Kotel neudržuje teplotu teplé vody

Tlak v kotli stoupá. Nástěnný dvojitý kotel. Oprava část 2

Dobrý den, milí návštěvníci! Podívejme se dále na problém, kdy tlak ve dvouokruhovém kotli neodpovídá normě.

V předchozím příspěvku na stejné téma již byly diskutovány důvody, proč je tlak ve dvouokruhovém kotli nestabilní, stoupá a klesá. Nebo například změnil po zapnutí / vypnutí TUV a tak dále, obecně, pokud vám tlak nějak skáče, pak klidně přeskočte na tento článek, je to právě pro tyto případy.

A v tomto článku je čas zjistit, proč tlak v kotli neustále stoupá. Pouze směrem nahoru! Bude stoupat, dokud se nespustí pojistný ventil.

Vzhledem k tomu, že princip fungování většiny kotlů je podobný, může se tato závada vyskytnout u různých modelů. Ale řeknu to na příkladu kotle ARISTON CLAS 24 FF, protože kotel tohoto modelu se používá u mě.

Tlak v kotli pomalu klesá, je třeba pravidelně přilévat vodu do kotle.

Podívejme se nejprve na případy, kdy tlak stále klesá. Jedná se o velmi častý problém, který se projevuje pomalým poklesem tlaku v topném systému, někdy i v průběhu několika dnů/týdnů.

To se může stát ze dvou důvodů:

První je spojen s únikem chladicí kapaliny ze systému, zvažte, jak je to nebezpečné a jak hledat netěsnosti. Druhý se bude týkat expanzní nádoby, ale je jich tam celá řada, nejen pokles tlaku

Co se stane, když je teplá voda zapnuta na dvou odběrových místech současně?

Schéma se stává složitějším, pokud při používání teplé vody na jednom odběrném místě vznikne potřeba aktivovat ji na jiném místě, např.: zatímco v koupelně běží sprcha, vy si potřebujete umýt ruce v umyvadle na toaletě. V tomto případě:

 • Míra spotřeby teplé vody se prudce zvyšuje, spotřeba vody se zvyšuje,
 • objeví se slabý tlak horké vody;
 • studená voda přitékající do kotle se zvyšuje,
 • teplota výměníku tepla v kotli klesá a teplota vody v prvním odběrném místě již není příjemná,
 • několik sekund trvá, než automatika kotle zapne vytápění,
 • ještě několik sekund, než budou oba uživatelé na obou odběrných místech schopni používat vodu s příjemnou teplotou.

Během této doby nemohou oba uživatelé plně využívat teplou vodu. Přichází s přestávkami. Výrazně se zvyšuje množství neproduktivní vody, která bez užitku odtéká do kanalizace.

Co když jeden z uživatelů vypnul vodu?? v tomto případě se průtok horké vody výrazně sníží. U dvouokruhového plynového kotle dochází k teplotnímu skoku na topném tělese. V důsledku toho se teplota horké vody v místě odběru prudce zvýší a pokračuje v práci. Uživatel nemůže vodu plně využívat, odtéká do kanalizace, dokud se nespustí automatika na bojleru a uživateli se nedodá voda o správné teplotě ve stabilním režimu.

Protože se tyto situace opakují několikrát denně, neproduktivní spotřeba teplé vody se každý den zvyšuje. Nezapomínejte na nepohodlí, které uživatelé zažívají, když je dodávka teplé vody nestabilní.

Možná řešení

Pokud je příčina, proč kotel neohřívá vodu, známá, můžete se ji pokusit opravit sami. Výrobci často zpřístupňují mechanické součásti pro samoobsluhu.

Důležité! Pokud problém odstraňujete sami, nejprve odpojte jednotku od zdroje napájení a odstraňte médium z vnitřních součástí

kotel, teplotu, teplé, vody
 • Pokud je výměník tepla zanesený, lze jej vyčistit pomocí speciálních kapalin nebo osvědčenými domácími prostředky na odstranění vodního kamene. Je lepší použít filtrační zařízení na přívodu topného média do kotle.
 • Pokud je příčinou vadné čerpadlo, rozeberte jej a zkontrolujte rotor. Pokud jsou nalezena cizí tělesa, která brání volnému pohybu turbíny, je třeba je odstranit. Filtr musí být také zkontrolován, zda není ucpaný.
 • Pokud je příčinou poruchy snímač průtoku vody, je nutné odstranit část, ve které je turbína umístěna. Pokud při otáčení prstem začne cvakat nebo brzdit, znamená to, že jsou v pouzdře cizí částice. Zkuste turbínu umýt a očistit každou její lopatku vatovým tamponem namočeným v čisticí kapalině.
 • Pokud je příčinou poruchy kotle trojcestný ventil, měl by se rovněž vyčistit a zkontrolovat hadice pro odběr vzorků plynu a filtr.
 • V případě nízkého tlaku zkontrolujte všechny armatury a ventily na spotřebiči a tlak, kterým voda ze směšovače vytéká. Pokud nedochází k únikům, ale tlak vody je malý nebo žádný, problém vyřeší pouhé doplnění expanzní nádoby.
READ  Výměna doplňovacího kohoutku na kotli Ariston

Jednou z nejdůležitějších rad je dodržovat pravidla provozu a doporučení výrobce. Je důležité si uvědomit, že prevence je vždy lepší než oprava. Včasná údržba a kontrola hlavních součástí systému prodlouží životnost autonomního ohřívače.

kotel, teplotu, teplé, vody

Kotel může být jakékoli firmy, například „Baxi“, „Bosch“, „Protherm“, „Electrolux“. Hlavní je, že má okruh teplé vody. V našem systému jsou také tři místa s teplou vodou. sprcha, umyvadlo a kuchyň. Představme si tedy, že se někdo chystá osprchovat a otočí kohoutkem sprchové hlavice. Předpokládejme, že kotel je nastaven na 55 °C a potrubím začne protékat studená voda.

Nemůžeme se hned začít sprchovat, protože v potrubí je studená voda. Chvíli trvá, než kotel začne ohřívat vodu na požadovanou teplotu. Obvykle to trvá asi 3 sekundy. Ve čtvrté vteřině z bojleru vytéká horká voda požadované teploty a přibližně v desáté vteřině se ohřátá voda dostane do našeho kohoutku.

Pak smícháme studenou a teplou vodu na kohoutku, abychom získali příjemnou teplotu vody pro sprchování. Proto jsme se začali sprchovat až ve 12. vteřině, během níž jsme jednoduše vylili asi čtyři litry vody do odtoku. V zásadě se nejedná o nic kritického, ale vychází se z předpokladu, že kotel je dostatečně blízko místům odběru vody. Ale pokud máte dostatečně velkou vzdálenost od bojleru k odběrným místům, pak při otevření kohoutku musíte čekat na teplou vodu asi 30 sekund, možná i více, a během této doby musíte bezdůvodně vypustit asi 15 litrů.

Někomu to samozřejmě může připadat jako norma.

Sprchujeme se. Všechno jde dobře, ale zároveň se někdo rozhodl umýt nádobí a otevřel kuchyňský kohoutek. Co se děje?? Došlo k dramatickému nárůstu spotřeby teplé vody. Do kotle tak začne proudit více studené vody. Poté teplota na výměníku tepla v kotli prudce klesne a voda již nemá příjemnou teplotu pro sprchování.

První 3 sekundy tedy musí pracovat automatika kotle a dodávat výkon hořáku. Teplá voda se do sprchového kohoutku dostane až v 7. vteřině a pak začneme mýt nádobí v kuchyni až ve 12. vteřině. Celkově při čekání na teplou vodu ze dvou kohoutků jednoduše vylijeme do odtoku asi šest litrů vody. Nyní je dostatek teplé vody pro všechny. někteří se sprchují, jiní myjí nádobí. Ale teď už je nádobí umyté a kohoutek v kuchyni zavřený. Pak se vše odehrává v opačném směru. průtok teplé vody klesá, teplota v kotli a ve sprše stoupá. Nespálíte se o něj, ale nebudete se moci osprchovat. Náš kotel opět potřebuje asi tři sekundy, aby automatika, plynový ventil a modulace plamene fungovaly. Pak se teplota začne pomalu vracet k normálu a teprve v 8. sekundě můžeme pokračovat ve sprchování. Během této doby jsme opět vyplýtvali asi tři litry vody. Tato nestabilní teplota vody se bude vždy opakovat.

Pokud otevřete jeden nebo více kohoutků, budete muset neustále ztrácet čas čekáním na teplou vodu a za tu dobu vypustíte do odtoku poměrně hodně vody zbytečně. Co lze udělat, abyste se vyhnuli nepříjemnostem a zbytečné spotřebě vody?? Můžete zkusit nainstalovat nepřímý ohřev k plynovému nástěnnému kotli, ale pravděpodobně jej nebudete moci připojit.

Je možné pořídit si nový závěsný plynový kotel s vestavěným bojlerem nebo obecně umístit podlahový kotel s velkým akumulačním bojlerem, ale vyžaduje to velké investice a ne každý s takovými výdaji souhlasí.

Co dělat, když kotel Vailant neohřívá teplou vodu?

Našel jsem tento způsob. Na vstupu do kotle je magnetický měnič, který by měl odstraňovat tvrdost vody, ale nedělá to, podle mého názoru je to fikce. Pro mě je však dobré, že je instalován přímo na vstupu do kotle. Můžete si ji prohlédnout na obrázku níže.

Je na něm americká matice. Pokud ji odšroubujete, můžete do potrubí bez problémů nalít kyselinu citronovou.

Musíte však zavřít vodu. Vedle kotle mám rozdělovač. Je na obrázku níže.

Nyní má všechny kanály otevřené a jedním snadným pohybem jsem uzavřel přívod vody do kotle.

To je vše, voda je uzavřena a nyní můžete odšroubovat magnetický filtr amerického typu. A nezapomeňte myslet na něco proti tekoucí vodě z kotle, není to moc, ale je to tam. Omotám ji hadrem.

Pak jsem do trubky vložil kyselinu citronovou.

Zašroubujte zpět kohoutek amerického typu a otevřete kohoutek na přívodu vody do kotle.

Nyní je důležité pochopit, kdy se kyselina dostane do výměníku tepla. Protože mám vodovodní kohoutek metr od kotle, zjišťuji, zda se kyselina dostala do výměníku tepla, podle chuti. Jednoduše otevřu kohoutek v krátkých dávkách a ochutnám; pokud chutná „kysele“, znamená to, že celý systém od magnetického filtru až po kohoutek je naplněn kyselinou citronovou.

READ  Jak vybrat termostat pro plynový kotel

Pak musíte zavřít kohoutek, aby vaše rodina nevypustila všechnu kyselinu dřív, než přijde její čas.

Systém naplním přes noc a zůstane okyselený až do rána. Ráno otevřu kohoutek s vodou v kotli a vypustím všechnu kyselinu. Voda bude syčet, nelekejte se.

Může vyvstat otázka, zda kyselina neprorazí výměník tepla? Hledal jsem na fóru chemiků a došel jsem k závěru, že organické kyseliny (kyselina citronová je jednou z nich) jsou pro měď neškodné.

Tuto metodu používám podle potřeby. Pokud se mi nelíbí, jak kotel ohřívá vodu, nebo je tlak teplé vody příliš nízký, použiji kyselinu citronovou k ošetření výměníku tepla.

Pokud máte polypropylenové vedení do kotle a nemáte kam nalít kyselinu, pak vymyslete něco podobného, co nebude trvat dlouho.

Lidská chyba

Přímou příčinou nevyhřátého radiátoru může být i člověk. Obvykle jsou následující:

 • Stoupací potrubí, které se prostě zapomnělo zapnout, protože „bylo pozdě a instalatéři byli unavení“.
 • Zavřený kohout automatického odmrazování systému.
 • Nesprávné připojení při instalaci.
 • Třícestný ventil uzavřený dítětem.

Vyřešeno zavoláním do příslušného servisního střediska, připojením baterie (nebo bypassem, viz „Baterie není připojena k síti“). (viz níže) a pečlivě zkontrolujte kohouty.

Problémy s topným okruhem

Čerpadlo by mělo být dimenzováno podle požadavků topného okruhu.

Poruchy v topném okruhu nejsou vždy způsobeny vadným hlavním topným tělesem. Pokud kotel funguje, ale neohřívá radiátory, je třeba hledat příčinu v samotném rozvodu.

Seznam hlavních poruch v topném okruhu:

 • Zpětný filtr nebo jehlový ventil (kohout) je zablokovaný;
 • Nedostatečná kapacita oběhového čerpadla
 • Nejsou dodržena pravidla pro instalaci přirozeně cirkulujícího topného okruhu.

Všechny výše uvedené problémy je třeba vyřešit před zahájením topné sezóny. Pokud se tak nestane, může se stát, že prostory zůstanou několik dní bez tepla, protože oprava zahrnuje úplné vypuštění topného média.

Proč tedy kotel neohřívá radiátory, když v předchozích letech vše fungovalo dobře?? Příčina. špinavá zátka, která se vytvořila na filtru topného okruhu a zcela blokuje průtok chladicí kapaliny. Řešení je jednoduché. voda se vypustí z potrubí nebo se obejde cirkulace vody a filtr se vyčistí. Aby se tato situace neopakovala, je třeba zcela nahradit teplonosné médium paralelním systémem propláchnutím celého okruhu.

U gravitačního systému je klíčový sklon potrubí.

Druhým důvodem, proč kotel funguje, ale radiátory jsou studené, je nedostatečný výkon oběhového čerpadla. Výkon zařízení je nedostatečný pro včasné a účinné čerpání celého objemu topného média. Nebo topný systém v domě má větve, které jsou ve značné vzdálenosti od čerpadla. V důsledku toho se oběhové čerpadlo přehřívá, topné zařízení pracuje s nadměrnou spotřebou energie a radiátory zůstávají studené. Řešení. vyměňte zařízení pro čerpání topného média za výkonnější.

Температура воды меняется с горячей на холодную. Чистка газового котла

Pokud má dům dvoutrubkový topný okruh s přirozenou cirkulací a během topné sezóny často zjistíte, že kotel je zapnutý a radiátory jsou studené, je příčinou nesprávný sklon potrubí. Podle předpisů zajišťuje normální průtok média v přirozeně cirkulujícím topném systému pouze sklon potrubí 10 mm na běžný metr. Výsledkem je nerovnoměrné vytápění radiátorů v celém domě. Pokud neexistuje gradient, teplonosná látka stagnuje, což negativně ovlivňuje teplotu otopných těles. Problém lze vyřešit přepracováním distribuce.

Můžete vytápět garáž topným olejem pro auta??

Jakou čisticí kapalinu pro topné systémy zvolit? Kritéria výběru jsou popsána zde.

Studená a pak teplá voda z kotle, co dělat?

Jak odstranit útlum plynového kotle v režimu TUV Pro vytápění a ohřev vody bytů a malých rodinných domů s jednou koupelnou se obvykle používají dvouokruhové plynové kotle. Majitelé těchto kotlů se často potýkají s problémem, že z kohoutku teče teplá a studená voda. Jak říkají v lidech, kotel se zastaví, režim kotle TUV se pravidelně vypíná a pak se znovu zapne.

Principy regulace, nastavení teplovodního systému popsané v tomto článku jsou vhodné pro dvouokruhové plynové kotle mnoha značek a výrobců a také pro plynové vodní kotle.

Proč z kotle vytéká studená a teplá voda?

Dvouokruhový plynový kotel v teplovodním provozu (TUV) pracuje na maximální výkon. Například v návodu ke kotli Protherm Gepard 23 MTV se uvádí, že při továrním nastavení maximálního výkonu 23,3 kW., kotel ohřívá vodu na rozdíl teplot dT = 30 oC při maximální spotřebě teplé vody 11,1 l/min.

Moderní vodovodní baterie jsou navrženy s ohledem na úsporu vody. Například v domě připojeném k vodovodní síti se naměří následující maximální průtok: 6 l/min přes sprchovou zástěnu., 4 l/min roh dřezu., v kuchyňském dřezu 5 l/min.

READ  Ohřívač vyrobený z uhlíkového kabelu vlastníma rukama

Uživatelé obvykle nepoužívají vodovodní kohoutky s plným průtokem, aby ušetřili náklady. Kromě toho se horká voda vždy mísí se studenou, aby se dosáhlo příjemné teploty.

Hořák kotle v provozu s teplou vodou zapnutý na 1,5 l/min. Vypíná se při 1,1 l/min. Tato hystereze je pojistkou proti periodické aktivaci/deaktivaci hořáku při kolísání průtoku.

S ohledem na tyto faktory bude skutečné množství vody, které musí kotel ohřát za minutu, přibližně 1,1-4 litry za minutu.

Je zřejmé, že rozdíl mezi maximálním výkonem kotle nastaveným z výroby, který je určen k ohřevu 11,1 litrů za minutu, a výkonem potřebným k ohřevu skutečného průtoku vody na vodovodním kohoutku bude značný. Výkon hořáku kotle je v určitých mezích regulován automatikou. Velký rozdíl mezi maximálním výkonem a výkonem potřebným k ohřevu skutečného průtoku vody však znamená, že automatika kotle není schopna bez dalšího nastavení přizpůsobit výkon kotle potřebě TUV.

Velké překročení maximálního výkonu plynového kotle nastaveného z výroby v provozu TUV nad výkonem potřebným k ohřevu teplé vody na kohoutcích uživatelů má za následek cyklování (buzení) ohřevu teplé vody. Hořák kotle v režimu TUV se zapíná a vypíná přerušovaně. Z kohoutku střídavě vytéká teplá a studená voda.

Nastavení, regulace teploty teplé vody v systému TUV

Diagram ohřevu TUV pro dvouokruhový plynový kotel v závislosti na teplotě (T oC) a průtoku teplé vody (Q l/min). Provozní rozsah. hranice jsou vyznačeny tučnou čarou. Šedá zóna, poz.1. Časové pásmo zapnutí/vypnutí kotle (zapnutí/vypnutí)./OFF.).

Průsečík teploty a průtoku teplé vody (provozní bod) musí být vždy v provozním rozsahu, jehož hranice jsou na diagramu vyznačeny jako tlusté čáry pro normální ohřev vody v kotli.

Pokud je zvolen provozní režim teplé vody tak, že se provozní bod nachází v šedé zóně, poz. 1 v diagramu, kotel bude cyklovat.

Z grafu je patrné, že aby kotel nepracoval v šedé zóně, je lepší nastavit teplotu ohřevu vody na maximálně 60 oC, aby se zabránilo tachypnoe při nízkých průtocích.

Jak již bylo zmíněno výše, není třeba připravovat velké průtoky teplé vody v domě. Mnohem důležitější je zajistit pohodlné používání teplé vody při nízkých průtocích. Za tímto účelem je třeba posunout pracovní oblast v diagramu doleva. Toho lze dosáhnout snížením maximálního výkonu hořáku kotle snížením přívodu plynu nastavením plynového ventilu.

Nebojujte s impulsem porazit

Někteří „odborníci“ doporučují nastavit nižší teplotu teplé vody, maximálně 50 oC, aby se voda ve směšovači při odběru neředila, a otevírat kohoutky na plný průtok. Proto se doporučuje zbavit se ucpávání zvýšením průtoku ohřáté vody na maximum. V mnoha případech to skutečně pomáhá, protože průtok a teplota vody spadají do provozního rozsahu diagramu.

V systémech TUV s dvouokruhovým kotlem nebo plynovým ohřívačem vody bych to nedoporučoval, a zde je důvod, proč. Při této metodě se spotřebuje podstatně více vody, a tedy i plynu, než je nutné. Kromě toho je třeba vždy udržovat velký průtok vody z kohoutku, nemožnost nastavit teplotu vody. to vše vytváří nepohodlí při používání horké vody.

Kromě toho se na displeji dvouokruhového kotle nezobrazuje teplota teplé vody na výstupu z kotle, ale teplota topné vody na výstupu z primárního okruhu výměníku HWW (teplota zpátečky z výměníku HWW).

U dvouokruhových kotlových systémů automatika udržuje teplotu topné vody na výstupu z primárního výměníku TUV (teplota zpátečky z výměníku TUV) konstantní, zatímco teplota teplé vody na výstupu ze sekundárního výměníku TUV není regulována.

Teplota horké vody na výstupu z kotle bude taková, jaká bude, v závislosti na stupni otevření vodovodního kohoutku, teplotě vody ve vodovodním systému, tloušťce vrstvy vodního kamene. Jinými slovy, teplota teplé vody se bude při každém otevření vodovodního kohoutku lišit.

Proto nelze na displeji předem nastavit požadovanou teplotu teplé vody na výstupu z kotle. Pokud na displeji nastavíte teplotu topné vody, například 50 oC. pak bude teplota teplé vody z kohoutku vždy nižší, a to pokaždé jiným způsobem.

V systému TUV s dvouokruhovým bojlerem je výhodnější nastavit teplotu vody přímo na kohoutku v okamžiku odběru smícháním se studenou vodou ve směšovači. K tomu je třeba mít určitou rezervu pro teplotu výstupní vody z kotle.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS