Ohřívač vyrobený z uhlíkového kabelu vlastníma rukama

Ohřívač z uhlíkových vláken vlastníma rukama

Topné systémy využívající střídavé elektrické pole jsou vyrobeny z jemného měděného drátu navinutého kolem pružného a pevného jádra, podobně jako cívka transformátoru. Elektrický proud protékající kolem ohřívače vytváří magnetické pole, které jednoduše ohřívá led, vodu nebo sníh v kontaktu s pláštěm. Toto schéma je ideální pro instalaci vytápění schodů na verandě.

Co udělat ohřívač z topného kabelu a porcelánových dlaždic, bude nutné pokrýt povrch dlaždic vodivou vrstvou laku, fólie, galvanického niklu. Ohřívač se ukazuje jako velmi spolehlivý a účinný, ale samotný technologický proces je poměrně obtížné hrát doma kritéria.

Relativně nový typ topného drátu. Ve skutečnosti se jedná o několik vodivých jader z uhlíkových nebo uhlíkových vláken, která jsou obalena žáruvzdorným silikonovým pláštěm. Vnitřní obsah takového zařízení je podobný obsahu samoregulačního kabelu, jen s tím rozdílem, že uvnitř se nachází uhlíková základna, nikoliv dvojice železných vodičů.

Materiál je velmi lehký a pružný, výrobci ujišťují, že jeden drát vydrží 10000 ohybů bez porušení izolace a ohřevu drátu.

Pro vaši informaci! Jeden metr uhlíkového topného tělesa má odpor 33 ohmů. Díky tomu lze snadno vypočítat potřebnou délku tepelného kabelu pro návrh topného tělesa o určitém výkonu.

Samoregulační tepelný kabel

Topné těleso se skládá ze dvou poniklovaných měděných nebo duralových jader umístěných těsně vedle sebe. Mezi jádra a kolem vodičů je vtlačena vodivá hmota.

Konstrukce samoregulačního topného kabelu

Hlavní výhodou podobného zapojení je samoregulační efekt, jinými slovy, odpor výplně se mění v závislosti na okolní teplotě. Čím vyšší je teplota ohřívače, tím vyšší je odpor matrice a tím nižší je intenzita proudu.

Výsledkem je, že topné těleso generuje velké množství tepla při nízkých teplotách v rozmezí od.10oC až 5oC. Topný kabel snižuje tepelný výkon přibližně na polovinu při teplotách vzduchu nad 5 °C a při dosažení 60-80 °C se prakticky nezahřívá.

Topný kabel byl původně vyvinut pro bezúdržbové instalace na střechy, okapy, potrubí, uzavřené krabice, podzemní inženýrské sítě.

V podstatě! Teoreticky lze takové topné těleso umístit na libovolné nepřizpůsobené místo, připojit k regulátoru a ani se nezajímat o jeho stav, ztráta výkonu bude 100-150 W za den při kladné teplotě vzduchu.

S příchodem mrazů se tepelný výkon topného tělesa zvýší dvojnásobně na více než 30 W na metr délky. Pokud budete dodržovat pravidla pokládky na dlaždice, vyjde kabelový ohřívač poměrně dlouhodobě a neškodně, riziko zkratu je prakticky nulové.

Další základní výhodou maticového samoregulačního ohřívače je neomezená délka kabelu. Napájecí napětí je přivedeno na svorky každého vodiče. Můžete si tedy ustřihnout vhodnou délku drátu, smotat ho nebo jím mávat a položit ho na dlaždici nebo porcelánovou dlaždici.

Velkou nevýhodou samoregulačních topných kabelů je jejich vysoká cena. Náklady na metr drátu jsou v průměru 3-4krát vyšší než u jiných typů vodivých topných těles.

Jak funguje podomácku vyrobené topení z topného kabelu

Obecně platí, že domácí ohřívač bude fungovat stejně jako jakékoli jiné podobné zařízení: zapojeno. začalo vytápění, odpojeno. zařízení se ochladilo.

Pokud půjdete hlouběji do detailů, musíte pochopit fungování samotného topného kabelu, dozvědět se o jeho odrůdách, technologii instalace. Funguje na principu topného odporu: přeměňuje elektrickou energii na teplo. Toto zařízení je však zcela odlišné.

Topný kabel se skládá z vnitřního topného jádra a ochranného pláště

Obecně se kabel skládá ze tří prvků:

Uhlíkový ohrievač na ruky Mil-Tec (SK) 4K

 • Uvnitř topení se nachází jedno nebo dvě topná jádra. Materiál je speciální kovová slitina, která má specifickou odolnost, jež se liší v závislosti na modelu výrobku.
 • Topný vodič je umístěn v ochranném plášti a nahoře je umístěna přepážka. V závislosti na modelu se dodává v různých verzích. Stínění může mít například podobu souvislé vrstvy hliníku nebo síťového opletení z měděného drátu.
 • Základní plášť je vyroben z PVC. Chrání vnitřní části před vlhkostí, kontaktem s ohřívaným povrchem, např. vodovodním potrubím.

Důležité! Topný kabel není tak pružný jako běžný topný kabel. Lze ji omotat kolem trubky, vytvořit z ní hada, různě tvarovat, ale bez ostrých záhybů.

READ  Jak vyčistit kotel od dehtu

Topný kabel vypadá jako běžný drát navinutý na cívce

Flexibilita dokonce umožňuje vyrobit topné těleso z topných kabelů a keramických obkladů tak, že se ve vrstvách omotá kolem dokončovacího materiálu. Ne každé topné těleso je však pro tento typ nastavení vhodné. Existují kabely, které lze a nelze stříhat na krátké kousky. Velikost rámu ohřívače závisí na této skutečnosti. Například 10 m drátu, který nelze zkrátit, nelze navinout na malou keramickou dlaždici. V tomto případě je zapotřebí velká základna pro topné těleso.

Existují dva hlavní typy topných kabelů: odporové a samoregulační. První typ je nejlevnější. Je určen pro topné trubky s průřezem do 40 mm a je široce používán v elektrickém podlahovém vytápění. Odporové topné kabely mohou být uspořádány do cívek, hadů, pásů, ale bez ostrých ohybů. Nesmí být příliš napjaté. Zvláštností výrobku je, že se zahřívá nepřetržitě, dokud je k němu přiváděn proud. Senzory jsou pro tyto systémy optimální. reagují na teplotu, řídí zapínání a vypínání, aby se zabránilo přehřátí.

Existují tři typy topných odporových kabelů:

 • Jednožilový kabel má uvnitř pouze jedno topné jádro. Je pokryta vnitřní izolací, další vrstvu tvoří měděné opletení a vnější izolace. Je přípustné zahřívání až na maximální teplotu 65 °C. Nelze jej rozřezat na kousky, protože se zmenšující se délkou roste odpor. Následkem toho dochází k nárůstu tepla a izolace se začíná tavit. Není to nejlepší volba pro provizorní ohřívač. Celá délka, např. 10 nebo 15 m, musí být navinuta podle údajů výrobce. Ohřívač bude mít obrovské rozměry. Jednožilový topný kabel se nesmí řezat na kusy
 • Podobný průběh měl i dvouvodičový topný kabel. Jediný rozdíl je v tom, že jsou zde dvě topná jádra, každé s vlastní izolační vrstvou. Třetí holý odtokový vodič vede na horní straně vodiče. Všechny prvky jsou opleteny hliníkovým stíněním a pokryty vnější izolací. Stejně tak se nesmí krájet na kousky. Dvoužilový topný kabel se od svého jednožilového protějšku liší pouze počtem vodičů
 • Zónový odporový vodič má uvnitř dva izolované vodiče. Na izolaci je navinuta topná spirála. Každé 2 metry je připojen k vodičům pod napětím. V tomto místě lze provést řez. Dvoumetrový kus je ideální pro malé topení. V případě zónových topných kabelů je každý topný úsek dlouhý 2 m

Z těchto tří možností je pro ohřívač optimální zónový odporový kabel.

Díky samočinnému omezení polovodičové matrice může mít kabel v různých oblastech různé teploty

Samoregulační topný kabel je navržen a funguje na jiném principu. Mezi dvěma izolovanými vodiči je umístěna samoregulační polovodičová matrice. Mění svůj odpor podle toho, jak se mění okolní teplota. To má za následek nižší nebo vyšší průtok proudu vodiči, což způsobuje jejich ochlazování nebo zahřívání.

Za nejlepší variantu se považuje montáž ohřívače s automatickým regulačním kabelem. Drát lze rozřezat na kousky. Systém pracuje bez teplotních čidel, protože reguluje vytápění.

Pozor! Při pokládání nebo navíjení odporového kabelu se nesmí křížit. V těchto místech dochází k přehřátí, tavení izolace a poruše. Samoregulační topný kabel se nebojí křížení, což z něj dělá nejlepší topný prvek pro provizorní topení.

Výhody zařízení vyrobených svépomocí

Vlastnoručně vyrobené spotřebiče pro vytápění městského bytu, venkovského domu nebo chaty mají oproti továrně vyráběným výrobkům značné výhody. Jsou to následující:

 • Lze jej vyrobit ze snadno dostupných a levných materiálů, což snižuje cenu hotového zařízení.
 • Jednoduchý a kompaktní design, který lze použít v různých prostorách.
 • Snadné použití a přeprava.
 • Vysoká účinnost s tichým provozem konstrukčních prvků.
 • Kvalita vlastní montáže.

Infračervené ohřívače, které jsou nejbezpečnější a nejúčinnější na provoz, jsou nyní k dispozici pro kutily. Pokud potřebujete výkonnější zařízení, můžete si postavit olejový ohřívač, lihový ohřívač, horkovzdušnou pistoli, bateriové a plynové zařízení.

Typy topných kabelů

Nízkoteplotní topné systémy se hojně používají pro podlahové vytápění, lokální vytápění satelitních antén a samozřejmě pro chráněné topné systémy průmyslových strojů, žlabů a odtoků, vodovodních potrubí a kanalizačních systémů.

Existují čtyři hlavní typy ohřívačů kabelů

 • Polovodičový samoregulační kabel. Používá se k vyhřívání okapů a svodů všech konstrukcí, které jsou v kontaktu s vlhkostí;
 • Odporové kabely se používají k přímému vytápění, nejčastěji v systémech podlahového vytápění, k ohřevu částí, které vyžadují velké množství tepla;
 • Indukční kabelové ohřívače, nejjednodušší a nejúčinnější, přenášejí teplo do okolí pomocí elektromagnetických vln a průmyslových frekvenčních polí, účinnost je poměrně vysoká, ale k uvolnění tepla je zapotřebí vodivé médium, jako je voda nebo kov;
 • Ohřívače uhlíkových kabelů. Relativně nová technologie se současným vodivým grafitem a uhlíkovými vlákny.
READ  Jaký zpětný ventil pro váš kotel?

Pro domácí ohřívač kachlů lze použít téměř jakýkoli z následujících materiálů. Optimální varianta závisí na výkonu budoucího ohřívače, jeho umístění a způsobu použití.

Zařízení pro lokální vytápění

Nejjednodušší modely provizorních ohřívačů jsou určeny pro lokální vytápění. Jejich maximální teplota ohřevu se pohybuje kolem 40 °C.

Většina ohřívačů je sálavých, fungujících na principu infračervených ohřívačů a elektrických radiátorů. Připojují se k jednofázové síti s tradičním napětím 220 V pro domácnost. Kdo si chce zařízení vyrobit sám, musí mít určité znalosti v oblasti elektrotechniky a elektroinstalace.

Výroba ohřívače vlastníma rukama. Úkol pro skutečné domácí kutily, kteří znají nářadí a základy elektrotechniky

K výrobě topného zařízení můžete použít nepotřebné díly, zastaralé vybavení a nefunkční spotřebiče

Sestavení ohřívače. Fascinující proces, který někdy může zároveň ušetřit značnou částku z rodinného rozpočtu

Bez větších zkušeností neočekávejte, že zařízení osloví předpojatou domácnost. Tento šikovný domácí spotřebič je však ideální pro použití na letní chatě nebo v garáži

Varianta č. 1. Domácí kompaktní termální fólie

Základnu ohřívače tvoří dva kusy skla. Jedná se o stejné obdélníky o rozměrech 4 x 6 cm.

Délka a šířka pracovní plochy ohřívače se může lišit. Hlavní je, aby plocha každé sklenice byla asi 25 centimetrů čtverečních.

K sestavení takového domácího ohřívače budete potřebovat také:

 • Dvoužilový měděný kabel;
 • multimetr;
 • parafínovou svíčku;
 • dřevěný špalek;
 • kleště;
 • Tmel; epoxidové lepidlo;
 • bavlněná tkanina;
 • hygienické hůlky.

Před zahájením práce musí být kabel opatřen zástrčkou.

Kousek hliníkové fólie o tloušťce 0,1 mm, který používají ženy v domácnosti při pečení, slouží jako topné těleso

Skleněné nádobí nejprve očistěte hadříkem od prachu a nečistot, odmastěte a důkladně osušte. Vyčištěné obrobky se ochladí. Tím se zajistí, že následný výpal bude lépe přizpůsoben povrchu.

Svíčka umístěná ve svícnu by měla být zapálena. A pak střídavě uchopte každý kousek skla kleštěmi za roh a jemně jej přesuňte nad svíčku tak, aby se sklo pokrylo sazemi. Dbejte na to, aby byl celý povrch skla rovnoměrně pokryt uhlíkovými usazeninami; žíhaná část slouží jako vodič.

Manipulaci se svíčkou je třeba čas od času přerušit, aby zahřáté sklo mohlo mírně vychladnout.

Hlavní výhodou takového zařízení je, že podstatná část tepelné energie je materiálem zahřátým na určitou teplotu vyzařována ve formě infračerveného záření

Po vychladnutí očistěte okraje každého kousku fólie. Za tímto účelem odstraňte 5 milimetrů od okraje po obvodu pomocí hygienických tyčinek.

Rovnoměrně naneste lepidlo na upečenou část, která bude sloužit jako vodivý prvek, a přikryjte ji předem připraveným kouskem fólie. Pásky slouží jako svorky pro připojení vodičů.

Stejně postupujte i u druhé poloviny. Obě části jsou propojeny. Aby byla zajištěna těsnost jednotky, jsou spáry ošetřeny tmelem, který je nanesen na konci po celém obvodu.

Pro výrobu topných těles se vyříznou dva pásy fólie, jejichž šířka odpovídá velikosti plochy sazí na skleněných obrobcích

Pro výpočet výkonu spotřebiče je nutné změřit odpor uhlíkového pláště pomocí testeru. Přiložte hrot multimetru k visícím „ocáskům“ hliníkové fólie. Získané údaje se použijí při výpočtu podle vzorce:

Kde „N“ je výkon, „I“ je proud a „R“ je odpor.

Výkon by neměl překročit přípustnou hodnotu 1,2 W. Pokud odpor přesáhne hodnotu 120 Ohmů, je třeba pro jeho snížení vrstvu uhlíkového nánosu trochu zesílit. Pravidlo: čím více uhlíkových usazenin, tím nižší elektrický odpor.

Pokud jsou parametry v mezích, přejděte k závěrečné fázi montáže. Za tímto účelem se odizolované hrany obrobků potřou lepidlem a volné konce pásů fólie se ohnou a přilepí na jednu stranu.

K výrobě základny se používá dřevěná tyč, na kterou se připevňují kontaktní plošky připojené k elektrickému kabelu

Konstrukce ze skleněné fólie je umístěna na dřevěné podlaze a zařízení je připojeno k 12voltovému napájení.

Možnost č. 2. Topný panel ze zbytků infračervené podlahy

Pokud vám zbyly zbytky fólie z infračerveného podlahového vytápění, můžete je bez obav použít k výrobě nástěnného topení, např. pro letní chatu nebo garáž.

Z útržků infračervené fólie, které zbyly z podlahového vytápění, lze vyrobit nástěnný panel, a pokud chcete, můžete jej ozdobit velkoformátovou zalaminovanou fotografií

Infračervená fólie spotřebovává méně energie než jiná elektrická topná zařízení. Pro malou místnost o rozměrech přibližně 2 x 2 m postačí systém z uhlíkových vláken o délce 1 m.

Abyste nebyli v průběhu procesu rozptylováni, musíte se předem zásobit vším, co potřebujete. Ze spotřebního materiálu budete potřebovat fóliový podklad pro infračervenou podlahu, samotnou fólii, vodič 0,75, termoregulaci nebo zásuvku s časovačem a asfaltovou lepicí pásku

READ  Síťový napájecí kabel s deštníkem pro ohřívač vody

Připojení topného tělesa: pájení, izolace

K připojení napájecího drátu k topnému tělesu je zapotřebí páječka, pájka a tavidlo. Nejprve musíte v blízkosti měděné přípojnice vypálit otvor ve fólii, která ji chrání z obou stran. To by mělo být provedeno co nejblíže spodnímu okraji, aby drát nevisel. Tam, kde byla fólie z přípojnic odstraněna, je třeba nanést trochu tavidla a následně tenkou vrstvu pájky. Konce vodičů musí být pocínovány a poté připájeny na dráhy. jeden na pravé a jeden na levé straně. Pokud jste alespoň jednou použili páječku, nebude to pro vás žádný problém.

Dráty by měly být připájeny k měděným tyčím topného tělesa

Izolace kontaktů a dalších živých částí

Aby byla tato spojení bezpečná, musí být izolovaná. Nejlepší možností je použít lisovanou surovou pryž. Není však nutné odstraňovat vrchní ochrannou vrstvu.

Po odříznutí příslušných kusů gumy je pevně přitlačte na pájecí spoj, aby se kontakt utěsnil. Mokrá guma se velmi dobře lepí, proto buďte opatrní. Nelze ji znovu odlepit, pouze s kouskem měděného kontaktního pásku.

Spoje jsou izolovány kouskem vlhké pryže

Podobně uzavřete konce přípojnic v místech, kde byla při instalaci podlahového vytápění odříznuta fólie. Je to proto, že i v těchto místech je stále odkrytý vodivý kontakt, a proto hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem. To způsobuje nejen zranění, ale i smrt.

Stejným způsobem jako u pájených kontaktů je třeba izolovat i odřezky, kde je přípojnice odkrytá

Zpětná vazba

Mnoho lidí používá spotřebiče s plochým topným tělesem.

Nejjednodušší ze všech je rychlovarná konvice. Tyto modely jsou oblíbené, protože ohřívají vodu v krátkém čase. Kromě toho se díky praktickému kotoučovému prvku snadno čistí od vodního kamene, což je mnohem lepší než u jeho protějšků. Jediným negativním bodem je hluk vznikající při provozu. Tento bod však mnoho lidí ignoruje.

2voltové topení s ventilátorem

Vlastnoručně vyrobený přístroj, který lze během několika hodin vyrobit ze snadno dostupných materiálů, může být užitečný pro lokální vytápění malých místností. Tento ohřívač vyhřeje střed místnosti během několika minut.

Zřejmé výhody: snadná montáž, hospodárnost a dostupnost materiálů.

Poznámka: 12voltový ohřívač s ventilátorem má zjevnou nevýhodu. při provozu zařízení spaluje kyslík a někdy může dokonce vytvářet nepříjemný zápach.

Toto topení s ventilátorem je pro motoristy skutečným přínosem. Užitečné, pokud není interiér vozu dostatečně vyhřívaný nebo pokud je vestavěné topení rozbité. Je důležité zajistit, aby topný spotřebič odebíral maximálně 20 % proudu, na který je elektrický systém vozu dimenzován. Tím se elektrický systém ochrání před přetížením.

Důležité: Ohřívač ventilátoru se během provozu značně zahřívá. Pokud ji tedy plánujete umístit do auta, dbejte na to, abyste jednotku zajistili. Jinak by mohlo topení za jízdy spadnout a zranit řidiče, spolujezdce nebo dokonce způsobit požár v prostoru pro cestující.

Před zahájením prací se ujistěte, že máte po ruce následující položky a nástroje:

 • napájení z počítače,
 • Dlaždice jakéhokoli druhu (1 kus),
 • Šrouby a matice M5, 8 párů,
 • nichromový drát,
 • elektrický kabel se zástrčkou,
 • pilka na železo,
 • pájka,
 • klíče,
 • vrták,
 • Kleště,
 • šroubovák (křížový šroubovák).
ohřívač, vyrobený, uhlíkového, kabelu

Postup montáže ohřívače krok za krokem je následující.

 • Napájecí zdroj musí být demontován. Odstraňte kryt, odšroubujte desku, chladič. Vyjměte konektory, spínače. V opačném případě bude miniaturní ohřívač během provozu vydávat nepříjemný zápach zahřátého plastu.
 • Připravte si topné spirály navinutím nichromového drátu kolem jakéhokoli válcového předmětu. Délku cívky zvolte podle odporu uvedeného ve schématu zapojení.
 • Pomocí pilky na železo odřízněte malý kousek dlaždice. Vyvrtejte do něj otvory. Dlažba slouží jako podpěra pro topné spirály.
 • Cívky musí být připojeny k dlaždici a zapojeny sériově nebo paralelně.
 • Posledním krokem je montáž ohřívače ventilátoru. Vraťte chladič na své místo v napájecím zdroji, nainstalujte před něj dlaždici s nichromovými spirálami. Kabely lze nyní připojit.

Tip: Doporučujeme namontovat miniaturní topné těleso s pojistkou.

Všimněte si následujícího: v zásadě by v takovém mini ohřívači mohlo být použito jedno topné těleso, ale verze s dvojitou šroubovicí nabízí účinnou regulaci teploty. Pokud jsou cívky zapojeny paralelně, jednotka bude fungovat i v případě, že jedna cívka vyhoří.

Důležité: Nikromové spirály se nesmí dostat do kontaktu s jinými částmi topného tělesa (kromě dlaždic).

| Denial of responsibility | Contacts |RSS