Můžete plynový sporák zapojit sami?

Samostatné připojení plynového sporáku

Domácí spotřebiče jsou nezbytnou součástí moderního života. Kuchyňský sporák je jedním ze základních domácích spotřebičů. Bez něj si lze domácnost jen těžko představit. Existuje několik typů sporáků: plynové, elektrické a kombinované, z nichž plynové sporáky jsou nejsložitější na připojení a údržbu a vyžadují zvýšenou bezpečnost a opatrnost při provozu. Pokud potřebujete připojit plynový sporák, je nejlepší vyhledat profesionální služby, protože to vyžaduje odborné znalosti a kvalifikaci.

Pokud se rozhodnete plynovou varnou desku připojit sami, je dobré si přečíst tato doporučení.

Je možné připojit plynový sporák bez hlavní a servisní jednotky??

V praxi je možné plynovou varnou desku připojit sami. Musíte znát způsob provádění práce a bezpečnostní pokyny.

Měli byste si však uvědomit, že za obcházení veřejné služby vám může být uložena pokuta. Při nesprávném provedení prací může dojít i k závažné nehodě.

Pokud jste si sporák z nějakého důvodu připojili sami, nebuďte líní zavolat mistra, aby zkontroloval, zda byla práce provedena správně, zda nedochází k úniku plynu.

Potřebné vybavení

Pokud jste se rozhodli připojit stolní nebo vestavnou plynovou varnou desku sami, musíte nejprve připravit veškeré vybavení. K provedení prací budou zapotřebí tyto položky

 • Ohebná hadice spojující varnou desku a centrální plynové potrubí. Místo hadice lze použít kovové trubky, ale v takovém případě je instalace složitější a vyžaduje speciální dovednosti. Vzhledem k tomu, že v případě přívodu plynu lze trubky vzájemně spojit pouze svařováním;. Umožňující uzavření přívodu plynu, např. V případě úniku nebo jiné mimořádné události nebo při opravách/preventivní údržbě;

Pro dodržení bezpečnostních předpisů musí být kohoutek vyroben z mosazi a opatřen niklovou vrstvou.

 • Nářadí: nastavitelný klíč, šroubovák;
 • Těsnění a těsnicí pásky pro utěsnění závitových spojů;
 • Dielektrická zásuvka. Vybavení je nutné v případě, že je nutné připojit sporák k elektrické síti, např. Při elektrickém vznícení;
 • Mýdlovou vodou a houbou zkontrolujte těsnost systému.

Výběr flexibilního připojení

Která hadice je potřeba? Při přípravě zařízení potřebného pro práci je třeba nejprve zvážit volbu flexibilní plynové přípojky.

Flexibilní připojení trouby nebo varné desky lze provést pomocí přípojky:

 • Zesílená pryžová hadice. Odkapávací lišta je vyrobena z vulkanizované pryže. Další pevnost výrobku je dána vyztužením textilní nití. Hadice je odolná a má minimální náklady. Výrobek lze používat v teplotním rozmezí až 220 °C.35 °C až 50 °C. Průměrná životnost 5. 7 let;

Pryžová plynová hadice s opletem z příze

 • Pryžová hadice s kovovým opletem, který dodává výrobku větší pevnost a odolnost. Zařízení může správně fungovat 8 až 10 let;

Gumová průchodka s odolným kovovým opletem

 • Vlnovcová hadice z kovu. Výrobek se vyznačuje vysokou hodnotou a značnou bezpečnostní rezervou, jakož i dlouhou životností (více než 10 let).
READ  Jak nastavit hodiny na sporáku Ariston

Vlnovec může být chráněn plastovým opletem pro zvýšení pevnosti a odolnosti.

Kovová plynová hadice s přídavným ochranným opletením

Při výběru přívodního plynového potrubí si rovněž uvědomte:

 • Délka hadice. V souladu s bezpečnostními předpisy nesmí být hadice napnutá. Maximální délka plynové hadice je 1,5 m;
 • Typ a velikost závitu. Pokud závity na ohebné hadici neodpovídají velikosti nebo typu závitu na plynovém potrubí nebo plynové varné desce, je nutné nainstalovat další příslušenství. Adaptéry, které mohou snížit těsnost plynového systému.

Výběr těsnění

Pravidla pro připojení nového odsavače par vyžadují, aby byly závitové spoje utěsněny. Pro utěsnění spojů v systému přívodu plynu se doporučuje použít:

Těsnicí páska pro šroubové spoje

 • Nit Loctite 55 je těsnicí materiál vyrobený z vysoce pevných přízí. Ve většině případů je k dispozici ve speciálních plastových nádobách. Maximální životnost materiálu je 10 let.
můžete, plynový, sporák, sami

Těsnicí závit pro plynový systém

Náklady na službu

Neexistuje žádný jasný údaj o nákladech na službu. Cena zákroku závisí na místě, kde zákrok podstoupíte, na složitosti práce a na regionu bydliště. V průměru se hodnoty pohybují od 1 000 do 3 000. Za cestu musíte zaplatit také poplatek.

Platba se obvykle provádí na místě po dokončení instalace. Ujistěte se, že vám technik vystaví účtenku.

Upozorňujeme, že pokud využijete služeb prodejny nebo servisního střediska, budete muset při příštím telefonátu s pracovníkem plynárenské společnosti zaplatit také.

Bezpečnostní pravidla a rady

Zařízení musí být instalováno v souladu s bezpečnostními předpisy. Nedodržení by mohlo mít negativní důsledky. Proto je třeba nejprve prostudovat předpisy. Užitečné rady a pravidla pro připojení plynové varné desky

 • Spojení mezi spotřebičem a plynovým systémem zajišťuje flexibilní hadice. Je důležité, aby byl umístěn na snadno přístupném místě. Hadice nesmí být zakrytá. Ohebnou hadici je třeba vyměnit podle plánu.
 • Hadice pro odběr vzorků plynu je vyrobena v souladu s platnými předpisy. Je přísně zakázáno překračovat doporučenou velikost.
 • Nikdy nenatírejte samotné připojovací pouzdro, protože by mohlo dojít k poškození povrchu. Právě zbarvení způsobuje předčasné praskání povrchu hadice.
 • Hadice je připojena přímo k vodovodnímu kohoutku a spotřebiči. Adaptéry by se měly používat pouze v situacích, kdy závity nejsou standardizovány. Jak již bylo uvedeno, adaptéry jsou součástí základního vybavení varné desky.
 • Před zahájením instalačních prací je nutné uzavřít přívod plynu. Za tímto účelem otočte uzavírací ventil na připojovacím dílu až na doraz. Všichni členové rodiny musí být informováni o tom, že v bytě nebo domě probíhají práce na výměně sporáku.
 • Při instalaci a připojování nových spotřebičů je nutné používat profesionální nářadí, speciální spotřební materiál, příslušenství, určené k interakci s plynovým systémem.
 • Při zavádění se otevírají vývody, které je třeba okamžitě ucpat. Jako zátku lze použít obyčejný mokrý hadřík. Tkanina nasáklá vodou se vyznačuje vynikající plynotěsností.
 • K dočasnému utěsnění přívodní trubky se závitem 1/2″ použijte zátku z obyčejné láhve od vína. Broušením smirkovým papírem ji vyřízněte do tvaru kužele. Poté co nejpevněji zašroubujte zátku do trubky. Pokud víčko uvízne v otvoru trubky, vyjměte ho pomocí vývrtky.
READ  Jak přemístit zásuvku elektrického sporáku

Po dokončení práce zkontrolujte těsnost spojení.

Potřebné vybavení

Seznam všeho, co budete potřebovat pro správné připojení lahve s LPG, je následující.

můžete, plynový, sporák, sami
 • Funkční sporák, i když není nový, ale všechny hořáky jsou neporušené a nevyhořelé.
 • Redukce tlaku pro tlakovou láhev. Z důvodu požární bezpečnosti je nutné zakoupit redukci se závity a maticemi z mosazi s minimálním tlakem 30 mbar. Jeden a půl metru by mělo být zvoleno delší, než je skutečná vzdálenost k válci, aby se zabránilo jeho pnutí při připojování.
 • Různé pomůcky pro připojení. Platí pouze pro starší výrobky. Novější plynové sporáky jsou jimi plně vybaveny.
 • Měděné nářadí, aby při pádu nebo sejmutí z matice náhodně nezpůsobilo jiskření (jedná se o požadavky předpisů pro práci s plynovými spotřebiči, které by neměly být opomíjeny).
 • Všechny spoje lze utěsnit běžnou gumovou páskou nebo lněným obalem.
 • Je lepší instalovat speciální železnou schránku na propanbutanovou láhev, která musí být uzamčena, zejména pokud jsou v rodině malé děti.
 • Po dokončení všech prací je třeba použít mýdlový roztok, který se nanese na všechny konektory a jednotlivé přípojky a také na rukojeti plynového sporáku, aby se zjistil únik plynu.

Velmi důležité! K připojení lahve se zkapalněným propanem k plynové varné desce lze použít pouze novou speciální hadici, nikoli starou z garáže: i při správném skladování může mít vnitřní mikrotrhliny.

Jak připojit plynovou varnou desku

Pokud si lidé chtějí plynovou varnou desku připojit sami, bez pomoci třetí osoby, měli by důsledně dodržovat pokyny. Nejprve je třeba zjistit, jaké nástroje budete potřebovat.

Co budete potřebovat pro připojení?

K připojení plynového sporáku budete potřebovat následující nářadí:

 • Měchové potrubí nebo plynové hadice
 • Správně dimenzovaný trubkový klíč a nastavitelný klíč;
 • Šroubovák;
 • Zařízení k čištění závitů;
 • Kulový ventil;
 • Fumová páska nebo balicí páska s tukem;
 • Mýdlová pěna se štětcem (budete ji potřebovat k nalezení netěsností).

Všechny tyto věci je třeba mít po ruce, abyste mohli sporák úspěšně nainstalovat.

Návod krok za krokem

@club-gas.Ru

Nejdříve je nutné vybrat místo, kde bude plynová varná deska umístěna. Pokud je na místě již starý, je třeba jej odstranit. Před zahájením tohoto postupu zkontrolujte, zda byl plynový kohout pečlivě uzavřen.

Poté nainstalujte varnou desku na její místo. Mezi varnou deskou a stěnou musí být mezera. Její velikost je přesně specifikována v datovém listu varné desky. Velmi důležité je také seřídit varnou desku.

Flexibilní přípojka musí být přišroubována ke kulovému ventilu a k obkladu. Otevřete uzavírací ventil a pomocí mýdlové pěny pečlivě zkontrolujte všechna závitová místa. Je mimořádně důležité, aby byly během tohoto procesu uzavřeny všechny větrací otvory. Poté vyměňte veškeré příslušenství a zkontrolujte, zda všechny hořáky a trouba fungují správně jeden po druhém.

READ  Lze plynový komín uzavřít pomocí chladničky?

Poté zavřete všechna okna a ventilaci a půl hodiny sledujte, zda v kuchyni není cítit plyn. Pokud je cítit zápach, něco se pokazilo. V takovém případě je důležité okamžitě uzavřít přívod plynu do bytu a vyvětrat místnost. Pokud není v kuchyni cítit plyn, znamená to, že instalace proběhla správně a můžeme přejít k poslednímu kroku.

Na závěr zkontrolujte, zda všechny elektrické systémy varné desky fungují správně. Po dokončení tohoto procesu lze instalaci považovat za dokončenou.

Je třeba mít na paměti, že pokud je varná deska v domácnosti instalována poprvé, musí si osoba po provedení všech prací pozvat zástupce plynárenské společnosti, aby provedl úplnou diagnostiku. Varná deska nesmí být zapnuta před příchodem této osoby. Před běžným používáním sporáku musí odborník zkontrolovat, zda nedochází k úniku vody.

Algoritmus připojení plynových spotřebičů

Nejprve je nutné si přečíst informace na datovém listu zařízení. To specifikuje zejména požadavky na vzájemnou polohu varné desky a dalších součástí rozvodu plynu v místnosti, jako je měřidlo a přípojné místo.

 • Vyhledání nejvhodnějšího místa pro varnou desku.
 • Nastavte vzdálenost mezi stěnou a tělesem spotřebiče podle údajů v technickém listu varné desky.
 • K nastavení sporáku použijte vyrovnávací nožičky. K tomu slouží vodováha. Nejprve nastavte sporák podél stěny otočením nebo vyšroubováním nožiček a později napříč stěnou.
 • Po vyrovnání sporáku, který se nekýve a je v pevné poloze, se odsunuje od stěny do polohy, kdy s ním lze snadno manipulovat pomocí nářadí a rukou.
 • Na závitové části konektorů na zařízení a na jeden konec („otec“) plynové hadice se nanese několik vrstev kouřové pásky nebo těsnicí hmoty loctite.
 • Zašroubujte paprskový konec plynové hadice do plynového kohoutu na rozvodu plynu a vložte těsnění.
 • Druhý konec plynové hadice našroubujte s těsněním na odpovídající šroubení na tělese pece.
 • Nastavení sporáku do předem zvolené polohy.

Všechny spoje musí být pevně zašroubovány. Pokud se jedná o první instalaci zařízení v objektu, měl by majitel zařízení po provedení všech prací pozvat zástupce plynárenské služby, aby se ujistil, že zařízení je v pořádku. Trouba nesmí být zapnuta, dokud se nedostaví inspektor plynu. Nechte odborníka zkontrolovat, zda nedochází k únikům. Poté, co plynař potvrdí normální provoz, lze troubu používat jako obvykle.

Níže uvedené obrázky znázorňují schéma připojení plynové varné desky.

Na základě doporučení a schématu zapojení můžete provést zapojení plynových sporáků Gefest, LADA, Zanusi, Mora a Darina vlastníma rukama a také dalších modelů. Nezapomeňte, že bezpečný provoz tohoto spotřebiče je možný pouze tehdy, pokud je správně připojen k plynovému rozvodu v bytě a jsou dodrženy všechny požadavky. Pokud není k dispozici pevná plynová síť, lze plynový sporák připojit k lahvi.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS