Přívod vody do pračky

Připojení pračky se sušičkou k vodovodnímu a kanalizačnímu systému vlastníma rukama

Domácí spotřebiče tohoto typu jsou již dlouho nepostradatelným atributem většiny domácností. Pořízení a připojení pračky ke kanalizaci a vodovodu je již dlouho běžnou záležitostí a většina z nás ví, jak na to.

Nicméně v tomto článku se budeme podrobně zabývat touto problematikou a zvážíme všechny nuance připojení k vodovodu a kanalizaci, jaké jsou způsoby, jaké nástroje a materiály budeme potřebovat, jak se vyhnout častým chybám.

přívod, vody, pračky

Nejprve se však stručně naučíme, jak pračku připojit: hadice pro připojení studené vody se jedním koncem našroubuje na vodovodní potrubí a druhým na vstupní přípojku pračky. Konec vypouštěcí hadice je připojen k odvodňovacímu systému v určité výšce. Níže se podrobněji věnujeme všem procesům.

Kam nejlépe umístit pračku. Výběr místa

Při určování způsobu správného připojení pračky je třeba nejprve zvolit správné umístění, a to na základě kritérií pohodlí, estetiky, blízkosti vodovodní a elektrické sítě. Ve všech místnostech rodinného domu je obvykle dostatek místa a nevznikají problémy s nedostatkem prostoru pro instalaci pomocníka, navíc v individuální výstavbě je umístění spotřebičů a přípojek inženýrských sítí stanoveno již ve fázi plánování.

Byty ve většině výškových budov jsou mnohem menší a přípojky jsou standardizované, takže je obtížné najít nejlepší a nejvhodnější variantu a musí se používat netradiční řešení a způsoby připojení k vodovodnímu systému. V bytových domech se často dává přednost koupelnám a společným sociálním zařízením, vzácněji pak umístění spotřebičů ve velkých kuchyních a výjimečně na toaletách a chodbách.

Koupelna nebo společná koupelna

Koupelna má dostatečně velký prostor pro instalaci pračky v blízkosti koupelny, často je umístěna pod věšákem na ručníky, hlavním problémem tohoto umístění je vzdálenost od přívodu vody.

V tomto uspořádání se obvykle volí nízkoprofilový model (kolem 40 cm), aby se ušetřilo místo.), ale je třeba věnovat velkou pozornost tomu, aby byl na podlaze stabilní a rovný. Má menší hmotnost, menší opěrnou plochu a je náchylnější k vibracím.

V některých dispozicích je možné umístit pračku vedle dřezu a zakrýt ji deskou odolnou proti vlhkosti, kterou lze použít pro domácí účely.

Dobrou možností, jak ušetřit místo, je umístit pračku pod umyvadlo speciální konstrukce se sifonem za ním. Kromě úspory místa a estetického hlediska je to také nejbližší místo k přípojkám inženýrských sítí, což usnadňuje připojení pračky se sušičkou k vodovodnímu a kanalizačnímu systému. Zjednodušuje se také elektrické připojení. Pokud je zrcadlo nad umyvadlem podsvícené, můžete použít jediné elektrické vedení a zásuvku.

Kuchyně

Existují dva hlavní způsoby instalace pračky do kuchyňského prostoru. Volně stojící nebo integrovaná do kuchyňské linky. Při umístění pod jednu pracovní desku je instalační plocha zakryta čelem dvířek a vytváří jednotnou kompozici.

V kuchyni se snažte stroj umístit co nejblíže ke dřezu. Usnadní to vedení odpadních trubek a odtokové hadice od stroje. Elektrické zásuvky skryté za kuchyňskou linkou a těsně nad úrovní podlahy se obvykle používají pro připojení k elektrické síti.

Koridor

Chodbové uspořádání je vzácností a používá se v krajních případech, kromě nutnosti vést k pračce kanalizaci a vodovodní potrubí, jejíž hluk při provozu v otevřeném prostoru vytváří další nepohodlí. Aby se zabránilo zviditelnění jednotky a zakrytí potrubí a hadic, je vhodnější instalovat ji do samostatné skříňky nebo vestavěné skříně v barvě průchozího nábytku.

Jak uzavřít potrubí na toaletě: různé možnosti a techniky. Pro ty, kteří čtou, jak připojit pračku k vodovodnímu potrubí, je zajímavé si přečíst, jak můžete skrýt trubky na toaletě. V samostatném článku popisujeme příklady materiálů a moderních technologií pro potrubní šachty na toaletách. Čtěte dál, třeba se dozvíte něco zajímavého!

Toaleta

Instalace pračky na malou toaletu je ještě extrémnější než na chodbu a často jediné místo, kam ji lze umístit, je nad toaletou. Pokud to poloha trubek dovoluje, můžete pro ně vytvořit police z úhelníků nebo profilů ve tvaru L připevněných k protilehlým stěnám. Hmotnost typické pračky je 50 až 80 kg, takže rám musí být dostatečně těžký, aby tuto hmotnost unesl.

přívod, vody, pračky

Pokud nejsou nožičky zajištěny nebo je pohyblivost stroje omezena, mohl by stroj při ždímání spadnout z police, což by mohlo vést k poškození krytu a sanitárního zařízení.

Pračka dorazila. Začněte s vybalováním a přípravou na instalaci

Pračka je konečně zakoupena, objednávka je doručena a stěhováci odnášejí krabici do bytu. Nejdříve je třeba vyjmout krabici. Nyní odstraňte upevňovací prvky, které zajišťovaly součásti stroje během přepravy, aby nedošlo k náhodnému poškození rotujících částí. Spojovacími prvky jsou tyče, držáky a šrouby.

READ  Filtr pro pračky a myčky nádobí

Držáky jsou umístěny na zadní straně skříně a jsou určeny nejen k upevnění elektrického kabelu a hadice, ale také k zajištění potřebné tuhosti při přepravě. Dřeva jsou umístěna mezi skříní a nádrží a lze je snadno vyjmout, pokud je stroj mírně nakloněn dopředu. Šrouby jsou na přední straně jednotky a drží buben na místě. Všechny tyto díly by měly být po demontáži zabaleny a uloženy, protože je budete potřebovat při přivolání servisu.

Uvědomte si, že po vyšroubování přepravních šroubů bude nádrž pračky viset na pružinách. Nelekejte se. Je to normální. Před připojením spotřebiče nezapomeňte vložit plastové zátky dodané se sadou do otvorů, ve kterých byly dříve umístěny šrouby.

DŮLEŽITÉ: Před demontáží všech přepravních prvků nikdy nezapínejte spotřebič. Mohlo by to poškodit buben.

Simulace čerpací stanice

Při rozhodování o způsobu připojení pračky se sušičkou je vhodné zvážit metodu, která simuluje čerpací stanici. Pro jeho realizaci budete potřebovat malé množství spotřebního materiálu, stejně jako běžné čerpadlo. Ponorné, drenážní čerpadlo a další používané v zemi.

přívod, vody, pračky

Materiál potřebný k připojení:. Čerpadlo;. Sud nebo jiná nádoba na vodu;. Relé pro zapnutí/vypnutí čerpadla;. Spotřební materiál: kohoutková koule, trojúhelník, konektor, adaptéry, fumová páska.

Pokud ještě nemáte pračku, doporučujeme zvolit pračku s malým objemem, a tedy i malou spotřebou vody (asi 40 litrů). Pro 1 cyklus). V závislosti na tom se vybírá také nádrž na vodu. Pro takový objem stačí sud o objemu 100-110 litrů.

Chcete-li připojit automatickou pračku bez tekoucí vody, postupujte takto

Sestavte systém skládající se z čerpadla, tlakového spínače, hadice. To vše je propojeno pomocí T-kusu, z něhož jedna hadice vede k pračce, druhá k tlakovému spínači, třetí k čerpadlu. Vývody pro tlakový spínač (jsou celkem dva) jsou připojeny k čerpadlu a k síti 220 V.

Princip relé je následující: když je relé sepnuté, v hadici není žádný tlak, čerpadlo pracuje tak, aby tento tlak vytvořilo. Když pračka otevře elektromagnetický ventil pro naplnění vodou, systém se zbaví tlaku a relé se automaticky aktivuje.

Ten následně aktivuje čerpadlo, které čerpá vodu do stroje. Když je v sudu dostatek vody, elektromagnetický ventil se uzavře a relé na čerpadle se opět vypne.

Doporučuje se vytvořit odnímatelný závitový spoj mezi hadicí čerpadla a T-spojkou. Čerpadlo lze poté používat k určenému účelu a při mytí jej znovu připojit.

Důležité! Při připojování všech dílů a hadic je nutné použít gumovou pásku a těsnicí materiál, aby nedocházelo k únikům vody a zkratům.

Tlakový spínač je poměrně drahá jednotka, takže se bez něj obejdete, pokud máte chuť a znalosti o elektřině. Existují dvě možnosti, jak jej nahradit:

Důležité! Protože motor při provozu silně vibruje, namontujte jej v dostatečné vzdálenosti od plastové nádoby, například jej můžete zavěsit nad sud.

Po dokončení obvodu je připojení automatické pračky bez přívodu vody dokončeno. Stačí pouze naplnit nádrž vodou a ponořit do ní hadici.

Instalace kompaktního čerpadla ostřikovače

Nejjednodušší způsob připojení pračky je pomocí malého levného tlakového čerpadla. V tomto případě se používá jednoduchý obvod. Skládá se ze tří prvků: nádrž na vodu. Čerpadlo. Hadice pračky.

Musíte si koupit samotné zařízení čerpadla (stojí méně než 1 tisíc), adaptéry pro něj, dva metry kabelu (se dvěma vodiči) a silikonový tmel (kterým adaptéry upevníte). Doporučujeme zakoupit čerpadlo stejné značky jako automatická pračka. V tomto případě budou plně kompatibilní.

Důležitá poznámka: V nádržce na vodu udělejte otvor, aby se z dutiny uvolnila vlhkost! Čerpací zařízení musí být opatřeno krytem (kompletní). Pokud je vám nabízeno pouze oběžné kolo a motor, nákup zavrhněte. Většina moderních praček má vodní hadici se závitem 3/4″. Čerpadlo toto připojení nemá. Proto je třeba zakoupit 3/4″ adaptéry. Tmel lze zakoupit v každém železářství. Zakupte si silikonovou směs, která se vám líbí.

Dále vše proveďte podle daného schématu:

 • Pomocí běžné vrtačky udělejte do nádrže na vodu otvor a nainstalujte do něj adaptéry.
 • Nezapomeňte utěsnit vstupní bod adaptérů tmelem. Takové spojení trvá přibližně 22 až 24 hodin.
 • Pomocí hrubého smirkového papíru odstraňte otřepy z trubek zakoupeného čerpadla, které jsou nezbytné pro připojení adaptérů. Ty namažte tmelem a přetáhněte je přes trubky.
 • Připájení (nebo připájení) drátu ke kontaktům čerpadla. Tato oblast by měla být dodatečně chráněna speciálními trubičkami (nazývají se teplem smrštitelné trubičky).
 • Počkejte, až silikonové lepidlo zaschne, a poté připojte čerpadlo k pračce se sušičkou.
READ  Výstražné piktogramy na pračce Veko

Nyní pračku bezpečně spusťte (nezapomeňte naplnit nádržku vodou). Když jednotka potřebuje vodu, je třeba připojit nainstalované čerpadlo do zásuvky 220 V. To je vše. Používání pračky na venkově bez tekoucí vody.

Nyní už nemusíte „hlídat“ svou pračku. Spusťte jej a věnujte se své činnosti. Čerpadlo se automaticky spustí, když ho potřebujete, a pak se samo vypne. Systém funguje jednoduše. Přívodní ventil se automaticky otevře, když pračka potřebuje vodu na praní.

V tu chvíli se zapne i nainstalované čerpací zařízení. Vytváří potřebný tlak vody. Jakmile se nasaje požadované množství vody, ukazatel hladiny vody umístěný v jednotce vypne ventil. Čerpadlo se zastaví spolu s ním. Gratulujeme. Máte k dispozici plnohodnotný automat, který funguje i v domě bez tekoucí vody.

Instalatérské světlo. Lekce 6. Sprchové a vodní hadice.

Odpoledne. Dnes se dozvíte, jak si vybrat mezi sprchovými a vodními hadicemi.

Existují typy sprchových hadic ruské výroby a z dovozu (nezaměňovat s výrobou!). Nehodí se k sobě a od oka je velmi těžké je rozlišit, a to i pro prodejce. Plochá matice se vždy nasadí na baterii, kuželová matice se vždy nasadí na baterii. Na sprchové hlavici, nikoli naopak. Existují tři typy. Ruská míchačka-ruská páka, dovážená míchačka-dovážená páka a přechodný model, který také není neobvyklý. Ruská vodovodní baterie. Dovážená konev. Využívají ji majitelé domácích baterií, kteří chtějí používat dovezenou sprchovou hlavici.

Velikost matice Eurosize. 1/2″, jinými slovy, 15 závitů rovně. Ruský vzorek ořechů je o něco větší, na pohled to téměř není poznat. Pokud máte doma součástku s půlpalcovým vnějším závitem, můžete ji použít ke kontrole, jak vaše hadice vypadá. Eurovzorek sedí pevně, ruský vzorek bude trochu volnější.

Nedoporučuji vám brát nejlevnější hadice kolem 150. Jejich copánky se rychle rozplétají nebo vnitřní trubka praskne. Věnujte pozornost kvalitě opletu, zda jsou spoje volné. Podívejte se také dovnitř hadice. Pokud je náplň bílá. Je to spíše plast, který nevydrží tlak a nemá dlouhou životnost. Ještě lépe je požádat o hadici s gumovou nebo kapronovou trubkou uvnitř. Jsou silnější. Respektive dražší, ale kvalita je pro nás důležitější? Gumu uvnitř lze snadno rozpoznat. Hadici lze snadno natáhnout rukama, guma je mírně napnutá.

Vlevo je gumová, vpravo plastová.

Věnujte pozornost kvalitě samotných matic, čím jsou silnější, tím déle vydrží.

Větší litá matice uprostřed, jednodušší matice vlevo. Podstavce musí být také mosazné, nikoli plastové. To platí i pro vodní hadice.

Standardní délka sprchových hadic. 150 cm. K dispozici v kratších nebo delších délkách. Dle vašeho výběru. Obvykle se dodávají s kovovým opletem, ale existují i se silikonovou vrstvou na opletu (pro mě příliš neohrabané), celá silikonová, vyztužená PVC, polystyrenová atd. Některé hadice jsou vybaveny mechanismem proti kroucení. Ať už sprchovou hlavicí otáčíte jakkoli, hadice se neotočí.

Něco málo o konvích. V podstatě všechny jsou eurotypu, sprchová hlavice se závitem ruského vzorku je nyní velmi obtížné najít, ale existují (jako sysel v terénu). Který vývod zvolit. Je to otázka vkusu a existuje spousta variant. Na základě svých zkušeností řeknu jednu věc. Někdy se stává, že čím více režimů je ve sprchové hlavici, tím více trpí hlavní režim. Měl jsem sprchovou hlavici se spoustou režimů (pulzní proud, masáž, vodní prach, řezací trysky atd.) a zde byl hlavní režim v něm docela zakrnělý. Musel jsem chytit trysky hlavou, abych se pořádně umyl.

Kvalitní musí být i hadice na vodu a kohoutky (to je totéž). Mimochodem, hadice, které jsou dodávány s kohoutkem, jsou z 99 % špatné kvality. (Ano, ano, existují jedinci, kteří mají nativní hadice již 10 let, ale to je štěstí). Proč je výrobce dává do krabice, když jsou špatné? Záhada. Možná existuje nějaký zákon, který zase nestanovuje kvalitu těchto hadic. Každopádně je vyhazuji a radím svým zákazníkům, aby udělali totéž. Raději si kupte kvalitní hadice a nebojte se opustit domov.

V patře je kvalitní vodní hadice. V přízemí. Originál z krabice. Rozdíl v tloušťce hadice a kvalitě kovových matic je vidět i na obrázku.

Zvažte konce, které jsou zašroubovány do směšovače. Nahoře je hadice z krabice. Tenké konce jsou špatně zaříznuté. Dobře na dně. Na počtu těsnění nezáleží, vydrží buď jedno, nebo dvě (ověřil jsem si to). Mimochodem, našroubovat hadice do směšovače vyžaduje jen trochu námahy. Lepší je netahat klíčem. Ze zkušenosti. Jednou jsem hadici utáhl klíčem, ale o rok později jsem ji nemohl odšroubovat. Musel jsem použít boční štípací kleště, abych hadici přeřízl.

Hlavním problémem je tlak

Automatické pračky, které jsou dnes téměř všudypřítomné, fungují na principu ježka:

 • Voda se do stroje přivádí z vodovodního řádu nebo jiného zdroje.
 • Cestou dovnitř prochází kapalina nádržkou na čisticí prostředek a postupně ji vyplachuje.
 • Poté voda s rozpuštěným pracím prostředkem (pracím gelem) proudí odbočkami do bubnu, kde se prádlo skutečně pere.
 • Zbylá kapalina se z bubnu odvádí pomocí čerpadla zabudovaného v pračce se sušičkou.
READ  Jak vložit prášek do pračky

Hlavním problémem při realizaci této sekvence při absenci vodovodu je tlak. Jde o to, že aby všechny systémy správně fungovaly, a hlavně aby voda vstupovala do stroje přes vstupní ventil, musí být kapalina pod tlakem.

Úkolem je vlastně zajistit tento tlak na vstupu do pračky. Existuje několik způsobů, jak to udělat.

Jak organizovat příjem vody

Je rozumné zvážit všechny praktikované možnosti pro venkovské pozemky, a která z nich je vhodnější, rozhodne majitel dači s ohledem na místní specifika a své možnosti sám.

Metoda 1. Ruční nakládání vody

Tato technika spočívá ve vlití na začátek průchozího kanálu, do přihrádky na čisticí prostředky pro domácnost.

Pozitivní je, že tato varianta zásobování vodou nevyžaduje žádné další finanční výdaje.

Nevýhoda. Proces je poměrně časově náročný a praní trvá dlouho. Na konci každé fáze programu budete muset do dávkovače doplnit další vodu, protože se zastaví.

Metoda 2. Použití nádrže

Aby se v systému vytvořil alespoň určitý tlak, je nádrž na vodu instalována nad dávkovačem.

Koupit plastovou nádrž je levné. Cena 100l sudu se pohybuje kolem 1150 až 1250.

 • Aby byl zajištěn přijatelný výškový rozdíl mezi pračkou a nádrží, musí být alespoň 5. 6 m. Většina letních domů jsou jednopodlažní budovy. Místo instalace nádrže? Těžko by ho někdo montoval na hřeben nebo pod ním stavěl na místě speciální minivěž s plošinou.
 • Dalším problémem je, jak pravidelně doplňovat vodu v nádrži? Dokonce i v případě, že dům a 2 podlaží, pak ji nosit nahoru v kbelících. Vyhlídka je neatraktivní.

Metoda 3. Čerpání vody

Pro stabilní provoz automatického stroje. Jedna z nejlepších možností.

Při vybavení autonomního systému se pořizuje čerpací stanice. V tomto případě je tedy systém zásobování vodou v dače k dispozici takto. A utrácet peníze za instalaci jen proto, aby se používaly v době praní prádla, vzhledem k nákladům na čerpací stanici. To není nejracionálnější rozhodnutí. Téměř žádný majitel dači se tím nebude zabývat.

Metoda 4. S pomocí čerpadla

Výhody a nevýhody této metody jsou zde bezvýznamné. Pro jezevčíky bez vodovodního systému je to nejlepší volba. Náklady na čerpadlo nejsou vysoké a i ten nejjednodušší model zajistí konstantní čerpání vody z nádrže (studny) do pračky a její přijatelný tlak pro zařízení.

Se všemi výhodami takového technického řešení je spojena komplikace. Spočívá ve výběru prvků schématu podle parametrů.

přívod, vody, pračky

Například průřez hadice (potrubí) musí být přizpůsoben výkonu čerpadla. Pouze tak lze dosáhnout tlaku vody potřebného pro bezporuchový provoz pračky v automatickém režimu. S obtížemi se setkáte také při nákupu čerpacího zařízení. Rozmanitost modelů zařízení je taková, že neodborníci těžko pochopí, jaký výrobek je vhodné koupit pro tak specifický úkol. Přívod vody pro pračku.

Nejoblíbenější čerpadla v soukromém sektoru naleznete na této stránce.

Co je ještě potřeba?

  . Doporučená minimální kapacita vychází z poměru 50 litrů na 1 plný cyklus. Velikost instalace závisí na možnostech instalace pračky se sušičkou na požadovaném místě ve vašem domě.

 • Štafeta. Má „na starosti“ zapínání a vypínání čerpacího zařízení.
 • Příslušenství. Tvarovky, redukce, uzavírací ventily atd., v závislosti na provedení simulace.

Informace o produktech a cenách naleznete zde.

Pokud se můžete vypořádat se sekundárními problémy sami, kritéria pro výběr čerpacího zařízení, relé, parametry kování je lepší konzultovat s odborníkem. Pravděpodobně v závislosti na typu čerpadla a specifičnosti dači (kde je plánován odběr vody) bude potřeba něco jiného. Např. Zpětný ventil, filtry, hydraulický akumulátor. Možností je mnoho.

Společnost „ALFATEP“ je vždy připravena pomoci vyřešit problém s dodávkou vody do pračky pro obyvatele dači v Moskevské oblasti. Stačí jí zavolat na číslo 8 (495) 109-00-95 a ona vám ráda poradí. Po upřesnění konkrétních údajů si můžete vybrat z několika modelů čerpadel, která jsou schopna zajistit efektivní fungování pračky při absenci přívodu vody z vodovodní sítě, a také z komponentů pro systém takové simulace. V případě potřeby vám specialisté společnosti ALFATEP poradí s optimálním schématem připojení spotřebiče.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS