Kolik kyseliny citronové přidat do stroje

Jak odstranit vodní kámen z pračky pomocí kyseliny citronové

Četné reklamy vás vyděsí: Pokud automatickou pračku nechráníte před vodním kamenem, rychle se porouchá. Abyste předešli poruchám, výrobci doporučují používat změkčovače vody. Měli byste věřit reklamám?? Sporná otázka. Možná by bylo lepší čas od času zavolat odborníka, aby provedl důkladnou revizi a řádnou údržbu?

Preventivní kontrolu pračky by mohl provést odborný technik

Existuje i jiné řešení. Případné usazeniny vodního kamene můžete odstranit vyčištěním pračky kyselinou citronovou. Tato metoda je mnohem levnější než domácí hovor, ale podle recenzí žen v domácnosti je výsledek lepší než po použití zakoupeného léku.

Nalijte kyselinu citronovou do přihrádky na prací prostředek a zapněte nejdelší režim praní při teplotě 60 ℃ nebo vyšší (bez prádla, bez pracího prostředku). Pokud je pračka se sušičkou určena pro 5-6 kg prádla, je třeba přidat 200 g odstraňovače vodního kamene. 100 g postačí pro 3-4 kg prádla. Stačí provést test jednou nebo dvakrát ročně.

Příčiny tvorby vodního kamene

Tvrdá voda obsahuje velké množství vápenatých a hořečnatých solí, které při zahřátí vytvářejí pevnou sraženinu. Na kovových plochách se usazují usazeniny a vytvářejí pevný „svařenec“. Usazování vodního kamene nezpůsobuje pouze tvrdost vody. Chemické složky pracích prostředků ovlivňují stav částí pračky. Nekvalitní mycí prostředky mohou urychlit tvorbu vodního kamene, proto vybírejte pouze mycí prostředky, které byly testovány.

Trvalé používání automatické pračky se sušičkou v intenzivním pracím programu při teplotách nad 60 ℃ podporuje tvorbu vodního kamene. K účinnému odstranění vodního kamene stačí vodu ohřát na 40 až 60 ℃. V tomto teplotním rozmezí je zabráněno tvorbě nerozpustných usazenin a části pračky se sušičkou jsou bezpečné.

Jak poznat, že pračka potřebuje vyčistit?

Čím vás tato pomocnice v domácnosti překvapí?? Kdy se začít obávat a podniknout preventivní kroky? Nejdříve je třeba se zaměřit na poruchu softwaru.

Pokud se režimy začnou samy od sebe měnit nebo pokud některé z nich přestanou fungovat, měli byste mít obavy. Druhým varovným signálem je, že voda po umytí a opláchnutí snadno nevyteče. Dávejte pozor, pokud byl prací cyklus z nějakého důvodu prodloužen. Pokud pračka běží o polovinu nebo dvakrát déle místo dvou hodin požadovaných v návodu, znamená to, že není schopna ohřát vodu na správnou teplotu ve stanoveném čase.

READ  Proč šicímu stroji chybí knoflíkové dírky

Přestanou fungovat všechny režimy. pravděpodobně jste promeškali preventivní moment a bude třeba jej nechat opravit

Tip! Odborníci na instalatérství doporučují instalovat filtr do přívodního potrubí vody do stroje. Pomáhá snižovat rychlost usazování vodního kamene a zabraňuje pronikání částic rzi a dalších nečistot do vodovodního systému.

kolik, kyseliny, citronové, přidat, stroje

Výhody a nevýhody čištění kyselinou citronovou

Čištění pračky kyselinou citronovou má své výhody i nevýhody. Výhody jsou následující

 • Dostupnost. Je levná a za málo peněz lze koupit značné množství kyseliny citronové;
 • Snadné použití. Postup čištění nevyžaduje žádné speciální čisticí prostředky a nevyžaduje žádnou přípravu;
 • Vysoká účinnost. 100 gramů účinné látky odstraní až 100 g vodního kamene;
 • Bezpečnost. Látka samotná ani její odvozené účinky na váhu nejsou pro člověka škodlivé.

Citronová šťáva je výborným prostředkem proti tvrdému vodnímu kameni, nemá negativní vliv na topení jako jiné chemikálie. Tato látka je součástí mnoha specializovaných výrobků.

Kromě toho je čištění stroje finančně mnohem levnější než použití specifických chemikálií. Je prokázáno, že mnoho hospodyněk utratí za čisticí prostředky mnohem více peněz, než kolik by stála oprava pračky. Zejména výměna topného tělesa.

Nevýhody kyseliny většinou nemají nic společného s realitou. Nepůsobí korozivně na pryžová těsnění ani na kovové části stroje. Mnozí si všimli, že po vyčištění pračky kyselinou citronovou je cítit specifický zápach, který však po jednom nebo dvou praních zmizí.

Jediným problémem je usazování krystalů citronové šťávy v gumové těsnicí manžetě. Z tohoto důvodu se vyplatí stroj po použití důkladně otřít. Krátkodobé působení látky na pryž a součásti stroje nemá destruktivní účinek.

Jak vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové

Chemický prášek působí v kombinaci s horkou vodou jako silné rozpouštědlo. Chcete-li z automatické pračky se sušičkou odstranit nahromaděné soli, nastavte dlouhý cyklus a v nastavení zadejte teplotu od 60 °C do 95 °C.

Užitečné číst: Jak se zbavit skvrn od mrkve: Z dětského oblečení i oblečení pro dospělé

Po ošetření mohou v automatické jednotce zůstat drobné částečky prášku. Doporučujeme nastavit dvojité máchání, aby se prací prostředek z bubnu a záhybů manžety zcela vyplavil.

Jaká teplota by měla být nastavena??

Pokud spotřebič používáte již delší dobu a nikdy jste ho neodstraňovali vodní kámen, pak vám nebude stačit mytí při nízké teplotě. Jakýkoli čisticí prostředek a také kyselina citronová působí lépe v horké vodě, takže zvolte režim s teplotou 60-95 stupňů. Záleží na tom, jak moc je stroj znečištěný: pro udržovací čištění stačí program „60“ a pro důkladné čištění program „90“.

kolik, kyseliny, citronové, přidat, stroje

Důležitá je také doba čištění. V ideálním případě by první kontakt pračky s limonádou měl být několik dlouhých cyklů, řádově 4-5 hodin. Ale pozor: program 90 stupňů se nesmí opakovat dvakrát, je lepší nejprve spustit „90“ a poté dvakrát spustit „60“.

READ  Chladnička Samsung po výpadku proudu stále pípá

Pračka by se měla čistit kyselinou citronovou při vysoké teplotě a po dlouhou dobu: „60“, „90“ nebo „Bavlna“.

Opakování cyklů s vysokou teplotou bez přestávky je pro pračku velmi nebezpečné. Zaprvé, pokud topné těleso běží nepřetržitě, nemusí vydržet zátěž a vyhoří. Za druhé se přehřívá a deformuje vývodku, která chrání ložiska dávkovače. Horká voda navíc rychleji smyje mazivo z gumových těsnění, takže se kapalina dostane do ložisek a urychlí jejich destrukci. V takovém případě byste potřebovali nákladnou opravu, takže je lepší neriskovat a čistit kyselinou citronovou přesně podle pravidel.

Pokyny k čištění

Mytí dávkovače není časově, pracovně ani finančně náročné. K vyčištění pračky o hmotnosti 5 kg si připravte pouze 2 sáčky kyseliny citronové, každý po 50 gramech, a suchý hadřík. Postup bude následující:

 • Ujistěte se, že v bubnu není žádné prádlo. Pokud se předmět opláchne v roztoku kyseliny citronové, ztratí barvu;
 • Do zásobníku na prací prostředek nasypte 80-100 g citronového prášku. Je přípustné dát limoncello přímo do bubnu, ale v prvním případě se vyčistí i kyveta a hubice:
 • Zvolte mycí program, který zahrnuje cyklus máchání. Ždímání nebudete potřebovat, proto je nejlepší tuto funkci deaktivovat, pokud s ní režim počítá;

Pokud se prací cyklus provádí pravidelně a je v něm jen malé množství vodního kamene, stačí předehřát vodu na 60 °C. Pokud se v pračce nepere delší dobu, lze nastavit teplotu na 90 °C.

Po skončení programu otevřete poklop a odklopte límec dvířek. Pokud jsou na bubnu hrudky vodního kamene, odstraňte je, otřete povrch bubnu a gumu suchým hadříkem. Důležité je také odšroubovat sítko a odstranit zbytky vody z odtokového systému. Ujistěte se, že je sběrač prášku suchý.

Nelekejte se, pokud během pracího cyklu uvidíte v bubnu hrudky vodního kamene. Pokud je v pořádku, pak citronová šťáva skutečně odvedla svou práci. odstranila usazeniny z „vnitřku“ pračky. Doporučujeme čistit pračku kyselinou citronovou každé 4 měsíce. Pokud je voda ve vaší oblasti příliš tvrdá, budete muset spotřebič každých 30 cyklů propláchnout. Pokud je tvrdost vody nízká, můžete pračku se sušičkou prát jednou za šest měsíců.

Citronová šťáva do pračky: užitečná nebo škodlivá?

O účinnosti odstraňování vodního kamene ze stroje není pochyb. Opravdu dobře rozpouští vodní kámen. Poškodí však části stroje??

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Citronová šťáva je neškodná, pokud se používá v přiměřeném množství. Pokud se kyselina citronová přidává ve velkém množství a voda se musí zahřívat na nejvyšší možnou teplotu, nemusí být výsledky uspokojivé. Kyselina může zničit pryžové a plastové díly. Velké hrudky vodního kamene se mohou odloupnout spolu s gumovými kousky.

HOW to get your White Laundry REALLY WHITE again �� (Genius Tip) ⚡️

READ  Jak vybrat varnou desku pro domácnost

Velmi důležité! Nezanedbávejte množství kyseliny citronové a teplotu čištění. Kyselina citronová působí i ve studené vodě, zahřívání proces pouze urychluje, takže stačí vodu ohřát na 60 0 C.

Po analýze recenzí a tipů uživatelů praček jsme zjistili, že většina z nich doporučuje používat k čištění pračky kyselinu citronovou. Zaprvé je nejlevnější a nejrozšířenější. Za druhé, kyselina citronová je bezpečná pro použití v domácnosti, nezpůsobuje alergie a snadno se oplachuje.

Je známo, že při teplotě 75 0 C se tvoří vodní kámen. Málokdy se stává, že by pračka byla zapnutá na vaření, a většinu věcí lze prát pouze na 40 °C. Proto není dobré používat kyselinu citronovou příliš agresivně. Užitečnost limonky spočívá v jejím uvážlivém používání.

Čím nahradit limoncello nebo jak pečovat o dávkovač??

Existují nějaké jiné čisticí prostředky, které jsou proti vodnímu kameni stejně účinné jako citronová šťáva?? Samozřejmě, že ano. V obchodech je jich spousta, většinu z nich lze zařadit pod stejný název „čisticí prostředek proti vodnímu kameni“. Při používání těchto pracích prostředků pečlivě dodržujte pokyny k praní uvedené na obalu.

Nebuďte líní a při každém použití pračky si přečtěte návod na odstranění vodního kamene. Chybné nastavení správného množství pracího prostředku může způsobit poruchu pračky.

Někteří lidé se mohou ptát, zda můžete kyselinu citronovou nahradit čerstvou citronovou šťávou. Naše odpověď zní ne, protože účinek nebude dosažen kvůli nízké koncentraci kyseliny v citronu. Nepoužívejte ocet místo kyseliny citronové, protože by mohl způsobit negativní reakci na částech stroje. Existují ženy v domácnosti, které používají Coca-Colu ke stejnému účelu. Nalijte tři litry do bubnu, zvolte režim praní 60 0 °C a počkejte na konec cyklu.

Abyste se nemuseli potýkat s velkými nánosy vodního kamene, musíte se o pračku také správně starat a dodržovat následující doporučení.

 • Ke snížení tvrdosti vody lze použít speciální změkčovače vody.
 • Použijte množství pracího prostředku uvedené na obalu. Automatické pračky v prášku jsou vybaveny změkčovačem vody.
 • Neperte v pračce příliš staré a zničené oděvy. jinak by se na pračce mohly usazovat částečky látky.
 • Praní při teplotách nižších než 75 0 °C.
 • Nechte mycí prostředek zaschnout a osušte spotřebič měkkým hadříkem.

Postup čištění pračky kyselinou citronovou je tedy velmi jednoduchý, podrobně se na něj můžete podívat ve videu. Hlavní je vložit citronovou šťávu a zapnout přístroj. zbytek se udělá sám. Dobře se o stroj starejte, abyste se nemuseli starat o jeho čištění.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS