Jaký je správný způsob montáže ventilátorů na počítač?

Kterým způsobem umístit chladič do systémové jednotky?

Jak vidíte, důležitá je strana chladiče. Stačí ji otočit vzhůru nohama a bude foukat špatným směrem. Proto byste měli vždy zkontrolovat. Správná montáž ventilátoru v počítačové skříni. horní zadní ventilátor by měl vyfukovat vzduch ven a spodní přední ventilátor by měl vhánět vzduch dovnitř.

Ventilátor by měl být umístěn na přední straně skříně počítače, ale měl by být v režimu „foukání“. Umístěte díl tak, aby se nacházel před pevným diskem (disky), protože veškerý studený vzduch vháněný do zařízení bude foukat kolem nich.

Kam má chladič směřovat?

Ventilátor na chladiči musí vhánět vzduch přes chladič, aby jej ochladil. To znamená, že ventilátor na chladiči procesoru musí foukat směrem k procesoru. Některé modely chladičů mají ventilátor namontovaný na samostatném chladiči.

Na otázku položenou v nadpisu tohoto textu lze s jistotou říci, že v případě herních počítačů byste měli mít alespoň čtyři ventilátory. dva namontované vpředu a dva vzadu. Na druhou stranu, pokud máte skříň s perforovanou horní částí, vyplatí se na ni přidat jeden nebo dva ventilátory.

Jak můžete instalovat ventilátory do počítačové skříně

Instalace chladičů v systémové jednotce se provádí podle různých schémat. Než začnete, určitě se s nimi seznamte, protože nesprávné umístění těchto jednotek může způsobit ještě větší škody než jejich absence. Základní deska má obvykle dvojici slotů pro chlazení. Můžete použít obě nebo jen jednu z nich. Rozložení ventilátorů v šasi počítače pak bude následující:

Můžete si vybrat kteroukoli z těchto možností, ale poslední je nejvhodnější. Všimněte si, že použití pouze jednoho ventilátoru může ohrozit rovnováhu vzduchu v uzavřeném systému. Z tohoto důvodu se budeme zabývat každou možností zvlášť.

Nesprávná instalace ventilátoru.

Zde je několik příkladů nepřijatelné instalace přídavných chladičů do počítačové skříně.

READ  Jak by měl ventilátor stát v napájecím zdroji

Jeden zadní ventilátor je instalován jako „foukací“.

Mezi PSU a pomocným ventilátorem je vytvořen uzavřený vzduchový kroužek. Část horkého vzduchu z PSU je okamžitě nasávána zpět. Ve spodní části systémové jednotky nedochází k pohybu vzduchu, a chlazení je proto neúčinné.

Jeden ventilátor v přední části „fouká“.

Úprava chlazení mého PC (2011)

Pokud nainstalujete pouze jeden chladič umístěný vpředu a ten se vyfoukne, bude uvnitř skříně velmi nízký tlak a chlazení počítače bude neúčinné. Kromě toho budou samotné ventilátory kvůli nízkému tlaku přetížené, protože budou muset překonávat zpětný tlak vzduchu. Počítačové komponenty se zahřívají, což vede ke zvýšené hlučnosti, protože se zvyšují otáčky ventilátorů.

Zadní ventilátor fouká dovnitř a přední ventilátor fouká ven.

Vytvořte zkrat vzduchu mezi zdrojem napájení a zadním ventilátorem. Proudění vzduchu kolem procesoru cirkuluje.

Přední ventilátor naopak působí proti přirozenému konvekčnímu vztlaku a „tlačí“ horký vzduch dolů, čímž vytváří větší tlak a podtlak ve skříni.

Dva přídavné ventilátory chlazení skříně pracující na „blow“.

Vytváří vzduchový zkrat v horní části skříně.

To znamená, že účinek přiváděného chladného vzduchu se projeví pouze u pevných disků, protože je nasáván dále do protiproudu od zadního ventilátoru. Vytváří nadměrný tlak uvnitř skříně, což ztěžuje provoz přídavných ventilátorů.

Dva přídavné chladiče pracující v režimu „blow“.

správný, způsob, ventilátorů, počítač

Chladicí systém pro nejtěžší provoz.

Snížený tlak vzduchu uvnitř skříně, všechny ventilátory skříně a ventilátory uvnitř PSU pracují pod opačným sacím tlakem. Uvnitř skříně není dostatečný pohyb vzduchu, což znamená, že se všechny komponenty přehřívají.

Toto jsou v podstatě všechny základní informace, které vám pomohou nastavit správný systém větrání pro váš osobní počítač. Pokud je na boku šasi umístěna speciální plastová objímka, použijte ji k vedení chladného vzduchu k procesoru. Všechny ostatní problémy s instalací jsou řešeny v závislosti na struktuře případu.

Počítač je poměrně složitá konstrukce. skládá se z mnoha bloků, z nichž každý generuje velké množství tepla. Přehřátí kteréhokoli z nich může způsobit v lepším případě poruchu a vypnutí počítače, v horším případě jeho poruchu. Procesor, grafická karta a čipy severního a jižního můstku základní desky se obzvláště zahřívají. Zahřívají se však i jiné komponenty. např. pevný disk se při aktivní práci dost zahřívá. Proto musí být váš počítač chlazen.

READ  Jak podle lopatek zjistit, kam ventilátor fouká

Jak instalovat ventilátory do počítačové skříně.

Jak správně instalovat ventilátory do počítačové skříně

Konstrukce počítače je poměrně složitá. skládá se z mnoha bloků, z nichž každý generuje velké množství tepla. Přehřátí kteréhokoli z nich může způsobit v lepším případě poruchu a vypnutí počítače, v horším případě jeho selhání. Procesor, grafická karta, základní deska Severní a Jižní můstek se obzvláště zahřívají. Zahřívají se však i další komponenty. např. pevný disk se při aktivitě zahřívá. Počítač je tedy třeba chladit.

Jak namontovat ventilátory do počítačové skříně.

Běžné chyby při instalaci chladiče

Než se rozhodnete pro instalaci chladičů, měli byste se nejprve seznámit s běžnými chybami, kterých se uživatelé PC běžně dopouštějí:

  • Zadní ventilátor vhání vzduch dovnitř, přední ventilátor vyfukuje ven. Teplý vzduch, který stoupá z napájecí jednotky, je vháněn zpět do skříně. Chlazení v tomto případě nestačí.
  • Používá se pouze zadní ventilátor, který pracuje na sání vzduchu. Stejné jako výše, navíc vytváří nadměrný tlak uvnitř podvozku. Cirkulace vzduchu je narušena a komponenty se přehřívají.
  • Používá se pouze zadní nebo čelní ventilátor, který vyfukuje vzduch. Uvnitř podvozku vzniká nízký tlak. Prach proniká všemi možnými mezerami a způsobuje mnohem rychlejší ucpání vnitřku systému.
  • Přední vrtule je poháněna sáním, zadní ne. Nadměrný tlak uvnitř počítače brání správnému chlazení komponent.

Nejčastější chyby při nákupu a instalaci:

Zjednodušeně řečeno, aniž bychom zacházeli do podrobností různého stupně specifičnosti, chladič procesoru, ať už se jedná o napodobeninu pro Intel nebo AMD, se vždy skládá ze dvou prvků:

A tady to začíná být zajímavé. Chladiče mohou být jak klasické (hliníková tyč s žebry, někdy s měděným místem v kontaktu s procesorem), tak věžové (působivá forma hliníkové konstrukce, často prostoupená měděnými tepelnými trubicemi a s přímým kontaktem těchto trubic s procesorem nebo měděnou meziplášťovou deskou). Existují také chladiče určené pro chladiče, ale ty se montují na zcela jiné místo.

READ  Redmondský robotický vysavač se nepřipojí k telefonu

Chladiče Classic jsou určeny pro kancelářské sestavy, protože se příliš neliší od boxovaných chladičů (které se dodávají v krabici s procesorem). Dokážou odvádět až 95 W tepla a nejsou určeny k přetaktování, i když byste o to opravdu stáli. VŽDY, když má deska dobré napájení.

Věže již umožňují odvádět 130W až 250W tepla v závislosti na modelu. Vezměme si například bestseller minulých let. Zalman CNPS10X Performa (nebo Optima) a jeho 150W výkon díky značkovému svitku se „žraločími ploutvemi“ a dobře navrženému chladiči.

Nejste si jisti, který vír potřebujete? Vygooglujte si svůj kámen a zjistěte jeho tepelný výkon.

Sledování teploty

Pokud si nejste jisti, zda je skříň dostatečně chlazena zevnitř s obvodem, který jste sestavili, můžete použít speciální software. například SiSoftware Sandra Lite nebo Everest.

Průměrné doporučené teploty:

  • Procesor. až 90 stupňů Celsia;
  • Napájení. do 50 stupňů;
  • Grafická karta. 50.70 stupňů;
  • Čipová sada na základní desce. až 60 stupňů;
  • HDD. 30 až 40 stupňů.

Důležité je také místo, kde je počítač umístěn. Pokud leží na stolním počítači, obvykle nevznikají žádné problémy s chlazením. Obvykle je umístěn ve vyhrazené přihrádce v počítačovém stole. Zkontrolujte, zda stěny nebrání normálnímu proudění vzduchu uvnitř skříně.Prach není špatný izolant. Otevřete a vyčistěte vnitřek počítače alespoň jednou za 3 měsíce. Lze použít vysavač s plastovou sací hubicí, která funguje na principu proudění vzduchu.

Při používání kovové trysky dbejte zvýšené opatrnosti. Jiskry mohou prorazit a způsobit zkrat, což může vést k poruše některých součástí.

Využijete také články o typech počítačových skříní a nejlepších počítačových skříních vydaných v roce 2018. Byl bych vám vděčný, kdybyste tento příspěvek sdíleli na sociálních sítích. Brzy se uvidíme!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS