Kdy naplnit klimatizační systém v bytě

Jak pečovat o dělený systém a udržovat jej

Mnoho z nás nepřemýšlí o tom, co dělat při instalaci klimatizace. Volání o pomoc často přichází poté, co se něco pokazí a něco nefunguje správně. Žádné chlazení, nepříjemný zápach. Split systém je složité technické zařízení, které se skládá ze dvou jednotek s chladicími radiátory a dvou ventilátorů, které vhánějí vzduch přes radiátory. Vnější vzduchotechnická jednotka (velká krabice obvykle za oknem) má velký chladič a velký ventilátor s oběžným kolem, který velkou silou vhání vzduch přes voštinu chladiče. Stejná metoda se používá v každém autě k chlazení chladiče. Vnitřní blok klimatizace (jednotka zavěšená v místnosti) je vybaven ventilátorem bubnového typu s malými lopatkami.

Protože se ve vzduchu vyskytuje velké množství prachu, lupy a dalších částic, dochází ke znečištění povrchu chladiče. Jejich čistota je hlavní zárukou správné a účinné práce kondicionéru. Aby kondicionér rok co rok dobře fungoval, je nutné sledovat jeho stav a včas provádět technický servis. Pro technický servis doporučujeme obrátit se na odborníky, kteří kvalifikovaně provedou všechny práce pro uvedení klimatizace do provozuschopného stavu.

Podle zkušeností lze říci, že pokud je splitový systém zřízen v bytě a je používán zřídka, pouze v létě, je obvykle nutné pouze častěji umývat filtry vnitřního bloku a to je vše.

Pokud váš dělený systém dobře chladí, není důvod k obavám.

Úkolem každého uživatele rozděleného systému je sledovat jeho vnější podobu. Není to obtížné. Na to si musíte dát pozor:

naplnit, klimatizační, systém, bytě

Čistota filtrů a chladiče vnitřní jednotky. Častější úklid.

Zkontrolujte, zda z odtokového potrubí neodkapává voda.

Chladič klimatizační jednotky je ucpaný.

Ujistěte se, že na trubkách venkovní jednotky není námraza nebo ještě více ledu. Jak dlouho vydrží?

Pokud na to budete dávat pozor a včas provedete preventivní opatření. Spotřebič vám vydrží dlouho.

Pokud potřebujete servis a údržbu, zavolejte naší společnosti Wind Com. Naši odborníci přijedou a provedou servis klimatizace, kdykoli se vám to hodí.

Jak připravit spotřebič?

Nelze jednoduše vzít láhev s chladivem, připojit ji k potrubí a nechat do systému proudit určité množství látky. Jde o to, abyste spotřebič na tuto operaci nejprve připravili. Pokud freon uniká nepřirozeně rychle, pravděpodobně došlo k odtlakování pláště.

V místě připojení měděné trubky k venkovní jednotce může docházet k netěsnosti v důsledku nesprávné instalace a poškození rozšířeného okraje

Zjistěte příčinu, odstraňte ji a teprve potom do systému zaveďte novou dávku plynu. Těsnost okruhu se kontroluje také v případě, že je nutné nahradit chladivo ztracené během provozu. K netěsnostem dochází velmi často po neodborné instalaci.

Někteří nezkušení řemeslníci například neopatrně odříznou rozšířený okraj měděné trubky a zapomenou ho obnovit. V důsledku toho dochází k netěsnostem na spojení mezi potrubím a venkovní jednotkou. Měď je poměrně měkký materiál.

Před zahájením prací je nutné vyčistit blok klimatizace od nahromaděného prachu, aby ventilátor pracoval bez dalšího zatížení a bylo možné získat co nejvíce správných údajů

READ  Fén na vlasy s nástavci pro styling

Poškození rolovacího spoje je možné i bez řezání trubky, stačí nerovnoměrně zašroubovat spojovací prvek. Proto je před nabíjením split-systému nutné tento spoj otevřít a zkontrolovat stav okraje potrubí. Pokud je poškozená, odřízněte ji, srovnejte a přišroubujte zpět. Buďte při tom opatrní a ujistěte se, že matice zapadá snadno a bez námahy.

Více informací o pravděpodobných poruchách kondicionéru a způsobech jejich opravy naleznete v tomto článku.

Těsně před nabíjením je třeba systém vypustit. Do okruhu se vstřikuje dusík nebo freon, aby se z něj vyplavily všechny cizorodé látky. Při vysokém tlaku je jednotka pečlivě zkontrolována na trhliny a únik plynů. V případě dotazů se obraťte na svého prodejce WINTERSTEIGER.

naplnit, klimatizační, systém, bytě

Jak poznat, že je čas doplnit kondicionér??

Venku se otepluje, a to znamená, že je nejvyšší čas zkontrolovat provozuschopnost a účinnost klimatizačního systému. Zda dokáže v interiéru vytvořit příjemný chládek, když bude nad palubou 30oC? Podívejme se, na co si dát pozor.

Nedostatečná hladina chladiva v klimatizačním systému může být důsledkem úniku chladiva. Netěsnost může být způsobena vibracemi, vysycháním pryžových trubek, náhlými výkyvy teplot, opotřebovanými díly atd.Д.

Následující příznaky mohou signalizovat nedostatek kapaliny v systému:- pomalé ochlazování vzduchu při zapnutém kondenzátoru;- zatuchlý zápach v prostoru pro cestující;- mastná emulze na potrubí klimatizace;- námraza na vnitřní jednotce.

Hladinu chladiva můžete sledovat na průhledítku vedle odvlhčovače. Za tímto účelem zapněte systém chlazení kabiny na maximum. Zpočátku by se v okénku měla objevit kapalina se vzduchovými bublinkami, která postupně zmizí, když je množství chladiva normální. Pokud je hmota mléčně bílá, není v systému dostatek chladiva.

Kdy doplnit klimatizaci?

Vzhledem k tomu, že chladivo má tendenci se odpařovat, odborníci doporučují doplnit klimatizaci, i když k tomu není žádný zjevný důvod. Pokud je vůz zakoupen u prodejce, doporučuje se doplnit provozní kapalinu jednou za 2-3 roky před letní sezónou, u ojetého vozu jednou ročně. Pokud se nevyskytnou problémy, je maximální servisní interval klimatizačního systému 3 až 5 let.Je velmi důležité nepřidávat příliš mnoho chladiva. Na součásti systému mají nepříznivý vliv nejen nízké, ale i příliš vysoké hladiny kyslíku. V takovém případě dochází ke zvýšení tlaku v hlavním potrubí, hliníkové trubky se rychleji opotřebovávají a vzniká koroze.

Abyste se vyhnuli nákladným opravám, doporučujeme dodržovat také následující podmínky:

Životnost klimatizace závisí na tom, jak dobře je včas servisována. Pokud hladina chladiva klesne o 20 % a zvýší se riziko přehřátí kompresoru. Je třeba poznamenat, že přesné množství kapaliny může být určeno nabíjecí stanicí na čerpací stanici.

V současné době se k plnění klimatizace používá tetrafluorethan s označením r134a, R132, který se obvykle nazývá freon. K obsluze systému osobního automobilu stačí přibližně jedna 500g láhev.

K dobíjení je zapotřebí stanice nebo příslušné zařízení, a proto se doporučuje, aby se tento postup prováděl ve specializovaném centru. Tím se eliminuje riziko přidání nadměrného množství chladiva, jehož potřebný objem se určí automaticky.

READ  Jak odstranit výrobní nálepku z chladničky

Řemeslníci v servisních stanicích mohou navíc celý systém dodatečně zkontrolovat na těsnost pomocí UV barvy a lampy.

Závěrydoplňování klimatizace lze samozřejmě považovat za práci, kterou je žádoucí v servisu pravidelně provádět. Profesionální plnicí systém je levný a efekt plně funkčního systému lze jen těžko podcenit.

Ušetříte více peněz než při volání servisního technika

Při znalosti potřeby materiálu a vybavení je snadné vypočítat, jak výhodné je doplnit klimatizaci vlastníma rukama. Přebíráme náklady na pronájem na webových stránkách společností, které nabízejí tuto službu v Moskevské oblasti:

 • Rozdělovač vývěvy s hadicemi. 700 za den (12.5 у. Е.);
 • Kompletní sada včetně plynové lahve, měřicí stanice a čerpadla. Od 1000 EUR/den (18 u ); f ); g ); h ). Е.);
 • Nejdražší typ freonu. R410a. 650 za 0.6 kg (12 let). Е.).

Poznámka. Ceny k 1. Březnu 2018. V závorce je uveden ekvivalent ve standardních jednotkách, protože náklady na služby se mění v čase.

Při dražší variantě pronájmu zařízení a nákupu freonu: 700 650 = 1350 (24.5 у. Е.). Minimální náklady na nabíjení dělených systémů, deklarované různými společnostmi, jsou 2000 (35 c.U. Е.). Výhoda vlastního doplňování paliva není příliš velká. 650 nebo 10 %.5 у. Е.

 • Abyste si mohli pronajmout vybavení a spotřebiče, musíte věnovat osobní čas.
 • Ceny uvedené na internetu mohou být podhodnocené, aby přilákaly zákazníky, nebo mohou být jednoduše zastaralé.
 • Často si firma účtuje příplatek za cestu nebo fakturuje každou práci zvlášť. Vysávání, diagnostiku a doplňování.
 • Existuje možnost, že „levní“ řemeslníci odvedou práci špatně a po roce se chladivo opět vypaří.
 • Nezahrnuje náklady na pronájem elektronické váhy. Přijatelné jsou stolní kuchyňské váhy pro vážení do 20 kg s přesností na 1 gram.

Zde je závěr: správně provedené nezávislé čerpání freonu je vhodnější než odkaz na společnost poskytující služby za podhodnocenou cenu. Práce kvalifikovaných odborníků je nákladná.

Proč čistit kondicionér?

Zapnuté zařízení propouští obrovské množství vzduchu. A ve městě je vždy nasycen prachem, kouřovými částicemi, sazemi a dalšími nečistotami. Dělený systém se po celou dobu znečišťuje tím, že propouští vzduch.

Také klimatizace neustále produkuje kondenzát, který odtéká do ulice přes odvodňovací potrubí. Pokud se kapalina na své cestě setká s nečistotami, dojde k jejich shlukování. Zůstávají v klimatizaci. Špína a vlhkost jsou ideálními podmínkami pro rozvoj bakterií.

Čištění klimatizace je důležité zejména na jaře. V systému se za dlouhou dobu provozu nahromadilo velké množství prachu a nečistot, které se dostávají přímo do místnosti.

Komentář 46

Již jste zde napsali:) dejte půl kbelíku stlačeného vzduchu:) jednou za rok:) pro věc, pokud to funguje, neměli byste se ho dotknout. Pokud nefunguje, pocítíte to. Nejjednodušší je provést diagnostiku, třeba jednou ročně. Olej se rozpouští ve freonu, nelze říci, kolik je třeba přidat, to se provádí na začátku plnění, plníte jak plyn, tak olej v přísném souladu s množstvím pro daný model. Pokud je nutné doplnit palivo, všechen plyn se odčerpá a systém se znovu naplní. V tomto případě má smysl koupit předem filtr, který je v trubici, obecně při objednávání pochopí, o co jde. Není třeba měnit sušičku. Výměna je nutná pouze v případě, že je systém dlouhodobě bez tlaku. Nebo přesněji řečeno, vůbec otevřené (vyšroubované trubky, jízda bez chladiče po nehodě atd.). E) samotný plyn je natolik netěsný, že prochází hadicemi, a to i novými, ale ztráty nejsou významné a systém funguje správně po mnoho let. Proto se používají trubky, a ne hadice. Tady je příklad, mám Ford Chpocus z roku 2001 a ještě jsem ho nedoplňoval a má najeto 120k mil

READ  Nástěnné krby s efektem živého plamene

Při proplachování chladicího systému se chladicí kapalina mění s nemrznoucí kapalinou. Vyměňuje se každých 60 km nebo každé 2 roky. S chladicí kapalinou se dodává speciální olej, není ho moc, asi 25 gramů.

Odčerpejte, zjistěte, kolik a napumpujte na maximum. Je v něm dostatek oleje. Freon uniká. Každý rok čerpám o 50 až 100 gramů více.

Užitečné rady pro péči o kondicionér

Následující doporučení vám pomohou správně servisovat klimatizační techniku:

 • Při čištění prachu z filtrů a ventilátoru nepoužívejte sílu. Křehké díly se snadno deformují a nelze je opravit.
 • Nevystavujte vnitřní jednotku přímému slunečnímu záření. Signál z dálkového ovládání je zkreslený a systém nereaguje. Elektronika se může porouchat.
 • Zavřete okna, když je spotřebič zapnutý. Při venkovním chlazení dochází k opotřebení spotřebiče.
 • Pravidelně kontrolujte venkovní jednotku, zda není poškozená. Pokud máte podezření na únik freonu, potřete spoje mýdlovou pěnou. Bublinky ukazují, odkud plyn uniká.
 • V přízemí chraňte vnější stranu rozdělovacího systému mřížkou.
 • Nepoužívejte klimatizaci v mrazivém počasí.
 • Nepoužívejte vadné spotřebiče, zavolejte servisního technika.

Články a videa o tom, jak se o klimatizaci starají profesionálové, najdete na webových stránkách servisu klimatizací.

Jak vyplnit

Nejprve odborník připraví systém. Pomocí dusíku nebo freonu vyfoukne klimatizaci. Tím se vysuší. Poté se zkontroluje těsnost. Pokud je vše v pořádku, technik vypustí ze systému veškerý vzduch pomocí vakuové pumpy a rozdělovače.

Klimatizaci lze nabíjet několika způsoby:

 • Tlakem. To se provádí nahlédnutím do návodu k obsluze jednotky a určením optimálního tlaku v systému. K jednotce je připojen manometrický rozdělovač a freonová láhev. Plňte po malých dávkách, dokud tlakoměr neukazuje správnou hodnotu.
 • Podle hmotnosti. Používá se v případech, kdy je nutné plně vyměnit freon. Ze systému se vypustí veškeré chladivo. Váha určuje hmotnost plynu v lahvi. Technik poté napumpuje freon na předem nastavené hodnoty. Jedná se o jednoduchou a přesnou metodu.
 • Použití průhledítka. Odborník se podívá na freon přes sklo. Pokud se v chladivu objeví bublinky, je třeba jednotku naplnit. Náplň se udržuje, dokud proud bublin nezmizí.
naplnit, klimatizační, systém, bytě

Provádějí se tyto kontroly. Pokud na vnějším kohoutku není námraza, je systém správně napuštěn.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS