Lze prát v pračce

Co znamenají symboly péče na etiketách oblečení?

Když si koupíme nové oblečení, často se potýkáme s problémem, jak ho vyprat. Oděv se časem zašpiní a je třeba ho vyčistit. Ne všechny oděvy však potřebují stejnou péči. Nemusíte chodit k prodejci nebo výrobci, abyste zjistili, jak prát, sušit a žehlit oblečení. Stačí se podívat na etiketu oděvu. na etiketě jsou uvedeny různé symboly péče. Symboly se dají snadno najít, ale jejich rozluštění vyžaduje určitou námahu. Jak víte, správná péče o oblečení prodlužuje jeho životnost a zachovává intenzitu barev, tvar a kvalitu materiálu. Pokud tedy chcete své nové oblečení dlouho a co nejlépe využívat, je důležité porozumět symbolům praní, sušení, žehlení a dalším procesům. Pokud nerozumíte označování péče o oblečení, nevadí. Naše užitečné tipy, které vám pomohou objasnit situaci.

Jednou z hlavních předností tkaniny je kvalita. Materiál je pružný, odolný, dobře absorbuje vlhkost a umožňuje pokožce dýchat. Semiš není příliš praktický, ale vypadá luxusně. při správné péči můžete tuto tkaninu nosit dlouho a užívat si její krásu. Semiš je nejlepší prát v ruce a snažit se ho příliš nedrhnout ani neotáčet. Semišové obleky je třeba sušit naplocho a pravidelně je utírat, aby se zabránilo jejich pomačkání. Existují také doporučení pro péči o vlněné tkaniny:

 • Jednou z hlavních výhod tkaniny je dobré zacházení, tj. praní podle symbolů na štítku, odstřeďování bez kroucení a sušení v bubnové sušičce při pokojové teplotě;
 • Vlněné tkaniny: perte v ruce s jemným pracím prostředkem a nechte uschnout na vzduchu ve vodorovné poloze na rovném povrchu;
 • bavlna. oblečení vyperte podle údajů na štítku, vysušte v pračce a vyžehlete se zvlhčovačem;
 • Len. je důležité dodržovat teplotu stanovenou výrobcem, protože tato přírodní tkanina má tendenci se srážet;
 • U hedvábí je třeba sušit tkaniny mimo dosah slunečního světla a radiátorů a žehlit je pouze na rubové straně.

Pokyny k péči na štítku každého oděvu jsou uvedeny výrobcem a jsou obklopeny symboly a značkami. Ty jsou seřazeny v přísném pořadí, jak je schválily mezinárodní organizace. Dodržování těchto pokynů zaručuje dlouhou a bezchybnou životnost oděvu.

Jak to vypadá?

Symbol automatické nebo poloautomatické pračky/sušičky je výrobcem vytištěn na štítcích oděvů, které lze prát pouze ručně nebo které lze čistit pouze chemicky. V prvním případě se jedná o známý symbol umyvadla s vodou a rukou v něm pro „mytí rukou“ a v druhém případě o přeškrtnuté umyvadlo s vodou pro „nemytí“.

READ  Jak se zbavit zápachu v pračce

Pokud lze věc stále prát ručně, znamená to, že výrobce lže a kategoricky zakazuje praní v pračce, protože v moderních pračkách existuje speciální režim „Ruční praní“. Není třeba prát ručně, pračka vše udělá za vás a takový postup nezpůsobí žádné poškození předmětů.

Na obrázku výše vidíte velký obrázek nápisu zakazujícího praní oděvu v pračce. Je třeba poznamenat, že obrázek je poměrně velký, obdélník v kruhu Aniž bychom věděli, co tato ikona znamená, těžko odhadneme, že jde o zákaz praní v pračce.

Jak se obejít bez automatického praní?

Jak jsme již uvedli výše, pokud výrobce umožňuje ruční praní, neznamená to, že oděv nelze prát automaticky. stačí použít program „ruční praní“. Nejčastěji se však s tímto symbolem setkáte na věcech, které by se ve vodě vůbec neměly mýt.

Přísně vzato, předměty, které výrobce doporučuje pouze čistit, lze ošetřovat vlhkým hadříkem nebo vlhkým kartáčem, ale v žádném případě je nesmíte namáčet nebo vkládat do pračky.

Jak správně prát? Máme pár tipů, které určitě neděláte

Co dělat? Jak chemicky vyčistit oděv, abyste odstranili skvrny a celkově jej osvěžili??

 • Můžete si zakoupit speciální sadu pro chemické čištění. Vyberte správnou soupravu pro váš oděv v závislosti na typu tkaniny a dalších vlastnostech oděvu. V sadě najdete: lahvičku s čisticím prostředkem ve spreji, speciální hadřík, listy papíru a speciální sáček. Pokyny k chemickému čištění oblečení najdete v krabici, ve které je dodáváno.
 • Pokud je oblečení velmi špinavé, nemá smysl ho čistit doma: jednak ho bez profesionálních čisticích prostředků nevyčistíte a jednak byste mohli oděv zničit. Vezměte své oblečení do čistírny.
 • Skvrny ošetřete odstraňovačem skvrn, který předem vyzkoušejte na málo viditelné části oděvu. Oděv zabalte do kuchyňského papíru, poté jej zabalte do igelitového sáčku a zavěste do vzdálenosti asi 1 metr od radiátoru. Po jednom dni oděv vyjměte a zkontrolujte výsledek; možná budete muset přidat kartáč nebo hadřík, ale většina skvrn bude pryč.

Když to shrneme, dozvěděli jste se, jak vypadá štítek na vašem oblečení, který stručně znamená „Neperte v pračce„. Abyste si však oblečení nezničili, musíte znát rozluštění dalších znaků, které výrobce zanechal na etiketě. Můžete si o nich přečíst v článku Prací znaky na oblečení. Neusínejte na vavřínech. studujte odznaky a bude mnohem méně pravděpodobné, že si své oblíbené předměty zničíte, pokud se o ně nebudete řádně starat. Hodně štěstí!

READ  Jak vyměnit tlumiče v pračce

Proč jsou štítky na oblečení potřebné

Štítky jsou našité na oděvu, obvykle na bočních švech nebo na límci. Vzhledem k tomu, že se jedná o oděvy různých výrobců, nemusí být součet symbolů stoprocentní, ale obecně jsou si podobné a dešifrují se stejně.

Obecné zásady dekódování

Existují obecné zásady pro rozluštění štítků na oděvech:

 • Číslo na těchto štítcích označuje mezní teplotu vody.
 • Jeden vodorovný pruh v dolní části štítku označuje jemné.
 • Dva vodorovné sloupce označují obzvláště choulostivý stav.
 • Ručička na štítku označuje nutnost mytí rukou.

Podívejme se nyní blíže na tato znamení.

Označení značek

Na štítcích pánví je uvedeno, že oděv můžete prát v pračce. Pokud je tento symbol přeškrtnutý, nesmí se samozřejmě prát v pračce. Symbol pračky zakroužkovaný ve čtverci je také zákaz praní prádla. Pokud je vedle umyvadla nakreslená ruka, znamená to, že se jedná pouze o mytí bez použití pračky.

Režimy šetrného a jemného praní se obvykle označují stejným způsobem jako výše uvedené. Jemné praní je označeno jednou černou čarou pod umyvadlem, zatímco jemné praní je na štítku označeno dvěma čárkami nebo jednou tlustou čarou pod umyvadlem.

Maximální teplota mytí barevných předmětů, které lze mýt, je označena číslem uvnitř umyvadla. Pokud je uvedeno číslo 95, je povoleno mytí i vaření.

prát, pračce

Symbol ve tvaru trojúhelníku označuje bělidlo. Jednoduchý bílý trojúhelník znamená, že jej lze vybělit. Prázdný přeškrtnutý trojúhelník znamená, že tento postup je zakázán. Na štítcích se také nachází trojúhelník se dvěma pomlčkami uvnitř. To znamená, že ji lze bělit bez použití chlóru. Stejný význam má i symbol zkříženého trojúhelníku s kruhem uvnitř.

Symbol kruhu a čtverce představuje různá nastavení otáčení a sušení. Pokud uvnitř symbolu nejsou vepsány žádné další tečky a čáry, lze oděv vyždímat a usušit. Vodorovné čáry, stejně jako u symbolů pračky, označují šetrný a jemný režim. Na symbolech ždímání mohou být uvnitř kruhu nakresleny černé tečky. Tento obrázek poskytuje další informace o teplotě sušení. Jeden bod představuje nízkou teplotu (do 110 stupňů Celsia), dva body představují střední teplotu (do 150 stupňů) a tři body vysokou teplotu (do 200 stupňů Celsia).

READ  Jak odstranit zámek na pračce

Chemické čištění je označeno prázdným kroužkem. Pokud není uvnitř tohoto kruhu nic nakresleno nebo napsáno, znamená to, že je povoleno chemické čištění. Také na těchto značkách se používá vodorovná čára, která je zobrazena pod kruhem. Jak je napsáno výše, znamená to, že se používá šetřící režim. A pokud je symbol čistírny přeškrtnutý, znamená to samozřejmě, že praní je zakázáno.

Na těchto značkách najdete také různá písmena, která označují účinnou složku rozpouštědla:

 • Písmeno A uvnitř je uvedeno, pokud lze oblečení prát v jakémkoli rozpouštědle.
 • Pokud vidíte písmeno P, znamená to, že tkanina nesmí být vystavena působení trichroethylenu nebo perchlorethylenu.
 • F označuje, že lze použít pouze mírná rozpouštědla, protože oděv je vyroben z hořlavého materiálu.
 • Písmeno W znamená, že je možné provádět veškeré profesionální mokré čištění.

Ikony označující způsoby sušení jsou nakresleny jako čtverec. Pokud lze oděv usušit, na štítku bude jednoduchý nebarvený čtverec. Pokud má být položka sušena vertikálně, bude ve čtverci navíc nakresleno několik vertikálních čar.

Vodorovná čára u ořezávače znamená, že proces sušení musí probíhat vodorovně. čtverec s konkávní čárou nahoře označuje možnost sušení předmětu na laně. Pokud je látka barevná, je velká pravděpodobnost, že uvidíte znak čtverce s diagonálními čarami na vnitřní straně. To znamená, že takovou věc lze sušit pouze ve stínu.

A nápis na štítku, jehož význam může snadno identifikovat i dítě. železo. Samozřejmě také uvádí různé možnosti žehlení. Přípustné teplotní rozsahy jsou stejně jako u sušících značek určeny tečkami uvnitř žehličky a mají stejné číselné limity: 110, 150 a 200 stupňů Celsia. Je možné se setkat se znakem železa, pod kterým bude přeškrtnutý oblak páry. Tento symbol znamená, že na výrobku není pára.

Záruka a životnost praček ATLANT

Všechny pračky ATLANT mají při správném používání životnost 10 let. Plná oficiální záruční doba při zakoupení v internetovém obchodě společnosti ATLANT je 3 roky. Diagnostiku, preventivní údržbu nebo opravy praček ATLANT v záruční době provádí výrobce na své náklady, avšak pouze v autorizovaných servisních střediscích ATLANT.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS