Odšťavňování jablek bez odšťavňovače nebo odšťavňovacího stroje

Jablečná šťáva na zimu: snadné recepty a tajemství vaření

Domácí jablečná šťáva je v kontrastu s tou kupovanou v obchodě. Je zaručeně přírodní, zdravý a v podzimně-zimním období velmi žádaný. Díky vitamínům, minerálům, železu, draslíku a dalším důležitým látkám obsaženým v ovoci je nepostradatelné pro celoroční použití. Všechno to bohatství chcete uchovat v nápoji až do příští sklizně.

Výroba jablečné šťávy na zimu je opravdu snadná. Po zvládnutí základních pravidel sterilizace můžete bez obav experimentovat a přidávat do nápoje ovoce, zeleninu, bobuloviny a koření a připravovat úžasné vitamínové koktejly.

Čtyři způsoby výroby šťávy bez odšťavňovače

Každá hospodyňka má v kuchyni spotřebič, jako je mlýnek na maso. Jedná se o univerzální metodu, která je vhodná pro jakoukoli zeleninu, bobule nebo ovoce. Při přípravě nápoje se ovoce omyje, nakrájí na malé kousky a poté se umele na masovém mlýnku. Směs se vloží do gázy a vymačká.

Mlýnek na maso lze použít nejen k extrakci šťávy, ale také k přecedění tekutiny. Na zařízení se nasadí sítko a vymačkaná hmota se opět propustí. Poté tekutinu přelijte do hrnce, postavte na oheň a nechte ji chvíli vařit. Nápoj se poté ochladí a stejným způsobem zahřeje ještě dvakrát. Hotový kompot se nalije do sklenic a uzavře.

Gázu nevyhazujte. Je z ní chutný džem. Pro přípravu smíchejte cukr a lis ve stejném poměru. Pak ji třikrát nebo čtyřikrát 15 minut povařte a uzavřete do sklenic. Jak vybrat kvalitní a spolehlivý mlýnek na maso se dozvíte zde.

Další užitečný přístroj v kuchyni, který vám umožní odšťavňovat bez nutnosti použití odšťavňovače. Pro přípravu nápoje nakrájejte ingredience nadrobno a rozemelte je na konzistenci kaše. Vzniklá hmota se vymačká přes gázu a za několik minut se v nádobě objeví čerstvě vymačkaný nápoj.

Mixér je skvělý na přípravu mrkvové šťávy, bramborových a jablečných nápojů. V tomto případě je však lepší nepoužívat zelí, červenou řepu nebo celer. Tyto produkty se obtížně vytlačují.

Pokud nemáte doma žádnou techniku, můžete použít standardní struhadlo. Ovoce nebo zeleninu opláchněte, oloupejte, připravte a nastrouhejte. Získanou směs vložte do gázy a vymačkejte šťávu. Jedná se o ideální způsob vaření pro měkké potraviny. Snadno si můžete připravit rajčatovou, broskvovou, meruňkovou a pomerančovou šťávu. Struhadlo však není vhodné pro tvrdé zelí nebo dýni.

Vhodné pro ošetření bobulovin, jako jsou jahody a jahodníky, třešně, brusinky a brusinky. Vezměte gázu a přeložte ji do dvou vrstev. Navlhčete utěrku a vložte do ní měkké ovoce. Poté z bobulí vymačkejte tekutinu. Abyste si usnadnili proces, můžete ovoce nejprve přecedit přes síto a teprve poté ho vložit do gázy. Recepty na odšťavňování bez odšťavňovače.

Použijte běžné struhadlo

Tato metoda je vhodnější, pokud potřebujete získat malé množství šťávy.

 • Ovoce omyjte, oloupejte, odstraňte jádřinec a nakrájejte na klínky.
 • Plátky nastrouhejte na jemném struhadle.
 • Nastrouhaná jablka vetřete do plátna nebo gázy, vytvořte z nich pytel a rukama je vymačkejte.
 • Šťáva je hotová, stačí ji nalít do sklenice.

Pokud máte hodně jablek, použijte lis. Přes hrnec dejte cedník, na jeho dno položte látku nebo gázu složenou v několika vrstvách. Na gázu položte nastrouhaná jablka a okraje utěrky zabalte. Položte na něj plochý, těsně přiléhající talíř a přitlačte jej. Nechte ji 5-10 minut působit.

READ  Jak resetovat závadu na chladničce Beko

Lvoropaeva

Nemám odšťavňovač, ale je tu odšťavňovač! A já jsem si dala za cíl vyrobit na zimu lahodnou jablečnou šťávu s cukrem. Tady je několik, pro experiment=). Recept jsem našel a zítra ho vyzkouším. Přeji vám všem totéž. Proto zveřejňuji recept. Každopádně se podělte o své zkušenosti? Nepište: „Lásko, nutně si kup odšťavňovač!“. Nemám sílu jít nakupovat, takže tady je!)))

Z podzimních a zimních odrůd jablek lze připravit lahodné a zdravé šťávy. Kvalita šťávy závisí také na zralosti jablek. Nezralá jablka vydávají kyselou a trpkou šťávu, přezrálá jablka vydávají zakalenou šťávu. Z tohoto důvodu by se jablka pro odšťavňování měla vybírat ve správné době zralosti, tj. Když jsou zralá. Е. Když dosáhnou velikosti, barvy a vůně odrůdy, ale jsou stále tvrdé. Zralé opadané zimní jablko musí být zpracováno v den sklizně. Pro zlepšení obsahu vitamínů ve šťávě lze přidat na každé 3 kg jablek pěstovaných odrůd 1 kg lesních jablek nebo polopěstovaných odrůd (žitná, čínská jablka). Pro odšťavňování jsou v zásadě vhodné všechny letní, podzimní a zimní odrůdy jablek. Pokud je to možné, je lepší odšťavňovat ze směsi odrůd. Například plody Antonovky jsou velmi aromatické a mají kyselou chuť, zatímco podzimní Streifling má sladkou chuť. Ve směsi 1:2 (1 kg plodů Antonovky jsou 2 kg Streiflingu) dají vynikající aromatickou sladkokyselou šťávu. Šťáva ze sladkých jablek Delicious je nekvašená a má nízký obsah vitamínů. Proto je nutné přidat jablka Calvin snow, Mekintosh nebo Boyken. Šťávy z čerstvých nebo kyselých jablek lze připravit jako polotovar pro koktejly a pro výrobu míchaných šťáv.Po utržení se jablka pečlivě omyjí a odstraní se z nich nahnilá místa (jinak je šťáva cítit zatuchlinou)!) a zčernalou (hnědou) dužinou (tyto tmavé vrypy se často objevují na dužině plodů). Poté se jablka nakrájejí. Nejlépe elektrickým kráječem a mrkev se rozdrtí nebo nakrájí na kostičky. Můžete použít mechanické struhadlo na zeleninu s hrubými otvory nebo mlýnek na maso s hrubým struhadlem. Aby se zabránilo oxidaci šťávy, je nejlepší použít smaltovaný mlýnek na maso.

Ovoce se tluče, dokud se nezmenší na směs o velikosti 5-10 mm. Zároveň byste je neměli příliš namáhat. Pokud ovoce rozmačkáte, šťáva se snadno nevyluhuje a je velmi kalná. Dužina se lisuje v ručním šnekovém lisu (jako při odšťavňování hroznů) nebo se používá elektrický odšťavňovač, šnekový odšťavňovač nebo parní vařič. Pokud používáte pařák, je nejlepší jablka oloupat od slupek, jadřinců a stopek, abyste mohli zbytky pyré použít k přípravě džemu. Získaná šťáva se filtruje přes 2-3 vrstvy gázy nebo flanelu v hrnci, který se postaví na vysoký plamen a zahřeje na 90-95 °C, t. Е. Téměř k bodu varu, přičemž nezapomeňte srazit pěnu. Tímto způsobem se šťáva stává jasnější. Horká šťáva se pak filtruje přes 2-3 vrstvy gázy, vatu a 2-3 vrstvy gázy. Přefiltrovaná šťáva se zahřeje na 80-85 °C, horká se nalije do sklenic a uzavře. Šťávu lze také jednou ohřát. V tomto případě se jedná o sediment. Uvolněte šťávu ze sedliny následujícím způsobem. Před konzumací se jeden konec gumové hadice spustí do sklenice se šťávou, zatímco druhý konec se vloží do prázdné sklenice, která je umístěna hluboko pod dnem sklenice se šťávou. Šťáva se přelije do prázdné sklenice a sedlina zůstane na dně sklenice.

READ  Jehly pro průmyslové šicí stroje groz beckert

Do jablečné šťávy lze v případě potřeby přidat cukr, stejně jako do hroznové šťávy. To se provádí buď před pasterizací, nebo těsně před zimní spotřebou. Do jablečné šťávy lze také přidat různé bylinky, které zlepší její aroma.

První metoda. Čerstvě natrhanou nebo sušenou bylinu zalijte malým množstvím šťávy (tak, aby byla pokryta), přiveďte k varu, přikryjte a nechte vychladnout při pokojové teplotě. Vychlazený nálev se přefiltruje přes husté plátno a byliny se vymačkají a smíchají se zbytkem šťávy. Ochucená šťáva se zahřeje na vysokou teplotu 85 °C, rychle se nalije do nádob a hermeticky se uzavře.

Druhá metoda. Čerstvé byliny se vyberou (odstraní se plevel a nečistoty), důkladně se omyjí, usuší se rozložením jedné vrstvy na čistou látku (ručník) na stinném místě, nakrájejí se na kousky nebo se rozeberou na větvičky. Zahřátá na 40-50 °C se šťáva nalije do sklenic, tam se dá tráva a pasterizuje se při 90 °C ve sklenici o objemu 0,5 l. 15 minut, 1 l. 20 minut a 3 l. 30 minut. K ochucení jablečné šťávy se používá oregano, tymián, meduňka a mech, hřebíček a skořice. Pokud je šťáva ochucující infuze bylin nebo koření, pak 1 litr šťávy se 10 g čerstvých, 20 g sušených bylin nebo 0,5 g hřebíčku a skořice.Pokud šťávu ochutíte čerstvými bylinkami, použijte 5 g nebo 3-5 kousků na 1 litr. Hřebíček a špetka skořice. Na 10 litrů šťávy se spotřebuje 16-17 kg jablek.

Obecně používejte optimálně zralé letní a časně podzimní ovoce. Získání šťávy z nich běžným lisováním může být obtížné, protože měkkost plodů způsobuje, že šťáva je velmi kalná. Při extrakci šťávy cukrem je výtěžnost malá. Ale můžete také získat pěkný, plný džus. Šťáva se vyrábí z loupaného a neloupaného ovoce. Nezapomeňte, že vitamíny se nacházejí především v kůži a ve vnějších vrstvách masa. Pokud se šťáva vyrábí z neoloupaného ovoce, použije se kůra na výrobu sirupu. Ovoce se omyje, nakrájíme na plátky o tloušťce 20-25 mm odstraníme stonek, semenné komory, promyjeme vroucí vodou, obsushivayut v gáze, vložíme do mísy, zalijeme cukrem (400-500 g na 1 kg ovoce, v závislosti na jejich chuti), uchováváme při pokojové teplotě po dobu 6-8 a v chladničce. 12-16 hodin, nalijeme šťávu, zahřejeme na 80-85 ° C a horké nalijeme do sklenic nebo lahví. Při skladování po dobu nejvýše 2,5 měsíce se šťáva neohřívá a ukládá se do chladničky. Ze zbylého ovoce připravte džem nebo marmeládu. Lze připravit také hruškové a kdoulové šťávy. Na 10 litrů hruškové šťávy se spotřebuje asi 18-20 kg hrušek a na 10 litrů kdoulové šťávy 20-22 kg kdoulí.Url

odšťavňování, jablek, odšťavňovače, nebo, stroje

Recept 3. Odšťavňování jablek bez odšťavňovače na mlýnku na maso

Omytá jablka rozkrojte na poloviny, odstraňte jádřince a oloupejte. Semínka nasypte do smaltovaného hrnce a zalijte je dvěma sklenicemi přečištěné vody. Postavte na oheň a vařte čtvrt hodiny, dokud dužina ovoce nezměkne.

Horká jablka dvakrát přejeďte přes mlýnek na maso. Získanou směs pak přecedíme přes síto a vložíme do smaltované misky.

odšťavňování, jablek, odšťavňovače, nebo, stroje

Do hrnce nalijte dvě sklenice filtrované vody, vsypte cukr a vařte na mírném ohni za stálého míchání, dokud se cukr nerozpustí. Sirup nalijte do jablečné směsi a za stálého míchání vařte asi pět minut.

READ  Jaký tlak by měl být v kotli vaillant

Šťávu a dužinu nalijte do suchých sterilních sklenic a uzavřete je. Nechte ji vychladnout a zabalte ji do staré bundy.

Nápoj z jablečné dužiny na zimu doma

Pokud ještě nemáte odšťavňovač, není problém. Podělím se s vámi o způsob, jak připravit chutný nápoj bez její pomoci. Asi to není úplně džus, ale spíš smoothie na zimu. Tento hustý nápoj je u dětí velmi oblíbený. Někde jsem dokonce četla, že je to dobré na střevní onemocnění. Při této metodě je obsah vlákniny mnohem vyšší.

Jablka omyjte, oloupejte, a pokud jsou drsná, odstraňte z nich slupku. Nakrájejte je na malé kousky a vložte do pánve.

Ovoce zalijte 1 litrem vody a přiveďte k varu. Vařte na mírném ohni do změknutí (přibližně 15 minut).

odšťavňování, jablek, odšťavňovače, nebo, stroje

Odstavte pánev z ohně a ponorným mixérem směs rozmixujte. I bez mixéru vám postačí obyčejné šťouchadlo na brambory.

Nyní uvařte cukrový sirup. Rozpusťte cukr ve 2 šálcích vody a vařte, dokud se nerozpustí. Sirup nalijte na bramborovou kaši a dobře promíchejte.

Pro dosažení dokonalé konzistence (pokud je to žádoucí) můžete kaši přecedit přes síto.

Pak ji ještě jednou přiveďte k varu a 5 minut povařte.

Nalijte do sterilních sklenic, utáhněte víčka, otočte dnem vzhůru a přikryjte teplým plédem. Nechte ji tam, dokud nevychladne.

Doufám, že jste dostali chuť připravit si sklenice s tímto osvěžujícím a povzbuzujícím nápojem. Mimochodem, můžete v něm marinovat okurky a rajčata, v létě ho přidávat do studeného boršče, používat ho do omáček na vaření, dusit jakékoli maso.

Jablečno-dýňová šťáva

Jablečný dýňový džus. Nápoj s bohatou chutí, přírodní sladkostí a spoustou vitamínů. K domácí přípravě budete potřebovat:

 • Oloupané plátky dýně nastrouhejte a 3-5 minut vařte ve vodě do změknutí;
 • Dužina se protře přes síto a přidá se k ní cukr a citronová šťáva;
 • Oloupaná jablka se musí také nastrouhat a vymačkat;
 • Obě šťávy se spojí a vaří se 5 minut;
 • Nápoj se nalije horký do sklenic a uzavře.

S černou aronií

Pro tuto kombinaci ovoce neplatí obvyklý poměr 1:1. Bobule jeřabin jsou barevné a mají koncentrovanou, mírně trpkou chuť, takže pro vyvážený nápoj budete potřebovat mnohem méně trnky.

Pro přípravu budete potřebovat produkty v následujících poměrech:

odšťavňování, jablek, odšťavňovače, nebo, stroje
 • Jeřabiny vložte do odšťavňovače, přidejte cukr a přiklopte jablky.
 • Voda se nalije do zvláštního prostoru odšťavňovače a trubice pro sběr šťávy musí být uzavřena.
 • Přikládání stroje na oheň a čekání na objevení šťávy.
 • Nápoj se nalévá přímo z odšťavňovače do sterilních sklenic a poté se pevně uzavře víčky.

Získat šťávu z černé aronie není snadné. Odšťavňovač je pro přípravu tohoto míchaného nápoje ideální. Syrová semena není třeba dodatečně sterilizovat. Lze je výborně skladovat při pokojové teplotě.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS