Musím platit za solární panely?

Mohu v Rusku převést svůj dům na solární energii a využívat městskou síť jako baterii??

Vzpomněl jsem si na docela zajímavý článek o solární energii.

Dnes si připomínám roční výročí, kdy jsem si vyrobil solární elektrárnu, naučil se vyrábět vlastní elektřinu a dokonce se naučil odevzdávat přebytky do městské sítě a oficiálně roztočil elektroměr dozadu. Proslýchá se, že jsem první soukromý dům v zemi, který sdílí přebytečnou energii se svými sousedy.

Rozhodl jsem se, že si ve svém domě postavím solární elektrárnu a naučím se, jak se sám plně zásobovat elektřinou. Neměl jsem v plánu šetřit peníze nebo vydělávat peníze jako Němci. Prostě se mi líbila myšlenka života na solární energii. Projekt se mi zdál zajímavý.Můj dům je ve městě. K výpadkům proudu nedochází, nebo jen velmi zřídka. Záložní generátor není potřeba. Ale je zajímavé vyzkoušet, zda dům může žít zcela nezávisle na solární energii v našem pásmu.

Začal shromažďovat informace. Myslím, že moje žena tehdy ještě úplně nevěřila, že to myslím vážně. Jo, a nevěděl jsem, k čemu to může být dobré.

První hledání informací nepřineslo mnoho odpovědí. V Rusku je velmi málo živých projektů. Někdo něco dělá, ale pouze jako doplňkové zdroje energie a na několika panelech. Solární elektrárny staví většinou společnosti nebo vládní agentury, soukromých projektů je v zemi velmi málo. Na Ukrajině jsem našel spoustu projektů. Ale je to mnohem jižněji a slunečněji.

Když jsem cestoval po Německu, viděl jsem spoustu domů se solárními panely na střechách. Sestra mé ženy Julie je provdaná za Němce a žije v Berlíně. Její manžel Christoph je podnikatel, který se zabývá alternativní energií. Od Christopha jsem se dozvěděl spoustu informací o tom, jak to v Německu chodí. Němci nejčastěji vyrábějí solární elektrárny za účelem zisku. Jednoduše vydělávají na státu, který platí zvláštní vysoký tarif za výrobu solární elektřiny. Na tyto projekty byly dokonce vypsány úvěrové linky u bank. Ale nejdůležitější závěr, který jsem si udělal, je tento. Na zeměpisné šířce Kaliny si můžete zajistit solární energii. Začal jsem hledat vybavení.

Vybral jsem si jednu společnost pro projekt v Kalině. Mimochodem, žádná chyba. Chlapci byli profesionální a poctiví. Když se na konci loňského roku zvýšil kurz eura, sami navrhli stanovit nízký směnný kurz, aby se projekt dokončil.

Obvyklé schéma zapojení solární elektrárny vypadá takto: deska měniče = elektřina.

Tento systém však neposkytuje úplnou autonomii. V noci je elektřina dodávána z městské sítě. Přes den se přebytečná elektřina odvádí do městské sítě. Žádná baterie pro nepřetržitý provoz pouze na solární energii. Ve svém příběhu se však k tomuto schématu vrátím jako k jednomu z nejvýhodnějších a nejsnáze proveditelných.Protože jsem chtěl dům kompletně převést na solární energii, doplnil jsem schéma o baterie a regulátor.

Solární panely jsou připojeny ke střídači, který mění stejnosměrné napětí na střídavé 220 V. Střídač je připojen k řídicí jednotce. Řídicí jednotka má klíčovou distribuční úlohu. Je k němu připojen solární měnič, baterie a městský elektrický kabel. A je to regulátor, který dodává 220 V do domu k použití.

READ  Nádobí pro sklokeramické varné desky

Připojíme tedy všechny součásti k řídicí jednotce a necháme ji zjistit, kam je má dostat

Logika je následující. Pokud je dostatek slunce, regulátor využívá slunce, pokud slunce není nebo je ho málo, získává elektřinu z baterií, pokud jsou vybité, připojí městský zdroj elektřiny. Pokud je slunečního svitu více, než dům potřebuje, regulátor směruje elektřinu k nabíjení baterií. Pokud jsou nabité, odvádí přebytečnou elektřinu do města. Do města? Tuto otázku jsem prozatím odložil. Fetisov mi řekl: „Připojení k městu není reálné, takže přebytky vyhodíme, neřeš to.“

To je schéma zapojení. Dalším krokem bylo určení kapacity solární elektrárny a počtu solárních panelů. Kolik talířů si vzít?

Dům spotřebuje v průměru 8-10 kWh denně. Vypočítá se vydělením účtu za několik měsíců 30. Není to příliš přesná metoda, ale stačí k odhadu, že solární panel by musel dodávat tolik energie během dne.

Fetisov mi navrhl, abych to omezil na 10 desek v poměru 2 %.5 kWh za slunečného dne a 4-5 hodin nabíjení. Ale tady jsem zaváhal. Výstup solární energie je samozřejmě přímo závislý na počasí, úhlu natočení desek ke slunci a účinnosti samotných baterií. Desky nebudu moci otáčet, ale jen je připevnit ke střeše na jižním svahu. Výška a sklon slunce se během roku také mění a počasí je často zamračené Takže jsem nevěděl nic lepšího, než zvýšit počet desek na 20 s dvojnásobnou odhadovanou rezervou. A bylo to správné rozhodnutí, jak ukázala zkušenost.

Vybrala jsem 20 talířů. Na jižním svahu jsem jich získal 8, na jihovýchodním 2 a na východním 10. Mohl jsem jet na západ, ale vybral jsem si východ. usoudil jsem, že ráno je tam více slunce, a když se baterie přes noc vybijí, budou se nabíjet rychleji.

Pak jsem začal hledat výrobce solárních panelů. Solární články se dělí na dva typy: monokrystaly a polykrystaly. Vyznačují se také kvalitou výroby. Nejlepší stupeň A. Monokrystaly jsou lepší v zamračených dnech. Lídrem na trhu je čínská společnost Yingli. Vyrábějí nejvíce oplatek na světě.

Poctivě jsem se snažil najít ruské oplatky. Viděl jsem, že vesmírné stanice mají naše. Vyrobeno společností NPO Kvant Moskva. Jejich webové stránky byly v té době příšerné, nemohl jsem získat žádné informace a nemohl jsem najít ani žádné dodavatele. Odmítl jsem také všechny polské a německé možnosti. Ve skutečnosti se ukázalo, že jsou vyrobeny z čínského křemíku nebo nejsou dostatečně účinné. Kromě křemíku není na destičkách nic chytrého.

Perovskitové solární články | Solární panely a solární energie. Arthur Ishteev | Sciencepop

Proč jsou perovskitové solární články vysoce účinné? Jaké jsou současné výzvy, kterým čelí odvětví solární energie?? Jak vhodný je perovskit jako solární článek?? Jaké problémy mají křemíkové solární panely?? Artur Ishteev, inženýr z Laboratoře pokročilé solární energie na Národní výzkumné univerzitě „MISIS“, hovoří o vývoji perovskitových solárních článků.

Maximální kapacita je pro vás a toho chlapa dostatečná

Pokud to s instalací solárních panelů na zahradě a prodejem energie myslíte vážně, měli byste si uvědomit, že maximální přípustný výkon mikrokogeneračního zařízení je 15 kW. Ministerstvo energetiky tento limit vysvětluje tím, že připojení malých výrobních zařízení ke společné síti neohrožuje bezpečnost energetického systému. Připojení větších zdrojů energie, včetně alternativních zdrojů, může vést k výpadkům sítě a spálení zařízení. Proto se zákon vztahuje pouze na malé větrné turbíny a solární panely. Odborníci však tvrdí, že 15 kW nestačí jen na napájení celého domu, ale také na skladování (a prodej) přebytků.

READ  Elektrické varné desky s mechanickým ovládáním

Solární panely v odlehlých vesnicích jsou vynucenou fikcí

Bez dostatečného slunečního světla panel samozřejmě 100 wattů nevydá. Vznikne napětí, ale množství proudu ze slabého slunce bude nízké. Chcete ze své domácí elektrárny vytěžit maximum?? Instalujte panely ve směru slunce, aby účinně zachycovaly slunce v různých denních dobách. na východě, jihu a západě. Taková konstrukce však bude také dražší.

platit, solární, panely

Kolik peněz musíte vynaložit??

Vše je založeno na individuálních potřebách. Pokud potřebujete jen žárovku a televizi, vystačíte si s elektrárnou do 30 tisíc. Chcete připojit chladničku? Připravte se, že utratíte o 10 000 více. A když je vaším snem provozovat country klub s blackjackem a tancem, začněte počítat nuly.

Chcete vydělat na solárních panelech? Připravte se utrácet!

To jsou jen náklady na samotné zařízení. A nyní připočtěte instalaci a související náklady v podobě kabeláže a mzdových pracovníků, pokud se nerozhodnete provést ji sami.

Ale tady je dobrá zpráva. Zařízení vydrží dlouho. Například životnost panelů je 25 let. Střídač a řídicí jednotka budou bez problémů fungovat až deset let. Nejdražší a nejčastěji vyměňovanou součástí jsou baterie. V závislosti na způsobu provozu vydrží dva až čtyři roky. Pokud tedy budeme počítat z dlouhodobého hlediska, ukáže se, že energeticky úsporné technologie jsou ve srovnání s tradičními zařízeními výhodnější, protože jejich životnost je jednoduše delší.

platit, solární, panely

Komu a jak prodávat energii?

Novelou zákona o elektroenergetice vláda doslova zmáčkla garantované dodavatelské společnosti, které dříve do sítě nikoho nepustily: proč by se měl někdo zvenčí připojovat k síti?? Nyní musí přebytky odkoupit od obyvatelstva. vlastníka nebo jiného zákonného majitele objektů mikrokogenerace.

Prodejci nebudou platit daně a cenu energie bude určovat kabinet ministrů. Podle vládního plánu se v evropském Rusku, na Urale a na Sibiři bude cena rovnat průměrným nákladům na elektřinu. V Archangelské oblasti, Republice Komi a na Dálném východě se bude energie prodávat za pevný tarif, který stanoví místní dodavatelé. V izolovaných oblastech, jako je Arktida a části Dálného východu, by se mohl prodávat za minimální sazbu.

Přečtěte si také

Věková kategorie webu 18

Síťová publikace (stránka) je registrována Roskomnadzor, certifikát El č. FS77-80505 ze dne 15. března 2021. Šéfredaktor. Vladimir Sungorkin. Šéfredaktorka webu. Nosova Olesya Vyacheslavovna.

Zprávy a komentáře čtenářů webu jsou zveřejňovány bez předchozí úpravy. Redakce si vyhrazuje právo je odstranit nebo upravit, pokud by představovaly zneužití svobody médií nebo porušovaly jiné zákonné požadavky.

Vydavatelství Komsomolskaja pravda. INN: 7714037217 Registrační číslo: 1027739295781 127015, Moskva, Novodmitrovskaja ul. 2B, Tel. 7 (495) 777-02-82.

TIP KP

Jaké jsou solární elektrárny „pro domácnost“??

Elektroměr, ke kterému jsou připojeny solární panely v bytovém domě.

A to dává přinejmenším určitý finanční smysl?

Jak vysvětlují odborníci, vše závisí na konkrétní situaci a ceně běžné elektrické energie.

To platí, pokud vezmete v úvahu průměrnou cenu elektřiny v zemi a průměrnou spotřebu energie nepříliš velkého domu, jakož i přání zůstat v případě potřeby autonomní. tedy neutrácet více za benzínový generátor v případě, že vypadne jak běžná dodávka elektřiny, tak slunce (viz Úsporný systém v benzinovém generátoru). „Beton“).

READ  Jak odstranit kolečka z robotického vysavače

Domácí solární systém

Podle Sergeje Sizikova existuje několik situací, kdy má přechod na osobní alternativní zdroje energie smysl.

a) Spotřeba energie je velmi vysoká a vy chcete snížit náklady. (Nejprve však musíte utratit nějaké peníze za vybavení.).

b) chaty a zahrady, kde není elektřina a kde není jiná možnost legálního získání energie, než zavěšení solárních panelů na střechu. Takových pozemků není v zemi mnoho. Zejména v oblastech, kde je dobré slunce. např. na Krymu.

c) Neustálé výpadky proudu nebo nemožnost zvýšit kapacitu vedení k pozemku. Je to běžný problém. Řada pro zastřihovače byla navržena před 30-40 lety a byla určena pro zařízení s nízkým příkonem a nepředpokládalo se, že by moderní zařízení.

Tohle je pro dnešek. S tím, jak budou baterie levnější (a tento trend podle odborníků existuje), bude mít připojení ke slunci stále větší smysl.

Levnější verze domácí solární elektrárny připojené k síti (bez baterie) byla v Rusku donedávna problematická kvůli složitostem spojeným s technologickým připojením k síti. Situace se však změnila.

Archangelská oblast. Řady solárních panelů u poustevny Nejsvětější Trojice Anzero v Soloveckém klášteře.

Jak budou úřady podporovat majitele soukromých solárních panelů?

Zákon o mikrokogeneraci, podepsaný koncem roku 2019, a aktuální březnové nařízení vlády č. 99 umožňují občanům se solárními panely a dalšími zařízeními pro mikrokogeneraci (to je cokoli, co do sítě dodává maximálně 15 kW), připojit se k obecné síti v rámci zjednodušeného režimu (bez projektu a za 550) a prodávat svou elektřinu za „zelený tarif“.

Podle odborníků „vydělat peníze“. je určena spíše pro malé podniky, zejména na jihu (pro tyto výdělky je zakázáno používat pouze střechy výškových budov).

platit, solární, panely

Pro letní sídla a soukromé domy jde spíše o možnost ušetřit na účtech za elektřinu v regionech s vysokými tarify. Má smysl, pokud elektřina pro občany stojí alespoň více než 5 /kW. A pokud je dům vybaven dostatečně výkonnými spotřebiči a nefunguje pouze rychlovarná konvice, televize a jedna nebo dvě žárovky, a to pouze o víkendech. Při spotřebě energie typické pro moderní venkovský dům, kde je například přítomna klimatizace, se jednoduchá sada solárních panelů může vrátit za 4-5 let (a v jižních oblastech ještě rychleji).

Kolik stojí solární instalace

Konjunkce

V současné době se kapitálové náklady na instalaci solárních systémů blíží 60 tis. na 1 kW instalovaného výkonu, podle cíle sedm. Výběr modulů je obrovský: podle Alexeje Zhikhareva, partnera společnosti Vygon Consulting, je na trhu asi 70 společností, které se zabývají instalací solárních panelů. Asijské panely jsou žádané, jednotlivci si častěji kupují moduly o výkonu 3-5 kW a podniky moduly o výkonu 30 kW, říká Dmitrij Konyaev, obchodní ředitel společnosti Smart Energy. Instalace baterie by podle něj mohla celkové náklady na systém zhruba zdvojnásobit.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS