Můžeme troubu umístit vedle lednice?

Mohu postavit troubu vedle lednice??

Umístění spotřebičů je složitý úkol. Důležité je jejich umístění tak, aby se snadno používaly. Bezpečnost je klíčovou otázkou. Moderní kuchyně se neobejdou bez chladničky a trouby. Jejich instalace má určité nuance, protože chladnička je citlivá na teplotu. Ten musí být umístěn podle polohy topných zařízení.

Povoleno, ale ve vzdálenosti nejméně 20 cm nebo se spolehlivou tepelnou izolací.

Krátká odpověď zní

Proč lednice a trouba nejsou nejlepšími sousedy

Neumisťujte spotřebiče blízko sebe, protože vytvářejí příliš mnoho tepla. Dlouhodobá blízkost vede k následujícím důsledkům:

 • Systematické přehřívání, které vede ke zrychlenému opotřebení dílů a zkrácení životnosti spotřebiče;
 • Přepětí, nadměrné zatížení elektrické sítě;
 • Zvýšený ohřev vzduchu v kuchyni.

Ze stejných důvodů se nedoporučuje umisťovat do blízkosti trouby nebo chladničky jiné spotřebiče, které produkují velké množství tepla: mikrovlnné trouby, elektrické grily, elektrické kebabárny atd. Д.

Integrované spotřebiče

Vestavné spotřebiče jsou často povoleny blízko sebe kvůli lepší tepelné izolaci. Toho se dosáhne:

 • Vestavěné chladiče;
 • Dvojité nebo trojité zasklení víka trouby
 • Vestavěná vrstva izolačního materiálu ve vnějších stěnách spotřebiče;
 • Lepší izolace kabeláže;
 • Poplašné systémy s přepisem teploty.

U vestavěných spotřebičů zkontrolujte návod k obsluze každého spotřebiče, zda lze chladničku umístit vedle trouby nebo jiného spotřebiče, který produkuje velké množství tepla. Někteří výrobci zruší nebo zmírní omezení kvůli zabudované tepelné izolaci spotřebičů, jiní je ponechají na místě a mohou odmítnout záruční opravy kvůli nesprávné instalaci přístrojů v kuchyni.

Zobrazit “ Lednice se často zapíná kliknutím a po několika sekundách se ihned vypne: co to způsobuje, co dělat

Samostatné spotřebiče

Při nákupu jednotlivých spotřebičů je vhodné dodržovat parametry uvedené v bezpečnostních předpisech a při jejich umísťování zohlednit doporučenou vzdálenost 50 cm. To platí nejen pro troubu a chladničku, ale i pro všechny ostatní spotřebiče, které produkují teplo. Topení, sporák nebo varná deska jsou stejně škodlivé a nebezpečné jako sousedé.

troubu, umístit, vedle, lednice

Další důsledky

Možná budete mít štěstí a krátká vzdálenost mezi chladničkou a mrazničkou a sporákem nezkrátí životnost spotřebičů. Rychle se však projeví další nevýhody takové blízkosti.

 • Vyndávání nebo odkládání potravin by nebylo tak pohodlné jako umístění stolu mezi sporák a chladničku.
 • Držadla pánví se buď opírají o stěnu jednotky, nebo vyčnívají do uličky. A to také zabírá místo v kuchyni.
READ  Jak odemknout troubu

O estetiku se však nemusíte starat. Naopak sporák a chladnička v podobném stylu mohou doplnit design místnosti i samotnou funkci.

Jak velký by měl být rozestup mezi spotřebiči?

Ideální vzdálenost mezi varnou deskou a chladničkou by měla být alespoň 25 cm. To se může lišit v závislosti na doporučení výrobce. Společnost Bosch doporučuje umístit plynovou varnou desku například ve vzdálenosti nejméně 30 cm od chladničky. Společnost Zanussi uvádí, že minimální vzdálenost mezi spotřebiči je 50 cm. Pro elektrickou varnou desku nebo varnou desku je mezi nimi potřeba prostor 3 až 5 cm. Z hlediska pohodlí a bezpečnosti je lepší, když mohou být jednotky umístěny ještě dále od sebe.

Pokud je potřeba zmenšit vzdálenost mezi chladničkami a varnými deskami, měly by se upřednostnit vestavné modely.

Co můžete použít jako izolaci?

Pokud má majitel domu instalovat troubu vedle chladničky s mrazničkou, je třeba zvážit, jak spotřebiče od sebe izolovat. Je důležité, aby blízkost spotřebičů byla bezpečná. Aby bylo dosaženo tohoto cíle, musí být prostor mezi nimi alespoň 15 cm. Rozdělení spotřebičů lze dosáhnout pomocí úzké skříňky nebo malé police.

Oddělte kuchyňský prostor, ale nechte troubu a chladničku blízko sebe pomocí nábytkové přepážky. Dřevěná konstrukce pro zabudování spotřebičů může být náhradou za. Tímto způsobem jsou spotřebiče chráněny před dalšími tepelnými vlivy.

Dalším způsobem oddělení je zakrytí stěny chladničky, která je v blízkosti trouby, speciální fólií odrážející teplo. Jiný název pro fólii je izolon potažený fólií. Odrazí se od vln horka, ale riziko přehřátí je minimální.

To znamená, že moderní chladničky a trouby mohou být vedle sebe. Topná a chladicí zařízení, která nesplňují tyto požadavky a nejsou dodatečně chráněna, nemusí být instalována vedle sebe, ale mohou být vzájemně izolována. Dodržování výše uvedených pokynů zajistí bezpečné soužití spotřebičů v kuchyni.

Lze troubu instalovat vedle chladničky?? Jak nainstalovat vestavnou elektrickou troubu a další modely vedle chladničky?

Umístění kuchyňských spotřebičů je velká zodpovědnost. Mnoho lidí si klade otázku, zda je možné instalovat troubu vedle chladničky? Malé prostory je přece třeba vybavit nábytkem a spotřebiči tak, aby byly funkční, bezpečné a pohodlné. Ujasněme si to.

Proč ne?

Spotřebiče by neměly být instalovány vedle sebe, protože chladnička musí udržovat vnitřní prostor chladný a teplo z trouby tomu brání. Chladnička funguje tak, že teplo je odváděno speciálním zařízením na zadní stěně.

Pokud přichází více tepla zvenčí, kompresor začne pracovat intenzivněji. Neustále běžící kompresor může způsobit přehřátí mechanismu, což snižuje jeho životnost a zvyšuje spotřebu elektrické energie.

Tím se výrazně zkrátí životnost chladničky.

READ  Mrazničku můžete umístit na balkon

Je důležité ponechat kolem chladničky 50 cm volného prostoru pro cirkulaci vzduchu: zabráníte tak přehřátí povrchu spotřebiče.

To platí i pro troubu. Na druhou stranu působení vnějšího tepla způsobuje zvýšení vnitřní teploty, takže přehřátá trouba může začít jiskřit, což může vést k občasnému nebezpečí požáru.

Dalším faktorem, který doporučuje vyhnout se blízkosti dvou spotřebičů, je deformace. Stěny chladničky mohou časem zežloutnout, plastové součásti mohou praskat a měnit tvar. Vzhled bude nereprezentativní, takže bude nutné vyměnit technologii, což opět povede k neplánovaným nákladům.

Chladnička vedle radiátoru nebo topného potrubí

Potrubí a radiátory vedle chladničky s mrazničkou ji ovlivňují průběžně (během topné sezóny), ale méně intenzivně než sporák nebo trouba. Z tohoto důvodu je nejlepší umístit chladničku alespoň 5 cm od radiátoru nebo potrubí.

troubu, umístit, vedle, lednice

Pokud takový odstup nelze dodržet, lze přijmout následující opatření (v kombinaci nebo samostatně):

 • Přilepte na chladničku tepelně izolační materiál;
 • K zakrytí trubek a/nebo radiátoru připevněte ochrannou zástěnu z HDF, ratanový nebo dřevěný rošt nebo sádrokartonovou spárovku;
 • Vložte chladničku s mrazničkou do krabice;
 • Utěsněte topné potrubí těžkou clonou.

Vybavení pro vestavné spotřebiče

Může být trouba umístěna vedle chladničky?? Odpověď zní ano, pokud je alespoň jeden ze spotřebičů vestavěný.

Moderní modely trub splňují nejen estetické požadavky, ale mají také vynikající tepelně izolační vlastnosti. Tyto typy spotřebičů jsou navíc vybaveny tepelnou izolací. Tato pevná bariéra zabraňuje úniku tepla do vnějšího prostředí.

Vrstva je vyrobena z tepelně odolné lepenky nebo izolace. O bezpečný provoz trouby se stará vestavěný ventilátor a bezpečnostní spínač.

Doporučení: Lze chladničku umístit vedle radiátoru??

Vestavná chladnička je na rozdíl od své předchůdkyně vybavena dodatečnou tepelnou izolací. Je realizován vnějšími prvky.

Vysoké hodnoty tepelné izolace vestavných spotřebičů umožňují jejich libovolné umístění v prostoru kuchyně. Umístění zařízení v bezprostřední blízkosti je zcela přijatelné.

Zkušenosti

Na základě zpětné vazby od majitelů vestavných spotřebičů lze konstatovat, že tato zařízení jsou vybavena kvalitní tepelnou izolací, která umožňuje bezpečnou instalaci spotřebičů ve vzájemné blízkosti.

Majitelé volně stojících spotřebičů naopak tvrdí, že kovové stěny chladničky jsou špatně ovlivněny vysokými teplotami, pokud spotřebiče stojí příliš blízko u sebe.

Byl pozorován zažloutlý lak, prasklé plastové díly a deformovaná pryžová těsnění.

Mnoho uživatelů také upozorňuje, že přílišná blízkost domácích spotřebičů, pokud je trouba doslova „podepřena“ chladničkou, způsobuje mnoho nepříjemností při provozu.

Jak umístit troubu a ledničku do malé kuchyně, se dozvíte v následujícím videu.

Mikrovlnná trouba na lednici

V návodu výrobce není uvedeno, zda můžete mikrovlnnou troubu umístit na horní část chladničky. Pravidla pro instalaci mikrovlnné trouby však uvádějí, že kolem těla spotřebiče musí být mezera. Ohřátý vzduch musí přece volně cirkulovat otvory v jedné ze stěn mikrovlnné trouby.

 • Od stěny k zadní části trouby potřebujete asi 10 cm volného prostoru. Tato vůle je mimochodem nezbytná i pro správnou funkci chladničky, protože vzduch musí proudit i horní a zadní částí spotřebiče.
 • Kolem bočních stěn jsou nutné mezery 5-10 cm.
 • Na horní ploše se doporučuje volný prostor asi 20-30 cm.
READ  Jak umístit spořič obrazovky krbu na televizor

Konkrétní doporučení naleznete v návodu k instalaci mikrovlnné trouby.

Není třeba se obávat poškození teplem nebo mikrovlnami.

Pokud je mikrovlnná trouba umístěna na horní straně chladničky s dodržením doporučených odstupů pro větrání (např. Trouba může stát na nožičkách), nevznikne žádný problém.

Proč by chladničky a trouby neměly být umístěny vedle sebe?

Výrobci spotřebičů nedoporučují sousedící chladničky a trouby. Protože tyto dva typy spotřebičů mají odlišné provozní vlastnosti. Teplo, které vzniká během provozu, může mít škodlivý vliv na sousední systém spotřebiče a způsobovat zbytečné zatížení. To může nakonec vést k opotřebení mechanismu zařízení a k jeho rychlé poruše.

Chladicí systém moderních chladniček má tendenci vyzařovat teplo, které způsobuje zahřívání zadní stěny. Pokud je vystaven vnějšímu prostředí, zvýší se výkon kompresoru, což způsobí přehřátí zařízení. Odpovídající krátká vzdálenost mezi spotřebičem a troubou má za následek kratší životnost.

Dobré vědět! Při plánování nákupu těchto spotřebičů je vhodné věnovat pozornost přiloženým pokynům. Obvykle jsou v nich uvedeny minimální vzdálenosti doporučené výrobcem a případná další omezení.

Vzdálenost uvedená v návodu k obsluze je zpravidla nejméně 0,5 m. K oddělení spotřebičů může sloužit povrch, jako je stůl nebo skříňka. Nedodržení těchto pravidel a blízkost elektrických spotřebičů je důvodem k tomu, aby servisní střediska odmítla poskytnout bezplatnou opravu v záruční době. Majitelé malých kuchyní jsou nuceni uplatnit vynalézavost a používat vestavěné spotřebiče jako prvky izolace lednice od trouby.

Zásuvky zabudované do pracovní desky

Souhlasíme s tím, že zásuvka zabudovaná do pracovní desky je velmi pěkný kus nábytku. Přes všechnu svou krásu je však sotva praktická! Pracovní plocha, na které se provádí hlavní práce, musí být utěsněna. Jak však ukazuje praxe, zásuvky brzy začnou prosakovat a spoje se ucpávají různými produkty.

troubu, umístit, vedle, lednice

Pokud je to možné, umístěte v kuchyni nádoby do zástěry, výklenků ve stěnách a na okenní parapety. A je lepší, když je umístěn napravo nebo nalevo od samotných spotřebičů. V opačném případě by zásuvka za spotřebičem bránila jeho rychlému odpojení. Abyste mohli vyjmout vidlici, musíte spotřebič odsunout stranou.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS