Odstraňte vodní kámen z rychlovarné konvice pomocí jedlé sody

Jak odstranit vodní kámen z konvice pomocí jedlé sody

Odvápňování konvice je povinný a pravidelný postup. Na stěnách a dně konvice se vždy tvoří vodní kámen. Vodní filtry tento proces trochu zpomalují, ale vodní kámen se stále usazuje. Soda se často používá k čištění. Je jedním z nejúčinnějších produktů. Prodává se téměř v každém obchodě s potravinami a je vynikajícím odvápňovacím prostředkem. Co způsobuje tvorbu vodního kamene v konvici a jak konvici doma vyčistit od vodního kamene, vám dnes povíme.

Proč se v konvici usazuje vodní kámen? Vodní kámen je usazenina solí hořčíku a vápníku. Při převaření vody se tyto vločky srážejí a vytvářejí tvrdé usazeniny.

Voda se dělí na tvrdou a měkkou. Čím více soli obsahuje, tím je voda tvrdší.

Když je konvice zanesená vodním kamenem, voda chutná hůře, je cítit a tvoří se v ní bílé vločky. Je to znamení, že úklid je již dávno na spadnutí.

Vodní kámen je nebezpečný jak pro nádobí, tak pro lidské zdraví:

  • Konzumace vody obsahující soli hořčíku nebo vápníku vyvolává urolitiázu;
  • Vodní kámen způsobuje přehřívání spotřebiče, protože vaření vody trvá déle;
  • Častou příčinou poruch rychlovarných konvic je vodní kámen.

Vodní kámen je hustý nános, který pokrývá topná tělesa a způsobuje, že nejsou v kontaktu s vodou. To způsobuje přehřívání a poruchy spotřebičů.

Proč používat jedlou sodu

Čisticí síla jedlé sody je již dlouho známá a hospodyňky ji úspěšně používají k čištění kovových, kameninových a faurových povrchů. Díky svému chemickému složení odstraňuje nečistoty rychleji a účinněji než jiné čisticí prostředky. Chemický název jedlé sody je hydrogenuhličitan sodný. Vizuálně je to bílý krystalický prášek s alkalickými vlastnostmi.

Výhody používání jedlé sody při čištění:

Jedlá soda posiluje svou sílu v kombinaci s dalšími látkami, proto se často používá v různých čisticích prostředcích.

Ocet a soda proti vodnímu kameni v konvici

Kombinace octa a jedlé sody pomůže odstranit silné nánosy soli. Do konvice nalijte litr vody a přidejte lžíci jedlé sody. Tekutinu přiveďte k varu, vypněte ji a nechte ji 20 minut namáčet.

Dalším krokem je vylití roztoku jedlé sody a opětovné naplnění konvice čistou vodou. Do vody opět přidejte lžíci jedlé sody a lžičku octa nebo půl šálku stolního octa. Obsah přiveďte k varu a nechte půl hodiny odstát.

Poté roztok vypusťte, očistěte stěny, dno a topné těleso konvice houbičkou, opláchněte čistou vodou a vyčistěte. Nalijte vodu do konvice, převařte ji a před použitím ji slijte. Tento postup opakujte několikrát, dokud zápach octa zcela nezmizí.

Konvici používejte nejen tehdy, když se na ní objeví silná vrstva vodního kamene, ale také preventivně alespoň jednou za čtvrt roku.

Postup čištění konvice pomocí jedlé sody

Odstraňování vodního kamene pomocí jedlé sody je vhodné pro následující typy kuchyňských spotřebičů:

Do konvice přidejte dvě lžíce jedlé sody, zalijte ji vroucí vodou a nechte 30 minut louhovat. To pomůže změkčit vápenaté usazeniny. Vypusťte kapalinu, vypláchněte nádobu a zkontrolujte, zda na vnitřních stěnách není kal. Pokud zůstane vodní kámen, zopakujte proces se třemi lžícemi jedlé sody a nechte nádobu s roztokem přes noc.

READ  Skleněné nádobí je vhodné pro indukční vařiče

S přidanou citronovou šťávou

Dalším způsobem odstranění vodního kamene z konvice je použití jedlé sody s citronovou šťávou. Nádobu naplňte dvěma sklenicemi vody a 30 mg citronové šťávy a roztok přiveďte k varu. Nechte ji vychladnout a vylijte ji do dřezu. Nakonec otřete houbičkou s trochou jedlé sody a důkladně opláchněte pod kohoutkem.

S přídavkem octa

K odstranění vodního kamene lze také smíchat jedlou sodu s octem. Do konvice přidejte lžíci hydrogenuhličitanu sodného a uhaste ji sklenicí kyseliny octové, naplňte vodou a nechte několik hodin stát. Poté otřete boky nádoby vlhkou houbou, abyste odstranili zbytky vodního kamene.

S přídavkem octa a kyseliny citronové

Pro obzvláště obtížné případy odstraňování vodního kamene použijte při čištění jedlou sodu, ocet a kyselinu citronovou společně. Všechny tyto přísady vařte střídavě s vodou v nádobě, poté konvici dodatečně mechanicky vyčistěte.

Čištění plastových krytů

K dispozici jsou levné lehké modely pro domácnost, kancelářské prostředí. Vnitřek konvice nejlépe odvápníte pomocí jedlé sody. Pro použití v domácnosti jsou vhodné jemné čisticí prostředky, protože agresivní kyselé přípravky sice čistí do vysokého lesku, ale mohou poškodit stěny nádrže.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat levným spotřebičům, kde se často používá nekvalitní plast. Hrozí nebezpečí odštípnutí materiálu trupu a taková konvice se nesmí používat.

Odstranění vodního kamene v rychlovarné konvici pomocí domácích prostředků

Na vodní kámen působí různé látky a při čištění rychlovarných konvic se používají jak speciální prostředky, tak lidové recepty. Účinné látky umožňují rozpouštět a odstraňovat vodní kámen; některé z nich jsou poměrně dostupné a lze je zakoupit i v obchodech s potravinami. Patří mezi ně:

Existují různé způsoby odstraňování vodního kamene z konvice, z nichž nejškodlivější pro zařízení je mechanický. Nepokoušejte se odstraňovat usazeniny vodního kamene pomocí tvrdých a ostrých nástrojů, protože by došlo k dalšímu poškození spotřebiče. Poškození pláště nebo topného tělesa je nevratné a po poškození nezbývá než konvici zlikvidovat. Pokud je vrstva velmi silná, nepoužívejte mechanickou metodu; přípustné je pouze předběžné ošetření vnitřního povrchu tvrdou (ale ne kovovou) houbou.

Kyselina citronová

Kyselina citronová je jedním z nejšetrnějších prostředků na odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice. Při přípravě ošetřovacího roztoku rozpusťte 10 g kyseliny citronové v litru vody. Prodává se v běžných obchodech s potravinami, obvykle v 25gramových baleních.

Pro zjednodušení výpočtu stačí obsah jednoho sáčku nalít do jedné plné konvice. Jakmile je připravený roztok v rychlovarné konvici, je třeba ji zapnout.

vodní, kámen, rychlovarné, konvice, pomocí, jedlé

Spotřebič by neměl být ponechán bez dozoru; jakmile je tekutina uvedena do varu, musí být vypnut, jinak začne vařící voda pěnit a přetékat.

Po dokončení tohoto jednoduchého postupu by se měl horký roztok nechat 15 minut uvnitř. Tato doba je dostatečná k tomu, aby kyselina vodní kámen rozpustila nebo zmenšila jeho tloušťku.

Po skončení procedury se roztok vyprázdní a nesmí se použít k žádnému jinému účelu, zatímco konvice se vypláchne, aby se zbytky účinných látek nedostaly později do čaje nebo kávy. Pokud je vrstva příliš silná, lze postup odstraňování vodního kamene kyselinou citronovou opakovat.

READ  Zapálení dřevěného uhlí pro vodní dýmku na elektrickém vařiči

Kyselina citronová způsobí, že se vodní kámen zbarví do šeda, a navíc kapalina obsahuje malé hrudky vápna ve formě vloček. Místo prášku lze v obchodě použít i samotné citrony.

vodní, kámen, rychlovarné, konvice, pomocí, jedlé

Pro účinnou léčbu stačí do přístroje umístit 1-2 citrony nakrájené na kolečka. Tato metoda je stejně účinná a navíc se při ní do místnosti uvolňuje spolu s párou i silná citronová vůně.

Ocet

Druhý způsob odstraňování vodního kamene z rychlovarné konvice zahrnuje ocet, kterému se běžně říká „babská metoda“, přinejmenším proto, že se používá již velmi dlouho.

vodní, kámen, rychlovarné, konvice, pomocí, jedlé

Původně se pro měděné konvice používal ocet, ale pro moderní konvice může stačit i ocet. Postup vyžaduje obyčejný 10% roztok, který najdete v každé kuchyni.

  • Naplňte konvici do dvou třetin vodou a poslední třetinu zalijte octem.
  • Směs přiveďte k varu a nechte konvici vychladnout. Během této doby by se měla vrstva vodního kamene rozpustit nebo podstatně zmenšit.
  • Po skončení procedury je třeba ji buď zopakovat, nebo konvici několikrát důkladně propláchnout horkou vodou, aby na stěnách nezůstal žádný ocet, který by mohl zkazit chuť jakéhokoli nápoje.

Kyselina octová je účinným prostředkem k odstraňování vodního kamene, protože díky chemické reakci, kterou reaguje se solemi, se tyto rozkládají na jednoduché látky. Běžná konvice o objemu jeden a půl až dva litry vyžaduje dvě sklenice octa. Tato metoda má také jednu podstatnou nevýhodu. Zápach.

Po zákroku se z kuchyně line silná octová vůně, která se nikomu nelíbí, proto je třeba dbát na předchozí vyvětrání místnosti.

Soda

Pokud je třeba odstranit velmi silné znečištění, lze účinek kyseliny octové doplnit jedlou sodou. Nejprve se v rychlovarné konvici uvaří koncentrovaný roztok sody a poté se technika ihned naplní octem a vodou (1:2) v takovém objemu, aby aktivní kapalina zcela zakryla topné těleso. Dochází k velmi prudké chemické reakci doprovázené emisemi oxidu uhličitého. Vytvoří se bublinky, které rozbijí silné vrstvy vodního kamene.

Způsob čištění rychlovarné konvice od vodního kamene ve skutečnosti není nezávislý, používá se proto, aby částice sody při vaření vody vstoupily do vodního kamene, aby pak prudce reagovaly s kyselinou a zajistily mechanické odstranění na povrchu topného tělesa prostřednictvím vypouštěných bublinek oxidu uhličitého. Na jeden litr vody stačí dvě polévkové lžíce jedlé sody.

Další metody

Kromě těchto tří „kuchyňských“ látek lze k čištění použít i další, poněkud neobvyklé metody:

  • Solanka. K tomuto účelu lze použít i zbytky nálevu z okurek nebo rajčat, protože obsahují kyselinu citronovou. K odstranění rezavých nečistot můžete také vyvařit konvici s nálevem z okurek. Postup je naprosto stejný: nalijte nálev, povařte ho, počkejte, až vychladne, vylijte ho a nádobu vymyjte. Okurkový nálev může také odstranit rez.
  • Soda. Poněkud nečekaný způsob odstraňování vodního kamene z konvic. Coca-Cola, Pepsi Cola a další podobné nápoje také pomáhají odbourávat vodní kámen, protože obsahují kyselinu ortofosforečnou, která si poradí i s velmi silnými usazeninami. Vodu není nutné vůbec vařit, stačí nechat rychlovarnou konvici se sodou několik hodin stát. Je důležité používat pouze kvalitní nápoje, protože obsahují stabilní barviva, která nezůstávají na stěnách. Pokud je konvice bílá, nesmí použitý nápoj obsahovat žádné barvivo, jinak by se barvivo muselo ještě odstranit.
  • Kyselina šťovíková. Tato látka se v domácnosti často nevyskytuje, ale je stejně účinná jako výše uvedené prostředky. Pokud není k dispozici v čisté formě, lze použít čerstvý svazek čerstvě nakrájeného šťovíku. Metoda oplachování konvice je standardní, ale pokud používáte čerstvou rostlinu, musíte počkat déle kvůli snížené koncentraci kyseliny.
READ  Lze klimatizaci naplnit na cestách?

Jaký je nejlepší způsob čištění konvice

Při studiu receptů a metod, které budou účinné doma, nezapomeňte vzít v úvahu typ materiálu, ze kterého je tělo přístroje vyrobeno. Sloučeniny obsahující kyseliny napadají nejen usazeniny soli, ale také povrch nádobí.

Roztoky rozpouštějící sůl mohou zanechat škody na stěnách, výlevce a dně konvice, vést k zakalení materiálu (skla) a dokonce poškodit spotřebič. Před nalitím roztoku se ujistěte, že bude ve všech ohledech neškodný.

Čištění smaltované konvice

V případě výskytu vodního kamene se zhoršuje chuť nápoje a na vnitřku pánve se usazují usazeniny soli. Je tedy pochopitelné, že majitelé chtějí vyčistit.

Recepty s jedlou sodou, zakysanými mléčnými výrobky, kyselinou citronovou, pracím mýdlem a zubní pastou jsou vhodné pro smaltované spotřebiče. Soudě podle recenzí, čištění jablečnou slupkou poskytuje dobrý výsledek, po kterém se stěny konvice uvnitř lesknou a získají svůj původní vzhled.

Nerezová ocel

Pro takové konvice jsou dobré všechny výše uvedené metody. Výsledek závisí na stupni plaku, znečištění nádobí.

Soda, kyselina citronová, zeleninová nebo ovocná kůra mohou odstranit vodní kámen z lesklých kovových povrchů konvice. V domácích podmínkách se pro počáteční tvorbu vodního kamene používají přípravky s octem a kyselinou citronovou, pro komplikovanou tvorbu vodního kamene přípravky s octem a kyselinou citronovou.

Hliník

Tento typ myčky nádobí by se neměl čistit kyselinou citronovou nebo octem. Materiál pláště trpí strachem z agresivních látek, a proto je lepší je používat:

Poslední dva recepty jsou účinné pouze u menších usazenin. Pokud je váha příliš stará, budete muset použít domácí chemikálie s šetrnými složkami pro hliníkovou konvici.

vodní, kámen, rychlovarné, konvice, pomocí, jedlé

Elektrický

Jedlá soda, jedlá soda (lepší je použít kalcinovanou sodu), kyselina citronová nebo samotné citrusy mohou pomoci odstranit vodní kámen ze stěn tak oblíbeného spotřebiče.

Je žádoucí nepoužívat ocet, zejména pokud má přístroj otevřená topná tělesa. Pokud jsou však usazeniny příliš staré, lze opatrně použít roztok obsahující ocet. Nepoužívejte abraziva, chemikálie s granulemi, které nejsou určeny k mytí nádobí.

Recenze

Pravidelné odvápňování konvice octovým roztokem. Používám obyčejný 9% stolní ocet, zředím ho vodou a převařím. Mám model s kotoučem, pouzdro z nerezové oceli. Ocet dokonale čistí, aniž byste museli kupovat nějaké gely nebo prášky.

Velmi špatná voda na chatě, takže musím často čistit nádobí od vodního kamene. Ocet je nejlepší řešení, vhodné pro konvice a běžné smaltované konvice na vaření. Malou namočím do octa a nechám ji tam asi 30-50 minut. Všechno dokonale zkonzumuje. Smaltovanou konvici čistím tak, že ji 15 minut vařím na plotně. Velmi spokojený.

Použití octa k čištění konvice pomáhá zbavit se i těch nejodolnějších inkrustací. Pokrmy se promění, získají nový vzhled a dojem a zároveň se zlepší chuť čaje.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS