Který kotel je lepší aton nebo atem?

Yak vibro gazových kolepových zadacha (Plynový kotel pro budovu nebo byt)

Jednou z nejoblíbenějších značek ukrajinských plynových kotlů a dalších topných zařízení jsou značky vyráběné v Chmelnickém a Chmelnickém kraji:

Společnost Atonmash se zabývá výrobou topných zařízení na různá paliva. V nabídce plynových kotlů je například několik bezkomínových (parapetních) modelů s výkonem 8-12,5 kW a komínové varianty s výkonem až 96 kW. Plynové kotle Aton jsou zastoupeny 16kilowattovým modelem JSD 16-8C a jeho přeplňovanou verzí JSD 16-8C. Zatímco kotle na tuhá paliva ukrajinské výroby, které pracují na dřevo, brikety, uhlí apod., se počítají na obsluhu plochy 120-2000 metrů čtverečních. м.

Před zateplením kovové garáže je třeba určit materiály. Může to být pěnový polystyren, pěnový polystyren nebo minerální vlna.

Více o tom, co je lepší izolovat uvnitř garáže, se dočtete v tomto článku.

Závod Krasylivskij vyrábí plynové spotřebiče s topným výkonem od 7 do 98 kW určené pro vytápění obytných a průmyslových prostor a umožňující úsporu až 30 % plynu. Elektrické kotle jsou zastoupeny dvou- a třístupňovými modely s výkonem od 7 do 17 kW a účinností až 99 %, pracujícími ze sítě 380 V. A jedno z těchto zařízení, Proskurov-6, může pracovat i v jednofázové síti.

Komínové (s otevřenou spalovací komorou) ukrajinské plynové kotle „Vulkan“ Krasilovského železářského závodu poskytují teplo od 60 do 270 metrů čtverečních. м. Parapetní kotle s uzavřenou spalovací komorou, které nevyžadují velké vertikální komíny; jejich výkon je 6-14 kW. Bezkouřové zařízení je určeno pro instalaci v městských bytech a má druhý okruh, který ohřívá vodu pro teplovodní systém.

Co potřebujete vědět při výběru topení

Nemůžete jen tak zajít do obchodu a koupit si plynový kotel. Pro výběr vhodného modelu je třeba připravit seznam požadavků na zařízení. definovat tepelný výkon, požadované funkce, způsob instalace a další základní informace.

 • Výpočet množství tepla potřebného k vytápění chaty nebo bytu.
 • Definujte účel plynového kotle. má vytápět pouze budovu nebo ohřívat vodu pro potřeby domácnosti.
 • Vyčlenění prostoru pro generátor tepla. Plynové topidlo je povoleno instalovat v kuchyni (výkon do 60 kW), v připojené kotelně nebo v jiné samostatné místnosti u vnější stěny obydlí.
 • Určete, zda má být kotel instalován jako podlahový nebo nástěnný. Do bytů je vhodná pouze závěsná verze.
 • Zvažte princip svého topného systému. Pro gravitační okruh s přirozenou cirkulací chladicí kapaliny (tzv. gravitační proudění) zvolte vhodný energeticky nezávislý ohřívač, který pracuje bez elektrické energie.
 • Nastavení úrovně automatizace kotle podle vašich požadavků. Příklady užitečných funkcí: řízení vnitřní teploty podle časového plánu nebo signálů z externího hlubokého L čidla, dálkové ovládání přes internet atd.
 • Prozkoumejte ceny různých kotlů a zjistěte, kolik jste ochotni utratit za plynový kotel.

Poznámka. Pravidla pro instalaci a připojení plynových topných a teplovodních zařízení jsou popsána v publikaci o instalaci dvouokruhového topení.

Před výběrem nového nebo výměnou starého plynového kotle pro vytápění soukromého obydlí se důrazně doporučuje konzultovat se zákaznickým oddělením distribuční sítě (nebo jiné energetické společnosti). K čemu ji potřebujete:

 • Kromě obecných pravidel mají regionální úřady interní směrnice, které omezují používání plynových spotřebičů. tyto body je vhodné objasnit;
 • Nový nebo vyměněný kotel musí být uveden v projektové dokumentaci, jinak hrozí pokuta za neoprávněnou instalaci;
 • Odborníci vám pomohou správně umístit generátor tepla v domě.

Vysvětlení vnitřních pokynů. Regulátory plynu často zavádějí vlastní omezení, např. mohou zakázat instalaci atmosférického kotle v blízkosti odsavače par s nuceným tahem. Důvod. chybějící kompenzační přívod vzduchu.

Další příklad: Chcete vybudovat vodorovný (koaxiální) komín z místnosti ve vícepatrovém domě, ale úřad vám toto řešení neschválí, protože vyčnívající roura kazí vzhled fasády. Abyste pochopili, co je to plynový ohřívač, musíte se seznámit s různými typy plynových ohřívačů, ale nejprve.

Stanovení tepelného výkonu kotle

Znáte oblíbené metody výpočtu tepelného výkonu zařízení, a to buď podle plochy, nebo podle objemu vytápěných místností. Údajně se pro dům o rozloze 100 m2 bere 10kW kotel, pro venkovský dům o rozloze 200 m2. pro byt o rozloze 100 m2 se bere kotel o rozloze 100 m2. m. jednotka 20 kW.

Uvedené přibližné metody je lepší nepoužívat, protože nezohledňují konkrétní podmínky. klima v místě bydliště, stupeň tepelné izolace budovy apod. Doporučujeme použít přesnější metodu výpočtu:

 • měrná tepelná zátěž na metr čtvereční obytné plochy s ohledem na uspořádání místnosti a počet okenních otvorů.
 • Totéž, podle objemu prostor.
 • Kompletní výpočet podle vzorce SNiP s přihlédnutím k tloušťce a tepelné izolaci vnějších stavebních konstrukcí.
READ  Nástěnný plynový kotel neohřívá vodu

Poznámka. Všechny 3 postupy jsou podrobně popsány v samostatné příručce pro výpočet tepelné zátěže prostoru.

Při znalosti spotřeby tepla na vytápění chaty vybereme plynový kotel podle výkonu takto:

 • Pokud plánujete spotřebič používat pouze k vytápění, vynásobte tento údaj bezpečnostním faktorem 1.2;
 • výkon dvouokruhového ohřívače se dvěma dalšími výstupy teplé vody je vhodnější pro kapacitu 1 ohřívače.3-1.5;
 • Pro nepřímý ohřev o objemu 200-300 litrů je vhodný plynový jednookruhový kotel s polovičním výkonem (vynásobeným koeficientem 1).5).

Zde je příklad. Pro vytápění soukromého obydlí o rozloze 100 m2 je nejvhodnější zvolit výkon dvouokruhového ohřívače, který zajišťuje 2 odběrná místa teplé vody, s rezervou 1 %. m výpočet vyžaduje 9 kW energie. Minimální výkon plynového ohřívače bez ohřevu TUV je 9 x 1.2 = 10.8 kW, dvouokruhový kotel. 9 x 1.3 = 11.7 kW. Pokud je třeba ohřívat zásobník, zvýší se výkon kotle na 9 x 1.5 = 13.5 kW. Dále zvolte další model s největším výkonem v rozmezí ohřívačů. 12 a 15 kW.

Poradenství při výběru

Při nákupu parapetních kotlů je třeba zvážit několik věcí. Jedná se o:

Místo instalace. Takové topné zařízení může být podlahové nebo nástěnné. Výklenek pod oknem je často preferovanou možností díky své kompaktní velikosti.

Určení kotle. Komponenty zahrnují jednoobvodové a dvouobvodové modely. Ty také zajišťují dodávku teplé vody, takže je racionální zvolit tuto možnost. Druhý okruh se podle potřeby odpojí a znovu připojí.

Výkon. Pokud se rozhodnete pro dvouokruhový kotel, musí mít tyto modely rezervu, protože 25 % výkonu připadá na ohřev vody.

Tloušťka stěny výměníku tepla. Tento parametr závisí na hustotě výkonu a životnosti spotřebiče. Pokud však u modelů s ocelovým výměníkem tepla tloušťka prvku přesáhne 3 mm, účinnost se sníží.

Automatika. Kotle s tímto typem zapalování jsou dražší, ale praktičtější.

Tlakové charakteristiky. Tyto parametry určují kvalitu jednotky.

Tepelná izolace místnosti. Pokud je nízká, měli byste zvolit jednotku s vysokou účinností v rozmezí 90-92 %, např. Bosch WBN 6000-18C RN.

který, kotel, lepší, aton, nebo, atem

Rozměry instalace. Tento parametr je třeba vzít v úvahu, protože parametry kotle určují místo instalace.

PROSAT WE – Kotle 5 emisní třídy

Konektory pro připojení příslušenství k systému. Existují tři typy: pravotočivý, levotočivý a univerzální, tj. oboustranný. Tato vlastnost je důležitá, protože definuje místo instalace.

Nízká cena, spolehlivost, snadná obsluha. hlavní výhody těchto kotlů. Díky absenci komínu a vysoké účinnosti je toto topidlo prodejnou volbou.

Parapetní kotel je dobrý nákup. Spotřebič plní jak funkci kamen, tak funkci radiátoru. K provozu těchto zařízení je zapotřebí pouze přívod plynu a elektřiny.

Obvykle se instaluje do výklenku pod okenním otvorem v kuchyni. Pokud není k dispozici žádný nástěnný spotřebič, je třeba udělat otvory ve zdi a vytvořit koaxiální kouřovod. I když je topení instalováno na viditelném místě, díky svému stylovému designu nenarušuje výhled do interiéru.

který, kotel, lepší, aton, nebo, atem

Je také racionálnější zvolit model se dvěma obvody. Tím je zajištěna stálá dostupnost teplé vody pro domácnost. Je třeba si také uvědomit, že tyto kotle se od sebe liší z hlediska hospodárnosti a spolehlivosti, která je dána tloušťkou prvku použitého pro výměnu tepla. Kvalita materiálu pláště a samotného spotřebiče je dána maximální úrovní tlaku povolenou výrobcem. Čím vyšší je, tím spolehlivější je spotřebič během provozu.

Žytomyr 3 KSG-015 CH

Výkon (kW) 16 15 Vytápěná podlahová plocha (m2) 160 160 Objem vody v kotli (l) 24.3 19 Spotřeba plynu (m3/h) 0,95 1,75 ÚČINNOST (%) 90 92 Maximální teplota z kotle (C) 90 90 Průměr komína (mm) 130 130 Hmotnost (kg).) 53 49 Cena 515 bílá. 600 Bel.

kotlový buben; 2. plynovod; 3. revizní okénko; 4. pilotní hořák; 5. hlavní hořák; 6. bezpečnostní automatika s plynovým ventilem „630 EUROSIT“; 7. kotlový buben pro montáž termokoulí; 8. strojní olej; 9. termokoule; 10. snímač tahu; 11. kabel snímače tahu; 12. vývod ohřívače vody; 13. přívodní potrubí chladicí kapaliny (vody). 14. odbočka výstupu topného média (vody); 15. knoflík ovládání plynového ventilu; 16. tlačítko piezosignálu; 17. balónek termoindikátoru; 18. turbulátor; 19. čidlo přehřátí; 20. tepelná izolace; 21. odbočka plynového potrubí (vyrábí se ve dvou variantách. s vertikální a horizontální polohou); 22. regulační nožičky.

Pro kotle s ohřívačem vody Pro kotle o výkonu 7 až 16 kW

Topná plocha. I zde je výkon jednoduchý. každý kotel může vytápět prostor o rozloze až 160 m2. Mluvíme o standardní obytné budově se zateplením, hangáru nebo studených průmyslových prostorách, kotel takového výkonu vytápět nebude moci, tam už je třeba volit výkon podle podmínek provozu.

Objem vody v kotli. Plynový kotel Lemax má v kotli o 0 vody více.5 litrů. Rozdíl není velký, ale přesto.

Při výběru plynového podlahového kotle byste měli vzít v úvahu následující skutečnosti:

Plynový ventil nebo plynová automatika:

Většina výrobců doplňuje své kotle stejnou plynovou automatikou Eurosit 630 vyráběnou v Itálii. Plynová jednotka je velmi spolehlivá a počet reklamací je nižší než 0,2 %. Od roku 2012 začal Žukovský strojírenský závod kompletovat kotle s plynovými ventily od německé společnosti Mertik Maxitrol. Jedná se o obdobu jednotky. Honewell V5474G1088B. Také spolehlivá jednotka. Němci se vždy vyznačovali kvalitou! Modely s automatickou převodovkou evropské výroby jsou však mnohem dražší než modely s domácími jednotkami. Pokud se rozhodnete nepřeplácet a šetřit, podpoříme vás.к. Ruské závody se během několika desetiletí naučily vyrábět vysoce kvalitní domácí automaty. Funkčnost všech bloků je podobná. Modely Mertik Maxitrol mají jednotky s integrovaným indikátorem zapalování.

READ  Jaký je nejlepší ohřívač pro mateřskou školu

Účinnost a spolehlivost kotle závisí také na plynovém hořáku, se kterým je výrobek instalován. Obzvláště oblíbený a kvalitní je hořák Polidoro (Itálie), ale vysokou spolehlivost mají i domácí plynové hořáky.

Někdy je obtížné zjistit od prodejce tloušťku výměníku tepla. Hmotnost kotle je však uvedena na každém výrobku. Jedná se o nepřímý ukazatel intenzity kovů v produktu. Čím větší je hmotnost, tím větší je pravděpodobnost, že výměník tepla je silnější. Tloušťka ocelového výměníku tepla má vliv na teplotu v oblasti horkého výměníku tepla.

Výměník tepla je jednou z nejdůležitějších součástí kotle.к. životnost výrobku určuje jeho hmotnost. Průměrná životnost všech podlahových kotlů s ocelovým výměníkem tepla je 10 let. Ocelový výměník tepla je odolný vůči poklesu tlaku, ale má nižší tepelný výkon. Litina je odolnější. ale vyžaduje větší opatrnost při provozu.

Při výběru kotle věnujte pozornost provoznímu tlaku v charakteristikách kotle, čím je vyšší, tím lépe. Pokud máte budovu o více než jednom podlaží, musí být provozní tlak odpovídající. Zpravidla platí, že 1 úroveň odpovídá 1 atmosféře.

Tvar výměníku tepla může být kulatý nebo čtvercový. Kruhové provedení má zpravidla méně svarů a udrží vyšší tlak. Čtvercový kotel je kompaktnější, ale je třeba věnovat pozornost výrobnímu procesu. Poloautomatické svařování, automatické svařování nebo ruční svařování?! Tam, kde je více ruční práce, je větší pravděpodobnost odmítnutí.

Níže si můžete prohlédnout charakteristiky 5 značek podlahových plynových kotlů:

Recenze provozu kotlů

Jak můžete snadno odhadnout, drtivá většina recenzí je pozitivní. Nákupem zdroje tepla rozpočtové cenové kategorie mají majitelé jasný cíl. zajistit spolehlivé vytápění obydlí s minimálními investicemi. Zde je několik komentářů od skutečných uživatelů.

Před 8 lety jsme se přestěhovali do soukromého domu a ihned jsme se pustili do opravy topení. Starý kotel po bývalých majitelích byl nahrazen kotlem „Žitomir-3“. Chtěl bych poznamenat: zařízení pracuje bez přerušení, hořák nezhasíná ani při silném větru. Každý rok ho myjeme a čistíme a nemá žádné provozní problémy. Kotel je spokojen.

Složení univerzálního kotle „Zhitomir-10“ s nezávislým ohřevem chladicí kapaliny a vody

Používám dvouokruhový kotelAtem“ 25 kW, podlahové provedení. Palivem je plyn ze sítě. Automatika a topení funguje na pevnou pětku, okruh teplé vody. zbytečné. Pro běžné mytí je nutné nastavit regulátor na značku 6-7, radiátory se nesnesitelně zahřívají.

Protože topný systém doma je gravitační, vyzvedl jsem vhodný kotel „Zhitomir-3“ o výkonu 16 kW, který nahradil starý „Lemax“. Při uvedení do provozu jsem se setkal s problémem. neizolovaný kouřovod začal „plakat“ kondenzátem, ve staré jednotce byly plyny silněji zahřáté a k tomuto jevu nedocházelo. Od instalace jsme absolvovali 6 topných sezón a jediný problém byl, že jednou odešel zapalovač. Plynař po telefonu poradil, abychom kontakty snímače tahu otřeli alkoholem, a tím otázka skončila.

který, kotel, lepší, aton, nebo, atem

Bojler „Zhitomir“ funguje v našem domě pátý rok, nebyly zjištěny žádné závažné nedostatky. Přístroj je jednoduchý, spolehlivý a nenáročný, nemusí být servisován servisní organizací. Nemůžeme si dovolit otevřenou expanzní nádrž, proto jsme postavili uzavřený systém. Náš dům o rozloze 80 metrů čtverečních jsme vytápěli z propanbutanových lahví, dokud jsme nezavedli plynovod. Museli jsme si však najmout řemeslníka, aby kotel přestavěl na zkapalněný plyn.

Řada plynových parapetních kotlů

Plynový kotel „Zhitomir“ parapetního typu. levná jednotka pro organizaci ohřevu vody malého venkovského domu do 150 metrů čtverečních. Úspěšně kombinuje prvky turbínových a atmosférických kotlů. uzavřenou spalovací komoru a koaxiální komín bez ventilátoru.

Koaxiální proudění spalin parapetního ohřívače je přirozené, bez ventilátoru nebo odsávání spalin

Princip fungování. Generátor tepla namontovaný na stěně u podlahy, spaluje zemní nebo zkapalněný plyn bez jeho vyhození do vzduchu. Spaliny jsou odváděny ven krátkým vnitřním potrubím procházejícím stěnou. Vzduch proudí do spalovací komory vnějším potrubím (vnějším kanálem) přirozeným způsobem. Nové verze jsou vybaveny 2 samostatnými komíny pro odvod spalin a vzduchu.

Řada parapetních kotlů Zhitomir-M zahrnuje 5 jednookruhových a 4 dvouokruhové kotle s označením AOGV-SH a ADGV-SH. Tepelný výkon jednotek. 5, 7, 10 a 15 kW. Vysvětleme si konstrukční vlastnosti topných těles:

 • Hlavní výměník tepla je vyroben z oceli, sekundární výměník TUV je vyroben z mědi;
 • spalovací komora je zcela uzavřena;
 • Hořák je trubkového typu, bezpečnostní automatika je plynový ventil SIT 630 italské výroby;
 • zapalování je piezoelektrické, s tlačítkem na ventilu;
 • 4 topné přípojky DN40. dvě na každé straně pláště.

Kotel se dodává s plynovou jednotkou (známou také jako koaxiální trubka), ohebnou odbočkou pro připojení k plynovému potrubí, armaturami a azbestovou těsnicí šňůrou. Jednoduchý kotel s výkonem 5 kW (vytápěná plocha 50 m²) cena 270 €. е., dvouokruhový pro 15 kW. 475 u. е.

READ  Vložte quiche do horké nebo studené trouby

Nová verze nástěnného generátoru tepla s oddělenými trubkami pro vzduch a spaliny

který, kotel, lepší, aton, nebo, atem

Odkaz. Aktuální informace o cenové politice a dostupných modelech tepelných generátorů naleznete na oficiálních webových stránkách společnosti „Atem“ na adrese: obchod.atem.ua.

Technické vlastnosti

Parapetní kotel „Zhitomir-M“ má následující provozní parametry:

 • Účinnost paliva (koeficient účinnosti). 90 %;
 • Minimální tlak vstupujícího plynu. 6.4 mbar, maximálně 17.6 mbar;
 • Pracovní tlak v topném systému. 1.Průtok zemního plynu. 5 barů, maximální přípustný. 2 bary;
 • Teplota chladicí kapaliny na výstupu z výměníku tepla. nejvýše 90 stupňů Celsia;
 • Množství vody v plášti kotle. 5 až 19 litrů;
 • maximální tlak na straně studené vody. 6 barů;
 • Rozměry největší jednotky v řadě. 360 x 495 x 825 mm (DxŠxV).

Průtok zemního plynu, kapacita teplé vody a velikost komína závisí na výkonu ohřívače. Tyto vlastnosti jsou uvedeny v tabulce; další podrobnosti naleznete na webových stránkách výrobce.

Výhody a nevýhody

Nejdůležitější výhodou parapetních kotlů Žytomyr je cena, která je dostupná lidem s průměrnými a nízkými příjmy. Na Ukrajině a v zemích SNS lze volně zakoupit topná zařízení.

Uveďme si další výhody generátorů tepla bez kouře:

 • energetická nezávislost. Kotel nepotřebuje elektřinu, může však pracovat ve spojení s externím oběhovým čerpadlem.
 • Nejmenší rozměry a nejjednodušší konstrukce.
 • Spolehlivost a bezpečnost zajištěná plynovou automatikou značky EuroSIT.
 • Není třeba kompletní kouřovod.
 • Oboustranné uspořádání konektorů rozšiřuje možnosti připojení topných trubek.

Důležitý bod. Neberte uvedené funkce pouze ve vztahu k zařízením Zhytomyr. Trh je nasycen kotli na parapetní desky s podobnými výhodami/nevýhodami.

Schéma zařízení dvouokruhového provedení ohřívače

I přes nízký práh tlaku vody (2 bary) lze nástěnné kotle provozovat jako součást uzavřeného systému s membránovou expanzní nádobou. Hlavním úkolem je dodržet stanovený práh pro naplnění vodou a upravit tlak ve vzduchové komoře nádrže podle pokynů.

Protože vyznáváme úplnost a spolehlivost zveřejněných informací, zveřejníme nevýhody ohřívačů „Zhitomir-M“:

 • Stupeň automatizace kotle je minimální a zahrnuje pouze sadu bezpečnostních funkcí. ochranu proti zhasnutí, přehřátí a kritickému poklesu tlaku v plynovém potrubí.
 • Pokud je stěna proti větrné chodbě, může hořák pravidelně zhasínat. Problém se řeší instalací dalšího stínění na návětrné straně komína.
 • Kapacita výměníku teplé vody je dostatečná pro obsluhu 2 spotřebitelů s nízkými průtoky. Pokud zapnete sprchu a kuchyňský kohoutek současně, teplota vody se stane nepříjemnou pro mytí.
 • Stále zapálený zapalovač spotřebovává palivo. Tato skutečnost je zásadní pro obyvatele Ukrajiny a dalších zemí s vysokými cenami zemního plynu.
 • Ruční zapalovací mechanismus.

Nevýhody tepelných generátorů nejsou zásadní a vyplývají z maximálního zjednodušení konstrukce a snížení nákladů. Životnost levných kotlů Zhitomir přitom dosahuje 15 let s minimální údržbou.

Uživatelské recenze

Při výběru topného zařízení hrají významnou roli recenze skutečných majitelů. Speciálně pro čtenáře jsme shromáždili nejpozoruhodnější odpovědi a přečetli si, co si spotřebitelé myslí o ukrajinských plynových kotlích.

Takové plynové kotle. parapetní kotle. jsem ještě neviděl. Když jsme rekonstruovali, potřebovali jsme ušetřit místo, a tak jsem se chopila příležitosti koupit tento model. Spalovací komora je uzavřená. můžete se zbavit komína. Montáž na stěnu. to znamená, že kotel nebude stát uprostřed kotelny, ale bude namontován na stěnu. Nechtěl jsem si zahrávat s elektronickými plynovými kotli, a tak jsem zvolil. Později jsem zjistil, že výrobce byl ukrajinský, ale obecně byla kvalita docela dobrá. Plynový kotel Aton pracuje již dvě sezóny bez sebemenší stížnosti. nezlobí, nedělá žádný hluk a nezkroutí mi elektroměr.

Rekonstrukce nového domu kvůli svatbě a problém s výběrem kotle na vytápění. Přátelé mi radili, abych si koupil elektronický model, ale v naší vesnici máme často problémy s elektřinou. V zimě se hromadí sníh a my sedíme bez topení. S tímto výsledkem jsem nebyl spokojen, takže jsem opustil myšlenku nákupu generátoru a baterií se střídači. Na internetu jsem se dozvěděl o existenci dvouokruhových plynových kotlů Aton, které nevyžadují připojení k elektrické síti. Vzal jsem si model Aton Atmo s výkonem 20 kW. Po několika měsících jsem na podlaze uviděl louži. výměník tepla netěsní. Tolik ke kvalitě provedení. Plynoměr ukazuje šílená čísla, jen musíte zaplatit účet.

Za tento plynový kotel jsem zaplatil téměř 20 tisíc. Mohli jste přidat další desetník a koupit si elektronický. Ohřívá se dobře, ale teplota se obtížně nastavuje. je třeba vystihnout okamžik. Také teplota teplé vody kolísá, není možné ji doladit. Chtěl jsem zavolat technika, aby to seřídil, ale řekl, že je to zpoplatněno. nevztahuje se na to záruka. V pokynech jsem nenašel žádné užitečné informace. Toto zařízení nemohu doporučit, bylo by lepší koupit něco opravdu evropského.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS