Poškozuje sušička prádlo, nebo ne?

Největší mýtus o pračce se sušičkou na světě?

Protože sušičky prádla ještě nejsou tak rozšířené jako pračky, všude kolují fámy a mýty. Dříve se lidé báli elektřiny, ledniček, televizorů a praček. Buben suší oblečení při extrémních teplotách tak rychle, že vlákna tkaniny ztrácejí pružnost, deformují se a rychleji se trhají. Pomůžeme vám zjistit, zda sušička nepoškozuje vaše oblečení.

Přiznejme si, že obava, že stroj deformuje a poškozuje věci, je mylná. Důvodem je skutečnost, že moderní spotřebiče jsou konstruovány s využitím technologie tepelného čerpadla, která nesuší při tak vysokých teplotách jako staré technologie větraného nebo kondenzačního sušení. S oděvy se tak zachází s maximální péčí o jemná a křehká vlákna. Moderní spotřebiče umožňují šetřit oděvy pomocí funkce „Snadné žehlení“, při jejímž použití nemusíte oděvy po usušení ani žehlit, protože budou téměř úplně bez záhybů.

Pro nejšetrnější péči si kupte řadu „Candy GrandÓ“ s certifikací „Woolmark“. Ta suší i vlnu co nejšetrněji.

Mýtus o nebezpečnosti sušiček však nepochází z minulého století bezdůvodně, neboť v té době spotřebiče skutečně sušily prádlo poměrně agresivně, což vedlo k poškození tkanin. To je však dnes již minulostí. I modely bez tepelného čerpadla suší prádlo mírným tempem a při přijatelné teplotě. Tkaniny v sušičce se tedy prozatím mohou poškodit pouze tehdy, pokud do sušičky vložíte předměty ze seznamu zakázaných látek.

Jak si vybrat sušičku prádla do domácnosti: funkčnost

Potenciál sušičky závisí především na její kapacitě. Je třeba zvážit několik věcí:

  Standardní modely jsou často větší. Objem jejich bubnu je 80 litrů nebo více. Modely o objemu 80 litrů (Candy CS4 H7A1DE-S) mohou sušit až 7 kg prádla najednou. Bosch WTW85540EU se 112litrovým bubnem pojme až 9 kg oblečení. Vezměte prosím na vědomí, že tyto maximální kapacity se vztahují na bavlněné tkaniny. Vlněné a syntetické materiály vyžadují více místa (tj. Musíte odečíst asi 2 kg od maximální hmotnosti).

 • Otáčky bubnu. 50-100 otáček za minutu.
 • Teplota sušení se pohybuje od 20 do 80 stupňů Celsia.
 • Průměrná doba sušení. Přibližně 60 minut (v závislosti na režimu a náplni).

To se často stává i u levných sušiček:

  Rychlé sušení v bubnové sušičce. Mokré oblečení se usuší během několika minut (velmi agresivní proces, který není vhodný pro jemné tkaniny);

Rozsah podporovaných možností obecně závisí na vašich přáních a finančních možnostech. Jak si asi dokážete představit, čím více sušička dokáže sušit, tím je dražší.

Proč si koupit sušičku: funkce stroje

Ačkoli hybridní pračky plní dvě důležité funkce najednou, plnohodnotné sušičky mají stále řadu důležitých funkcí:

  Více oblečení se suší najednou. Tohoto bodu jsme se již dotkli výše, ale nyní se na něj podíváme z jiného úhlu. Jak již bylo zmíněno, limit náplně hybridních praček není stejný: při sušení je menší (o 2-3 kg). Pokud jde o plné sušičky, mají zpočátku prostornější buben. Dokonce i ne zrovna špičkové modely mohou sušit až 7 kg prádla (Candy CS4 H7A1DE-S). Existují také jednotky určené pro maximální zatížení 9 kg (Bosch WTW85540EU). To samozřejmě platí maximálně pro oblečení z bavlny, které je kompaktnější a lehčí. Pokud potřebujete sušit džínovinu nebo syntetické tkaniny, hmotnostní limit se rovněž sníží o 2-3 kg. Přesto zůstává kapacita bubnové sušičky vyšší než kapacita hybridní sušičky. Pro lidi, kteří potřebují neustále prát a sušit velké množství prádla, je ideální elektronická sušička.
READ  Co je lepší než teflonová nebo keramická žehlička

Na co se zaměřit?

Pokud se rozhodnete sušičku koupit, nezapomeňte se hlouběji seznámit s hlavními funkcemi a parametry techniky. Je důležité vybrat si stroj, který vám poskytne optimální kvalitu sušení a maximální komfort při obsluze. Nejdříve je třeba se rozhodnout, zda chcete mít doma sušičku prádla nebo spotřebič ve stylu skříně?

Pokud není v bytě dostatek místa, lze zakoupit pračku s funkcí sušení.

Jakmile se rozhodnete pro typ technologie, můžete přejít k podrobnějšímu posouzení modelů, které se vám líbí. V první řadě byste měli zohlednit následující parametry:

 • Povolený objem nákladu. Je důležité, aby velikost komory nebo bubnu odpovídala potřebám rodiny. Je lepší najít stroj s takovou kapacitou, aby nebyl stále poloprázdný. Za nejoblíbenější jsou považovány jednotky s kapacitou do 6-8 kg;
 • Třída energetické účinnosti. Nejlepší je vybírat co nejúspornější spotřebiče, aby vás účet za energii nezaskočil;
 • Napájení. Čím vyšší je třída energetické účinnosti, tím rychlejší je sušení. Je však dobré zkontrolovat, zda elektroinstalace vašeho domu vydrží nadměrný výkon spotřebiče;
 • Jak se buben otáčí. V závislosti na modelu se otáčí buď plynule v jednom směru, nebo střídavě v různých směrech. První možnost je vhodnější, protože jednostranná sušička je méně namáhavá a opotřebovává motor, takže vydrží déle;
 • Typ odvodu vody. Lepší je koupit zařízení s kondenzační sušičkou.

Jakmile si přečtete o klíčových vlastnostech sušičky, můžete si vybrat spotřebič, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Pokud se porozhlédnete, můžete si pořídit kompaktní model, který vám usnadní život, bude mít více místa, slušný výkon a jen ty funkce, které potřebujete.

Další příčiny poškození sušičky?

Nezřídka se stává, že se dekorativní vložky v sušičce poškodí. Vysoké teploty mohou deformovat nebo zcela zničit knoflíky, zipy, knoflíky, potisky a další detaily. Pokud má například bunda nebo kabát plastový zip, může se po vysušení zdeformovat natolik, že jej již nebude možné zapnout. Tištěné obrázky používané k výzdobě triček a jiných oděvů se rovněž špatně snášejí s vysokými teplotami. Mohou se slepit a pak se odlepit. Přilepené kamínky nebo flitry by se mohly odlepit a následně přilepit na jiný oděv. Co dělat, když potřebujete vysušit oděv??

Pečlivě si přečtěte návod. V některých případech stačí zvolit správný program nebo obrátit neposlušné oblečení naruby.

A ještě jedna důležitá poznámka. Do sušičky posílejte pouze čisté prádlo. Nikdy se nepokoušejte vysušit předmět, který byl pouze odstraněn ze skvrny. To by mohlo mít katastrofální následky. Například při vystavení vysokým teplotám hrozí vysoké riziko vznícení zbytků, pokud na nich zůstaly hořlavé látky.

Podobný efekt může nastat, pokud byla k odstranění skvrn použita rozpouštědla nebo jiné specifické produkty. I pěny jsou vysoce hořlavé, proto buďte opatrní při sušení oděvů, které jsou zateplené pěnovými tkaninami.

Nejčastější poruchy vysavačů: identifikace a řešení problémů

Začněme diskusí o několika podrobnostech. Pokud se stroj nezapne nebo se „odmítne“ spustit v pracovním režimu, nespěchejte s voláním mistra. Je docela možné, že jste se dopustili jedné z uživatelských chyb. Nezapomeňte zkontrolovat tyto body:

  Zda je stroj připojen ke zdroji napájení;

Je však také možné, že vaše pračka se sušičkou vypadá v pořádku a nemá žádné vady. Nefunguje to však. Co dělat? Zavolání řemeslníka nebo vlastní oprava problému? Nejjednodušším řešením se zdá být zavolání odborníka. Chcete-li však ušetřit čas sobě i jemu, je lepší předem vědět, v čem je problém. Zde je návod, jak to zjistit?

READ  Jak si upravit vlasy bez fénu nebo kulmy

Výrobci moderních sušiček naštěstí mysleli na všechno. Vzhledem k tomu, že současné modely jsou univerzálně vybaveny displejem, je v případě poruchy k dispozici krátký kód, který označuje přesnou chybu. Význam kódů je obvykle vysvětlen v příručkách, ale zde je několik příkladů, které vám pomohou rychle pochopit situaci.

Řešení problémů a opravy sušiček Hotpoint-Ariston a Indesit

Sušičky těchto výrobců vám mohou tyto závady signalizovat:

Kód chyby na displeji Význam kódu Oprava problému
F01 Zkrat tyristoru motoru Kontrola tyristorového obvodu. Pokud dojde k přerušení, díl opravte nebo vyměňte.
F02 Motor se netočí kvůli zablokování. Ventilátor může být také zablokovaný. Zkontrolujte zadané součásti. Odstranění cizích předmětů bránících provozu. Doporučuje se kontrola elektroinstalace a kontaktů.
F03 Rozpojení nebo zkrat obvodu termistoru. Hlavní procesor nebo snímač NTC, který monitoruje teplotu, je poškozený. Diagnostikujte tyto součásti. V případě potřeby vyměňte vadné součásti.
F04 Vzduchové čerpadlo nefunguje. Diagnostika čerpadla a okruhu čerpadla. Připojení nebo výměna jednotky.
F05 Vzduchové čerpadlo nevydává žádný signál. Zkontrolujte zapojení, dotáhněte kontakty, vyčistěte zoxidované části.
F08 Vadné relé topení. Kontrola a výměna dílu (v případě potřeby).
F09 Porucha softwaru. Problém lze vyřešit pouze kontaktováním servisního střediska.
F10 Vzduch z topného tělesa proudí špatně. Vyčistěte topné těleso.
F11 Žádný kontakt s čerpací jednotkou. Kontrola dílčích obvodů a spojů. Výměna v případě potřeby.
F12 Žádná komunikace mezi displejem a řídicí deskou. Zkontrolujte zapojení, dotáhněte kontakty. V případě potřeby vyměňte desku.
F13 Otevřený obvod regulátoru teploty. Výměna nebo opětovná instalace prvku.
F15 Relé topného tělesa je vadné. Rozpojení nebo zkrat v obvodu. Diagnostika relé, kontrola zapojení a spojů. Výměna poškozených dílů.
F17 Zlomení napájecího prvku. Oprava nebo výměna dílu.

Sušička Samsung DV8000T. Moje recenze

Chci se podělit o svou recenzi sušičky Samsung DV8000T. Ani nevím, jak jsem bez něj dříve žila, věšela prádlo na sušák a pak ho sbírala. Je to jako v době kamenné! Teď si bez něj nedokážu představit svůj život! Usnadňuje sušení a třídění prádla!

Skvělé na tom je, že nemusíte ztrácet čas věšením prádla a pak ho sundávat ze sušičky a žehlit! Ze sušičky dostanu suché a nezmačkané prádlo, které není třeba žehlit!

Sušičku jsem koupil v březnu 2021 za 68 000. Nyní ho můžete pořídit za 75-80 tisíc.

Zařízení je bílé se stříbrným dotykovým panelem, který obsahuje Braillovo písmo a je vhodný pro zrakově postižené. Kromě dotykových tlačítek se ovládá kruhovým spínačem.

Kromě zvoleného režimu a stupně sušení se na panelu zobrazuje také čas zbývající do konce programu. Skvělé na této sušičce je, že má umělou inteligenci a automaticky pozná, kdy je prádlo mokré, a podle toho může prodloužit nebo zkrátit dobu sušení.

Buben sušičky vypadá takto. Má také kontrolku, kterou lze během sušení zapnout, abyste měli přehled o tom, co se děje. Také pokud zjistíte, že se vám v sušičce zažrala peřina nebo cokoli jiného, vždy můžete proces sušení pozastavit, otevřít dvířka a prádlo přerozdělit.

Na přední straně vidíme filtr na zachytávání žmolků, odpadků a vlny. Samotný filtr je dvojitý, takže zachycuje nečistoty lépe než standardní filtr. Pokud je však prádlo velmi znečištěné, velká část z něj se dostane do výměníku tepla, který je pak nutné vyčistit.

Dvířka sušičky lze otevřít na obě strany. Pokud standardní otvor nevyhovuje, lze jej přesunout na druhou stranu. Dveře mírně průhledné, ale tónované. Pokud je podsvícení zapnuté, můžete sledovat, co se v sušičce děje, když je v provozu!

poškozuje, sušička, prádlo, nebo

Sušička váží 54 kg. Proto je bezpečné instalovat ji na pračku, což jsme také udělali.

READ  Odšťavňování jablek bez odšťavňovače nebo odšťavňovacího stroje

Jeho rozměry jsou 606085, přičemž poslední z nich je. Je výška. Pokud však hovoříme o všech vyčnívajících částech (dvířka a připojovací systém), pak by sušička měla být hluboká přibližně 66 cm.

Můžete sušit až 9 kg prádla najednou. Čím více je však pračka se sušičkou zatížena, tím méně vlny a prachu vyčistí. To samozřejmě neovlivní kvalitu sušení. Takže když peru dětem (tedy bez kožešin), můžu všech 9 kg prádla naložit najednou a usušit. Pokud však musím po vyprání sušit ložní prádlo, snažím se sušit peřinu odděleně od prostěradla, aby ve filtru zůstalo více kočičích chlupů.

Sušička je vybavena speciálními spojovacími prvky, díky kterým se instaluje na pračku. Ale my jsme je nepotřebovali, protože jsme plánovali výsuvnou polici mezi pračkou a sušičkou.

Sušička je také vybavena policí vloženou do bubnu, která umožňuje sušit nejen boty, ale i veškeré prádlo naskládané na sobě. Tím se zajistí, že se z prádla odstraní co nejméně žmolků, aby se nesnížila jeho životnost. Ale upřímně řečeno, poličku používám jen na sušení bot, protože nemůžu říct, že by se běžné oblečení při sušení bez poličky nějak výrazně zhoršilo.

Dodává se také se speciálním kartáčem na čištění filtru proti žmolkům a chlupům a tepelného výměníku.

Výměník tepla ve skutečnosti příliš dobře nečistí. Obvykle ji jen vyluxuju. A filtr čistím ručně, snadno a rychle!

K dispozici je také návod, který podrobně vysvětluje, co a jak sušit. Existují různá doporučení.

Sušička potřebuje pouze jednu zásuvku. A pokud pro něj nemáte vypouštěcí zátku bez obav. Vlevo nahoře je umístěna nádoba na kondenzát, kterou je třeba po každém sušení vyprázdnit, protože se zde hromadí přebytečná kapalina.Máme odtok do kanalizace, takže nepoužíváme kondenzační jezírko. Voda odtéká do kanalizace, aniž byste se museli starat o vypouštění septiku.

Sušičku lze ovládat z telefonu. Zde si můžete vybrat program sušení, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám, a získat konkrétní rady pro sušení vašeho oblečení.

Volitelné funkce sušičky

Čím více si nákup užíváte, čím pohodlnější je jeho používání a čím lepší jsou vaše výsledky, tím lepší je kupovat spotřebiče, které jsou vybaveny dalšími funkcemi:

 • Filtry, které zachycují jemná vlákna, vlasy, žmolky a které lze pokud možno snadno vyjmout a vyčistit.
 • Manuální nebo elektronický režim ovládání, přičemž si můžete vybrat ten, který je pohodlnější k použití, ideálně s LCD displejem, který zobrazuje začátek a konec sušení.
 • Několik režimů pro různé typy tkanin, nejlépe s tlačítkem pro žehlící efekt.
 • Funkce cirkulace vzduchu umožňuje osvěžení oděvů bez nutnosti dalšího praní.
 • V případě potřeby si pořiďte pračku se sušičkou s dětskou pojistkou, zámky dvířek a tlačítek a se zpožděním zapnutí, abyste zabránili nepříjemnému vypnutí.

Výběr správného produktu s ohledem na rozpočet není snadný úkol. Proto byste se měli před nákupem podívat na funkce, které sušička nabízí, a poté si vybrat sušičku, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám, s ohledem na velikost vaší domácnosti.

poškozuje, sušička, prádlo, nebo
| Denial of responsibility | Contacts |RSS