Kam by měl ventilátor v nabíječce foukat

Jak připojit ventilátor skříně ke zdroji napájení

Uživatelé počítačů někdy potřebují nainstalovat další ventilátor nebo vyměnit starý. Je dobré, pokud si můžete koupit jeden typ chladiče, který jej nahradí. Ale co když má jiný počet svorek nebo je nainstalován navíc ke stávajícímu terminálu?? V tomto článku se podíváme na různá zapojení těchto zařízení a zjistíme, jak chladič připojit přímo k napájení.

Účelem všech stávajících ventilátorů je v zásadě chlazení „hardwaru“ instalovaného v systémové jednotce. Existují však různá schémata připojení chladičů k napájecí jednotce a závisí na jejich konstrukci. V současné době existují tři hlavní typy těchto jednotek, které se liší počtem pinů v zásuvce, a tedy i schématem a pořadím, v jakém se ventilátor připojuje.

2 kolíky

Tento typ chladiče, určený k chlazení systémové jednotky nebo napájecího zdroje, je pravděpodobně nejstarší. V současné době se již prakticky nevyrábí, ale v obchodě ho stále najdete. Blok takového elektrického zařízení má dva vývody.

Účel vodičů na tomto bloku je následující:

Je to tak jednoduché. 12 V, dodržení polarity, oběžné kolo se otáčí. V této konstrukci samozřejmě není možnost nastavení rychlosti.

3 kolíky

Tento typ elektrického ventilátoru nahrazuje dvouvodičový ventilátor. Další vodič, který se objevil v konektoru, umožňuje počítači měřit rychlost otáčení oběžného kola a softwarově sledovat stav chladicího systému.

ventilátor, foukat

Zapojení tohoto bloku bude následující:

4 kolíky

Nejpokročilejší typ. Jeho zásuvka je vybavena dalším přídavným vodičem, kterým bude procesor schopen měnit otáčky oběžného kola podle svého uvážení.

Podívejme se na účel vodičů v takovém bloku:

Všimněte si, že u čtyřkolíkového provedení je za signál snímače otáčení zodpovědný zelený, nikoli žlutý vodič. A žlutá je nyní zodpovědná za napájení. Není známo, proč byla tato aktualizace provedena. Pravděpodobně byla vytvořena proto, aby zmátla běžného uživatele a přiměla ho obrátit se na servisní středisko, a aby ti obzvlášť chytří spálili nový chladič.

Hlavní vlastnosti ventilátorů

Statický tlak je tlak vzduchu vytvářený ventilátorem. Závisí na konstrukci a rychlosti otáčení oběžného kola. Čím vyšší hodnota, tím lepší je výkon ventilátoru v podmínkách vysokého odporu (např. Při čerpání vzduchu přes chladič s jemnými oky).

Průtok přiváděného vzduchu (CFM). Je množství vzduchu, které je čerpáno skříní. Historické měrné jednotky jsou kubické stopy za minutu. Jednotky s CFM vyšším než 50 vykazují efektivní výkon.

Otáčky za minutu (RPM). Počet otáček za minutu. Čím větší počet, tím větší výkon (a hluk). Většina modelů je menší než 2000.

Šířkově pulzní modulace (PWM nebo PWM). Automatické řízení otáček ventilátoru základní deskou. Vyžaduje 4kolíkový konektor. Přesné nastavení lze provést pomocí speciálních proprietárních nástrojů.

Tloušťka ventilátoru. Obvykle kolem 25 mm. Pro malé skříně (HTPC) jsou k dispozici tenčí verze, ale jejich účinnost je nižší kvůli nižšímu statickému tlaku a CFM.

Typ ložiska. Důležitá vlastnost, která ovlivňuje životnost ventilátoru a jeho hlučnost. V moderních modelech lze nalézt několik typů: od nejlevnějších kluzných ložisek (s nízkou životností) až po nejdražší a nejvzácnější keramická valivá ložiska a magneticky centrovaná ložiska. Zlatou střední cestou z hlediska životnosti, ceny a hlučnosti jsou ventilátory chlazené hydrodynamickými ložisky.

Hladina hluku. Měřeno v dBA. Hodnota příjemná pro lidské ucho by neměla překročit 30 dBA. Více fanoušků neznamená větší hluk. Často je tomu naopak, zejména pokud jsou ventilátory řízeny základní deskou, která řídí teplotu komponent.

Tři doporučení týkající se designu

Co je tedy lepší: Prach se shromažďuje na lopatkách a mřížce ventilátoru, nebo na komponentech, které je třeba chladit?? Dále mě napadlo, zda by se situace s prouděním vzduchu dala modelovat: nasávat nebo odvádět? Zdá se, že není důvod, proč by to nešlo udělat, ale nenašel jsem nikoho, kdo by to udělal a zveřejnil výsledky. Dokonce ani dodavatelé aplikací pro tepelné modelování neměli nic, co bych k tomuto tématu našel, což je poněkud překvapivé.

  • Zaprvé, pokud jde o to, zda stáhnout, nebo prodloužit, udělejte to, co vám vyhovuje, pokud nemáte přesvědčivé důkazy, že jeden přístup je lepší než druhý. Protože neexistuje jednoznačná obecná odpověď.
  • Zadruhé by se někomu mohlo podařit najít nějakou Grantu, která by tento problém studovala; určitě se někde najde někdo, kdo takový výzkum podpoří. Mohl by to být dodavatel CAD pro tepelné simulace, dodavatel ventilátorů nebo třeba ministerstvo obrany, protože chlazení je pro armádu velkým problémem.
  • Za třetí, přemýšlejte o tom, co dělá mnoho hráčů. Na obou koncích cesty proudění vzduchu jsou instalovány ventilátory, jeden vtahuje a druhý vytahuje vzduch. Díky tomu se nemusíte obávat, zda jste se rozhodli správně, a zároveň se zvýší proudění vzduchu a jeho chladicí účinek. Ještě lepší je, že kombinovaný hluk dvou ventilátorů není vnímán jako dvakrát hlasitější než hluk jednoho, protože nárůst je pouze o 3 dB a je sotva znatelný. V mnoha ohledech je to řešení výhodné pro obě strany.
READ  Jak umístit ventilátor do líhně nosnic

Abyste mohli komentovat obsah a získat plný přístup do našeho fóra, musíte se zaregistrovat.

Jak používat sací nebo odsávací ventilátor a který je účinnější?

Dobrý den, milí návštěvníci mého blogu! Dnes probereme, zda je lepší mít ventilátor foukající dovnitř nebo ven a proč. Také v jakém případě chladicí systém pracuje efektivněji a jak zjistit, kde chladič fouká.

Chcete-li zjistit, kolik ventilátorů je v daném případě potřeba, můžete si přečíst tento příspěvek.

Pokud budete počítač pozorovat, zjistíte, že se ventilátor procesoru a skříně otáčí směrem ven. To není náhoda: hlavním úkolem systému chlazení vzduchu je především odvádět přebytečný teplý vzduch, a teprve pokud je to možné, měl by být přiváděn chladnější vzduch.

Nezáleží na tom, zda umístíte další oběžná kola na horní nebo spodní část skříně. Zásady, které popisuji níže, platí pro všechna uspořádání.

Pokud tedy chladič vyfukuje, vytváří uvnitř šasi podtlak. Ohřátý vzduch je odtud vytlačován oběžným kolem a nový vzduch je nasáván diferenčním tlakem skrze procesní otvory. Bylo zjištěno, že tímto způsobem není narušena nepřetržitá cirkulace vzduchu a nedochází k problémům s chlazením.

Při tomto uspořádání musí být na zadní straně šasi namontován vyfukovací ventilátor.

Pokud je ventilátor na přívodu vzduchu a nefouká, vzniká ve skříni nadměrný tlak vzduchu, který brání správnému proudění vzduchu a hrozí přehřátí komponent počítače. Také se do něj nasává velké množství prachu, takže vnitřek počítače je třeba často čistit.

V ideálním případě 2 chladiče: jeden vzadu a jeden vpředu. Pokud to není možné, nainstalujte jeden na zadní stranu skříně.

Oprávněná otázka: Jak víte, kterým směrem se budou lopatky otáčet??

Nejjednodušší je připojit chladiče ke zdroji nebo základní desce a zjistit, jak přesně to funguje. Než to zjistíte, musíte samozřejmě sejmout boční kryt, abyste získali přístup ke všem napájecím konektorům.

A je tu ještě jeden způsob, jak zjistit, kam směřuje hlavní proud. Kde je model nebo výrobní štítek, tam budou vrtule foukat.

Pozitivní tlak

K vytvoření přetlaku se nejčastěji používají dva sací ventilátory v přední části skříně a jeden ventilátor v zadní části. To samozřejmě platí, pokud skříň podporuje toto uspořádání „průduchů“. Jedna z nejoblíbenějších skříní minulých let, Corsair 200R, umožňuje umístit do přední části pouze jeden ventilátor. V tomto případě byste měli experimentovat s druhou polohou. U horké grafické karty můžete foukat chladný vzduch přímo na přehřívající se komponentu ze strany, což výrazně sníží teplotu. A pokud se procesor přehřívá. Zkontrolujte, jak ventilátory ve vaší skříni fungují. Kam foukají a kde stojí. A zkuste je podle toho přemístit. Každý případ je jiný, takže neexistuje univerzální řešení. Nejdůležitější je změnit rovnováhu ve prospěch nasávání vzduchu. Opět se ujistěte, že je před každým sací ventilátorem umístěn prachový filtr.

Hlavní nevýhodou přetlaku je nutnost udržovat filtry čisté. Nesprávné umístění některých ventilátorů může vytvářet kapsy cirkulujícího horkého vzduchu, což je svým způsobem nebezpečné. Tento problém se vyskytuje pouze tehdy, když jsou sací a výfukové ventilátory blízko sebe, takže opět zkontrolujte, jak a kam „lopatka“ ve vašem případě fouká.

V konečném důsledku může umístění ventilátoru i výběr šasi ovlivnit herní výkon. Pokud máte skříň se třemi ventilátory vpředu (skvělé, že?!) a skleněnou deskou, ale vzduch nemá prostor pro vstup, pak je užitečnost těchto „vířičů“ minimální. Dobrá skříň je taková, která má síťovaný přední panel, který umožní chladičům dýchat, nebo boční mezeru větší než 3 cm, která rovněž nasává vzduch. Společnost Cooler Master tak byla nucena aktualizovat svou ikonickou skříň H500P, kterou kritici odsoudili. Společnost vydala model H500M s předním panelem ze síťoviny, který byl označen za jeden z nejlepších modelů roku.

Není pochyb o tom, že H500P je velmi pěkná skříň, ale to sklo na přední straně zcela zničilo veškeré chlazení. Nahrazením skla síťkou se teplota zlepšila téměř o 5 stupňů.

Při výběru skříně buďte opatrní: sklo je chladné, ale čistý a funkční počítač je ještě chladnější.

Rozložení na předním panelu

Tento ventilátor by měl být umístěn na spodní straně, nejlépe před pevným diskem, a měl by běžet na sání. Nejenže chladí přímo pevný disk, ale také vyrovnává tlak uvnitř skříně. Proudí přirozeně zdola nahoru, obchází všechny kritické součásti a vyfukuje horký vzduch shora ven.

READ  Jak vařit konvici s kyselinou citronovou

Montáž dvojice ventilátorů do šasi počítače je nejvhodnější. Jeden by měl být umístěn pod zdrojem napájení na zadní stěně a vyfukovat. Druhý je přední ventilátor, který je namontován na přední stěně a pracuje na přívodu vzduchu. Toto je nejsprávnější umístění chladičů ve skříni, protože umožňuje dobré proudění vzduchu kolem komponent. Velkou výhodou je, že rovnováha vnitřního tlaku zabraňuje usazování prachu uvnitř pouzdra. To však bude fungovat dobře pouze v případě, že dodržíte několik pravidel:

  • Nejlepší je zvolit maximální velikost ventilátorů pro dané místo. Pokud tam můžete nainstalovat 140mm model, jděte do toho, jinak zvolte 120mm verzi.
  • Je třeba řídit, kam má ventilátor v počítačové skříni foukat. Vyfouknutí vpředu, vyfouknutí vzadu. V opačném případě dojde k narušení vnitřního tlaku a cirkulace vzduchu a výsledkem bude více škody než užitku.
ventilátor, foukat

Co je lepší volba a zda fénovat, nebo foukat??

Dobrý den, milí návštěvníci mého blogu! Dnes se budeme zabývat nejlepším způsobem instalace ventilátoru: na přívod nebo odvod vzduchu a proč. Kde chladicí systém funguje nejlépe a jak poznáte, kde váš chladič fouká?

Chcete-li zjistit, kolik ventilátorů je nutné mít v systémové skříni, můžete si přečíst tento příspěvek.

Pokud počítač pozorujete, zjistíte, že se procesor i skříň otáčejí směrem ven. Není to náhoda: hlavním úkolem systému chlazení vzduchu je především odvádět přebytečný teplý vzduch, a pouze pokud je to možné, je třeba zajistit přívod chladného vzduchu.

Nezáleží na tom, zda umístíte další oběžná kola na horní část skříně nebo pod ni. Zásady, které popisuji níže, platí pro jakékoli uspořádání.

Pokud tedy ventilátor běží na vzduch, vytváří uvnitř šasi podtlak. Ohřátý vzduch je oběžným kolem vytlačován ven a nový vzduch je nasáván diferenčním tlakem skrze sací otvory. Je patrné, že v tomto případě není překážkou nepřetržitá cirkulace vzduchu a nedochází k problémům s chlazením.

V této konfiguraci by měl být ventilátor namontován na zadní straně skříně.

ventilátor, foukat

Pokud je chladič na přívodu vzduchu a není k dispozici ventilátor, vzniká ve skříni nadměrný tlak vzduchu, který brání správné cirkulaci vzduchu a může způsobit přehřátí komponent počítače. Také se do něj nasává velké množství prachu, takže vnitřek počítače je třeba často čistit.

V ideálním případě je nejlepší mít 2 chladiče: vyfukovací chladič na zadním krytu a sací chladič na předním panelu. Pokud to není možné, nainstalujte jeden na zadní stranu skříně.

Oprávněná otázka: jak určit, kterým směrem se budou lopatky otáčet??

Nejjednodušší je připojit chladiče k napájecímu zdroji nebo základní desce a zjistit, jak fungují. Než to zjistíte, musíte samozřejmě sejmout boční kryt, abyste získali přístup ke všem napájecím konektorům.

A je tu ještě jeden způsob, jak zjistit, kam směřuje hlavní proud. Kde je model nebo výrobní štítek, tam budou vrtule foukat.

Montáž na zadní stěnu

Ventilátor umístěný vzadu musí pracovat na odvádění vzduchu, jinými slovy musí vyfukovat teplý vzduch ven. Díky tomu proud teplého vzduchu již neprochází napájecím zdrojem a nezpůsobuje jeho přehřívání. Kromě toho se tím zlepšuje chlazení mikroprocesoru. Tato možnost má tu nevýhodu, že se ve skříni vytváří podtlak a nasávání vzduchu různými otvory ve skříni s sebou přináší velké množství prachu. Použití takového schématu je však stále znatelným zlepšením.

Počítač je poměrně složitá konstrukce složená z velkého množství bloků, z nichž každý generuje velké množství tepla. Přehřátí alespoň jednoho z nich může vést v lepším případě k poruše a nouzovému vypnutí počítače, v horším případě k selhání. Zejména velmi teplý mikroprocesor, grafická karta, čipy v severním a jižním můstku na základní desce. I další části se zahřívají. Například pevný disk se při aktivním používání citelně zahřívá. Proto musí být váš počítač chlazen.

Jak nainstalovat ventilátory do počítačové skříně.

Kterým směrem se mají ventilátory skříně otáčet.

Podívejme se tedy na schéma větrání a chlazení počítače. Ve skutečnosti, mnoho začátečníků na vlastní montáž počítače otázku „Kde by měl ventilátor foukat“ nebo „V jakém směru by měl chladič otáčet“. Ve skutečnosti je to opravdu důležité, protože správné větrání uvnitř počítače je nezbytné pro jeho spolehlivý provoz.

Kterým směrem má ventilátor na chladiči foukat.

Chladič je opět určen k lokálnímu chlazení určitého prvku. Proto se zde nezohledňuje celková cirkulace vzduchu ve skříni. Ventilátor na chladiči by měl foukat vzduch přes chladič, a tím ho ochlazovat. To znamená, že ventilátor na chladiči procesoru musí foukat směrem k procesoru.

Některé modely mají ventilátor namontovaný na samostatném chladiči. V tomto případě je lepší namontovat jej tak, aby proud vzduchu směřoval k zadní stěně skříně nebo nahoru ke zdroji.

U nejvýkonnějších grafických karet se chladič skládá z chladiče a oběžného kola, které nefouká vzduch shora, ale tlačí ho kolem. V tomto případě tedy jedna polovina chladiče nasává vzduch a druhá polovina vzduch vyfukuje.

READ  Označení tlačítek dálkového ovládání děleného systému Centek

Dragonid

Jmenuji se Vladimír a jsem vývojářem webových stránek a kanálu YuoTube „Computer Help“. Mým cílem je pomáhat všem, kteří mají problémy nebo otázky týkající se počítačů. Snažím se rozvíjet komplexně a rád získávám nové znalosti. Vědět všechno je nemožné Sledovat všechny příspěvky od Dragonid

Tento článek byl zaslán do naší soutěže o „otevřený“ článek.

Chlazení různých komponent je jedním z oblíbených témat overclockerů (ale nejen jich). Důležité je dobré větrání skříně, protože snížením teploty skříně alespoň o několik stupňů snížíte teplotu všech komponent uvnitř o stejnou hodnotu. Bohužel jsem se zatím nesetkal s více či méně přesnou metodikou výpočtu větrání skříně. Od článku k článku se však objevuje množství obecných doporučení, která po častém používání zbrunátněla a nelze je brát za bernou minci.

To jsou některé z nejčastějších mýtů:

Reklama

  • Výkon sacích ventilátorů by měl být přibližně stejný jako výkon výfukových ventilátorů
  • Studený vzduch musí být vháněn zespodu a vyfukován shora
  • Čím více skříň zaplníte rozšiřujícími sloty a 5″ pozicemi, tím méně ji můžete větrat
  • Výměna běžných vzduchových smyček za kruhové výrazně zlepšuje větrání skříně.
  • Přední ventilátor znatelně snižuje teplotu ve skříni.

Výsledkem je, že boj o odvětrání skříně často ústí v instalaci ventilátorů maximální možné velikosti a produktivity do všech standardních míst, načež se vezme vrtačka (pilka na železo, přímočará pila, dláto, kladivo, „úhlová bruska“, autogen. Podtrhněte skříň 🙂 a ventilátory se strčí do nestandardních míst. Poté se do vnitřní části skříně přidá několik ventilátorů. Obvykle pro větší účinek vhánějí vzduch do grafické karty a pevného disku.

Čas, úsilí a náklady, které jsou s tím spojeny, je lepší nechat bez komentáře. Výsledek sice většinou není špatný, ale hluk, který tato „baterie“ vydává při plných otáčkách, překračuje všechny myslitelné meze a prach, který vysává rychlostí vysavače. V důsledku toho skříně brzy dostávají fenbasse a re-badges, čímž se stávají podobnými mixážnímu pultu střední třídy. Spuštění hry místo pouhého kliknutí myší je jako příprava na start. Musíte pamatovat na to, abyste zapnuli všechny ventilátory. V tomto článku se pokusím ukázat, jak dosáhnout podobného efektu „s malým úsilím“.

Všechny sériově vyráběné skříně lze rozdělit do tří typů. Desktop, Tower s horním (horizontálním) zdrojem napájení a Tower s bočním (vertikálním) zdrojem napájení. Poslední dva jmenované mají na trhu lví podíl. Každý z nich má své výhody i nevýhody, ale třetí typ je považován za nejhorší z hlediska větrání. Procesor se zde nachází v neprodyšné „kapse“ vedle zdroje a je poměrně obtížné zajistit přívod čerstvého vzduchu.

Reklama

Jak dochází k výměně vzduchu? Řekněme, že ventilátor čerpá vzduch do skříně a tlak ve skříni stoupá. Závislost průtoku na tlaku se nazývá provozní charakteristika ventilátoru. Čím vyšší je tlak, tím méně vzduchu ventilátor nasaje a tím více vzduchu bude vyfouknuto větracími otvory. V určitém okamžiku se množství přiváděného vzduchu vyrovná množství odváděného vzduchu, takže tlak již dále nestoupá. Čím větší je plocha větracích otvorů, tím nižší je tlak a tím lepší je větrání. Takže pouhé zvětšení těchto otvorů „bezhlučně a bezprašně“ může někdy udělat víc než instalace dalších ventilátorů. Co se změní, když ventilátor místo vdechování vyfukuje vzduch ze skříně?? Změní se pouze směr proudění, průtok zůstane stejný.

„Klasický“ způsob větrání skříně se zdrojem PSU namontovaným nahoře je následující.1-3. Jedná se vlastně o tři varianty stejné metody, kdy vzduch proudí šikmo přes tělo (od předního spodního rohu k zadnímu hornímu rohu). Červenou barvou jsou vyznačeny nezasažené oblasti. Těsnost výplně nemá vliv na odpor proudění. Stejně jimi jen prochází. Všimněte si spodní části, kde je umístěna grafická karta, což je jedna z nejkritičtějších oblastí počítače z hlediska přehřívání. Instalace předního ventilátoru umožňuje přivádět čerstvý vzduch (a také k jižní nápravě), čímž se teplota sníží o několik stupňů. V takovém případě však pevný disk (pokud je nainstalován na obvyklém místě) zůstane „na okraji života“. Na obr.Obrázek 4 ukazuje, proč tomu tak je. Zde je schematické znázornění proudění vzduchu ventilátorem (tmavší barva odpovídá vyšším otáčkám). Na straně sání vstupuje vzduch rovnoměrně ze všech stran, ale jeho rychlost rychle klesá, jak se vzdaluje od ventilátoru. Na straně výtlaku je „rozsah“ proudění vzduchu znatelně větší, ale pouze podél osy. Po stranách se vytváří nefoukaná oblast. Stejný „aerodynamický stín“ je vidět i za nábojem ventilátoru, ale rychle mizí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS