Které jehly do šicího stroje jsou vhodné pro váš šicí stroj?

Které jehly do šicího stroje jsou vhodné pro váš šicí stroj? Návod k zavedení jehly do šicího stroje

V množství šicích jehel se snadno ztratíte, ať už jste v šití nováček, nebo zkušený amatérský krejčí. Při koupi šicího stroje a šití prvních stehů málokdy myslíte na to, abyste jehlu přizpůsobili konkrétnímu typu látky, což je jedna z nejdůležitějších podmínek pro hladký a kvalitní steh. Tato příručka vysvětluje rozdíly mezi jehlami pro šicí stroje a ukazuje, jak vybrat správnou jehlu pro různé typy látek.

Existuje mnoho druhů jehel pro šicí stroje, ale většina z nich má společné vlastnosti, které umožňují jejich zařazení do jedné skupiny.

Na krabičce šicích jehel pro domácí šicí stroje se nejčastěji vyskytují dva typy označení: 130/705H nebo HAx1, které označují standardní jehly pro domácí šicí stroje a overlocky. EL×705 nebo HA×1 SP. Standardní značení pro overlockové a ploché jehly.

Číslo vyryté na baňce jehly označuje velikost jehly a průměr dříku. Dvoumístné nebo trojmístné číslo v mm nebo palcích vynásobené 100. Jehly vhodné pro domácí šicí stroje jsou k dispozici s čísly jehel od 60/8 do 120/19.

Jehly pro domácí šicí stroje a overlocky mají část baňky odříznutou, tato část se také nazývá „zploštělá“. Tato konstrukce baňky odpovídá drážce na jehlové tyči šicího stroje a vylučuje možnost nesprávné instalace.

Základní pravidlo pro výběr jehly! Čím větší je číslo žárovky, tím silnější a pevnější materiál lze ušít.

Při výběru jehly pro konkrétní materiál se řiďte následující tabulkou.

Pro tento stroj potřebujeme

Dvojjehlu lze použít na všech strojích s klikatým stehem.

Abychom cívkovali jako profesionálové, použijeme dvojitou jehlu, dvě cívky nití a jednu cívku. Dvojitou jehlu instalujte stejným způsobem jako jednoduchou jehlu. Drážka jehly (hrot) musí směřovat dozadu (směrem od vás) a kulatá strana baňky jehly musí směřovat dozadu. K sobě samému. Spodní nit v cívce šije střídavě s oběma horními nitěmi a vytváří klikatý steh na rubové straně. Proto musí být vždy uvolněna. Je třeba povolit i napětí horních nití, protože vodítkem nitě budou procházet dvě nitě.

Moderní šicí stroje (Janome, Brother, Juki atd.).) mají dva stojany na cívky, párová vodítka nití a vodítka nití, ve kterých je horní nit navlečena samostatně. Pokud máte nainstalovaný pouze jeden stojan na cívku, zjistěte, zda by sada neměla obsahovat druhý stojan (například jako na fotografii níže).

Kolík cívky lze umístit na navíječ cívky nebo do otvoru v těle stroje. Umístěte druhou cívku nitě na kolík cívky.

Pokud má váš stroj jedno vodítko nitě, pak obě nitě procházejí všemi vodítky nitě, včetně horního napínače nitě. Nitě oddělujte až na posledním vodítku nitě (u základny jehly). Pokud je k dispozici pouze jedno vodítko nitě, provlékněte levou nit levou jehlou a vedle ní vodítkem pravé nitě a navlékněte ji do očka pravé jehly.

Pokud váš stroj není vybaven přídavným cívkovým kolíkem pro druhou cívku, můžete obě cívky nitě umístit tam, kam byste umístili jednu cívku nitě, nebo druhou cívku umístit do malé dutiny poblíž. Poté provlékněte druhou nit strojem jako obvykle.

Levou nit provlékněte levou jehlou, pravou jehlu. Vpravo (na fotografii níže je stroj se dvěma spodními cívkami nití).

Jak šít ruční jehlou?

Trojice. Ruční jehla, látka a nit. Musí vzájemně ladit (viz „Rozdělení nití“). Tabulky ve výše uvedeném článku).

Tenkou nit neprovlékejte cikánskou jehlou a naopak, silnou nit nemůžete prostrčit malým očkem jehly.

Extra silná jehla, která určitě zanechá stopu na jemné tkanině s hustou vazbou nití. Velmi silná tkanina s volnou vazbou se špatně šije velmi malou a tenkou jehlou. (Pokud se opak neděje z nějakého zvláštního, třeba dekorativního důvodu).

Délka nitě pro ruční šití nesmí být příliš dlouhá. Ne nadarmo se říká: „Dlouhá nit je líná panna“!“Protože když chcete mít práci rychle hotovou, dlouhá nit se neustále zamotává. Zvláště pokud se jedná o nit, která je složená ze dvou vrstev. Optimální délka je 50. 60 cm.

Je to přibližně stejná vzdálenost jako délka natažené paže. Když se nit navlékne do jehly, přeloží se a zkrátí se.

které, jehly, šicího, stroje, jsou

Říká se, že byste měli nit otřít parafínovou svíčkou, aby lépe klouzala a nekroutila se. Abych řekl pravdu, nikdy předtím jsem to nedělal. Ale myslím, že na tom něco je. Budu to muset někdy vyzkoušet.

Jak vybrat správnou jehlu pro ruční šití?

Jehly pro ruční šití lze pořídit ve specializovaných prodejnách pro šití, vyšívání apod.П.

Jelikož jsou jehly velmi důležitou a potřebnou věcí v každé ekonomice, často je najdete v malých obchodech s nejrůznějším zbožím pro domácnost.

READ  Které mřížky jsou na varné desce nejlepší

Ručně vyráběné jehly se prodávají ve speciální krabičce, kde má každá jehla svou vlastní krabičku. Obvykle se prodávají v sadách, takže si člověk může najednou (v jedné sadě) koupit několik různých (velikostí, účelem) jehel najednou. A myslím, že je to správné a dobré pro nás jako spotřebitele.

Jehly pro ruční šití musí být vysoce kvalitní. To znamená, že musí být rovné a středová linie jehly pro ořezávač oček musí být v jedné linii s osou jehly. Jehly musí být ostré, pružné a nelámavé.

Povrch jehly by měl být hladký, stejnoměrně zbarvený a vyleštěný. Povrch jehly musí být bez otřepů, promáčklin a koroze.

Ačkoli je nepravděpodobné, že by zodpovědný výrobce „vypustil do světa“ vadné jehly. Mohou se jimi stát spíše v důsledku nesprávného používání. Proto je třeba jehly pečlivě a opatrně skladovat. V dostatečné vzdálenosti od dětí a vlhkých míst.

Jehly pro domácí šicí stroje.

Již samotný název napovídá, že tyto jehly jsou „určeny“ k šití různých tkanin.

(Kliknutím na obrázek jej zvětšíte).

Univerzální jehly mají mírně zaoblenou špičku a vyrábějí se ve velikostech 60 až 130. Každá jehla má svůj vlastní „osud“.

Jehly velikosti 60 pro tenké látky. Například: šifon, hedvábí, organza atd.Д.

Jehly velikosti 70 jsou určeny k šití kambíku, hedvábí, šifonu atd.Д.

Velikost 80 pro satén, bavlněné tkaniny atd.Д.

které, jehly, šicího, stroje, jsou

100 pro těžké oblekové látky apod.Д.

Velikost 120 až 130 pro těžké kabátové tkaniny, džínovinu, kůži, plachtovinu atd.Д.

Univerzální jehly zvládnou i nejrůznější šicí operace. Pro různé šicí operace je však lepší používat speciální jehly.

Extrémně jemné jehly.

Jehly s velmi ostrým a špičatým hrotem, určené zejména k šití tenkých a silných tkanin, je mohou snadno propíchnout.

1 ilustrovaná univerzální jehla (špička)

Obrázek 2 Mikrotextilní jehla (hrot).

Z fotografie je patrné, že hrot mikrotextilní jehly je ostřejší než u univerzální jehly.

Extrémně jemné jehly se používají na lemy a velmi jemné tkaniny, jako je hedvábí a taft, velmi hustá, ale jemná mikrovlákna a mackintoshové tkaniny, povrstvené a potištěné tkaniny, fólie a imitace kůže.

Jehly na džínovinu snadno prorazí látky, jako je džínovina, plátno, kepr, imitace kůže atd.Д.

které, jehly, šicího, stroje, jsou

Oproti univerzální jehle (na obrázku) má jehla na šití džínoviny (na obrázku) zesílenou kuličkovou špičku, která proniká hluboko do všech silnějších a hustších tkanin, aniž by poškodila vlákna.

Zesílený dřík jehly džínové jehly snižuje riziko zlomení jehly a výrazně snižuje kmitání jehly při šití.

Z obrázku je zřejmé, že dřík jehly pro protahovací jehlu (80/12) je výrazně širší než dřík jehly pro všeobecné použití (na obrázku) stejné velikosti (80/12).

Pro strečové tkaniny.

Jehly pro elastické tkaniny (s přídavkem elastanu) a vysoce elastické úplety ve srovnání s univerzální jehlou:

( na obrázku) výraznější kuličkové pero;

Design jehlového oka;

které, jehly, šicího, stroje, jsou

Zářez na dříku jehly, který zabraňuje přeskakování stehů.

Jehly na žerzej jsou určeny k šití pletenin, žerzeje a úpletů.

V porovnání s univerzální jehlou této velikosti (80/12) (na obrázku) je hrot jehly pro strečové látky (na obrázku) více zaoblený. Pružně posouvá vlákna pletenin, aniž by poškodil strukturu tkaniny.

Jehly na šití kůže. Přírodní i umělé, stejně jako na podobné materiály, se velmi liší od všech svých protějšků. Jejich hrot je naostřen velmi zvláštním způsobem.

Kožené jehly s levotočivým hrotem rychle prořezávají materiál, takže zanechávají méně viditelných řezů než rovná jehla s kruhovým hrotem.

Vše o dvojitých jehlách si můžete přečíst v článku „Dvojitá jehla. Jak šít dvojjehlou?“ (Zde si také můžete přečíst více o trojité jehle).

Dvojité jehly jsou jehly s jednou baňkou, kde jsou pod baňkou zataveny dvě jehly najednou.

A tak pracují společně, současně, jako jeden celek.

 • Krásný rovný, dvojitý steh
 • Šití copu
 • Vytvořit výšivku
 • Tvoří štípance
 • Reliéf se stahovací šňůrkou
 • Ušijte steh, který simuluje obrácený steh
 • A mnoho dalšího,

Typy jehel pro šicí stroje

Obyvatelé Moskvy a Petrohradu si mohou snadno vybrat ten správný nástroj. Rozmanitost umožňuje. Pokud žijete v malé lokalitě, online nakupování je pro vás spásou. Můžete si objednat všechny velikosti a tvary pro jakýkoli šicí stroj. Není třeba se obávat doručení poštou, protože se jedná o skupinu výrobků, kterou je obtížné poškodit. Kvalitní výrobky jsou cenově dostupné, a pokud to se šitím myslíte vážně, na nástroji nešetřete. Špatná jehla může látku vážně poškodit. Kteří výrobci se stali oblíbenými u profesionálů??

Pro pleteniny

Nástroj nesmí proříznout látku, proto je vhodné zvolit vzorky s kulatým hrotem. Díl nesmí prorazit závity, ale projít mezi nimi. Nejlepší možnosti pro pleteniny: H-S, H-SUK, H-SES. Oblíbený model:

 • Název: SCHMETZ Stretch 130/705 H-S.
 • .
 • Vlastnosti: 5 jehel v sadě. 2×65, 2×75, 1×90. Materiál: nikl. Řez baňkou, průměr 2,04 mm.
 • Klady: vynikající kvalita výrobku, vhodné pro vysoce elastické pletené materiály, velikost žárovky je standardní pro domácí šicí stroje.
 • Nevýhody: Nebyly pozorovány.

Německá společnost Schmetz, lídr v této kategorii. Jehly šicích strojů tohoto výrobce se lámou velmi zřídka. Výrobek dokonale vhodný pro pleteniny:

 • Název: SCHMETZ Jersey 130/705 H-SUK Combi.
 • Cena: 89 р.
 • Charakteristika: 5 jehel v sadě. 1×70, 2×80, 1×90, 1×100. Vyrobeno z niklu, barevné oceli. Žárovka je odříznutá, průměr 2,04 mm.
 • Výhody: Nejlepší volba pro pleteniny.
 • Nevýhody: Nezjištěno.
READ  Čím nahradit těsnění varné desky

Pro kůži

Další titán ve výrobě jehel pro různé účely. Japonská společnost ORGAN NEEDLE co. Ltd. Zkušené švadleny vědí, že znak dámy a varhan je symbolem spolehlivosti. Následující vzor používají řemeslnice pro husté materiály:

 • Název: Strojní jehla na kůži Organ Needles Leder Leather Cuir130/705 H-LL.
 • Cena: 270 p.
 • Vlastnosti: 5 vzorků v sadě. 3×90, 2×100. Vhodné pro semiš, vepřovou, telecí a kozí kůži.
 • Klady: Dlouhá životnost, vynikající kvalita stehu.
 • Nevýhody: Mohou být vadné uši, mnoho padělků v prodeji.

Grotz-Beckert je další německá společnost, která vyrábí kvalitní výrobky. Značka Groz-Beckert (na internetu často uváděná jako Grotz-Beckert) se specializuje na výrobu průmyslových jehel. Pro kůži má společnost tuto sadu:

 • Název: Groz-Beckert DBx1 LR.
 • Cena: 190 rublů.
 • Charakteristika: sada obsahuje 10 vzorků 0/14. Délka od špičky jehly k základně. 33,8 mm. Tloušťka baňky. 1,62 mm. Výrobek je určen pro svislé stroje, vytváří diagonální stehy s pravým sklonem.
 • Klady: nízká lámavost, přetržení nitě, vynechání stehu, kvalitní lom, dlouhá životnost.
 • Nevýhody: Nevhodné pro domácí šicí stroje.

Pro džínovinu

Velmi ostrý konec dílu H-J vede jemně do těsné látky, aniž by poškodil nit. Tuto sadu nástrojů mají rády švadleny:

 • Název: Prym Nadeln Jeans 130/705.
 • Cena: 271 р.
 • Vlastnosti: 5 vzorů 0/14. Materiál. Ocel, barva. Stříbrná. Velikost vyhlazovací jehly.
 • Výhody: ucho je dobře vyleštěné, což zabraňuje poškození závitu, parametry dílu zajišťují dokonalé vytvoření smyčky, bezchybné vedení závitu.
 • Nevýhody: Drahé.

Jehly jsou k dispozici od tuzemských výrobců. Jsou levné, takže si je kupují ženy, pro které je šití vzácným koníčkem. Návrh rozpočtu:

 • Název: Jehla na džíny Artie.
 • Cena: 42 p.
 • Vlastnosti: 5 jehel v sadě Materiál. Nástrojová ocel.
 • Klady: levné, dobré v práci.
 • Nevýhody: často rozbité, ohnuté.

Pro dokončovací šití

Dvojitou nebo trojitou jehlu lze použít k vytvoření krásných dokončovacích stehů. Nástroj H-ZWI, H-DRI není vhodný pro všechny stroje, ale pouze pro ty, které mají klikatý steh (Singer, Brother, Janome, Juki a další), a funguje pouze v režimu rovného stehu. Lidově známý jako následující model:

 • Název: Dvojité jehlice Hemline pro pleteniny.
 • Cena: 189 str.
 • Zvláštnosti: One piece in the set 0, rozteč mezi jednotlivými oky 4 mm. Materiál je ocel. Vhodné pro ozdobné stehy na pleteninách, strečových tkaninách s hustým vlasem. Špička je zaoblená.
 • Výhody: pevný, nepoškozuje vlákna, vhodný pro všechny moderní stroje.
 • Nevýhody: Ne vždy vytváří dokonalé stehy, náročný na obsluhu.

Obzvláště krásných stehů dosáhnete při použití trojité jehly. Pro dokonalý dekorativní steh je třeba zvolit kvalitní nástroj, například:

 • Název: SCHMETZ Universal Triple Needle H-DRI.
 • Cena: 169 str.
 • Charakteristika: v sadě je jeden univerzální vzor 0 s roztečí tyčí 2,5 mm. Materiál: nikl.
 • Klady: Pohodlné plastové pouzdro pro skladování a přenášení, vysoká odolnost výrobku.
 • Nevýhody: Nebyly pozorovány.

Typy jehel

První věc, na kterou je třeba si dát pozor. Je typ jehly. Na fotografiích níže jsou zobrazeny různé jehly: extra ostrá, džínová, vyšívací, se zaobleným hrotem pro pleteniny, univerzální jehla, jehla na žerzej (pro elastické látky) a dvojitá jehla.

Nyní si projdeme jednotlivé z nich.

Zařadil jsem ji na začátek seznamu, protože ji používají všichni. Univerzální jehla je dostatečně ostrá, aby prošila většinu látek, ale má mírně zaoblenou špičku, takže ji lze použít i na úplety. Problémem je, že vzhledem k tomu, že je „střední“, pokud jde o zaoblenou špičku, může poškodit některé pleteniny (roztrhnout nitě). Kvůli zaoblení na špičce se může stroj při šití těžkých látek touto jehlou zasekávat nebo vynechávat stehy. Tato jehla je vhodná pro lehké tkaniny a volné úplety.

Míčový bod/dres

Kuličkové jehly kloužou mezi vlákny pletenin a tlačí je od sebe. Kdyby byl hrot ostrý, roztrhl by je. Pokud šijete úplet, budete potřebovat kuličkovou jehlu, známou také jako pletací jehla. Tyto jehly jsou samozřejmě špatnou volbou pro hladké látky, protože nedokážou látku propíchnout a nevyhnutelně způsobí, že váš šicí stroj bude rozmarný.

Džínové jehly mají ostřejší špičku než univerzální jehly. Pomáhá jim prorazit těžké tkaniny, jako je džínovina a manšestr. Pokud při šití zjistíte, že univerzální jehla má potíže proniknout tvrdými látkami, můžete místo ní zvolit jehlu džínovou.

Dvojjehla/dvojjehla

Kuličkový hrot/dvojitá jehla. Vynikající doplněk do sbírky jehel každého řemeslníka. Jedná se o dvě paralelní jehly spojené v základně. K dispozici jsou univerzální jehlové i kuličkové a různé tloušťky. Ty se používají hlavně při dokončování, protože vytvářejí dvojité stehy. Dvojjehlový rovný steh také umožňuje, aby se látka roztáhla více než dvoujehlový rovný steh. Díky tomu je dvojjehla vhodná zejména pro pleteniny. Pokud nevíte, jak dvojjehlu používat, můžete si přečíst náš článek „Proč dvojjehla do šicího stroje?“.

Vyšívací jehla

Vyšívací jehly mají jedinečné ouško a dřík jehly. Tyto jehly mají speciální drážku, ouško větší než obvykle a povrchovou úpravu, která zahrnuje dodatečné leštění, aby se nit méně třela než u jiných typů jehel.

READ  Rendlíky Gipfel jsou vhodné pro indukční sporáky

Existuje mnoho druhů kožených jehel. Tyto jehly jsou ostřejší než užitkové jehly nebo dokonce jeansové jehly a o něco užší, takže mohou prořezávat kůži a jiné netkané materiály.

Jehly Microtex jsou velmi ostré

Tato jehla je nejostřejší ze všech. Je křehká a musí se vyměňovat častěji než jiné jehly. Vytváří krásné rovné a přesné stehy. Skvělé pro šití mikrovlákna, mikrovlákna a dalších látek s těžkými vlákny. Nelze ji použít pro těžké a objemné tkaniny.

Strečové tkaniny

Jehla pro elastické a pružné tkaniny je typ kuličkové jehly. Mají speciální zářez na dříku, který zabraňuje vynechávání stehů při šití vysoce elastických látek, jako je viskóza, olej, biflex atd.Д. Musí mít zaoblenou špičku, aby nepoškodily látku, ale musí být dostatečně ostré, aby pronikly elastickými látkami.

Ozdobné prošívání (prošívání)

Šicí jehla je silnější než běžná jehla. Tato jehla má větší ouško pro silnější nitě. Pro dekorativní šití lze použít většinu jiných typů jehel, ale pokud zjistíte, že jehla se speciální nití je při šití příliš těsná, můžete ji zkusit vyměnit za dekorativní jehlu.

Správné přiřazení jehly a nitě k materiálu

Můžete jednoduše zvážit, se kterými látkami budete pracovat nejčastěji. Tím se zjednoduší problém výběru.

Speciální jehly na kůži

Materiál musí být prořezán. Klasické propichování způsobuje pouze deformaci, přerušení povrchu tkaniny. Výsledkem jsou nepravidelně tvarované otvory. Jehla se začíná příliš často lámat. Hlavní je vybrat si nástroje s ostřím. Při použití označení H-LL, H-LR dojde k mírnému naklonění stehů doprava nebo doleva.

Pro džínovinu

Materiál vyžaduje použití tenkých jehel s maximální pevností. Hrot se nechá mírně zakulatit. Při křížkovém šití na džínách se však i ty nejkvalitnější druhy jehel odchylují od osy. V důsledku toho se objevují zlomy, vynechané vzory. Hřídel jehly je doplněna drážkovaným průřezem, aby se těmto nepříznivým účinkům zabránilo. Díky číslům jehly na džíny lze také snadno zjistit.

Jehlice na jemné úplety

Nejdůležitější je, aby si vlákna při zpracování materiálu zachovala svou celistvost. Proto je vhodné vybírat jehly, které splňují následující požadavky:

 • Sférický bod. Mají vlastní klasifikaci.
 • Takže vlákna neprorazí, ale spíše je od sebe odtrhnou.
 • Nejlepší jsou možnosti označené H-SES, H-SUK, H-S. Takové označení používají výrobci Janome, Microtex, Vector.

S tímto druhem jehly můžete snadno vytvářet krásné stehy a hustota látky nebude narušena. To usnadňuje ochranu proti otiskům nití, které jsou největším poškozením pleteniny.

Jehly pro hustě tkané materiály (mikrotex)

Vhodné jsou následující typy značení:

Vedlejší poznámka! Tyto jehly jsou obvykle ostré, s malými zaoblenými hroty. Správnou velikost zvolte podle vlastností zpracovávané látky. Značka je téměř irelevantní.

Ostření.

Úkol vybrat správnou jehlu. Roztáhnout vlákna tkaniny od sebe. Výsledkem je vysoká kvalita švů. Pokud typ jehly neodpovídá materiálu, steh bude ošklivý, vlákna látky se vytrhnou a látka se v místě vpichu roztáhne. Proto je volba typu jehly vlastně nejdůležitějším předpokladem pro kvalitní šití.

Použitelnost jehly se označuje písmeny v názvu jehly. Například jehla s označením 130/705H-M je určena pro tenké a husté tkaniny. Ostatní jehly jsou často zjednodušené: „Jeans“, „Super Stretch“, „Microtex“, „Leather“, „Embroidery“ atd.Д. Kódy nápisů jsou uvedeny níže.

H Univerzální jehly. Mají mírně zaoblenou špičku a jsou k dispozici v různých velikostech. Jehly jsou běžně dostupné ve velikostech 60 až 110. Univerzální jehly jsou určeny k šití jednoduchých, nikoli „rozmarných“ látek.

Jehly H-J pro těžké tkaniny. Tyto jehly jsou naostřené. Jehly se používají při šití silných a hustých materiálů, jako jsou džíny, kepr, plátno atd.П.

Jehly H-M Microtex. Jehly Microtex jsou velmi ostré a jemné. Tyto jehly se používají k přesnému propichování mikrovlákenných, jemných a hustě tkaných látek, např. Hedvábí, taftu atd.П.

Roztahovací jehla H-S. Jehla H-S má speciálně navržený okraj, který snižuje riziko vynechání stehů v důsledku roztažení, a mírně zaoblenou špičku. Používá se k šití středně hustých úpletů a syntetických elastických tkanin.

H-E Vyšívací jehly. Vyšívací jehly mají prohlubeň a mírně zaoblenou špičku a otvor pro ouško je o něco větší, aby nedošlo k poškození materiálu nebo nitě. Tento typ jehly je určen pro dekorativní vyšívání speciálními vyšívacími nitěmi.

Jehly H-Q pro quiltování. Quiltovací jehly mají speciální zkosení, snížené očko a zaoblenou špičku, takže na látce nejsou vidět žádné stopy po stehu ani vynechané stehy.

H-SUK Jehly se zaoblenou špičkou. Tato jehla snadno uvolňuje látku a knoflíkové dírky a prochází mezi nitěmi, aniž by poškodila materiál. Obzvláště užitečné pro šití silných úpletů, žerzeje a pletenin

H-LR Kožené jehly s řeznou špičkou. Řez se provádí pod úhlem 45° ke směru švu. Výsledkem je dekorativní steh s mírně šikmými oky.

Pro snazší orientaci v nabídce jehel je zde samostatná tabulka:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS