Mohu smaltované nádobí mýt v myčce nádobí?

Co můžete a nemůžete mýt v myčce: Specifika mytí nádobí pro různé materiály

Spotřebiče na mytí nádobí jsou v našich kuchyních stále běžnější. Přítomnost myčky nádobí usnadňuje život těm, kteří vlastní dům, a umožňuje jim zbavit se práce s kuchyňským dřezem.

Ne všechno však lze vložit do automatické myčky nádobí a umýt. Existuje spousta materiálů, které by se neměly dostat do stroje. Co byste neměli mýt v myčce a co můžete. V mrazáku.

Jsou myčky nádobí bezpečné pro hliníkové a smaltované nádobí?

Pokud máte ještě nějaké hliníkové nádobí, nesmíte ho dávat do myčky. Pára může zanechat bělavý povlak, který není snadné odstranit.

Hliníkové nádobí může také získat tmavší barvu v důsledku aktivního oxidačního procesu. Smaltované hrnce a pánve nejsou ve vaně tak špatné.

Ocelové nože, jemná sítka, cedníky a hliníkové lisy na česnek se nedoporučuje mýt v myčce nádobí. Drobné částečky potravin nemusí být odstraněny a samotné nástroje mohou zrezivět.

Neobvyklé použití myčky nádobí

Chcete ušetřit čas při domácích pracích? Tyto nápady vám mohou pomoci.

Ovoce a zelenina. Jste uprostřed konzervování? Brzy by měli dorazit hosté? Pokud máte hromadu brambor, paprik, rajčat, jablek nebo jiných potravin, které je třeba umýt, rozdělte je na police myčky. Opláchněte studenou vodou bez použití mycího prostředku.

Důležité! Nenakládejte zeleninu s hrudkami nečistot. Ty by mohly ucpat odtokový filtr pračky.

Malé hračky. Pokud vaše dítě miluje stavebnice Lego, je myčka hračka. Drobné předměty vložte do pracího sáčku a nechte je v pračce se sušičkou. Mohli byste použít pračku, ale pak by mohlo dojít k poškození předmětů otáčejícím se bubnem.

Klobouky a baseballové čepice. Tyto oděvy v pračce rychle ztrácejí svůj tvar. Myčka nádobí ji jednoduše postříká proudy vody, které nečistoty smyjí.

smaltované, nádobí, myčce

Nezapomeňte vyměnit mycí prostředek v myčce za prací prostředek nebo mycí gel.

Plážová a gumová obuv. Předem odstraňte písek a nečistoty z podrážek, vyjměte stélky. Zkontrolujte, zda nejsou nalepené prvky. Zvolte šetrný prací program s nízkou teplotou. Nádoby nelze vložit do stroje. Testováno uživateli.

smaltované, nádobí, myčce

Nádobí a hračky pro domácí zvířata. Pokud máte doma psy nebo kočky, pravděpodobně vás péče o jejich nádobí nebaví. Vložte vše na horní polici pračky a spusťte antibakteriální cyklus.

Odsávací a ventilační filtry. Do koše lze ukládat všechny odolné plastové předměty. Pokud se jedná o filtr, vyprázdněte jeho obsah předem.

Sportovní vybavení. Jsou to také plastové předměty, které byste nikdy nemohli vyprat, ale můžete je vyprat v pračce. Přilby, chrániče zubů, kolenní chrániče atd. Jsou omyté a zachovávají si svůj vzhled.

smaltované, nádobí, myčce

Nádoby na led, nádoby na ovoce, police v chladničce. Všechny vyjímatelné police a formy z chladničky lze dokonale umýt v pračce.

READ  Jak správně marinovat vepřové maso do trouby

Plechovky, akvária. Nebaví vás sterilizovat sklenice jednu po druhé?? Použití myčky nádobí. Akvárium lze také vyčistit, stačí ho umístit dnem nahoru.

Plastové kryty světel a stínidla. Proč ne?? Pokud se vejdou do zásobníku.

Zlaté a stříbrné šperky. Pokud spotřebič dokáže umýt stříbrné příbory, dokáže umýt i šperky. Je důležité umístit do zásobníku drobné předměty, aby se nezachytily v odtoku.

Čistící náčiní. Kartáče, houbičky, flanelky se dezinfikují při vysoké teplotě.

I vy nyní můžete myčku nádobí využívat naplno. Podívejte se na video o čištění hraček:

Co jiného je lepší prát ručně

Hliník, plast a dřevo nejsou jediné materiály, které se používají v myčkách nádobí. Nemyjte je v myčce nádobí:

 • Šálky a podšálky na pepř. Veškerou faoru je nejlepší prát ručně, ale choulostivá faora je obzvláště citlivá na automatické praní a turbo sušení.
 • Litinové nádobí. Litinové rošty, hrnce, kotlíky a další kuchyňské nádobí nelze mýt v jednom mycím cyklu. Po čase (2-3 praní) však zaznamenáte změnu k horšímu. Litina je zkorodovaná. Její vzhled se nenávratně poškodí a ztratí se její jedinečné vlastnosti.
 • Crystal. Oplachujte své oblíbené křišťálové příbory pod kohoutkem, abyste zabránili „korozi skla“ (mikrotrhlinám a škrábancům) a aby sklenice a salátové mísy nepraskly v důsledku teplotních výkyvů. Pokud přesto chcete riskovat, zde je několik tipů, aby byl váš křišťál v troubě co nejbezpečnější.
 • Vakuové kontejnery. Nádoby, hrnky, hrnce a termosky jsou evakuovány, aby se uvnitř vytvořilo vakuum. Při silném mytí může být tato užitečná vlastnost narušena a váš oblíbený termohrnek nebo svačinový box si neudrží teplotu jídla.

Důležité je! Pokud je termoska nebo termohrnek označen pro praní v pračce, vyperte jej. Pokud ji nemůžete najít, použijte ruce.

Důležité! Do myčky nevkládejte jiné ostré předměty (mixovací nože, rošty, grilovací vidličky). Rychle se „otupí“.

Rovněž nedoporučujeme vkládat takové předměty do kontejnerů stroje:

 • Tenké keramické nádobí;
 • Elektrické grilovací desky (teflon);
 • Police v lednici (kovové, lakované. Nátěr se snadno odlepuje);
 • Akvária (mohlo by dojít k jeho prasknutí nebo poškození);

Jaký prací prostředek?

Výrobky, které používáte k ručnímu mytí kuchyňského náčiní, nelze používat v myčce nádobí. V obchodech jsou k dostání speciální mycí prostředky. Do myčky nádobí. Ve formě prášku. Gel nebo tableta. Jedná se o zhutněné brikety, které mohou kromě detergentu obsahovat i sůl. Oplachovací prostředek. A další užitečné látky s různými účinky. Speciální aplikace:

 • Prášky, gely a obyčejné tablety vyžadují souběžné použití soli a oplachovacího prostředku.
 • Univerzální tablety „tři v jednom“ nepotřebují žádné doplňky. Obsahují vše, co potřebujete k mytí.

Vybírejte prosím produkty obsahující enzymy. Tyto látky rozpouštějí organické sloučeniny, odstraňují obtížné nečistoty a zvyšují kvalitu praní.

Co lze mýt v myčce nádobí?

Obecně platí, že pokud je nádobí schváleno pro mytí v myčce, je takto označeno. Mohl by vypadat podobně jako na obrázku níže. Použité označení se v jednotlivých zemích liší, ale všechny jsou podobné talířům v nádobě, kterou lze mýt v myčce nádobí.

READ  Musím platit za solární panely?

Lidé však často používají docela staré nádobí. Ještě před érou myček nádobí. A rozhodně na něm nejsou žádné štítky. Dobrou zprávou je, že nádobí nemusíte vždy mýt ručně. Záleží na materiálu, ze kterého je vyrobeno.

 • Tvrzené sklo. Veškeré skleněné nádobí lze mýt v myčce nádobí. Nádobí na pečení, sklenice, salátové mísy atd.
 • Tepelně odolný plast. Nádoby na potraviny, nádobí do mikrovlnné trouby a plnitelné láhve lze mýt v myčce, pokud nejsou označeny nápisem. Na plastovém nádobí bývá také často vyznačena maximální teplota, při které je lze mýt.
 • Keramika, fajáns a fajáns bez zlacení nebo ornamentů. Keramika je také velmi odolná, ale pozlacené ráfky a některé vzory (zejména ručně malované) nemusí odolat silnému opláchnutí a drsnému mycímu prostředku. A odlepí se. Jednobarevné keramické nádobí však lze bez obav mýt v myčce nádobí.
 • Silikon. Formy na pečení a moučníky, špachtle a lžíce lze mýt v myčce. Patří sem také silikonové hračky pro zvířata a děti, dudlíky a láhve bez etiket.
 • Nerezová a smaltovaná ocel. Hrnce, pánve a kastroly z těchto materiálů vydrží mytí v myčce. To platí i pro příbory a nádobí (kryty, rošty, plechy).

Jaké nádobí by se nemělo mýt v myčce??

Všichni výrobci a odborníci tvrdí, že nerezová ocel by se nikdy neměla mýt v myčce nádobí:

 • Dřevěné kuchyňské předměty. Krájecí desky, dřevěné špachtle a lžíce. V pračce byste také neměli prát předměty s dřevěnými vložkami a ozdobnými prvky. Dřevo nesnáší změny teplot a především náhlé zvýšení vlhkosti. Dřevo při něm bobtná a praská. Lak se může odlupovat. A lepené prvky mohou po prvním umytí odpadnout. Teplota a vlhkost způsobují, že lepidlo ztrácí své vlastnosti.
 • Křišťál nevydrží automatické mytí v myčce. Většina typů krystalů se při mytí při teplotě vyšší než 50 stupňů znehodnotí. Může způsobit její popraskání, matnost, změnu barvy a neprůhlednost. Křišťál se smí prát pouze v pračkách, které mají samostatný program pro čištění. Křišťál je nejlepší mýt ručně a ihned otřít vaflovou utěrkou.
 • Stříbro nelze mýt v myčce nádobí, například Bosch. Drahé stříbrné příbory vůbec nepřicházejí do styku s jinými druhy kovů. Skutečnost, že voda částečně rozpouští jakýkoli kov. K tomu dochází na molekulární úrovni. Člověk to necítí, ale stříbrné lžičky okamžitě zčernají nebo se pokryjí nepříjemnou usazeninou. Je nutné také chemické čištění. V myčce FEP nemyjte stříbrné příbory.
 • Dekorativní předměty (bez ohledu na použití). Veškeré dekorativní předměty nejsou původně určeny k běžnému použití. Proto nejsou vyráběny z materiálů odolných proti opotřebení. Mytí v myčce nádobí je proto zničí.
 • Termosku nelze mýt v myčce nádobí. Konstrukce termosky je složitá, a pokud se izolace namočí, termoska se znehodnotí. Měl by se čistit pouze ručně.
 • Automatické myčky nádobí a dlouhodobé vystavení vysokým teplotám kuchyňským nožům neprospívají. Pokud potřebujete dezinfikovat nůž, je lepší zalít ho velkým množstvím vroucí vody z konvice nebo použít dezinfekční prostředek. Nedávejte ji však do myčky nádobí, jako je myčka Bosch.
 • Nepřilnavé pánve s keramickým povrchem, jako jsou pánve Tefal, by se nikdy neměly vkládat do myčky nádobí! Riskujete poškození pánve, povlak se časem ztenčí nebo může způsobit šmouhy. Mnoho lidí si stěžuje: „Dala jsem pánev Tefal do myčky a všechno se přilepilo na dno!“
 • Litinové pánve, litinové nádobí a litinové rošty se musí mýt ručně. V myčce na nádobí ztrácí litina svůj vzhled a může začít rezivět. Pokud je pánev rezavá, zrezne trvale. Litina má tendenci se zanášet tenkou vrstvou mastnoty z jídla. Díky tomu zůstane na svém místě. Tento film nelze umýt ručně, ale myčka nádobí jej snadno odstraní a litinový povrch zůstane po umytí v myčce nechráněný.
 • Hliníkové nádobí se nesmí mýt v myčce nádobí. Hliníkové hrnce a pánve mohou mít na dně nepříjemný bílý povlak.
 • Nože a síťka mlýnku na maso mohou po vložení do myčky začít rezivět. Po prvním umytí bílé nože mlýnku na potraviny zčernají (oxidace). Nebuďte překvapeni. Že mlýnek na maso nebo jídelní kout zčerná. Zčernalou víceúčelovou brusku je třeba později vyčistit abrazivním čisticím prostředkem.
 • Na měděných předmětech jsou po automatickém mytí ošklivé tmavé skvrny. Celý povrch výrobku postupně ztmavne. I to je oxidace, kterou lze odstranit pouze leštěním.
 • Je přísně zakázáno mýt zásobníky multicookeru v myčce nádobí. Mycí prostředek a horká voda mohou poškodit povlak na vnitřní straně dutiny a způsobit, že se díl stane nepoužitelným.
 • Pečicí plechy jsou škodlivé pro odtoky a filtry přístroje. Pokud není poškozena samotná vanička, je poškozena myčka nádobí.
 • V pračce je zakázáno mýt různá sítka, rošty a další drobné předměty. Nečistoty se neodplaví a naostřené prvky struhadla se otupí.
 • Faor a kostní faor se zlatými vložkami mohou být poškozeny. Pozlacené prvky při automatickém mytí vyblednou a následně se úplně smyjí.
READ  Jak mýt nádobí v myčce Bosch

Když už víme, co v myčce mýt nemůžete, podívejme se, co v ní mýt můžete.

Co můžete prát automaticky:

Co ještě hospodyňky perou v pračce?

 • Zelenina. Ukázalo se, že kořenovou zeleninu lze dokonale umýt v myčce nádobí. Vybírejte pevné, celé ovoce, bez hrudek hlíny. Ale pouze v případě, že v pračce není žádný prostředek na máchání!
 • Boty. Někteří majitelé si oblíbili praní bot, rozhodně ne semišových nebo kožených, s předem vyčištěnou podrážkou, aby nečistoty neucpávaly filtr.
 • Dětské hračky. Žádné drobné dekorativní předměty, které se odlupují, lámou, panenky bez dlouhých vlasů, které se v takové „sprše“ věčně zamotávají.

Jak vidíte, vyřešení nuancí je poměrně jednoduché. Hlavní je porovnat faktory, které ovlivňují danou položku, vlastnosti materiálu, z něhož je vyrobena, a nezapomenout na návod.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS