Je možné natankovat kondicionér na silnici?

Zachraňovat a neškodit. Je možné nahradit drahý freon levným freonem v čerstvě dovezených automobilech?

Klimatizace většiny automobilů z Evropy a USA jsou plněny chladivem R-1234yf namísto obvyklého freonu 134. Mohlo by se zdát, že je to jedno, ale jakmile budete čelit nutnosti opravy klimatizačního systému, dozvíte se, že jeho kompletní doplnění bude stát 250-350 eur. Mnoho čtenářů má proto oprávněnou otázku: je možné nahradit „novodobý“ plyn obvyklým R134a?? Automobilový průmysl se rozhodl přijít problému na kloub.

Stejně jako u mnoha dalších inovací v automobilovém průmyslu je použití freonu R-1234yf motivováno ekologickými hledisky. Od roku 2011 by měly být nové modely automobilů a od roku 2017 všechna nová vozidla v EU vybavená klimatizačními systémy vyráběna z plynů s potenciálem globálního oteplování nižším než 150 %. U R134a je to 1300, zatímco R-1234yf měl původně jen 4 a podle posledních výzkumů se blíží jedné.

Jsou freon 134 a freon 12 zaměnitelné??

Freon by se měl plnit pouze tím, který je určen pro váš systém. V to pevně věříme. Pokud vám bude účtován „jiný“ freon, nezaznamenáte hned nic špatného. Důsledky budou dalekosáhlé a velmi neblahé. Zvláště hrozné je, pokud je váš systém naplněn levnou náhražkou 12. freonu. Podle našich interních informací se stává docela módní. My například víme, že jeden velký slušný autoservis v oblasti Severyaninskiy mostu je vinen. Doporučujeme vám také přečíst si:

Buď je vlhkost v prostoru pro cestující příliš vysoká, nebo freon došel. Někdy se okna zamlžují kvůli netěsnému radiátoru topení. Tuto závadu lze také odhalit při regulaci teploty z vysoké na nižší, když se ze vzduchového potrubí vyvalí pára.

READ  Jak vymačkat šťávu z pomeranče pomocí mixéru

Zda je nutné každoročně doplňovat klimatizaci v autě??

Kdy doplnit kondicionér? Většina výrobců doporučuje dobíjet klimatizaci vozidla nejméně jednou za 2-3 roky, u vozidel starších 6 let každoročně.

Pokud není dostatek freonu, klimatizační systém nefunguje. Klimatizační zařízení se přehřeje a poškodí kompresor nebo celé zařízení. Podle odborníků je nutné doplnit potřebný objem freonu ne méně často než jednou ročně, a pokud je auto nové. po třech letech.

Doplnění klimatizace. Všechny jemnosti a nuance

Klimatizace, stejně jako její pokročilejší verze, klimatizace, vyžaduje včasný servis. Jsou případy, kdy se bez něj neobejdete. vlhké deštivé počasí zamlží okna zevnitř během chvilky.

Řidiči automobilů se dělí na dva typy: na ty, kteří nesnesou zapnutou klimatizaci, a na ty, kteří bez ní nevidí smysl života. Mnoho lidí však zapomíná, že klimatizace, stejně jako klimatizace, vyžaduje včasný servis.

V horkém počasí je možné udržet potřebnou úroveň chladu v salonu pouze pomocí kondicionéru. Kromě toho existují případy, kdy se bez něj neobejdete. vlhké deštivé počasí zamlží okna zevnitř. Je nutné ovládat hadřík, pokud „kondicionér“ nefunguje.

Řekneme vám, jak je kondicionér vyroben, jak ho doplnit rukama a jak prodloužit jeho životnost.

Ve většině moderních automobilů je klimatizace uspořádána poměrně jednoduše: kompresor, kondenzátor a výparník. Ve všech třech částech cirkuluje chladivo. freon. Kompresor ji stlačuje, čímž zvyšuje teplotu. Horký freon vstupuje do kondenzátoru, kde se ochladí a vrátí se do kapalného stavu.

možné, kondicionér

Chladivo pak vstupuje do okruhu pod vysokým tlakem, rozprašuje se a padá do výparníku, kde se ochlazuje. Je to, jako by odebíral teplo ze vzduchu. Proces probíhá v kruhu. freon vstupuje do kompresoru jako studený plyn.

I když se jedná o uzavřený okruh, freon stále uniká. Klimatizace může ztratit až 15 % chladiva za rok. Odborníci doporučují doplnit kondicionér každé tři roky, pokud nedochází k odtlakování systému. Kromě toho je třeba dbát na to, aby koroze nezničila kondenzátor.

READ  V pračce nedojde kondicionér

Dnes všechna vozidla používají stejné chladivo. freon R134a. Bylo použito po roce 1992; dříve se používalo chladicí médium R-12, které ničí ozónovou vrstvu a je zdraví škodlivé.

Podle nálepky pod kapotou je možné přesně zjistit, kolik freonu je pro váš model vozu potřeba. Uvádí typ chladiva, jeho jmenovitou hmotnost v gramech a požadované množství oleje. Tyto informace je možné získat také z příručky k vozidlu nebo od prodejce.

Jak se tankuje? | Jezdi Zkušeně

Množství není třeba věnovat velkou pozornost, pouze přibližně napovídá, kolik kanystrů s plynem je třeba koupit. Při doplňování klimatizace je v systému stále ještě nějaký plyn. Přesné množství není možné zjistit bez speciálního vybavení. Při orientaci se proto musíte spolehnout na tlakoměr.

Nyní trochu podrobněji. Ve skutečnosti nepotřebujete nic víc než láhev freonu a manometr. V prodejnách automobilů lze zakoupit speciální sady, které obsahují nejen manometr a válec, ale také hadice a uzavírací kohouty. adaptéry. Lze jej však sestavit i jednotlivě.

možné, kondicionér

Znát všechny nuance před zákrokem. Plyn se přivádí do nízkotlakého potrubí. Je označen písmenem „L“ (low) a/nebo modrým uzávěrem.

Před sejmutím krytky z konektoru ji otřete, aby se do systému nedostaly nečistoty a prach. Kompresor z toho nebude mít radost. Hned na začátku je třeba říci, že celý postup je třeba provést se spuštěným motorem, který běží na cca 1 500 otáček za minutu., aby kompresor mohl čerpat plyn.

V ovládacím panelu „klimatizace“ zapněte recirkulaci vzduchu v salonu a maximální rychlost ventilátoru. Pokud jsou dodrženy všechny podmínky, je nutné otevřít kohout nízkotlakého potrubí s tlakoměrem otočeným dnem vzhůru a připojenou tlakovou lahví. Nyní se klimatizace nabíjí zde.

Jaká je doba servisu nové klimatizační jednotky a kdy je čas ji dobít?

Podle Koshlyakova záleží na stáří vozu. Pokud je vůz starší než 6 let, vyplatí se každý rok doplnit palivo a provést diagnostiku klimatizace. U nových vozů je obvykle nutné klimatizaci doplnit každé 2-3 roky.

READ  Jak šít úplety na jednoduchém šicím stroji

Kondenzátor klimatizace můžete umýt sami?

Ano, pokud jste připraveni demontovat přední nárazník a chladič chladicího systému. Kondenzátor lze propláchnout bez odpojení trubek.

U většiny automobilů je přívod vzduchu pro systém vytápění, větrání a klimatizace veden z prostoru mezi kapotou a čelním sklem. Je zde výklenek. schránka přívodu vzduchu (často je zde umístěn i pohon stěračů).

Vzduch se do tohoto prostoru dostává velkými mezerami nebo štěrbinami. Do schránky jimi létají listy a semena. během roku se jich nashromáždí hodně. Hnije listí. při spuštěném ventilátoru klimatizace se do prostoru pro cestující dostává nepříjemný zápach. Listí se také dostává do oběžného kola ventilátoru, kde způsobuje hluk a ucpává vzduchové potrubí.

Jak pochopit, že v klimatizátoru není freon?

Hlavními příznaky nedostatku freonu, podle kterých sami poznáte, zda je třeba zavolat servisní tým a klimatizaci dobít, jsou následující

  • vaše klimatizace má znatelně nižší výkon;
  • ventil na vnější straně je namrzlý;
  • z potrubí vytékal olej;
  • Na vnitřní jednotce je námraza.

Jak zkontrolovat, zda klimatizace funguje v zimě?

Koncová část kompresoru (přítlačná deska vypadá jako disk se 3 nebo 4 vyčnívajícími dutinami) stojí bez hnutí. v okamžiku, kdy je kondicionér zapnut, je přítlačná deska přimagnetována k kladce a ozve se slabé cvaknutí. Pokud se tak stalo. můžete si být jisti, že se klimatizace alespoň zapne.

Kontrola relé je jednoduchá. je třeba jej demontovat, spojit kolíky pod ním kouskem drátu, stisknout tlačítko na klimatizaci. Pokud při zkratování uslyšíte hlasité „cvaknutí“, znamená to, že spojka v klimatizaci je vadná a je třeba vyměnit relé.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS