání pomocí dálkového ovladače u některých modelů nebo panelu s tlačítky na těle přístroje.
 • Šetrnost k životnímu prostředí‘ použití pouze vody jako chladicího média.
 • Mírný provozní hluk.
 • Nízká hmotnost.
 • Snadná změna umístění‘ díky kolečkům.
 • Široká nabídka modelů, včetně spotřebičů s dalšími funkcemi.

Jako ohřívač se používají samostatné klimatizační jednotky‘ ionizátor. Existují jednotky, které mohou pracovat jako ventilátor. Některé modely jsou vybaveny výrobníkem ledu, který zkracuje dobu potřebnou ke snížení teploty.

Součásti zahrnuté do konstrukce podlahové klimatizace. Aby mechanismus fungoval efektivně, musí být provozován v místnosti s dobře zavedeným systémem přirozeného nebo nuceného větrání

Odpůrci používání mobilních podlahových chladičů dokazují, že tyto jednotky nelze nazývat klimatizačními zařízeními.К. Odpařování není ztotožňováno s klimatizací, ale se zvlhčováním vzduchu.

Nicméně zařízení „při správném používání“ výborně udržuje teplotu v místnosti mezi 23 °C a 25 °C a příjemnou úroveň vlhkosti.

To vyžaduje pravidelnou výměnu ohřáté vody ve speciálním prostoru za vodu studenou. Pokud je model nakonfigurován s místem pro led, sníží se teplota v místnosti v průměru o 5 °C na ⁰ půl hodiny.

Přenosné klimatizační jednotky jsou určeny k rychlé úpravě vzduchu v omezeném prostoru; jsou označovány jako lokální klimatizační zařízení

Většina v současnosti vyráběných modelů podlahových klimatizací je schopna vzduch jak chladit, tak ohřívat

Vzhledem k absenci potrubí se jednotka může volně pohybovat s uživatelem na místo, kde se nachází. Stejná okolnost však připravuje majitele o možnost získat čerstvý vzduch, vyčištěný a ošetřený kondicionérem

Klimatizační zařízení, které nemá potrubí, nevypouští toxické látky do životního prostředí. Vzduch, který je jím nasáván do místnosti, je v zařízení čištěn, všechny škodlivé složky jsou usazovány vnitřními filtry

Co je lepší, dělený systém nebo mobilní klimatizace??

Klimatizační zařízení je třeba vybírat promyšleně, s ohledem na zvláštnosti a výhody různých modelů. Neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, jaká klimatizace je lepší, zda mobilní nebo split-systémy. Vše závisí na podmínkách používání zařízení.

Dělené systémy mají mnoho výhod. Mobilní kondicionéry však mají i své výhody. Mohou hrát důležitou roli při výběru modelu. Abychom pochopili, jaký kondicionér je lepší, analyzujme zvláštnosti dělených systémů.

Split se z angličtiny překládá jako „rozdělit“. U dělených systémů jsou kompresor a vnitřní jednotka oddělené. Díky tomu je účinnost zařízení vyšší, protože při použití děleného systému se vzduch v místnosti, kde je instalován, neohřívá.

Kompresor je hlučné zařízení. Díky umístění ve venkovní jednotce je systém tichý. Zařízení má i další výhody. Například:

 • Možnost instalace vnitřní jednotky na diskrétní místo. Proto jednotka v interiéru nijak nevyčnívá a nenarušuje celkovou atmosféru místnosti.
 • Noční provoz. Tato možnost snižuje hlučnost a spotřebu energie.
 • Nízká hladina hluku až 40 dB.
 • Další možnosti. To zahrnuje čištění vzduchu od nepříjemných pachů a alergenů. Přístroj také dokáže ionizovat vzduch, čímž ničí škodlivé mikroorganismy.
 • Automatická definice času zapnutí a vypnutí.
 • Regulace teploty v závislosti na vlhkosti v místnosti. Chlazený vzduch lze nasměrovat do požadované části místnosti.

Pokud potřebujete výkonné klimatizační zařízení, je zřejmé, kterou klimatizaci je nejlepší zvolit. Split-systémy. Výkonné a spolehlivé zařízení. Má však nevýhody. Patří mezi ně:

Z toho vyplývá závěr, že k určení, který kondicionér je lepší, byste měli mít všechny informace o podmínkách provozu a cílech, kterým čelíte.

Vzduchotechnika

Instalace vnitřní jednotky klimatizačního zařízení a systému vzduchovodů se provádí nad zavěšenou (podhledovou) stropní konstrukcí.

Možnost klimatizace několika prostorů. Všechna potrubí jsou připojena k jedné vnitřní jednotce.

Ve všech prostorách obsluhovaných potrubní klimatizací tak bude udržováno stejné mikroklima.

Existují také multi-split systémy s možností instalace několika vnitřních jednotek kanálového typu.

Klimatizace v Novosibirsku, jejichž cena vás nemůže nepřekvapit, najdete v katalogu našich webových stránek. Pokud máte další dotazy nebo chcete zadat objednávku, zavolejte nám na číslo: 8 (383) 291-08-17 nebo si vyžádejte zpětné zavolání.

Můžete také napsat na adresu info@kitsystem.Klimatizační systém v Novosibirsku můžete najít v našem katalogu nebo využít online poradenství na našich webových stránkách (modrý odznak „Konzultant online“). Napište zprávu z webové stránky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS