Je výhodné umístit do bytu kotel?

Co je lepší mít kotel nebo teplou vodu?

V rámci úspory rodinného rozpočtu se mnozí z nás snaží hospodařit efektivněji. Někteří lidé se dokonce vzdávají teplé vody ve prospěch elektrických kotlů.

Kotel nebo teplá voda? Tato otázka je častá zejména v době, kdy se v létě kvůli údržbě vypíná teplá voda. Praxe ukazuje, že každý třetí byt má elektrický kotel, aby se pojistil proti takovým sezónním překvapením, stejně jako proti nepříjemným poruchám hlavního topení v chladnějších ročních obdobích.

Někteří z těch, kteří používají bojler, říkají, že používání bojleru pro ohřev vody je mnohem ekonomičtější než placení za centrální zásobování teplou vodou. Je to opravdu tak Notagram.Ru požádala tyto odborníky, aby se na věc podívali. V průběhu tohoto výkladu jsme sepsali hlavní argumenty ve prospěch centralizovaného zásobování vodou a bojlerů a rádi bychom vám nabídli podrobný rozbor této záležitosti.

Výpočet. Je výhodné používat ohřívač vody místo teplé vody z centrálního zásobování??

Na začátku si můžete prohlédnout příklad výpočtu. Pokud najdete chyby nebo nepřesnosti, napište to prosím do komentářů.

Nejprve je třeba vypočítat, za jak dlouho se voda v ohřívači ohřeje. K tomu použijeme následující vzorec:

T= 0,00117 V (Tgor.voda. Txol.voda) / W

 • T. doba ohřevu vody, hodina
 • V. objem nádrže v litrech (viz popis)
 • Tbor.voda. konečná teplota vody, °C (obvykle 60 °C)
 • Txol.voda. počáteční teplota vody, °C (v létě teplejší, v zimě chladnější. můžeme brát průměr 10 °C)
 • W. elektrický výkon topného tělesa. topné těleso, kW (viz popis)

Spotřebu zjistíme vynásobením doby, po kterou se voda ohřívá, spotřebou elektrické energie kotle za hodinu:

 • 50 л. 2 osoby 2krát denně (sprchování) 50l1krát (mytí nádobí) =250litrů/den
 • 2,4 kWh ohřev 50 litrů 5 krát 50 litrů = 12 kWh za den
 • 12 kWh 1,82 za kWh (sazba za elektřinu) = 21,84 rublů za den. zaokrouhleno na 22

Celkové náklady na používání ohřívače vody:

Což není ve výpočtech zohledněno:

 • náklady na kotle
 • Pokud si objednáte službu, stojí vás to také peníze, i když si vše můžete nastavit sami
 • stejně jako u připojení
 • Spotřeba energie bude vyšší, pokud budete mít spotřebič neustále zapnutý, abyste udrželi správnou teplotu vody

Celkové náklady při použití teplé vody z rozvodné sítě:

Ohřev vody na 10 dní v roce: Má to smysl??

Pravidelná přispěvatelka Houzzu, interiérová novinářka. V různých obdobích pracoval jako dopisovatel, redaktor, šéfredaktor v různých publikacích g.Petrohrad. Aktivní psaní o interiérech pro webové stránky 4living.

Utrácet tisíce, vrtat vzácné dlaždice a zkazit interiér cizího zařízení. a to vše za to, co? Kvůli týdnu nebo dvěma loučení s horkou vodou? Nebylo by jednodušší naplánovat si dovolenou?? To je pravda, ale je tu jedno „ale“. Přesněji řečeno, existují desítky „ale“.

Ne všechno je tak drahéJaký ohřívač vody zvolit do bytu? Různé ohřívače vody se liší i cenou. Akumulační ohřívače vody jsou dražší než průtokové a pak vše závisí na značce, výkonu, vybavení atd.

Můžete si pořídit nízkokapacitní průtokový ohřívač vody od 2 000 Kč. pro nahrazení systému teplé vody během letní odstávky neudělá téměř nic. Dražší modely jsou určeny pro skrytou pevnou instalaci. Proto když přemýšlíte o tom, jak vybrat ohřívač vody do bytu, nedívejte se v první řadě na cenu, ale na technické vlastnosti.

Jak zalévat?Letní odstávky vody jsou víceméně jasné, ale jak je to s dodávkami teplé vody ve vašem bytě po zbytek roku?? V některých ruských domech je systém cirkulace vody chronicky nefunkční. abyste se dočkali teplé vody, musíte spláchnout několik kbelíků studené vody. Je to nepohodlné a nevýhodné: platíte za každý spotřebovaný litr. V takové situaci může být elektrický ohřívač vody do bytu užitečný po celý rok. Náklady na elektřinu kompenzujete úsporou teplé vody, protože ohřívač používá levnější (pro Moskvu. téměř 4krát) studenou vodu. a žádné přebytky!

Je rozumné plánovat nákup ohřívače, a v případě, že je teplá voda často odpojena kvůli prasklému potrubí. To je obzvláště nepříjemné, když jsou v domě malé děti (pediatři doporučují nejen mytí dětí vodou v letním období namísto používání hygienických ubrousků, ale také důrazně doporučují každodenní půlhodinové koupání dětí do jednoho roku).

READ  Jaký je nejlepší ohřívač pro mateřskou školu

A konečně, není neobvyklé, že voda v našich kohoutcích je studenější než 60-70 stupňů Celsia. Jistě, za každý nedostatečně odebraný stupeň můžete požadovat přepočet účtů za energie, ale sprchování se nestane pohodlnějším.

V našem bytě máme plyn!Typ topného tělesa v ohřívači vody může být elektrický nebo plynový. Volba typu ohřívače je dána objektivními důvody. Pokud je váš dům napojen na hlavní přívod plynu, můžete si do bytu umístit plynový kotel a na vypínání teplé vody zapomenout.

Ve starších domech často jednoduše není k dispozici centrální zásobování teplou vodou, takže je zapotřebí nějaký druh ohřívače vody. plynový, elektrický zásobníkový nebo elektrický průtokový. Plyn bude vždy levnější než elektřina (zejména podle elektroměru), i když elektrický ohřívač vody je atraktivnější a mobilnější.

Pokud máte na výběr. plynový ohřívač nebo centrální zásobování vodou. pak se při otázce, který ohřívač vody koupit, zaměřte na spotřebu. Teplá voda je dražší než studená a pravděpodobně platíte pevnou sazbu za plyn. Pro velké domácnosti může být finančně výhodnější topení než elektrický ohřívač.

Bohužel, plynový ohřívač vody v bytě je vázán na místo, poměrně objemné, navíc má viditelnou trubku vedoucí do komína, který není vždy zdobí interiér.

Pokud dům nemá komín, ale je tam plyn, teoreticky si můžete vybrat model ohřívače s uzavřenou spalovací komorou a koaxiálním komínem, který vede ke stěně domu. V praxi je však nepravděpodobné, že by se podařilo získat povolení pro takovou operaci. tato možnost je pravděpodobnější pro venkovský dům nebo městský dům.

Současné normy pro odtah a přístup vzduchu (přirozený odtah, plocha místnosti nejméně 6,5-8 m2 v závislosti na hořáku) nedávají na výběr: většina bytů může být vybavena pouze topným tělesem v kuchyni. m v závislosti na hořáku) nedávají na výběr: ve většině bytů lze topení umístit pouze v kuchyni. V chruščovovských domech jsou však v koupelnách stále topná tělesa. majitelé s jejich odstraněním nespěchají.

Před stěhováním si to dobře rozmyslete: ohřívač už nemůžete legálně vrátit do koupelny. Bezpečnost je stále na prvním místě. V každém případě je třeba kotel přemístit (pokud není asi 20 cm na jedné stěně) podle projektu a rukou plynařů. Amatérsky je v tomto případě nepřijatelné.

A ještě jedna věc: nemá smysl dávat plynový ohřívač vody do bytu se špatným tlakem vody. hořák jednoduše zhasne. Kotel je lepší volbou.

Existují dva typy elektrických ohřívačů vody: zásobníkové ohřívače vody (bojlery) a průtokové ohřívače vody. Abyste se mohli rozhodnout, který ohřívač vody si vybrat, musíte znát jeho vlastnosti. Zásobníkové ohřívače teplé vody jsou větší. ve svých zásobnících udržují vodu o určité teplotě. Elektrické průtokové ohřívače ohřívají vodu pomocí výkonného topného tělesa. nepotřebují zásobník. Každá technologie má své výhody a nevýhody, ale hlavní rozdíl je v tom, že jsou určeny pro zásadně odlišné životní podmínky.V městské koupelně je vhodnější elektrický průtokový ohřívač: je elegantnější, kompaktnější než elektrický zásobníkový ohřívač a často slouží také jako doplněk k zásobníku TUV.

Elektrický zásobníkový ohřívač vody je optimální pro prostory, kde v zásadě není teplá voda: v rodinných domech, v domech starého bytového fondu a také tam, kde se dlouhodobě a pravidelně odpojuje veškerá voda vůbec (průtokový elektrický ohřívač nevytvoří zásobu vody). Velkou výhodou bojleru je, že vodu můžete okamžitě používat v kuchyni a koupelně, aniž by ztratila teplotu.Doba ohřevu závisí na výkonu topného odporu (0,8-2,5 kW) a objemu zásobníku (10-200 l). Průměrně se 30litrová nádrž zásobníkového ohřívače o výkonu 1,2 kW ohřeje na 50 stupňů za 1,5 hodiny, 80litrová nádrž za 4 hodiny. Už víte, jak vybrat zásobníkový ohřívač vody pro váš domov?Nyní je třeba vybrat nádrž.

Pokud rodina utratí hodně vody, má smysl koupit elektrickou nádrž o objemu více než 80 litrů, ale pro jednu nebo dvě osoby stačí i 50-70 litrů. Nádrž zásobníkového ohřívače vody je obvykle vyrobena z nerezové nebo smaltované oceli, někdy se používá sklokeramika. Měděné skladovací nádrže jsou neobvyklé a výrazně dražší. Nerezová ocel je dobrá, pokud ne švy. v ekonomických modelech proudí častěji. Nevýhoda smaltování. pokud se objeví prasklina, je nutné vyměnit celou nádrž. Proti korozi v nádrži bojuje hořčíková nebo titanová anoda. ta vydrží déle, ale vyžaduje napájení. Tato funkce je však v každém případě nezbytná, protože díky ní bude elektrický zásobníkový ohřívač vody žít o několik let déle.

Kotel lepší teplou vodu nebo ne?

Na tuto otázku nelze dát jedinou odpověď.

Teplá voda je důležitá zejména pro rodiny s malými dětmi. Je nepohodlné neustále ohřívat vodu v konvici na koupání dětí.

READ  Jak umístit průtokový ohřívač na vodovodní kohoutek

Pokud rodinu tvoří 2 dospělí, spotřebují méně teplé vody. Náklady zahrnují pouze sprchování a drobné potřeby během dne. V těchto domácnostech kotel nezpůsobí výrazné náklady.

Další výhoda pro všechny domácnosti: čistí vodu před ohřevem. Studená voda samozřejmě stále přitéká přímo, ale už se nemusíte starat o teplou vodu.

Můžete také regulovat teplotu kotle. Například pro mytí nádobí stačí nižší teplota (30-40 °C).

Když odcházíte z domova, můžete kotel vypnout. Stejně tak můžete zavřít kohoutek s teplou vodou. To vše pomůže ušetřit peníze.

Je pro něj potřeba prostor. Pokud si koupíte velký ohřívač, může být obtížné jej zavěsit. Problémem je prostor, zejména v menších bytech.

Kolik stojí ohřev vody pomocí bojleru??

1) V Kyjevě je cena 1 cu. м. Například za kubický metr studené vody se platí 8,436 UAH.

2) na trhu jsou k dispozici kotle s výkonem 1,5 kW a více. Až 3 kW. Podle našich statistik jsou nejoblíbenější modely kotlů s objemem 80 litrů a výkonem 1,5 kW

Zvažte náklady na 3 kostky. м. množství teplé vody za měsíc získané s tímto kotlem při použití běžného elektroměru.

Náklady na vodu 25 308 UAH
Spotřeba elektrické energie na ohřev 3000 litrů vody v bojleru (3 m3 vody). М.) Od 15 °C do 55 °C s účinností kotle 96 % Přibližně 145,38 kWh.
Náklady na ohřev vody (elektřina je 1,68 UAH za 1 kWh) 244,23 UAH.
Celková částka k úhradě (spolu s náklady na studenou vodu) 269,54grn.

Výsledná částka je téměř stejná jako u centralizovaného zásobování vodou.

Pokud však máte vícezónový elektroměr s dvouzónovým tarifem a máte kotel v provozu od 23:00 do 7:00, pak 3 cu. м. Teplá voda vás bude stát až 147,43 UAH. (v této částce jsou již zahrnuty náklady na studenou vodu). Tyto údaje jsou orientační a závisí na mnoha faktorech, které je v zásadě příliš nemění.

Závěr: Doporučujeme zakoupit kotel s nejvyšším výkonem, abyste mohli v noci vytápět více za snížený tarif. Je také výhodné používat socketové programátory. Programátor fyzicky zapne kotel po 23 hodinách.00 a vypnutí v 07.00, takže byste měli zvolit kotel s dostatečným množstvím teplé vody, aby vám vystačil i při vyšším tarifu.

Jak je vidět, centrální zásobování teplou vodou, i když máte měřič teplé vody, stojí spotřebitele 1,7krát více než vytápění v kotli, který se zapíná v noci (při použití vícezónového měřiče s dvouzónovým tarifem). Než se však definitivně rozhodneme, podívejme se na několik dalších faktů.

Výpočty

Podrobněji zvažte, zda je lepší používat teplou vodu ze sítě, nebo si ji ohřívat sami pomocí zásobníkového ohřívače.

Příkladem je Timberk SWH FS3 s nádrží o objemu 50 litrů. jeho výkon je 2000 kW. Za 46 minut se teplota vody zvýší o 300. Spotřebič spotřebuje dalších 1,14 kW za den. Tyto hodnoty jsou převzaty z webových stránek výrobce a ve skutečnosti se mohou mírně lišit.

Vezměme si jako příklad osobu, která za měsíc spotřebuje 4 kubické metry teplé vody. Za měsíc za něj zaplatí 605,44 rublů (moskevský tarif. 151,36 za kubík teplé vody je zohledněn).

Při použití bojleru zaplatí člověk za stejné 4 metry krychlové měsíčně, ale za cenu studené vody. 123,48 (při ceně 30,87 za metr krychlový měsíčně). м.). Část ušetřených peněz jde na úhradu elektřiny.

Timberk spotřebuje na ohřev 50 litrů 1,52 kW. Pro přibližnou představu, k ohřevu 4000 l. (4 metry krychlové) 801,52 = 121,6 kW. Denní ztráta za měsíc bude 34,2 kW (pokud není kotel vypnut pro trvalé udržování teplé vody). Celkem: 155,8 kWh/měsíc. Běžná sazba za elektřinu je 5,03 za kW, pokud se jedná o elektrickou varnou desku, je to 3,52

V závislosti na tarifu budete muset platit buď 155,85,03=783,67, nebo 155,83,52=548,41 měsíčně. V tomto případě lze náklady snížit na 611 u tarifu bez sporáku a 428 u tarifu se sporákem. Stojí za to uvést několik poznámek:

Obyvatelé vyšších pater znají situaci, kdy musí splachovat vodu, aby získali teplou vodu. Ze 4 metrů krychlových mohou být pouze tři opravdu horké nebo ještě méně. Účet za elektřinu se tak sníží minimálně o 25 % na 587,75 nebo 411,3 %

Ztráty energie lze snížit odpojením spotřebiče ze zásuvky, když se nepoužívá.

Ti, jejichž tarif elektřiny závisí na denní době, mohou ohřívat vodu v noci nastavením časovače.

Rozdíly v sazbách za vodu a elektřinu se liší od výše uvedených hodnot a více.

Teplá voda bude díky bojleru čistší.

Existuje mnoho modelů ohřívačů vody, z nichž některé jsou energeticky účinnější.

Koupit zásobníkový ohřívač vody je lepší pro ty, kteří mají dlouho čekat na teplou vodu, často chybí nebo jde o hodinu.

READ  Jak vyčistit kotel od dehtu

Kdo potřebuje ohřívač vody?

Ohřívač vody má význam, pokud se tlakové zkoušky táhnou déle než dva týdny, pokud jsou v domě problémy s teplotou vody a musíte dlouho pouštět studenou vodu z kohoutku, abyste získali teplou. Pokud máte malé děti a je pro vás obtížné zvládnout i čtrnáct dní s hrnci a pánvemi.

Pokud se rádi a často koupete, ohřívač vody pro vás není tou správnou volbou. Objem vany je přibližně 170-180 litrů, zatímco průměrný ohřívač vody má objem 50-100 litrů. Nebo se musíte rozhodnout pro velkokapacitní zásobníkové topení.

výhodné, umístit, bytu, kotel

Výhody a nevýhody ohřívačů vody

Nevýhody kotlů jsou omezeny na dobu instalace kotle. musí strávit 2-3 hodiny pro instalaci, stejně jako nutnost přidělit prostor v koupelně nebo na toaletě, kde můžete umístit zařízení. Nicméně design moderních kotlů umožňuje, aby se staly součástí každého interiéru, aniž by byla narušena jeho celistvost a harmonie.

Výhody jsou zřejmé: můžete si sami zvolit požadovanou teplotu vody a zbytek horké vody použít na další den, aniž byste museli spotřebič znovu zapínat. Pokud máte studenou vodu a elektřinu, máte vždy teplou vodu a je to levnější než od centrálního dodavatele.

Kotel Atlantic Vertigo Steatite 80 MP 065 F220-2-EC 6 recenzí

Hloubka, mm: 310 | Výška, mm: 1092 | Šířka, mm | Výkon topného článku, W: 1000, 1500, 2250 | Typ topného článku: suchý | Objem, l: 65 |

Kotel nebo teplá voda. co je lepší a výhodnější??

Zvažte, co je výhodnější, zda kotel nebo teplá voda z vodovodního řádu.

Výhody instalace ohřívače vody:

 • Vysoký faktor účinnosti. Když vodu ohřejete jednou, jednoduše ji udržuje na určité teplotě a spotřebovává málo elektřiny, když se nepoužívá.
 • Nezávislost na sezónních výpadcích teplé vody. Instalací bojleru se stanete nezávislými na veřejných službách a budete mít celoroční zásobování teplou vodou.
 • Úspora peněz při odjezdu z domova. Když odejdete, odpojíte ohřívač a nemusíte platit za elektřinu ani teplou vodu.
 • Pokud máte noční tarif, je lepší mít kotel. Ohřevem vody v noci můžete ušetřit.

Nenechte si to ujít. Doprava a montaz v Plzni zdarma!!

První ohřev vody trvá dlouho a vytápění domu může trvat až rok:

 • Závislost na elektřině. Pokud dochází k častým výpadkům proudu v domácnosti, ztrácíte spolu se světlem i teplou vodu.
 • Delší doba prvního ohřevu. Pokud je objem zařízení 100 litrů, musíte počkat 30-40 minut, než jej začnete používat.
 • Omezené zásoby kapaliny. I když jste počítali se spotřebou všech obyvatel, příchod hostů nebo současné přání několika osob vykoupat se může způsobit, že se voda nestihne ohřát.
 • Potřeba údržby. Jednou ročně je třeba kotel odvápnit a vyměnit hořčíkovou anodu.
 • Platíte za vodu i elektřinu. Při porovnávání výhodnosti zajištění teplé vody je třeba sečíst náklady na elektřinu a vodu.

Centralizované zásobování teplou vodou má zase řadu výhod:

 • Žádný objemový limit spotřeby. Můžete si být jisti, že je k dispozici dostatek teplé vody pro všechny.
 • Pokud máte instalovaný měřič, platíte pouze za množství spotřebované kapaliny.
 • Není nutná žádná konverze. Nemusíte utrácet peníze za kotel a jeho instalaci.
 • Žádná dodatečná údržba. Veškeré opravy provádí společnost poskytující služby.
 • Můžete si vybrat, zda chcete měřič instalovat, nebo ne. Instalace měřiče je levnější, pokud nespotřebováváte mnoho energie. Absence měřiče je oprávněná, pokud v bytě bydlí málo obyvatel.

měřiče teplé i studené vody

 • Roční odstávka pro údržbu. Jednou ročně v létě na dva až tři týdny se HTW vypíná kvůli opravám.
 • Jste zranitelní vůči poruchám systému. Pokud nebylo potrubí v obecním systému dlouho vyměněno, může dojít k nehodě. Jejich opravu provede veřejná služba, která má jasný časový plán.
 • Vysoká cena za metr krychlový teplé vody. Plyn se používá k ohřevu vody, a protože se tak děje ve velkém měřítku, dochází k určitým ztrátám. Co způsobuje vysokou cenu kubického metru teplé vody?

V roce 2021 ceny veřejných služeb opět rostou, takže je stále důležitější šetřit. Než se rozhodnete pro konečný způsob zásobování teplou vodou, zjistěte si, zda existuje noční sazba za elektřinu, a spočítejte si, kolik v průměru utratíte za teplou vodu. Důležité je také zvážit náklady na zařízení a dobu, za kterou se zaplatí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS