Plynové varné desky ze sklokeramiky nebo tvrzeného skla

Kameninová keramika nebo tvrzené sklo: co je lepší zvolit?

Moderní kuchyňské linky obvykle obsahují varnou desku, která šetří místo a plní stejné funkce jako klasická varná deska. Podobných zařízení je dnes k dispozici obrovské množství, liší se kvalitou, funkčností, vybavením i materiálem.

Varné desky z nerezové oceli jsou nejběžnější. Modely ze sklokeramické hlíny přišly na trh mnohem později. Jsou stylovější a elegantnější. Za novinku v tomto segmentu trhu lze považovat výrobky z tvrzeného skla, které se vyznačují originálním designem a vyšší cenou.

Při renovaci interiéru kuchyně se majitelé domů snaží rozhodnout, jakou varnou desku koupit. Abychom vám pomohli porozumět této problematice, připravili jsme následující materiál.

Základní kritéria pro výběr dobré plynové varné desky

Povrchový materiál

 • Smaltovaná ocel. Levná, ale velmi praktická a všestranná volba, pokud jde o sladění barev. Snadné čištění. Přesto je třeba s ním zacházet opatrně, protože jakýkoli odštěpek je spojen se ztrátou vzhledu a korozí. Velmi časté jsou smaltované panely v designu Retro;
 • Nerezová ocel. Robustnější materiál než smaltovaný, vypadá přirozeně a esteticky. Nemůže dojít k odštípnutí nebo korozi, ale poškrábání je reálné. Hlavním problémem „nerezové oceli“ je velmi špinavý povrch, který vyžaduje použití specializovaných čisticích prostředků;
 • Tvrzené sklo. Trvanlivé a odolné vůči vysokým teplotám. Dodává povrchu stylový vzhled a dodává se v různých barvách. Existují také nevýhody. Tmavé povrchy mají tendenci se rychle špinit a vyžadují neustálou a pečlivou údržbu. Sklo nesnáší mechanické nárazy (upuštěný nůž, víko apod.).);
 • Sklokeramika. Jedná se o esteticky nejpříjemnější, robustní a vysoce žáruvzdorný materiál, který umožňuje použití výkonných hořáků. Jeho povrch je dokonale hladký a mnohem tenčí než tvrzené sklo. Sklokeramika však není necitlivá na rozbití a je také necitlivá na cukr.

Typ a počet hořáků

 • Standardní hořáky s jedním plamenem. K dispozici jsou různé průměry a výkony (obvykle 1 až 3 kW);
 • Dvou- a tříokruhové hořáky. Superrychlé a nejvýkonnější hořáky. Lze použít pro pánev wok nebo pánev se širokým dnem. Hořáky mohou být s regulací obvodu nebo bez ní;
 • Oválný. Vzácnější varianta, která se používá pro vaření v podlouhlých hrncích a pánvích.
 • Počet hořáků se obvykle odvíjí od velikosti a konfigurace varné desky a pohybuje se od 1 do 7.

Materiál roštu

 • Litina. Nejlepší volba. Jsou odolné, nedeformují se při vysokých teplotách, poskytují stabilitu a některé z nich lze dokonce mýt v myčce nádobí;
 • Smaltovaná ocel. Cenově výhodná varianta. Jsou lehké a snadno se čistí. Nevýhody. Jsou kluzké, pálí a mohou se prohýbat.

Výrobci

Mezi nejlepší elitní výrobce plynových sporáků patří Asko, Gaggenau, Smeg, Teka. Ve střední třídě vedou společnosti Gorenje, Siemens a Bosch. Úspěchy běloruského GEFESTu a domácí značky Darina jsou radost pohledět.

Nejlepší volba mezi keramickým a tvrzeným sklem

Chcete-li si vybrat mezi tvrzeným sklem a sklokeramikou, musíte zvážit všechny detaily a materiály. Hlavní výhodou sklokeramické varné desky je její odolnost vůči výrazným teplotním výkyvům. Tyto suroviny se často používají v plynových varných deskách, kde je plyn na skle nepřijatelnou kombinací vzhledem k tomu, že panel z tvrzeného skla rychle slábne.

Pokud si můžete být jisti, že k takovým rozdílům nedojde, a existuje možnost zvýšeného zatížení při prasknutí, zvolte tvrzené sklo. Během výrobního procesu se sklokeramické desky temperují v muflové peci, aby se zvýšila jejich mechanická pevnost. To neznamená, že na sporák mohou padat předměty. Pokud narazí na místa namáhání, sklo se rozbije.

Rozdíl mezi sklářskou hlínou a tvrzeným sklem není poznat. Povrchy jsou lesklé a vzhledově atraktivní. Rozdíly v jejich struktuře jsou však značné. Výhodou skla je jeho mechanická pevnost a u sklokeramických desek také odolnost vůči teplu. Při výběru sporáku není třeba věnovat pozornost obtížnosti čištění, protože tyto panely jsou stejně rozmarné.

Který si vybrat??

Dáváte přednost varné desce ze sklokeramiky nebo z tvrzeného skla?? Různí odborníci mají na tuto otázku různé názory.

Protože obě suroviny mají své výhody i nevýhody, vyplatí se zjistit, která z nich bude pro kupujícího nejvhodnější:

 • Tam, kde hrozí rozbití skleněné tabule, je lepší použít tvrzený materiál;
 • Pokud však bude varná deska vystavena vysokým teplotám, měla by být upřednostněna sklokeramická deska.
READ  Jak mýt nádobí v myčce Bosch

Vlastnosti sklovitých a tvrzených skleněných povrchů se liší v důsledku jejich výrobních postupů.

Závěrem bychom chtěli říci, že tvrzené sklo bude vynikající volbou, pokud kupující nemá mnoho peněz, ale přeje si koupit desku, která se snadno udržuje na denní bázi a nebojí se namáhání pod těžkými předměty.

Jediné, na co si musíte dávat pozor, je povrch z tvrzeného skla, který se může poškrábat o nerovné dno nádobí nebo prasknout nárazem o povrch.

Odborníci nedoporučují čistit varnou desku abrazivními čisticími prostředky.

Sklokeramické varné desky se volí tehdy, když chtějí sporák používat mnoho let a bez problémů. Proto stojí o tolik víc.

V podstatě však nezáleží na tom, jakou volbu učiníte. Obě varianty jsou téměř identické ve svých hlavních vlastnostech a dodávají kuchyni ušlechtilý a rafinovaný vzhled.

Která varná deska je lepší. Nerezová nebo skleněná

Moderní kuchyně obvykle obsahují varnou desku, která nabízí podobné funkce jako běžná varná deska a šetří mnoho místa. V současné době je k dispozici celá řada podobných přístrojů, které se liší kvalitou, funkčností, vybavením a materiálem.

Varné desky z nerezové oceli jsou nejoblíbenější. Sklokeramické modely přišly na trh mnohem později. Jsou stylovější a elegantnější. Nejnovějším vývojem v tomto segmentu trhu jsou výrobky z tvrzeného skla s originálním designem a vyšší cenou.

Při rekonstrukci kuchyně se majitelé domů rozhodují, jakou varnou desku si pořídit. Abychom vám pomohli porozumět této problematice, připravili jsme následující materiály.

Nerezová ocel

Nerezová ocel je ze všech výše uvedených materiálů nejodolnější a nejpraktičtější. Takové varné desky se nebojí výrazného mechanického namáhání, včetně silného tlaku působícího na těžkou váhu. Kromě toho vykazují vynikající odolnost vůči všem druhům poškození.

Nerezové modely jsou k dispozici v plynovém, elektrickém a kombinovaném provedení, což umožňuje najít nejlepší řešení pro každý dům nebo byt.

Nejdůležitějším kritériem pro výběr těchto přístrojů je složení slitiny. Vysoký obsah chromu ve slitině svědčí o vysoké kvalitě výrobku. Všimněte si také, že povrchy mohou být zrcadlové a matné. První jsou špinavější, ale jinak zcela totožné.

Moderní varné desky z nerezové oceli jsou vybaveny dvěma, třemi nebo čtyřmi hořáky s různým výkonem a velikostí. Plynové modely jsou vybaveny litinovými rošty, které zajišťují pevnost nádobí. Zde by měly být upřednostňovány výrobky s funkcemi:

plynové, varné, desky, sklokeramiky

Pokud jde o elektrické protějšky, je třeba poznamenat, že tyto modely se dlouho ochlazují, ale rychle se zahřívají. Při vaření je třeba brát v úvahu tyto aspekty.

Varná deska z nerezové oceli není vůbec nenáročná, ale je třeba systematicky a důkladně dbát na to, aby nečistoty nepronikly hluboko do kovu.

K čištění lze použít silné chemikálie, protože nerezová ocel je odolná vůči agresivnímu prostředí.

Vhodné jsou také peelingové podložky, ale je třeba se vyhnout kovovým drátěnkám a houbičkám a abrazivním a/nebo chloridovým čisticím prostředkům.

Sklokeramika

Tyto varné desky mají luxusní a stylový vzhled. A díky rozmanitosti modelů je možné sladit je s jakýmkoli kuchyňským nábytkem nebo designem kuchyně. Kameninové varné desky mohou být elektrické nebo plynové. Lze je použít i na moderních indukčních sporácích.

Zvažované modely se vyznačují vynikající tepelnou odolností. Například při vaření záměrně vedou teplo tak, aby se zahřívaly jen určité zóny. Zbytek prostoru zůstává chladný, což je výhoda, kterou se kovové výrobky nemohou pochlubit. I díky tomuto aspektu je možné tvrdit, že se jídlo ohřívá rychleji a s menší spotřebou energie.

Velkou nevýhodou sklokeramických varných desek je, že vyžadují velkou péči a údržbu. Ne všechno nádobí je vhodné pro tyto varné zóny. Nevýhodou sklokeramických varných desek je také jejich vysoká cena, a to i v případě, že jste ochotni zaplatit hodně peněz za jejich krásný vzhled.

Sklokeramika je extrémně citlivá na mechanické poškození. Nejsou proto příliš robustní a odolné. Majitelé těchto „zázraků techniky“ budou muset také utratit peníze za speciální čisticí prostředky a kartáče.

plynové, varné, desky, sklokeramiky

Tvrzené sklo

Sklokeramické varné desky se na trhu neobjevily dávno. Výrobci desek však nyní nabízejí svým zákazníkům vynikající alternativu k těmto stylovým výrobkům. Mluvíme o modelech z tvrzeného skla, které harmonicky spojují odolnost a spolehlivost s elegancí a krásou.

Varné desky jsou vysoce odolné vůči teplu, ale na rozdíl od sklokeramických desek jsou odolnější vůči rychlým výkyvům teplot. Jsou také pozoruhodně odolné vůči mechanickému poškození, a proto mohou být šetrnější než jejich předchůdci.

Varné desky z tvrzeného skla vyžadují odbornou instalaci. Dokonale se však přizpůsobí všem nerovnostem a nedokonalostem pracovní desky.

Tento spotřebič je k dispozici v plynovém, elektrickém a hybridním provedení. Jsou téměř stejně dobré jako jejich protějšky z nerezové oceli. A mají následující výhody. Skutečnost, že povrchový materiál minimalizuje teplo tam, kde není potřeba. Jedinou „nevýhodou“ jsou relativně vysoké náklady.

READ  Čím nahradit depilační proužky látky

Shrnuto a podtrženo

Nejkontroverznější varnou deskou je sklokeramická verze.

Tento typ kuchyňského vybavení lze doporučit těm, pro které hraje vzhled místnosti a kuchyňské sestavy důležitější roli než praktičnost.

Ať jste sebeopatrnější, riziko poškození povrchu je vysoké. Pokud trávíte hodně času vařením, možná byste měli zvážit jinou možnost.

S omezeným rozpočtem je nerezová ocel ideálním povrchem pro vaření. Vynikající spolehlivost a robustnost, stejně jako trvanlivost a odolnost proti mechanickému poškození činí z těchto modelů nejžádanější a nejoblíbenější volbu. Nepotřebují žádnou speciální údržbu ani drahé chemikálie a běžnému občanovi často stačí volba mezi matným a zrcadlovým povrchem.

Varné desky z tvrzeného skla jsou snem každé hospodyňky. Jsou praktické, spolehlivé, mají dlouhou životnost, jsou všestranné a krásné. Pokud rodinný rozpočet takové výdaje umožňuje, neexistuje žádná důstojná alternativa k těmto modelům. Spojují výhody nerezové oceli a sklokeramiky bez jejich nevýhod.

Kameninová keramika nebo tvrzené sklo. Co je lepší?

Která moderní žena nesní o dokonalé kuchyni?? Každá hospodyňka chce, aby sporáky a nádobí byly nejen estetické, ale také aby se s nimi snadno manipulovalo, byly dostatečně robustní a odolné.

Často se objevuje otázka, který výrobek je lepší. Ze skelného nebo tvrzeného skla. Jaký je mezi nimi rozdíl? Pokusíme se vám přiblížit, jaký je mezi nimi rozdíl a jaké výhody a nevýhody mají výrobky z těchto materiálů.

Co je to sklářská hlína??

Skleněné hliněné desky se získávají tavením skelné taveniny z křemenného písku v pecích. Tepelné zpracování materiálu vytváří krystalickou strukturu s jedinečnými vlastnostmi. Materiál má vysokou odolnost proti nárazu a teplu. Zvládá prudké výkyvy teplot (až 750 stupňů).

Díky svým technickým vlastnostem se tento materiál používá při výrobě kosmických raket. Odolává značným výkyvům teplot při vzletu a přistání. Domácí spotřebiče ze sklokeramiky jsou robustní, odolné, bezpečné a mají moderní, atraktivní design.

 • Tepelně zatížené letecké a kosmické díly.
 • Laserové komponenty.
 • Výrobky pro ochranu proti požáru a teplu.
 • Keramicky vyložené desky.
 • Kuchyňské nádobí.

Výhody a nevýhody výrobků ze sklářské hlíny

Varné plochy sklokeramických varných desek mají hladký, zrcadlový povrch. Hořáky, které jsou označeny vzorem na povrchu skla, okamžitě mění stupeň ohřevu. Nízká boční tepelná vodivost materiálu umožňuje bodový ohřev. Sousední plochy varné desky se nezahřívají, když se varné zóny nepoužívají. Panel se rychle ochlazuje, takže se varná plocha snadno udržuje.

Povrch vyhřívané varné desky se nepoškodí, ani když na něj nalijete ledovou vodu.

Nízký součinitel tepelné roztažnosti zajišťuje, že nedochází k trhlinám, které vznikají při změně geometrických rozměrů.

Keramické skleněné plochy jsou chráněny i při pádu 100kg pánve z výšky 0,5 metru. Pokud se nedotýkají okrajů panelu, mohly by se odštípnout.

Sklokeramické nádobí je všestranný výrobek, který lze použít k vaření na varné desce i v troubě a mikrovlnné troubě. Horké nádobí lze bez obav vložit pod proud studené vody. Naopak potraviny ve sklokeramické nádobě lze vložit do předehřáté trouby přímo z police chladničky.

Sklokeramika nemá mnoho nevýhod, ale existují. Při ruční manipulaci může dojít k poškrábání a na hliníkovém nádobí mohou vznikat obtížně odstranitelné skvrny.

Tvrzené sklo, jeho vlastnosti

Pevnost a tepelná odolnost materiálu se dosahuje procesem kalení. Po zahřátí na 680 stupňů se sklo rychle ochladí. Jejich vzhled je stejný jako u jejich normálních protějšků, ale jsou 5-7krát silnější. Tepelná odolnost od.150 až 300 stupňů a vysoká rázová pevnost.

Při úderu předmětem se sklo nerozbije, ale pokryje se sítí prasklin. Pokud se sklo při nárazu roztříští, mají střepy tupé hrany, což zajišťuje bezpečnost osob v případě nehody.

Sklo není tvrzené, aby nedošlo ke zničení materiálu. Před tímto postupem se provede veškeré vrtání a řezání.

Použití

 • Vitríny, okna, dveře, skleněné části nábytku pro domácnost;
 • Automobilové sklo;
 • Zasklení saunových místností a saun;
 • Zábradlí a podesty schodišť;
 • Varné desky plynových sporáků;
 • Kancelářské příčky.

Který materiál je lepší??

Výrazný rozdíl v materiálech z hlediska tepelné odolnosti. Sklokeramika je dvakrát vyšší; sklokeramika je dvakrát vyšší. Cena je však odpovídajícím způsobem vyšší. Odolnost sklářského jílu je o něco vyšší.

Oba typy skla však lze rozbít. Zde se dává přednost tvrzenému sklu, protože se vyhýbá ostrým střepům.

Na autoskle může v případě nouze vzniknout mřížka prasklin, zatímco sklokeramika se zničí.

Elektrické varné desky nejsou vyrobeny z tvrzeného skla. Samotné sklo se zahřívá při zapnutí hořáků a mezní teplota je nižší než maximální povolená teplota hořáku. U plynových varných desek umožňuje umístění hořáků nad varnou plochou použití obou materiálů. Zde je levnější tvrzené sklo ekonomičtější.

READ  Regulátor napětí pro invertorovou chladničku jak vybrat

Přehled skleněných panelů

V současné době trh nabízí širokou škálu skleněných plynových varných desek od různých výrobců. Liší se vzhledem, funkčností, typem hořáků a umístěním topných těles.

Zařízení se dělí do dvou kategorií podle uspořádání topných těles:

Výrobky se liší způsobem sestavení funkčních modulů. V této kategorii jsou také dva typy zařízení:

Skleněné plynové varné desky jsou u nás velmi oblíbené, stejně jako sklokeramické varné desky. Zvenku je prakticky nerozeznatelný. Obě zařízení mají atraktivní design a vysokou úroveň funkčnosti. Náklady na polotovary z tvrzeného skla jsou však řádově nižší než náklady na podobný díl ze sklářské hlíny. Ale levnější není horší. Výrobci oficiálně prohlašují, že jejich výrobky mají celou řadu nezbytných spotřebitelských vlastností:

 • Mechanická pevnost.
 • Vysoká tepelná odolnost.
 • Dobrý odvod tepla.
 • Odolnost vůči rychlým teplotním výkyvům.
 • Ochrana před zraněním.
 • Při dodržování pravidel provozu a údržby nemá žádné škodlivé účinky na lidský organismus.

Nejrozšířenější jsou panely první kategorie „plyn na skle“. Jejich známý vzhled s hořáky vyvýšenými nad skleněnou plochu. Hořáky jsou nahoře zakryty litinovými nebo ocelovými nosnými mřížkami, které jsou umístěny přímo na skle. Vpravo, vlevo nebo dole od hořáků je na skle umístěn ovládací modul. Standardní šířka umístění spotřebiče je 60 cm. K dispozici v 90 cm vysokých panelech s pěti nebo více hořáky.

Spotřebiče „plyn pod sklem“ se od prvního typu varných desek liší svým velmi osobitým vzhledem. Jedná se o nejkrásnější typ povrchu, který tvoří jediná rovná plocha bez vyčnívajících částí. V kombinaci s dotykovými ovládacími prvky vypadá přístroj obzvlášť efektně. Struktura samotného povrchu může být lesklá nebo matná s dekorativním vzorem v libovolném barevném provedení. Na tomto spotřebiči není vidět normální modrý plynový plamen. Pod sklem se nacházejí speciální keramické katalytické hořáky, které spalují plynné palivo, aniž by vytvářely plameny nebo vypouštěly do ovzduší škodliviny. Pod tvrzeným sklem je vidět pouze červená záře žhavého keramického hořáku. Teplo z hořáku se přenáší na povrch skla velmi přímým proudem, aniž by v okolí hořáku vznikalo nadměrné teplo. Plynová varná deska pod sklem vypadá za provozu velmi atraktivně.

Varné desky s troubou se nazývají nezávislé varné desky. Taková řada má společnou řídicí jednotku pro funkční jednotky. Jedná se o moderní, multifunkční a poměrně drahý přístroj.

plynové, varné, desky, sklokeramiky

Samostatné spotřebiče se dodávají bez trouby. Lze je instalovat kdekoli a jsou zcela nezávislé na ostatních spotřebičích v kuchyni.

Ohlasy zákazníků

S příchodem moderních sporáků na trh se vedla rozsáhlá diskuse o tom, zda je lepší tvrzené sklo, nebo sklokeramika. Spotřebitelé se rozhodovali podle svých možností, ale ve prospěch stylových a snadno udržovatelných nových spotřebičů. Podle ohlasů zákazníků jsou nové vařiče mnohem pohodlnější než vařiče s tradičním povrchem. Vypadají velmi moderně a stylově. Snadno se také udržují a lze je používat s domácími prostředky:

Aby sklokeramický povlak dlouho vydržel, je třeba dodržovat několik pravidel. Vyžaduje nádobí s hladkým, plochým dnem, jehož průměr není menší než průměr hořáku. Tím je zajištěn nejlepší přenos tepla. Pokud hořák zůstane otevřený, může se přehřát, což může výrazně snížit životnost varné desky.

Dbejte na to, aby se na varnou desku nedostaly žádné tvrdé částice (písek, sůl, abrazivní čisticí prostředky). Mohou poškodit povrch skla.

Skleněný povrch musí zůstat vždy suchý a nesmí se na něj pokládat pánve s mokrým dnem. Ujistěte se, že je varná deska chráněna před stříkající kyselou a slanou vodou.

Sklokeramické varné desky jsou dokonale ploché. Takové povrchy nemají žádné překážky, takže stékající mléko nebo masový vývar mohou stékat na podlahu.

Praktičnost

Ocel je z uvažovaných materiálů nejpraktičtější. Neoxiduje ani nezanechává skvrny. Jeho hlavní nevýhodou je, že se může poškrábat příliš agresivním mechanickým čištěním. Mírné poškození však pravděpodobně neovlivní provoz varné desky a není příliš patrné.

Sklokeramický povrch se čistí poměrně obtížně: k čištění musíte použít speciální škrabku, a pokud okamžitě neodstraníte cukr nebo sladký nápoj, bude velmi obtížné varnou desku vyčistit.

Hliníkové a měděné nádobí nelze používat na elektrických sporácích se sklokeramickým povrchem, protože zanechává nevzhledné stopy, které se obtížně odstraňují. Tvrzené sklo a nerezová ocel se dají použít pro všechny typy kuchyňského náčiní a výrazně lépe se čistí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS