Kde se nachází otáčkoměr v pračce

Tachometr pračky kde najít, zkontrolovat, vyměnit

Princip činnosti tachometru je poměrně jednoduchý. Samotný generátor tachometru je připevněn na hřídeli motoru a tvoří ho malý kroužek s dráty. Když se motor otáčí v kruhu, vytváří se napětí v magnetickém poli (princip oscilátoru). Měřením tohoto napětí lze tedy zjistit otáčky motoru.

Otáčkoměr v pračce slouží k měření otáček motoru. Princip fungování je následující. předpokládejme, že se motor roztočí a začne otáčet bubnem; aby se roztočení aktivovalo, je nutné zvýšit otáčky motoru na 800 ot/min. Řídicí modul dává signál ke zvýšení otáček motoru, ale když je třeba přestat zvyšovat otáčky, je třeba je zvýšit? K tomu slouží tachogenerátor, který nepřetržitě hlásí otáčky motoru a umožňuje tak řídicímu modulu rozhodovat o rychlosti otáčení motoru.

nachází, otáčkoměr, pračce

Jak to funguje

Snímač tachogenerátoru nebo tacho je určen k měření rychlosti otáčení motoru. Data jsou odesílána do elektronického řídicího zařízení, kde jsou zpracovávána a používána k dalšímu provozu stroje. Snímač je tvořen pevným kovovým kroužkem, ke kterému jsou připojeny dva vodiče. Kroužek je připojen k hřídeli motoru, který se otáčí a napájí otáčkoměr.

Kde se nachází tachogenerátor?

O závadách

Vzhledem k tomu, že tachogenerátor je umístěn na motoru pračky, je snadné zjistit, zda je prvek poškozen, podle následujících znaků.

nachází, otáčkoměr, pračce

Nejvýraznějšími rysy jsou:

  • Výrazné změny v rychlosti otáčení zátěžové nádrže.
  • Zatímco se spotřebič otáčí, rychlost je nízká.
  • Během pracího cyklu je rychlost otáčení prádla v nádrži vyšší než obvykle.
  • Na konci cyklu je prádlo mokré a není důkladně vyždímané.
READ  Proč se ložiska v pračce rozbíjejí?

Pokud je přítomen jeden nebo více z těchto příznaků, měli bychom zkontrolovat, zda otáčkoměr a motor nefungují špatně.

Oprava tachogenerátoru

Tachogenerátor v pračce (otáčkoměr, hallův senzor)

Jak funguje pračka, většina z nás neví. Běžní uživatelé musí pouze vědět, kam připojit hadice, vložit prádlo a přidat prací prostředek. Když se však pračka nečekaně porouchá a z jakéhokoli důvodu nelze očekávat odbornou pomoc, mohou vám být velmi nápomocny základní znalosti principů fungování a základních mechanismů spotřebiče.

V tomto článku bychom vás rádi seznámili s otáčkoměrem, důležitým prvkem moderních praček. Dozvíte se, co to je, jaké funkce plní a jaké problémy může způsobit.

nachází, otáčkoměr, pračce

Princip činnosti tachogenerátoru v pračce

Tachometr funguje jednoduše. Samotný tachogenerátor je na hřídeli motoru a je to malý kroužek s dráty. Při otáčení motoru v kruhu vzniká napětí v magnetickém poli (princip generátoru), čím vyšší je rychlost otáčení motoru, tím vyšší je napětí. Jedná se o napětí, které se používá k měření otáček motoru.

Účelem otáčkoměru v pračce je měřit rychlost otáčení motoru. Princip fungování je následující. a začne otáčet bubnem, aby se aktivovalo otáčení, je třeba motor vytočit na 800 otáček za minutu. Řídicí modul vydá příkaz ke zvýšení otáček motoru, ale když je třeba zastavit zvyšování otáček? K tomu slouží tachogenerátor, který nepřetržitě hlásí otáčky motoru a umožňuje tak řídicímu modulu rozhodovat o otáčkách motoru.

Příznaky poruchy otáčkoměru

Pokud je snímač vadný, řídicí jednotky nepřijímají otáčky motoru nebo je přijímají nesprávně. Pokud se tachogenerátor pračky rozbije, spotřebič jako celek nebude správně fungovat.

Pokud je tato část poškozena, stroj začne pracovat:

  • Buben se během pracího cyklu neotáčí správnou rychlostí. Nadměrná rychlost způsobuje nevyváženost nádrže, což způsobuje silné vibrace a posun celého výrobku na zem, na které je instalován.
  • Tlumiče a ložiska jsou pak vystaveny vysokému zatížení. Pokud je pračka se sušičkou vybavena funkcí detekce porušení rovnováhy, zastaví programy a na displeji zobrazí chybový kód;
  • Po zadání signálu motoru se motor začne rychle otáčet. Stroj pak zažije údery bubnu uvnitř skříně. U strojů s řemenovým pohonem se řemen může opotřebovat nebo dokonce přetrhnout;
  • Pračky vybavené moderními invertorovými motory vydávají stále větší hluk, ale buben se nemusí ani začít pohybovat.
READ  Jak používat odstřeďování na pračce

Povaha závady

Tato pračka myla 3 roky a pak se zastavila bez dokončení cyklu a zobrazovala chybu o motoru. Zkoušel jsem odpojit a restartovat. opět se dostane do režimu otáčení a zavěsí se. To znamená, že motor otáčí pračku a oplach, ale když potřebujete zvýšit otáčky, je beznadějně přiškrcený.

Po přečtení a projití fór a videí jsem dospěl k závěru o vadném snímači otáčení motoru, tzv. „otáčkoměru“. Koneckonců, pokud je příčinou samotný motor nebo elektronika, je nepravděpodobné, že by předzávodní cykly. Ale to jsou jen spekulace.

Jak nahradit?

Tachogenerátor lze vyměnit odpojením zástrček a vyjmutím z jeho uložení. Konektory lze snadno odpojit, najdete je ve společném sloupci konektorů na motoru. K demontáži otáčkoměru se používá šroubovák malého průměru. Po odpojení zástrček sejměte horní kryt tachogenerátoru. může být volný a jednoduše přišroubovaný nebo držený malými šrouby (různé modely praček mají vlastní uspořádání snímačů).

Poté se otáčkoměr vymění za nový díl a spoje se smontují v opačném pořadí. Aby se předešlo zmatkům a chybám, odborníci doporučují natočit proces demontáže na kameru telefonu a poté podle snímků připojit nový tachometr.

Po dokončení instalace zkontrolujte multimetrem bezchybnost zapojení a tachometru.

Nouzové otevření dvířek u pračky Bosch

Jak zkontrolovat tachogenerátor na pračce se dozvíte z následujícího videa.

Kde je v pračce otáčkoměr?

Tachogenerátor je namontován přímo na hnacím motoru. cívka je připevněna ke skříni motoru a magnet je připevněn k rotoru a otáčí se s ním synchronně uvnitř cívky tachometru.

Některé modely praček mají přídavné snímače otáček umístěné přímo na nádrži. Jedna část tachometru je trvale umístěna na nádrži a indikační kyvadlo je umístěno na otáčející se kladce bubnu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS