Připojení indukční varné desky k jednofázové síti

Připojení varné desky k elektrické síti: návod krok za krokem

Pokud si koupíte sporák, stačí ho jen zapojit do sítě. V dnešní době si mnoho lidí kupuje neúplnou sadu jednotek. Kupují pouze varnou desku. Připojení varné desky k elektrické síti trvá jen krátkou dobu.

Připojení „udělej si sám“ vám také ušetří spoustu peněz. Tento článek vám ukáže, jak připojit varnou desku vlastníma rukama.

Elektroinstalační sada

Pro připojení zařízení k elektrické síti je třeba připravit

Všechna instalační zařízení by měla být vybrána podle požadavků na výkon jednotky VP. Jakmile je vše připraveno, můžete začít s vlastní elektroinstalací. Dále můžete potřebovat krimpovací objímky, pájku, elektrickou pásku, smršťovací bužírku a další drobné předměty pro elektroinstalaci. V závislosti na zvoleném způsobu elektrického připojení budete potřebovat také zásuvku nebo rozvodnou krabici.

Požadavky na elektrické rozvody a instalaci

Vestavná varná deska vyžaduje použití kabelu, který je veden přímo ze sítě. To znamená, že je důležité, aby byla zapojena přímo bez použití rozvodných krabic. Ujistěte se, že kabel vede pouze k varné desce. Faktem je, že takové zařízení je velmi výkonné, takže pokud bude drát pracovat a další zařízení, může se přehřát a způsobit zkrat.

Pokud je v domě nebo bytě stará elektroinstalace a není k dispozici silná zásuvka s přímým kabelem z rozvaděče nebo elektroměru, je nutné položit nové samostatné vedení pro trimr. Od požadovaného místa zásuvky ke stropu se zhotoví svislá průchodka. Poté proveďte vodorovné navrtání přímo do místa, kde je kabel připojen. Pokud budou v budoucnu použity podhledy, lze kabel upevnit přímo na podlahovou desku, protože pak bude skrytý.

Vezměte prosím na vědomí! Varná deska je spolehlivý, ale ne věčný kus kuchyňského vybavení. Časem se může porouchat a bude třeba ho vyměnit. Z tohoto důvodu je vhodné hned na začátku zajistit, aby byl položen dostatečný elektrický kabel pro bezpečné napájení výkonnější varné desky.

Vedení pro sporák se pokládá pomocí 2 typů kabelů: VVGng-Ls nebo NYM. Jejich jmenovitý výkon je přizpůsoben instalovaným spotřebičům.

Tabulka 1. Poměr průřezu a kapacity varné desky.

Tyto typy kabelů se používají pro zapojení přímo do zásuvky. Skládají se z monofilních drátů, a proto nejsou příliš pružné. Z tohoto důvodu se používají ohebné vodiče přímo od zástrčky k varné desce: KG nebo PVS. Ty jsou často standardně dodávány se sporákem, takže je není třeba kupovat zvlášť.

Výběr zásuvky a požadavky na instalaci

Zásuvku pro varnou desku lze umístit podle vlastností pracovní desky a osobních preferencí. Je důležité, aby se varná deska snadno zapínala a vypínala. Obvykle je umístěn 90 cm nad podlahou.

Pokud chcete kabeláž skrýt, můžete zásuvku připevnit přímo pod spodek spodních kuchyňských skříněk. V tomto uspořádání je přístupný v prostoru vytvořeném výškou nožiček zásuvek. Musí být alespoň několik centimetrů nad podlahou, aby se zabránilo namočení elektrických kontaktů v případě úniku vody.

Zapínání varné desky přes zásuvku, nikoli přímo do rozvaděče, má své výhody. Přestože je nutná složitější instalace, je snazší varnou desku později vypnout při čištění vlhkým hadříkem. Pokud se chcete připojit bez zásuvky a zástrčky, musíte jít do rozvaděče, což není tak pohodlné.

Dvouplotýnkovou varnou desku lze napájet ze standardní zásuvky. Pro větší spotřebiče jsou nutné speciální spínače. Mohou být vyrobeny z keramiky nebo plastu. Používají zásuvky s proudem 10 A nebo více.

READ  Plynové varné desky ze sklokeramiky nebo tvrzeného skla

Pozor! Tříkolíkové zástrčky se používají pro jednofázovou síť 220 V a pětikolíkové zástrčky pro síť 380 V.

Výběr jističe

Kabel trimru pro vestavnou varnou desku musí být veden přes jistič. Je to nezbytné, protože varná deska může přetížit síť. Jistič zabraňuje zkratu v případě kritického zatížení. Je důležité zvolit správnou varnou desku podle jejího výkonu. Pokud může být kabel pro samotný rozváděč výkonnější, musí s ním být jistič plně kompatibilní.

Na nákupu nešetřete, protože levné jednotky často nevypínají nebo vypínají, i když je varná deska v běžném provozu s malým zatížením.

Ceny pojistkových odpínačů

Tabulka 2. Proudové hodnoty pojistek jsou přizpůsobeny jmenovitým hodnotám sporáku.

 • Výrobky se dodávají v plynovém, elektrickém a indukčním provedení. Pokud jde o elektrickou varnou desku, je to nejlepší volba pro domácnosti bez přívodu plynu. Pokud je pro kupujícího prioritou pohodlí, doporučují odborníci nákup plynového spotřebiče. Indukční varná deska se vyznačuje řadou moderních výhod.
 • Samostatná varná deska. Závislý model je model vyrobený ve spojení s pecí. V těchto případech je trouba umístěna uvnitř kuchyňské linky nebo tvoří s varnou deskou jeden celek. Trouba a varná deska nejsou vždy kombinované, i když je vyrábí stejná společnost.
 • Nezávislý model. Není spojen s troubou. Hlavní výhodou těchto jednotek je volné umístění spotřebiče v kuchyni. Samostatný model je vyroben tak, aby jej bylo možné umístit pouze nad troubu.
 • Mechanický provoz vyžaduje otočný mechanismus. Většina spotřebitelů dává přednost tomuto typu.
 • Modely s dotykovou obrazovkou fungují na lehký dotyk ruky. Jedná se o skutečně inovativní metodu. Čištění panelu je snadné, protože povrch je hladký.

Jak připevnit panel k pracovní desce

Samostatné připevnění povrchu vyžaduje, aby byla varná deska předem inteligentně zasunuta do připraveného výřezu v kuchyňské desce.

Instalace probíhá v několika krocích:

 • Určení budoucího umístění. Určete rozměry pomocí pravítka. Nejvhodnější je použít kus kartonu.
 • Nakreslete tvar panelu na tabuli. Pro snadné zasunutí do pracovní desky by měl být ponechán maximálně 1 mm.
 • Vrtání okraje panelu. Předvrtání v rozích vyznačeného tvaru. Průměr 9-10 mm. Vezměte si vrták do dřeva nebo kovu.
 • Dalším krokem při montáži varné desky na pracovní desku je vyříznutí otvoru pomocí přímočaré pily. Nástroj se vloží do připraveného otvoru, pevně se přitiskne k desce a poté se zahájí řezání. Stlačte štětec podél značení nízkou rychlostí.
 • Pomocí sady spon jej pevně připevněte ke spodní straně varné desky. Poté odstraňte zbytek dřeva.
 • Zbylou mezeru vyplňte speciálním silikonovým tmelem.

Po instalaci spotřebiče můžete zahájit proces jeho připojení k elektrické síti.

Indukční varná deska: připojení krok za krokem

Připojení indukční varné desky k elektrické síti se zásadně neliší od instalace běžné varné desky, proto vám přinášíme návod krok za krokem, jak se o tom přesvědčit. Zde je návod, jak připojit indukční varnou desku k elektrické síti.

Existují 2 typy napájecího kabelu: třížilový, dřívější model, a čtyřžilový, novější model. Pro připojení varné desky si kupte napájecí kabel, který odpovídá vaší zásuvce v kuchyni.

Otevřete víko pro připojení. Hledejte obdélník uzavřený kovovou deskou na zadní straně panelu. Odšroubujte ji šroubovákem.

Schéma zapojení varné desky

Připojte kabel a svorky.

Po sejmutí zadního krytu je třeba najít svorky. Nejprve vložte kabelovou svorku do otvoru. Přidržujte kabel na místě pomocí desky. Tím se zabrání vypadnutí drátu. Pak protáhněte kabel kabelovou svorkou. Šrouby zatím nedotahujte.

Připojení ke svorkám

Odstraňte měděnou desku.

Těsně nad otvorem musíme najít dráty. Pokud připojujete indukční varnou desku starého typu, měly by tam být tři vodiče, pokud se jedná o nový model, budou tam čtyři vodiče: dva fázové vodiče, jeden nulový a jeden zemnicí vodič.

READ  Jak oddělit chladničku od plynové varné desky

Nulová svorka je uprostřed, fázové vodiče jsou po obou stranách a zemnicí svorka je dole. Než začnete zapojovat vodiče, musíte zkontrolovat, zda existuje měděná propojka, která spojuje nulový a zemnicí vodič. Pokud ji najdete, jednoduše ji odpojte.

Připojení vodičů.

Vyrovnejte vodiče se svorkami. Připojte kabel k rozváděči hnědým fázovým vodičem, modrým nulovým vodičem a žlutozeleným zemnicím vodičem.

Pro připojení vodičů je třeba povolit šrouby svorkovnice a nasadit vodič na její místo.

Jak připojit/vybrat elektrickou rychlovarnou indukční desku

Nejprve připojte uzemňovací vodič, což je žlutozelený vodič. Pak nulový vodič (modrý vodič). Pak připojte hnědý vodič k jedné ze dvou fázových svorek. Mezi obě fázové svorky umístěte měděný můstek, který jsme odstranili z nulového vodiče. Toto připojení je vhodné pro byty, kde se používá napájecí napětí 220 V. Utáhněte upevňovací šrouby na přívodním kabelu.

Ujistěte se, že jsou všechny spoje těsné, jinak dojde k poruše pojistkové skříňky a bude nutné opravit nejen svorku indukční varné desky, ale i celé vedení.

Zapojení varné desky

Utáhněte napájecí kabel.

Po připojení zkontrolujte, zda je napájecí kabel pevně utažený. nesmí viset dolů, ale nesmí být ani příliš utažený.

Zapnutí indukční varné desky.

Po připojení napájecího kabelu a dodání napětí varnou desku zapněte a zkontrolujte, zda správně funguje, v souladu s datovým listem.

Indukční varná deska je pro správný chod a snadné použití řízena elektronicky, na rozdíl od plynové varné desky, kde se nastavení provádí otáčením mechanického dorazového kohoutu. Toto řešení je poměrně pohodlné a funkční. V reálném čase je možné sledovat provoz každého varného sektoru varné desky.

Instalace a připojení varné desky

Elektrická instalace varné desky

Pokyny pro přímé zapojení jsou následující:

 • Instalace elektrického kabelu z panelu.
 • Připojení zásuvky.
 • Instalace jističe a připojení vodičů.
 • Připojení ohebného kabelu k varné desce.
 • Připojení zástrčky na konec prodlužovacího kabelu.
 • Přímé zapnutí a kontrola funkčnosti.

Poté jsou zbaveny. Odizolujte přibližně 10 mm izolace. Zásuvka je často označena doporučenou délkou odizolování. Poté se vloží připravené dráty.

Hnědý a modrý kabel jsou zasunuty na obou stranách zásuvky, přičemž vícebarevné jádro je uprostřed. Střední vodič je uzemnění. Obvykle má žlutozelenou izolaci. Ostatní vodiče mohou mít různé barvy, ale vždy jsou jednobarevné. Je důležité dodržet polaritu připojení. Hnědý vodič je připojen ke svorce L a modrý ke svorce N.

Uspořádejte kabely na jejich místa

Připojenou zásuvku jednoduše zasuňte do zásuvky. Připevňuje se pomocí přiložených šroubů.

Ceny elektrických panelů

Pojistková skříňka pro varnou desku je umístěna v elektrickém panelu na liště din. Dráty, které byly položeny s rezervou, je třeba zkrátit na požadovanou délku. Konce izolačních pásů odizolujte na každém konci asi o 10 mm. Třížilový kabel VVG se používá pro instalaci v síti 220 V, která je dodávána do obytných bytů a domů. Používá se hnědá, modrá a zelenožlutá izolace.

Tmavý vodič je připojen ve spodní části dávkovače ke kontaktu označenému L. Modře izolovaný vodič se zasune do zásuvky označené N ve spodní části. Připojte zelenožlutý kabel k volné svorce uzemňovací lišty. Poté lze spínač jističe nastavit do provozní polohy. Pomocí proudového detektoru je nutné zkontrolovat napětí v zásuvce.

Připojení zástrčky

Pro připojení napájecí zástrčky je nutné ji demontovat. Může mít odlišnou vnitřní konstrukci, ale princip montáže je u všech zástrček stejný. Ohebná hadice dodávaná s varnou deskou nebo samostatně zakoupený kabel se zasune do jejího krytu. Její konec je částečně zbaven izolace a vlákna jsou odizolována. Vzhledem k tomu, že ohebné vodiče mají smyčkované dráty, musí být krimpovány pomocí dutinek vhodné velikosti.

READ  Jak vyčistit inkrustace na sklokeramické varné desce

K tomu se používá speciální nástroj. Pokud není k dispozici, je nejlepší zpočátku zakoupit prefabrikované flexibilní kabely s krimpovacím systémem. Nedostatek dutinek na vícežilových kabelech vede k poruše kontaktů, která je doprovázena přehřátím zástrčky a může způsobit zkrat. Krimpování bez nástroje je nežádoucí, protože obyčejné kleště drát ohnou.

Hnědá a modrá žíla 1fázového systému jsou připojeny ke koncovým svorkám. Zemnicí vodič je upevněn uprostřed zástrčky. Samotný kabel je navíc zajištěn speciální upínací destičkou, která zabraňuje jeho vytržení ze zástrčky. Poté se sestaví v opačném pořadí.

připojení, indukční, varné, desky, jednofázové, síti

Zapojení

Tento krok elektroinstalace je nejsložitější a vyžaduje zvláštní pozornost. Na zadní straně varné desky je uzavřený blok, ke kterému je připojen ohebný vodič. Jeho kryt je upevněn jediným šroubem. Po jeho odpojení uvidíte sadu svorek, ke kterým bude připojeno napájecí vedení.

Na spodní straně GP je také štítek s několika schématy zapojení. Jeden popisuje instalaci do jednofázové sítě 220 V. Další dvě na 380 V ve dvoufázovém a třífázovém provedení. Většina uživatelů používá první okruh pro 1-fázovou síť. Důvodem je skutečnost, že se jedná o současnou dodávku v bytech a rodinných domech. Varné desky v restauracích, jídelnách a dalších stravovacích zařízeních jsou instalovány v síti 380 V.

Vezměte prosím na vědomí! Každý model WB má své specifické schéma připojení. Nemůžete použít žádné předchozí zkušenosti, ale pouze postupovat podle konkrétních pokynů výrobce. Chyba v zapojení může způsobit zkrat topných prvků panelu a následně vyžadovat nákladnou opravu nebo výměnu.

Jednofázové připojení pro konvenční a indukční panel

Obvod použitý pro jednofázové připojení je označen 1N. Dvoufázové a třífázové 2N a 3N. Přímo pod krytem varné desky se obvykle nachází 3 až 6 svorek. každá svorka je zodpovědná za napájení jiného hořáku. Protože vodiče používané pro jednofázovou instalaci mají pouze 3 vodiče, musí být jednotlivé svorky spojeny dohromady.

K propojení se používají dodané propojky. Jedná se o desky ze základního kovu ve tvaru písmene U. Ty se musí vložit do svorek a propojit obvody. Všechny kontakty jsou očíslovány. Svorky, které mají být propojeny, jsou na schématu znázorněny jako čára. Při instalaci stačí zopakovat pokyny uvedené v příručce. Po položení propojek je třeba vodiče připojit přímo. Polarita musí být dodržena.

Základní informace v kostce

Existují dva způsoby připojení elektrické varné desky: jednofázové nebo třífázové.

Elektrická varná deska musí být vždy uzemněna.

Na napájecím obvodu sporáku musí být nainstalována samostatná pojistka a proudový chránič.

Připojení sporáku lze provést pomocí zásuvky nebo svorkovnice. Zásuvka musí být bezpečná a musí být schopna přenášet proud alespoň 32 A.

Při výběru materiálu existuje jediná správná odpověď na otázku, jaký kabel je pro připojení elektrického sporáku nutný. pouze měděné kabely o průřezu nejméně 4 mm².

Závěry a doporučení

Připojení indukčních varných desek v obytných budovách není rychlá a bezproblémová záležitost. Než se pokusíte takový sporák nainstalovat sami, je třeba vzít v úvahu všechny tyto aspekty: výkon sítě a počet fází, průřez a počet vodičů v napájecím kabelu mezi sporákem a domovním rozvaděčem.

připojení, indukční, varné, desky, jednofázové, síti

Pokud máte po přečtení tohoto článku nějaké dotazy nebo připomínky k výše uvedenému, napište je prosím do komentářů níže.

Jednotka: 8/8 | Počet znaků: 469

Počet bloků: 13 | Celkový počet znaků: 27032Počet použitých dárců: 4Informace o každém dárci:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS