Kde je v pračce umístěn pressostat

Obsluha a opravy pressostatu pračky se sušičkou

Zařízení, která se starají o hladký chod, jsou řídicí jednotky, představované elektronickými jednotkami a senzory. Jednou z nejdůležitějších součástí každé pračky je presostat.

Pokud je snímač hladiny vody vadný, řídicí modul pračky se sušičkou nezpracovává signál správně nebo jej ze zařízení vůbec nepřijímá. V této situaci není hladina vody v nádrži monitorována, a proto dochází k jejímu nedostatečnému nebo nadměrnému naplnění. Všechny příznaky poruchy tohoto snímače jsou popsány níže.

Jak to funguje

Tlakový spínač nebo spínač hladiny vody je malý kulatý prvek z plastu. Je vybaven několika izolovanými vodiči a hadicí nebo hadicí upnutou kabelovými páskami. Existuje několik typů zařízení:

V utěsněném pouzdře je pryžová membrána, která se pod tlakem vzduchu pohybuje, aby sepnula nebo rozepnula elektrické kontakty. Zařízení má vratnou pružinu, která vrací membránu do původní polohy. Při pohledu zvenčí to zní jako „cvaknutí“ uvnitř pračky.

Na senzoru je gumová hadice od spodní přípojky ke kohoutku. Po zapnutí pračky se sušičkou začne do nádrže proudit voda, která stlačuje vzduch v hadici. Když tlak dosáhne určité hodnoty, membrána stlačí pružinu, kontakty se rozepnou a průtok vody se zastaví.

Nastavení tlaku a objemu vody se provádí pomocí šroubu, který působí na pružinu (ne všechny modely jsou však nastavitelné). Na tomto principu funguje mechanický tlakový spínač. Elektronický tlakový spínač má místo kontaktů indukční cívku (tlumivku) a řídí provoz spotřebiče.

Kontrola pomocí multimetru

Níže popsaným způsobem můžete zkontrolovat nejen presostaty v pračkách LG s přímým pohonem, ale také senzory v pračkách Ariston, Bosch a Samsung.

Podívejte se na multimetr. Pokud se hodnota odporu při spuštění senzoru nezmění, je nutné pressostat vyměnit. Pokud vše funguje, jak má, může být problém v trubici. I malý otvor propouští vzduch, který nevytváří dostatečný tlak pro spínač.

Jak tato část vypadá??

Aby uživatel mohl najít snímač hladiny kapaliny v pračce, je nutné vědět, co je to snímač hladiny kapaliny. Pressostat můžete najít na internetu, stačí do vyhledávacího pole zadat „automatic machine pressure switch“. V sekci „Obrázky“ najdete asi tři tisíce obrázků senzorů různých modelů praček, které jsou si navzájem dost podobné.

READ  Zámek pračky nefunguje

Prvek, který reguluje hladinu vody v nádrži, má tvar malého plastového kolečka. Přívodní potrubí a hadičky jsou připojeny k presostatu. Celá konstrukce je napojena na nádrž, která je pod vysokým tlakem.

Když je pračka se sušičkou naplněna vodou, vzniká v trubce tlak odpovídající hladině kapaliny v nádrži. Pokud je v systému dostatek vody, sepne se speciální relé. Tímto způsobem vyšle senzor signál do řídicího modulu a průtok vody plnicí hadicí se zastaví.

Snímač hladiny je ke skříni připevněn buď speciálními háčky, nebo několika samořeznými šrouby, a lze jej proto snadno oddělit od stěny. Chcete-li pressostat vyjmout, odpojte všechny vodiče, které k němu vedou, a vytáhněte trubku. Poté díl demontujte.

Doufáme, že vám tyto informace pomohou najít a vyměnit snímač hladiny v pračce jakékoli značky. Umístění snímače hladiny je vhodně zvoleno a vyžaduje od uživatele jen velmi malé úsilí při jeho vyhledávání.

Ruční ovládání vlastníma rukama

Pokud porucha není závažná, můžete starý díl jednoduše ručně upravit, místo abyste kupovali nový. Při seřizování je třeba dodržovat následující pokyny:

 • Určete optimální množství vody pro pračku se sušičkou. Pro každý model existuje optimální objem kapaliny, který se má pro programy použít. Proto je třeba předem zjistit, kolik vody je třeba do mycí a oplachovací nádrže přidat.
 • Proveďte nastavení. Na povrchu výrobku jsou nastavitelné šrouby, které lze nastavit podle množství potřebné kapaliny.

Typické poruchy

Existuje několik příznaků, že snímač hladiny vody nefunguje správně. Nejprve se na displeji stroje zobrazí chybový kód. Pokud autodiagnostický systém nezjistí závadu, je třeba podezření na závadu presostatu vyslovit, když:

 • Opakování cyklu. Pokud snímač nesleduje hladinu vody, mycí cyklus neprobíhá správně. V tomto případě může pomoci výměna pressostatu;
 • bez přívodu vody. Cyklus se může spustit, ale pračka se nenaplní. To je obvykle způsobeno tím, že kontakt pressostatu zůstane v poloze „naplno“;
 • Průběžné čerpání vody. Někdy vadný presostat neustále signalizuje, že je nádrž prázdná, přičemž kapalina dosahuje horní značky. V tomto případě se proplachování spustí automaticky a spotřebič se stále plní. Tento proces je kruhový;
 • Voda v nádrži není zcela vyprázdněna. To samozřejmě není zjevnou známkou poruchy presostatu, ale je docela možné, že část kapaliny zůstává v bubnu kvůli poškozenému snímači hladiny;
 • Kvalita praní je zhoršená. Pokud je v nádrži příliš málo vody, oblečení se nemusí vyprat. To je případ, kdy relé není správně nastaveno. Chcete-li situaci napravit, jednoduše seřiďte pressostat utažením seřizovacího šroubu;
 • Ze spotřebiče vychází zápach spáleniny. V této situaci se mycí program spustí, i když v nádrži není žádná voda, ale relé ukazuje, že je plná. Topné těleso se zahřívá, a protože uvnitř není žádná tekutina, pračka zapáchá spáleninou. Je důležité spotřebič co nejdříve odpojit od napájení, aby přestal pracovat.

Pokud zaznamenáte jeden nebo více z těchto příznaků, je třeba spíše než pokračovat v „trápení“ stroje zkontrolovat pressostat. Není vždy nutné vyměnit snímač hladiny vody. někdy stačí jeho vyčištění a seřízení. Zde je návod na diagnostiku prvku.

Jak vyměnit vadný snímač hladiny vody

Vzhledem k tomu, že oprava pressostatu pračky se sušičkou je možná jen výjimečně, je lepší prvek ihned vyměnit zakoupením čidla správného typu. Při nákupu senzoru byste měli prodejci sdělit přesnou značku a model své pračky, abyste nekoupili jiný typ. Ještě lepší je koupit relé s číslem vyraženým na krytu snímače.

READ  Jak prát ručníky v pračce

Jeden model snímače hladiny vody

Při instalaci nového tlakového spínače postupujte následovně:

 • trubička, která byla odstraněna ze starého snímače, se umístí na stejné místo na novém snímači;
 • jsou připojeny elektrické kabely ke snímači;
 • pressostat pračky se sušičkou je přišroubován na původní místo;
 • horní kryt pračky se sušičkou se znovu smontuje a přišroubuje;
 • spotřebič je připojen k elektrické síti;
 • vložení prádla do pračky;
 • nastavte požadovaný prací program a spusťte spotřebič. Při prvním mytí po opravě je vhodné zkontrolovat funkci pressostatu. Pokud nejsou žádné připomínky k jejímu fungování, je oprava považována za úspěšnou.

Důsledky ignorování problému

Porucha pressostatu vede k závažným důsledkům, se kterými byste se měli předem seznámit. Pokud není poškozený díl včas vyměněn, dochází k následujícím problémům:

 • Voda nepřichází. Pokud je hladinový spínač poškozen, kapalina již neproudí. Může dojít k aktivaci topného tělesa a jeho dalšímu poškození. Než začnete mýt, ujistěte se, že nádržka není prázdná.
 • Zhoršení odstřeďování vypraných předmětů. Někdy vadná součástka brání správnému vypouštění kapaliny. Díky tomu je otáčení mnohem méně účinné.
 • Přeplnění nádrže. Někdy vadná součástka způsobí, že do nádrže přitéká příliš mnoho vody, což způsobí její přetečení.

Kontrola pressostatu

Pokud existuje sebemenší pochybnost o správné funkci pressostatu, musí být okamžitě vyměněn za nový. Předtím se však musíte ujistit, že se jedná o snímač. Kontrolu tlakového spínače pračky lze provést poměrně snadno:

 • Horní panel musí být odstraněn. Lze jej vyjmout odšroubováním speciálních šroubů a posunutím v opačném směru, než jste vy. Snímač je u většiny modelů umístěn v horní části bočního panelu.
 • Odborníci doporučují pressostat jednoduše vyšroubovat. Obvykle je zajištěn několika šrouby, které lze poměrně snadno vyšroubovat.
 • Poté odpojte trubku a konektory od snímače. Hadice je opatřena speciálními hadicovými svorkami a měla by být buď opatrně demontována, nebo odříznuta a nahrazena novou.
READ  Pračka se sušičkou se netočí, co má dělat

Pečlivě zkontrolujte demontovaný pressostat: nesmí vykazovat žádné útvary ani poškození. Stejně pečlivě zkontrolujte trubku a stav izolace kabelů. V případě potřeby vyčistěte případné ucpávky a opravte drobná poškození. Vyčistěte kontakty snímače.

pračce, umístěn, pressostat

Nyní přejděte ke kontrole samotného zařízení. Obvykle se používá deseticentimetrová hadice o stejném průměru jako ta, kterou jste již odstranili. Připojte trubičku ke vstupní přípojce pressostatu a silně do ní foukněte. V tomto okamžiku by se mělo ozvat cvaknutí snímače. Počet závisí na síle foukání.

Глюк пресостату: пральна машина не бачить рівень води, як скинути пресостат, лайфхак

Pokud snímač nevydává zvuk, je pravděpodobně vadný a je třeba jej vyměnit.

Chcete-li definitivně potvrdit, že pressostat nefunguje, změřte jeho odpor multimetrem. Pokud odpor zůstává stejný i při foukání, můžete snímač bez obav vyřadit.

Toto malé zařízení je pro celý systém nezbytné. Pokud tak neučiníte, připravíte se o možnost mytí a může to vést k různým poruchám. Výměna pressostatu automatické pračky je bezproblémový, ale ne složitý proces. Sledujte chování chladničky a budete schopni odhalit závadu.

Pokračování tématu:Přihlaste se k odběru všech nejnovějších zpráv o spotřebičích ve vašem kanálu VK: Hodnocení praček 2019

Přehled 10 nejlepších praček roku 2019. Náš žebříček automatických praček zahrnuje nejnovější modely podle uživatelských recenzí, odborníků, kvality a spolehlivosti. Porovnání praček v tabulce.

Výpočet spotřeby energie spotřebičů VypočítatKalkulátor výkonu topení VypočítatKalkulátor pro výpočet výkonu vaší klimatizace VypočítatKomentáře: 2×02.09.2019Pračka: jak vybrat zařízení pro vaši domácnostPračka22.07.2019Čistič oken nebo robotický vysavač: co je lepší na mytí okenOstatní pro čistotu13.05.2019Jak vybrat elektrickou myčku pro vaši domácnostČistič

Váš názor StáhnoutRecenze spotřebičůKalkulátor výpočtu technologie VýpočetKalkulátor spotřeby energie:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS