Nejlepší volba mezi elektrickým topným tělesem a indukční varnou deskou

Top 13 nejlepších indukčních vařičů pro destilaci: hodnocení 2020-2021, který si vybrat, a podrobný přehled zařízení

Stále více palíren přechází z plynových na indukční vařiče. Mají své výhody i nevýhody, ale obecně jsou pohodlnější, efektivnější a rychlejší. Oblíbené jsou modely o výkonu 2 kW a 3,5 kW. Prakticky všichni výrobci však mají nepříjemnou vlastnost: nadhodnocení skutečného výkonu. Koupíte si drahý 2 kW sporák a získáte pouze 1,35 kW. Je důležité znát modely, které nepodvádějí své zákazníky a vykazují více či méně přesné údaje.

Kromě výkonu mají varné desky ještě jednu zajímavou funkci. pulzní ohřev (neustálé zvyšování a snižování výkonu). Tento režim obvykle probíhá při nízkém výkonu, ale pro nás není vhodný, protože by bylo nepohodlné vybírat výrobek a hlavice by nebylo možné vůbec použít. Na co si dát pozor a který sporák je nejlepší? O tom budeme hovořit dále.

Lídr na trhu indukčních varných desek s názvem „Iplate YZ-T24“.

Trouby v elektrických sporácích

„Pánská výbava“ dobré elektrické trouby

Tak či onak, ale boršč může uvařit každý kuchař, ale není možné správně upéct maso, nerozvařit ryby a zeleninu, dobře upéct v jakékoli troubě. Čím více funkcí trouba má, tím je pochopitelně dražší, ale existuje „pánská výbava“, bez které nelze elektrickou troubu považovat za dobrou:

 • regulujte teplotu po malých krocích a teploměrem (je dobré, pokud máte nastavenou nízkou teplotu: 35 °C pro kvašení, výrobu jogurtu a ztuhnutí těsta, 50-80 °C pro dušení)
 • Horní i spodní nebo kruhové topné těleso
 • Konvekce s asistencí ventilátoru. Pokud je trouba vybavena konvekčním ohřevem, jídlo se upeče rovnoměrně bez ohledu na úroveň, na které se peče.

Samozřejmě se mezitím stále vyrábí a prodává mnoho trub bez ventilátoru, a tedy i bez konvekce, takové trouby se nazývají statické. Z hlediska výkonu však nejsou tak dobré jako mikrovlnné trouby.

Trouba s konvekcí: na zadní stěně je ventilátor

Možnosti trouby

Důležité je, že režimy lze kombinovat: konvekce s volbou teploty pod ohřevem, konvekce se dvěma úrovněmi ohřevu, horní topné těleso bez ventilátoru atd.п.

Velmi užitečnou funkcí je časovač: zajišťuje jak bezpečnost (spotřebič se vypne včas nebo uslyšíte zvukový signál), tak možnost přesného dodržení receptu. Některé trouby umí rozmrazovat, ale spotřeba elektrické energie potřebná k aktivaci této funkce je velmi vysoká.

Gril (v elektrických troubách elektrický nebo halogenový, infračervený je raritou, i když úspornější), rožeň (obvykle kombinovaný s grilem), teplotní sonda a další „doplňky“ v multifunkčních elektrických troubách šetří náklady, ale také zvyšují kulinářský zážitek.

Ergonomie trouby

Nejde jen o police, regály a zásobníky, které jsou důležité, ale ne rozhodující: v případě potřeby si můžete dokoupit další. Podívejte se jinam: na přítomnost teleskopických kolejnic pro hladké otevírání a zavírání a na dveře. je vhodné, když lze vnitřní sklo vyjmout z rámu a vyčistit. Dvířka se mohou zavěsit (nejčastěji) nebo vysunout jako zásuvka spolu s policemi a rošty trouby: je to pohodlné, ale tepelné ztráty při pečení jsou velmi vysoké, takže tento způsob je vzácný.

Bezpečnost

Pokud jsou v domě malé děti, měla by být dvířka trouby a ovládací panel nejlépe zablokovány (uzamykatelné). Některé sporáky mají funkci chlazení s ventilátorem. To není příliš účinné, ventilátor fouká teplý vzduch, ale přesto tělo a dveře odfouknou o něco rychleji. Nejlepší je, když mají dveře dvě nebo tři skla, aby vnitřní „vrstvy“ odváděly všechno teplo a vnější se zahřívaly jen mírně.

Čištění vnitřku trouby

Tradiční ruční čištění a čištění párou (tzv. hydrolýza) spočívá v odstraňování nečistot pomocí hadříku nebo houby a čisticího prostředku. Čištění párou je neautomatizovaný proces: stačí nalít vodu do nádoby, zapnout troubu a chvíli ji „napařovat“; když trouba vychladne, nečistoty se snáze odstraní.

READ  Jaký je rozdíl mezi mobilní a stacionární klimatizací?

Odborník radí. jak vybrat varnou desku | Bosch domácí spotřebiče

Existují technologické způsoby čištění: pyrolýza a katalýza, známé také jako samočisticí systémy. Pyrolytická metoda vypaluje nečistoty při velmi vysoké teplotě (asi 500 °C); uživatel musí troubu pouze otřít, aby odstranil saze. Nevýhoda. zápach. Je pravda, že trouba je vybavena doživotním filtrem, který proti nim bojuje, ale přesto se doporučuje odsavač par. Pyrolýza je také vždy „značkou kvality“: znamená to, že sporák je navržen pro takové teploty, je použita nejpevnější a nejkvalitnější ocel, existuje několik úrovní ochrany: silné sklo ve dveřích, zámky dveří atd. п.

Trouby s katalytickým samočištěním mají uvnitř speciální smalt, který urychluje oxidaci tuků a štěpí je na vodu a uhlík. Katalytické čištění nevyžaduje tak pekelný žár: pouze 200-250 °C.

Pyrolýza je drahá a pec spotřebuje velké množství elektřiny (až 7 kW), ale je to jediná metoda, která nevyžaduje žádné úsilí uživatele. Katalytické čištění jde ruku v ruce s vařením, ale zcela nevylučuje používání utěrek a čisticích prostředků.

Dvojité nebo vícenásobné varné desky

Těchto modelů není mnoho a stojí mnohem více. což vyvolává otázku: Proč?? Pokud chcete současně připravovat různé pokrmy, můžete například v jedné varné komoře upéct koláč a ve druhé rybu nebo jehněčí maso, abyste je mohli připravit za poloviční dobu. Tyto modely spotřebovávají více elektřiny, pokud používáte obě trouby současně, ale méně, pokud používáte jednu, protože topná tělesa v malé „poloviční“ troubě mají menší výkon než topná tělesa potřebná pro troubu plné velikosti.

Jakou má varná deska spotřebu??

Způsob přenosu tepla je rozhodujícím faktorem ovlivňujícím náklady na používání varné desky, protože čím rychleji se teplo přenáší na nádobí, tím méně energie se ztrácí. Jakou spotřebu má elektrická a jakou indukční varná deska. a která vás v dlouhodobém horizontu vyjde dráž??

Elektrický

Spotřebu elektrické varné desky výrazně ovlivňuje počet varných zón, jejich průměr a celkový výkon. Například standardní varná deska se čtyřmi varnými zónami je vybavena

 • Dva středně velké hořáky o průměru 16,5 cm a spotřebě energie 1,2 kWh;
 • jedna varná deska s vysokým výkonem. průměr 20 cm a spotřeba energie 1,8 kWh;
 • Jedna „flexibilní“ varná zóna s kruhovými nebo oválnými expanzními zónami a výkonem 0,8 až 2,3 kW/h.

Současně je důležité vzít v úvahu účinnost elektrických varných desek. Protože se teplo přenáší nepřímo, 60-65 % energie je dodáváno přímo z hrnce nebo pánve, ačkoli v tomto ohledu je indukční hořák z elektrických modelů daleko horší.

Indukční varné desky

Stejně jako u elektrických varných desek je spotřeba energie indukčních varných desek velmi závislá na počtu varných zón v provozu. Technické parametry těchto ohřívačů se poněkud liší: průměrný výkon standardních zón o průměru 18 cm je 2-2,2 kWh, zatímco výkon prodloužených nebo dvojitých zón Power se pohybuje od 3,6 do 4,3 kWh.

Výhody elektrických modelů se zdají být zřejmé, ale není to tak jednoduché. Indukční varné desky se nezahřívají a neplýtvají energií na zahřívání keramiky. teplo se vytváří přímo na dně hrnce, takže ztráty jsou minimální. Přímý „indukční“ přenos energie zajišťuje faktor účinnosti vyšší než 90 %, což je o 25-30 % více než u elektrických varných desek. Indukční varná deska vám umožní vařit rychleji, čímž ušetříte nejen energii, ale i drahocenný čas.

Rychlost a další funkce vaření

Indukční modely mají v této oblasti jasnou výhodu. Indukční varné desky s minimálními tepelnými ztrátami ohřívají jídlo několikanásobně rychleji než elektrické varné desky. To je patrné zejména při vaření vody, což je nejjednodušší operace. Takže jako hospodyňka šetříte nejen čas, ale i energii.

Zde se však projevuje velká nevýhoda indukce: je obtížnější zaručit některé procesy vaření, jako je dlouhé vaření nebo dušení, protože tekutina v nádobí se rychle vyvaří. Řešení tohoto problému spočívá v použití speciálních režimů, které opakovaně zapínají a vypínají ohřev, nikoli rovnoměrně.

READ  Jak nastavit čas na troubě Gorenier

Pro nové majitele indukčních varných desek je také obtížné zvyknout si na úplné přerušení dodávky teploty do nádobí po vypnutí. Proto není možné pokrm „dokončit“ tak, jak je to možné na jiných typech varných desek. Jedinou možností je používat nádobí s co nejsilnějšími stěnami, které déle udrží teplo.

Který sporák se lépe používá

Princip fungování elektrické varné desky zná každý už od dětství, takže při vaření na ní nevznikají žádné specifické potíže. Komplikace nastávají po vyčištění varné desky.

Navzdory množství speciálních čisticích prostředků je obtížné z elektrické varné desky dostatečně odstranit připálené jídlo. Vysoká teplota samotného povrchu doslova rozpouští veškeré nečistoty. Indukční varná deska se snadněji čistí, protože se sama nezahřívá: stačí vyjmout nádobí, počkat, až vychladne, a pak nečistoty odstranit měkkým hadříkem. Pro všechny majitele sklokeramických varných desek proto platí pravidlo, že varnou desku je třeba vyčistit ihned a nečekat na den generálního úklidu.

Užitečná rada: při výběru jakéhokoli modelu věnujte pozornost přítomnosti tzv. rámečku. speciálního kovového profilu, který zabraňuje rozlití tekutin mimo varnou desku, např. na pracovní desku nebo podlahu. Mějte však na paměti, že rám se hůře čistí: drobky z něj jen tak nesmetete a může se pod ním hromadit špína a mastnota.

nejlepší, mezi, indukční, varnou

Studený povrch indukční varné desky a nemožnost jejího spuštění bez feromagnetického nádobí umožňuje v případě potřeby použít varnou desku jako pracovní plochu. To samozřejmě neznamená, že na něm můžete krájet maso nebo zeleninu, ale znamená to, že na něj můžete položit pokrm. V malých kuchyních je to výhoda.

Hlavní výhodou elektrické varné desky je, že můžete používat jakýkoli druh nádobí, nejen feromagnetické.

Domácí úkoly

Pošlete mi fotografie topných těles a spotřebičů, které používáte. Řekněte nám, proč jste se tak rozhodli.

V dnešní lekci jsme se naučili, jak vybírat topná tělesa pro destilační přístroje různých objemů a za různých podmínek. Dozvěděli jste se o výhodách a nevýhodách plynových hořáků a elektrických sporáků a naučili jste se vybírat topná tělesa pro vaření.

Zahrajte si vesmírnou ruletu Cosmogon a vyhrajte zaručenou cenu!

Po zániku SSSR nová vláda boj proti lihovarnictví zastavila. Byla zrušena trestní odpovědnost a pokuty a z trestního zákoníku byl odstraněn článek o zákazu domácí výroby výrobků obsahujících alkohol. Dodnes neexistuje žádný zákon, který by nám zakazoval vyrábět si doma alkohol, což je náš oblíbený koníček. To dokládá i spolkový zákon z 8.07.1999 č. 43-FZ „O správní odpovědnosti právnických osob (organizací) a individuálních podnikatelů za přestupky v oblasti výroby a obratu etylalkoholu, alkoholických a lihových výrobků“ (Sbírka zákonů Ruské federace, 1999, N 28, čl.1, odst.1). 3476).

„Tento federální zákon se nevztahuje na činnost občanů (fyzických osob), kteří vyrábějí výrobky obsahující etylalkohol nikoli za účelem prodeje“.

V Kazachstánu je v souladu se zákoníkem o správních deliktech ze dne 30. ledna 2001 č. 155 stanovena následující odpovědnost. V článku 335 „Výroba a prodej domácích alkoholických nápojů“ se uvádí, že nedovolená výroba a prodej samogonu, chachy, moruše, brogue a jiných alkoholických nápojů, jakož i prodej uvedených alkoholických nápojů se trestá pokutou ve výši třiceti měsíčních výpočtových indexů s konfiskací alkoholických nápojů, zařízení, surovin a vybavení k jejich výrobě, jakož i peněz a jiných cenností získaných z jejich prodeje. Zákon však nezakazuje přípravu alkoholu pro vlastní potřebu.

Situace na Ukrajině a v Bělorusku je odlišná. Články 76 a 77 zákoníku o správních přestupcích stanoví ukládání pokut ve výši od tří do deseti nezdaněných minimálních mezd za výrobu a skladování pálenky bez úmyslu ji prodat, za držení palíren za účelem jejich výroby.

Tato informace je téměř doslovně zopakována v článku 12.43. „Výroba nebo získávání silných alkoholických nápojů (samogon), polotovarů pro jejich výrobu (brogue), držení přístrojů pro jejich výrobu“ v zákoníku správních deliktů Běloruské republiky. V článku se uvádí: „Výroba silných alkoholických nápojů (samogon) fyzickými osobami, polotovarů pro jejich výrobu (home brew), jakož i skladování přístrojů používaných k jejich výrobě. má za následek napomenutí nebo pokutu až do výše pěti základních jednotek s konfiskací uvedených nápojů, polotovarů a přístrojů“.

READ  Jak odstranit kolečka z robotického vysavače

Stále je možné zakoupit moonshinery pro domácí použití, protože jejich druhým účelem je destilace vody a získávání ingrediencí pro přírodní kosmetiku a lihoviny.

Tvar a typy pánví

U plynových sporáků si můžete vybrat kulaté, čtvercové, tvarované, oválné nebo obdélníkové pánve. K dispozici jsou nejrůznější typy roštů. rošty na dávky, dvojité rošty, rošty na palačinky a lívance, rošty s víkem a samozřejmě tradiční rošty.

Určení: smažení, dušení, pasírování

Pro zajištění dokonale zdravého a chutného vaření je žádoucí minimum. Jakou pánev zvolit, abyste na plynovém sporáku dosáhli dobrého výsledku?

 • Pro dušení zeleniny a masa zvolte velký hrnec s vysokými stěnami a silným dnem. Používejte víko, aby jídlo zůstalo šťavnaté.
 • Pro orientální pokrmy si kupte pánev WOK se zaoblenými stěnami. Některé plynové varné desky mají speciální hořák Wok.
 • Pro smažení steaků, ryb nebo zeleniny s minimálním množstvím oleje a pěkným propečením potřebujete grilovací pánev.
 • Pro tenké palačinky používejte malé pánve s nízkými okraji. Je možný jakýkoli tvar. kulatý, tvarovaný, s prohlubněmi na mini palačinky. Ten lze použít i pro pravidelně tvarované palačinky a smažená vejce
 • Hodily by se pánve na smažení vajec, klasické nebo s dělením.
 • Pro smažení více ingrediencí najednou se hodí pánev s několika přihrádkami.

Klasické univerzální pánve

Jedna taková pánev pokryje většinu potřeb. smažené, dušené, fritované nebo fritované. Při nákupu klasické pánve věnujte pozornost složení materiálu, průměru, výšce okraje a tloušťce dna. Lze zakoupit i s víkem. To výrazně rozšiřuje možnosti použití.

Pánev wok podobná tradiční pánvi na palačinky, ale s vysokými okraji, často se dvěma rukojeťmi. Ideální pro dušení zeleniny a masa nebo přípravu omáček. Téměř vždy se prodává s víkem.

pro přípravu palačinek

Pánve na palačinky mají obvykle malý průměr a nízké stěny. Je v nich málo stran a jsou dostatečně vysoké, aby se těsto nerozlévalo a palačinky se snadno otáčely. Někdy je součástí balení speciální špachtle.

Materiálem používaným na pánve na palačinky pro plynové trouby je obvykle litina. Používá se také hliník s nepřilnavým povrchem. Většina pánví na palačinky je kulatá, ale jiné mají tvar.

Pánev na palačinky je podobná pánvi na palačinky. Je určena k jednorázovému podávání nebo s několika kapsami na míchaná vajíčka nebo hamburgerové placičky. Tím se zajistí, že bude dokonale kulatý. Nejčastěji s nepřilnavým povrchem.

Grilovací pánev

Hlavním rozdílem je žebrované, silné dno. Ke smažení se používá malé množství oleje a povrch se pouze lehce namaže. Můžete grilovat zeleninu a maso nebo rybí steaky. Lahodné, voňavé pokrmy s výjimečnou chutí.

Výběr varných desek: hodnocení výrobce

Při výběru varné desky je velmi důležité věnovat pozornost výrobci spotřebiče. Všechny výrobce indukčních a elektrických varných desek lze zhruba rozdělit do tří kategorií podle kvality výrobků:

 • Profesionální a špičkové modely jsou k dispozici od společností Miele, AEG, Gaggenau a Kuppersbusch;
 • výrobky střední třídy, které se vyznačují ideálním poměrem ceny a kvality, patří společnostem Bosch, Siemens, Whirlpool, Gorenje, Zanussi, Electrolux;
 • Levné a kvalitní řady nabízejí společnosti Hansa, Ariston a Ardo.

Největší poptávka je po varných deskách střední třídy od světových výrobců

Luxusní modely se často kupují do kaváren a restaurací. Vyznačují se maximálním počtem topných zón, vysokým výkonem a rozšířenou funkčností. Hlavním rysem těchto modelů je vysoká cena, která není odůvodněná pro použití výrobků v moderních kuchyních.

Na základě mnoha recenzí jsou zdaleka nejžádanější varné desky střední třídy od světových výrobců. Je to díky široké nabídce spolehlivých výrobků, které si může dovolit průměrná rodina. Modely se vyznačují důstojným zpracováním, rozsáhlou nabídkou potřebných funkcí a programů používaných v každodenním životě a originálním designem, díky němuž se skvěle hodí do moderních kuchyňských interiérů.

Levné modely se vyznačují dobrou kvalitou a cenovou dostupností. Zde najdete nejběžnější spotřebiče s minimem funkcí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS