Krbová kamna na vodu s vodním okruhem vlastníma rukama

Výhody krbu s vodním topným okruhem. Typy, konstrukční prvky, pravidla připojení, volba paliva

Topné pece s vodní smyčkou budou nejlepší volbou pro vytápění domu, pokud není možnost přivést k němu plyn a elektrické vytápění je příliš drahé.

Taková topná zařízení umožňují nejen prodloužit interval mezi jednotlivými dávkami paliva, ale také dávají možnost vytápět několik místností nebo celý dům najednou.

Ohřívač vodního okruhu je víceúčelové zařízení pro vytápění prostor, které kombinuje funkce kotle a titanového ohřívače. Tyto sporáky jsou nejlepší volbou pro vytápění venkovských domů a letních sídel.

Topná kamna s vodním okruhem mají výměník tepla integrovaný do komína nebo pece. Některé typy pecí pracují v režimu cirkulace horké páry, který není ve standardním systému cirkulace horké vody k dispozici.

Tato konstrukce je navržena tak, aby vyřešila problém se zajištěním tepla v domech, které potřebují nezávislé vytápění. Protože voda aktivně cirkuluje v různých systémech výměny tepla, například v radiátorech, lze vytápět několik místností najednou.

Díky tomu je celý dům vytápěn. Kromě toho se při používání sporáku s vodním ohřevem ušetří spousta dřeva a místnost se velmi rychle vyhřeje.

Je třeba si uvědomit, že pokud nebudete vařič při silných mrazech zahřívat, je vysoká pravděpodobnost, že topné médium zamrzne, a to se může stát velmi rychle.

A proto, pokud v domě s takovou konstrukcí nikdo trvale nebydlí, odborníci doporučují přidávat do destilované vody speciální přísady. Díky nim systém nezamrzá.

Tyto ohřívače lze rozlišit podle následujících materiálů. Takže mohou být

 • Kov. Ocel nebo litina;
 • Cihlovou stavbou;
 • Kombinované. Kdy je jako základ použito prefabrikované kovové topeniště s výměníkem tepla pro vodní okruh a vnější plášť je z cihel.

Výhody a nevýhody sporáků s ohřevem vody

 • Dostupné palivo. Dřevo na topení si v případě potřeby můžete nasbírat na vlastním pozemku.
 • Menší plocha.
 • Snadná obsluha a údržba.
 • Dřevo je považováno za ekologicky šetrnou surovinu, která nemůže poškodit lidský organismus. Při jejich spalování vzniká minimální množství škodlivých látek.
 • Relativní autonomie. Při absenci elektřiny bude konstrukce vytápěná vodou dlouho vytápět místnost svým žhavým tělesem.
 • Pro výrobu sporáku na dřevo se používají vysoce odolné materiály. Díky tomu kamna vydrží velmi dlouho bez větších oprav.
 • Kromě toho může mít taková konstrukce domu varnou plochu, na které lze snadno připravit jakékoli jídlo. Zahřívá se přímým hořícím plamenem.
 • Nízká účinnost. Taková konstrukce bude mít nižší účinnost než kotle na naftu a plyn.
 • Ruční ovládání. Žádná automatická regulace přívodu paliva a žádná údržba běžných provozních ovládacích prvků.
krbová, kamna, vodu, vodním

Při nákupu sporáku s vodním okruhem věnujte pozornost výkonu sporáku a počtu kilowattů navíc z výměníku tepla. Například pro 25 metrů krychlových

krbová, kamna, vodu, vodním

М. Je zapotřebí ohřívač o výkonu 1 kW.

READ  Zvlhčovač vzduchu pro byt vlastníma rukama

Analogy pecí s vodním okruhem

Kotle na tuhá paliva s vodním okruhem. Použití kombinovaného kotle nebo kotle na tuhá paliva umožňuje vytápět prostory o rozloze až 170 metrů čtverečních. М. Zda je kotel na dřevo nebo elektrický. Vyrobeno z pevné oceli. Vybaveno integrovanou elektrickou jednotkou.

Krby s vodním okruhem a varnou deskou/troubou. Krby na tuhá paliva lze připojit k solárním kolektorům a dalším topným systémům. Zařízení, které kombinuje vlastnosti tradičního krbu a funkčnost kotle na tuhá paliva. Určeno pro ohřev vody pomocí oběhových čerpadel ve všech typech topných systémů.

Co byste měli vědět o vodním okruhu

Tělo vařiče je vyrobeno z kotlové oceli o tloušťce 4-5 mm nebo litiny o tloušťce 8 mm. Vnější strana jednotky je opatřena nehořlavým nátěrem. Vnitřek topeniště je obložen žáruvzdornými dlaždicemi.

Mezi stěnami termokrbu je dutina. Vodní plášť o objemu 40 l a vzduchové kanály, které díky přívodu kyslíku podporují udržování procesu hoření. Vzduch se ohřívá a proudí speciálními otvory v zařízení, aby vytápěl místnost, kde je krb s vodním topným okruhem nainstalován. Voda ohřátá ve výměníku tepla je vedena potrubím do radiátorů, čímž je teplo dodáváno do celého domu. Část chladicí kapaliny se používá pro systém horké vody.

Výpočet výstupu

Aby kotel vyhovoval individuálním podmínkám vašeho domu, je třeba správně vypočítat a zvolit odpovídající výkon:

 • Krby na plyn, dřevo a pelety s vodním okruhem se vybírají podle individuálních parametrů. Výkon se vypočítá podle celkové podlahové plochy všech místností ve vaší domácnosti;
 • Maximální výkon dnes běžně dostupných modelů je 20 kilowattů. Přibližně deset z nich se používá k ohřevu samotného topného média;
 • K vytápění jednoho radiátoru se sedmi komorami je zapotřebí přibližně 0,8-1 kilowattu energie. Pec o výkonu 8 kilowattů je tedy schopna ohřívat vodu v osmi radiátorech;

Příklad připojení nákupního modelu Angara Aqua

Malý nástěnný krb s uzavřenou spalovací komorou a velkým topeništěm

Model kombinované varné desky: sklokeramika a ocel

Příklad: Vhodný je dům o rozloze 65-70 metrů čtverečních s příkonem 5 kilowattů.

 • Optimální výkon lze také vypočítat takto: pokud je plocha jedné místnosti deset čtverců s výškou stropu 2,6 metru, potřebujete k jejímu vytápění přibližně 1 kilowatt energie;
 • Spotřeba palivového dřeva nebo jiného paliva se vypočítává na základě toho, že kilogram dřeva poskytuje 3-3,5 kilowattu tepla při vlhkosti palivového dřeva 18-20 %.

Na následujícím videu si můžete prohlédnout hotové modely plášťových kotlů.

Kde použít

Vodní krby se staly alternativním zdrojem vytápění ve venkovských domech. Letní domy, chaty. Je vhodné jej instalovat v domech, kde lidé žijí zřídka nebo kde není možnost instalovat elektrické topné zařízení nebo přívod plynu. To však není jediný důvod pro jeho instalaci.

Krbový sporák s vodní smyčkou vlastníma rukama lze zušlechtit, vyzdobit interiér. A pak za chladných večerů obdivovat živý plamen a jako alternativní zdroj tepla.

READ  Pračka nasává vodu a nemyje

Kompaktní rozměry jsou další výhodou této konstrukce. Silné stěny při hoření sporáku se dobře zahřívají a udržují teplo ještě dlouho po jeho zhasnutí.

Součásti krbu

Schéma uzavřeného krbu je poměrně jednoduché:

 • Oběhové čerpadlo.
 • Výměník tepla.
 • Nádrž na vodu.
 • Vytápění baterií.
 • Hydroakumulátor.
 • Třípolohový kohoutek.

Výměník tepla je posledním prvkem systému. Je umístěn v topeništi a voda do něj proudí z expanzní nádoby a poté do sériově instalovaných radiátorů. Poté se připojí tlakový akumulátor a umístí se blíže ke komínu.

Schéma připojení krbu k uzavřenému topnému systému, kde R. Radiátory, P. Čerpadlo, V1, V2. Ventily, T. Teploměr, M. Manometr, G. Nádrž na vodu, F. Filtr pro mechanickou úpravu vody

Zásobník vody je instalován paralelně s topným potrubím. Uzavírá se speciálním kohoutkem. Před akumulační nádobou je instalováno čerpadlo, které zajišťuje průtok horké vody do kotle.

Před zapnutím krbu se musíte ujistit, že je systém připojen k zařízení a naplněn vodou. Je to nutné, aby nedošlo k poškození mechanismu saunových kamen.

Důležité: Teplonosné médium (voda v radiátorech) se liší v závislosti na velikosti místnosti a počtu vodních okruhů. Pokud je topný systém v domě dvouokruhový, bude objem teplonosné látky dvakrát větší než u jednookruhového systému.

Otevřený systém se od uzavřeného liší tím, že se k čerpání nepoužívá čerpadlo. Do výměníku tepla se dostává působením gravitačních sil. Za tímto účelem se expanzní nádoba umístí v nejvyšším bodě domu.

Schéma zapojení krbu s otevřeným vodním okruhem. Expanzní nádrž je umístěna v nejvyšším bodě domu

Důležité je racionální posouzení

Všechny automatické kotle na pelety mají dobrý výkon. Vždy je však třeba mít na paměti, že čím nižší je míra zapojení uživatele do jejich provozu, tím vyšší jsou náklady na technické řešení. Roste exponenciálně. Proto je třeba automatický kotel na pelety pro domácnost vybírat s rozmyslem.

Nízkonákladové systémy vyžadují každodenní čištění, doplňování paliva a zapalování v poloautomatickém režimu, ale mohou pracovat s jakýmkoli kvalitním palivem se stabilní účinností. Na druhém konci stupnice jsou plně automatizované systémy. Jsou samočisticí, nabíjecí, servisované a kontrolované. Jejich cena je však velmi vysoká.

Další informace o způsobu ovládání

Krbová kamna s vodní smyčkou mohou mít nejen vnější rozdíly spočívající v různých velikostech, způsobech uspořádání a stylovém provedení, ale také vynikající vlastnosti, které přímo ovlivňují práci a výkon topné jednotky. Při výběru modelu věnujte pozornost především tomu, z jakého materiálu je krb vyroben:

Funkce a výkon

Litinové krby na vodu jsou velmi odolné a těžko se poškrábou a zdeformují.

Litina se poměrně dlouho zahřívá a po naakumulování tepla je schopna ho rozvádět a odevzdávat i po skončení pece.

Sporáky pro venkovské domy s vodní smyčkou mohou být vyrobeny z různých ocelí, v závislosti na tom závisí na ceně takové pece.

READ  Peletová kamna s vodním okruhem

Zajímavé informace: Vodou chlazené krby s vodním okruhem Mají různou účinnost a efektivitu pro venkovské domy. Například uzavřená topeniště jsou vyrobena z oceli o tloušťce až 6 milimetrů a mají vyšší účinnost. Otevřená topeniště mají tenkou plochu pouze 4 mm a řadí se do kategorie pomocných topidel.

Potrubím cirkuluje v průměru asi 30-50 litrů vody, která se ohřívá na požadovanou teplotu, a tím vytápí každou místnost v domě rovnoměrně a co nejrovnoměrněji. Nejmodernější modely jsou vybaveny funkcí, která umožňuje a v případě potřeby upravuje teplotu, což je velmi pohodlné a umožňuje vytvořit v rodině příjemné mikroklima.

Schéma krbu s vodním pláštěm a výměníkem tepla v řezu

Klasická kamna na dřevo vyžadují komín a komínový systém

Sporáky s dlouhým hořením a vodním okruhem mají následující prvky, které umožňují regulovat úroveň tepla:

krbová, kamna, vodu, vodním
 • Tlumič. Tento konstrukční prvek umožňuje hospodárnou spotřebu paliva i tepla. Při otevřené klapce a instalované varné desce je možné vařit jídlo nebo ohřívat vodu;
 • Generátor tepla. Nejúčinnější jsou kamna a krby s vodním okruhem, vybavené termoelektrickým generátorem, které mohou být při správném zapojení doplňkovým zdrojem tepla.

Ohřev vody

Krby účinně spolupracují s vodními i vzduchovými topnými systémy. Krby vytápěné párou jsou teoreticky možné, ale v praxi obtížně realizovatelné. Protože je nutné ohřát vodu na 95 stupňů za malý časový úsek v objemu alespoň 100 litrů.

Otevřený typ

Jak již bylo uvedeno, krby s vodním ohřevem fungují poměrně úspěšně. Designové prvky jim prospěly: neztratily na estetice, přidaly na efektivitě a zvýšily užitečnost.

Protože systém ohřevu vody je provozován ve dvou typech. Otevřeném a uzavřeném; z bezpečnostního hlediska je pro krby vhodnější první typ. Otevřený systém zahrnuje gravitační cirkulaci a otevřenou expanzní nádobu. Pokud se objem vody (nemrznoucí kapaliny) kriticky zvětší, vypustí se do kanalizace (jímky).

Aby komínové vytápění správně fungovalo, musí být instalace provedena v souladu s určitými požadavky:

 • Připojení otevřené cisterny nad komínem;
 • Správný sklon rozvodů. Přívod směrem k radiátorům, zpátečka směrem ke komínu;
 • Výměník tepla krbu musí být umístěn pod středem radiátoru.

Nucený oběh může být sice organizován v otevřeném systému, ale pak se stává energeticky nezávislým.

Uzavřený typ

Tato omezení se nevztahují na uzavřené systémy ohřevu vody. U nich je teplonosná kapalina protlačována čerpadlem a expanze je kompenzována membránovou nádrží. Na druhou stranu, uzavřený systém vyžaduje další bezpečnostní opatření. Tepelnou ochranu a pojistný ventil.

Důležitým bodem je možnost kombinace otevřených a uzavřených systémů, kdy krb funguje jako další zdroj vytápění. Pro připojení se pak používá deskový výměník tepla, ve kterém se teplo předává mezi komínovým a topným okruhem.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS