Kdy naplnit klimatizaci v domě

Údržba a péče o dělený systém

Mnoho z nás nepřemýšlí o tom, co dělat při instalaci klimatizace v domácnosti. Odborníci jsou často voláni, když se něco pokazí, nefunguje správně. Žádné chlazení, nepříjemný zápach. Dělený systém je složité technické zařízení, které se skládá ze dvou jednotek s chladicími radiátory a dvou ventilátorů, které přes ně vhánějí vzduch. Vnější blok klimatizačního zařízení (velká krabice častěji v okně) má velký chladič a velký ventilátor s lopatkami, který vhání vzduch velkou silou přes voštiny chladiče. Stejná metoda se používá v každém autě k chlazení chladiče. Vnitřní blok klimatizace (blok, který je zavěšen v pokoji) má ventilátor bubnového typu s malými lopatkami.

Vzduch obsahuje velké množství prachu, žmolků a dalších částic, které znečišťují povrchy radiátorů. Jejich čistota je zárukou správné a efektivní práce klimatizace. Aby klimatizace fungovala dobře rok co rok, je nutné sledovat její stav a včas provádět údržbu. Pro údržbu doporučujeme kontaktovat odborného technika, který kvalifikovaně provede všechny potřebné práce, aby byla klimatizace v pořádku.

Ze zkušenosti mohu říci, že pokud je split systém nainstalován v bytě a nepoužívá se často, pouze v létě, obvykle stačí umýt filtry vnitřní jednotky a to je vše.

Pokud váš dělený systém dobře chladí, nemusíte si dělat starosti.

Úkolem každého uživatele děleného systému je sledovat vnější prostředí. Není to těžké. Tomu byste měli věnovat pozornost:

Vyčistěte filtry a chladič vnitřní jednotky. Uklízejte častěji.

Dávejte pozor na kapající vodu z odtokového potrubí.

Chladič venkovní jednotky klimatizace není ucpaný.

Dávejte pozor na námrazu nebo tím spíše na led na trubkách venkovní jednotky. Jak dlouho trvá, než zmizí.

Pokud na to budete dávat pozor a budete provádět preventivní opatření. Spotřebič vám bude spolehlivě sloužit mnoho let.

Pokud potřebujete údržbu, kontaktujte nás na adrese Wind Com. Naši specialisté přijedou a postarají se o klimatizaci, jak vám to bude vyhovovat.

Jak naplnit klimatizaci freonem

Algoritmus činností při nabíjení většiny klimatizačních systémů je následující

 • Otevřít zámky konektorů klimatizace;
 • Odstraňte veškeré zbývající chladivo, abyste mohli začít plnit nové chladivo;
 • Po poklesu tlaku na minimum zavřete zámky na konektorech;
 • Umístěte nádobu s freonem na závaží;
 • Nastavte na stupnici číselnou hodnotu 0;
 • Na několik sekund otevřete ventil na rozdělovači;
 • Pak otevřete plynový ventil (teplota v potrubí klesá a tlak v systému se zvyšuje)
 • Po poklesu teploty o 8 stupňů zavřete všechny ventily.

Chladivo v domácí klimatizaci se plní. Nyní můžete jednotku zapnout a zkontrolovat, zda správně funguje.

Jaké nástroje a materiály jsou k nabíjení potřeba

Klimatizaci je možné naplnit pouze v případě, že máte speciální nástroje a zařízení.

Majitel domu nebo auta bude potřebovat

 • Hadice.
 • Trubky.
 • Stánek s osvěžovači.
 • Samotný freon v plynové lahvi.
 • Plnicí váhy.
 • Manometrická stanice.
 • Čerpací stanice.
 • Klíče na otevírání otvorů.

Důležité. Je třeba si uvědomit, že abychom se vyhnuli nestandardním situacím, měli bychom používat jakýkoli nástroj s velkou opatrností.

Pokyny k plnění

Nejpřístupnější metoda pro začátečníky je popsána výše. Pokud jsou splněny všechny požadavky podle posloupnosti úkonů, je zajištěna dlouhá životnost klimatizace.

Mistři používají několik dalších způsobů nabíjení klimatizace.

Za zmínku stojí varianty:

 • Podle teploty přehřátí.Pokud je rozdíl mezi zobrazovanou hodnotou a skutečnou teplotou vzduchu vystupujícího z klimatizace 8 a více stupňů, je nutné do domácího split systému přidat freon. Mistr otevře speciální ventil a přidává chladivo po malých dávkách, dokud se rozdíl teplot nesníží na 5 stupňů;
 • Podle tlaku chladiva při chodu klimatizace;
 • Kolik proudu kompresor spotřebuje.

Přidání freonu jedním z výše uvedených způsobů by měl provádět pouze odborník.

naplnit, klimatizaci

Jak zjistit, kdy je čas doplnit klimatizaci??

Venku je stále tepleji, což znamená, že je čas zkontrolovat výkon a účinnost vaší klimatizace. Dokáže vás v prostoru pro cestující příjemně ochladit, když je venku 30 stupňů Celsia?? Podívejme se, čemu věnovat pozornost.

Pokud není v klimatizačním systému dostatek chladiva, může to být důsledek úniku. Ztráta těsnosti může být způsobena vibracemi, vysycháním pryžových hadic, náhlými změnami teploty, opotřebením detailů apod.Д.

Následující příznaky mohou signalizovat nedostatek kapaliny v systému:. Pomalé ochlazování vzduchu při zapnutém kondenzátoru;. Zatuchlý zápach v prostoru pro cestující;. Mastná emulze na potrubí klimatizačního systému;. Námraza na vnitřní jednotce.

READ  Chladicí taška s piknikovou sadou

Hladinu chladiva je možné určit pomocí speciálního průzoru vedle odvlhčovače. Za tímto účelem je nutné zapnout chlazení salonu na maximum. Nejprve by se v okénku měla objevit kapalina se vzduchovými bublinkami, které při normálním množství chladiva postupně zmizí. Pokud je hmota mléčně bílá, není v systému dostatek chladiva.

naplnit, klimatizaci

Kdy nabíjet klimatizaci?

Vzhledem k tomu, že chladivo má tendenci se odpařovat, odborníci radí, abyste klimatizaci naplnili, i když k tomu nejsou žádné viditelné důvody. Pokud je vůz zakoupen u prodejce, doporučuje se doplnit provozní kapalinu jednou za 2-3 roky před letní sezónou, v případě ojetého vozu jednou ročně. Pokud je systém v pořádku, je maximální servisní interval mezi údržbou 3-5 let.Je velmi důležité, abyste nepřidávali příliš mnoho chladiva. Nejen nízké, ale i příliš vysoké hladiny mají negativní dopad na komponenty systému. V takovém případě vzniká v potrubí nadměrný tlak, hliníkové trubky se rychleji kazí a vzniká koroze.

Abyste se vyhnuli nákladným opravám, doporučuje se také

Životnost klimatizace závisí na tom, jak včas je prováděn její servis. Pokud hladina chladiva klesne o 20 % a zvýší se riziko přehřátí kompresoru. Je třeba si uvědomit, že přesný objem kapaliny lze určit pomocí nabíjecí stanice v čerpací stanici.

V současné době se k plnění klimatizace používá tetrafluorethan s označením r134a, R132, který se obvykle nazývá freon. Pro údržbu systému osobního automobilu postačí přibližně jedna 500g lahvička.

K nabíjení je zapotřebí stanice nebo vhodné vybavení, proto se doporučuje provádět tuto proceduru ve specializovaném centru. Tím se eliminuje riziko přidání nadměrného množství chladiva, které je automaticky detekováno.

Řemeslníci v servisním středisku navíc mohou celý systém dodatečně zkontrolovat na těsnost pomocí UV barviva a lampy.

Závěrydoplňování klimatizace lze samozřejmě považovat za druh práce, kterou je žádoucí provádět pravidelně v servisní stanici. Profesionální nabíjecí systém je levný a plný účinek jeho provozu nelze podcenit.

Úspora peněz ve srovnání s voláním technika

Při vědomí potřeby materiálu a vybavení je snadné spočítat, o kolik výhodnější je doplňování kondicionéru, pokud si ho člověk dělá sám. Náklady na pronájem jsme se na internetových zdrojích společností, které nabízejí tuto službu v oblasti Moskvy:

 • Rozdělovač vývěvy s hadicemi. 700 za den (12.5 у. Е.);
 • Kompletní sada včetně plynové lahve, měřicí stanice a čerpadla. Od 1000 / den (18 u). Е.);
 • Nejdražší typ freonu. R410a. 650 za 0.6 kg (12 u. Е.).

Poznámka. Ceny jsou uvedeny k 1. Březnu 2018. Ekvivalent v závorce představuje měnovou jednotku, protože cena služby se v čase mění.

Vezměme v úvahu dražší variantu. Pronájem zařízení plus nákup freonu: 700 650 = 1350 (24.5 у. Е.). Minimální náklady na nabíjení dělených systémů deklarované různými společnostmi jsou 2000 (35 u. Е.). Výhoda vlastního doplňování paliva není příliš velká. 650 nebo 10 %.5 у. Е.

 • Chladicí systém není připraven k dlouhodobému provozu.
 • Ceny uvedené na internetu mohou být podhodnocené, aby přilákaly klienty, nebo mohou být jednoduše zastaralé.
 • Často si firma účtuje další náklady na výjezd nebo fakturuje každou práci zvlášť. Vakuování, diagnostiku a účtování.
 • Existuje možnost, že „levní“ řemeslníci odvedou práci špatně a že chladivo bude po roce opět unikat.
 • Náklady na pronájem elektronické váhy nejsou zohledněny. Je povoleno používat stolní kuchyňské váhy, které mohou vážit až do 20 kg s přesností na 1 gram.
naplnit, klimatizaci

Závěr: Správně provedené odčerpání freonu svépomocí je výhodnější než od firmy nabízející službu za podhodnocenou cenu. Práce zkušených odborníků je drahá.

Jak často je nutné nabíjet klimatizaci

Pokud jste se nikdy nezajímali o stav klimatizace ve svém autě. Je čas to udělat. Jako jedno z nejdůležitějších zařízení v létě vyžaduje nabíjení a údržbu.

V tomto materiálu se budeme zabývat tím, jak často by měl člověk kondicionér doplňovat a co se stane, když to zanedbá.

Proč je nutné nabíjet klimatizaci?

Mnoho majitelů aut má na autoklimatizace špatný názor, jako by jejich servis, antibakteriální zpracování a plnění byly jen plýtváním penězi, výhodné pouze pro majitele autoservisů. Opravdu každý má doma jednoduchou domácí ledničku, kterou nikdo a nikdy ničím nenaplnil, a dobrá lednička je schopna pracovat desítky let. Proč tak?

Rozdíl mezi automobilovým chladicím systémem a domácí chladničkou spočívá v podmínkách použití. Domácí jednotka tráví většinu své „kariéry“ na jednom místě a není vystavena neustálým vibracím, náhlým změnám teploty, tlaku a dalším negativním vlivům prostředí, které vyvolávají ztrátu freonu. Již tak velmi těkavého plynu. V autě je to přesně naopak. Při jízdě freon uniká i při velmi kvalitní hermetizaci a konstruktéři ještě nemohli zcela vyloučit jeho ztráty.

READ  Jak naplnit oplachovací prostředek do myčky Electrolux

S každou jízdou tak plyn postupně opouští systém a za několik let dosáhne jeho objem kritického bodu, kdy se účinnost chlazení vzduchu silně sníží a začnou se objevovat problémy, jako je neustálé přehřívání a zastavení činnosti klimatizace.

Dalším prvkem, který ovlivňuje správnou funkci klimatizace, je technický olej, který omývá aktivní prvky systému. Stejně jako každé jiné mazivo má datum spotřeby, což znamená, že se dříve či později opotřebuje. V průběhu servisu je třeba jej vyměnit.Výměna maziva a freonu usnadní provoz klimatizace, sníží možnost poruch, odstraní cizí zvuky a prodlouží životnost. Při doplňování je možné provést také antibakteriální ošetření. Vyčistit systém od škodlivých bakterií a plísní, které způsobují nemoci a nepříjemný zápach v prostoru pro cestující.

Je třeba mít na paměti, že oprava porouchané klimatizace je poměrně nákladná.

Jak často plnit klimatizaci?

S tímto postupem by se nemělo spěchat, stejně jako jej příliš odkládat. Mezi majiteli automobilů jsou zastánci každoročního dobíjení klimatizace i u nového vozu. Je to samozřejmě zbytečné. Freon ze systému určitě odchází, ale ne tak rychle, abyste za každou cenu spěchali do autoservisu.Po třech letech aktivního provozu automobilu se objem chladiva sníží až na minimum, kdy se účinnost klimatizace začne zhoršovat, a v tomto okamžiku je nutné doplnit chladivo. Je dobré se trochu změnit, provést diagnostiku úniku freonu a zároveň antibakteriální ošetření proti škodlivým mikrobům.

Pokud je váš vůz již více než sedm let starý, další nabíjení by mělo proběhnout za rok nebo dva, protože systém není nový a zároveň obsahuje freon. V souladu s tím se doba, kdy je nutné klimatizaci dobít, počítá od okamžiku uvolnění vozu pro běžnou klimatizaci, a pokud jste instalovali chladicí systém na desku, kde se s ním nepočítá, počítá se od okamžiku instalace.Pokud máte pochybnosti, zda je nutné doplnit freon, existuje speciální okénko u sušičky, kde je vidět množství freonu: bezbarvá rovnoměrná hmota. Chladivo je v pořádku, bílá látka je v bublinkách. Klimatizace potřebuje doplnit.

Můžete také zapnout klimatizaci a sledovat její činnost. Je třeba diagnostikovat únik freonu a další, pokud:

Kvalita chlazení je špatná; Na potrubí chladiva uniká tuk; Na vnitřní jednotce je námraza; Bezprostředně po zapnutí jednotky jsou slyšet prskavé zvuky; Klimatizaci nelze zapnout.

Pokud během klimatizace cítíte vlhkost a nepříjemný zápach. Je to příznak jiného problému. Kabinový filtr je buď ucpaný, nebo chladicí systém nebyl dlouho čištěn od zárodků a plísní. S tím vám může pomoci pouze antibakteriální ošetření v autoservisu, které odstraní zápach. Doporučuje se provádět ji každý rok.

Vyplatí se plnit klimatizaci svépomocí??

Pokud jde o diagnostiku netěsností, plnění klimatizace novým freonem a výměnu maziva, je možné tuto službu provést v autoservisu s použitím speciálního zařízení, přičemž tato možnost je jednodušší. Řidiči však často raději řeší problémy s chladicí soustavou sami a snaží se ji doplnit sami z ekonomických důvodů.

Pokud chcete problém vyřešit vlastními silami, budete potřebovat láhev s chladicí kapalinou, váhy, manometr, vakuovou pumpu, konektory, adaptéry a stříkačku na čerpání mazací kapaliny. Potřebný objem freonu můžete zjistit na štítku pod krytem nebo v návodu k použití. Vyplatí se však takové úspory??

Klimatizace je poměrně složitý systém, který lze snadno poškodit, včetně špatného nabíjení. Pokud to s chladivem přeženete, pouze přetížíte zařízení a vyvoláte přetížení potrubí, které způsobí nové úniky. Pokud se jedná o první opravu a neznáte žádného odborníka, je nejlepší požádat o pomoc znalé lidi v autoservisu.

Pracovníci opravárenského centra již dávno nepoužívají při tomto nabíjení ruční zařízení, ale nabíjejí klimatizace pomocí automatického zařízení, které snižuje možnost chyb na minimum a celý postup výrazně zlevňuje a usnadňuje. Na displeji se zobrazí objem freonu v systému, látka se odstraní, vypustí se použité mazivo, jednotka se odvzdušní, poté se zkontroluje, zda nedochází k úniku chladiva, a pokud je pozitivní, vstříkne se nový freon a vymění se olej. Mohou také provádět antibakteriální ošetření k dezinfekci dutin a filtrů. Jak bylo uvedeno výše, eliminuje nepříjemný zápach, ničí patogenní bakterie a pozitivně ovlivňuje zdraví cestujících.

READ  Lze klimatizaci naplnit na cestách?

Kdy je třeba doplnit klimatizaci?

Intervaly doplňování pro domácí klimatizace. Jak zjistit, zda vaše klimatizace vyžaduje servis a doplnění chladiva.

Pokud je ve vašem bytě již nainstalována klimatizace, můžete si s úlevou odpočinout. Už žádné problémy s chlazením vzduchu. Po určitou dobu funguje správně, ale pak se stane, že se vnější část klimatizační jednotky rozpálí a zmrzne a chlazení vzduchu je již poměrně pomalé. To jsou varovné signály, že je třeba ji dobít. Nástěnné klimatizace jsou mezi spotřebiteli nejoblíbenější, ale po instalaci takového děleného systému si mnoho lidí uvědomí existenci venkovní jednotky, která vyžaduje pravidelnou vizuální kontrolu.

Při běžné instalaci odborníkem není nutné klimatizaci doplňovat. Split-systém je původně naplněn freonem, který je umístěn ve vnější jednotce zařízení, pouze v kapalném stavu. Pokud není montáž provedena kvalitně, budete muset klimatizaci doplnit. Freon se odpařuje v důsledku chybného připojení potrubí přímo v okruhu freonu. Jeden měsíc po instalaci dojde k úniku plynu. Jednotka bude pomalu ochlazovat prostor a na venkovní jednotce se objeví námraza. Tyto příznaky naznačují, že je třeba klimatizaci urychleně naplnit freonem.

Po opravě freonového potrubí je nutné nabít také split-systém. Samozřejmě, že při využívání kondicionéru dochází k úniku zemního plynu, ale ten je velmi malý a činí 6-8 % ročně. Pokud tedy nedochází k poruchám klimatizace, je nutné ji nabíjet přibližně jednou za dva roky. Pokud se tak v klimatizačním systému nestane, hladina freonu bude nižší než povolená hodnota, životnost takového zařízení v domácnosti se zkrátí. Jistě, kompresor se přehřeje, pak vyhoří, nakonec bude nutné opravit split-systém a bude to stát mnohem více než doplnění paliva.

Zde vyvstává otázka, jak zjistit, zda je třeba doplnit zásoby? Tomu můžete porozumět bez jakéhokoli speciálního vybavení nebo přístrojů. Nedostatek freonu se projevuje ztrátou intenzity vytápění nebo chlazení, námrazou nebo námrazou na venkovní jednotce. Pokud majitel klimatizace takový nápis viděl, musí nutně navštívit servisní středisko a klimatizace mu může být naúčtována.

Účtování ceny obvykle závisí na množství odpařovaného plynu a jeho značce. Jako nejbezpečnější freon R-407C, R-410A, R-22. Tyto plyny nenarušují ozónovou vrstvu atmosféry a jsou pro člověka bezpečné.

Užitečné rady ohledně péče o kondicionér

Následující pokyny vám pomohou správně provést servis klimatizačního systému:

 • Při čištění prachu z filtrů a ventilátoru postupujte opatrně, nepoužívejte sílu. Choulostivé díly se snadno deformují a nelze je opravit.
 • Vyhněte se přímému slunečnímu záření na vnitřní jednotku. Signál dálkového ovládání je zkreslený a systém nereaguje. Elektronika by mohla být zničena.
 • Zavřete okna, když je spotřebič zapnutý. Chlazení vnější části spotřebiče je náročné na práci.
 • Pravidelně kontrolujte venkovní jednotku, zda není poškozená. Pokud máte podezření, že freon uniká, naneste na spoje mýdlovou pěnu. Bublinky ukazují, kudy plyn uniká.
 • V přízemí chrání venkovní část děleného systému s mříží.
 • Nezapínejte klimatizaci v mrazivém počasí.
 • Nepoužívejte vadný spotřebič, zavolejte technika.

Na webových stránkách servisních středisek vyhledejte články a videa, ve kterých odborníci podrobně popisují péči o kondicionér.

Jak mohu doplnit palivo?

Nejprve odborník připraví systém. K pročištění klimatizace se používá dusík nebo freon. Tím se vysuší. Poté zkontrolujte, zda nedochází k únikům. Pokud je vše v pořádku, odstraní mistr ze systému veškerý vzduch pomocí vývěvy a rozdělovače.

Klimatizaci lze nabíjet několika způsoby:

 • Tlakoměrem. Bude vyžadovat návod k obsluze jednotky, kde bude uveden optimální tlak v systému. Jednotka je připojena k manometrickému rozdělovači a freonové láhvi. Náplň se přidává po malých krocích, dokud manometr neukazuje správnou hodnotu.
 • Podle hmotnosti. Používá se v případech, kdy je nutné kompletně vyměnit freon. Ze systému je vypuštěno veškeré chladivo. Pomocí stupnice určete hmotnost plynu v lahvi. Technik pak čerpá freon na nastavené parametry. Jedná se o jednoduchý a přesný test.
 • Použití průhledítka. Technik se podívá na freon přes sklo. Pokud se v chladivu objeví bublinky, je třeba jednotku znovu naplnit. Čerpá se, dokud proud bublin nezmizí.

Poté se provede test. Pokud na kohoutcích vnější jednotky není námraza, je systém správně nabitý.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS