Nádobí pro sklokeramické varné desky

Jaké nádobí vybrat a použít pro sklokeramickou varnou desku

Vývoj v technickém provedení různých spotřebičů často přináší specifické změny ve způsobu jejich používání. Například pro sklokeramické varné desky je třeba použít speciální nádobí, které ideálně odpovídá vlastnostem varného povrchu. Tato vlastnost nutí mnoho hospodyněk, aby se vzdaly používání starých hrnců, pánví a hrnců a vybraly si k vaření omezený počet kuchyňského náčiní.

K dispozici je řada varných desek. Zákazníci mají na výběr z několika modelů:

 • Závislá. Umístěná v troubách, umístěná na tomto zařízení. Ovládací prvky jsou obvykle umístěny na předním panelu v horní části trouby. Nelze je proto provozovat odděleně od trouby;
 • Volně stojící. Samostatné skříňky pro moderní kuchyňské spotřebiče. Řídicí systém je umístěn na varné desce určené k tomuto účelu. Takové modely se do velkých pecí nevkládají. Často mají kompaktní rozměry. Vhodné pro použití v malých kuchyních.

Instalace nezávislé elektrické varné desky

Ty však nejsou bez výhod. Lze je stylově a plynule propojit do jednoho celku, což potěší ty, kteří dávají přednost estetické dokonalosti. Praxe navíc ukazuje, že práce na takovém povrchu je mnohem pohodlnější než na jeho samostatném protějšku.

Nezávislý povrch plynule zapadá do designu

V případě závislých panelů je důležité zdůraznit nevýhody. V případě poruchy trouby nebo varné desky nelze provozovat celý spotřebič. Zároveň je jeho cena ze známých důvodů poměrně vysoká.

Speciální funkce pro ohřev nádobí

Na trhu domácích spotřebičů jsou k dispozici modely s možností Hi Light. Na procesu ohřevu se podílí speciální hadovitý pás vyrobený z různých kovových slitin. Toto zařízení spotřebičů a určilo potřebu speciálního nádobí. Pokud porovnáme fungování těchto sporáků se standardními modely, výhodu mají v tomto případě jejich litinové protějšky, kde funkci přenosu tepla plní součástka schopná rychle dosáhnout maximální teploty. Tyto sporáky kombinují systém pomalého chlazení. Je to otázka zbytkového tepla.

Jak funguje sklokeramická varná deska

Co je sklokeramická varná deska a čím se liší od běžných sporáků?

Sklokeramický vařič je typ spotřebiče, který je druhem elektrického povrchu. Je vyroben z kompozitního materiálu na bázi skla a hlíny. Tato slitina se také nazývá „ceran“. Je vynikajícím vodičem tepla, je schopen nést vysoké hmotnosti a těžká břemena.

Navzdory křehkému vzhledu je povrch pevný a odolný. Je úspornější než standardní elektrický sporák, protože jeho materiál rychleji rozptyluje teplo a rychleji chladne. Zahřívá se pouze dno nádobí, takže je pro člověka bezpečnější.

Sklokeramický sporák a plynový sporák nejsou vzhledově a funkčně totožné. Liší se zdrojem tepla, rozložením povrchu, tvarem a velikostí varných zón.

Moderní varné desky jsou vybaveny dalšími funkcemi a senzory, díky kterým je vaření snadné a bezpečné.

Co nepoužívat

Po zakoupení sklokeramické varné desky je vhodné provést kompletní rekonstrukci kuchyně. Některé předměty, které se na první pohled zdají být dostatečně odolné a vhodné pro vaření, se mohou ukázat jako zcela nevhodné pro novou varnou desku.

Třísky, otřepy, nepravidelné dno. Všechny tyto vady, i když jsou drobné, způsobují poškrábání povrchu varné desky.

Takové poškození nelze opravit ani zakrýt. Vadné nádobí byste proto měli okamžitě zlikvidovat nebo odvézt na chatu. Pokud jde o nové nádobí, je třeba zvážit specifika jednotlivých typů varných desek.

Které hrnce a pánve jsou vhodné pro sklokeramické varné desky

Hlavní nevýhodou těchto spotřebičů je, že vyžadují pečlivý výběr příslušenství. Lze je vyrobit z následujících surovin:

 • Nejlepší volbou je nerezová ocel, která zajišťuje vysokou tepelnou vodivost a snadno se čistí;
 • Smaltované ocelové nádobí. Má vynikající vlastnosti;
 • Hliníkové výrobky, pokud je jejich dno vyrobeno z teflonu.
READ  Jaká je značka na nádobí pro indukční varnou desku?

Pozor! Indukční varné desky mohou fungovat pouze s nerezovým, litinovým nebo speciálním hořčíkovým dnem. Materiál stěny a víka není důležitý.

Pokud je základna vyrobena z teflonu, jsou k dispozici tyto materiály: hliník, pokud je základna vyrobena z teflonu, a hliník, pokud je základna vyrobena z teflonu:

 • Základna musí být dokonale rovná a dostatečně silná (2-3 vrstvy), vždy odpovídající velikosti hořáků;
 • Robustní a silné stěny by měly udržet teplotu a chuť pokrmu po dlouhou dobu;
 • Kartáčovaná, tmavá nebo černá barva dna dobře vede teplo a prakticky neodráží teplo. To urychluje proces vaření;
 • Je možné použít hrnce s konkávním dnem, pokud se při stoupající teplotě vyrovnává.

Viz! Při výběru nádobí věnujte pozornost jeho kompatibilitě s požadovaným typem spotřebiče, kterou zjistíte z informací na štítku nebo obalu. U indukčních varných desek vám pomůže magnet: umístěte ho na dno pánve, a pokud se přitáhne, můžete výrobek bez obav koupit.

nádobí, sklokeramické, varné, desky

Nádobí podle kompatibility s materiálem nádobí

Hospodyňky při koupi nového sporáku často vyměňují hrnce a pánve a zajímá je, zda lze keramické nádobí používat na sklokeramické desce?

Varnou desku můžete nastavit na určitou úroveň výkonu a ona bude nezávisle na sobě zvyšovat nebo snižovat svůj výkon.

V závislosti na tom, jakými topnými tělesy je vaše varná deska vybavena, umisťují nyní výrobci na své výrobky označení kompatibility, které usnadňuje orientaci v různých typech.

Nádobí je obecně univerzálnější na klasických varných deskách než na indukčních sklokeramických modelech.

Pokud máte kombinovaný model, vyberte si nádobí, které je kompatibilní s různými topnými tělesy. Nejlepší volbou je kovové nádobí, které je kompatibilní s indukčním i elektrickým ohřevem.

Při výběru určitého typu nádobí stojí za to věnovat pozornost vlastnostem výrobního materiálu, funkčnosti a tloušťce dna.

Vlastnosti varné desky

Abyste zjistili, jaké nádobí lze na sklokeramické desce používat, je nutné zjistit, které části jsou zodpovědné za varné zóny. Pod topnou zónou se nacházejí různé typy topných těles. Páskové, halogenové nebo indukční. Každý z nich má své vlastní vlastnosti a nuance:

nádobí, sklokeramické, varné, desky
 • Páskové nebo hi-light hořáky. Jedná se o cívkové prvky tvořené vlnitými kovovými pásy s vysokým odporem. Zahřeje se a vychladne během několika sekund. Varná deska je tichá a všechny nečistoty, kromě sirupů a cukru, jsou snadno odstraněny. Spotřebovávají více energie a povrch jejich varné zóny je velmi horký. Nešetrné zacházení může způsobit vážné popáleniny. Tento typ je v současnosti nejpoužívanější, protože je velmi spolehlivý a snadno se udržuje.
 • Halogenové varné zóny. Stejná spotřeba energie jako u modelů Hi-Light, ale výrazně kratší životnost. Zahřívání probíhá téměř okamžitě díky spirálovitým trubicím naplněným halogenovou párou. Jednou z výhod je možnost změny velikosti hořáku. Tato varná deska nemá prakticky žádná omezení, pokud jde o typ používaného nádobí.
 • Indukční varné desky. Liší se tím, že se povrch nezahřívá, ale náraz jde přímo do nádobí použitého k vaření. K ohřevu dochází interakcí elektromagnetické cívky a proudu. Vzniká tak vírové proudění, které působí na dno a obchází hladinu. Na tento vařič lze umístit pouze nádobí vyrobené z materiálů s magnetickými vlastnostmi. Spotřeba energie je v porovnání s jinými typy sporáků minimální, ale potřebné nádobí stojí podstatně více než běžné nádobí. Také se objevuje hluk při vaření.

Abyste se vyhnuli problémům se spotřebiči a nádobím, doporučujeme dodržovat pokyny výrobců. Vybírejte přesně ty nádoby (hrnce, pánve), které jsou určeny pro sklokeramické sporáky a jsou kompatibilní s topnými tělesy.

Nádobí pro sklokeramické varné desky

Koupili jste si nový sporák se sklokeramickou deskou? Gratulujeme! Připravte se však na to, že staré hrnce a pánve půjdou na venkov nebo do popelnice. Aby vaše sklokeramické nádobí spolehlivě sloužilo po dlouhá léta, nepotřebuje jen nové nádobí. Musí být nádobí pro sklokeramické varné desky. Nejprve si však zodpovězme otázku. Proč na vašem novém sporáku nefungují vaše oblíbené a osvědčené hrnce a pánve a jaké nádobí by mělo být správné pro sklokeramické sporáky?

READ  Jaký je rozdíl mezi mixérem a mixérem?

Pokud jste dříve používali plynovou varnou desku, můžete své staré (nebo i méně staré) hrnce bez obav vyřadit. Dno nádobí, které bylo předtím ohříváno na plynu, je nerovné a ošoupané, protože plamen ho ohřívá nerovnoměrně. Totéž platí pro nádobí používané na „plackách“ běžného elektrického sporáku. Efektní skleněné nádobí se dlouho zahřívá, je obtížné rychle snížit teplotu, a proto není příliš pohodlné při používání. Co nám zatím nevyhovuje? Keramické nádobí. Špatně vede teplo. Hrnce s měděným nebo hliníkovým dnem. Taví se a zanechávají na varné desce prakticky nesmazatelné stopy.

Který z nich byste si měli vybrat?? Jaké nádobí koupit pro sklokeramické varné desky. Při výběru vhodného nádobí vám mohou pomoci doporučení výrobců sklokeramických varných desek. Zde je několik pravidel, která je třeba mít na paměti při nákupu nového nádobí.

První věc, které musíte věnovat pozornost, je spodní část. Měla by být co nejplošší. Tyto základny totiž zajišťují co nejlepší přenos tepla z plotny na nádobí. Pokud je dno nádobí hrbolaté nebo nerovné, teplo se z nádobí na nádobí nepřenáší dostatečně. Rýhované vzory, otřepy nebo nerovnosti musí být vynechány! Netěsnosti a vzduch zachycený mezi vařičem a dnem nádobí snižují přenos tepla. Přehřátí sklokeramické varné desky a následné zkrácení její životnosti.

Podklad by měl být v ideálním případě matný a tmavý. Tím se také zlepšuje tepelná vodivost.

Dalším důležitým faktorem je tloušťka podstavce. Musí být silný. Při zahřátí se nedeformuje (a neztrácí tak tepelnou vodivost).

Hrnce z laminátu jsou obvykle vyrobeny z třívrstvého nebo pětivrstvého sendviče z různých kovů. Tento typ sendvičového dna se nazývá dno s rozptylem tepla. Například třívrstvá základna je vyrobena ze dvou vrstev nerezové oceli a hliníkové vrstvy mezi nimi. Nerezová ocel dodává nádobí pevnost, zatímco hliník rychle horizontálně rozvádí teplo. Pětivrstvý „sendvič“ se skládá ze dvou vrstev nerezové oceli, dvou vrstev hliníkové slitiny a jedné vrstvy čistého hliníku. Základna nádobí může být zapouzdřená, v tom případě je „sendvič“ ze všech stran pokryt nerezovou ocelí, nebo může být nezapouzdřená, otevřená, v tom případě je struktura základny na bočním plátku jasně viditelná.

Pokud má vaše sklokeramická varná deska indukční hořák, pořiďte si při nákupu nového nádobí magnet. Indukční varné desky pracují pouze s feromagnetickými materiály. Tak fungují. Přiložte magnet ke dnu pánve, kterou máte rádi. Přilne? Buďte stateční. Skleněné, keramické, mosazné, měděné a hliníkové nádobí je na indukčních vařičích nepoužitelné.

Vysoká úroveň pozornosti věnovaná základně nádobí pro sklokeramické sporáky není náhodná. Každý zdroj tepla vyžaduje specifický typ nádobí. Záleží také na materiálu, z něhož je nádobí vyrobeno. Nádobí pro sklokeramiku by mělo být ideálně z nerezové oceli. Označení 18/10 znamená, že slitina obsahuje 18 % chromu a 10 % niklu. Díky chromu je nerezová ocel tvrdá a chemicky odolná, zatímco díky niklu je bělejší a odolnější proti opotřebení.

Je důležité, aby se teplo v keramickém nádobí rozvádělo rovnoměrně a rychle. Proto je vždy vhodnější silný základ než tenký. Ještě nikdy jste nevařili mléko v tenké hliníkové pánvi? Odstranění spálených bílkovin trvá dlouhou dobu. U hrnců z nerezové oceli se silným dnem to nikdy není problém. Někteří výrobci doporučují věnovat pozornost mírné konkávnosti základny. Jak si pamatujeme z hodin fyziky, tělesa se při zahřívání rozpínají. Proto se konkávní plocha na dně studeného nádobí po zahřátí změní v dokonale rovný povrch, který se co nejvíce přibližuje varné desce. Podle normy DIN 44904 musí být konkávnost dna hrnce za studena maximálně 0,6 % jeho průměru. Jinými slovy, v běžných podmínkách může mít hrnec o průměru 22 centimetrů prohlubeň dna maximálně 1,3 milimetru. Veškeré sklokeramické nádobí musí mít speciální povrchovou úpravu dna, aby se zabránilo poškrábání povrchu.

READ  Skleněné nádobí s víkem

Nádobí pro sklokeramické varné desky se vyznačuje množstvím technologických a technických řešení. Každý prvek nádobí je promyšlený a navržený do posledního detailu. Například rukojeť víka je tepelně izolovaná. Nepopálíte se, pokud se jí dotknete bez použití kuchyňské chňapky. Někteří výrobci šli ještě o krok dál. Do rukojeti zabudovali teploměr, který umožňuje sledovat vaření, aniž byste museli nadměrně otevírat víko: neztrácí se teplo a zkracuje se doba vaření. Poklice na sklokeramické nádobí jsou obvykle vyrobeny z tvrzeného skla, které odolává teplotám až 260 °C. Dokonce i takové detaily, jako je uspořádání okraje poklice, jsou promyšlené; během vaření se mezi okrajem poklice a hrncem vytvoří prstenec vody, který zabraňuje ztrátě chuti a odpařování vlhkosti. Rukojeti hrnců a pánví jsou také tepelně izolované a velmi praktické.

Možné problémy

Relativně nový typ varných desek. Indukční varné desky. Nádobí se může zahřívat vířivými proudy. Jsou způsobeny elektromagnetickými vlnami. Mají spoustu výhod, ale na rozdíl od běžných varných desek dokážou tyto varné desky „rozpoznat“ správné nádobí.

Zvláštnosti práce vařiče jsou dány principy elektromagnetické indukce. Dno nádobí se zahřívá pouze vířivými proudy. Teplo z vyhřívaného podkladu se přenáší na jídlo, zatímco samotný povrch zůstává mírně teplý.

Pokud zvolíte nádobí, které není schopné přenášet elektromagnetické vlny, indukční proces neproběhne. Pokud se jedná například o skleněné nebo keramické nádobí, jednoduše v něm nemůžete vařit. Ale ani správné nádobí z nerezové oceli nebo litiny se nemusí na sporák vejít, pokud neodpovídá velikosti hořáku. Je důležité, aby nádobí pokrývalo přibližně 70 % průměru topného tělesa.

Například hrnec nebo malý hrnec na velké varné desce sporák jednoduše „neuvidí“.

Spotřebič nebude fungovat, pokud „zjistí“, že dno na něm umístěné pánve není rovné. Pokud není zajištěno úplné uzavření, varná deska se jednoduše automaticky vypne.

Nyní jsou k dispozici speciální magnetické kotouče, které lze používat s indukčními varnými deskami. Můžete si vybrat z různých prvků, které se hodí pro danou tepelnou zónu. Umístěním plotýnky na varné těleso a následným umístěním nádobí lze varnou desku používat s jakoukoli pánví nebo hrncem. Feromagnetický kotouč je vyroben z nerezové oceli, je dokonale hladký, silný a během používání se nedeformuje.

Tento způsob mírně snižuje účinnost samotného spotřebiče, ale uvolňuje vám místo pro nákup jiné sady nádobí, např. Pokud jste si koupili nové, ale z nějakého důvodu vám nevyhovuje.

Pro běžnou sklokeramickou varnou desku vybírejte nádobí s co nejnižším procentem odrazu dna. Pánev se tak mnohem rychleji zahřívá a rozvod je plynulý. Nejvhodnější jsou modely s tmavým matným základem. Lesklý povrch může odrážet teplo.

Nádobí s tenkým dnem se rychle deformuje, pokud je vystaveno působení vody, proto se doporučuje tloušťka 3 mm. Nevybírejte modely s příliš silným dnem, dlouho se zahřívají.

Výběr správného nádobí pro sklokeramickou varnou desku může prodloužit životnost spotřebiče. Jídlo se rychle uvaří a spotřeba energie bude racionální.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS