Lze hrnec vložit do trouby

Skleněné nádobí v troubě: lze ho tam dát?

Odolné sklo je ideální pro pečení masa, vaření dušené zeleniny, pečeně, sladkého i slaného pečiva. Sklo udržuje teplotu připravovaných pokrmů, vypadá esteticky a snadno se udržuje. Průhledné stěny umožňují sledovat pokrm a kontrolovat dobu vaření.

V tomto článku vysvětlíme výhody a nevýhody skleněného nádobí a vysvětlíme, jak ho vybírat a udržovat.

Zdravotní rizika způsobená prasklým nebo oprýskaným smaltovaným nádobím

Při vaření na varné desce je lepší používat nádobí bez odštěpků, škrábanců nebo poškození. Stejná pravidla platí i pro troubu. Pokud je povlak poškozen, uvolňují se ze smaltu do potravin sloučeniny těžkých kovů, jako je zinek, olovo, nikl, kobalt, bór a měď. To vede k otravě. Obzvláště těžké je to pro děti. Způsobuje slabost, bolesti hlavy a snížení imunity.

Nebezpečné je i další poškození skloviny. Malé kousky skloviny se mohou dostat do těla a poškodit jícen a žaludek. Povrch bez smaltu může rychle zrezivět a způsobit znehodnocení vařených potravin.

Když se takto poškozená pánev peče v troubě, pak jsou pod vlivem vysoké teploty všechny procesy intenzivnější, poškození lidského zdraví bude větší.

Množství škodlivých látek přímo závisí na barvě skloviny. Bílé, béžové, šedé, modré a černé smalty jsou méně škodlivé. Hnědá, červená a žlutá sklovina je mnohem škodlivější, i když není poškozená. Proto je lepší takové hrnce a pánve nekupovat, nebo se alespoň ujistit, že je tímto povlakem opatřena pouze horní část.

Není třeba dodávat, že nádobí musí být kvalitní. Pokud je levný a nekvalitní a povlak je křehký a tenký, je lepší takové výrobky nekupovat.

Pokud výrobce výslovně uvádí, že se nesmí vkládat do trouby, je lepší neriskovat. Ujistěte se, že jste dodrželi maximální teplotu vyznačenou na pečicí nádobě. Pokud na obalu není uvedeno, zda můžete péct ve smaltovaném nádobí v troubě, zvažte alternativu přípravy pokrmu v jiné nádobě nebo pánvi.

Jaký materiál je pro troubu nejvhodnější?

Pečicí formy do trouby jsou vyrobeny z různých materiálů.

Kov

Kovové nádobí se tradičně používá pro pece. Vyrábí se z mnoha různých kovů a slitin.

 • Litina. Tyto pánve jsou dostatečně spolehlivé, aby se na nich dobře peklo a nepřipékaly se. Litinové předměty jsou však poměrně těžké. Další nevýhodou je obtížné odstraňování použitého oleje nebo tuku, který se „vsákne“ do kovu.
 • Smaltování. Také litina se smaltovaným povrchem. Zvyšuje kvalitu péče. Má teplotní limit (do 220 °C) a je třeba s ním zacházet opatrně.

Na stránkách! K pečení v troubě nepoužívejte smaltované nádobí s vadami (praskliny, třísky)!

 • Nerezová ocel. Jeden z nejběžnějších typů nádobí. Nelze je tvrdošíjně používat. Obvykle jsou nelepivé, protože bez nich by se pečivo lepilo. Patří mezi levné a nízkonákladové varianty.
 • S teflonovým povlakem. Moderní nádobí je stále častěji dostupné s tímto povlakem, který zabraňuje přichycení potravin. Tyto formy jsou drahé, a pokud se s nimi nezachází správně, mohou se odštípnout. To znemožňuje jejich další použití.
READ  Jak správně vyndat sušenku z trouby

Keramické

Odborníci doporučují pro dušení především keramické mísy. A ženy v domácnosti to potvrzují, ochotně podávají keramické hrnce.

Varování! Nikdy nepoužívejte nádobí, které je naštípnuté nebo prasklé, protože by mohlo obsahovat vzduchové bubliny. Tento druh bublin se může při zahřívání roztáhnout a hrnec se v troubě roztříští. Před použitím je proto nutné nádobu pečlivě zkontrolovat.

Tyto pánve se obvykle zakrývají vodou, aby se zvýšil efekt pečení. Protože porcelánové a kameninové nádoby nasávají vlhkost svými póry. Pak se vaří a pára umožňuje jídlo lépe upéct.

Je třeba mít na paměti, že horká keramika se stává křehkou a je třeba s ní zacházet opatrně a vyvarovat se nárazů nebo pádů.

Důležité! Keramika pohlcuje nejen vodu, ale také částečky potravin a pachy. Aby se tomu předešlo, neměly by se používat k uchovávání potravin v chladničce.

hrnec, vložit, trouby

Křemík

Materiál je ideální do kuchyně. Jeho hlavní výhodou je, že je nepřilnavý a snadno se čistí.

Forma se může poškodit, protože je nehořlavá. Rovněž byste se měli vyvarovat krájení pečiva přímo ve formě.

Nápověda! Silikon má velký teplotní rozsah. V tomto zásobníku můžete nejen péct, ale také mrazit ovoce, zeleninu a bobuloviny. A v tomto případě se vlastnosti materiálu nijak nezmění.

Sklo

Tvrzené sklo se stalo vynikajícím materiálem pro kuchyňské nádobí. Stále více lidí peče nebo dusí v těchto formách. Další výhodou těchto položek je jejich vysoká ekologická bezpečnost. Je to proto, že je nefalšovaná.

Současně je třeba poznamenat, že sklo vyžaduje pečlivou údržbu a neodolává rychlým změnám teplot.

Kritéria pro výběr pánve

Chcete-li si koupit kvalitní a ekologickou pánev, je třeba zvážit několik detailů. Při výběru byste měli dbát na následující parametry:

 • Materiál nádobí;
 • Povlak. Teflonový, keramický nebo smaltovaný;
 • Tloušťku a těsnost víka;
 • Tloušťka stěn a základny.

Hrnce z litiny, žáruvzdorného skla nebo keramiky a litého hliníku jsou ideální pro pečení masa nebo zeleniny. Je důležité, aby nádobí mělo nepřilnavý povrch. S nádobím je třeba zacházet opatrně. I mikrotrhlinky v povlaku mohou ovlivnit jeho vlastnosti a potraviny se mohou na jeho povrch přilepit.

Dno a stěny kvalitní nepřilnavé pánve by měly být silné 5-6 mm. Nádobí se tak neprohýbá a vydrží dlouho. Pozornost byste měli věnovat také rukojetím výrobku. Měly by být nejlépe vyrobeny ze žáruvzdorného materiálu, protože mnoho pokrmů je třeba péct v troubě.

Při výběru pánve na smažení věnujte pozornost rýhovanému dnu (žebrování nebo jiné vzory na dně). Pokud je přítomna, nádobí lépe vede teplo a udržuje ho uvnitř. Lze je použít i na sklokeramických sporácích z keramiky.

READ  Jak správně vložit nádobí do myčky nádobí

Viz ! Aby výrobci přilákali zákazníky, uchylují se k různým trikům, které běžným ženám v domácnosti usnadňují život. Například hrnce Tefal mají na dně speciální indikátor teploty, který vás informuje o tom, jak jsou horké.

Mezi novinkami na současném trhu najdete hrnce s kapslovým dnem, které jsou vyrobeny z vrstev různých druhů kovů. Tyto modely jsou odolnější a praktičtější. Vaří jídlo mnohem rychleji než běžné hrnce.

V dnešní době je možné koupit pánev pro každý vkus, multifunkční ve všech ohledech. Díky široké škále tvarů, vzorů a barev je toto nádobí nejen první volbou v kuchyni, ale také harmonickým doplňkem každého designu.

Podmínky pro použití v peci

Při vaření na smaltovaném nádobí je důležité zohlednit nejen chuť pokrmu, ale také odolnost a životnost hrnce. Podmínky pro použití v troubě jsou následující

 • Maximální teplota, kterou smaltovaný povlak vydrží, je 250 stupňů. Je důležité nepřekročit povolený limit.
 • Smaltovaný hrnec vložte do trouby, která ještě není vyhřátá. Vyhněte se velkým teplotním výkyvům.
 • Před použitím nádobí zkontrolujte, zda na něm nejsou praskliny a třísky. Odštípnuté kousky skloviny se mohou dostat do jídla a způsobit otravu.
 • Výrobek nesmí obsahovat plastové nebo dřevěné části. Ty se při vystavení vysokým teplotám znehodnotí.
 • Nádobí je vhodné naplnit až po okraj. Suchá místa smaltovaných pánví jsou náchylnější k přehřátí.

V troubě je vhodné používat pouze nádobí s pevnými stěnami (3 mm nebo více). Smaltovaná pánev má kovovou základnu. Smalt je sklovitá hlína, která se nanáší na kov a vypaluje se při teplotě 800 °C. Proto je možné výrobek vložit do trouby. Raději se však ujistěte přečtením návodu. Výrobce musí popsat podmínky použití nádobí.

Je smaltované nádobí vhodné do trouby?

V troubě používáme smaltované plechy, aniž bychom o tom přemýšleli. V troubě pak bude fungovat i jiné nádobí se smaltovaným povrchem, zejména proto, že kov, z něhož je vyrobeno, odolává vysokým teplotám, ale povrchová úprava vyžaduje větší péči. Zkušené hospodyňky proto znají několik podrobností o jeho použití:

 • Uvažuje se, že teplota trouby, ve které je pánev umístěna, by neměla překročit 250 °C, ale je lepší ji udržovat na teplotě kolem 200 °C.
 • Před vložením hrnce do horké trouby byste jej měli zahřát na sporáku přidáním trochy vody nebo vložit studený hrnec do studené trouby, aby se teplo rozdělilo postupně a rovnoměrně.
 • Před vložením do trouby naplňte pánev co nejvíce a ponechte volný prostor pro vyvaření tekutiny.
 • Těsto se na takovou mísu lepí, proto se nedoporučuje používat ji k pečení, s výjimkou bochníku chleba nebo rumového koláče, který dobře vykyne a vyplní celou plochu.
 • Pokud je smalt mírně poškrábaný, je bezpečné takové nádobí používat, ale nádobí s oprýskaným smaltem se nesmí vkládat do trouby. Mohlo by dojít ke kontaminaci potravin barvou nebo kovovými částicemi.

Předpisy pro používání smaltovaného nádobí v troubě

Smaltované hrnce a formy jsou mezi kuchaři velmi oblíbené. Důvodem jsou klady těchto produktů:

 • Nereaguje s potravinami, zásadami ani kyselinami;
 • Lze je čistit běžným čisticím prostředkem a houbou;
 • Mají antibakteriální vlastnosti. Sklovinná vrstva odolává růstu bakterií;
 • Design chladničky je rozmanitý. K dispozici jsou jak klasické varianty bílých odstínů, tak modely v jasných, šťavnatých barvách s kresbami.
READ  Ventil pro topné těleso se spodním připojením

Pokud se chcete přidat k armádě fanoušků a také si koupit smaltované nádobí, nezapomeňte na základní pravidla pro zacházení s ním:

Při vaření masa, ryb, pilafu nebo jiných pokrmů zahřívejte hrnec na mírném ohni. Je to proto, že litina a smalt mají při zahřátí rozdílné koeficienty roztažnosti. Hrnec nebo mísa mohou při vysokém žáru prasknout.

Prázdné nádoby neohřívejte. Mnoho začínajících hospodyněk si klade otázku, zda lze smaltované nádobí vložit do trouby bez potravin. Odpověď zní ne. Ihned zalijte vodou, vývarem nebo olejem.

Pokud smaltovaná ocel v troubě nebo na varné desce dosáhla vysoké teploty, vyhněte se kontaktu se studenou vodou nebo ledovým povrchem. Nádobu neumývejte, dokud zcela nevychladne.

Použití příslušenství ze dřeva nebo silikonu. Měkké špachtle, drážkované špachtle, kuchyňské náčiní a pánve nepoškrábou povrch pánví, hrnců a hrnců.

Nádobí se smaltovaným povrchem. Všestranně použitelné zboží. Lze ji použít k vaření na různých typech sporáků a dokonce i v ruské troubě. Vhodné také pro skladování vařených potravin v chladničce.

Jaké nádobí by se nemělo vkládat do trouby?

Navzdory vysoké kvalitě moderního nádobí by se některé typy nádobí neměly vkládat do trouby. Zakázáno:

 • Hliníkové nádobí. Při pečení v těchto typech nádobí je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Hliník se nesnáší s kyselými potravinami: ryby a maso v kyselé marinádě, citronové koláče, koláče s bobulovou náplní. Při kontaktu s kyselinou se uvolňují toxické látky, které mohou poškodit organismus. Také hliníkové nádobí může při zahřívání uvolňovat ionty kovů. Výjimkou jsou plechy do trouby s nepřilnavým povrchem.
 • Smaltované. Smalt odolává teplotám až 250 stupňů. Proto byste měli být při používání v troubě velmi opatrní. Smaltované nádobí by se nemělo vkládat do horké trouby. Rychlý ohřev by způsobil praskliny. Nepoužívejte také nádobí s poškozeným smaltem. Prasklým, odštípnutým nebo naštípnutým. Pokud se rozhodnete péct ve smaltovaném hrnci, nalijte do něj trochu vody a před vložením do trouby jej zahřejte. Nebo vložte pokrm do trouby ještě studený.
hrnec, vložit, trouby

Sortiment nádobí je široký. O tom, v čem vařit, rozhoduje každá hospodyňka sama. Pokud rodina ráda peče, zvažte použití silikonových a vícestranných plechů. Pro milovníky masa doporučujeme litinové nádobí (díky němuž je kůrčička křupavá). Rodiny s dětmi si budou chtít pořídit keramické a skleněné nádoby pro zdravé vaření a silikonové formy v podobě kreslených postaviček.

hrnec, vložit, trouby
| Denial of responsibility | Contacts |RSS