Kam se dává sůl v myčce nádobí Electrolux

Proč potřebujete sůl do myčky?

Aby se myčka nádobí méně často rozbíjela a déle vydržela, vyrábí průmysl speciální složení soli. Tyto speciální přípravky s chloridem sodným se doporučují jako doplněk k tradičním čisticím prostředkům. Zjistěme, k čemu sůl do myčky slouží, jaké jsou její funkce a co výrobci nabízejí.

Mohu v myčce nádobí používat kuchyňskou sůl??

Někteří provozovatelé myček nádobí se snaží zlevnit své myčky tím, že nahrazují specializovanou sůl kuchyňskou solí. Pokud se podíváte na oba vzorce, zjistíte, že složení je naprosto stejné. Nacl. Liší se pouze frakcí: nádobí má malé částice, speciální prostředky mají hrubší částice. Jak bylo uvedeno výše, důležitá je přítomnost sodných iontů. Takže na první pohled může obyčejná kuchyňská sůl nahradit dražší výrobek. Podle recenzí majitelů myček nádobí funguje myčka bez přerušení i při dlouhodobém používání potravinářského chloridu sodného.

Výrobci však tvrdí, že je nutné přidávat speciální solné činidlo. Protože běžný chlorid sodný obsahuje nečistoty, které po vstupu do přístroje krystalizují nejen v zásobníku soli, ale také na filtrech. To vede k poruchám a špatnému mytí nádobí.

Výběrem obyčejné soli můžete samozřejmě ušetřit několik set rublů. Zvyšuje se však pravděpodobnost, že se výrobek porouchá, a oprava myčky může stát mnohem více, nemluvě o kompletní výměně spotřebiče.

Nastavení změkčovače a tvrdosti vody

Před naplněním komory je třeba nastavit množství regenerovaného levatitu, tj.Е. Nastavení změkčovače. Provádí se podle popisu v návodu k použití spotřebiče.

Osobní názor: Nastavení je nejpohodlněji uspořádáno u značky Bosch, Gorenje. Na panelu přístroje, tlačítky nebo knoflíkem pro výběr programu. U některých značek, jako je Krona a Hansa, je regulátor umístěn uvnitř nádrže a k jeho otočení na správnou hodnotu potřebujete šroubovák.

Přístroj je navržen tak, aby mohl pracovat při 7 stupních tvrdosti vody a každý stupeň má jiný stupeň změkčení vody. Abyste mohli nastavit správný parametr, musíte zjistit tvrdost vody z kohoutku.

Co dělat, když neznáte kvalitu vody??

Kvalitu vody ovlivňují rozpuštěné minerály vápníku a hořčíku. Jedná se o „soli tvrdosti“. Čím méně je těchto nečistot, tím je voda měkčí.

Nejspolehlivějším způsobem, jak zjistit obsah minerálů v lidské vodě, je nechat si ji otestovat v laboratoři. Je to však zdlouhavé, nákladné a data nejsou statická a mění se s ročními obdobími. Jednodušší je zavolat do místní vodárenské společnosti nebo si ji vyhledat na internetu. Tyto informace lze nalézt také na regionálních webových stránkách Vodokanalu.

Jak zjistit kvalitu vody doma

Abyste se zbavili potíží se zjišťováním údajů, můžete měkkost přibližně odhadnout a použít ji k jemnému doladění iontoměniče. Proto se omezíme na 3 úrovně:

 • Testovací proužky. Prodává se online, v obchodech se zvířaty a v prodejnách spotřebičů. Ponoří se do vody a měkkost se určuje podle změny barvy. Tyto testovací proužky jsou někdy dodávány s nejnovější řadou myček nádobí Bosch, Ariston a prémiových myček. Nevýhodou této metody je, že je přibližná.
 • Mýdlo na praní prádla. Namydlete ji na mokrý hadřík. Pokud je pěna hojná, je voda pravděpodobně měkká. Pokud je však pěna slabá a pod kohoutkem se špatně oplachuje, znamená to, že tvrdost je vysoká. I tato metoda je nepřesná, ale levná.
 • „Od oka“. Nezapomeňte, jak rychle se v konvici usazuje vodní kámen. Sledujte kohoutky a stěny koupelny. Pokud do týdne zbělají, je voda tvrdá.
READ  Jak vyměnit topné těleso v myčce nádobí

Nastavte změkčovač vody na přibližný odhad a v budoucnu tyto hodnoty změňte, pokud kvalita praní nebude uspokojivá.

Jak přidat sůl

Pokud se kontrolka rozsvítí, je možné přístroj používat, ale s doplněním náplně raději příliš dlouho nečekejte. Postupuje se stejně jako při prvním plnění: odšroubujte víko nádrže a nasypte do ní krystaly.

Ale nemůžu ji naplnit, když je voda až po hrdlo? V zásobníku na sůl v myčce je vždy voda. Jedná se o stejný koncentrovaný roztok, kterým se levatit regeneruje po každém praní. Krystaly nasypete otvorem přímo do vody. Pohodlnější je to dělat pomocí speciálního trychtýře, který však není součástí všech spotřebičů.

Při plnění se kapalina vytlačuje a odvádí do kanalizace. Kdy přestat. Kolik soli přidat? Záleží na obsahu myčky. Kolik soli lze umístit do zásobníku na sůl a sůl by měla být pokryta 2-3 cm vody.

Obvykle mám od oka 0,5 až 0,7 kg nákladu a trvá šest měsíců.

Po dokončení nalévání otřete okraje nádrže, abyste odstranili všechna ztracená zrnka. Pevně a rovnoměrně zašroubujte víko a zkontrolujte, zda není špatně seřízené, aby z prostoru nic nevytékalo.

Poté nádobí ihned umyjte nebo opláchněte. Veškeré zbytky soli by měly být odstraněny. V opačném případě by mohlo dojít ke korozi vnitřního povlaku nádrže stroje (pokud je kovová).

Nebojte se, že kontrolka stále svítí. U některých automatických praček zůstává svítit 1-2 praní, dokud není dosaženo správné koncentrace pracího prostředku.

Nyní víte, jak přidávat sůl do myčky, jak často ji přidávat a co dělat, když se přihrádka naplní vodou. Neignorujte kontrolku. Na tom, zda je zapnutá, závisí doba, po kterou bude myčka pracovat bez poruchy, a kvalita nádobí, které dokáže umýt.

První mytí nádobí

Pokud je test úspěšný, umístěte myčku do připraveného otvoru. Pokud je myčka odpojena od sítě, je třeba ji po opětovném připojení znovu nastavit. Nezapomeňte na to.

Sůl, oplachovací prostředek a mycí prostředek značky Finish jsou relativně levné a mezi uživateli myček nádobí oblíbené

Nyní lze provést první celý cyklus a vložit špinavé nádobí. Mycí prostředky určené k mytí misek, talířů a dalšího nádobí se musí vkládat pro první mytí, nikoliv pro první běh. Nejúspornější prací prostředky jsou ve formě prášku.

READ  Jak se mobilní klimatizační jednotka liší od chladicí jednotky

Nádobí musí být naloženo přesně podle údajů výrobce

Vkládání nádobí do myčky věnujte zvýšenou pozornost. Tento proces ovlivní kvalitu odstraňované mastnoty a nečistot z nádobí. Abyste se ujistili, že dodržujete pokyny pro spotřebič, přečtěte si znovu pečlivě návod k použití dodaný se spotřebičem. Hlavní podmínkou je umístit nádobí tak, aby bylo zcela omyto kapalinou z rozstřikovačů.

Pozor: pokud otevřete dvířka myčky ihned po skončení programu, můžete se popálit párou

Výběr správného programu

Po vložení mycího prostředku a kuchyňského náčiní následuje další důležitý krok. Výběr správného programu pro spotřebič. Všechny režimy jsou rozděleny do několika skupin, jejichž názvy se mohou u jednotlivých výrobců lišit.

 • Předmáčení. Program je určen pro předměty s připálenými nebo lepkavými zbytky a velkým množstvím mastnoty. Operace je rozdělena do dvou fází mytí. Předmytí a hlavní mytí.
 • Intenzivní mytí. Pro velmi znečištěné nádobí. Tohoto účinku se dosáhne použitím velmi horké vody. Tento režim nepoužívejte pro plastové nádobí nebo nádobí s jemnou povrchovou úpravou.
 • Standardní režim. Umožňuje mytí středně znečištěného nádobí při mírné teplotě vody.
 • Úsporný program. Používá se pro mytí relativně čistého nádobí, u kterého je spotřeba energie, vody a mycího prostředku minimální.
 • Choulostivé mytí. Pro plastové, porcelánové a křišťálové nádobí a choulostivé předměty s povrchovou úpravou.
 • Rychlé mytí. Používá se k lehkému opláchnutí talířů, vidliček a lžic mycím prostředkem.
dává, myčce, nádobí, electrolux

Běžné programy na mytí nádobí

Správné používání myčky zajistí její dlouhou životnost bez poruch. Myčka nádobí, která se nemusí dlouho používat. A doufáme, že vám tento článek pomůže vyřešit nuance jejího prvního zapnutí.

Typ výrobku a dávkování

Než se rozhodnete, jaké množství soli vložíte do pračky, je vhodné zvolit druh soli, kterou chcete použít. Existují 4 oblíbené varianty:

 • Speciální regenerační sůl. K dostání pod značkami Finish, Somat, Calgonit atd.П.
dává, myčce, nádobí, electrolux
 • Verze pro tablety (např. Topperr).
 • Náhrada pro domácnost „Extra“ (vždy vařená). Jak jinak nahradit sůl do myčky nádobí, o které jsme psali dříve.
 • Tablety navíc.

Obal zakoupeného přípravku obsahuje návod k použití s uvedením dávkování. Podle něj se sůl sype do zásobníku, dokud není plný. Protože každý model myčky má jinou kapacitu, může být potřeba méně nebo více granulí. Převážná většina modelů pojme 2/3 balení o hmotnosti 1,5 kg.

Pro běžnou obdobu potravin postačí standardní 1kg balení. Stolní sůl se také sype do násypky na horní část myčky.

Proč myčka potřebuje sůl

Sůl do myčky nádobí změkčuje vodu z vodovodu, čímž zajišťuje optimální výkon mycího prostředku a zabraňuje usazování vodního kamene v krytu a částech myčky. Hlavní funkcí solného roztoku je regenerace iontů chloru v iontoměničích, které připravují vodu pro použití v myčkách nádobí. Jak to funguje?

Tvrdá voda z vodovodu je původně bohatá na ionty alkalických zemin, jako je draslík a hořčík. Vlivem vysokých teplot se vytvářejí soli hořčíku a draslíku, které se ve formě vodního kamene a usazenin usazují na povrchu částí pračky se sušičkou.

Vodní kámen. Největší nepřítel praček a myček nádobí

READ  Jak čistit skleněné nádobí

Usazeniny vodního kamene snižují tepelnou vodivost a snižují provozní životnost myčky. Aby se zabránilo jeho vzniku, prochází voda z vodovodu iontoměničem, který váže ionty hořčíku a vápníku s ionty chloru obsaženými v syntetické iontoměničové pryskyřici. Tím se voda změkčí, zbaví se zbytečných nečistot a ztratí tvrdost.

Chlorid sodný regeneruje ionty chloru v iontoměniči

Chlorové ionty vyžadují během provozu regeneraci, která se provádí pomocí speciálně připravené soli, která je z 98 % tvořena chloridem sodným neboli chloridem sodným; její vzorec je NaCl. Zbývajícími složkami jsou polyaspaginát pro obnovu a konzervaci iontů, citrát sodný pro dezinfekci myčky nádobí, aromata a další užitečné přísady.

Čtenáři se mohou ptát, proč potřebujete speciální přípravek, když můžete použít běžný kuchyňský chlorid sodný? Bohužel není možné používat kuchyňskou sůl, protože obsahuje příliš mnoho nečistot, které myčce škodí stejně jako vodní kámen.

I pouhým okem lze v kuchyňské soli spatřit tmavé tečky nečistot, které jsou pro pračky nebezpečné

Kromě toho, že změkčená voda prodlužuje životnost vaší myčky nádobí, má i další užitečné účinky:

 • Zlepšuje proces mytí nečistot a zbytků jídla z povrchu nádobí;
 • Udržuje tepelnou vodivost povrchu elektrického ohřívače vody na požadované úrovni.

Mnoho moderních myček nádobí. Bosch, Siemens, Electrolux a další uznávané značky. Má senzory, které uživatele upozorní na nedostatečné množství chloridu sodného. V tomto případě je třeba sůl do stroje přidat okamžitě.

Nádržka na chlorid sodný s iontovým výměníkem používaná v automatické myčce Bosch

Jak zvolit správný způsob aplikace roztoku soli

Nastavení změkčovače vody se nachází na krytu pračky, stejně jako přihrádky na prášek a máchadlo. Většinu modelů lze nastavit na 7 úrovní. 0. Měkká voda, 7. Tvrdá voda. V závislosti na počtu použitých kombinací mycích prostředků a kvalitě dodávané vody se zvolí požadovaná úroveň. Pro správné nastavení režimu existují tři způsoby hodnocení kvality vody:

 • Získat regionální údaje (např. Z internetových zdrojů);
 • Používejte speciální testovací proužky, které určují složení vody;
 • Použijte běžnou metodu: umyjte si ruce mýdlem na praní. Pokud se pěna rychle opláchne, je tvrdost vody vysoká, pokud se roztok dlouho oplachuje, znamená to měkkou vodu. Zvýšená tuhost se projevuje také usazováním vodního kamene na vodovodních armaturách, které přicházejí do přímého kontaktu s vodou.

Na závěr je třeba poznamenat, že při používání myčky Bosch je nutné neustále sledovat obsah soli v myčce. I když používáte tablety obsahující sůl na mytí, je nutné přidat granulovanou sůl do zásobníku na sůl určeného k tomuto účelu, i když obsahuje vodu. Kolik soli je potřeba a jak často je třeba přihrádku plnit, závisí na tvrdosti vody a zvoleném programu změkčování.

dává, myčce, nádobí, electrolux
| Denial of responsibility | Contacts |RSS