Lze kabát z ovčí kůže prát v pračce?

Jak prát kožešinu

Kožešina není odolná vůči znečištění. Nepříjemný zápach a ztráta lesku jsou velkým důvodem k obavám. Vzhledem k povaze materiálu je úplné vyprání poměrně obtížné. Odborné rady ohledně praní přírodních a umělých kožešin by mohly prodloužit životnost vašich oděvů.

Je třeba poznamenat, že není vhodné ošetřovat přírodní kožešinu vlhkým hadříkem. Ignorování této rady vede k nevratnému zhoršení vzhledu. Srst může létat, srážet se, štěpit se nebo měnit barvu. Abyste se těmto následkům vyhnuli, je nutné používat co nejšetrnější mycí metody. Suché metody jsou považovány za nejúčinnější. Ne všechny hospodyňky vědí, že tímto způsobem lze prát pravou kožešinu.

Použití tekutých čisticích prostředků je riskantní, ale pokud nemáte jinou možnost, měli byste se jim vyhnout. Musíte být připraveni oděv poté vyhodit. Chcete-li zjistit, zda můžete prát přírodní kožešinu, měli byste provést jednoduchý test. Používá se směs vody, čpavku a šamponu.

Pokud po 20-30 minutách od aplikace zůstane vybraná oblast ve stejném stavu, je stále šance na úspěšné dokončení procedury. Kožešinové oděvy by se nikdy neměly čistit horkou vodou. Po tomto ošetření je pravděpodobně nebude možné nasadit. Neperte kožich z ovčí kůže, aniž byste nejprve věděli, jak jej prát.

Obecná pravidla před praním kožichu z umělé ovčí kůže

Před praním kožichu z ovčí kůže v pračce nebo v ruce je třeba vyloučit faktory, které by mohly oděv poškodit. Při čištění těchto typů outdoorového oblečení nepoužívejte bělicí prostředky obsahující chlór:

 • Praní při vysokých otáčkách a teplotách nad 30 stupňů;
 • Použijte roztok pracího prostředku, který způsobuje šmouhy (doporučujeme gel, který se po vyprání rozpustí);
 • Bělidla ani jiné prostředky obsahující chlór by se neměly používat;
 • Použijte cyklus odstřeďování (jinak se oděv po prvním praní zničí);
 • Vyhněte se oplachování oděvu (musí být provedeno alespoň dvakrát).

Praní absorbuje velké množství vody, čímž se ovčí srst stává těžší. To je třeba vzít v úvahu při používání pračky.

Příprava ovčího kožichu na praní

Pokud zvolíte ruční praní, nemusíte ovčí kožich na praní připravovat. Před zahájením postupu byste však měli sušené oblečení pověsit nad umyvadlo. Nepoužívejte umělé zdroje tepla (radiátory, ventilátory atd.). Tento druh sušení způsobí praskání materiálu (včetně umělého).

Před vložením oděvu z umělé kůže do pračky jej otočte naruby a uzavřete všechny zipy nebo uzávěry. Zkontrolujte také kapsy a vyjměte z nich drobné předměty.

Předúprava

Před praním kožichu z umělé ovčí kůže je dobré skvrny nejprve vyčistit pomocí následujících prostředků. To často stačí k obnovení původního vzhledu oděvu.

 • Mannova krupice, jemná sůl nebo škrob. Vaření není nutné. Oděv by měl být položen na rovném povrchu. Nalijte škrob na potřísněné místo a nechte působit 2-3 hodiny. Drhněte měkkým zubním kartáčkem nebo vysavačem. Škrob lze použít i na tmavší kůži.
 • Čpavek a zubní pudr (nebo mastek). Přísady míchejte, dokud nevznikne kaše. Používá se k odstranění mastných skvrn. Naneste pastu na znečištěné místo a nechte ji důkladně zaschnout. Směs odstraňte měkkým zubním kartáčkem nebo navlhčeným hadříkem.
 • Mýdlo na praní prádla. Nastrouhejte a smíchejte s horkou vodou, abyste získali konzistenci zakysané smetany. Navlhčete vatový tampon a přiložte na problematické místo. Poté nečistoty otřete nejprve vlhkým a poté suchým hadříkem.
 • Ocet. Smíchejte škrob s vodou ve stejném poměru. Osvěžení vzhledu kožichu z ovčí kůže. Oděv polijte roztokem a nechte jej několik hodin na čerstvém vzduchu. Postříkejte ovčí kůži stříkací pistolí, abyste odstranili nečistoty.
 • Glycerin a amoniak. Smíchejte glycerin s 200 ml vody a několika kapkami lihu. Namočte vatový tampon do roztoku a skvrnu setřete, poté použijte suchý hadřík. Přidejte do směsi 100 g pracího mýdla a můžete vyprat odolné mastné skvrny.
 • Soda a mléko. Není nutná žádná příprava. Na odolné skvrny na tmavších tkaninách funguje obzvláště dobře čištěný parafín a benzín. Po ošetření pověste ovčí kožich venku.
 • Mléko, peroxid vodíku a čpavek. Smíchejte 200 ml mléka s několika kapkami čpavku a peroxidu. Lze použít na světlé ovčí kožichy. Tento roztok by se měl na znečištěná místa otírat pomocí vatového tamponu.
kabát, ovčí, kůže, prát

K odstranění čerstvých skvrn z povrchu ovčího kožichu můžete použít také obyčejnou gumu, kterou problematická místa vymažete. Tato metoda se doporučuje pro čištění světlých předmětů.

Chcete-li prát ovčí kožich doma v pračce, měli byste si koupit specializovaný přípravek ve formě gelu. Prášky nejsou pro praní takových oděvů ideální, protože mohou zanechat viditelné škrábance. K odstranění skvrn můžete použít také spreje. Salamander je uznáván jako nejlepší. Tato značka nabízí výrobky vhodné pro různé materiály.

READ  Jak prát ručníky v pračce

Jak prát potahy z jehněčí kůže doma

Pokud je bota z ovčí kůže příliš velká na to, aby se vešla do bubnu pračky, vyperte ji ručně. To platí pro plédy, potahy na auta, pláštěnky a pláštěnky do deště. Práce je jednoduchá, ale časově náročná.

 • Vybavte se velkou a prostornou vanou. Vana je vhodným místem pro praní ovčí kůže.
 • Oděv byste měli připravit: protřepat, odstranit drobné předměty, částice.
 • V případě potřeby ošetřete skvrny od nečistot nebo opotřebovaná, rozmazaná místa.
 • Nalijte do umyvadla teplou vodu (do 40 stupňů) a rozpusťte v ní jeden nebo dva uzávěry gelového pracího prostředku. Umyjte je tekutým mýdlem nebo šamponem. Pokud je úkolem zbavit se mikroskopických roztočů, kteří žijí v srsti, je dobrý nápad použít psí šampon.
 • Jehněčí kůži namočte na 30 minut do mýdlové vody.
 • Při praní dávejte pozor, abyste látkou příliš nepohybovali a nedřeli ji.
 • Opláchněte ovčí kožich v několika vodách, dokud se prací prostředek zcela nevypustí.
 • Doporučujeme sušit ovčí kůži ve vodorovné poloze, občas s ní zatřást a mírně ji natáhnout.

Důležité! Ovčí kůže by se nikdy neměla ždímat, aby se odstranila přebytečná voda. Nejlépe je potřít ji froté ručníkem se savým účinkem.

Jak prát kabát z umělé ovčí kůže?

Většinu syntetických tkanin lze prát v ruce i v pračce, na rozdíl od přírodních ovčích kožichů. Než však začnete prát kabát z ovčí kůže doma, doporučujeme ověřit si, zda výrobce uvedl informace o možnostech praní oděvu. Pokud se rozhodnete prát umělý kožich z ovčí kůže doma, je vhodné si pečlivě prostudovat podrobnosti tohoto procesu.

V pračce

Při praní ovčího kožichu v pračce se ujistěte, že je v bubnu dostatek místa. V opačném případě by se ovčí srst při silném kontaktu s bubnem poškodila. Mějte také na paměti, že tento typ svrchního oblečení je velmi těžký, když zmokne.

Chcete-li vyprat kabát z umělé ovčí kůže v pračce, aniž byste jej poškodili, musíte dodržovat následující pokyny:

 • Prát odděleně od ostatních kusů oblečení, naruby. Zapněte všechny knoflíky a zipy a vyprázdněte kapsy, než je obrátíte naruby.
 • Perte na jemné nebo ruční praní ve vodě o maximální teplotě 30 °C.
 • Použijte jemný prací prostředek v tekuté formě (např. Gel na praní vlny). Je třeba upustit od používání čisticích prostředků. К. Částice se nesnadno vymývají.
 • Důkladně opláchněte. K dokončení praní s pracím prostředkem jsou zapotřebí minimálně 2 další máchání.
 • Deaktivace cyklu odstřeďování. Umělou ovčí kůži nelze prát v pračce, a to ani na minimální otáčky. Chcete-li odstranit přebytečnou vlhkost, zabalte mokré předměty do velkého froté ručníku a jemně je přitlačte. Postup opakujte 1 až 2krát a vyměňte ručník za suchý.

Pokyny pro ruční praní

Pokud nemůžete svůj kožich z ovčí kůže prát v pračce, můžete jej vyprat ručně. V tomto případě však budete muset požádat o pomoc zvenčí. К. Vlhko způsobuje, že svrchní oblečení je velmi těžké a je obtížné ho prát svépomocí.

Abyste si usnadnili praní ovčího kožichu, můžete použít metodu, která nevyžaduje úplné namočení oděvu.

Ruční praní je nejšetrnější způsob čištění těchto oděvů. Z tohoto důvodu doporučujeme čistit ovčí kožich tímto způsobem. Pokud se rozhodnete prát oděv v ruce, postupujte takto:

 • Odstraňte prach a další nečistoty z kožešiny. Za tímto účelem ji vysajte a poté jemně pročesejte kovovým hřebenem s řídkými zuby. Pokud je vlas silně znečištěný a vysavač je neúspěšný, doporučuje se znečištěná místa opláchnout teplou vodou. Při postupu nepoužívejte čisticí prostředky. Po mokrém čištění ošetřenou srst osušte a vykartáčujte. Můžete ji otřít vodou zředěným octem, aby se leskla.
 • Nalijte do nádoby teplou vodu (teplota nesmí překročit 30 stupňů) a zřeďte prací prostředek.
 • Položte ovčí kožešinu lícem dolů na rovnou plochu, kterou jste předtím zakryli olejovou tkaninou nebo plastovou fólií.
 • Pečlivě otřete potřísněné místo houbou namočenou ve vodě s jemným mýdlovým roztokem. Ovčí kožešinu příliš nenamáčejte. Houba by měla být mírně vyždímaná.
 • Ošetřované plochy otřete vlhkým měkkým hadříkem.
 • Předtím nechte oděv uschnout.

Chemické čištění

Suché kartáčování je univerzální a lze ho používat i doma. Tato metoda je vhodná pro jakýkoli typ ovčího kožichu, ale bude účinnější pro čištění nepotaženého semišového nebo koženého ovčího kožichu.

Než začnete s čištěním, ujistěte se, že je ovčí kožešina suchá, zejména místo, které chcete ošetřit, pokud chcete odstranit pouze jednu skvrnu.

kabát, ovčí, kůže, prát

Tyto metody je snadné používat doma, protože všechny potřebné ingredience má každá hospodyňka.

Mink

Chcete-li se skvrny zbavit, musíte použít krupici, nejprve posypte všechna špinavá místa na skvrně a poté ji rukou s kapesníkovou rukavicí vetřete do skvrny, postupujte od okrajů ke středu. Tlak nesmí být příliš silný, ale ani příliš měkký, a pohyb musí být plynulý a přirozený.

READ  Jak vložit prášek do pračky

Poté, co zmizí hlavní skvrna, můžete totéž provést na celém povrchu ovčí kožešiny pomocí kartáče s tuhým vlasem. Zvláštní pozornost je třeba věnovat spodní straně rukávů, límci a kapsám, protože tyto oblasti se kvůli častému dotyku nejvíce špiní.

kabát, ovčí, kůže, prát

Tento postup se doporučuje majitelům světlých ovčích kožichů, aby se zachovala jejich svěžest.

Guma

Výrobek je vhodný pouze k odstranění mírných, čerstvých nečistot. Tyto metody mohou odstranit mastné skvrny na místech nejvíce náchylných k ušpinění. Límce, rukávy a kapsy. Kartáček ze zámišové kůže lze použít ve spojení s gumičkou k čištění jen toho nejnutnějšího.

Bochníková kůrka

Tento způsob domácího čištění ovčího kožichu se úspěšně používá již od dob Petra Velikého. Jakýkoli druh bochníku je dobrým odstraňovačem skvrn, takže se předem ujistěte, že máte několik suchých slupek. Při praní ovčí kůže se rozdělí.

Po odstranění skvrny zametejte zbylé drobky měkkým kartáčkem. Tímto způsobem můžete odstranit odolné skvrny a jeho výhodou je, že je k oděvu velmi šetrný.

Co je na mytí špatného?

Mnoho lidí nakonec bezmyšlenkovitě pere všechny věci, které by se prát neměly, a nevybíravě je hází do bubnu. Pokud si vážíte svého oblečení a nechcete je ani pračku poškodit, dobře si to rozmyslete. Automatické praní se pro toto oblečení rozhodně nedoporučuje, ale pro jistotu se podívejte na etiketu. V 95 % případů je na ní uvedeno, že se nesmí prát.

Důležité! Pokud si myslíte, že takové oblečení můžete prát ručně, nenechte se zmást. Takové praní může mít stejně neblahé následky.

Než dáte kožich z ovčí kůže do pračky, zjistěte, co se s ním poté může stát:

 • Materiály se poškodí, což znamená, že ovčí kožich nebude vypadat tak atraktivně.
 • Nemusí se vejít do stroje s nosností 5 až 6 kg. Pokud se tak stane, bude nasáklé a těžší, což bude příliš zatěžovat části pračky. Pokud se rozhodnete prát takové oblečení v automatickém režimu, měla by být náplň pračky nejméně 10 kg, přičemž suchá hmotnost ovčího kožichu by neměla přesáhnout 5-6 kg.

Nejlepší je v této situaci nemýt, ale čistit. Praní může být suché nebo mokré a níže se dozvíte, jak na to.

Praní ovčího kožichu doma

Správné skladování drahého svrchního oblečení doma zahrnuje čištění oděvu po sezónním nošení. Chemické čištění je nejjednodušší způsob, jak se vypořádat se špínou, ale náklady na chemické čištění nejsou vždy dostupné. Praní ovčího kožichu doma je reálné. Jakmile zjistíte kvalitu látky a prozkoumáte možnosti péče o ni, můžete konečně začít. Následující metody mohou pomoci odstranit nečistoty z povrchu:

Zpočátku se používá metoda chemického čištění v domácnosti. Pokud není účinná, lze ji vyprat, namočit a vyprat.

Volba způsobu čištění závisí na materiálu oděvu, ať už je přírodní, nebo ne.

Přírodní produkt

Přírodní ovčí kožich by měl vypadat krásně, bohatě a působivě, ale každodenní opotřebení způsobí, že oděv nebude vhodný. Prach, nehody způsobené vozidly a dešťové srážky se mohou podepsat na vnějším vzhledu oděvu. Skvrny, černé lesklé skvrny, pruhy. Jak oživit výrobek doma, aniž by došlo k poškození přírodního materiálu, z něhož je vyroben? Pokud si přečtete etiketu na vnitřní straně podšívky, zjistíte, že 95 % přírodních produktů nelze prát. Nejlepší způsob, jak doma osvěžit ovčí kožich, je vyčistit ho suchým a vlhkým hadříkem. První věc, kterou by měla paní ovčí kůže udělat, je důkladně vyluxovat její srst hubicí na nábytek. Poté můžete věc umýt následujícím způsobem:

 • Čištění přírodními sorbenty. Těmito látkami jsou sůl, škrob nebo krupice. Naneste na znečištěné povrchy a nechte působit 4 až 6 hodin. Zbytky přírodního sorbentu odstraňte vysavačem. Jemné krystalky jsou vynikající pro čištění malých skvrn.
 • Zubní prášek. Lze ji použít k domácímu praní ovčího kožichu. Skvěle se hodí na čištění lesklých povrchů rukávů a kapes. Lehce navlhčete zubní kartáček. Namočte zubní kartáček do zubního pudru a krouživými pohyby přejíždějte po znečištěných místech. Přebytečné množství otřete vlhkým přírodním hadříkem.
 • Mýdlový roztok. Přírodní tkaniny lze čistit mýdlovým roztokem. Nastrouhejte mýdlo na praní na struhadle, přidejte horkou vodu a nechte hobliny rozpustit. Navlhčete houbičku touto tekutinou a vytřete špinavá místa na povrchu oděvu.
 • Drhnutí jedlou sodou. Prášek do pečiva s čerstvým mlékem. Míchejte, dokud nevznikne hustá pasta. Vzniklou pastu rozetřete na povrch ovčí srsti a jemnými vlnivými pohyby ji rozetřete. Směs nechte 30-60 minut ztuhnout. Zbytky pasty z jedlé sody odstraňte vlhkým hadříkem.
 • Ocet. Smíchejte stejné množství vody a octa, nalijte směs do rozprašovače a nastříkejte na znečištěný povrch. Vlhkost rozetřete na povrch oděvu pomocí bavlněného tamponu. Pokud se na oděv dostalo velké množství vlhkosti, otřete ji čistým hadříkem. Zápach octa lze odstranit pouhým vyvětráním oděvu. Ocet osvěží ovčí srst.
 • Guma. Potřete si jím kůži od nečistot. Černá špína se odvalí. Na konci postupu setřeste válečky z povrchu.
READ  Jak prát ručníky v pračce

Praní ovčího kožichu v pračce je zakázáno! Voda může váš oděv zcela zničit.

Pokud má ovčí kožich chlupy, před praním je rozepněte nebo opatrně odepněte. Pokud to nemůžete udělat, vyčistěte ovčí kůži doma, ale ujistěte se, že se nedotýkáte kožešiny. Musí se prát odděleně. Naneste roztok octa, a jakmile zaschne, jemně ho rozčesejte měkkým hřebenem proti žmolkům. Stejně postupujte, pokud je ovčí kožich z jehněčí kůže.

Při sušení zavěste ovčí kožich na ramínka ve svislé poloze. Kůže by nikdy neměla být vystavena přímému slunečnímu záření. K jejich sušení doma je vhodná stinná část balkonu.

Umělé

Plasty se doma lépe myjí. Není tak odolná jako kožené svrchní oblečení. Většina oděvů z umělé ovčí kůže je vyrobena z:

Tyto materiály mohou bezpečně přijít do styku s vodou. Výjimkou je oděv z umělého semiše.

 • Před praním kabátu z umělé ovčí kůže doma zkontrolujte štítek. Informuje vás o maximální teplotě, při které lze oděv doma čistit. Níže je popsán následující postup:
 • Vyprázdněte kapsy od všech předmětů. Zapínání zipů.
 • Skvrny a odolné nečistoty potírejte mýdlovou vodou.
 • Vložte oděv do bubnu.
 • Nalijte tekutý prací prostředek nebo specializovaný odstraňovač skvrn. Doporučujeme použít změkčovač tkanin jako dodatečný prostředek pro máchání.
 • Zapněte program ručního praní nebo program pro jemné prádlo. Nepřekračujte teplotu vody uvedenou na štítku.
 • Oděv nekruťte. Na konci cyklu vyjměte oděv z bubnu.
 • Zavěste vlhký oděv na ramínka. Zadní díl a rukávy protřepejte a načechrejte.

Oděvy lze sušit při pokojové teplotě bez použití ohřívačů. Nikdy nevystavujte oděv přímému slunečnímu záření. Po zaschnutí rozčešte srst měkkým hřebenem.

Oděv lze čistit ručně. Pokyny pro mytí rukou v domácnosti jsou totožné.

Pára je vhodná k odstraňování skvrn. Lze prát pomocí parního čističe nebo domácí napařovací žehličky. Postup je následující:

Základní pravidla pro praní kabátu z umělé ovčí kůže

Hlavním cílem je, aby byl ovčí kožich čistý, ale prát ho tak, aby neztratil svůj atraktivní vzhled. Vyčiněná kůže získává díky speciálnímu procesu povrchové úpravy a barvení přirozený vzhled. Praní v pračce by je nemělo smýt, zatímco špína a skvrny by se měly odstranit. K tomu vám mohou pomoci následující pravidla:

 • Teplota vody by neměla překročit třicet stupňů Celsia, ať už je zvolen jakýkoli režim.
 • K čištění kožených nebo semišových oděvů používejte místo prášku speciální gel. Odstraňuje molekuly nečistot, ale zároveň vytváří málo pěny, což znamená, že není nutné intenzivní a dlouhodobé oplachování, nezůstávají po něm žádné skvrny ani šmouhy.
 • Intenzivní bubnové odstřeďování je nepřípustné. I imitace ovčí kůže se může po takovém zásahu zdeformovat. Zvolte proto režim „šetrné“ nebo „ruční praní“. Program „vlna“ není vhodný, raději s ním neexperimentujte.
 • Zvláštní pozornost byste měli věnovat také otáčkám odstřeďování během posledního pracího cyklu. Na začátku procesu by měly být nastaveny na hodnotu „300“ a ne více. Pokud má váš stroj minimální odtah, je lepší ho vůbec netočit. Ovčí kožich zůstane po odstřeďování při vysokých rychlostech pomačkaný.
 • Ovčí kůži nedávejte do sušičky. Kožich z umělé ovčí kůže lze také sušit v bubnové sušičce zavěšením na ramena pračky a opatrným rozprostřením. Ještě vlhký výrobek byste rozhodně měli ošetřit měkkým kartáčem, aby si i po uschnutí zachoval svou měkkost a nadýchanost. To je užitečné zejména u kožešinových podšívek, manžet a kapucí.

Pokud si nejste jisti bezpečností praní i imitace ovčí kůže v pračce, můžete oděv vyprat ručně. Lepší je použít roztok obyčejného mýdla a kartáč. Ovčí kůži nemusíte ponořit celou do mísy s vodou.

Můžete ji také jednoduše položit na sušicí stojan podšívkou dolů a jemně ji otřít hadříkem nebo houbou namočenou v mýdlovém roztoku. Lepší je prát je ve sprše, nenamáčet je a vyždímat je froté ručníkem.

Přírodní kožich z ovčí kůže sice vypadá hezky a luxusně, ale také není levný. Trvá dlouho, než se naspoří, a očekává se, že vydrží déle než rok. Nechcete si přece zničit kožich z ovčí kůže praním v pračce jen proto, že nechcete věnovat čas a peníze profesionálnímu čističi. Pokud jste našli dostatek peněz na koupi ovčího kožichu, vyhledejte také dobrou čistírnu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS