Lze sklenice sterilizovat v mikrovlnné troubě?

Jak sterilizovat sklenice v mikrovlnné troubě. Praktické příklady, výhody a nevýhody

Příprava plechovek na zavařování je stejně náročná jako výběr ovoce nebo příprava salátů k zabalení. Robustní babičky způsoby, samozřejmě, nikdo nebude odmítat, ale nelze přidat k tradičním metodám moderní? Podívejme se ze všech stran na techniku přípravy skleněných nádob pomocí mikrovlnné trouby, což je poměrně nová, ale již oblíbená metoda.

O nutnosti sterilovat sklenice při zavařování není třeba dlouze diskutovat. Pokud někdo dokáže uchovávat drahocenné konzervy ve špinavé nádobě, nechť tak učiní Těm, kteří se ke svým okurkám chovají opatrně a jsou ochotni věnovat čas v zájmu zachování úrody, doufáme, že náš článek bude užitečný.

Jak a jak dlouho sterilizovat sklenice v mikrovlnné troubě? Měly by být prázdné, nebo bychom do nich měli nalít vodu, nebo je možné touto metodou sterilizovat konzervy?? Nespravedlivé otázky, protože mikrovlnná trouba, původně navržená pro úsporu času, má pomáhat a rychle připravovat.

Jedná se o sterilizaci sklenic v mikrovlnné troubě bez vody (suchá metoda), stejně jako částečně naplněných nádob, proces je rychlý a nevyžaduje stálou pozornost. Nastavením časovače spotřebiče tak, aby se po určité době vypnul, a odpočítáním počtu minut potřebných pro pasivní ohřev získáte sklenice zcela připravené k plnění.

sklenice, sterilizovat, mikrovlnné, troubě

Před zahájením procesu se nabízí otázka: Lze sterilizovat sklenice ve velkoobjemové mikrovlnné troubě?? Ano, důležité je, aby se do přihrádky vešly celé, i když vodorovně. Tomu se budeme věnovat později na příkladu třílitrových nádob. Větší láhve se zpravidla nevejdou ani do velké mikrovlnné trouby.

POZORNOST, JE DŮLEŽITÉ!

Pokud se chystáte sterilizovat sklenice vmikrovlnné troubě, víčka prozatím odložte! Sterilizují se pouze vařením. I když recept vyžaduje zakrytí nádob naplněných džemem nebo salátem, nesmí se to při zavařování v mikrovlnné troubě dělat!

Sklenice na džem nebo jiné zavařeniny je třeba před sterilizací v mikrovlnné troubě umýt a roztřídit. Zatímco čistota kontejnerů je nezbytně nutná při jakékoli metodě sterilizace, procesu třídění je třeba věnovat zvláštní pozornost.

Pokud ošetření párou a rovnoměrný ohřev v troubě způsobí na hrdlech sterilizovaných sklenic nepatrné praskliny, mikrovlnná trouba takové vady neodpustí. Existuje téměř 100% pravděpodobnost, že se sklenice při zahřívání rozbije. To je pravděpodobně nejnepříjemnější věc na dané technologii.

Pokud se rozhodnete sterilizovat sklenice v mikrovlnné troubě, kolik minut trvá sušení?? Tato otázka jistě vyvstane, jakmile se pustíte do výběru receptů. Navrhujeme se jí zabývat podrobněji, protože při uchovávání džemu v nádobě malého objemu je často nutné získat suchou nádobu.

READ  Jak nastavit hodiny na troubě Samsung

Jak sterilizovat sklenice v mikrovlnné troubě prázdné teplota a čas

Jam, takže jam, tady je! Sklenice, jak již bylo uvedeno, je třeba důkladně umýt a opláchnout od čisticích prostředků. Použijte nejlépe nasycený roztok sody, prací mýdlo, suchou hořčici. Alespoň těmito prostředky dokončete proces čištění skleněných nádob.

Protože prázdné sklenice budeme sterilizovat v mikrovlnné troubě pomocí vody, nalijeme ji do samostatné sklenice o objemu asi 120 mililitrů. Vezměte prosím na vědomí, že sklenice jsou napařeny, ale zůstávají prakticky suché. Umístěte sklenici doprostřed otočného stolu a kolem ní rozmístěte vysušené nádoby.

VAROVÁNÍ, TOTO JE DŮLEŽITÉ!

Skleněné nádoby nesmí přijít do styku ani mezi sebou, natož se skleněnou nádobou! Sklenice se nesmí dotýkat stěn prostoru. Už tak šetříte čas, buďte rozumní a neukládejte je příliš těsně na sebe.

Než začnete sterilizovat sklenice v mikrovlnné troubě na marmeládu naprázdno, nastavte režim přístroje na výkon od 650 do 850 wattů. U standardních mikrovlnných trub pro domácnost je to režim maximálního ohřevu, ale je lepší nahlédnout do návodu k použití spotřebiče.

Po zavření dvířek zapněte mikrovlnný zářič, dokud se voda ze sklenic nevyvaří. Pokud sterilizujete sklenice v mikrovlnné troubě bez vody, kolik minut na to potřebujete?? Nechte ji stát asi 5-6 minut, ale nevadí, když ve sklenici a na dně zůstane trochu vody. Bedna byla dostatečně zpracována, můžete ji opatrně vyjmout a nechat ji na ručníku vzhůru nohama, dokud nebude možné potraviny vybalit.

Pokud sterilizujete sklenice na horké potraviny v mikrovlnné troubě, nenechte je příliš vychladnout. Velkou výhodou této metody je, že není obtížné ohřívat sklenice a zavařeniny současně.

Sterilizace sklenic v mikrovlnné troubě po dobu kolika minut s vodou

Pro zavařování není vždy nutné používat suché sklenice. Otázkou, zda je možné sterilizovat sklenice v mikrovlnné troubě prázdné, jsme se podrobně zabývali. Mezitím existuje oblíbenější metoda. Ohřívání skleněné nádoby s vodou nalitou dovnitř.

Předběžné přípravy se příliš neliší od „suché“ metody a jsou typické pro všechny sterilizační metody. Jediný rozdíl je v tom, že stačí otřít vnější stranu nádoby. Nalijte dovnitř vodu, ne moc, stačí párcentimetrová vrstva.

UPOZORNĚNÍ!

Je nutné používat čistou vodu, proto používejte balenou vodu nebo vodu z filtru s reverzní osmózou. Pokud voda z vodovodu překypí, vysráží se v ní obsažené soli na stěnách sterilizovaných sklenic.

Příjemným rozdílem oproti předchozímu způsobu je, že doprostřed plošiny můžete umístit další sklenici.

Parní sterilizace sklenic v mikrovlnné troubě, kolik minut a při jakém výkonu? Sklenice o objemu 1 litr a půl litru jsou sterilizovány za 4 minuty při maximálním příkonu 1000 W. Pokud nijak zvlášť nespěcháte, vyplatí se nechat sklenice v troubě po podobnou dobu bez otevírání dvířek.

Slíbili jsme vám, že vám řekneme, jak sterilizovat skleněné nádoby s velkým objemem v mikrovlnné troubě. Technologie se téměř nezměnila, na plošinu položíme kuchyňskou utěrku v několika vrstvách, sklenici položíme na bok a hrdlem nalijeme do půl šálku vody. Nastavte výkon spotřebiče na 650-750 W a časovač na osm minut.

sklenice, sterilizovat, mikrovlnné, troubě

Jak dlouho trvá sterilizace sklenic v mikrovlnné troubě?

Před zahájením procesu je důležité připravit sklenice. Zpravidla je lepší dávat do mikrovlnné trouby malé sklenice o objemu 0,5 až jeden litr. Vejde se do ní několik sklenic. Třílitrové sklenice by se naopak neměly používat, protože v nich není mnoho místa; případně je lze postavit „na bok“.

READ  Jak dlouho mám klobásu vložit do mikrovlnné trouby?

V závislosti na objemu sklenic a množství, které se má vařit najednou, závisí doba vaření na. Čím větší je sklenice, tím déle se musí zpracovávat. Existují také dva způsoby sterilizace prázdných sklenic v mikrovlnné troubě. Suchá a parní. Průměrná doba potřebná na jednu nádobu se pohybuje od tří do sedmi minut.

Sterilizace sklenic párou

Jakmile sklenice umyjete, nalijte do nich trochu vody, naplňte je do výšky 2 cm ode dna. Ke sterilizaci je nejlepší používat filtrovanou vodu, protože se v ní během procesu neusazuje vodní kámen. Poté vložte všechny sklenice do mikrovlnné trouby, nijak je nezakrývejte a zapněte mikrovlnnou troubu na 3 minuty pro půllitrové sklenice a na 5 minut pro třílitrové sklenice.

Chcete-li zjistit, zda jsou sklenice sterilizované, nebo ne, můžete se podívat přes okénko mikrovlnné trouby, jakmile se voda začne vařit, celý proces sterilizace trvá 2 až 3 minuty, během tohoto procesu se uvolňuje pára, která dekontaminuje všechny nádoby.

Po sterilizaci vezměte suchou utěrku nebo chňapky a nádoby vyjměte. Je důležité vědět, že ručník nebo rukavice nesmí být nikdy mokré, jinak se sklo přehřeje a praskne. Po vyjmutí sklenic slijte přebytečnou tekutinu a naplňte je konzervovanými potravinami.

Sterilizace sklenic nasucho v mikrovlnné troubě

První otázka, kterou mohou hostitelky mít: sterilizace sklenic v mikrovlnné troubě suchou metodou kolik minut bude trvat? Odpověď je v průměru pět minut, takže nestrávíte mnoho času. Tato metoda se mírně liší od předchozí a provádí se následujícím způsobem:

 • Vložte suché sklenice do mikrovlnné trouby.
 • Samostatně postavte sklenici naplněnou do 2/3 vodou. Nepřidávejte více tekutiny, aby se při vaření nevylila.
 • Zapněte mikrovlnnou troubu a počkejte, až se voda zcela odpaří.

Po dokončení sterilizace sklenice opatrně vyjměte pomocí kuchyňské chňapky nebo utěrky.

Sterilizace sklenic v mikrovlnné troubě: nejmodernější technika

Skleněné nádoby naplněné zavařovacími sklenicemi lze sterilizovat v mikrovlnné troubě.

Technologický postup je stejný jako u prázdných nádob, ale džem nebo jiné zavařeniny byste neměli nalévat až po okraje sklenice, ale nechat 2-3 cm od horního okraje sklenice. Tím se zajistí, že tekutina obsažená ve sklenicích během varu neunikne. Sterilizujte plechovky bez víček.

Sklenice se dekontaminují v pěti postupných krocích:

 • Naplňte sklenice čistými a suchými zavařeninami.
 • Naplněné nádoby se vkládají do mikrovlnné trouby tak, aby se nádoby vzájemně nedotýkaly.
 • Nastavte výkon na maximální jmenovitý výkon (750-800 W) a spusťte časovač na 6 minut. Doba ošetření se může zkrátit, pokud je výkon vyšší.
 • Po vypnutí časovače mikrovlnné trouby by měly být sklenice uvnitř trouby: neotvírejte dvířka po dobu 5 minut. Přestože je mikrovlnná trouba vypnutá, sterilizační proces je po této době dokončen.
 • Pak sklenice opatrně vyjměte z mikrovlnné trouby, naplňte je až po okraj a uzavřete sterilizovaným víčkem.
READ  Odemknutí dětské pojistky mikrovlnné trouby panasonic

Přípravky v horké formě musí být rozprostřeny až do vychladnutí nádoby, aby se zabránilo kolísání teploty.

Předběžná příprava

Připravte si sklenice na džem předem. Za tímto účelem:

 • Nádoby pečlivě zkontrolujte a vyhoďte všechny, které jsou prasklé nebo naštípnuté;
 • Několikrát omyjte v teplém roztoku jedlé sody;
 • Opláchněte pod tekoucí vodou;
 • Otřete čistým, suchým ručníkem nebo hadříkem.

K čištění lze použít nejen jedlou sodu, ale také suchou hořčici, kyselinu citronovou nebo prací mýdlo.

Víčka by měla být přizpůsobena nádobám. Nesmí být ohnuté, rezavé, železné bez gumového těsnění nebo s deformovanými závity. Víčka omyjte nebo je spařte vroucí vodou.

K rolování je lepší vzít plechová víčka s lakovaným povrchem (nedovolí, aby se okurky a kov dostaly do kontaktu, chrání před oxidací a zkažením přípravků).

Příprava se považuje za dokončenou, když se plody s cukrem před vařením shromáždí a vydezinfikují.

Proč je sterilizace nezbytná

Uchovávání nakládaných okurek bez sterilizace není možné. Zabíjí zárodky, které kazí výrobek. Životní procesy mikrobů vytvářejí nebezpečné látky, které způsobují otravy a nemoci. Aby se předešlo explozi sklenic a zdravotním problémům při konzumaci konzervovaných potravin, je dezinfekce zavařovacích sklenic nezbytná.

sklenice, sterilizovat, mikrovlnné, troubě

I když konzerva vypadá dobře, neznamená to, že v ní nejsou toxiny. Botulotoxin je obzvláště nebezpečný a může být smrtelný.

I pečlivě umyté nádobí obsahuje živé organismy. Pouhé umytí plechovek nestačí. Sterilizace je proto velmi důležitá a zajišťuje bezpečnost.

Sterilizace sklenic v mikrovlnné troubě bez vody

Zpracování nádob, které nezahrnuje plnění vodou, je stejně jednoduché a účinné. Sterilizace se provádí pomocí páry a mikrovln:

 • Příprava pokrmů. Nezapomeňte sklenice umýt antibakteriálním prostředkem, důkladně opláchnout, nechat uschnout nebo sklo otřít ručníkem.
 • Skleněnou kádinku nebo sklenici naplňte do ¾ čistou vodou.
 • Nádobu s vodou postavte doprostřed mikrovlnné trouby. Uspořádejte kolem suchého nádobí, které je třeba sterilizovat.
 • Na fritéze nastavte výkon (700-800 W) a čas (max. 5 minut). Pevně zavřete dvířka a zapněte elektrickou troubu.
 • Po automatickém vypnutí trouby vyjměte sklenice čistou a suchou utěrkou a ihned je naplňte horkým nálevem.

Sterilizace sklenic v mikrovlnné troubě: YouTube/Happy Family NT

V mikrovlnné troubě můžete najednou ošetřit přibližně 5 půllitrových nebo litrových sklenic.

Sterilizace skleněných nádob je nezbytná pro dlouhodobé uchování lahůdek. Při správné konzervaci si potraviny ve sklenicích déle uchovávají své nutriční vlastnosti, chuť a čerstvost. Sklenice lze snadno a rychle sterilizovat v mikrovlnné troubě. Pokyny krok za krokem a odborné rady, které vám pomohou dokončit práci.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS