Mohu na mikrovlnnou troubu postavit chlebník?

Co nemůžete ohřívat v mikrovlnné troubě a proč do ní nemůžete dát kovové nádobí

Moderní kuchyně je pobočkou obchodu se spotřebiči. K dispozici jsou trouby, toustovače, kuchyňské roboty, chladničky, grily, elektrické nože a otvíráky, mlýnky na maso a další nezbytné spotřebiče. Uspořádat je tak, aby byly snadno dosažitelné a nepřeplňovaly prostor, je skutečná výzva. Výsledkem je, že naše ledničky jsou vybaveny chlebníky, mikrovlnné trouby jsou vybaveny toustovači a na kuchyňském stole se jen těžko hledá místo pro hrnek čaje.

Ne všechny spotřebiče však vydrží těsnou blízkost bez bolesti. Například mikrovlnné trouby jsou velmi složité přístroje. Pro prodloužení životnosti spotřebiče je důležité vědět, jaké předměty lze na mikrovlnnou troubu pokládat a jaké předměty by se na ni pokládat neměly.

Jak zavěsit mikrovlnnou troubu na zeď

V dnešní době je vzácné najít kuchyň bez mikrovlnné trouby. Tento snadno použitelný domácí spotřebič se snaží být instalován v místnosti i těch nejmenších rozměrů. Kromě toho je třeba zvolit takové místo pro umístění pece, aby ji bylo možné kdykoli snadno použít. Za nejlepší místo pro umístění mikrovlnné trouby v kuchyni se považuje její montáž na stěnu.

Na horní část mikrovlnné trouby lze umístit předměty

V současné době jsou domácí spotřebiče tak hluboce zakořeněné v našem životě, že si už nedokážeme představit, jak bychom se bez nich mohli obejít. Není to tak dávno, co naše babičky netušily, že prádlo se dá prát ve speciální pračce a že jídlo se dá ohřívat nejen na sporáku, ale i na plotně. Doba vyspělých technologií přispívá k tomu, že člověk je den ode dne nucen stále méně přemýšlet o různých problémech v domácnosti.

Bohužel kuchyně není vždy dostatečně velká, aby se do ní vešly všechny předměty v dostatečné vzdálenosti od sebe. No, například chleba jste si nechávali v koši na chleba a než jste si koupili mikrovlnnou troubu, ležel na parapetu. Nyní je pro něj místo pouze v mikrovlnné troubě. A zde vyvstává otázka, zda je bezpečné umístit bochník na horní část mikrovlnné trouby a zda se tím bochník nezkazí?

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá: můžete umístit. Dávejte však pozor na to, kde má mikrovlnná trouba větrací otvory. Pokud jim pekáč nepřekáží, můžete ho bezpečně umístit. Pokud jde o zkažení bochníku, to nepřipadá v úvahu. Důvodem je, že mikrovlnná trouba se zahřívá čistě zevnitř a vlny v troubě během provozu nemají na bochník žádný vliv.

Mikrovlnné trouby se dnes používají nejen v domácích kuchyních, ale i v profesionálních kuchyních a lze je používat k ohřevu a vaření. Pro správnou a bezpečnou funkci je však důležité ji na začátku správně umístit, protože v kuchyni hrozí všem elektrickým spotřebičům mnoho nebezpečí. zejména vysoké teploty a voda. Mnoho lidí dává přednost umístění mikrovlnné trouby na horní část chladničky, protože to šetří místo a je to pohodlnější, ale je lepší nejprve vědět, jak je bezpečná.

READ  Jak nastavit hodiny na mikrovlnné troubě DAEWOO

Mikrovlnný ventilátor a větrací otvory: proč jsou důležité

Proces ohřevu potravin v komoře probíhá tak, že molekuly vody vibrují elektromagnetickým zářením o velmi vysokých frekvencích. Osoba je chráněna před mikrovlnným zářením kovovým krytem a speciálními „pastmi“ na dveřích a vestavěný ventilátor chrání před přehřátím magnetronu a transformátoru. Větrací otvory jsou umístěny na horní, zadní nebo boční straně trouby pro správný provoz trouby. Právě jejich přítomnost představuje hlavní omezení pro možné umístění mikrovlnné trouby. větrací kanály nesmí být v žádném případě zakryté.

mikrovlnnou, troubu, chlebník

Je důležité si uvědomit, že zdrojem tepla v mikrovlnné troubě nejsou pouze funkční části, ale také potraviny uvnitř trouby. Účelem ventilátoru je udržet troubu v produktivním provozu po dlouhou dobu, aby se uvnitř trouby nehromadily výpary z pečení. Ventilace se může lišit v závislosti na výrobci, ale standardní uspořádání je následující: vzduch proudí otvory v horní části, je vháněn ventilátorem do magnetronu, vstupuje do dutiny a vychází otvory v boční nebo zadní části dutiny.

Na těle mikrovlnné trouby jsou četné větrací otvory

Bez zajištění volného přístupu vzduchu dovnitř a ven nebude mikrovlnná trouba dlouho fungovat, první, co utrpí, je tvorba samotného záření, které vyřadí techniku z provozu. Z tohoto důvodu musí být větrací otvory vždy otevřené a trouba nesmí být přisunuta příliš blízko ke stěně ani zakryta shora. Doporučují se následující rozměry volného prostoru:

Bezpečnostní pravidla pro umístění mikrovlnné trouby na chladničku

Výrobci výslovně nezakazují umísťovat mikrovlnné trouby speciálně na chladničky; v žádném oficiálním návodu takovou poznámku nenajdete. Pro umístění spotřebiče platí jediná stanovená pravidla a právě pro některá z nich nemusí být daný prostor vhodný. Proto můžete mikrovlnnou troubu umístit na chladničku, ale pouze v souladu s požadavky:

 • Povrch musí být rovný (ne všechny chladničky mají rovný povrch jako deska stolu, proto se vyplatí nejprve zkontrolovat spotřebiče);
 • Dodržujte vzdálenosti od stěn, stropu a nábytku pro správnou cirkulaci vzduchu, jak již bylo zmíněno;
 • mít na mikrovlnné troubě nožičky a zajistit volný prostor (pod troubu by se neměly dávat žádné utěrky, noviny nebo ubrousky).

Lze mikrovlnnou troubu umístit na polici??

Pokud máte v kuchyni dostatek místa, můžete mikrovlnnou troubu umístit na skříňku nebo polici (pokud je hluboká 60 cm nebo více). Pak bude mít spotřebič své vlastní místo a vy si nebudete muset „lámat hlavu“ nad otázkou, kam techniku umístit.

Vhodné jsou hliněné talíře, hrnky a šálky. Do mikrovlnné trouby není třeba vkládat spotřebiče. Hrnce a pánve lze do mikrovlnné trouby ohřívat jen velmi zřídka, samozřejmě by se do mikrovlnné trouby neměla dávat litina, nerez, smalt atd.

Jak vybrat mikrovlnnou troubu | Nákupní rádce

Čerstvé bylinky

Skvělým způsobem, jak uchovat bazalku, petrželku, kopr, mátu a další bylinky na zimu, je usušit je. A pokud nemáte speciální sušičku, použijte mikrovlnnou troubu.

Umyté a osušené bylinky rozložte na papírovou utěrku. Přikryjte vrchní část druhou a pošlete ji do mikrovlnné trouby. Zeleninu sušte ve dvacetivteřinových fázích při maximálním výkonu spotřebiče, dokud nezkřehne. Jedna dávka obvykle uschne asi za minutu. Nakonec bylinky přendejte do skleněných nádob se vzduchotěsným víčkem.

READ  Jak vařit těstoviny v mikrovlnné troubě

Lze umístit mikrovlnnou troubu na lednici: základní pravidla pro umístění, možné důsledky a problémy, užitečné tipy

Člověk, který se rozhodne instalovat mikrovlnnou troubu na lednici, nikde nenajde přímý zákaz takového jednání. Není zakázáno je instalovat vedle sebe. Můžete se radovat, žádné problémy nejsou? Nespěchejte, pokud neexistuje přímý zákaz takového umístění, neznamená to, že neexistují žádné další jemnosti.

Lze umístit mikrovlnnou troubu na horní část chladničky??

Mikrovlnná trouba je ošemetný a poněkud nebezpečný spotřebič. Místo, kde může být umístěn, musí zajišťovat dobré proudění vzduchu ke spotřebiči a musí být nepřístupné dětem.

Dobré vědět! „Umístění mikrovlnné trouby na chladničku je možné, pokud jsou splněny určité podmínky.

Nedoporučuje se bezmyšlenkovitě montovat tento spotřebič na skříň chladničky s mrazničkou. Oba spotřebiče se mohou porouchat. Tato instalace může také způsobit riziko zkratu mikrovlnné trouby.

Výhody a nevýhody tohoto umístění

Následují některé z výhod instalace spotřebiče na chladničku:

 • Šetří místo v kuchyni.
 • Dětská pojistka.
 • Blízkost místa skladování potravin.
 • Krásný dekor, pokud jsou mikrovlnná trouba a chladnička s mrazničkou ve stejném stylu.
mikrovlnnou, troubu, chlebník

Při dodržení určitých pravidel není obtížné umístit mikrovlnnou troubu do horní části chladničky. Před montáží jedné jednotky na druhou je třeba zvážit nevýhody tohoto uspořádání.

 • nepohodlí při používání;
 • Zákaz vaření potravin po dlouhou dobu;
 • dodatečnou manipulaci před instalací;
 • riziko umístění.

Mikrovlnnou troubu nelze používat v chladničce po delší dobu. Vaření rýže nebo koláče v ní příliš zatěžuje kompresor chladicího prostoru a není snadné kontrolovat stupeň propečení.

Pravidla pro umístění mikrovlnné trouby na lednici

Moderní kuchyně je jedním z míst, kde není nikdy dost místa. Lidé jsou tak přeplněni nejrůznějšími spotřebiči, že je těžké je umístit i do té největší kuchyně. Mixéry, kuchyňské roboty, konvice a rychlovarné konvice se obvykle nacházejí v blízkosti elektrických zásuvek.

Současné předpisy vyžadují, aby byl spotřebič umístěn na chladicím zařízení, a to podle pravidel, jako jsou např

 • Mezera mezi stropem a mikrovlnnou troubou musí být větší než 20 cm.
 • Mezi chladničku a sporák by měl být umístěn izolační materiál.
 • Nohy trouby musí být zvednuté nad chladničkou, aby vzduch z mikrovlnného ventilátoru mohl volně procházet mezi spotřebiči.
 • Mikrovlnná trouba musí mít uzemněnou zásuvku. Chladničky a trouby by měly mít pokud možno samostatné zásuvky.
 • Troubu také udržujte ve vzdálenosti alespoň 15 cm od stěn a skříněk.

Takto instalovaný spotřebič bude maximálně bezpečný při používání. Je mnohem snazší splnit všechny podmínky, pokud chladicí prostor není větší než 130 cm. Větší chladicí jednotky ztěžují používání mikrovlnné trouby. Pro vložení talíře do trouby je nutné použít židli nebo dětský stojan.

mikrovlnnou, troubu, chlebník

Dobré větrání

Bez dobrého větrání mikrovlnná trouba v chladničce dlouho nevydrží. Kuchyňské linky jsou často vybaveny ventilátory na bocích a ve spodní části spotřebiče. Vzduch v troubě musí při ohřevu potravin volně cirkulovat.

Dobré vědět! „Kovové části mikrovlnné trouby nesmí přijít do styku s kovem jiného spotřebiče.“.

Pokud je trouba umístěna zády k jinému spotřebiči, je nejen omezeno větrání spotřebiče, ale zvyšuje se i riziko požáru v kuchyni. Nezapomeňte, že šťouchání vidličkou nebo lžící v troubě během ohřívání jídla je životu nebezpečné.

Pohodlí při používání

Pokud je ohřívací zásuvka příliš vysoko, je nepohodlné ji používat. Hrozí větší riziko opaření na horké plotýnce. Na malé lednici v malé kuchyni vypadá mikrovlnná trouba správně a harmonicky. Jde jen o to, abyste dodržovali pravidla pro umístění spotřebiče.

READ  Jak nastavit čas na mikrovlnné troubě Ellenberg

Není dovoleno provozovat troubu na chladničce po jakoukoli dobu. Pouze 5 až 10 minut je maximální doba, po kterou můžete mikrovlnnou troubu používat na chladicím zařízení. Dlouhodobé používání spotřebiče zahřívá jeho okolí, i když jsou dodrženy požadované vzdálenosti. Kompresor v chladicí skříni je proto dodatečně namáhán. Je lepší se těmto situacím vyhnout, aby nedošlo k poruše drahých spotřebičů. Hrozí také riziko kondenzace na stěně za spotřebiči. Snadno by se mohla vytvořit plíseň. Stálá vlhkost ničí obklady stěn.

Proto není příliš vhodné používat troubu na chladničce. Omezení instalace znamenají omezení funkcí spotřebiče.

Intenzivní používání trouby

Umístění mikrovlnné trouby na horní část lednice? Nebudete ji moci používat příliš často. Pokud neustále boucháte dvířky trouby, může se stát, že něco spadne a rozbije se uvnitř chladničky s mrazničkou.

Doba používání je také omezena na 10 minut několikrát denně. V opačném případě se potraviny v mrazničce dobře neuchovají a teplota uvnitř bude příliš nízká.

Uzemnění

Žádné nebo nedostatečné uzemnění mikrovlnné trouby může způsobit úraz elektrickým proudem od kovových stěn trouby. Odpověď na otázku, zda můžete umístit mikrovlnnou troubu na lednici, závisí mimo jiné na uzemnění.

Moderní zásuvky jsou již vybaveny otvory, do kterých je třeba zapojit šedý a žlutý vodič z mikrovlnné trouby. Pokud máte pochybnosti o správném označení spotřebičů nebo zásuvek, je nejlepší zavolat elektrikáře, aby provedl příslušná měření. Je nebezpečné zapojovat mikrovlnnou troubu do elektrické zásuvky ve starších domech. K tomuto účelu se nesmí používat ani standardní napájecí lišty.

Každý mikrovlnný spotřebič si díky kondenzátoru udrží svůj náboj po dobu 30 sekund po vypnutí. Pokud odpojíte zástrčku ze zásuvky, nepokoušejte se spotřebič ihned opravit nebo vyčistit. Stále je v něm ještě elektřina.

Kde nesmí být instalována mikrovlnná trouba

Nyní se dozvíte, proč byste neměli dávat mikrovlnnou troubu na horní část lednice. Zdá se, že jeden spotřebič potraviny chladí, zatímco druhý ohřívá. Kombinace obou může způsobit problémy. Chladnička je určena pro určité podmínky.

V průběhu procesu se výrazně zahřívá. Proud horkého vzduchu přímo na tělo, zejména v horkém dni, by ho proto mohl vyřadit z provozu.

Měli byste také zkontrolovat, zda můžete na horní část chladničky umístit těžké předměty. Ve většině případů je to velmi nežádoucí: mohlo by dojít k poškození pouzdra s nejrůznějšími následky.

Odpověď na otázku, zda můžete umístit mikrovlnnou troubu na lednici, je tedy zcela jasná.

Nepříznivé sousedství

Uvážíme-li, že kuchyň je místem, kde je soustředěno maximální množství spotřebičů a elektroniky, existují některé neslučitelné kombinace. Zejména zařízení, která vyzařují páru, teplo. Hlavní zakázané oblasti jsou následující.

Pokud jde o umístění mikrovlnné trouby v kuchyni, existuje spousta možností. Pro bezpečné použití je důležité vzít v úvahu specifikace a omezení výrobce. A vzhledem k pravidelnému používání byste se měli ujistit, že provoz bude pohodlný a nebude vyvolávat žádné obavy.

Možná se vám bude hodit i informace o tom, zda můžete mikrovlnnou troubu umístit na pračku, myčku nádobí nebo jinou mikrovlnnou troubu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS